VAL DA koeas" Hel Nederlands beheer van voormalig Duits gebied Prins Bernhard over het demobilisatievraagstuk De komende Belgische volksraadpleging Schumacher over voorstellen van Adenauer Amerikanen door volkspolitie te Berlijn gearresteerd DAMP0 de van Hoffman VRIJDAG 11 NOVEMBER 1949. tot 0« Drie Ministersconferentie te Parijs De Benelux Ministers te Parijs Persconferentie van Truman Benelux en de besprekingen te Parijs Brand In hoofdkwartier van het „Front National" Het vermiste Belgische vissersvaartuig Adenauer verlaat de Bondsraad Neem een doosecKe PAS T ILL.ES VERKOUDHEID De Duitse Regering bereid tot erkenning van en deelneming aan Ruhrstatuut Jeruzalem in het .Heilige Jas* WEERSVERWACHTING, HOOGWATER. ZON- EN MAANSTANDEN 'ysjinsky toomenergie ERWACHTING, GWATER. ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij Abonnement: Terneuzen Onder Redactionele leiding van P. L. D. J- van Oever en- Redactie-adres Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150- Abonnementsprijs: 3,90 pel kwartaal. Per week 30 cent Losse nummers 6 cent- Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" 5e Jaargang No. 1267. Verschijnt dagelijks Drukkerij N. V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs: per mm 16 est; minimum per advertentie #1,56- Rubriek kleine advertentie»: 9 regels 60 ct.; iedere regel mem 12 ct Vermelding onder nummer Bu reau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties namiddags 3 uur. Het Liberale blad Manchester Guardian schrijft in een ver slag over de „zelfkant". „Het grootste stuk Duitse gebied met een bevolking van bijna 10.000 zielen, dat de Nederlanders in April j.l. bij wijze van grenscorrectie overnamen" dat de Nederlanders een onverdeeld g)ede indruk gemaakt hebben. „Zij zijn vriendelijk en lankmosdig geweest en niemand had zich te beklagen over de Nederlandse functionarissen of hun politiek", aldus de Manchester Guardian. „De plaatselijke werkloosheids problemen zijn opgelost, de levensmiddelen goedkoper ge worden en de kosten van levens onderhoud lager. De boeren echter, die 80 van de bevol king uitmaken, voelen zich niet gelukkig. De Duitsers van de zelfkant moeten nu concurreren tegen de Nederlandse boeren met hun moderne en intensieve landbouwcultuurmethoden. De boeren moeten hun methoden herzien en hun oogst vroeger binnenhalen. Zij moeten een harde strijd voeren en zijn niet ingenomen met de Nederlandse „bezetting". De arbeiders hebben hogere minimumlonen en genieten meer bescherming van hun vak bonden. De smokkelaars zijn tevreden en hebben volop werk. De bevolking van de zelfkant heeft echter nog twee zorgen bovendien. Naarmate de kwes tie van de toekomst van haar gebied meer accuut wordt. Men zal de Duitsers slechts toestaan hun nationaliteit te behouden, waarna hun minderheidsrech ten zullen worden toegekend. Van evengroot belang is het bericht, dat Duitse scholen wel dra het onderwijs van de Neder landse taal, als eerste taal, zul len moeten aanvangen en an dere vakken in die taal zullen moeten onderwijzen. Dit zou betekenen, dat Duitse onderwij zers door Nederlanders zouden moeten worden vervangen, het geen een eind zou maken aan het huidige systeem waarbij Duitsers van de zelfkant Duitse universiteiten en hogescholen kunnen bezoeken," zo schrijft het blad. „De grootste verandering in de zelfkant is echter het gedrag van de mensen. Zij kunnen nu vrijuit spreken, omdat zij zich verzekerd weten van de demo cratie; die zij voor het eerst in hun leven werkelijk beleven." (Hetgeen wordt opgemerkt ten aanzien van het moeten be houden van de Duitse nationa liteit, is minder juist. Voor het ogenblik is weliswaar bepaald, dat de bewoners van het aange hechte gebied de feitelijke sta tus van Nederlander hebben zonder het Nederlanderschap. In het protocol van Parijs is echter voorzien in een keuze. Thans worden deze bewoners dus als Nederlanders behandeld. Wij vernemen, dat de Neder landse regering een bepaalde periode zal openen gedurende welke zij kunnen kiezen of zij Duitsers willen blijven of Neder landers wensen te worden. Red. A.N.P.) De drie ministers van Buiten landse Zaken van de V. S., En geland en Frankrijk hebben gis teren hun besprekingen te Parijs voortgezet. Op de agenda staan het Duitse vraagstuk, de erken ning van de communistische re gering in China en de betrekkin gen met Joego-Slavië. Men ver wachtte, dat de ministers giste renavond zouden voltooien. Van Zeeland, Stikker en Bech, de mi nisters van Buitenlandse Zaken vain België, Nederland en Luxem burg, zullen waarschijnlijk in de ln de loop van de dag voor overleg tot de conferentie worden toege laten. Kort voor de zitting had Sehu- man een kort onderhoud met de Franse Minister-President Bidault en met Spaak, voorzitter van de cnsultatieve vergadering van de raad van Europa. Medegedeeld is, dat de Minis ters van Buitenlandse Zaken der Benelux-landen Donderdag middag zouden vergaderen met hun ambtgenoten der Grote Drie. Volgens een woordvoerder kon Donderdagavond laat een communiqué verwacht worden. In de vergadering van Don derdagochtend is Duitsland op nieuw besproken. Mr. D. U. Stikker, de Neder landse Minister van Buitenland- sche Zaken, is Donderdagoch tend te Parijs aangekomen. Hij heeft het noenmaal op de am bassade gebruikt. Beproefde hulp# bij verkoudheid voor Va- der, Moeder en kind. President Truman werd gister op zijn wekelijkse persconferen tie de vraag gesteld of er nog meer atoomexplosies in de Sow- j et-Unie waren geweest. Hij ant woordde, dat er, zover hij wist, geen meer waren geweest. De President had bij vorige gelegenheden steeds geweigerd commentaar te leveren, wanneer hem dergelijke vragen werden gesteld sedert zijn mededeling, dat hij bewijzen had van een atoomexplosie in de Sow jet- Unie. Op een vraag of men zich tot de Sowjet-Unie zou wenden na de bijeenkomst van de drie Mi nisters van Buitenlandse Zaken te Parijs, teneinde betere be trekkingen tussen de mogendhe den tot stand te brengen, ant woordde de President'. „Ik kan die vraag niet beantwoorden". Volgens een bericht uit Den Haag in de New York Times heb ben de Beneluxlanden officieel aan de V. S., Groot Brittanië en Frankrijk verzocht om toelating tot de besprekingen over Duits land, die te Parijs gehouden wor den. Men heeft reeds een gezamenlijk memorandum van de Beneluxlan den aan de regeringen van de ge noemde drie landen overhandigd, aldus het bericht. De gestie van deelneming aan de besprekingen zou behandeld izijn op de bijeen komst van de vijf West-Europese Min ster van Buitenlandse Zaken van Zondag 1.1. te Parijs, waarbij Bevin en Schuman beloofd zouden hebben de 'kwestie met Acheson te bespreken. Hoewel men het aanvankelijk en vooral in Koningsgez nde kringen voor mogelijk hield, dat de volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leopold naar België reeds op 18 Decem ber a.s. gehouden zou kunnen worden, is men het er thans te Brussel wel algemeen over eens, dat deze niet eerder dan na 15 Januari doorgang zal kunnen vin den. Het door de Senaat reeds goed gekeurde voorstel tot hfet houden van de volksraadpleging zal, voor dat het in de Kamer van Volks vertegenwoordigers in behande ling zal komen, allereerst door de Kamercommissie van Binnenland se Zaken worden bestudeerd. Deze commissie, bestaande uit 12 Katholieke, 8 Socialisten, 3 Libe rale en 1 Communist, zal waar schijnlijk niet eerder dan 15 No vember gereed zijn met haar rap port. De debatten in de Kamer over het voorstel zouden dan op 16, November een aanvang kunnen nemen. De discussie zal, zoals dit ook in de Senaat het geval was, waarschijnlijk een drietal dagen in beslag nemen. Hoewel In samenwerking met de nati onale demobilisatieraad, waarvan Z. K. H. Prins Bernhard voor zitter is, heeft de N.C.R.V. Woens dagavond een uitzending gegeven om de aandacht te vestigen o,p het vraagstuk, dat zich hier te lande voordoet, nu in snel tempo vele duizenden militairen uit In donesië zullen terugkeren. Deze uitzend'ng is ingeleid door Prins Bernhard met de volgende korte rede: Luisteraars, wanneer ik mij thans tot U richt, dan is 't in mijn kwaliteit van voorzitter van de nationale demobilisatieraad. Zo als U zult weten, houdt deze raad zich nu al meer dan twee jaren bezig met de vraag, hoe een vlot verloop van de herplaatsing in de burgermaatschappij van de mili tairen, die uit Indonesië terugke ren, kan worden bevorderd. Tot nu toe behoeven wij over de gang van zaken niet ontevreden te zijn. Circa 90 van hen, die tot 1 Juli van dit jaar gedemobiliseerd werden, vond weer zijn bestem ming, hetzij, dat zij zelf hun weg zochten, hetzij, dat anderen hen daarbij behulpzaam waren. In de eerstvolgende maandet komen echter verscheidene tien duizenden in een betrekkelijk sne4 tempo terug, juist in de tijd. va» het jaar, dat de seizoeninvloeden zich bij de werkzaamheden doen gelden. Ook valt er buitendien een lichte kentering op de arbeids markt waar te nemen. De her plaatsing van hen, die nu gaan komen zal daarom niet vanzelf gaan. Wij allen, heel het Neder landse volk, doch in het bijzonder zij, die werk te vergeven hebben, zullen daarbij een handje moete® helpen. Zij, die dit doen, zullent er ze ker geen spijt van hebben. De ervaringen met degenen, die terugkwamen zijn goed, zelfs heel goed. Daarom durf ik met klere er bij U op aan te dringen, ook Uw deel te verrichten van de taak. welke ons aller taak is. Dr Kurt Schumacher, leider der sociaal-democratische oppo sitie in het Westduitse parle ment, heeft de conferentie der Ministers van Buitenlandse Za ken te Parijs gewaarschuwd, dat ,de meerderheid van het Duitse volk" de voorstellen van Bonds kanselier Dr Konrad Adenauer niet zou erkennen. Adenauer bood aan, dat Duitsland onaf hankelijke vertegenwoordiging van het Saargebied in de Raad van Europa zou aanvaarden, het Ruhr-statuut in zijn huidige on gewijzigde vorm zou tekenen en buitenlands kapitaal zou uitno digen geld te investeren in de Duitse zware industrie. Dr Schumacher verklaarde op een persconferentie, welke werd belegd, nadat het Parlement ge weigerd had een debat over het onderwerp te houden, dat „de autoritaire neigingen van de Bondskanselier langzaam maar zeker leidde tot een reeks consti tutionele crises, welke op zekere dag een staatscrisis zouden kun nen verwekken". De plannen voor Franse in vestering in de Duitse industrie waren een poging om een Fran se politie-agent te zetten voor de safe van iedere industrieel van het Ruhr-gebied. Een kar tel tussen het „Comité des For ges" en de „Vereinigte Stahl- werke" was niet de manier om begrip tussen het Franse en Duitse volk tot stand te bren gen", aldus Schumacher. Hij verklaarde, dat zijn partij het Ruhr-statuut alleen zou on dertekenen, indien zowel Duitse als internationale vakverenigin gen deel zouden uitmaken van het Ruhr-orgaan en indien dit orgaan niet de bevoegdheid zou hebben om door een meerder de Katholieken twee stemmen aan de absolute meerderheid in de Kamer ontbreekt, mag vrijwel als vaststaand worden beschouwd, ebt het voorstel zal worden aan genomen. Evenals in de Senaat zullen namelijk verscheidene libe rale Kamerleden voor stemmen. Wanneer het voorstel eenmaal door de Kamer is goedgekeurd kan het volgens de Grondwet eerst op zijn vroegst in werking treden 30 dagen na de publicatie er van in het Belgisch Staatsblad. Aannemende dat de debatten in de Kamer op 18 November ge ëindigd zullen zijn, zou de volks raadpleging theoretisch dus op 18 December gehouden kunnen wor den. In verband met de technische voorbereiding van de volksraad pleging apht men deze datum practisch evenwel niet houdbaar. Rekening houdend met de Kerstdagen en de jaarwisseling en overwegend dat een veertien tal dagen nodig is voor het hou den van bijeenkomsten door voor- en tegenstanders van de Kbning, neemt men te Brussel dan ook aan, dat de Belgen wel niet eerder dan 15 Januari ter stembus zullen tijgen. 1 Volgens het ingediende voorstel zullen alle stemgerechtigde inwo ners van België met „ja", of „neen" moeten antwoorden op de vraag: „Zijt gij van oordeel dat Koning Leopold de uitoefening van zijn constitutionele bevoegd heden moet hervatten?". Vooral over de wijze waarop deze vraag gesteld is zal, naar het zich laat aanzien, waarschijnlijk in de Ka mer heftig gediscussieerd worden. De Liberale volksvertegenwoor diger Kronacker heeft intussen Er is gisteren brand uitgebro ken in 't hoofdkwartier in Noord- Parijs van het „Front National" een groep van communistische organisaties. Drief personen kwa men in de vlammen om, terwijl vier anderen ernstig zijn gewond. De oorzaak van de brand is niet bekesnd. De hoofdcommissaris van de Parijse politie, Roger Leonard, be lastte zich persoonlijk met de lei- d'ng van het blussingswerk. Het Belgische Ministerie van Verkeerswezen heeft twee Dako ta's van de luchtmacht uitgezon den om het sedert een veertiental dagen vermiste vissersvaartuig O 304Laormans op te sporen. Deze toestellen zijn Woensdag uit Evere vertrokken. Over Neder land bereikten zij na twee en een half uur vliegen de Noordzee. De operatiezone, die werd ge vormd door een sector tussen de Britse en de Deense kust, was in ondersectoren verdeeld. Onver poosd hebben de Dakota's gedu rende twee uur hun naspeurin gen verricht. Er werd evenwel geen spoor van het verdwenen vaartuig ontdekt en de toestellen moesten, nadat zij 2000 km had den afgelegd, onverrichterzake naar Meisbroek (nabij Brussel) terugkeren. TROEPENTRANSPORTSOH1P „TABINTA" UIT TANDJONG- PRIOK VERTROKKEN. Het troepentransportschip „Ta- b'nta" is op 4 November uit Tand jong Priok naar Nederland ver trokken. Aan boord bevinden zich de volgende gesloten onder delen: 3e bataljon van het garde regiment Jagers, de le hulpver- bandplaat s-afde'ling' en het 322e Spitfire squadron van de lucht macht Nederland. IltJUUeii VJII1 U.VJVJ1 CC11 I LilgtJI xvi unabhci ucct c heidsbesluit te interveniëren in I reeds een amendement ingediend, zaken, die de gehele Duitse eco nomie treffen. Het orgaan mocht geen inbreuk maken op het recht van het Duitse volk om te beslissen over de eigen dom van de Ruhr-industrieën, aldus Schumacher. Adenauer, de West-Duitse Bondskanselier, heeft gisteren met zijn gehele kabinet de Bonds dag verlaten, toen een commu nistische afgevaardigde hem vroeg naar een interview, dat Adenauer zou hebben toegestaan. De afgevaardigde in kwestie was de leider van de communis tische fractie, Renner. Hij vroeg Adenauer om opheldering over een interview, waarin de kanse lier een buitenlandse deelneming in de Duitse sleutelindustrieën tot 40 procent zou hebben ge vraagd. Renner zeide, „de door Adenauer voorgewende onmoge lijkheid om direct te antwoorden een opmerkelijke geheugenzwakte demonstreerde.'' op grond waarvan de Belgen zou den moeten antwoorden op de twee volgende vragen: 1. Zijt ge van oordeel dat Koning Leo pold de uitoefening van zijn con stitutionele bevoegdheden moet hervatten? en 2. Zijt ge van oor deel, dat de Koning afstand moet doen van de Troon en dat zijn op volging geschiedt volgens de grondwet?" Kronacker betoogt in dit ver band, dat door de vragen dusda nig te stellen het mogelijk is zich voor de terugkeer van de Koning uit te spreken door alleen op de eerste vraag „ja" te antwoorden. Aan de andere kant zou het mogelijk zijn zich voor troonsaf stand uit te spreken ten behoeve van Prins Boude wijn door op de eerste vraag „neen" en op de tweede „ja" te antwoorden. Ten slotte zou de formulering in staat stellen zich voor de status quo (voortgezet ballingschap van de Koning en behoud van het Re gentschap) uit te spreken door op beide vragen „neen" te ant woorden. Daar dit amendement aan de volksraadpleging een zeer inge- Volgens ooggetuigen zijn twee Amerikaanse militairen en een Du'tse burger in de Sowjet-sector van Berlijn door de Sowjet-Rus- sische militaire politie gearre steerd. De ooggetuigen verklaarden, dat de twee in uniform geklede Ame rikanen en hun Duitse vriend een medische tentoonstelling bezoch ten, toen zij plotseling door tien agenten van de Volkspolitie en twee politiehonden werden om ringd. Ondanks het protest van de Amerikanen werden zij vastge houden tot een Russische militaire patrouille arriveerde, die hen, na een vruchteloos onderzoek op wa penen, in een jeep wegvoerde. Een dienstdoende officier op 't hoofdkwartier van de Amerikaan se militaire politie verklaarde aan Reuter, dat to dusver geen Ame rikanen als vermist zijn opgege ven. Het hoofdbureau van politie in Oost-Berlrjn heeft gisteren beves tigd, dat twee Amerikaanse sol daten Woensdagavond in de Sow jet-sector van Berlijn in hechte nis genomen zijn. Zij zouden een wikkeld karakter geeft en de aanvaarding hiervan tot gevolg zou hebben, dat het voorstel op nieuw naar de Senaat zou moe ten, hetgeen een aanzienlijke vertraging betekent, is het niet waarschijnlijk dat het amende ment aangenomen zal worden. Hoewel men in regeringskrin gen er op heeft aangedrongen de propagandacampagne in een geest van waardigheid te voeren, ge looft men noch in anti- noch in pro-Koningsgezinde kringen dat hiervan veel van terecht zal ko men. Men is in het algemeen van oordeel, dat de tegenstellin gen reeds te ver op de spits zijn gedreven en verwacht wordt, dat vooral van linkse zijde in de da gen, die aan de volksraadple ging vooraf zullen gaan, een felle perscampagne tegen de Belgi sche Vorst gevoerd zal worden. taxi-chauffeur met een revolver bedreigd hebben. Een politie-be ambte verklaarde, dat de soldaten in een Russisch restaurant had den gegeten en daarna een taxi namen naar het dichtst bijzijnde station. Daar aangekomen, al dus de zegsman, weigerden zij de chauffeur te betalen. Eén van hen trok zijn revolver en gelastte de chauffeur hen naar de Ameri kaanse sector te rijden. Deze riep echter om hulp waarop de Ame rikanen door de volkspolitie aan gehouden werden, aldus de zegs man. Hij weigerde te zeggen, waar de soldaten werden vastge houden. Kolonel James Duke, comman dant van een Amerikaanse mili taire post te Berlijn, verklaarde echter, dat volgens berichten van Duitse ooggetuigen de Amerika nen aan de Russische militaire politie waren overgeleverd. Tot dusver hadden de Russen dit ont kend. Kolonel Duke voegde er aan toe, dat gisterenmorgen vier nieuwe gevallen van vermissing waren gerapporteerd, waartoe vermoedelijk de Woensdagavond gearresteerde soldaten behoorden. Amerikanen door vlkspoiitie De twee gearresteerde Ameri kaanse soldaten zijn gisteren middag door de Sovjet-Russische autoriteiten aan hun Amerikaan se collega's overgegeven. De Sov jet-Russische autoriteiten ver klaarden, dat de beide mannen door de Russische militaire politie wegens „dronkenschap en wan ordelijk gedrag" waren gear resteerd. De beide in vrijheid gestelde Amerikaanse soldaten zouden in een cel in het gebouw van het Sovjet-Russische bestuur te Ber lijn zjjn opgesloten. Zij waren „uitstekend behandeld". Een woordvoerder van het Ame rikaanse leger verklaarde dat de Amerikaanse autoriteiten een on derzoek zullen instellen om uit te maken, of de door de( Sovjet- Russische autoriteiten tegen de beide Amerikanen ingebrachte beschuldigingen juist zijn. TEGEN De Minister van Economische Zaken der federale West-DUitse regering, Professor Ludwig Sr- hard, heeft op een gisteren te Parijs gehouden persconferentie verklaart dat de We!st-Duitse re gering bereid is het Ruhrstatunt, dat voorziet in het instellen van internationale (geallieerde») con trole op het Ruhrgebied te erken nen en zitting te nemen in het controle-orgaan. Ook gaat de regering te Bonn ermede accoorö dat Duitsland,- evenals Frankrijk en Engeland, drie vertegenwoor digers in het internat'onale Rufar- controle-orgaan zal hebben. Dit standpunt der West-iDuitse regering i? uiteengezet in het memorandum, dat de drie geal lieerde hoge commissarissen een week geleden werd toegezonden. Naar wij van het Israëlische consulaat vernemen, heeft de re gering van Israël officieel mede gedeeld, <iat zij al het mogelijke zal doen om het bedevaartverkeer gedurende het komende heilige jaar te vergemakkelijken. De bedevaartgangers zullen toestemming krijgen de zonegren- zen in Jeruzalem in beide richtin gen te overschrijden. Dat wil zeggen dat zij de Joodse zone naar goeddunken zullen kunnen bin nenkomen of verlaten, ongeacht of zij eerst Israël en dan de Ara bische zone willen bezoeken af omgekeerd. medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van hedenoch tend tot hedenavond. Weinig verandering in temperatuur. Wisselend bewolkt en vrijwel overal droog weer. Meest matige Zuid-Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. VRIJDAG 11 NOVEMBER Breskens Terneuzen Walsoorden van. n.ns. 4.40 5.04 5.15 5.35 8.05 6.26 1949 Zon Nov. Opk. Ond. 11 12 13 7.52 7.54 16.56 16.54 7.55 16.53 Opk 20.45 22.07 23.33 Maan Ond. 13.40 14.08 14.29 .0 ct.; minimum par ies: 5 regels 60 eLj nummer Bureau va» des namiddags 3 uur- espraak tot dt Acar» r Politieke Weten de universiteit va», eeft Paul Hoffman, rateur van het plan- onderdag verklaard, i zelf de leiders, de en de instellingen rengen om „in West- nieuw werelddeel te ;en verzameling van ties, die zich echter in een worgende den." kking tot zijn recast Parijs, dat tot doei ledenstaien van de voor Europese eco- imenwerking aan te een stimulering van ;e handel, verüaar- i te vertrouwen, dal tomende weken snel i zullen worden ge- ardoor de door hem doeleinden op karte len kunnen worden rklaarde hij, dat h5 de hoop had, dat ringen zouden wor- t in de richting van langere termijn: de tegratie. voegde hier aan toe: j kan dit doel alieer :t worden, als resul- jeïnspireerde leiding opeanen zelf. Tenzij ie van West-Europs, idig wordt geïnte- et onmogelijk wordt t een land zijn hulp- n ontwikkelen voor van een oorlog, zal alleen al uit veilig- gingen nooit in am zijn productie vermogen om in het te concurreren te Ieder land zou dan meedogenloze druk jn economisch leven an aan de eisen van iligheid". ier van de verenig,ng kaans-Sowjet-Rusa- :hap heeft Wysjinsky, van Buitenlandse Za- jet-Unie, 4e westei^- sden er van beschui- j de voorraadvormmg (ommen trachten tot i brengen, opdat de ste plaats in de pr~>- n behouden. „Dat is stel, de productie van n stop te zetten, tei- tegelijk geen geneine dat een land meel zit dan enig ander Wysjinsky, die wc- is stelde van omnid- d der atoomwapens* van 'n intemationa- aan de bedrijfa- Er was met zeven ;rkt. De beide blus- de havendienst die ventualiteiten voor- ijn langszij van de waren gekomen, een dienst te doen. ,k van de brand is r is op het schip nog ade aangericht, o.a. aantal dekbalken is Het vertrek van de naar Batavia, dat ber was vastgesteld, Dhijnlijk niet uitge- ien. door het K.N.MX eldig van Zaterdag- -avond. ige regen. /olkt met enige re- agen, maar van hei- uit tijdelijke opkla- ge en langs de kust lland en Zeeland af :htige wind tussen West. In de Noord- alft van het land an groot deel van de tot matige wind en Oost. Aanhou- verhinderen, dat deze vriendschap verbroken wordt". Hij zeide, dat de Sovjet-delegatie de lopende zitting der V. N. bijwoonde „om te tonen dat het mensdom vrede wenst, dat de volken in de gehele wereld de oorlog haten en de oor log reeds in het begin gedood wil len zien". De Sovjet-Unie juichte de- „omverwerpende activiteit" van de vereniging toe, want deze satoren van de „atoom-strategie" en de „atoom-diplomatie" hadden nooit de geringste bedoeling ge had om het aantal atoombommen te beperken, laat stjaan te verbie den. De Westerse landen hadden slechts de bedoeling om de pro ductie van atoomenergie in de gehele wereld aan hun eigen con trole te onderwerpen. zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld. Indonesië m.s. „Oranje" (16 Nov.). Curasao s.s. „Breda" (20 Nov). Suriname m.s. „Hocuha" (24 Nov.). millioen ton tot 16,5 mdllioen ton zou stijgen. Uit doorgaans betrouwbare bron wordt vernomen, dat de fabriek te Hanborn (Britse zone) van de staalfabrieken van Thyssen (de grootste staalfabrieken in Euro pa, die jaarlijks twee millioen ton staal produceren), waarschijnlijk slechts gedeeltelijk zal worden ontmanteld op grond van een op zou worden goedgekeurd. Daar om is een formule opgesteld, die, naar men gelooft, de ontmanteling van bepaalde gedeelten van deze fabriek inhoudt, alsmede een strengere geallieerde controle. Men gelooft te Parijs, dat zulks in de praktijk betekent, dat nage noeg alle huidige werkkrachten van de fabriek in dienst kunnen blijven. xena oi er Kwam vast te staan, dat er ook in een proviandbok brand woedde. Hier was de haard nog moeilijker te vinden en eerst toen men aan het leeg ruimen ging, kon ook daar wa ter worden gegeven. Het bleek, dat door de hitte de emballage van 't daar aanwezige proviand vlam had gevat. Om ruim half negen kor de gemeentebrand weer inruxken, de nabiussing Breskens Terneuzen Walsoorden j 12 NOVEMBER v.m. n.m. 5.21 5.54 5.56 6.29 6.46 7.19 13 NOVEMBER. v.m. n.m. 6.19 7.01 6.54 7.36 7.44 8.26 1949 Zon Maan Nov. Opk. Ond. Opk. Ond. 12 7.54 16.54 22.07 14.08 13 7.55 16.53 23.33 14.29 14 7.57 16.51 14.44

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1