Turkest BEGROTING van Landbouw, Visserij en KAV Voedselvoorziening VALDA .TóS&gBS Met een geheime opdracht naar Tito Harten-Drie AA DE HERONTSLUITING VAN ZEELAND VOOR DE LUCHTVAART Maderl. postpakketten «oor Indonesië bevatten bankpapier en horioges Agenda Neem een doos echte UW HOEST Mysterie rond het stoffelijk overschot van Ginette Neveu Camlllio Castiglione, de avonturier achter de schermen Buitenlanrisa Kerk en Staat kt Sjecho-Slowakije êafvatore Giuliano SCHRIJFBI OVERAL VERKRIJGBAAR Turkestan wordt ten door de Oeral, door het Tien-scha met inbegrip van „dak der wereld" il eftidigden de oero wegen van de ko koopliedenuit het Indië kwamen ede genden over de lot wrede godin Kali. Tot hier toe zijn eer gin Semiramis ver nische krijgers en I nen van Alexand doorgedrongen. De bereikten deze Mi< gebieden echter schappij van de ee: liefen van Bagdad. ■Van oudsher tro lieden uit het verr Sinkiang naar T markand. i^ier s weg, de Noordelijk over de Wolgadelta nische steppen tot monding, de Zuide masfcus naar de Zee. Voordat de scharen van de E naar Oost-Europa den zij de welvare: Midden^Azië overw woest. Een nieuw hoofd schiedenis van Tu omstreeks het jaar de vorige eeuw me inval. De veroverir kasus door de werd gevolgd door tisch oprukken n< Perzische grens me 'Golf als einddoel moest een doorgar worden gemaakt, w zetting van de Pa werd bereikt. Buchara en Chiv kestan) werden oni Russische revolutii haar weerklank i stan. De afzonderl dit gebied werden ge Kasakse, Turkmi se, Tadsjikse en Ki republieken verklaa De industrialisati stan werd pas in d ren ter hand genoiï als onherbergzaam baar geldende land dieper onderzoek ah en veelsoortig re grondstoffen ontpc Noord-Westen tusse Oeral en Emba w tijke vindplaatsen koper, '"nikkel, ba vastgesteld. Specia de laatste oorlog wé behulp van uit de evacueerde bedrijv kaanse leveranties uitrustingen, veel metallurgische p opgericht. In het renplan werd de u; de reeds bestaande heid en de opricht! chemische werken wegens aank één gebrui zonder moto onder No. 50 RO< GEI GEÏ BO' STi LU Kwaliteit vc NOORDSTR. TWEEDE KAMER fo de Dinsdag der Zaal Er avondvergadering van bepleitte de heer Van (A.R.) visserijbelangen. is z.i, aan het departement specialist in het visbedrijf Voorts vroeg hij de zalm- togserij weer op gang te brengen. "Waar de Minister had gezegd, dat de toestand in de tuinbouw gunstig is, zou de heer Groen K-V.P.) willen zeggen, dat de toestand niet ongunstig is. Van overproductie was er in het afge lopen jaar geen sprake; niet meer data 2j6 is doorgedraaid, zodat er z.L geen reden is voor alarm matrent gToentevemietiging. Wil de Minister de export vergroten, dan zal de tuinbouw daarin een belangrijk aandeel hebben te leve ren en in dit verband waarschuw de spr. tegen een totaal onbe heerste teelt. De heer Borst (C.P.N.) vroeg aandacht voor de belangen der kleine boeren. Hij bestreed de politiek der Regering en betoog de, dat alleen samenwerking der arbeidende bevolking met de klei ne boeren verbetering zal kunnen brengen. De teikorten op de eie- renexport hadden naar spekers inzicht gedragen moeten worden floor het egalisatiefonds en niet door de pluimveehouders. Spreker ■wilde vergroting der kleine be drijven, belastingverlaging en pachtverlaging voor slechtere gronden. Naar zijn oordeel kan goedkoper graan en kali uit Oost- JCuropa dan uit Amerika worden betrokken. De heer Borst con cludeerde, dat de landbouwpoli tiek der Regering zich tegen de belangen der arbeiders en der éieine boeren rioht. De heer Bmmens (Arb.) stelde aich in grote lijnen achter het be leid van de Miinister. Z.i. is het «venwel de vraag of het wel juist is geweest voor de tuinbouw een zo grote vrijheid in het leven te roepen als waarover deze thans beschikt. Voor de tuinbouw is het afgelopen jaar gunstig geweest. Spr- vroeg hoe het staat met de plannen tot modernisering der vissersvloot; hij vroeg sanering oer kleine kustvisserij en vestigde •de aandacht op de moeilijke posi tie der Zuiderzeevissers. ■De heer Van Dis (S.G.) meen de, dat het stelsel der geleide ectmoimie moet worden verlaten. Oma bepleitte hij inpoldering van de Braakman. Wie gewetensbe zwaar heeft tegen verzekering aiag z.i. geen dwang worden op gelegd. Ook deze speker vroeg de aandacht voor de belangen der Noordzeevi ssers. Dp heer Haken (C.P.N.) vroeg «eike plannen de Minister heeft ten aanzien van de werkgelegen heid op het platteland. Hij zou er bezwaar tegen hebben als be haalde objecten in D.U.W.-ver band zonden worden uitgevoerd. Hij wilde weten welke maatrege len de Minister zal nemen in ver- Nederlandse postpaketten, waarin shag en roifilmpjes zou- 4an zitten, bleken Nederlands bankpapier en Zwitserse horloges te bevatten. Het hoofd van de dienst invoerrechten en accijnzen heeft enige tientallen postpakket- twi uit Nederland in beslag ge nanten Zij zullen naar de douane j, Nederland respectievelijk de tetoezenrecherche worden terug gezonden. Volgens de in Neder land getekende döuaneverklarinr- «en bevatten de pakketten slechts shag en rolfibns etc., doch de af zenders „vergaten" te vermelden dat in dé films bankpapier en in ée slag horloges verborgen za ten. Het deviezenbesluit heeft medegedeeld, dat de afzenders in Nederland hiervan weinig plez'er zullen beleven. Er werd op ge wezen, dat zowel de uitvoer uit Nederland als de invoer in! Indo- nesië vallen onder de deviezen. en douanevoorschriften. De controle xsl in Indonesië verscherpt wor den voortgezet, waardoor moge- gp vertraging zal ontstaan in de aflevering van de Sinterklaas- en Kerstpakketten, aangez'en,. zoals de bladen te Batavia berichten, thans ieder pakket gecontroleerd ai worden.. band met de noodtoestand der Zuiderzeevissers. Te half elf werd de vergade ring verdaagd tot Woensdagmid dag één uur. Bij de aanvang de vergadering had de Kamer de motie-Gortzak betreffende verhoging van de toeslag op het loon van 1,tot ƒ2,50 verworpen met 63 tegen 6 stemmen, die der C.P.N. Gisterenmiddag heeft de Tweede Kamer de algemene beraadsla ging over de begroting 1950 van het Departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening oortgezet. De Minister, de heer Mansholt, verklaart het eens te zijn met de leden, die daaromtrent gesproken hebben, dat het verheugend is, dat op een goed oogstjaar kan wor den teruggezien. Dat is van veel betekenis voor de volkshuishouding. De land bouw blijkt thans in staat te zijn de bevolking te voeden. Met het oog op de toenemende bevolking zal telkens 1% procent per jaar rreer geproduceerd moeten wor den en tot nu toe js dat gelukt. Intussen neemt de oppervlakte cultuurgrond niet meer toe, er mag dus geen cultuurgrond wor den opgeofferd of vermorst. Er zijn mogelijkheden om onze levensstandaard te bewaren, maar dan zullen alle krachten moeten worden ingespannen. Productie en afzet der agrari sche producten zullen efficiënter moeten geschieden. Dei Minister constateert, dat we ten deze op de goede weg zijn. ■De boer moet weten waaraan hij in de komende jaren toe is, dat betekent de bestaanszekerheid. Het is niet eenvoudig die te 'be reiken en d t is 'n essentieel onder deel van het landbouwbeleid. Een voorzichtig beleid is daarbij ge boden. Naar sperekers oordeel kan de melkprijs redelijk genoemd wor den. De varkensprijs is z.i. zo. dat er een aansporing in ligt voort te gaan. Vergroting van de var kensstapel is nodig. Als er moet worden overgegaan tot verlaging van subsidies' dan geschiedt dat niet ten koste van de boer. Bij verlaging wordt uit gegaan van een redelijke prijs van de boer. Het js te betreuren, dat niet meer aardappelen .geteeld zijn, ook met het oog op de zich uit breidende varkensstapel. Het blijkt spreker thans nog te vroeg om reeds te spreken over de prijzen der akkerbouwproduc ten voor 1950. Wanneer de overheid voor de 300.000 ton suikerbieten, die niet aan de fabrieken zijn af te zet ten omdat er geen contractuele verplichting toe is. Overnemng zou gaan mogelijk maken, zou dat niet een maatregel zijn, maar een wijziging van het bele d. In ieder geval is in onderzoek wat ter zake kan worden gedaan. De induviduële vrijheid van de boer in ei-gen bedrijf acht spre ker met de heer Den Hartog van betekenis. In onderzoek is of in bepaalde gebieden standaardisatie van melk moet worden ingevoerd. De Minister zsgt het er niet mee eens te zijn, dat de dorsver- gunningen voor tarwe moeten worden afgeschaft. Ten aanzien van de vraag in zake de droogmaking van de Braakman merkt spreker op dat dit een zeer moeilijke kwes tie is. Er zjjn onderhandelingen n >et België gaande. De bezwaren vloeien voort uit het Scheldesta- tuut. O.m. deelt hij nog mede, dat het vraagstuk van de veilmgplich* in onderzoek is. De reconstructie van de vissers vloot dient te geschieden door de betrokkenen. Het gaat er ojm of een financieringsregeling kan worden gevonden. De opmerkingen ten aanzien van het landbouwonderwijs kun nen z.i. atm de orde komen hij de bespreking van het achtste leerjaar, als de begroting van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen wordt -behandeld. De Minister merkt op, dat wij ziging van de wetgeving ten aan zien van het gebruik van de grond daar Ingewikkeld is. Een nieuwe pachtwet wordt voorbereid. De kwestie van vestigingseisen s hij de georganiseerde landbouw ter sprake geweestj doch men is' er n et uitgekomen. Intussen hoopt spreker spoedig te komen met ze kere regelingen. Een en ander hangt samen met de kwestie der ruilverkaveling. Bij de replieken dient de heer Haken (C.P.N.) een motie in, waarin de Regering 'wordt uitge nodigd, teneinde tegemoet te ko men aan de noodtoestand, waarin de IJsselmeervissers zich bevin den, een minimumprijs voor vis vast te stellen. De heer Epimens (Arb.) ver1- klaart, dat niet gesproken kan worden van een noodtoestand. Hij heeft de overtuiging, dat de Mi nister helpen zal. Nadat de Minister nog nader is ingegaan op opmerkingen ge maakt bij de replieken waar aan tien leden hebben deelgeno men komen de artikelen aan de orde. De heer Vondelingh (Arb.) be pleit o.m. opheffing van het bu reau oogstvoorziening. De heer Biewenga (AjR.) op merkend, dat de taak van dit bu reau een aflopend karakter heeft, meent dat het thans nog niet ge mist kan worden. De heer Haken (C.P.N.- wenst eveneens opheffing van het bu reau. De heer Kikkert (C..H) is van oordeel, dat het nu de tijd is om tot liquidatie over te gaan. De heer Van der Weijden (K-V. P.) heeft er geen bezwaar tegen het bureau op te heffen als blijkt dat de oogstvoorziening niet meer nodig is, doch daarover zou bij thans niet willen beslissen. De Minister merkt op, dat het itgetrokken bedrag niet behoeft te worden gebruikt. Telkens zal worden nagegaan waar het bu reau nodig is. Hij dringt er op aan het artikel goed te keuren- Dienovereenkomstig besluit de Kamer zonder stemming. Bij een aantal artikelen worden l-Jnerkingen gemaakt, welke de Min'ster beantwoordde. De stemming over de begroting wordt aangehouden tot na de vaststelling der begroting van Binnenlandse Zaken. Tegen zes uur wordt de verga dering verdaagd tot Donderdag middag één uur. HEDEN: TERNEUZEN Kerk, 7 uur: zing. Ned. Herv. Chr. Winterle- MORGEN: WESTDORPE: Gemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding van het uitvoeren van Rioleringswer ken te Stroodorpe. PAS T ILLES1' i V VOOR 36 Uur vóór de begrafenis van het stoffelijk overschot, dat van de vorige maand bij 'n vliegramp omgekomen Franse violiste Gi nette Neven zou zijn, is Dinsdag verklaard, dat hier een vergissing in het spel is en men met het stoffelijk overschot van een ander te doen heeft. De begrafenis werd afgelast nadat Roger Neveu, broeder van Gi nette, verklaarde, dat het stoffelijk overschot, hem in het gemeentelijk sterfhuis te Parijs getoond, niet van zijn zus- te was. De huisarts had echter tevoren wel geconstateerd, dat het van Ginette Neveu was. Volgens Roger Neveu had de jonge vrouw in die kist zeer lange puntige nagels, terwijl een violis te zeer korte nagels moet hebben. Anderzijds droeg de gestorvene om de hals een ketting, waaraan een Egyptische medaille hing, die niet 'aan Ginette behoorde. Ten slotte was zijn zuster op de dag van het ongeval in een rode pull over gekleed, terwijl het luk een paarse trui droeg. Daar het stof felijk overschot niet door de vlam men was aangetast, was het ons niet mogelijk een vergissing te begaan, aldus Ginettes broer. In onze bewogen tijd leven er mensen, wier levensloop fantastischer is dan alles wat tot nog toe in film of roman werd uitgeheeld. Zo'n figuur is bijvoorbeeld Ca'millo Castiglione, bankmagnaat, diplomaat in buitengewone dienst, avonturiei en speculant. Het is volgens me dedelingen van mensen, die het kunnen weten, voornamelijk a(an zjjn overredingskracht te danken, dat maarschalk Tito tenslotte besloot zich te onttrekken aan de strenge controle van het Krc(nlin. Een be sluit met grote, onvoorziene consequenties. Wie in Belgrado buiten de be krompen sfeer van de .politieke tinnegieters zijn oren openzet voor het werkelijke leven, hoort al spoedig de naam van Castiglione noemen. En in een van die merk waardige kroegen1., waar de Zi- geunermuziek moeite schijnt te hebben door de cigaretten-nevel te breken, vertelt men U, half fluisterend, de bijzonderheden. Ze zijn fantastisch, maar toch geen fantasie, integendeel, zij belicha men contemporaine geschiedenis. TITO KREEG ZONDERLING BEZOEK Op 21 Mei van dit jaar ver scheen er voor het eerst in Bel grado een kleine, oude en grijze man. Hij had een hoge rug; rechtstreeks begaf hij zich naar Tito, met wie hij meer dan twee uur lang een onderhoud had, dat in het Duits gevoerd werd. Over de inhoud van dit gesprek werd het diepste stilzwijgen bewaard. Sindsdien ver scheen de grij saard, die een (elegant cos;- stuum van een eigenaardige wijde snit draagt, regel matig in het Pale's van de Zuid- Slavische dictator, waar hjj met de grootste voorkomendheid ont vangen werd. DE GROTE VERBINDINGS MAN Pas toen de bijzonderheden be kend werden van het begin Au gustus afgesloten handelsverdrag tussen Italië en Zuid-Slavië kwam men het een en ander te weten over de zending van deze geheim- (Three of Hearts) Een vrolijke geschiedenis, van Berta Ruck Vertaald door F. van Velsen zinnige gast. De zeer energieke er. geestige oude heer bleek de nu zevent'g jaar oude Italiaanse grote bankier Camillo Castiglione te zijn. Hij was de mam', die er in slaagde, de vele zeer gecompli ceerde psychologische beletselen, die er dan beide kanten beston den, met grote bekwaamheid te omzeilen en daardoor de moge- lijkhe d te schéppen voor een wer kelijk grootscheepse participatie van het Italiaanse en ook van Amerikaanse kapitaal bij de sta bilisering van het Zuid-Slavische Volkshushouden en van het be dreigde Vijfjarenplan. Er bestaat niet de geringste twijfel aan het feit, dat Castig lione bij zijn onderhandelingen in Belgrado voornamelijk zijn eigen persoonlijke, financiële belangen heeft gediend. Maar hij heeft een Italiaans-Amerikaans consortium, waarin hij een beslissende rol ver vulde, weten te interesseren voor de Zuid-Slavische kopermijnen. Hij onderhandelde voorts over het verkrijgen van een concessie voor de exploitatie van bauxiet-voor- raden. Ook bemoeide hij zich met de economische problematiek van de belangrijke spoorwegverbinding Anti var*Titograd in Montene gro. Hij besprak met Tito de ex ploitatie van de Zuid-Slavische wouden ett van het kwikzilver, dat in de provincie Istrië wordt ge vonden. Het is een publiek ge heim, dat Castiglione do hand in het spel had bij het tot stand komen van de Amerikaanse le ning van 20- millioen dollar aan Zuid-Slavië. En dan wordt er van Italiaanse zijde nog op gewezen, dat het aan Castiglione's bemoeiingen te dan ken zou zijn, dat Tito in de kwes tie der Kerk aanmerkelijk toe schietelijker is geworden. De Ka tholieke Aartsbisschop StepLnac, die tot 16 jaar dwangarbeid werd veroordeeld, is sinds 'kort toege staan zich op het eiland Hvar in de Adriatisohe Zee vrij te bewe gen. Dit heeft Castiglione tot stand gebracht. In Vlissingen is onlangs een bijeenkomst gehouden waarin de her ontsluiting van Zeeland voor de luchtvaart werd besproken. Deze vergadering was georgani seerd door de Zeeuwse vereniging voor luchtvaart en stond onder leiding van li*. J. P. Berdenis v»an Berlekom. Daarbij waren ma- aanwezig de Commissaris der Koningin in Zeeland, de heer A. P. Dekker, hoofd-inspeeteur van de Rijksluchtvaartdienst, de heer C. Kolff van de Koninklijke Ver-» eniging voor Duchtvaarr en ver scheidene Zeeuwse burgemeesters- De voorzitter memoreerde de vooroorlogse toestand der vlieg velden en tijdens de bespreking werd de mening naar voren ge bracht, dat wanneer men beschik king over vliegvelden in Zeeland heeft, evenals voor de oorlog een geregelde luchtverhinding tot stand kam komen tassen Rotter dam of 'Den Haag en de Belgische en wellicht ook de Franse bad-. plaatsen. Ook zal dan de moge lijkheid bestaan, zo meende mem, in Zeeland een viiegschool te stichten, waarvoor in bevoegde kringen veel wordt gevoeld. Hierop volgde een diepgaande discussie over de gewenste uitv- voering der geprojecteerde vlieg velden, alr/nede over de tech nische en financiële mogelijk heden., daaraan verbonden. Men was van mening dat, dank zij der belangrijke door het rijk toege zegde steun, de uitvoering vait' een. drie-vïiegveldenplan met be scheiden eisen kans van slageit zou hebben, mits de medewerking van het gehele gewest wordt verf kragen. Een delegatie van de Slowaakse Evangelische Kerk, onder leiding van. de. Evangelische Bisschop, Cobrda. is door Dokter Hu- sak, hoofd van het Slowaakse bureau voor kerkelijke aange legenheden ontvangen. De dele gatie bood samenwerking met het bureau aan uit naam van de Evangelische Kerk. Husak heeft eveneens verte genwoordigers van de Slowaakse Hervormde Kerk ontvangen, die dankten voor de nieuwe salaris regeling voor geestelijken. HET LEVEN VAN AVONTURIER. BUN 33) (Nadruk verboden.) De politiemacht, die tegen de bandiet Giuliano is ingezet, heeft Dinsdag in de streek van. Monte- ïepre 780 personen ondervraagd en gefouilleerd. Van hen zullen zich 76 voor de rechtbank moeten verantwoorden omdat zij geen in- éentiteitspapieren bij zich hadden «f in het bezit werden bevonden van verboden wapens en munitie. 'Daarenboven zijn vier bendeleden van Giuliano aangehouden. Zij had door de vitrage staan gluren en hem in stevige pas de oprijlaan zien uitlopen Zodra hij rit het gezicht was ging zij naar beneden. Ze vond haar oudera heneden in geheel andere houding dan zij verwacht had. Zij stonden hij de openslaande deuren; de majoor had z'n arm om het middel var. z'n vrouw geslagen en haar hoofd rustte tegen z'n schouder. Heerlijk aardig waren ze altijd nog voor elkaar! Zij hadden haar niet horen binnenkomen. Nu hoorden zij haar en keerden z'iCh om; mevrouw Wynne-Prit chard slaakte een gilletje en liep naar haar dochter. ,.,Nora lieveling!" was al wat ze zei, toen izij haar armen om de hals van haar kind sloeg. Plotseling werd 't haar met weerzin dudelijk, wat al dat dof fe gebrom, dat haar de gehele middag al gehinderd had, was ge weest. Billy Somers had. 't met haar ouders over hem en haar gehad! (Op 't zelfde ogenblik kwam ook haar vader naar haar toe en zei, ma z'n keel geschraapt te hebben; „Beste meid Vreselijk! Ze keken haar allebei zo verliefd aan. Goede hemel, nu zou er nog een sentimentele scène volgen en als er iets was, wat zij op 't ogenblik niet kion hebber, dan was 't dat! Zij hield zich zo strak als zij maar kon en zei toen op de meest zakelijke! boon, die zij op haar register had: *2ag pa, kunt U mij niet vijf pond lenen?" Majoor Wynne-Pritchard keek verbluft op haar neer. Hij had "verwacht, dat zijn dochter juist op dit plechtige ogenblik heel iets anders zou vragen dern geld. Hij herinnerde zich zijn eigen huwe lijksaanzoek, dat hem zo heel anders voorkwam, maar hem deze middag zo betrekkelijk kort geleden scheen. Die knappe lui tenant, die zo verliefd op zijn kind was, had bij hem en zijn vrouwtje dierbare, tedere herinneringen opgewekt. Zijn ogen, die enige ogenblikken gestraald hadden evenals twintig jaar geleden, wer den doffer toen hij het donker harige figuurtje in hatar gekreukt „Vertrekken herhaalde de lila japonnetje zo strak, voor hem z«g staan. Misschien was het kind beschroomd Ernstig keek hij haar ëtiep itt haar ogen. „Is dat alles, Nora?" vroeg hij". „Ja, pa,, dat zal voor 't ogen blik wel voldoende zaju'ant- v;oord>e zij op koud zakelijke toon. „Als. ik meer nodig mocht heb ben, zal ik er wel om schrijven of telegrafarerj'. 'Mevrouw Wynne-Friitehard, die nog haar ahm om Nora's middel hield, keek haar dochter enigszins verwijtend aan, doch haar blik was zacht. „Zeg, kindje, begrijp je niet, dat dit niet alles was, wat je papa bedoelde. Heb je ons niets an ders te vertellen?" Nora voelde zich ellendig; om een lief ding wilde ze dat ze maar iets anders te zeggen had. En toen kwam haar onbezonnen ijs koude trots weer "boven. „Wat zou ik anders te zeggen hebben, ma? Wat zou U verlan gen, dat ik vertelde?" „Wij verlangen naar niets an ders, dan naar je gelule, kindje."' „Welnu, mamaatje", zei Nora. „Ik zal me vreselijk ongelukkig gevoelen als U mjj morgen niet laat vertrekken." welluidende Ierse stem van me vrouw Wynne-Pritchard in hoog ste verbazing. „Nu? Onder deze omstandigheden?" Zij keek naar haar echtgenoot,, die in zijn ver wondering heftig op een punt vai zjjn snor kauwde. Dan nam zij een hand van Nora in de har®: ,-Je behoeft heus niet te doen of je niets weet, kindje", zei haar moe der, met enige trilling in haar stem, maar glimlachend. „Waar om zou B'lly Somers anders hier geweest zijn, dan om ons alles te vertellen en wij zijn er zo mee ingenomen..." Nora zou het alles waard g-" weest zijn, als zij haar hand had kunnen terugtrekken. Maar haar toon was ruw, toen zij vröeg; „Wat heeft mijnheer Somers dar verteld?" „Zacht trok haar moeder een hand terug en legde die op de (arm van haar man. Hij drukte zich zacht tegen haar aan, hi, wijze van geruststelling en steun indien ze die nodig mocht hebben Beschroomdheid maakte 't meisje hard en koud, daarvan was tij) vast overtuigd. (Wordt vervolgd.) Men zou over het verleden van Castiglione een roman kunnen schrijven. Hij" werd in Triest ge boren en was een der rijkste man nen van het oude Oostenrjfk- Ho'ngarije. Gedurende de eerste wereldoorlog, stichtte hij de eerste vliegtuigenfabriek in Hongarije; hij had grote belangen bij de au tof abriekan „Austro-Daimier" in. Wenen en bij de „Fiat" in Tu rijn. Kenmerkend voor zijn loop baan zijn de volgende momenten: Castiglione was de eerste die voor de eerste wereldoorlog rondom de Stephanstoren in Wenen vloog, bjj wijze vaat reclame voor zijn vlieg tuigen. Hjj was verliefd op oen Hongaarse zangeres en gaf uiting aan zijn tedere gevoelens door uit een zijner vliegtuigen 10,000 ro zen en 3000 orchideeën te laten, neerdalen. Als kunstverzamelaar verwierf hij zich bijzondere roem: hij bezat de schoonste verzame ling brons ter wereld. Gedurende de eerste wereldoorlog moest hfl zich verdedigen tegen de beschul diging, da.t hij om zakelijke rede- oen slecht materiaal had laten gebruiken, waardoor veie vlieg tuigongelukken werden veroor zaakt..Na de ineenstorting van de Oossenrijks-Hongaarse monarchie slaagde Castiglione er in zich te handhaven,. Spoedig be reikte hij echter een nieuw hoog tepunt, Hij speculeerde gélukkig met de itt waarde verminderde kronen. Voor zijn particuliere be hoeften kocht hjj in die tijd de salonwagen van de laatste Habs- burgse Keizer Karei! Toen hij probeerde in dezelfde grootse stijl te speculeren op de waardevermindering van de Franse franc, maakte hjj een mie- rekening en verloor zrjn gehele vermogen. Hij moest uit Wenen vluchten, daar er een vervolging tegen hem was ingeleid. Hij ging nu naar Italië, waar Mussolini een tijdlang van zijn diensten ge bruik maakte en... hij werd een der rijkste mannen van Italië! Na de tweede wereldoorlog was het aanvankelijk stil rondom Cas tiglione. Maar hij bleef niet wer keloos. Thans is hij de financiële adviseur en vertrouwensman van Tito, staande op een der meest •critieke plaatsen in het huidige wereldgebeuren, met alle daaraan verbonden mogelijkheden van economische, financiële en poli tieke aard BOftltS SftUULAAS 15 It 15 ACAKI5

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2