Wet op immateriële oorlogsschaden UIT DE PROVINCIE DE RADIO KERK EN STAAT IN TSJECHO-SLOWAKIJE Harten-Drie TWEEDE KAMER) De vluchtelingen «n Sleeswijk Explosie bij Oostenrijkse olieinstallaties Agenda Toeristenboekjes voor vacantiereizen Gisterenmiddag heeit de Tweede Kamer de behandeling van net «ttvnsrp van wet op de materiële oorlogsschaden voortgezet. Thma waren £e artikelen aan de orde. Na algemene beschouwingen toeft de commissie van voorbereiding omtrent 71 amendementen mon- AmK-nv overleg gepleegd met de Regering. Het resultaat daarvan is igeneest, dat de Regering een reeks wijzigingen in het ontwerp heeft aangebracht. Tijdens het overleg zijn voorts verscheidene amende menten teruggenomen dan wel gewijzigd. De heer Van de Wetering (C.H.) wordt verworpen met 78 tegen 7 een amendement ingediend hm doel hebbende om aan Neder- fcmfers, die in Indonesië schade hebben geleden onder bepaalde voorwaarden vergoeding toe te Steunen. De heer Van de Wetering merkt *_ni op, dat het net gaat om de materiële oorlogsschaden in Indo nesië. Zijn amendement slaat uit sluitend op Nederlanders. Waar eer; wil 's is een weg, meent spre ker, die de Minister dringend ver zot it het amendement over te ne men. Bé Minister van Financ én, de teer Lieftinck, herhaalt zijn be zwaren. Het amendement is prac- ïisch onuitvoerbaar. De heer Van de Wetering (C.H.) geeft nog te kennen, dat hier sprake van één lotsgemeenschap. Hg meent, dat een weg gevonden kan worden als men wil. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) snerkt, in verband met de rechts grond op, dat de Londense rege ring de oorlog aan Japan heeft verklaard. De criteria van het ontwerp zijn niet bruikbaar vobr Indonesië fëpr. vraagt hoe het staat met de schade geleden door hen, die binnen Nederlands rechtsgebied zijn getroffen door de grenscorrec- De heer Ten Hagen (Anb.) zegt mn oordeel te zijn, dat hier toch wel sprake is van een recht op nerstel en vraagt een algemene regeling in het leven te roepen. De Minister meent, dat wanneer de gedachte van de heer Ten Ha gen" gevolgd wordt een veel grote re categorie zou moeten worden omvat dan alleen de gerepatrieer de Nederlanders. De oorlogsverklaring aan Japan oeschouwt spreker als een recht matige overheidsdaad, welke ju ridisch niet tot schadeloosstelling verplicht. Wat betreft de categorie der genen, die voor de grenscorrecties binnen Nederlands gebied zijn ge komen, meent spreker dat de over- ieid met kan nalaten hier dezelfde Beginselen toe te passen als ten aanzien der overige binnen Neder ands rechtsgebied gevestigde per son en. De heer Van de Wetering (C.H.) trekt zijn amendement in De heer Hoogcarspel (C.P.N.) dient een motie in vragende het treffen ener regeling voor schade vergoeding aan uit Indonesië ge repatrieerde Nederlanders. De motie zal op een nader te bepalen iag aan de orde komen. Oe Minister verklaart dat bij zondere aandacht besteed zal wor den aan het personeel, dat over bodig wordt. Het ligt in de be doeling zoveel mogelijk gebruik ie maken van het personeel der S E.C. werkzaamheden voortvloei ende u t deze wet. Het betrokken wetsartikel wordt zji.s. goedgekeurd. De heer Hoogcarsnel (C.P.N.) had een amendement ingediend ertoe strekkende om geen hijdra- ge toe te kennen aan hen, die zich blijkens een vonnis of uit spraak van een Bijzonder Ge rechtshof of Tribunaal op on- Nederlandse wijze hebben gedra gen Spreker merkt bij de toe- i chting van dit amendement o.m. op, dat men in België een derge lijke bepaling kent. De Minister zet de technische bezwaren tegen nitvoering van het amendement u'teen. Z.i. zou eer. tweede justitie ge!e~d worden in handen van hen, die met de uitvoering van deze wet zijiï be iast, hetgeen wel zeer bezwaarlijk is. Spereker acht het amendement ®ruitvoerbaar. De heer Usselmu iden (K.V.P.) meent, dat men aan de opgelegde straffen geen verlengstukken moet gaar. maken. De heer Ten Hagen (Arb.) is ran oordeel, dat er toch wel ern stige bezwaren aan het amende ment zijn verbonden. Z.i. wordt op deze wijze twee- amai recht gedaan. ®e heer Van der Feiuz (C.H.) meent, dat de vergoeding door de Minister gezien wordt als een gnnst. In het onderhavige gevai behoeft geen gunst te worden verleend. Hij geeft overigens eer. redactionele wijziging in over weging. De heer Beernink (C.H.) ver klaart zjjn stem niet aan 't amen Sement te kunnen geven. De heer Wagenaar (C.P.N.) is van oordeel, dat de collaborateurs niet .behoren te worden begun- "De Minister zegt van oordeel je zijn, dat als men een criterium raor on-Nederlandse gedragingen sew willen stellen daarvoor alleen in aanmerking zou komen, dat men zich buiten de Nederlandse gemeenschap heeft geplaatst. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) brengt een wijz'ging in zijn amen dement aan, zodat daarin nu be paald wordt, dat geen bijdrage wordt toegekend ajhn hen, „die döor één der organen der bijzon dere rechtspraak onherroepelijk zijn veroordeeld". De Minister merkt nog op, dat tet er slechts om gaat waar men de grens wil leggen. Het amendement Hoogcarspel stemmen, die der C.P.N. en van de heren Van der Feltz (C.H.) en Ritmeester (V.V.D.). De heer C. v. d. Heuvel (A.R.) verdedigt een amendement strok ende tot vervanging van het maximumbedrag van 8000 voor een woning tevens bedrijfspand, door 13.000. De heer Van der Feltz (C.H.) icht een amendement toe beogen de te komen tot een verdriedub bel ing van de maxima, welke overeenkomst g atikel 8 ver strekt kunnen worden. Volgens de toelichting is de bedoeling van dit amendement meer schadever goeding op grondslag der ver vangingswaarde te benaderen. Voorts verdedigt hij een amen dement beogende de vermogens grens van 20.000 te doen verval, len. De heer Van D's (S.G.) merkt op, dat het gewijzigde artikel 8 onderscheid blijft maken tusben getroffenen en getroffenen. Hij sluit zich aan bij het tweede amen- öemen Van der Feltz. Omdat het eerste amendement Van der Feltz beoogt de schadevergoeding op basis der vervangingswaarde be ter te benaderen kan hij ermede nstemmen ook het amendement Van der Heuvel steunt hij. De Minister verklaart, dat het amendement Van der Feltz inzake verdriedubbeling de bedoeling van het artikel fundamenteel geweld aandoet. Door de vermogensgrens van 20.000 op te nemen is de Rege r.ng de Kamer tegemoet willen komen. Het artikel is er door verruimd. Het desbetreffende amendement is volstrekt onaan vaardbaar. De door de heer Van den Heu vel gestelde grens komt de Mi nister niet redelijk voor. De li miet voor de gecombineerde pan den is zorgvuldig afgewogen. Spreker maakt ernstig bezwaar legen aanvajarding van het amen dement. De heer C. van den Heuvel (AjR.) trekt zijn amendement in. De heer Van der Feltz (O.H.) handhaaft zijn amendementen. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) verklaart zich tegen de amende menten Van der Feltz. De heer IJsselmuiden (K.V.P.) herinnerend aan wat bij het over leg ;'s bereikt geeft te kennen, dat de amendementen zijn steun niet hebben. De beide amendementen Van der Feltz worden bij zitten en op staan verworpen. De heer Droesen (K.V.Pver dedigt een amendement, strek kende om blijvende waardevermin dering van de grond volledig te doen vergoeden op kostprijspeil 9 Mei 1940. De Minister ontraadt het amen dement zeer ernstig, o.m. omdat het zou leiden tot een zwenking in het landbouwbeleid, welke niet Be aanvaarden is. (De heer Droesen trekt zijn amen dement in. Bij artikel 71 bepleit de heer Usselmuiden (K.V.P.) de wense lijkheid bijzondere zorg te beste den aan de behandeling van grote bedrijven. Voorts vraagt hij ern stig ter hand te nemen het stel len van algemene realen betref fende de financiering van bedrijfs- uitrus tingen. De Minister zegt toe, dat deze kwesties zijn bijzondere aandacht zullen hebben. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) vraagt aan richtlijnen en beschik kingen ter zake groter publiciteit te geven. De Minister zegt toe regelingen van algemene aard op de gebrui kelijke wijze te zullen publiceren. De heer Ten Hagen (Arb.) had een amendement ingediend op art. 91 ten doel hebbende de onderlin ge verzekeraar voor een groter bedrag bevrijd te verklaren, zulks teneinde te voorkomen, dat som mige verzekerden in totaal (bij drage plus verzekerde som meer dan 100 zouden krijgen, terwijl anderen minder dan 100 *Yc ont vangen. Daar hem gebleken was dat de Min'ster bezwaren had, trok hij het amendement in. In art. 100 wordt bepaald, dat in bijzondere gevallen, waarin de bepalingen van deze wet in strijd met hare strekking tot onbillijk heden leiden, de Miniser van Fi nanciën bevoegd is een bijdrage of een hogere bijdrage, in afwij king van die bepalingen te ver lenen. Hierop had de heer Droessen iK.V.P.) een amendement inge diend om dit artikel ook uitdruk kelijk toepasselijk te verklaren, als de bepalingen der wet zouden leiden tot onvoldoende herstel van een sociale en economische toe stand van de oorlogsgetroffenen. Wanneer de Minister ter zake een bevredigende toezegging doet is spreker bereid zjjn amendement in te trekken. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) ondersteunt de aandrang dat de Minister het artikel zal hanteren in de geest van het amendement. De Minister vraagt zich af of na de nadere preciseringen, welke in de wet zijn gekomen, artikel 100 nog wel noodzakelijk is. Dit artikel zal uitkomst moeten geven als de toepassing der nader gepreciseerde normen tot onjuiste resultaten zou leiden. De heer Droesen (K.V.P.) trekt zijn amendement in. De heer Van der Feltz (CjH.) wilde aan art. 100 een art. 100a toevoegen beogende om de scha degevallen op Walcheren, die an ders liggen dan elders, ook an ders te behandelen, echter niet volgens een bijzondere algemene regeling, maar geval voor geval. Wanneer de Minister toezegt dat dit zijn bedoeling is, zal spreker zijn amendement intrekken. De Minister geeft te kennen, dat het inderdaad zijn voornemen De Britse onder-Minister van Buitenlandse Zaken Christopher Mayhew heeft in het Lagerhuis verklaard, out de Britse regering nieuwe voorstellen in overweging heeft voor het beperken van de toevloed van Duitsers uit de Sov jet-Russische zone naar Zuid- Sleeswijk in de Britse zone, waar een Deense minderheid is. Pro cessor Douglas Savory (conser vatief), die de kwestie ter sprake bracht, haalde een verklaring van de Deense regering aan, dat tus sen Mei en September van dit jaar niet mnder dan zeventien duizend vluchtelingen in Zuid- Sleeswijk zijn binnengekomen. Britse oliedeskundigen te We nen hebben gisteren berichten ontvangen dat bij de door de Rus sen beheerde olie-iustallaties te Neusiedi ten Zuid-Oost en van Wenen een ontploffing is voorge komen, waarbij een gebouw van 60 meter lengte in le lach' is ge vlogen. Een compressor zou zijn Ver nield, verschillende personen zou den zijn gewond en een brand zou zijn begonnen, die verschillende uren duurde. De Britse deskundigen zeiden, dat dergelijke explosies op olie velden meer voorkomen. Er zijn geen doden te betreuren. Ceintuurbaan enkele van deze sieraden te koop werden aange boden was er enig houvast. Dezer dagen kwam de zaak „rond", doordat rechercheurs in een café in West een man aanhielden, die een tafelkleed en enkele kleding stukken hij zich had, welke even eens uit het huis aan de Stadion- weg gestolen waren. De winke lier aan de Ceintuurbaan herken de in deze man de aanbieder van de sieraden. Inmiddels was ge bleken dat ook een winkelier ii. de Kin'kerstraat sieraden had ge kocht, zonder evenwel de politie te waarschuwen. Deze laatste winkelier, onder verdenking van heling en de aanbieder, een 53- jarige smid-bankwerker, onder verdenking' van diefstal, welke hij evenwel hardnekkig blijft ont kennen hij zou een en ander van een onbekende ter verkoop hebben gekregen zijn aange houden en zullen voor de Officie van Justitie worden geleid. De waarde der gestolen voorwerpen loopt In de duizenden guldens. INSLI1IFTNG OP STADION- WEG OPGEHELDERD. Op 13 September j.l. werd door insluiping uit een zolderkamer van een perceel aan de Stadion- weg te Amsterdam een aantal gouden sieraden gestolen. Aan vankelijk stond de politie voor een raadsel, maar toen tien dagen later aan een winkelier aan de HEDEN TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoostelling „I>e Zwarte Pijl". MORGEN TERNEUZEN: Collecte „De dag van het Oorlogsgraf Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „De Zwar te Pijl". Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Meedo genloos". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Bioscopvctorstelling „Johnny Belinda". Als eerste film volgde hierna de nieuwe Hogelandse geluids film ,,Was het zijn schuld alléén?' Op machtige wijze werd hienn de opvoedende kracht van de ver eniging weergegeven. De kleurenfilm „Het Hogeland se werk in kleuren" bracht de aanwezigen in aanraking met het vele, dat in de koloniehuizen wordt gepresteerd. Als bijfilm werd o.a. nog ver toond de verjaardag van H.M. Koningin Juliana en de opening van de Staten-Generaal. In de pauze hield de propagan dist der vereniging „Het Hoge- land" een warm pleidooi voor aanmelding als lid en de collec- trices beijverden zich in het in schrijven ervan. Na een kort slotwoord ging de Breur voor in dankgebed. Ook waren er 's middags voor de jeugd bijzonder mooie pakken de films vertoond. VLISSIN GEN Het stoomschip „Aslri" Het Zweedse stoomschip „Astri", lat enige dagen geleden bij Zee- brugge op een wrak l ep is door sleepboten en bergingsvaartuigen naar de haven van Vlissingen ge sleept, w^ar het gisterenochtend is aangekomen. Het zal heden naar Antwerpen worden gebracht wap.r het zal worden hersteld. IJZENDUKE. -Wol brengt- Het amendement wordt daarop ingetrokken. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) verklaart nog het onverantwoord te achten de kosten af te wente len op het nageslacht. Hij be veelt een nieuwe heffing ineens aan. Het wetsontwerp wordt Z.h.s. goedgekeurc. 'De vergadering wordt te kwart voor zes gesloten. TERNEUZEN Propagandas vond V.P-R-O- De V.P.R.O. hield in de zaal van de heer De Vries in ,,'s Lands Welvaren' een druk bezochte propaganda-avond Ds. Blom, van Aardenburg, zette doél en streven van de V. P. R. O. uiteen en vertoonde een serie lantaarnplaatjes betrekking hebbend op het omroepbedrijf van de V-P.R-O. Zang en muziek, ver zorgd door mevr. Wondergem en de heer en mevr. Veldhuijzen, brachten een aangename afwisse ling. Een behoorlijk aantal nieuwe leden werd ingeschreven. Gemeentelijke badinrichting- Dat het zwemseizoen voorhij is komt het beste tot uitdrukking in de Gemeentelijke Badinrich ting. Niet minder dan 3565 per sonen brachten in de afgelopen maand October een bezoek aan deze inrichting tegen 3090 in de maand September. OOSTBURG. De Tsjecho-Slowaakse regering 'leeft gisteren bepaald dat door de leiding der Rooms-Katholieke kerk in Tsjecho-Slowakije lijsten moeten worden opgesteld met eandidaten voor vacante pries- ter-funptiesde regering zal dan uit deze lijsten haar eigen keus maken. Andere kerkelijke ge zindten in Tsjecho-Slowakije mo gen zelf hun eandidaten voor te v ervullen godsdienstige functies aanwijzen, doch zij moeten de goedkeuring van de staat ver krijgen, alvorens tot aanstelling te kunnen overgaan. Opengeko- men posten van geestelijken moe ten, binnen, dertig dagen na het ontstaan der vacature wederom zijn bezet. In de Tjecho-Slowaakse staats courant werd gisteren de tekst van vijf in de afgelopen week door het kabinet goedgekeurde regeringsbesluiten gepubliceerd. Volgens deze besluiten zal de regering voortaan controle uit oefenen op alle kerkelijke instel lingen in TsjechojSlowakije. Deze regeringscontrole strekt zich ook uit tot alle voormalige kerkelijke bezittingen, welke vallen onder 't thans doorgevoerde stelsel van landhervorming en tot vroegere eigendommen der kerken, welke worden getroffen door nationali satie. In 1950 zal ene geheel nieuwe regeling gelden voor hen, die één of meer vacantiereizen naar het buitenland willen maken. De K.N.A.C. deelt n.l. mede verno men te hebben, dat aan ieder, die deviezen aanvraagt voor een reis naar een der Scandinavische lan den, België, Frankrijk en Enge land een toeristenboekje zal wor den uitgereikt, waarop een be drag van 350 aan deviezen be schikbaar wordt gesteld. De hou der van zulk een boekje kan de viezen verkrijgen voor elk der genoemde landen tot het totaal van 350, hetgeen dus wil zeg gen, dat men niet meer gebonden is het gehele bedrag in één land en voor één reis uit te geven. Automobilisten zullen voor het gebruik van hun auto en extra bedrag van 100 krijgen. (Three of Hearts) Een vrolijke geschiedenis, van Berta Ruck Vertaald door F. van Velsen De uitslag der Huisvlijtten- toonstelling Het wias voor de Jury lang geen gemakkelijke taak de prijzen toe te kennen voor het ingezonden huisvlijtwerk te Oostburg. Na lang wikken en wegen is men er tenslotte naar beste kun nen in geslaagd, en wij kunnen het er volkomen mee eens zijn. Het bezoek aan de tentoonstel ling is zeer bevredigend te noe men. De mensen bekijken de werkstukken aandachtig en wij hopen van ganser harte dat deze tentoonstelling een stimulans zal zijn het huisvlijtwerk iij ruimere mate ter hand te nemen. Het initiatief-comité mag dank baar op deze goedgeslaagde ten toonstelling terugzien. Hier volgen de uitslagen. Oostburg: le pr. met lof en medaille: J. Rookus, koperwerk; le pr. met med. 2, S. German, inlegwerk; le pr. met med. 3 Mevr. Van Vuurst, tin en brandschilderwerk le pr. mét med. 4, Pr. Martens, Eifeltoren; le pr. Hoolhorst, thee- meubel en radiokast; le pr. E. Mabesone, houtsnijwerk; le pr. A. v. d. Meuien. schip van kar tonpapier. Schoondijke le pr. met lof der jury plus me daille van Commissiaris, Mevr. L. DielemanDces, kloskant en fri- volité; le pr. A. Kramer (Bata via), pentekeningen en conté- tekeningen. IJzendijke: le pr. en medaille 6, Thea Spie renburg, viltwerk; le pr. en med. 7, Fam. de Regt, "knoopwerk; le pr. en med. 8, Mevr. Van Rijen, borduurwerk. t Scholen: Schoondijke O.L.S., le pr.; Breskens O.L.S., le pr.; Aarden burg O.L.S., le pr.; Cadzand O.L.S.. le pr. met lof; Ootsburg O.L.S., le pr. met lof; Oostburg U.L.O., le pr. OVERSLAG.. Plotseling overleden- De heer C. van Axei welke al hier werkzaam was als tarreur voor de suikerfabriek werd toen hij op zijn werk kwam plotseling onwel en zakte in elkaar Spoedig werd geneeskundige hulp geboden doch alles bleek tevergeefs Na enkele minuten was de heer C. overleden. Volgens geneeskun digen is de oorzaak een hartader breuk. 22) (Nadruk verboden) „Ja, ik geloof, dat pa er bijzon der mee ingenomen is", vervolg de het argeloze bakvisje, „maar ik denk, dat ma er wel de hand in gehad' heeft. Zij is het, die pa altijd een beetje opzweept; het 1 dient nergens toe, om te doen schijnen of pa van hoge komaf I is, want dat is hij niet. Doch ma ma was eerzuchtig, speciaal ten opzichte van ons meisjes. Op ma ma's aandringen heeft hij zich uit zaken teruggetrokken en dit huis gebouwd. Pa zou even tevreden geweest zijn in ons oude huis te Wigan, maar mama zei: „Neen, de meisjes moeten converstatie hebben en bij voorkeur niet met zakenmensen." Ma is er altijd dol op, om in de kranten de familie berichten te lezen: Lady zus of zo en lord die of dat of de hoogedel- gestr. heer A of B heeft een rusti ge nacht gehad. Lily is nu bijna zestien jaar", zei mama „en ik vind het nodig, dat ae voorname kennissen krijgt." Gedurende al dit geratel wist Billy niet, of hij op zijn hoofd of op zijn voeten stond en nog min der begreep hij, wat hij met die huiselijke aangelegenheden en moederlijke eerzucht van mama Gansenhurst te maken had. '„Mama wist, dat je moeder van hoge afkomst was en van je an dere familie wist ze ook alles; ik weet, dat ze bij de notaris in formaties heeft genomen. O ja, dat is waar ook, wat is er een brand bij de notaris geweest hé? Net toen jij' bij hen te eten was. De slagersjongen vertelde aan on ze meid, dat mevrouw Halliday niet uitgepraat kwam over jouw moed en dat jij hun leven had ge red. Wat ben ik) trots op je, Bil- Ongeval. ►De heer- P. de W. alhier, welke in een auto was gezeten van de) heer M„ van Wachtebeke, werd betrokken bij een auto-ongeval. De luxewagen kwam door de mist op een vrachtwagen terecht waarbij de motor geheel werd in gedrukt. De bestuurder van de luxewagen geraakte bewusteloos en liep enige verwondingen op. De heer W. kwam er met en.ge hoofd wonden van af. Gezien de snel heid liep het ongeval zeer goed af en beperkte het zióh tot zware materiale schade aan de luxe wagen. SLUISKIL. Filmavond van het ,,Hoge- land" Woensdagavond werden in ge bouw Jacobs enkele films ver toond door de Chr. Vereniging voor Barmhartigheid „,Het Hoge- land". Na het zingen van het Luther- lied ging de heer Van den Hen gel voor in gebed en gaf hierna een korte uiteenzetting van het dol der stichting. In acht kolonie huizen der vereniging wordt ge tracht de ontspoorde jeugd en ook de ouderen op de goede weg te brengen. Tevens wordt ge zorgd voor ouden van dagen en gebrek kigen. De Winkelweek Het voorbereidend werk voor de winkelweek is in volle gang. De medewerking van de winke liers en de andere verenigingen is zeer goed te noemen. Indien het weer medewerkt twijfelen wij er niet aan of deze reclameweek zal een succes worden. Zaterdag 5 Nov., om 4 uur vindt de officiële opening op het gemeentehuis plaats door de Edel achtbare. Heer Burgemeester. Hierna concerteert de muziek vereniging, waarna een muzikale rondgang langs de verschillende zaken wordt gemaakt. Ook zal er volop gelegenheid zijn om een dansje te maken. Op Zondag zullen de zaken de gehele dag geopend zijn, om de vreemdelingen te k"nnen bedie nen. Op Woensdag zal des avonds orn 7 uur de muziekvereniging een muzikale rondgang maken. Zaterdag 12 Nov., laatste dag der winkelweek, zal om 2 uur een wielerwedstrijd worden gehouden voor ingezetenen van 18 tot 80 jaar, in 3 categorieën. Om 5 uur hoepelbolling voor dames bij Al. Martens. Voor deze wedstrijden zijn prachtige prijzen beschikbaar gesteld. Ook de schoolkinderen kunnen gratis prachtige prijzen winnen. Des avonds komt de be kende muziekvereniging „Harmo nie", van Biervliet het slotcon- cert geven. ZAAMSI4VG. Geslaagd Bij het te 's-Gravenhage gehou den examen voor het diploma Vakbekwaamheid Burgerlijke Uti liteitsbouw, slaagde de heer F. J. de Witte, Spui, alhier. ZUIDZANDE. Gemeenteraad ZATERDAG 5 NOVEMBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.18 Oog in al; 8.23. Gram.; 8.50 Orgelspel; 9.10 Gram.; 10.00 Me dische causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Radiofeuilleton; 10.30 Voor de arbeiders in de continu bedrijven; 11.35 Piano; 12.00 Lich te muziek; 12.33 Gram.; 1.00 Voor de strijdkrachten; 13.30 Mi crofoto; 14.00 Harmonieconcert; 14.30 Voor de jeugd; 15.00 Radio- Philharmonisch orkest; 16.15 Komt binnen. 16.30 Gram.; 16.45 Sport; 17.00 Jazzdiscussie; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Zang en piano; 18.30 Voor de strijdikrachten; 19.00 Artistie ke staalkaart; 19.30 Bijbellezing; 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland; 20.00 Nieuws; 20.15 Dansmuziek; 20.45 Gevar. progr.; 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Sextet; 22.25 Hoorsepl; 22.45 Metropole orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Socialistische jeugddemonstratie voor de vrede; 23.45 Gram. IHVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Graan.; 10.00 Voor de kinde ren; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.03 Lunch concert; 13.00 Nieuws; 13.20 Mu ziek voor de jeugd; 14.00 Zang school; 14.20 Engelse les; 14.40 Amusementsorkest; 15.30 Kro niek van letteren en klunst; 16.05 Dansmuziek; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Gram.; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 Promenade orkest; 19.00 Nieuws; 19.15 Actualiteiten; 19.25 Septet; 19.50 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.12 Graan.; 20.15 Lichtbaken; 20.40 Gram.; 21.00 Gevar. progr.; 21.45 Spelregelwedstrijd; 22.00 Amusementsmuziek22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nws.; 23.15 Maastrichts sted. orkest. ly! Toen pa hoorde, dat het re servoir was gesprongen, wilde hij er met alle geweld heen. Als er iets van die aard in de buurt aan de hand is, moet pa er altijd zijn neus in steken en of ma dan al zegt, dat zo iets niet past voor een rentenier, het geeft niets. Ik denk, dat hij nog bij de notaris is om hem aan te raden hoe alles gerepareerd moet worden. Het zou me niets verwonderen, als hij zelf naar de timmerman, metse laar en loodgieter was gegaan, om ze dadelijk aan het werk te zet ten en desnoods een handje mee ta helpen, want hij is al van half negen af weg Zij hield even op, om op adem te komen en ging toen door, maar over een heel ander onderwerp. „We krijgep koude kip met sla en aardbeien met slagroom. Houd je daar ook zo van? Ik ben er gewoon dol op. Willen we maar naar binnen gaan en aanvallen? Verloofde mensen moeten toch ook eten niet waar?" Wat zei ze? „Verloofde .men- De Raad dezer gemeente kwam Maandagavond in openbare ver- adering bijèen. Bij de ingeko men stukken, die voor kennisge ving werden aangenomen, bevon den zich berichten van goedkeu ring door Ged. Staten van de raadsbesluiten tot het in bruik leen geven van de nissenhut aan de .sportvereniging en tot het aangaan van een kasgeldlening. Ook werden voor kennisgeving aangenomen een 2-tal moties van de raden der gemeenten Sas van Gent en Terneuzen inzake het be houd van de vrije veren op de Wester-Schelde. Afwijzend werd beschikt op 'n verzoek om subsidieverlening aan de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Aan de bekende motie van de raad der gemeente Philippine, be treffende de verhoging van de radiobijdrage en contributie op de radiodistributie werd 'adhaesie betuigd. Een algemene kinderbijslagrege ling voor het gemeente-personeel werd vastgesteld, terwijl aan de Vereniging voor Wijkverpleging en t.'b.c.-bestrijding voor de ge meenten Cadzand en Znidzande, met ingang van 1950 een jaarlijk se bijdrage werd toegekend ten bedrage van 2,50 per aangeslo ten Groene Kruis-lid. BRUSSEL (VI.)12.00 Salon orkest; 12.32 licht orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Cau serie; 14.10 en 14.50 Gram.; 15.00 lichte muziek; 15.30 Gram.; 16.00 Koor en piano; 16.15 Gram.; 16.30 'Koormuziek; 16.45 Piano; 17.00 Nieuws; 17.15 Accordeon; 17.30 Gram.; 17.40 Accordeon; 17.55 Causerie; 18.00 Jazzmuziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Zang; 19.50 Causerie; 20.00 Orkest; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Dansmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogratnma23.25 Gram De gemeenterekening over 1948 werd voorlopig vastgesteld als volgt: Inkomsten gewone dienst 202.088,93, uitgaven gewone dienst ƒ200.074,61, dus een batig slot op de gewone dienst van 2014,32. Inkomsten en uitgaven kapitaal- dienst 194.008,46. De gemeentebegroting voor 1950 werd aangeboden met een bedrag in ontvangst en uitgaaf op de gewone dienst van 189.412, en op de kapitaaldienst van 411.458,91. Met de N.V. Bank van Neder landse Gemeenten werd overeen gekomen een voor 1950 te verle nen crediet van 75.000, Tot leden van de commissie van advies Woonruimtewet, werden met algemene stemmen benoemd de heren Iz. Cappon, Iz. van Cruijningeh, J. de Wilde, H. Goe- degebuur en J. Dubois. Tenslotte vroegen Burg. en Weth. een principebesluit van de Raad om in 1950 over te gaan tot het in de nieuwe toestand bren gen, overeenkomstig het herhouw plan, van de Mariastraat, hetgeen noodzakelijk zal zijn door het op breken van de tramrails en de herbouw van het café van De Witte. Nadat aan enkele leden hieromtrent inlichtingen werden verstrekt, besloot de Raad in principe deze straat in orde te laten maken, waarbij Burg. en Weth. werden gemachtigd een plan hiervoor te laten maken. Bij de rondvraag vroeg de heer Cappon of de molen van Luteijn wordt afgebroken, waarop de voorzitter bevestigend antwoord de. Algemeen werd de sloop van de markante molen betreurd, doch volgens inlichtingen van de voor zitter waren niet de benodigde gelden bijeen te brengen. Daarna sluiting der vergade ring. sen?" „Verloofden!" echo'de Billy, ver schrikt stilhoudend, waardoor hij uit de greep van haar vingers los kwam. „Wie spreekt er van ver loofden?" Hij sloeg haast dubbel bij de gedachte, dat dit meisje al iets wist van zijn huwelijksaan zoek bij Nora WynnePritcbard en hem nu al een verloofd mens noemde! Zij vervolgde op haar vorige vlugge manier: „Nu ja, ik weet wel, 't is nog niet publiek. De familie gaat voor, zoals ma zegt. „Maar", zei Ze terwijl ze met een verleidelijk glimlachje een stap naar hem toe kwam, „ik hoop, dat je het toch gauw bekend maakt. Dat is veel leuker, vind je niet?" Glimlachend stak zij hem haar blozend kopje toe, alsof ze ver wachtte, dat hij haar een kus zou geven'. Óf was hij dwaas genoeg om dat te veronderstellen Of was zij zo dwaas? Billy maakte een eind aan de onbegrijpelijke en onmogelijke si tuatie. „Zeg, wilt U een ogenblikje naar mij luisteren, miss Gansen hurst", begon hij. „Het schijnt, dat er een misverstand bestaat. Mag ik U een paar vragen stel len, alvorens wij verder gaan?" Zeker, wel, mijnheer Somers", lachte zij koket. „Vertel mij dan eerst, wie heeft U iets over die verloving ge zegd?" „Wie mij er iets van gezegd heeft?" herhaalde zij. „Ja?" „Lily stond paf. Wie mij er iets van verteld heeft? Maar lieve hemel wie zou er mij iets van gezegd nebben?" Hij dacht: „Dat kan niemand anders dan Nora gedaan hebben." Onmiddellijk daarop vroeg hij aan het verraste, onschuldige babbel kousje, dat voor hem stond: „Heeft U na het bal miss Nora Wynne-Pritchard nog gespro ken?" (Wordt vervolgd.) M riZE-M'LA AL WORDT BESTREDEN DOOR INUNDATIE. De Bunschoterpolder, die in het laatste oorlogsjaar op bevel der Duitsers onder water werd gezet heeft lange tijd nodig gehad om zich te herstellen. Thans lijden de boeren onder een grote aanval n een nieuwe vijand, de veld muis, die inmiddels reeds enorme schade heeft ^oegebracht. Werd in de Eemnessepolder 70 percent van de oogst door de muizen ver orberd, in Bunschoten is dit wei nig minder, n.l. meer dan 50 per cent. Men is nu voornemens het kwaad te bestrijden door een nieuwe en vrijwillige inundatie van de polder, die de muizen plaag volkomen zal vernietigen. Het waterschap gaf reeds toe stemming hiertoe, doch daar voor deze inundatie het waterpeil van het IJsselmeer enkele dagen moet worden verhoogd, moet ook van de desbetreffende autoriteiten goedkeuring en medewerking worden verkregen. De ingelanden tenslotte komen op 11 November bijeen om dit ingrijpende, maar laatste redmiddel te bespreken.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2