Acheson de Ronde Tafel Conferentie Boodschap van Nehroe Engeland en zijn militaire verplichtingen Twee vliegtuigen van de R. A. F, boven het Kanaal neergestort Uitwateringsgeul te Cadzand opnieuw vol zand Frankering bij Abonnement: Ternèuzen Onder Redactionele leiding van P- L- D. J van Oe veren. Bedaetie-adresNoordstraat 55-57 Teme-uzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 GUroauirtmer 38150- Abonnementsprijs3,90 per kwartaal Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. ZATERDAG 5 NOVEMBER 1949. 5e Jaargang No- 1262. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P- J-van de Sande Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60' ctc iedere regel meer 12 ct. Vermelding brieven onder nummer Bureau dit blad 15 cent meer- Inzending advertenties tot des namiddags 3 Het Amerikaanse Ministerie se regering onder welker auspi- van Buitenlandse Zaken heeft cien de R. T. C. werd gehouden. Donderdagmiddag de volgende i heeft gedurende de onderhan- verkiarih0 van Dean Acneson 1 delingen een volledige trouw voor de ners vrijgegeven. 1 aan haar principe van de onaf- Ter gelegenheid van de zo hankelijkheid voor Indonesië vpplbelovende gebeurtenis van aan de dag gelegd en vertrou- het succesrijk afsluiten der R. wen getoond in de integriteit T C te Den Haag wenst mijn van de nieuwe Staat, regering Nederland en ae Inuo- j Na een overzicht gegeven te nesische vertegenwoordigers ge- hebben van de geschiedenis van luk met de hoge graad van het geschil, zeide Achesonj de staatsmanschap, die beide par tijen in de loop van de confe rentie hebben getóond. De conferentie heeft door het vinden van een oplossing der geschillen op politiek en econo misch gebied, welke de partijen enkele jaren hebben gescheiden, aan de Indonesische vplken vol ledige onafhankelijkheid en sou- vereiniteit verleend, terwijl te zelfdertijd de belangen van Ne derland in de Indonesische Ar chipel, welke wettig en recht vaardig zijn, worden gehand haafd. De nieuwe en souvereine Republiek van de Verenigde Staten van Indonesië zal zich met Nederland in een Neder lands-Indonesische Unie ver enigen in een vrijwillig samen gaan van gelijkgerechtigde deel genoten, op deze wijze de wereld een vooruitzicht biedend van een practische samenwerking tusseh Oost en West. De Ame rikaanse regering koestert de I De verenigde Staten zien uit maar het lidmaatschap van In donesië van de Verenigde Na ties, welk lidmaatschap Neder land op zich heeft genomen voor te stellen. Met hun staat van dienst van welmenend na tionalisme kan men van het In- uonesiscne volk verwachten, dat het met succes alle pogingen van een agressieve buitenlandse dictatuur om de nieuw verwor ven onafhankelijkheid omver te werpen, met goed gevolg zal weerstaan. Gegevens over wegens desertie berechte i militairen Gevolg gevende aan de toe zegging, gedaan tijdens de be- hanaeung van de interpellatie van het Tweede Kamerlid Ver meer over het vertrek van mili tairen uit het algemeen depot Kon. Landmacht te Schoonho ven naar Indonesië in de verga dering der Kamer van 26 Oct. 1949 heeft de Minister van Oor log thans in een brief aan de Tweede Kamer de volgende ge gevens overgelegd. Over 1948 bedraagt het totaal aantal der door de krijgsraad te cv--.-» velde wegens desertie berechte, Republiek welkom te heten in „qq], Indonesië bestemde militai- de gemeenschap van vrpe naties. nieuwe Republiek van een Ver enigd Indonesië zal zich tegen over een grote taak geplaatst zien en zai een zware verant woordelijkheid op zich moeten nemen. Zij kan rekenen op sympathie en steun van allen die in een democratie en het recht van zelfbestuur gelden. Wat de regering der Verenig de Staten betreft wordt een stu die gemaakt van de middelen waarmede zij steun kan ver lenen, indien een dergelijke steun gewenst wordt. Het zal voor de Verenigde Staten een voldoening zijn de Indonesische verklaring, waarin dit wordt medegedeeld, wordt verder ge zegd dat de dertigjarige Billy Graham, leider van een kleine school voor de opleiding van godsdienstleraren en neef van een Amerikaans senator, in de afgelopen zes weken in een cir custent bijeenkomsten heeft ge organiseerd, waarop werd opge wekt tot een vernieuwing van het godsdienstige leyen. Deze bijeenkomsten zijn door meer dan 200.000 personen bijge woond. Graham houdt, opge wekt glimlachcid, eenvoudige preken: zijn toeschouwers jui chen hem toe en zingen. Op duizenden heeft dit alles een dergelijke indruk gemaakt, dat zij in het openbaar te kennen gaven Graham als hun leider in geloofszaken te willen beschou wen. sterling wordt bespaard. Deze motie werd met 116 tegen 29 stemmen verworpen. Deze nederlaag van de rege ring in het Hogerhuis, waar de conservatieven een grote meer derheid hebben, zal, zoals door de Minister voor de Burger luchtvaart, Lord Pakenham. na een debat, dat twee dagen heeft geduurd, werd verklaard, geen wijziging in de Britse regerings- politiek brengen. Proces te Tokio Het proces tegen de 12 spoor wegarbeiders, die betrokken zijn v^steverwacdrting dat de op de W* aanslag van 15jJoüop een conferentie bereikte overeen stemming een mijlpaal zal be tekenen voor een hernieuwde groei van Nederlands-Indonesi sche vriendschap en samenwer king, die, naar onze overtuiging, zekerlijk bij zullen dragen tot verhoging van de welvaart van beide naties. Door haar moedig optreden tegen de opstandige communis tische beweging van vorig jaar September heeft de Indonesi sche Republiek haar werkelijk nationalistisch karakter ge toond. De Indonesische federa listen hebben zich bij de Indo nesische Republiek aangesloten en tijdens de conferentie te Den Haag een voor geheel Indonesië geldend nationalistisch stand punt Ingenomen. De Nederland- trein is te Tokio begonnen. Vier personen werden gedood ren 684, Hiervan werden veroordeeld: tot een gevangenisstraf van 3 jaar of meer 121 of ca. 17,75 tot een gevangenisstraf van minder dan 3 jaar 503 of ca. 73.50 J vrijgesproken werden 7 of ca. na het vonnis verklaarden en zeven gewond, toen een elee- ,zichjalsnog bereid om na De valse guldens-affaire in België Donderdag heeft te Charleroi de confrontatie plaats gehad van D., de hoofdbeschuldigde in de zaak van de valse guldens, en de P., de drukker van de valse biljetten enerzijds, met de beklaagden L., S., H. R. en van L. Hierbil is gebleken, dat de bende valse munsters inderdaad is opgericht met het doel valse peseta's uit te geven. D. beweert, dat, toen hij vast gesteld had, dat de door de ge- gewezen notaris L. voorgescho ten geldmiddelen niet voldoen de waren voor de uitgifte van valse peseta's hij voorgesteld heeft eerst valse guldens te ver vaardigen. Met het hierdoor ver kregen geld zou dan de kostbare drukkerij voor het vervalsen van de peseta's moeten worden aan gekocht. Wat R. betreft, de man die in Spanje een import en exportzaak dreef, deze houdt vol, dat hij zich op bevel van de Intelligence service bij de bende heeft aangesloten en opdracht heeft gehad ertoe bij te dragen door de uitgifte van valse va luta in Spanje, het Franco regiem, aan het wankelen te brengen. rararosT voor oost en west trische trein, door onbevoegden aan het rijden gebracht, ont spoorde op het station van Mi- taka, waarbij loodsen werden vernield. Op een uitzondering zijn alle beklaagden communist en aangesloten bij de spoor- arbeidersbond te Mitaka. Na de geheimzinnige dood van een hoge beambte der spoor wegen, Sjimojama, veroorzaak te deze zaak grote beroering bij het volk, dat samen met de meeste kranten en het parket de Japanse communistische par tij verantwoordelijk stelde. Bij de opening van de rechtszitting was een grote menigte aan wezig, die door talrijke politie agenten in bedwang werd ge houden. De advocaat der beklaagden heeft in scherpe bewoordingen de regering-Josjida er van be schuldigd het proces te hebben geënsceneerd om de communis tische partij ten val te brengen. Het parket werd gelaakt omdat het met geweld bekentenissen zou hebben afgedwongen. donesië te vertrekken 53 of ca. 7,75 Over het eerste, tweede en derde kwartaal van 1949 be draagt het totaal aantal der door de krijgsraad te velde wegens desertie berechte, voor Indonesië bestemde, militairen 411. Hiervan werden veroordeeld: tot een gevangenisstraf van 3 jaar of meer 160 of ca. 38.9 tot een gevangenisstraf van minder dan 3 jaar 23 of ca. 56.2%; c vrii gesproken werden 5 of ca. L2 na het vonnis verklaarden zich alsnog bereid om naar In donesië te vertrekken 15 of ca. 3.7 Scandinavische landen willen tolunie tot stand brengen De Minister van Buitenlandse Zaken van Denemarken, Noor wegen en Zweden hebben Ave- rell Harriman ambassadeur van het plan-Marshall, Donderdag medegedeeld, dat zij streven Hogerhuis is tegen economische regerings maatregelen De Britse regering heeft een motie bij het Hogerhuis inge diend, waarin het Huis werd verzocht zijn goedkeuring te hechten aan de economische re geringsmaatregelen. waarbij een bedrag van 280.000.000 pond ter gelegenheid van de resultaten der Ronde Tafel Conferentie Duitsers in toekomstige oorlog Kolonel Sjamarin van het So wj et-Russische leger heeft gisteren in een lezing in het Berlijnse huis der Sowjet-cul- tuur verklaard, dat de Duitsers met de nieuwe Oost-Duitse re gering moeten samenwerken en „zodoende binnen vijf jaar elke mogelijkheid, dat Duitse troe pen in een oorlog tegen de Sow- j et-Unie gebruikt worden, uit sluiten". „Amerika heeft geen ervaring van de moderne oorlogvoering. Het brengt slechts helden van de Boogie Woogie voort", zo zei- de Sjamarin volgens het West- Duitse persbureau D. P. A. Tijdens het diner, gegeven door de ambassadeur van India, Dr. Mohan Sinha Mehta, werd de volgende boodschap van Pandit Jawaharlal Nehroe, de Minister-President van India, voorgelezen: „Ter gelegenheid van de suc cesvolle beëndiging van de Haagse conferentie wens ik mijn oprechte gelukwensen te richten tot onze Indonesische en Neder landse vrienden voor de geest van wederzijds begrip, die tot 'n vreedzame oplossing van een lang bestaan hebbend menings verschil heeft geleid. Het door beide partijen aan de dag geleg de staatkundige beleid dient ten voorbeeld te worden gesteld aan anderen. Naar mijn overtuiging zal de vrijheid van Indonesië, dat een getrouw lid zal zijn va» de volkengemeenschap, een be langrijke en blijvende bijdrag* vormen tot de vrede in Zuid Oost Azië. De bereikte overeen komst zal het de wereld teven® duidelijk maken, dat Oost en West hun meningsverschillen csjfc vreedzame wijze vermogen óp te lossen en in harmonie kunnen samenwerken". De toestand in Birma Regeringstroepen, gesteund ^aor de vorming van een tol- door kanonneerboten, hebben na een hevig gevecht het eiland Sagi heroverd. Saei ligt voor de Arakan-kust in Birma en was een communistisch bolwerk. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZATERDAG 5 NOVEMBER Breskens Temeuzen Walsoorden v.m. 1.28 2.03 2.53 n.m. n.m. v.m. Breskens 1.57 2.06 Temeuzen 2.32 2.41 Walsoorden 3.22 3.31 ZON- EN MAANSTANDEN 1949 Zon Maan Nov. Opk. Ond, Opk. Ond. 5 7.41 17.06 16.40 7.18 Comité van ministers van Raad van Europa bijeen Het comité van Ministers van de Raad van Europa is gisteren wederom bijeengekomen voor de voortzetting der besprekin gen over het wel of niet toe laten als nieuwe leden van W. Duitsland, Oostenrijk, het Saar- gebied en andere gebieden. Men verwachtte Vrijdagmiddag een beslissing. unie. Een dergelijke unie, zo ver klaarde zy, zou een regionale groep, overeenkomende met de Benelux, vormen als onderdeel van de grotere economische eenmaking vdn Europa, waarop Paul Hoffman, administrateur van het plan-Marshall, aan dringt. Merkwaardig prediker Een jonge man, met een voor keur voor kakelbonte dassen en opzichtige sokken, is erin ge slaagd de grootste massa-be kering teweeg te brengen, die in de geschiedenis van Zuid-Cali- fornië bekend is. In de van kerkelijke autoritei ten in dit gebied afkomstige Nieuw Egyptisch kabinet Hoessein Sirry Pasja, de Egyp tische minister-president, heeft Donderdag een nieuw kabinet van partijlozen samengesteld, enkele uren nadat het vorige kabinet was afgetreden. Sirry Pasja is thans behalve Minister- President tevens Minister van Binnen- en Buitenlandse Zaken. Het vorige kabinet was een coalitie van saadisten, waf dis ten, liberalen, nationalisten en partijlozen. Het werd in Juli ge vormd „om de huidige spanning tussen de partijen te verminde ren en de weg te effenen voor vrije verkiezingen op gezonde basis" Aan het aftreden ging een stormachtige kabinetszitting vooraf, waarin kieshervorming ter sprake werd gebracht. Vol gens de wafdisten zijn de tegen woordige kieslijsten vervalst. Zij eisten heronderzoek van de kies- registers en opheffing van de staat van belëg. De saadisten maakten bezwaar tegen de eisen der wafdisten en beschuldigden Sirry Pasia van begunstiging der wafdistische partij. Complot van goudsmokkelaars in Frankrijk opgerold Na een onderzoek van ver schillende weken is de Franse politie, in samenwerking met de Nederlandse en Belgische er in geslaagd een einde te maken aan de activiteit van een inter nationale smokkelbende, die minstens 2 ton goud in Frank rijk heeft binnengesmokkeld. Zoals bekend is de Rijkspolitie op Schiphol de eerste geweest, die lucht kreeg van deze goud smokkel. De goede en snelle re sultaten van het daarna inge stelde onderzoek zijn volgens de Nederlandse politie-autoriteiten te danken aan de vruchtbare sa menwerking met de politie-in- stanties der verschillende bij 't onderzoek betrokken landen. De smokkelaars beschikten over een luchtvloot van 8 twee- motorige „BeechcrafF'-toestel- len. De bendeleider, Frédéric Ebé, werd op 23 October j.l. ge arresteerd. Donderdag werd een zijner medeplichtigen, de Parij- se effectenmakelaar Daniel Mo- reau, aangehouden. Naar aanleiding van de arres tatie od Le Bourget op 23 Sept. j.l. van de heer Steinworth, ereconsul te Genève van een Zuid-Amerikaanse republiek, in wiens koffer 25 kg goud werd ontdekt, is een onderzoek inge steld naar de herkomst en de bestemming van dit goud. De heer Steinworth beriep zich we derrechtelijk op de diplomatieke onschendbaarheid. Het vliegveld van Amsterdam was het smok- kelknooppunt van de bende. Benevens goudsmokkel wordt Ebel het bezit van door Duitsers gestolen effecten ten laste ge legd. Deze effecten zijn thans in een Londense bank geblokkeerd. |De toestand in China De communistische troepaa zijn thans de grens van de Por tugese kolonie op drie km gena derd. Ten gevolge hiervan stro men nationalistische soldaten en burgers over de grens. De sol daten worden door de Portugese wachtposten ontwapend, docfe niet geïnterneerd. Vele andere nationalisten schepen zich in de nabijheid in Chinese havens in en stevenen Zuidwaarts naar "t eiland Hainan. De nationalisten vuren nog sporadisch met artillerie om de communistische opmars te 'fun deren. De communistische troe pen zijn hier voor het eerst door nationalistische vliegtuigen ge bombardeerd en beschoten. Ta de kolonie Macao is alles rustig en de order „wees paraat" .1 zelfs verzacht. De strijd tegen Tito De „Prawda" meldt, dat in Joego-Slavië een nieuwe revo- lutionnaire arbeiderspartij de strijd zal aanbinden tegen de „corrupte partij van Tito". „Overal in het land", aldus blad, worden organisaties, groe pen en cellen gevormd, die on dergronds werken en van nu af I mogen worden beschouwd als 8.ju i een absolute waarborg voor het 9-46 i slagen van de actie." Joego-S lavische waarschuwing aan Albanië De Joego-Slavische gezant te Tirana heeft aan de Albanese plaatsvervangende Minister van Buitenlandse Zaken een nota overhandigd, waarin Albanië ervoor gewaarschuwd wordt, dat Joego-Slavië niet de enige part ner behoort te zijn bij het ver vullen van de voorwaarden van het verdrag en vriendschap en wederzijdse bijstand tussen de twee landen. Albanië schond het verdrag sinds Joego-Slavië's uitstoting uit de cominform. De Albanese leiders worden ver zocht hun „vijandige houding" te herzien en een onmiddi lijk antwoord te zenden. Genoemd vriendschapsverdrag is het enige met een cominform- land, dat nog niet is opgezegd. Waarschuwing Nationalistische regering De Chinese nationalistische regering heeft gisteren de Brit se autoriteiten in Hongkong of ficieel meegedeeld, dat nationa listische vliegtuigen elke koop vaarder, die in communistische havens wordt aangetroffen, zul len bombarderen. Men gelooft, dat een soortgelijke mededeling aan andere regeringen is gezon den. Reuter meldt uit Londen, dat een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken gisteravond heeft verklaard dat de Britse regering de Chi nese nationalistische regering verantwoordelijk zal stellen voor alle gevolgen van een ten uit voer legging van haar bedrei ging, dat alle in communistische havens waargenomen koopvaar dijschepen zullen worden ge bombardeerd. voor zover Britse schepen hierbij betrokken zou den worden. In gewoonlijk welingelichte Londense kringen was men gis- steravend van mening, dat de Britse regering mogelijk de be dreiging van de Chinese natio nalistische regering zal beant woorden door de Britse kooo- vaardiischeDen ón zodanige wij ze door oorlogsschepen te doen vergezellen, dat de nationalisti sche blokkade te allen tijde kan worden gebroken. Ook is men ln de kringen van mening dat de ae kondiging van de Chinese nationphqfisehe "■en erkenning van de Ch'nese comrmin'stisrhe volksrepubliek door Groot Brit- tannië zal bespoedigen. Churchill bij bookmakers favoriet als Premier Winston Churchill is favoriet bij de bookmakers a^s Premier bij de algemene verkiezingen in het volgend jaar. Churchill is leider der oppositie. Een vooraanstaand bookma kerskantoor te Londen was be reid weddenschappen af te slui ten van 6—4 tegen Churchill, voor Attleee waren de cijfers 52, voor Anthony Eden, de plaatsvervangende leider der oppositie 51, voor Bevin, de huidige Minister van Buiten landse Zaken 7—1, voor Morri son 8—1, Sir Stafford Cripps, de Minister van Financiën 251. Aanslag te Teheran Te Teheran is op de vroegere Perzische Premier Abdoel Hoes- sain Azjir geschoten. De vroege re Premier is ernstig gewond. Na het voorval is de staat van beleg in Teheran afgekondigd. De schoten werden gisteren- Het proces-Von Manstein Oud-generaal Erich Brander^ berger, bevelhebber van de Achtste pantserdivisie, die gis teren als getuige is opgetreden in het proces tegen, veldmaar schalk Von Manstein, heeft ver klaard, dat het bevel tot uitroei ing van de politieke commissa rissen van het Rode Leger niet werd toegepast in de sector vaa, zijn divisie, zulks met de goed keuring van Von Manstein. Hij voegde hieraan toe dat de hou ding van Von Manstein werd goedgekeurd door alle officieren en dat zij diens prestige heeft verhoogd. Een andere getuige, Schiel, de commandant van een pioniers- groep, die verantwoordelijk Is voor de door de Duitsers bij bur terugtocht over de Dnjepr aan gerichte vernielingen, beweerde, dat de door de Duitsers aange richte vernielingen niets waren, vergeleken met de vernielingen van de Russen zelf. Deze vernie lingen, zo verklaarde hij, waren bovendien 'n op zichzelf staand geval. Reuter voegt hieraan nog toe. dat de verdediging Maandag a.s. wanneer het Britse Gerechtshof te Hamburg voortgaat met de behandeling van de tegen veld maarschalk Von Manstein inge brachte beschuldigingen, luidt, dat deze geheime getuigen en kele van de vroegere bevelheb bers van het SS bataljon zijn dat de door Himmler bevolei uitroeiïngsmaatregelen ten uit voer legde. Deze voormalige SS leiders bevinden zich thans ln de gevangenis van Landsberg, (waar Hitler „Mein Kampr* schreef). Zii zijn ter dood ver oordeeld en wachten op him te rechtstelling. Het in de Britse sector ver schijnende Joodse weekblad „Der Weg" heeft de Britse ver dediger van Von Manstein, Pa get, aangevallen. Het blad be weert, dat Paget zou hebben ge zegd, dat in Oost-Europa tegen over Russen en Joden begane oorlogsmisdaden minder erg zijn, dan wanneer iets dergelijks, iri West-Europa had plaats ge vonden en het legt Paget de woorden in de mond: „Wat gaat het ons aan hoe de oorlog in de Der ES'Aanslag op Ecuadorian. den Het zoeken zal echter bij het President v^den^ voortgezet6 taten8ief Gisteren is een aansiag ge worden- voortgezet. pleegd op de President van Ecu ador, Galo Plaza. Een brug. waarover de presidentiële ant» zo juist was gepasseerd, wert door een ontploffing vernield. President Plaza was op weg naar het in Zuid Ecuador gele gen Zcuenca, om aldaar een Pan Amerikaanse grote straat weg te openen. De aanslag op 't leven van de President is drie dagen vóór er gemeenteraads verkiezingen in Ecuador zullen worden gehouden, (op Zondag a.s.) gepleegd. Strenge controle op de verzending van „Strategische goederen" De Regering der V.S. heeft gisteren strenge controle gesteld op de verscheping van „strate gische" goederen naar vrijwel geheel de overige wereld om te voorkomen, dat doorverzending naar de Sowjet-Unie en Oost- europese landen zal kunnen morgen op Azjir, een Minister piaats hebben. Onder strategi- van het keizerlijke Hof van de Sjah, gelost, terwijl hü 'n gods dienstige rouwplechtigheid bij woonde in de Sapah Salar-mos- kee. Er is weinig hoop, dat de Minister in leven zal blijven. Naar gemeld wordt is de aan valler een Mohammedaanse fa natiekeling. sche goederen worden door 't mi nisterie van Handel met name industriële artikelen verstaan, die zouden kunnen bijdragen tot versterking van het „oorlogspo tentieel" der Sowjet-Unie. Tot dusverre had het ministerie deze strenge controle slechts op Europa en aangrenzende gebie den, merendeels langs de Zui delijke rand van de Middelland se Zee, toegepast. De nieuwe stap breidt de controle uit tot de uitvoer naar iedere plaats ter wereld, met uitzondering van i Canada. Met name het commu- i nistische China en Latiins-Ame- ■rika vallen onder de nieuwe be- i naling. Functionarissen ver klaarden, dat de maatregel eer der genomen was ter vermijding i van moeilijkheden in de toe- 1 komst daii omdat er op het^H I ogenblik een druk transitover- voor 200 personen te Chicago I keer naar de door de Sowjet- zijn vijf personen om het leven I Unie beheerste gebieden zou be- gekomen en ongeveer twintig POST BESTEMD VOOR TROEPENTRANSPORTSOISIJ' „VOLENDAM" Bij een brand in een flat 1 staan. gewond. VRIJE ZEEUW 1 vier personen weiuen scuuuu - n„„Qr Tn. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd,, staat tussen haakjes ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië m. s. ,X>ranje" (14 November); Curacao m. s. „Waal" (5 November)Suriname s s. „Cottica" (11 November). Het gemis van een goede wacht sluis in het u twateringskanaal der sluis aan de WieUngen te Cadzand begint zich weer te wre ken, evenals twee jaar geleden. Na de storm van vorige week is weer rijkelijk zand in de geul bezonken, zodat het water uit het kanaal thans niet meer in de zee kan worden gespuid. Was er een wachtsluis, dan kon het water tussen de wachtsluis en de zeesluis worden opgehouden, om daarna, door het openen van de grote sluis, het water met kracht te spuien, waarbij het zand dan mee spoelt in zee. medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot -avond. Overdrijvende wolkenvelden Droog weer met enige overdrij vende wolkenvelden, voornamelijk boven de Noord-Westelijke helft van het land. In de kop van N.- Holland en langs de Waddenkust tijdelijk kradhtige wind tussen Z.- West en Zuid, elders meest matige Zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur ala gisteren. 1.38 2.13 3.03 ZONDAG 6 NOVEMBER Verre van zich te willen onttrekken aan de verantwoordelijkheid, die het ten opz'chte van Europa ingevolge het pact van Brussel heeft aanvaard, beschouwt de Britse Regering zich nog steeds ge bonden door dit accoord, zo verklaarde gisteren een woordvoerder van het Foreign Off ce. f Deze verklaring werd afgelegd betrokken Ministers te Parijs on- Hoewel de restanten van de vo rige, door de oorlogsverrichtingen vernielde, wachtsluis thans zijn opgeru md, is nog geen aanvang gemaakt met de bouw van een nieuwe wachtsluis. Hiermede moest worden gewacht, tot de nieuwe afmetingen van het ka naal. ingevolge het ontworpen wordende afwateringsplan van het Waterschap Het Vrije van Sluis, bekend zouden zijn. Inm ddels is gebleken, dat de besti f.nde kuimea worden gehandhaafd, zodat het Waterschap, dat de wachtsluis in beheer en onderhoud heeft gehad van het Rijk dat de eigendom be zat) aan de Rijkswaterstaat heeft verzocht, met het ontwerpen van 'n nieuwe wachtsluis te beginnen. Aangez'en over de bouw en de daaraan verbonden kosten echter het laatste woord nog niet is ge sproken, zal men het voorlopig nog zonder wachtsluis moeten doen. Als gevolg van de bestaande situatie moet thans door de ar beiders van het Waterschap Het Vrije van Sluis een geul jn het opgehoopte zand worden gegraven van de zeezijde van de buitenhaven naar de zee. Vanzelfsprekend kan dit alleen bij laag water, zodat dit tijwerk zowel overdag als 's nachts moet geschieden al naar gelang van de stand van het zeewater. Deze werkzaamheden vragen dus veel geld en moeite. De arbeiders van het Water schap Het Vrije van Sluis uit alle districten zijn thans in allerijl r. de geul aan het werk gezet, waar door men hoopt haar spoedig weer vrij te krijgen. Met de winter voor de deur ziet het er dus niet erg rooskleu rig u t vóór de berooide Water- schapskas van het land van Cad zand. naar aanleiding van somm ge door een buitenlands nieuwsbu reau verspreide geruchten, vol gens welke meningsverschillen zouden zijn gerezen tussen Groot- Brittan'en de andere mogendhe den, die het pact van Brussel heb ben ondertekend, en wel in ver band met de toekomstige taak van de coördinatie-organen van het pact van Brussel, die te Fon- tainebleau zijn gevest'gd. Volgens deze geruchten zou Groot-iBrittanië de ontbinding van deze organen voorstaan om ze tte vervangen door de in het Atlan tisch pact uitgest ppelde verdedi gingsorganisatie voor West-Euro pa. Op het Foreign Office logen straft men formeel het bestaan van zodanige meningsverschillen en men merkt op, dat de kwestie der betrekkingen tussen de orga nen van het pact, thans door de 7.43 7.45 17.04 17.02 16.56 17.17 d&rzocht wordt. De woordvoerder wees er ver der op, 'dat het Atlant sch pact voor 20 jaar is, terwijl het pact van Brussel voor 50 jaar is ge sloten. In Britse officiële kringen heeft men de indruk, dat de Britse Re gering, ver van de ontbinding van de organen van 't pact van Brus sel te wensen, hun handhaving en hun uitbreiding op grond van het Atlantisch pact beoogt. vliegtuig, met een piloot en een navigator. Naar men meent zijn de toestellen bij de vuurtoren van Nab Towe in het water terecht gekomen. Het Zweedse schip „Patria" heeft medegedeld het wrak van één der toestellen ge vonden te hebben. Een reddingboot is gestreken, om naar mogelijke overlevenden te zoeken. Ook had men een rubberboot je gez en, waarin zich echter niemand be- Twee vliegtuigen van de RAF zijn bij nachtoefeningen boven het Kanaal neergestort. Het zijn een viermotorige Lancaster-bommen werper, met een bemanning van zeven en 'n ,,Mosquito"-gevechts- vond. Een Britse sloep is op de plaats van de ramp aangekomen Sowiet-Unie is gevoerd? L/xO'ff noo» /»awqV1 Vint lnrrHrvot- I I 1 en heeft, naar gemeld, het logboek WeR" protesteert dan ten van één der vliegtuigen gevonden. I scherpste tegen deze aan Page! I toegeschreven uitlating. Een woordvoerder van het Brit se M nisterie van Luchtvaart The Britisch Medical Jour nal meldt, dat een zekere C. H. Howard, oud 35 jaar, te Omen, in Amerika wiens vader met malaria in een ziekenhuis ligt ter wille van de wetenschap in dr'e dagen 770 maal door mus kieten heeft laten bijten. Daarna heeft hij een stukje van zijn lever laten wegnemen. Howard toonde na de ope ratie geen sporen van malaria. De jeuk was echter bij tijden onverdragelijk, zo zeide hij. Post bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepentransport- schip „Volendam" welke in één. der tussenhavens zal worden uit gereikt, moet uiterlijk op 10 No vember in Nederland worden ter oost bezorgd. Naast de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: Aan boord van het troepenschip „Volendam" op thuisreis naar Ne derland. De naam van de ver moedelijke tussenhaven mag dus niet worden vermeld.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1