Turkest Brand op een Zweeds schip KAV UIT DE PROVINCIE Algemene beschouwingen op de Binnenlandse Zaken Begroting van A« Harten-Drie KERKNIEUWS Wordt„ieto«dv..rUwtyd Collecte tuberculosefonds C.N.V. Borculo (Gelderland) helpt Warren (Arkansas) SCHRIJFBI OVERAL VERKRIJGBAAR Turkestan wordt ten door de Oeral, door het Tien-scha met inbegrip van „dak der wereld" 1 ettidigden de oero wegen van de kc kooplieden; uit het Indië kwamen ede genden over de lot wrede godin Kali. Tot hier toe zijn eer gin Semiramis vei nische krijgers en nen van Alexand doorgedrongen. De bereikten deze Mi- gebieden echter schappij van de ee: liefen van Bagdad. ■Van oudsher tro lieden uit het verr Sinkiang naar T markand. Bier s weg, de Noordelijk over de Wolgadelta nische steppen tot monding, de ZuidC maskus naar de Zee. Voordat de scharen van de E naar Oogt-Europa den zij de welvare Midden-Azië overw woest. Een nieuw hoofd schiedenis van Tu omstreeks het jaai de vorige eeuw me inval. De veroverir kasus door de werd gevolgd door tisch oprukken nf Perzische grens me Golf als einddoel moest een doorgai worden gemaakt, w zetting van de Pa werd bereikt. Buchara en Chi\ kestan) werden on Russische revolutii haar weerklank i stan. De afzonder] dit gebied werden ge Kasakse, Tunkm< se, Tadsjikse en Ki republieken verkliaa De industrialisat: stan werd pas in (J ren ter hand genorï als onherbergzaam baar geldende land dieper onderzoek ah en veelsoortig re grondstoffen ontpc Noord-Westen tusse Oeral en Emba w rijke vindplaatsen koper, "nikkel, ba vastgesteld. Specie de laatste oorlog we behulp van uit de evacueerde bedrijv kaanse leveranties uitrustingen, veel metallurgische p opgericht. In het renplan werd de u de reeds bestaande heid en de opricht chemische werken wegens aan! één gebru zonder motc onder No. 5( RO GE GE BO ST LE Het Zweedse m.s. „Seattle", metende bruto 6910 registerton en toebehorende aan de firma Axel Axelson Johnson te Stock holm, meldde reeds vroeg in de ochtend, toen het zich nog op de Noordzee bevond en onderweg was naar Rotterdam, dat er brand was in de ruimen 1 en 2, waarin mais en een partij van ongeveer 1200 balen ruwe katoen geladen was. Er was gebleken, dat de katoen aan het smeulen was en veel rook ontwikkelde. Bij Hoek van Holland geko men, ging het schip buitengaats voor anker, teneinde de gehele bemanning beschikbaar te heb ben om het vuur te bestrijden. Toen men hierin voldoende meende te zijn geslaagd en voor uitbreiding geen gevaar meer scheen te bestaan, werd order gegeven de Nieuwe Waterweg binnen te varen en op te stomen naar Rotterdam. Daar arriveer de het schip omstreeks drie uur gistermiddag voor de kade van de firma Mueller en Co in de Merwehaven. Maar onderweg was de brand in hevigheid toe genomen en daarom werd op de Nieuwe Waterweg reeds om as sistentie geseind. De Rotterdam- •se brandweer zond onmiddellijk de blusboot Havendienst 2 en deze begon reeds midden in de rivier, al varende, met de blus- singswerkzaamheden. Eenmaal bij de Merwehaven voegden zich de autospuit 7, die daar reeds stond te wachten, en ook 'n ge reedschapswagen er bij. Met vereende krachten werd toen t vuur, dat nog in ruim 2 woedde, aangepakt. Het was een uiter mate moeilijke karwei in deze smeulende en rokende massa de vuurhaard te ontdekken en daarom werd in overleg met de firma Mueller en Co, de Rotter damse agenten, besloten dat de ze laatste extra ploegen werk lieden zou oproepen om de ba len katoen op langszij komende vlotten te lossen, teneinde geen gevaar meer voor het schip op te leveren en ook de loodsen niet aan gevaar bloot te stellen. Deze maatregel werd genomen om de schade te beperken, die anders bij het opwerpen van grote hoe veelheden water veel groter zou zijn geweest. Nu zal men de ba len, die aan smeuling onderhe vig zijn, uit elkaar halen en al dus nog van het katoen redden wat er te redden is. Men dacht de gehele nacht aan het werk te moeten blijven. De „Seattle" kwam van Bue nos Aires en had Stockholm als eindbestemming. Rotterdam werd slechts als tussenhaven aangedaan. Afstellen kunt gij het niet, maar uitstellen wel! Laat stramheid en stijfheid met de baas worden over Uw spieren; laat iheu- matiek U niet belemmeren in Uw bewe gingen. Loop rechtop en niet gebogen door pijnlijke en stijve gewrichten. Reeds 3 geslachten roemen Akker"s Klooster balsem als snel pijnstillend en afdoend werkend wrijfmiddel bij rheumatiek en spierpijn, spit, en lendenpijn en bovendien als zuiverend en genezend bij wonden van allerlei aard. Een balsem in de ware zin des woords, waarvan men dan ook algemeen zegt: „Geen goud^zo goed (Inigez. Med.) iDe opbrengst van de collecte voor bet tuberculosefonds van het CNV. „Draagt elkanders lasten", in Septt'fnber j.l. gehouden, heeft, blijkens de tot dusver ingekomen berichten de twee ton overschre den Dit is zeer welkom, aange zien het aantal hulpverleningen door dit fonds steeds is gestegen. VRAGEN betreffende WIES MOENS Door het lid der Tweede Kamer de .heer Stokvis (C.P.N.) zijn aan de Minister van Juntitie de vol gende vragen gesteld: Is het juist, dat de op grond van zijn politieke gedragingen tij dens de Duitse bezetting in Bel gië bij verstek ter dood veroor deelde Vlaamse letterkundige Wies Moens zich sedert geruime tijd op vrije voeten in Nederland bevindt Is het juist, dat genoemde Moens in de eerste helft van de maand November 1949 door de vreemdelingendienst van de ge meentepolitie te Heerlen is aange houden en na weinige uren weder vrijgelaten Is de Minister niet van oordeel, dat het hier betreft een onge wenste vreemdeling? Is de Minister, bij bevestigende beantwoording van de vorige vraag, voornemens de uitzetting van deze vreemdeling te gelas ten? TEWATERLATING NIEUWE VEERBOOT „PRINS BERNHAKD" A.s. Zaterdag zal de nieuwe veerboot svoor de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland, de „Prins Bemhard" van de werf van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen te wa ter worden gelaten. De echtgenote van de Directeur van de Provin ciale Stoombootdiensten. Mevrouw M. H. de JongeKwant, zal het schip in zijn element laten gaan. De „Prins Bernhard" is een zus terschip van de Koningin Juliana. Verwacht wordt, dat het schip in Januari a.s. in de vaart gebracht kan worden TEUNEL'&EJN TWEEDE KAMER Een: zending van veertig oud- Gelderse stoelen, plus een aantal tafels, kasten en lampen, ge maakt in. bedrijven in de gemeen te Borculo, en bestemd voor Warren (Arkansas), is gisteren met de „Axeldijk" van de Hol landAmerikalijn in de Verenig- ie Staten aangekomen. Zoals destrjd gemeld, is Warren in het begin van dit jaar getrof fen door een tornado, die 37 do den en meer dan 400 gewonden eiste. Vele inwoners van het stad je, dat goeddeels bestaat van houtzagerijen, verloren bij deze ramp hun bezittingen. In Borculo, dat zelf ook herin neringen heeft aan een wervel storm, sloegen, kort na de ramp in Arkansas, gemeentebestuur en inwoners de handen ineen om hulp te bieden aan Warren. Bur gemeester Drost, gedachtig aan de Amerikaanse hulp aan zijn eigen gemeente, stelde een „War ren-hulpfonds" in en door de ver koop van oliebollen en toneel voorstellingen werd het geld voor de meubelen bijeengekregen. Bij de zending bevinden zich eiken stoelen, die het oude wapen van Borculo dragen en de -met de nand uitgesneden woorden „Bor- culo-Nederland". De zittingen zijn gemaakt van riet. De tafels zijn rond. De patronen, die op de tafels en kasten zijn aangebracht, worden in Borculo sinds de 15de eeuw gebruikt. Er is ook een lamp van hand- "•esmeed ijzer met kapjes die in briesk van Borculo gemaakt zijn. In Amerika heeft de „Opera tions Democrazy" de zorg voor het overbrengen van het geschenk uit Borculo op zich genomen. „Operations Democracy" is een organisatie die optreedt als be middelaar tussen 200 Amerikaan se steden en hun zustersteden in het buitenland. Woordvoerders van deze instellingen zeiden, dat deze adoptie van een f^mer kaan se stad door een Europese de eers te is sedert de oprichting van de oreanisatie. Burgemeester J. E. Hurley, van Warren, zal de leiding nemen bij een officiële plechtigheid, die door zijn gemeente van 3000 inwoners werd voorbereid, en die plaats zal vindeu als de gaven hun bestem ming bereiken. Zegslieden van „Operation De mocracy" zeiden dat onlangs een grote zending van haar producten van haar producten voor een ten toonstelling in de door haar ge adopteerde stad Hutchinson (Kansas), gezonden heeft. DISTRIBUTIE VAN ZLLVER OPGEHEVEN De Tweede Kamer heeft gister middag een aanvang gemaakt met de algemene (beraadslagingen over de begroting 1950 van het Departement van Binnenlandse Zaken. De heer Krol (C.H.) verklaart niet bevredigd te zijn door het geen de Minister heeft medege deeld met betrekking tot de wachtgelden van het personeel van de bijzondere vrijwillige land storm. - Met het .oog op de toekomst acht spr. de door de Minister aan genomen houding weinig paeda- S De heer Maenen (K.VJPl) be toogt, dat het toch wel zeer ge-; wenst is, dat er eindelijk meer stabiliteit komt in het beheer van dit Departement. Sinds de bevrijding heeft men nu al de vierde Minister van Bin nenlandse Zaken. Men krijgt de indruk, dat dit Departement behandeld wordt als. een stiefkind. Spr. is van oordeel, dat de Pro vinciale wet zodanig herzien moet worden. De kwestie der Burgemeesters benoemingen besprekend zegt spr geneigd te zijn de opmerking omtrent een achterstelling van de Partij van de Arbeid naar het rijk der fabeltjes te verwijzen. Ten aanzien van de woonruimte- wet vraagt spr. nog de aandaent van de Minister voor die gevallen waarin iemand eigenaar van een huis wordt en dan veelal de huur der er uit wordt verwijderd. De heer Tuin (Arb.) sluit zich aai- bij de opmerking omtrent de gewenste stabilisatie van dit De partement. Om bespreekt hij de onbevre digende toestand der politie-orga- nisatie. Nader is voorgesteld geen ver hoging der representatie-kosten te vragen, doch verhoging van het salaris van de Minister. Deze op lossing vindt spr. weinig elegant De verhoging met 6000 is afge- stdnd o? de representatie-kosten en dat acht hij niet gelukkig. Hel r.ou béter zijn geweest de bestaan de 1800 representatie-kosten te handhaven en voor de grotere u t gaven voor iedere Minister een crediet beschikbaar te stellen, waaruit gedeclareerd zou kunnen worden. Wat de samenvoeging van ge meenten betreft vraagt spi. of de Minister niet van memng is, dat voor beoordeling der ruimtelijke indeling van ons land de methode, welke in Noord-Holland wordt ge volgd aanbeveling verdient, naar prekers inzicht is dat zeker het reval. Spr. betoogt verder o.m., dat bil bepaalde commissarissen der Koningin een zekere mate van voor-ingencVnenheid bij aun a vies inzake Burgemeesters-benoe mingen, niet kan worden ontkend. De heer Beerninck (C.H.) ver klaart de Minister met vertrou wen tegemoet te treden. Hij merkt op, dat dofor de geringe stabiliteit de wetgevende produc tiviteit van het Departement niet groot is geweest. De woonruimtewet besprekend zegt spr., dat vele gemeentebestu ren huiverig zijn het vorderings recht te hanteren. In dit verband oppert hij het denkbeeld aan de Kantongerecli- ten, woonruimtekamers te verbin den. Hij vraagt de Minister de mo gelijkheid van oprichting en^ landelijke woning-ruilcentrale onderzoeken. Voor gemeenteraadsverkiezing gen bepleit hij een vaste datum in Mei. Spr. vraagt de aandacht vooi ambtenaren, die ontslagen zijn op grond van het besluit F 221. Hun klacht is, dat zjj geen gelegenheid voor beroep hebben gehad. Wat de representatie-toelagen betreft merkt spr. nog op. dat in een straatarm land als het onze soberheid betracht moet worden. De heer Hooy (K.V.P.) acht het gewenst yoor de gemeente raadsverkiezingen in 1950 een be paalde dag aan te wijzen jL)e Minister zou z.i- met het bedrijfs leven overleg moeten plegen over de vraag of dit een Zaterdag zou kunnen zijn. Spr. betoogt, dat de vermake- lijksheidsbelast.ing voor bioscopen te hoog is. De heer Ritmeester (V.D.D.) iuicht de vorming van kern-orga nisaties voor de burgerlijke ver- dedging toe. - O.m. vraagt hij de aandacht voor de belangen van degenen, die op grond van F 221 zijn ont slagen. Hij gaat vervolgens uitvoerig in op de woonruimtewet, daarbij o.m. bepleitend de vaststelling ener regeling voor vergoedingen. Opmerkend, dat men zich woon ruimte kan verschaffen door het kopen van een huis, betoogt spr., dat hier onbillijkheden optreden. Er moet onderscheid gemaakt worden tussen oude en nieuwe eigenaars en tussen oude en nieu we huurders. Voorts vraagt hij de aandacht voor maatregelen tegen iwoeker hij onderverhuur. Spr. vraagt op deze punten wetswijziging. De heer Wagenaar (C.P.N) merkt op, dat in plaats van ambts. en representatie-kosten thans verhoging van salaris van de Mi nisters wordt voorgesteld. 'Hij is tegen deze verhoging. Naar aanleiding van de voorbe reiding vraagt spr. of deze ver band houden met bepalingen van het Noord-Atlantisch pact. De aanzienlijke winsten der openbare nutsbedrijven betekenen een belasting. De producten wor den te duur verkocht. Z.i. moet beschikbaarstelling tegen kost- j prijs regel zijn. Hij pleit voor de aanwijzing door de gemeenteraad van een cpmmissie voor de woningverde ling. Daarin zouden alle politieke groeperingen zitting moeten heb ben. Tenslotte gaat hij in öp de film keuring. IHij verklaart niet be vredigd te zijn door de medede lingen van de Minister ter recht vaardiging der toelating van de film „Het ijzeren gordijn". Z.i. wordt de politiestaat in Ne derland steedsi versterkt. De heer Fokkema (A.R.) be spreekt de Zondagswet. Hij maakt er bezwaar tegen, dat de huidige begrafeniswet wordt overtreden in verhand met crematie, welke naar zijn oordeel wijst op een breuk met het historisch Chris tendom. Tenslotte sluit hij zich aan bij de heer Deerninik, waar deze een lans brak voer op grond van F 221 ontslagen ambtenaren. De heer De Looi' (Arb.) bepleit de wenselijkheid de burgerlijke verdediging" op wettelijke grond slag voor te bereiden. De heer Verkerk (A.R.) be spreekt de kwestie van het wachtgeld voor de B.V.L. Hier moet geen gunst verleend worden, maar er moet recht worden ge daan. De heer V/elter (K.N.P.) ver klaart de verhoging der vergoe ding van de Minister aan de be scheiden kant te vinden. Het ambtenarenprobleem is Heropening Winkelpand Het was Woensdag voor de firma Franken—Smet een zeer blijde dag toen, na geruime tijd van verbouwing, zij haar deuren van haar geheel gemoderniseerd winkelpand kon heropenen en haar cliëntele kon ontvangen in een na de eisen des tijds door de Terneuzense vaklieden J. Kolijn en Gebrs. De Zeeuw uitgevoerd winkelpand, dat door haar rui me étalages voor de Nieuwstraat wederom een aanwinst mag ge noemd worden. Ofschoon de puntenmisere voor de textielhandel gelukkig tot het verleden behoort, blijft, althans voorlopig nog, de aan voer van tal van goederen schaars, doch de firma Fran ken—Smet was er in geslaagd door haar talrijke leveranciers voor deze bijzondere dag be hoorlijk te worden bevoorraad, zodat de cliëntele, die vanaf het openings- tot het sluitingsuur aan het bedienend personeel handen vol werk verschafte, geenszins kon bevroeden welk een voorbereidende arbeid nodig was geweest om een dergelijke collectie damesstoffen, manu facturen, lingeries en fournitu ren te kunnen aanbieden. Vooral des avonds met de mo derne verlichting in winkel en étalages maakt het geheel een fraaie en prettige indruk. Tenslotte vermelden wij nog, dat het atelier voor dameskle ding en de borduur- en plisseer- inrichting aan de zaak verbon den blijven en dat vele leveran ciers en vrienden door het zen den van een bloemenhulde deze heropening volkomen deden sla gen. Zo is onze stad weer een moder ne zaak rijker geworden en St. Nicolaas zal hier zeker rekening mede houden. Hoewel 't verkeer uit de aard der zaak niet zo daverend me«r was, achtten de agenten het voor de chauffeur en voor moge lijk verkeer op de weg, te meer waar er een zware mist hing, noodzakelijk dat bedoelde be stuurder en de auto tijdelijk rast kregen op het Schoolplein. Aanrijding Gisteravond te ruim 9 aur reed de aardappelkoopman A. G. v. d. W. alhier even voorbij de brug over de Westsluis op de Kanaalweg in zijn auto naar huis toen uit tegenovergestelde richting een auto kwam aange reden, waarvan de chauffeur zich blijkbaar te goed had ge daan aan het geestrijk vocht, want deze bestuurder, een zeke re W. L. P. v. D„ handelsverte genwoordiger te Roosendaal, ramde de ajito van de heer v. d. W. Alsof er niets was gebeurd reed de handelsvertegenwoordi ger door, doch de gedupeerde bedacht zich geen ogenblik en reed de vluchteling achterop tot deze nabij het Postkantoor tot stoppen werd gedwongen. Aan het verzoek om bij de gemeentepolitie aangifte van de aanrijding te doen, voldeed v. D. aanvankelijk, doch in de Noord- straat drukte hij de voet op de gaspedaal en in volle vaart ging hij in de richting van de Axelse brug. Onze stadgenoot gaf hierop van het gebeurde kennis aan de gemeentepolitie en weldra begon de achtervolging. Te Zaamslag werd de vluchte ling achterhaald en met mede werking van de Rijkspolitie al daar, werd v. D. aangehouden en naar Temeuzen overgebracht, waar hij in verzekerde bewaring werd gesteld. Het gevaar van de weg. Het middernachtelijk uur was Woensdag reeds verstreken toen surveillerende agenten in de Noordstraat nabij de Axelse brug een auto bemerkten, waar van de bestuurder, zekere J. A. T., wonende te Axel, zodanig on der de „invloed" was, dat hij het stuurrad niet kon beheersen. z.i. alleen op te lossen door in perking van bet aantal ambtena ren en toekenning van een ruimer salaris der overblijvenden, die in tellectuele arbeid' verrichten. De heer Van Dis (S.G.) vraagt de aandacht voor het zedelijk ver val. In dit verband noemt bij het bioscoopkwaad. Hij vraagt de regering ten deze alsnog in te gnjpen °Ook vraagt bij maatrege len tegen onzedelijke lectuur. Aan de gemeentebesturen moet z.i. op het terrein van de woning bouw meer worden overgelaten. Naar zijn oordeel moet niet worden overgegaan tot samen voeging van gemeenten, tenzij <ieze er zelf voor zijn. Te kwart vóór zes wordt de vergadering geschorst. (Three of Hearts) Een vrolijke geschiedenis, van Berta Ruck Vertaald door F. van Velsen g4) (Nadruk verboden.) „Mogen vader en moeder 't dan Kwaliteit vi NOORDSTH Het Rijksbul-eau voor metalen en bouwstoffen vestigt er de aan dacht op, dat volgens een publi catie in de Staatscourant van gis teren, met ingang van- 18 Novem ber 1949, de distributie van zil ver is opgeheveri, zodat voor het verhandelen, bewerken en verwer ken, verbruiken en vervoeren van zilver, oud zilver, zilveren werken, verzilverde werken en z lverert- sen geen vergunning meer vereist is. niet weten, snoesje? Wij begrij pen het immers toch/", pleitte de moeder. „Doe nu niet, of je ner gens van af weet. Hij was zo vriendelijk en hartelijk tegen ons en hij zei, dat hij er zo vurig naar verlangde, dat je zijnj vrouwtje zou worden en dat je reeds „Ja gezegd had. Dit was natuurlijk de zuivere waarheid. Maar kon Nora in haar huidige gemoedstemming toege ven, dat dit de waarheid was? In deze stemming maakte het voor haar geen verschil, dat Billy Somers per slot van rekening niet gekomen was met het dioel een flirtpartijtje met haar goed te praten en dat het blijkbaar Lome was, de hij bedragen had. „O, de bedrieger! En dat nog wél, nadat ik hem mijn jawoord had gegeven"^ stookte haar ge krenkte trots haar op. Zij trok haar hand los uit die van haar moeder en stootte een gemaa lachje uit. (Bedenk dat zij vre selijk beledigd was.) „Jawoord gegeven? Zei hij, dat ik ja" gezegd heb... tegen hem? O, 'maar dan vergist hij zich deer- liik!" Haar ouders wisselden blikken van ja dat wisten -ze zelf niet. Vergist? Maar Nora,, hij scheen er zo vast van verzekerd te zijn", riep mevrouw Wynne- Pritchard, een en al verbazing. „Hij zag er zo gelukkig uit. Nie waar?" vervolgde zij, terwijl zij haar hoofd in de richting van haar man keerde. De kolonel knikte toestemmend, maar bleel niettemin zijn knevel folteren. Nora glimlachte eigenaardig. „Voor een verloving zijn twee ge lukkige mensen nodig mama zei ze op volmaakt neutrale toon. Weer keken de ouders elkaar aan, doch hun blikken waren over en weer geruststellend. Zij glim lachten alsof zij zeggen wilden, „we begrijpen bet al, ze hebben een ruzietje gehad". ViO, maar we wisten met, kind lief dat je hem vanmorgen al ge spróken had.", zei haar moeder, terwijl zij haar arm door de hare stak. „Als je soms een ruzietje met Billy hebt gehad (en daar< {.n wilde je natuurlijk niet binnen komen) maak daarover dan maar geen zwarigheid? die dingen ko men wel meer voor en gaan weer gauw voorbij." „Ach, mama, praat toch zo niet barste Nora los en stampte met haar voet op de grond. Op 't zelf de ogenblik had zij spijt van haar opvliegendheid. ,,,Neem mij niet kwalijk man(|n'e, maar ik heb mijnheer Somers vandaag niet gesproken. En U vergist zich. Ik heb in het geheel geen huzie met hem gehad. Waarover zou ik ruzie gehad hebben. Ik weet zeer goed, dat men niet over een huwelijksaanzoek spreekt, dat men niet heeft aangenomen. Maar mijnheer Somers heeft mijn hand gevraagd en en ik zou graag morgen op reis gaan". Er heerste een benauwende stilte in de gezellige kamer, die zoeven getuige was geweest van de toestemming voor de verloving van de jonge luitenant die zo vu rig naar een huwelijk met hun dochter verlangde. Dat had hij tenminste gezegd. Maar het meisje beweerde heel wat anders. Majoor Wynne-Pr tchard schraap te zijn keel en keek beteuterd van zijn dochter naar zijn vrouw, vice versa. Vrouwengrillen waren voor deze gemoedelijke militair altijd Grieks geweest en in dit geval schenen de vrouwen elkaar zelfs niet te hegrijpen. Met een zucht van gelatenheid vroeg hij aan zijn vrouiw. „Waar zou ze dan heen willen?" „Waar zou je dan heen willen, kindlief?" vroeg mevrouw Wyn ne—(Pritchard bevend. Nora zei het hun. „Hm, wie zijn die mensen vroeg de majoor. „O, je kent ze wel, Hugo", ant woordde zijn vrouw onmiddellijk. Je moet Nora indertijd wel over haar hebben horen spreken, toen zij met haar school ging; zij is ouder dan Nora en zij moet een zeer goed huwelijk gedaan heb ben. Zij is een zuster van de of ficier van gezondheid, hier van 't garnizoen, je kent hem toch wel, die knappe kapitein Hunter?" „Ja, ja, nu herinner ik mij wel een en ander", zei majoor Wynne- Pritchard en in zijn stem klonk enig misnoegen. Hij schraapte zijn keel nog eens. „Hoe laat eten wij vanmiddag En hiermede werd de familie vergadering gesloten. (Wordt vervolgd). AXEL- Populaire Muzikale Soiree. Aldus zouden wij de kunstavond die Woensdag j.l. in het gebouw der Chr. Bewaarschool aan de Jan Scharpstraat alhier, op ïnitia- t'ef van enkele Axelse muziek minnaars was georganiseerd kun nen hestempelen, want de toegang was grat's. behoudens een klem offer dat als vergoeding voor het geoffreerde programma gevraagd werd. Dit zegt wel iets, wanneer daar voor te genieten valt e^e uren lang van de prestatie s van een tweetal art: sten var professie als de bekende Rik Lan- gewouters (viool) en de heer M. Noël (piano). Uitgevoerd werden een keur van compositie's van Bach, Hin de! Schumann, Flacton, e.d. De met grote kiesheid gekozen muziek vond bij het (ditmaai uil een paar honderd muziekliefheb bers bestaande) auditorium een dankbaar gehoor, blijkende u telkenmale herhaalde langdurige bijvalsbetuigingen, die hun hoog tepunt vonden bij' het slotnum mer: Impromtu van de componist D F. Inghelbrecht- Daardoor werd als toegift het Adagio molto espressivo" uit het „Concerto" van J. Chr. Bach ge- biseerd. Deze herhaling lokte een ware ovatie uit en daarmede mochten wij wederom terugzien op een avond van hoogstaand kunstgenot. Moge het Axelse publiek hierin een aansporing vinden in de ver volge de geëngageerde artiaten niet meer voor een grotendeels «ut onbezette stoelen oestaande con certzaal te laten optreden, zoals belaas meestal het geval is. Het zou toch blamerend voor onze plaats zijn, als de beltag- stelling alleen bestond wanncei de kunstenaars a.h.w. „Pro Deo optreden zoals Woensdagavond het geval was. Het verdient vermelding dat het genoemde „Concerto" van J. Chr. Bach onlangs met volledig orkest voor rad:o Brussel werd uitge voerd met Rik Langewouters als solist. HOOFDPLAAT Ongeval De vrachtrijder M. Engels, uit Biervliet wilde Woensdagmorgen ziin vrachtwagen, die aan de ha venkade Stond, aan de achterkan openzetten om te kunnen Bii deze handeling gleed hij uit en viel op de .beschoeiing van een schip dat in de haven lag. Engels viel van meer dan 3 me ter hoogte en werd door ijlings toegeschoten hulp het café van de heer Cammaert binnengedragen. Dr. Hage uit Biervliet verleen de de eerste hulp en vervoerde het slachtoffer, die klaagde over Inwendige pijn, naar het Zieken huis te Oostburg. NED. HBRV. KERK. Aangenomen naar Colijnsplaat Ds. W. S. Hugo van Dalen, voor heen Predikant te Paramaribo te Den Haag (na bedankt te hebben voor Waterlandkerkje. BONItS STtliULAAS IS ItlS

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2