Een politiek voor West-Duitsland De toestand in Indonesië Toespraak van Wysjinsky Instructies van de Grote Drie Ma de Ronde Tafel Conferentie De ontmantelingskwestie Brand op de „Lankoeas" AKKERTJES Acheson in Duitsland Rheumatische PUMEN Rede van Paul Hoffman ZATERDAG 12 NOVEMBER 1949. Gistermorgen geen besprekingen over Duitsland Belgische kringen gereserveerd ENGELSE PERSSTEMMEN Wysjinsky over atoomenergie WEERSVERWACHTING, HOOGWATER. ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij Abonnement: Terneuz.en Onder Redactionele leiding van P- L. D. J van Oe veren. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150- Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. 5e Jaargang No. 1268. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pes advertentie 1,50. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 6C et-; iedere regel meer 12 ct. Vermelding brieven onder nummer Bureau w dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 3 m*v Parijs, de beroemde Franse hoofdstad, is deze week weer eens het middelpunt van diplo matieke activiteit. De Ministens van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten van Amerika, de heren Bevin, Schumann en Acheson ontmoeten elkaar in de ville lumière, teneinde te trach- tep een nieuwe politiek ten op zichte van Duitsland uit te stip pelen en het hier ook over eens te worden. Sedert het einde van wereld oorlog no. II is het volkomen duidelijk, dat de Westelijke mo gendheden alles in het werk hebben gesteld om te voor komen, dat geheel Duitsland on der invloed van Sovjet-Rusland kwam. Hierbij wordt gedacht aan politiek en militair opzicht. Indien het communisme er zou zegevieren of indien militair gesproken Duitsland de bondge noot van de Sovjet-Unie zou worden, zou de positie van Rus land op het vasteland van Euro pa, die immers toch reeds zo be angstigend sterk is, wanneer men haar tenminste geogra- phisch beziet, onaantastbaar worden. Met de vrijheid in West-Europa zou het dan ver moedelijk spoedig gedaan zijn. Zolang de kans leek te be staan, dat een overeenstemming met Rusland over het Duitse vraagstuk mogelijk was en dat een vrede geslote^ kon worden met de vroegere vijand, zo lang dus ook een terugtrekking van de Russische troepen binnen de werkelijke grenzen van de Sov jet-Unie tot de mogelijkheden scheen te blijven behoren, heb ben de Westelijke mogendheden geaarzeld om van hun kant de scheiding tussen Oost- en West- Duitsland tot een definitieve te maken. Nu echter hoe langer hoe meer blijkt, dat een overeen komst met Rusland practisch niet te verwezenlijken is en de Russen minder dan ooit geneigd schijnen Oost-Europa met inbe grip van Oost-Duitsland te ont ruimen, zijn de Westelijke mo gendheden als het ware ge dwongen de banden met de West-Duitse Staat nauwer aan te halen. Uit de gebeurtenissen der laatste maanden blijkt im mers, dat Rusland elke opposi tie in de satellietstaten op hard handige wijze de kop indrukt. Indien er sprake is van een terugtrekken van Russische troepen, kan men er zeker van zijn, dat dit pas dan geschiedt, wanneer juist in de satelliet staten en in Oost-Duitsland het communistische regime zo vast in de zadel zit en over derge lijke machtsmiddelen beschikt, dat van afvallen geen sprake meer kan zijn. En met dit com munistische stelsel wordt na tuurlijk bedoeld het aan Moskou welgevallige. Tandaar ook, dat alle pogin gen in het werk worden en zul len worden gesteld om het com munisme van de Zuid-Slavische maarschalk Tito omver te wer pen en te doen vervangen door het door het Kremlin gewenste regime. Eerst dan is het ijzeren gordijn, dat tussen Oost- en West-Europa is neergelaten, iriaar dat thans de Zuid-Slavi sche scheur vertoont, weer ge heel gesloten en kan Rusland zich rustiger op andere zaken gaan voorbereiden. Voorzoverre de drie Ministers van Buitenlandse Zaken te Pa rijs zich met het weder inscha kelen van West-Duitsland in de Westelijke wereld bezig houden, zullen de onderlinge geschil punten wel de hoofdschotel der discussies vormen. Eén van de moeilijkste pro blemen is de ontmanteling. Het zijn voornamelijk de Engelsen, die in hun zóne nog steeds aan het ontmantelen van belang rijke industrieën bezig zijn vol gens de besluiten destijds door de Grote Vier genomen te Pots dam. Het is bekend, dat vooral Amerika deze voortzetting van de ontmanteling becritiseerd. Bovendien is- er in West-Duits land een hevige oppositie tegen deze Engelse politiek. Tenslotte geloven de Britten zelve ai lang niet meer aan het nut van het weghalen van machines enz., zodat ook zij de ontmanteling zeker stop willen zetten. Toch komt er hierbij nog een belangrijke vraag om de hoek kijken en deze zal in Parijs op gelost moeten worden. Dit is de vraag van de herstelbetalingen door Duitsland aan zijn slacht offers. Met de genoemde ma chines enz. werden een overi gens slechts klein gedeelte van deze betalingen verricht. Het zal nu de vraag zijn of en hoe deze herstelbetalingen uitge voerd moeten worden. Uit de lopende productie zal moeilijk gaan, daar de Weste lijke mogendheden de Sovjet- Unie, die zichzelve wel uit de lopende productie van de Ooste lijke zóne tracht schadeloos te stellen, een dergelijke handel wijze steeds ernstig hebben ver weten, daar zodoende een her stel van de sleehte Duitse eco nomische toestand werd tegen gehouden. Het zal voor dit vraagstuk zijn, dat de Ministers van Bui tenlandse Zaken van de Bene- iux-landen, zich naar Parijs hebben gespoed- De belangen van de Benelux zijn met een goede oplossing gediend. Een tweede moeilijk punt zal bestaan uit de zucht naar be veiliging tegen hernieuwd Duits nationalisme en militairisme. Wil men West-Duitsland lang zamerhand als gelijkgerechtigde partner in de zich vormende West-Europese eenheid op nemen, dan zal men de Duitsers meer vrijheid moeten toestaan bij hun bestuur, productie en handel. Doordat de ontmanteling geen verdere voortgang vindt, zal de productiecapaciteit van staal ongeveer 2 millioen ton hoger komen te liegen dan was voor zien. Het zal natuurlijk maar de vraag zijn op welke wijze de Duitser van de hem geboden meerdere vrijheid gebruik zal maken. Het spreekt vanzelf, dat voor al Frankrijk dit gehele proces met Argus-ogen volgt. Een goed georganiseerd geallieerd con trole-apparaat op de productie van het Ruhrgebied zal wel de minste Franse eis zijn. Tenslotte is er kans dat men te Parijs nog zal spreken over de status van het Saargebied. Dit is alleen al een vraagstuk op zichzelve. Toch zal men te Parijs gezamenlijk wel een weg vinden om West-Duitsland meer in te schakelen bij de West- Europese Unie. Dit zal, gezien de toestand in Oost-Europa ook hard nodig zijn. GEBIED MIDDEN-JA VA VRIJGEGEVEN Bij besluit van de territoriaal tevens troepenoommandant van Midden-Java, generaal-majoor F. Mollinger is thans de verorde ning, waarbij de betreding van de bij de tweede politionele act e ir. Midden-Java bezette gebieden ver boden werd, ingerokken. Dit betekent dus, dat thans ge heel Midden-Java, met uitzonde ring van de Residentie Djokjakar ta, vrij betreden mag worden'. Voor de gebieden, waar de T.iJ. I. onlangs de bezetting overnam, geldt een speciale regeling. RESIDENT VAN BOD JON GORO AAN VERWONDIN GEN OVERLEDEN Donderdagavond is in het Ma- rinehospitaal te Surabaja overla den de Resident van Bodjonegcro, R. P. Gondosudiknjo. Enige da gen geleden werd hij in zijn won:na- opgezocht door een aantal onbe kenden, die op hem schoten on hem zwaar verwonden. Hij kreeg drie schoten in de buik. De heer Gondosudiknjo was voor de oorlog districtshoofd ter De Sovjet-Russische Minister van Buitenlandse Zaken, Andrev Wysjinsky, heeft Donderdag cp een diner van de vereniging Ame- rika-Sovjet-Rusland voor de vred" gepleit. In de toespraak, waarin hij zo wel joviaal als overredend was zeide hij onder ander dat „Bevin voor het socialism® even nutteloos is als een geitebok voor het ver kregen van melk". Inplaats van een voorbereide speech af te steken over „de Ame rikaanse plannen voor wereld- overheersing", week hfj af en ver klaarde, dat Rusland vrede wenst. „Wij komen op voor vrede, voor gelijkheid der landen en voor het socalisme. Ik zal hieromtrent, openhartig zijn: wij komen niet op voor het kapitalisme, doch wij wensen ons niet in uw aangele genheden te mengen". „Het is een belangrijke vriend schap", zo vervolgde de Minister. „Want vriendschappelijke be trekkingen tussen deze twee lan den betekenen de beste garantie voor vrede in de gehele wereld. Wij waarderen uw pogingen om te verhinderen, dat deze vriendschap verbroken wordt". Hij zeide, dat de Sovjet-delegatie de lopende zitting der V. N. bijwoonde „om te tonen dat het mensdom vrede wenst, dat de volken in de gehele wereld de oorlog haten en de oor log reeds in het begin gedood wil len zien". De Sovjet-Unie juichte de- „omverwerpende activiteit" van de vereniging toe, want deze uitte zich in de wens tot vriend schap tussen de Sovjet-Unie en de Ver. Staten. (Reuter tekent hierbij asm, dat genoemde vereni ging geboekt staat als een sub versieve organisatie.) In de tekst van de voorbereide toespraak beschuldigt Wysjinsky de Westerse mogendheden ervan, dat zij pogen de voorraadvorming van atoombommen stop te willen zetten, opdat de V. S. hun voor sprong zouden kunnen handhaven. Het was algemeen bekend, dat de V. S. meer atoombommen had den, dan zich in enig ander land bevonden. Wysjinsky had de Ver enigde Naties medegedeeld, dat de Sovjet-Unie de atoomenergie slechts voor constructieve doelen gebruikte.. De Westerse diplomaten waren „gentleman-illusionisten". De Sov jet-Unie had in het verleden een onmiddellijk verbod op atoom wapens en de instelling van een nauwlettende internationale con trole op de productie van atoom energie in de gehele wereld voor gestaan. De Sovjet-Unie deed zulks ook thans nog. De organi satoren van de „atoom-strategie" en de „atoom-diplomatie" hadden nooit de geringste bedoeling ge had om het aantal atoombommen te beperken, laat stjaan te verbie den. De Westerse landen hadden slechts de bedoeling om de pro ductie van atoomenergie in de gehele were.d aan hun eigen con trole te onderwerpen. beschikking in de Residentie Ma- lang. In de na-ooriogse jaren was hij Republikeinse regent ter beschik king voor economische zaken te Bodjonegoro. Na de tweede po litionele actie stelde hij zich ter beschikking om voor de wederop bouw van het zwaar geteisterde Bodjonogoro te blijven werken. Met ingang van 10 Februari 1949 volgde zijn benoeming tot Resi dent. (Hij had zitting in de plaatselijke gemengde commissie. Hij stond bekend als een zeer be kwaam bestuursambtenaar mei bijzonder organ'satorisch vermo gen en werd algemeen geacht als een rechtschapen man, die in bre de kringen het vertrouwen geno it van Indonesiërs, Chinezen en Eu ropeanen. .AANSLAGEN OP GEESTELIJKEN. De missionaris Waterreus, O. F. M. Cap. is, naar thans is be kend geworden, de vorige week Vrijdag op het eiland Samosir, gelegen in het Toba-meer, door een eenheid van de T.N.I. ge vangen genomen. Hij werd met medewerking van een vertegen woordiger van het Internatio nale Rode Kruis, de heer Lehn- der, die toevallig te Medan ver toefde, j.l. Dinsdag weder in vrijheid gesteld. De correspondent van Aneta te Medan meldt voorts, dat pastoor Jenneskens dezer dagen te Bekara, gelegen aan de Westpunt van het Toba-meer, waar hij met twee catechisan ten werkzaam was, werd aange vallen. De cathechisanten wer den met messteken gedood. De pastoor wist te ontvluchten naar de militaire post te Be kara. WEDEROM AÉANSLAGEN j OP TREINEN. 5 Personen werden gedood, 4 zwaar en 4 licht gewond, toen Donderdag een goederentrein van Soerabaja naar Madioen 6 km ten Westen van Modjokerto op trekbommen liep. De slacht offers waren remmers en clan destien op de bordessen van de goederenwagens meerijdende passagiers. 25 Goederenwagens reden op elkaar en ontspoorden of kantelden, doch het verkeer werd niet gestaakt. In deze omgeving is ook Dins dag een trein op een trekbom gereden. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld. Indonesië m.s. „Oranje" (1*6 Nov.). Curagao s.s. „Breda" (20 Nov). Suriname m.s. „Hocuba" (24 Nov.). De Hoge Commissarissen van Engeland, Frankrijk en de /er. Staten, die naar Duitsland zijn teruggekeerd, zullen naar men ■verwacht onmiddellijk besprekingen met de federale regering be ginnen op basis van de instructies, die zij van de Ministers van Bui tenlandse Zaken der Grote Drie rebben ontvangen blijkens het communiqué, dat deze na hjn tweedaagse conferentie te Parijs hebben uitgegeven. Deze instructies zullen eersc worden bekend gemaakt als de Duitse federale regering op de hoogte is gesteld van de besluiten der Ministers. Na een vergadering, die eerst Vrijdagochtend om twee uur ein digde .deelden de Ministers in feite mede, dat zij van plan zijn de bevoegdheden van de West- Duitse Regering uit te breiden, naarmate deze Regering blijk geeft van vreedzame en democra tische bedoelingen. Zij verklaarde verder, dat zij do progressieve integratie van het Duitse volk in de Europese gemeenschap zouden steunen. De meeste waarnemers zijn van mening: 1). Dat de drie bezettende mo gendheden het thans eens zijn over een gemeenschappelijke politiek met betrekking tot de ontmante ling en dat deze politiek de goed keuring van de Benelux-groep wegdraagt. 2). Dat Duitsland, in ruil voor de stopzett'ng yqn de ontmante ling, zal worden yfefzocht de Wes telijke mogendheden waarborgen te verschaffen waj de veiligheid rfangaat. 1 3). dat de Ver. Staten hebben toegestemd in de toelating van de Raad van Europa. Van betrouwbare zijde verneemt Reuter, dat een bijeenkomst tus sen Dean Acheson en Ernest Be vin gisterenmorgen gewijd was aan zaken, die niet Duitsland be troffen. Verder werd gisteren medege deeld, dat de drie Minister van Dean Acheson, de Amerikaan se Minister van Buitenlandse Za ken, is in gezelschap van Mc- Cloy, de Amerikaanse hoge com missaris per vliegtuig uit Parijs te Frankfort aangekomen. Zijn bezoek zal vier dagen duren en hij zal o.m. besprekingen voeren met ds drie Geallieerde hoge commissarissen, kanselier Ade nauer en andere vooraanstaande Duitsers. Op een persconferentie ver klaarde hij onder meer, dat de conferentie te Parijs „in volledige harmonie en geheel bevredigend" was verlopen. De resultaten van de conferen tie zouden in de komende weken en maanden aan het licht treden. Hij zeide niet van plan te zijn veel te zeggen, doch hij wenste in Duitsland hoofdzakelijk te luiste ren. Tot nu toe had hij voorna melijk op schriftelijke inlichtingen moeten vertrouwen. De toestand in Duitsland had zich aanzienlijk verbeterd. Indien een officiële verklaring nodig was zouden deze door McCloy afgelegd worden. Acheson zeide verder, volledig vertrouwen in de Amerikaanse fegering, het ministerie van Bui tenlandse Zaken en de hoge com missaris te stellen. Dit is het eerste bezoek van een Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken aan Duits land, sinds James Byrnes in '46 een belangrijke verklaring in de Amerikaanse bezettingszone af legde. Buitenlandse Zaken op hun con ferentie ook hebben gesproken over de internationale positie van Bao Dai. Waarnemers geloven niet, dat Bevin of Acheson een vast besluit hebben genomen ten aanzien van dit regiem. Men meent, dat zij er zich toe beperken te trachten het Indo-Chinese probleem te plaat sen tegen de achtergrond van het gehele probleem van Zuid-Oost- Azië. In kringen, die in nauw contact staan met het Belgische kabinet, wordt het communiqué van de Ministers van Buitenlandse Za ken over hyn Parijse besprekin gen met veel reserve beschouwd. België, aldus deze kringen, twee maal in 25 jaar slachtoffer van Duitse agressie, is tegenstander van elke neiging om de voor waarden, die ten aanzien van Duitsland zijn neergelegd in het bezettingsstatuut, minder streng te maken. Men was van mening, dat deze neiging op de besprekingen te Parijs tot uiting kwam. Paul van Zeeland, de Belgische Minister van Buitenlandse Zaken, was verre van voldaan over de resul taten van de deelneming van de Ministers van Buitenlandse Zaken der Beneluxlanden aan de bespre kingen der grote drie, aldus deze kringen. Duldt toch niet langer die folterende pijnen, die Uw leven vergallen en U tot een half mens maken. Doè toch Iets tegen die pijn scheuten die U zo kwellen, dat elke beweging U pijnkrampen geeft! Bestrijdt de kwaal met „AKKERTJES", die de giftige stoffen verwijderen. „AKKERTJES" werken zweet-bevorderend en zijn ideale pijnverdrijvers, ook bij spit. spier- en zenuw pijnen. Let vooral op het AKKER-merkl 8 helpen direct! Het onafhankelijke, rechts georiënteerde weekblad „Time and Tid^J' gaf gisteren in een artikel uiting aan haar bewon dering voor de wijze, waarop Nederland heeft gehandeld bij de stichting van de R. I. S. „Dat schrijft het blad in Indonesië geen oorlog en an archie heersen en dat daar al thans de voorwaarden zijn ge schapen waardoor deze ver meden kunnen worden, is hoofdzakelijk te danken aan de doelbewuste en vastberaden houding van de Nederlandse onderhandelaars. Hoewel zij in eigen land door extremisten van rechts tot oorlog werd aange spoord en door de extremisten van links tot een bangelijke overgave, heeft de Nederlandse regering haar politiek van ge duld vastberaden gehandhaafd, met het voornemen, haar gelof ten gestand te doen en zich niet te laten afschrikken door be dreiging met geweld. Haar politionele acties, inge zet ter handhaving van rust en orde, stelden de gematigde ele menten in Indonesië in de ge legenheid, zich te bezinnen over de gevolgen die het zou hebben, indien aan de z.g. „Republikei nen" de gelegenheid werd gebo den over de gehele archipel een bewind te vestigen van een clique, die haar gezag baseerde op „gunmen". Deze houding heeft er toe ge leid dat de Nederlandse rege ring, instede te moeten onder handelen uitsluitend met de „Republikeinen", haar bespre kingen heeft kunnen voeren met de vertegenwoordigers van de nieuwe deelstaten, waarvan de Republiek er een is en dat zij de souvereiniteit kan over dragen aan de nieuwe federale staat en niet aan degenen, die zichzelf hadden opgeworpen als de opvolgers van de Japanners". Het blad zegt, dat de gehele wereld de Indonesische leiders haar beste wensen meegeeft; zolang deze leiders van goeden wille blijven, kunnen zij zich verzekerd houden van de goede wil van de wereld. „Maar die- Men verwacht dat de ontman, teling van Wiest-Duitse fabrieken zal worden geschorst gedurende de tijd dat de door de grote drie ingestelde Duits-Geallieerde com missie te Parijs over de conclu sies van de ministers zal onder handelen. In Londense diplomatieke krin gen merkte men echter op, dat een schorsing van de ontmante ling als voorlopig- moet worden beschouwd, zolang de conclusies van de commissie niet aan de Ge allieerde regeringen zijn voorge legd. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat, zo men be sloot de ontmanteling van vier grote staalfabrieken in West- Duitsland te staken, het toege stane productievermogen van 1,4 millioen ton tot 16,5 millioen ton zou stijgen. Uit doorgaans betrouwbare bron wordt vernomen, dat de fabriek te Hanborn (Britse zone) van de staalfabrieken van Thyssen (de grootste staalfabrieken in Euro pa, die jaarlijks twee millioen ton staal produceren), waarschijnlijk slechts gedeeltelik zal worden ontmanteld op grond van een op de Parijse conferentie bereikt ac- coord. De reden van de moeilijk heden, die Donderdagmiddag tus sen Schuman enerzijds en zijn Britse en Amerikaanse collega's anderzijds zijn gerezen, was ge legen in het aandringen door Acheson en McCloy op de schrap ping van deze fabriek van de ontmantelingslrjst. Ofschoon de Franse regering het eens is met de staking van de ontmanteling in ruil voor nieuwe veiligheidswaarborgen van de zijde van Duitsland, blijft de algemene indruk, dat een totale opheffing van de ontmanteling, zoals door Acheson bepleit voor de Franse publieke opinie te veel zou zijn en vooral, dat een dergelijk voorstel door de nationale vergadering niet zou worden goedgekeurd. Daar om is een formule opgesteld, die, naar men gelooft, de ontmanteling- van bepaalde gedeelten van deze fabriek inhopdt, alsmede een strengere geallieerde controle. Men gelooft te Parijs, dat zulks in de praktijk betekent, dat nage noeg alle huidige werkkrachten van de fabriek in dienst kunnen bljjven. zelfde wereld kan haar bewon dering niet onthouden aan de Nederlanders, die het afstand doen hebben weten te paren aan waardigheid en, zonder illoyaal te zijn geweest jegens het ver leden, zich loyaal hebben weten te tonen jegens de toekomst". Een ander Engels blad, de „Socialistische Tribune" vreest, dat de kwestie Nieuw-Guinea de verhoudingen zal vertroebelen van een aanvankelijk op het stuk van goede betrekkingen zeer veelbelovende atmosfeer. „Nu is ongelukkigerwijze, en van hun standpunt uit zeer dwaas, door de Nederlanders het wan trouwen, dat aan het afnemen was, weer nieuw leven ingebla zen en als de Nederlanders zich niet kunnen opwerken tot een slotebaar, waarin zij op een ele gante wijze afstand weten te doen van Nieuw-Guinea, zal de Unie een loutere formaliteit blij ven. Het blad schrijft verder, dat het afstaan van de souve reiniteit door de Nederlanders voor het communisme in Zuid- Oost-Azië een zware slag is en in Indonesië wellicht de beslis sende, daar nu aan de commu nistische propaganda de wind uit de zeilen is genomen. In een toespraak tot de Aca demie voor Politieke Weten schap van de universiteit tob. Columbia heeft Paul Hoffman, de administrateur van het pian- Marshall, Donderdag verklaart, dat Europa zelf de leiders, de methodes en de instellingen moet voortbrengen om „in West- Europa een nieuw werelddeel te maken uit een verzameling tob dappere naties, die zich echter economisch in een worgende greep bevinden." Met betrekking tot zijn recent bezoek aan Parijs, dat tot doel had bij de ledenstaten van de organisatie voor Europese eco nomische samenwerking aan te dringen op een stimulering vast de onderlinge handel, verklaar de Hoffman te vertrouwen, dat er in de komende weken snel maatregelen zullen worden ge nomen, waardoor de door hens voorgestelde doeleinden op korte termijn zullen kunnen worde® bereikt. Voorts verklaarde hij, dat hjj tevens goede hoop had, dai snelle vorderingen zouden wor den gemaakt in de richting van het doel op langere termijn: de Europese integratie. Hoffman voegde hier aan toe: „Volgens mij kan dit doel alleer. verwezenlijkt worden, als resul taat van geïnspireerde leiding door de Europeanen zelf. Tenzij de economie van West-Europa, thans grondig wordt geïnte greerd en het onmogelijk wordt gemaakt, dat een land zijn hulp bronnen kan ontwikkelen voor het voeren van een oorlog, zal Europa alleen al uit veilig heidsoverwegingen nooit in staat zijn om zijn productivi teit en zijn vermogen om in het buitenland te concurreren te vergroten. Ieder land zou dan onder een meedogenloze druk staan om zijn economisch leven aan te passen aan de eisen van militaire veiligheid". Op een diner van de vereniging voor Ameri kaans-Sowjet-Rnss!- sche vriendschap heeft Wysjinssj, ie Minister van Buitenlandse Za ken der Sowjet-Unie, 4e westelij ke mogendheden er van beschul digd, dat zij de voorraadvorming van atoombommen trachten tot stilstand te brengen, opdat de V. ,S. de eerste plaats in de pr>- auctie kunnen behouden. „Dat is een slim voorstel, de productie van atoombommen stop te zetten, tei- wijl men er tegelijk geen geneint an maakt, dat een land Tnf»»i bommen bezit dan enig andei laud" aldus Wysjinsky, die we derom de eis stelde van onmid dellijk verbod der atoomwapen!.* en instelling van 'n internationa le controle Gisteravond, kwart voor ze ven is brand uitgebroken in het tussendek van ruim drie van 't aan de Kon. Rotterdamse Lloyd toebehorende vracht-passa giersschip „Langkoeas". De „Langkoeas" keerde 3 Novem ber j.l. van haar eerste reis naar Batavia terug en lag langs de Lloydkade. Wakers, die bij het in revisie liggende schip de wacht hadden, zagen rook uit ruim drie komen en waarschuw den de bedrijfsbrandweer. Daar de brand zich aanvankelijk door de enorme rookontwikke ling ernstig liet aanzien, werd ook de Rotterdamse brandweer gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was. Voorzien van zuur stof- en rookmaskers konden de brandweerlieden zich met veel moeite in het ruim begeven, ten einde naar de vuurhaard te speuren en ook de heer Th. Ruys die met zijn mede-directieleden zich naar de Lloydkade had be geven, daalde met een rookmas- ker af om zo nodig de helpende hand. te bieden. Het bleek, dat de rook vermengd was met damp, die kwam uit de olietanks die juist gisteren zo goed als leeggekomen waren. De schotten waren n.l. door het vuur gloei end geworden en daardoor was de oliedamp veroorzaakt. Het schip had geen lading meer in, maar het vuur vond voedsel in stuwhout en de onder dek opge stapelde houten luiken. Toen men in het ruim bij de kern van de brand was gekomen konden de fel oplaaiende vlam men snel bedwongen worden. Maar nauwelijks dacht men met de vlammen te hebben afgere kend of er kwam vast te staan, dat er ook in een proviandhok brand woedde. Hier was de haard nog moeilijker te vinden en eerst toen men aan het leeg ruimen ging, kon ook daar wa ter worden gegeven. Het bleek, dat door de hitte de emballage van 't daar aanwezige proviand vlam had gevat. Om ruim half negen ko" de gemeentebrand weer inruKken, de nabiussing overlatend aan de bedrijfs brandweer. Er was met zeven stralen gewerkt. De beide blus boten van de havendienst die om op alle eventualiteiten voor bereid te zijn langszij van de „Langkoeas" waren gekomen, behoefden geen dienst te doen. De oorzaak van de brand is onbekend. Er is op het schip nog vrij veel schade aangericht, o.a. doordat een aantal dekbalken is doorgebogen. Het vertrek van de „Langkoeas" naar Batavia, dat op 28 December was vastgesteld, hoeft waarschijnlijk niet uitge steld te worden. medegedeeld door het K.N.MX te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot -avond. Enige regen. Zwaar bewolkt met enige re gen of motregen, maar van hei- Zuidwesten uit tijdelijke opkla ringen. Matige en langs de kust van Zuid-Holland en Zeeland af en toe krachtige wind tussen Zuidwest en West. In de Noord oostelijke helft van het land echter nog een groot deel van de dag zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Aanhou dend zacht. ZATERDAG 12 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 5.21 5.54 Terneuzen 5.56 6.28 Walsoorden 6.46 7.19 ZONDAG 13 NOVEMBER. v.m. n.m. 6.19 7.01 6.54 7.36 7.44 8.26 Breskens Terneuzen Walsoorden 1949 Zon Maan Nov. Opk. Ond. Opk. Ond. 12 7.54 16.54 22.07 14.08 13 7.55 16.53 23.33 14.29 14 7.57 16.51 14.44

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1