Het KVP-congres te Utrecht I iokkel De W.-Enropese defensie Na de Parijse onferehtie over Duitsland Einde van! Amerikaanse staalstakino Joego-Slavië zegt bijstands verdrag met Albanië op NTDEKT MAANDAG 14 NOVEMBER 1949. Brits woordvoerder over communiqué „grote drie" Duitse Perstemmen over de conferentie Plan-Marshall door vakbeweging ontworpen? Johnston over het herstel van Europa Verklaring van Maarschsikj Tito te Belgrado De luchthaven vanSLonden] WEERSVERWACHTING, HOOGWATER. ZON-EN MAANSTANDEN f -ikaanse troepen in Berlijn Nieuw Eerste Kamerlid VLAAN ST ANDEN )GWATER. t rar kering bij Abonnement: Terneuzen Onder Redactionele leiding van P. L. D. J. van Oeveren- Redactie-adres Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent Losse nummers 6 cent. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1269. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N. y. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijsper mm IQ est-; minimum per advertentie 1.30. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 et.; iedere regel meer 12 ct Vermelding onder nummer Ko- reau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot de» namiddags 3 uur. minimum peff 5 regels 60 ct-; vmer Bureau var namiddags 3 uur- Naar te Parijs verluidt heb ben de drie Westelijke Hoge- commissarissen voor Duitsland de volgende instructies ontvan gen van de conferentie der drie Westelijke Ministers van Buiten landse Zaken, welke te Parijs is gehouden: 1. Spoedig onderhandelin gen aanknopen met de Duitse regering te Bonn. 2. Duitsland stopzetting van de ontmanteling aanbieden in ruil voor effectieve veiligheids garanties. 3. Kanselier Adenauer mede delen, dat de Westelijke bezet tende mogendheden zowel als de raad van Europa bereid zijn Duitsland toe te laten als toe gevoegd lid van de Raad van Europa. Naar verder verluidt is in het algemeen opdracht gegeven de huidige staat van oorlog te be ëindigen voorzover het de be trekkingen tussen de federale Regering en de Westelijke bezet tende mogendheden betreft. De Franse Minister van Bui tenlandse Zaken, Robert Schu- man, noemde de resultaten van de besprekingen met Acheson en Bevin over Duitsland „aan vaardbaar". Onze denkbeelden stemden niet altijd geheel over een, aldus zeide Schuman, doch wij werden het steeds op aan vaardbare termen eens. Schu man zeide verder, dat de ge allieerden geen afstand hadden gedaan van rechten en beginse len, waarover in het verleden overeenstemming bereikt was De grootste Amerikaanse staal- maateohappij, de „United States Steel Corporation,", is met de vakbond der staalarbeiders lot overeenstemming gekomen over beëindiging van de staking in de staalindustrie, welke 42 dagen geduurd heeft. De directeur van de maatschap pij, Bennamin Fairless verklaarde, dat de staking van de 170.000 ar beiders van zijn bedrijf officieel Zaterdag geëindigd is en dat de productie over drie vier dagen weer op gang zou zijn. De getroffen overeenkomst is een compromis ten aanzien van de penaioeneisen. De maatschappij en de arbeiders zullen ieder de helft der kosten betalen van eer verzekeringsstelsel volgens het welk uitkeringen zullen worden gedaan bij overlijden, ziekte, on gevallen en ziekenhuisverpleging. Men verwacht, dat de kleinere staalbedrijven zich bij deze rege ling zullen aansluiten. DIENSTPLICHT IN DE SOW JET-ZONE? Volgens het met Amerikaanse licentie verschijnende weekblad „Sie" hebben hoge officieren var: de Sowjet-Russische geheime po litie en Dr. Karl Steinhoff, mi nister van Binnenlandse Zaken van Oost-Duitsland, 1 November een protocol opgesteld, volgens hetwelk „voor het eind van het jaar" een wet op de dienstplicht zal worden ingevoerd. Alle Duitsers tussen 17 en 39 jaar moeten minstens 2 jaar dienst doen bij de „Volkspolitie" aldus het blad. |Ook zou besloten zijn tot vorming van een staatsveilig heidsdienst, waarvoor 5% millioen Oostmarken zijn uitgetrokken. 1 Maart 1950 dacht men 150 duizend recruten te hebben gewor ven. Uit andere bron js dit be richt nog niet bevestigd. De reactie van de Franse pers op de „help-Duitsland-politiek", welke door de Grote Drie te Parijs zou zijn opgesteld, is over het algemeen niet ongunstig. Toenadering tussen Frankrijk en Duitsland wordt nodig ge acht doch men uit zijn teleur stelling over de ten aanzien van de conferentie betrachte ge heimhouding. In welingelichte kringen neemt men aan, dat de te Pa rijs genomen besluiten binnen betrekkelijk korte tijd zullen leiden tot herbewapening van West-Duitsland en dat de drie Hoge Commissarissen reeds ge machtigd zijn tot besprekingen met de West-Duitse regering over de vorming van een West- Duitse politie- en beveiligings macht. De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, is inmiddels per vliegtuig te i Frankfort aangekomen voor een bezoek aan Duitsland van vier dagen. Hij was in gezelschap van de Amerikaanse Hoge-Com- missaris, Mc Cloy. Acheson zal besprekingen voeren met de Hoge-Commissarissen, kanselier Adenauer en anderen. Acheson verklaarde, dat de conferentie van Parijs „in volledige harmo nie en geheel bevredigend" was verlopen. De resultaten van de confe rentie zouden in de komende weken en maanden aan het licht treden, aldus, zeide hij. Hij was van plan niet veel te zeggen doch tijdens zijn bezoek aan Duitsland hoofdzakelijk het oor te luisteren te leggen, aangezien hij tot nog toe voornamelijk op schriftelijke inlichtingen had moeten afgaan. Wel zeide hij, dat de toestand in Duitsland aanzienlijk verbeterd was. Wan neer officiële verklaringen nodig zijn, zouden deze door Mc Cloy worden afgelegd. Acheson zeide verder, volledig vertrouwen te stellen in de Amerikaanse rege ring, het State Department en de Hoge-Commissaris. Een woordvoerder fvan het Brit se Münisterie van Buitenlandse Zaken heeft het bericht in een New-Yorks blad als zou het com muniqué van de „Grote Drie" onenigheid over de toekomst van Duitsland getoond 1 hebben als „niet eerlijk" betiteld. De drie Ministers hadden vol ledige overeenstemming bereikt over de voorstellen, (welke bij de komende bespreking met de rege ring te Bonn gedaan zouden worden. De Geallieerde Hoge Commissie zou als één enkele eenheid handelen. De resultaten van de huidige besprekingen zou den slechts naar de respectieve regeringen gezonden behoeven te worden om afgestempeld te wor den". Op een desbetreffende vraag antwoordde de woordvoerder, dat er „grote juridische moeilijkhe den" waren bij het afsluiten van de staat van oorlog terwijl er geen vredesverdrag was gesloten. Een der moeilijkheden was hoe de bezetting te handhaven, indien de staat van oorlog was beëin digd. Bovendien was in Engeland nog steeds de wetgeving op de handel met een vijandelijk land van kracht. De West-Duitse bladen, brach ten, ingevolge het late verschij nen van het slotcommuniqué van de conferentie te Parijs in de nacht van Donderdag op Vrijdag, pas Zaterdag onder grote koppen, de tekst van dit communiqué op hun voorpagina's. De dagbladen beperkten zich over het algemeen tot de tekst van het communiqué, zonder commentaar, onder opschriften als: „Duitsland zal bewijzen moe ten leveren". „Waarschijnlijk ac- coord over de ontmantelingen'', „Een stap op de weg naar de terugkeer van Duitsland in de schoot van de Europese gemeen schap" e.d. De „Frankfurter Algemeine Zeitung" echter wijdt aan het communiqué een hoofdartikel „De betrekkingen van Duitsland met de Westelijke mogendheden", zo schrijft het blad, „zijn in een nieuwe fase getreden. Men heeft aan Duitsland op het stuk van buitenlandse politiek souvereini- teit verleend''. Herinnerend aan de gebeurtenissen, die aanleiding hebben gegeven tot de tweede wereldoorlog, schrijft het blad: „Ingevolge de door de Nazi's ge pleegde misdaden, beseft het Duitse volk de redenen van een veiligheidspolitiek. Kanselier Ade nauer heeft zich bereid verklaard tot ruime garanties. West-Duits land hoopt als tegenprestatie dat het bezettingsstatuut spoedig zal herzien en de ontmantelingen stopgezet worden. „De besprekingen tussen Duitsland, Europa en de Verenig de Staten gaan beginnen. Na on geveer vijf jaren afgezonderd te zijn geweest, verschijnt Duitsland weder als een onafhankelijk acteur op het wereldtoneel" aldus het blad. Mattew Woll, de eerste vice- president van de Amerikaanse ar- 'beidersfederatie (A.F.L.) heeft te Parijs verklaard, dat het plan- Marshall oorspronkelijk binnen zijn Vakverbond was ontworpen. De A.F.L. is het grootste Amerikaan se vakverbond en telt 15 millioen leden. Woll verklaarde tot ver slaggevers, dat het geen plan vati Wallstreet was. doch van 't Ame rikaanse volk. Naar zijn mening zou de ont manteling jn Duitsland Europa in zijn geheel van geen nut zijn en zou beter kunnen worden stopge zet. Het tweedaagse Jaarcongres van de K-.V.P. te Utrecht is Zon dagmiddag tegen 2 uur gesloten. Voorzitter Andriessen begroette bij het begin van de slotvergade ring speciaal de Ministers Van Schaik en Van Maarseveen, staatssecretaris Van de Grinten, de voorzitter van de Tweede Ka mer, Mr Kortenhorst, hoofdaal moezenier Van Straalen en De ken Wiegerink van Utrecht. Daarna werden de stellingen en resoluties voorgelezen, die in de sectievergaderingen werden vastgesteld, en die nu zullen worden voorgelegd aan het Par tijbestuur. Op voorstel van de heer Andriessen besloot het con gres telegrammen .van trouw en aanhankelijkheid te sturen aan Hare Majesteit Koningin Julia na en aan Kardinaal De Jong. Namens de Katholieke partijen in Oostenrijk, Frankrijk, Italië, België en West-Duitsland wer den de groeten van hun partij overgebracht en zij wensten de K.V.P. veel succes bij haar werk. Het kernstuk van deze slotzit ting was de rede van Prof. Rom- me, de Katholieke fractie-voor zitter in de Tweede Kamer, die verslag uitbracht van de parle mentaire werkzaamheden. Prof. Romme behandelde in grote lij nen vier punten, namelijk de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie, de oorlogsschade, de kinderbijslag en Indonesië. Prof. Rome begon met te be togen, dat sinds zijn jongste overzicht van het parlementaire werk voor een Partij-congres nu twee jaar geleden het par lementaire Kabinet Beel, dat op twee partijen steunde, vervan gen is door het extra parlemen taire Kabinet Drees, waarin ook geestverwanten van de C.H.U. en de V.V.D. zijn opgenomen. Nationaal immers is de mede werking van elke volksgroep nodig om ons er weer bovenop te werken, altijd natuurlijk onder de voorwaarde dat op de brede basis tenslotte een samenhan gend gemeenschappelijk beleid is op te bouwen. In dit verband noemde spreker het jammer, dat de rijpwording voor een maat schappelijke opbouw op de grondslag van publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie niet een wat sneller verloop heeft gehad. Zij is een middel om elk levend mens in de onderneming de plaats te gaan geven, die hem daar toekomt, een middel om te gaan breken met de onderschik king van de arbeiders en te ko men tot een nevenschikking on der leiding van de ondernemers. Het is bekend, dat het stand punt van de Katholieke Kamer fractie ten aanzien van de oor logsschade was, zoals in 't Par tijprogramma vastgelegd, ver goeding op basis van de vervan gingswaarde, gematigd door de eisen van het algemeen belang, waarbij de economisch zwakke ren voorrang zouden hebben voor de economisch sferkeren. Vervolgens sprak Prof. Rom me over de grote betekenis van organen van internationale sa menwerking als de Benelux- voorunie, het Atlantisch Pact en de raad van Europa als organi saties van afweer tegen de com munistische dreiging. Deze com munistische dreiging moet ech ter ook en vooral worden „op gezogen" door een vaste bodem te geven aan de sociale recht vaardigheid. In dit verband hield spreker een pleidooi voor de spoedige verwezenlijking van de kinderbijslag voor zelfstandi gen. Hierdoor moet schrijnend onrecht ten opzichte van de grote gezinnen worden opgehe ven. Hij deed een beroep op re gering en Kamer hieraan mede te werken. Als laatste punt behandelde de fractie-voorzitter het Indo nesische beleid. Hij deelde mede, dat een bijzondere zitting van partijraad zou worden belegd om gelegenheid tot discussie hierover te geven. Prof. Romme stelde voorop, dat alleen hij en niemand an ders de verantwoordelijkheid droeg voor het feit, dat men op de nieuw in te slagen weg is meegegaan. Er is een tijd ge weest (JanuariFebruari) dat wij op een tweesprong stonden. Dat was de tijd van het conflict SassenStikker over de verhou ding tot de UNO. Het conflict leidde tot het aftreden yan Mi nister Sassen en de verklaring van de Katholieke fractie, dat in haar vertrouwen in het Kabi net een barst was gekomen. De C. H. U. en de V. V. D. zagen dit echter niet zo in, en de P. v.d A. betreurde het heengaan van Minister Sassen niet. Het gewijzigde Kabinet stelde zich een dubbel doel, namelijk enerzijds chaos in Indonesië te voorkomen en anderzijds een volkomen breuk met de U. N. O. te vermijden, waardoor de zede lijke verantwoordelijkheid werd verlegd op internationaal niveau. Dat wij zijn meegegaan, zo be toogde Prof. Romme nogmaals, daarvoor draag ik persoonlijk de verantwoordelijkheid. Met nadruk wees hij het stand punt van de hand van hen, die het alleen maar jammer vinden, dat we, om zo te' zeggen: Indië kwijt zijn en die redeneren, dat de vrijheid, die wij kennen niet of althans nog niet nodig is voor de Indonesiërs. Men kan Indo nesië niet los denken van het opkomende Azië en voor een par tij, die de liquidatie van de kolo niale verhoudingen in haar pro gramma voert', is de vrijheid vo(# Indonesië historisch onom koopbaar. We hebben concreet zeker niet bereikt wat we willen, maar ik ben met het Unie-sta tuut en de andere resultaten der Ronde Tafel Conferentie toch niet zó ontevreden, want op be langrijke punten van samen werking en de verwerkelijking der Unie zien we wel degelijk kansen van mogelijke groei. Een open vraag is nu of na de souvereiniteits overdracht in In donesië consolidatie zal plaats vinden. We kunnen het hopen, aldus Prof. Romme, maar weten doet dat nu nog niemand. De rede van Prof. Romme werd door de vergadering met luid applaus begroet en Voorzitter Andriessen gaf hem, vóórdat hij het congres sloot, de verzeke ring, dat de partij zijn werk waardeerde, en hoopte, dat hij nog lang haar politieke woord voerder zou mogen blijven. Verklaring van Engels mili tair, commentator. De Engelse militaire commen tator, Generaal-Majoor J. F. C. Fuller betoogt in de Sunday Pic torial, dat Engelands bijdrage in de Westerse defensie moet zijn de machtigste luchtmacht, die het land zou kunnen hebben. Deze luchtmacht zou door een betrekkelijk klein gemechani seerd leger gesteund moeten worden. Generaal Fuller schreef verder, dat zowel Rusland als Amerika de atoombom bezitten, maar dat de Sowjet-Unie ook nog de beschikking heeft over strijdkrachten in overvloed, die de Westerse landen niet hebben. Dit gebrek zou verholpen dienen te worden door West-Duitsland en Spanje in de Westeuropese Unie op te nemen. Als ook Joe- go-Slavië er bij zou kunnen ko men, zou een bevolking van in totaal 100 millioen zielen toege voegd worden, evenveel als Frankrijk, Engeland en de Be nelux samen hebben. De Gene raal pleit ten slotte voor een de mocratisch charter als tegen wicht van het communistisch manifest en de oprichting van een „anti-kominform". Joego-Slavië heeft het Verdrag te bevrijden van de verplichting van vriendschap en wederzijdse 1 om een vijandig gezinde Kege- bij stand met Albanië opgezegd,ring te hulp te komen bij zo deelt het officiële Joego-Sla- vische nieuwsbureau mede Albanië was het laatste Kom- inform-land, dat nog een Ver drag van wederzijdse bijstand met Joego-Slavië had. De ande re landen zeiden deze verdragen alle op, nadat de Sowjet-Unie zulks op 29 September had ge daan. In de aan de Albanese Regering overhandigde nota zegt Joego- Slavië onder meer zich niet meer gebonden te achten door de bepalingen van het Verdrag. Joego-Slavië had deze stap ge nomen „dank zij de openlijke vijandelijkheid en de niet-vrede lievende houding," welke Alba nië reeds meer dan een jaar had aangenomen. De nota werd overhandigd, na dat Albanië voorstellen „om tot een vriendschappelijke politiek jegens Joego-Slavië terug te ke ren", had verworpen. In de nota wordt Albanië be schuldigd van „brutale daden tegen Joego-Slavische onderda nen" en „het doen optreden van de politie tegen Joego-Slavische diplomatieke vertegenwoordi gers." Ook zou Albanië de bevol king van het gebied Kosovo (in het Servische deel van Joego- Slavië) opgeroepen hebben om tegen Joego-Slavië in opstand te komen. Albanië wordt verder beschuldigd van het uitlokken van grensincidenten en het over de grens zenden van spionnen en deserteurs. Albanië had de rol van agent-provocateur aan genomen in het tegen de Joego- Slavische integriteit gerichte complot. Het is de eerste maal, dat Joe go-Slavië het initiatief tot een dergelijke stap heeft genomen. De andere vriendschapsverdra gen werden door de Kominform- landen opgezegd. Te Belgrado zijn diplomatieke waarnemers van mening, dat de Joego-Slavische stap was nige- geven door het verlangen zich De President van de Openbare Adviesraad van de E.C.A., Eric Johnston, die een reis naar Europa heeft gemaakt voor de I E.C.A., heeft Zaterdag in een ra diorede verklaard, dat Europa „geheel vervuld is van de ge dachte van individuele zeker heid, gegarandeerde betrekkin gen, gegarandeerde markten en gegarandeerde winsten". „Wij zijn ons deel van de over eenkomst nagekomen, Europa niet". Johnson noemde de over eenkomst „een deelgenootschap naar twee kanten", waarbij de Verenigde Staten de gelden zou den verschaffen en Europa de tariefmarkten moest afbreken en de economische levens ver enigen, strevend naar een grote continentale markt. Als factoren, die het Europese herstel bedreigen, noemde John ston: 1) het feit, dat de West- Europese landen niet handelen overeenkomstig hun positie van debiteurenlanden. 2) De hoge belastingen, grotendeels tot fi nanciering van sociale voorde len, die ambitie en stimulans verloren doen gaan. Het is no dig openhartig te spreken, ten einde de Europeanen er toe te brengen de stappen te doen, die vereist zijn voor een solide her stel. Totdusvei* is de E.C.A. een groot succes geweest, de kosten hebben meer dan 8 milliard dol lar in twee jaren bedragen. „Een oorlog zou ons misschien nog meer per maand hebben ge kost", aldus Johnston. De ko mende twee jaren zullen volgens Johnston beslissend zijn en de Verenigde Staten kunnen zich niet veroorloven het plan te la ten mislukken. eventueel Grieks-Albanees schil. Ook gelooft men, dat Joe go-Slavië bevreesd was, dat Bul garije, dat een vriendschapsver drag met Albanië heeft, in da* geval vrije doorgang door Joego- Slavië zou eisen, wat de Bulga ren en door hen de Kominfoim gelegenheid zou geven voor het verwekken van onrust in Mace donië. Maarschalk Tito heeft te Bel grado tegen journalisten gezegd, dat Joego-Slavië „de gehele we reld tegen zich heeft", aldus het officiële Joego-Slavische pers bureau- „De Kominformlanden wilier ons in de armen van het Wester drijven, doch wij zullen koppig stand houden in onze strijd, zo dat ons land zal winnen", zo zei de Tito- De Joego-Slavische journaliste» moeten hun critiek op het kapita listische systeem niet staken, doe» zij moeten niet met scheldwoord er- antwoorden. Te Belgrado werd vernomen, dat Joego-Slav mogelijk zijn lucht lijnen met het Westen zal uitbrei den. Besprekingen hierover zijp te Belgrado begonnen. Als deze besprekingen slagen zouden zg leiden tot de eerste regelmatige Amerikaanse burgerluchtvaart op de Balkan. Ook een directe verbinding Bel gradoRome zou door de Joego- Slaven met de Italianen besproken zijn. Mist en andere klimatologische moeilijkheden maken Londea tot de duurste luchthaven van Europa, aldus heeft Sir Overton, de secretaris-generaal van het Britse Ministerie van burger luchtvaart tegenover een Parle mentscommissie verklaard Een Constellation, die van over de Atlantische Oceaan komt, moest, volgens de notulen, waar over Overton beschikt, voor een landing op de Londense lucht haven 20.12.6 pond sterling be talen. Voor Brussel zou de prijs in ponden sterling 12.12.9 zijn, voor Amsterdam 8.1.- en voor Parijs slechts 4.12.-. De „leao" overweegt thans de mogelijkheid van een overeen komst over luchthavenfacilitei ten en landingskosten. EEN K. V- P-PROTEST TEGEN HET UNIE-STATUUT- Het bestuur van de Afdeling Nijmegen van de K.V.P. heeft een telegrafisch protest gericht tot de Voorzitter van de Twee de Kamer-fractie der K.V.P, over de zinsnede in het Unie- statuut, luidende: „Het hoofd der Unie (H. M. de Koningin) verwezenlijkt de idee van vrijwillige en duurzame sa menwerking." Het bestuur van de Afdeling Nijmegen van de K.V.P. betoogt dan nader, dat de Kroon der Ne derlanden ons te dierbaar moet zijn, dan dat wij haar als sym bool laten dienen voor deze niet- reëele Unie, ons ook min of meer opgedrongen door buiten landse invloeden. Een fanatiek pacifist vroeg eens aan Georges Clémenceau, waarom hij de Duitsers toch zo haatte. „Bent U wel ooit in Duitsland geweest?" „Neen, monsieur, ik hen nooit in Duitsland geweest," ant woordde de Tijger, „maar de Duitsers zijn tijdens mijn leven twweemaal naar Frankrijk ge komen. En dat is voldoende!" medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot -avond. Afnemend buiig. Meest matige wind tussen N. en W. Half tot zwaar bewolkt met aan de kust in de ochtend nog enkele buien. Weinig veran dering in temperatuur. MAANDAG 14 NOVEMBER Breskens Terneuzen Wasoorden v.m. 7.30 8.05 8.55 n.m. 8.25 8.57 9.47 1949 Zon Maan Nov. Opk. Ond. Opk. Ond. 14 7.57 16.51 14.44 15 7.59 16.50 0.59 14.57 o ITER ZAG DE [ST GOED in Birmingham „j, edig hield mét n betaling yan de toe- le een vrouwe1- y 3ter mede een irijgen, waaruit leek dat deze ,j, net het gerecht ai krijgen. De- peiling kwam daar de volgen- X ;r in dienst van 4 'eek te zijn, die en haar cliënte jhter deed ver- grond van res- „het op onwet- jeweren de toe- innen doorgron- v et „helpen van laagde in haar is". >1 erden tot boetee v nen met het beha»- ;happijen, een bank., van worden beschul- manten tot een hoe- 'erzenden, waarbij de am uit, doordat op tkantoor te Londen iketten werden ge- 1'am an ten ter waar- i pond sterling bleken van het plan was de liet rechtstreeks npar en te verkopen ia d Engeland er dollar» gen doch via die Tanger, waar een stro- voor de wederverkoop raanse d amanthande- koers van het pond i destijds nog 4.2 dol- i pond, doch de note- g te Tanger slecht» dollar. Op deze wij de Amerikaanse di- laren een onwetti- w.'nst van 20 tot 26 boeken, .terwijl Enge- reer benodigde dollar» de aandacht van de :rokken dat zich ee» er vn diamanten uit aar Tanger begon te dgar geen der Lon- tant-deskundigen iet» n markt voor d'aman- Noord-Afrikaanse ha- oorlezen van de act» diging werd de zlitf t hof verdaagd. cratische senator Ell is, de leider van d» rnn Amerikaanse se- een toumée door Bu- t, heeft Donderdag klaard: „Als wij onze Berlijn zouden terug- ïden wij spoedig ook an.se zone van Duits- verlaten. De Fran- yelsen zouden niet in in jurisdictie te hand- IXiitsland zou open bezetting door Rus oor een zouden de ari se landen spoed'g val- d zou Afrika binnen le Atlantische Oceaan aar Zuid- en Centraal >e Ver. Staten zouden door een communis- ;ld en voor de keus ver te geven of alleen strijd zonder wapen» De voorzitter van het Cen traal Stembureau heeft in de vacature-Van Voorst tot Voorst (KVP) de heer H. J. Kuiper te Maartensdijk benoemd ver klaard tot lid der Eerste Kaï .er. de gewon sistentie kon worden verleend. De vlieger van het toestel, de lste lui tenant-vlieg er J. van Huisstee, die verongelukte, is afkomstig uit Gilze-Rijen. De heer Scheygrond is, hoewel zwaargewond uit de bovenver- i uitbreiding der Duitse zee lscheepvaart als een bevrijdmg gewerkt. De Hamburgse burge meester Brauer, die weg naar 'Amerika is, heeft verkaard, dat het aantal arbeiders der werven te Hamburg met 18.000 zal kun- paciteiT bedraagt thans ruim 11 millioen ton per jaar, doch Duit se deskundigen houden vast aan hun reet. vroeger gepubliceerde berekeningen, die Duitslands st-.xlbehoi 'te op 14 millioen ton per jaar schattor De Belgische Kamer heeft het wetsontwerp tot goedkeu ring van 't statuut van de raad van Europa met 156 stemmen tegen 4 en 2 onthoudingen aan genomen. k) achten In de regering der RIST dat de P.R.I. geen eigen candida- ten zal stellen en vasthoudt aan haar standpunt, dat dit moet ge schieden onder het motto: De juiste man op de juiste plaats. VERWACHTING .door het K.N.M.I te yeldig van Zaterdag avond eel bewolking zwaar bewolkt mét n ge lichte regen of Zwakke tot matige ZuidOost en Zuid, ndering in tempera- Maan j)nd. Opk. Ond. 16.44 7.— 15.54 16.43 8.37 16.19 16.42 10.10 16.56 G 19 NOVEMBER. v.m. n.m. 0.19 12.38 .1 0.53 1.13 rden 1.43 2.03 ZONDAG 20 NOVEMBER. v.m. n.m. 1.05 1.23 1.40 1.58 2.30 2.48 Breskens Terneuzen Walsoorden

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1