Ronde Tafel Conferentie Ronde Tafel Conferentie overeenkomst in Ned. delegatie Reacties omtrent resultaten Ronde Tafel Conferentie De nieuwe Varken svleesprijzes Na de Persgesprek met JDr. Drees Verlenging van termijnengeldende voor premïén Sociale verzekeringen VRIJDAG 4 NOVEMBER 1949. Radiorede Legercommandant Buurman van Vreeden Moh. Hatta bij da Koningin Amnestie voor alle politieke gevangenen Drukwerken door de lucht naar Indonesië Devaluatie van de Schilling? HOOGWATER. v.m. 1.59 1.34 2.24 n.m. 1.09 1.44 2.34 ZON-EN MAANSTANDEN „De Waarheid" vrijgesproken van belediging van Dr. Beel De ongeregeldheden in Columbia Samenwerking tussen Oost-enWest-Berlijn SLECHT GENEES-VLEES" ZEGGEN SOMMIGE MENSEN... De typhoon boven de Philippijnen 0e C. I. 0. en het Communisme Mening over Britse verkiezingen op 6 Juli 1950? Minister Bevln wenst voorzitter R. T. C. geluk Radio Vaticaan waarschuwt De strijd in China over resultaten Ronde Tafel Conferentie Het beroep van Amerikaanse communistische leiders De proeven"met'geleide projectielen in Australia Frankering bij Abonnement Terneuzen Onder Redactionele leiding van P. L- D. J van Oe veren. Redactie-adresNoordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150- Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent- Losse nummers 6 cent. 5e Jaargang No. 1261. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P- J. van de Sande Advertentieprijs: per mm 10 ct.; mhumu;: pee advertentie 1,50- Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 et; iedere regel meer 12 ct. Vermelding brieven onder nummer Bureau va» dit blad 15 cent meer- Inzending advertenties tot des namiddags 3 wax-. In een radio-rede voor de troepen heeft de legercommandant, luik-generaal Buurman van Vreeden, een uiteenzetting gegeven van de ter K.T.C. getroffen regelingen ten aanzien van de positie der militairen, waarbij hij er de nadruk oplegde, tjat de parlemen ten de overeenkomst nog moeten goedkeuren. „Wat het hier aanwezige personeel van de K- L. aangaat, werd overeengekomen, dat er zoveel mogelijk naar zal worden gestreefd, dat binnen een termijn van 6 maanden na de Souvereniteitsoverdracjit deze troepen kunnen repatriëren. Van Nederlandse zijde werd voorzien, dat dit niet mogelijk zal blijken; het personeel van de K.L. mag er dus niet geheel vast op rekenen omstreeks Juli 1950 weer thuis te zijn. Dit hangt samen met de beschikba re scheepsruimte en andere fac toren". Ten aanzien van het K.N.I.L. deelde de Legercommandant de volgende bijzonderheden mede over de afvloeiing van de Indo nesische leden, die niet wensen over te gaan naar de strijd krachten van de R.I.S.: de pen sioengerechtigden kunnen met pensioen gaan; zij, die in vaste dienst zijn en 15 jaren of meer diensttijd achter de rug hebben, krijgen een evenredig pensioen; zij, die geen recht op enig pen sioen hebben, doch in vaste dienst zijn, krijgen wachtgeld gedurende een termijn van twee vijfde van hun diensttijd met 'n minimum van 1 en een maxi mum van 5 jaren bedragende 80 procent van de activiteitsbezol diging voor de eerste zes maan den, voor de volgende 12 maan den zestig procent, en voor de rest veertig procent. De militairen in kort dienst verband ontvangen hun norma le K.V.-toelage, indien het kort H.M. de Koningin heeft giste renochtend de voorzitter der Re publikeinse delegatie ter ronde tafelconferentie, Dra. Mohammed Hatta, in audiëntie ontvangen. De Nederlandse autoriteiten te Batavia hebben gisteren bekend gemaakt, dat amnestie zal wor den verleend aan alle politieke gevangenen en degenen, die we gens overtredingen, voortvloeiend uit het conflict tussen Nederland en de Republiek, gevangen waren. Deze amnestie wordt vandaag van kracht. Sinds 1 November j.l. is het mogelijk per luchtpost gedrukte stukken (w.o. ook brailledruk- werken), akten en pakjes naar Indonesië te versturen. Bij verzending van pakjes wordt aantekening aanbevolen. Dr. Leopold Scharf, de Oosten rijkse vice-kanselier, heeft Woens dag op het Congres van de Oos tenrijkse socialistische partij ver klaard, dat Oostenrijk, waarschijn lijk tot devaluatie zal moeten overgaan. Wanneer een machtig land als Engeland niet in staat is zich aan bepaalde economische consequen ties te onttrekken, dan valt het licht te begrijpen dat ook Oosten rijk Hjjn wisselkoersen moet her? zien, zo zeide hij. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig van Vrijdagochtend tot -avond. Meer wind Overwegend droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvel den. Langs de Waddenkust tijde lijk krachtige wind tussen Zuid- West en Zuid. Elders meest ma tige Zuidelijke wind. Ongeveer de zelfde middagtemperatuur als gis teren. VRUDAG 4 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Walsoorden 1949 Zon Maan Nov. Opk. Ond. Opk. Ond. 139 17.07 lfi.28* 6.04 5 7.41 17.06 16.40 7.18 6 7.43 17.04 verband is uitgediend; anders ontvangen zij het reeds verdien de deel plus 20 procent. Op de Europese militairen van het K. N.I.L., die noch naar de Konink lijke Landmacht noch naar de strijdkrachten van de R.I.S. wensen over te gaan, is de af vloeiingsregeling van toepassing zoals die geldt bij de Indonesi sche militairen van het K.N.I.L. De Legercommandant besloot, na gewag te hebben gemaakt van de Nederlandse militaire missie: „Dit is in grove trekken hetgeen klaarblijkelijk als maxi mum ter R.T.C. bereikt kon wor den. Hoewel de regelingen nog geheel moeten worden bestu deerd, meen ik thans reeds te mogen zeggen, dat de sociale re geling voor het Indonesische personeel van het K.N.I.L., dat niet naar de strijdkrachten van de R.I.S. wenst over te gaan, mij bevredigend voorkomt". De Vijfde Kamer van de Am sterdamse Rechtbank, gepresi deerd door Mr. J. Meihuizen, heeft gisterenmorgen uitspraak gedaan inzake de aanklacht van Dr. L. J. H. M. Beel, oudminis ter van binnenlandse zaken en oud-hoge vertegenwoordiger van de Kroon, contra het dagblad „De Waarheid" gedaagd ln de persoon van de hoofdredacteur, de heer A. D. Schoonenberg, wegens be lediging. In Juli j.l. had „De Waarheid" een artikel geubliceerd in de vorm van vragen aan de Regering en aan de Officier van Justitie te Den Haag, waardoor Dr. Beel zich beledigd achtte. De Officier van Justitie had bij de behande ling van deze zaak op 20 October j.l. een geldboete van 300, subsidiair 30 dagen hechtenis en een voorwaardelijke straf van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar gerequireerd. De rechtbank achtte de opzet van" de belediging niet bewezen en heeft gisterenmorgen de heer Schoonenberg vrijgesproken. Het is niet uitgesloten, dat de Officier van Justitie hoger beroep zal aan tekenen. In de eerste drie dagen van deze week zijn in Columbia meer dan honderd personen door onge regeldheden om het leven geko men, zo is gisteren te Bogota ver nomen. Bandieten maken gebruik van de steeds toenemende politie ke spanning in het land om plot selinge aanvallen op afgelegen stadjes te doen, waardoor nog meer bloed wordt vergoten. Naar gemeld, zijn in de afgelopen maand 474 Oolumbianen gedood. Voor het eerst sinds maanden gaan de gemeentebesturen van Oost- en West-Berlijn samenwer ken, n.l. bij de bestrijding van de rattenplaag. Einde November zal een verdelgingsactie worden inge zet, die een week zal duren. De rattenbevolking van Berlijn wordt op één millloen stuks geschat, die dagelijks 25 tn levensmiddelen verslinden. als wonden niet gemakkelijk dichtgaan. (En de kans op Infectie is dan natuurlijk veel en veel groter). Maar als U AkkePs Kloosterbalsem gebruikt bestaat er geen langzame en moeilijke genezing meer. Een wondbalsem die snel geneest, wonden zuivert en nieuwe huidvorming bevordert, dat is Akkets Kloosierbalsem al 3 geslachten lang. Niet zonder reden zegt men dan ook algemeen: „AkkePs Kloosterbalsem geen goud zo goed" 26 doden en verscheidene 10- tallen gewonden, aldus luidt de voorlopige balans van de gewel digste typhoon, welke sedert 1912 over een deel der Philippij nen heeft gewoed. 12.000 Perso nen zijn dakloos. De stad Dina- gat op het eiland Surigao is vol ledig verwoest. Zelfs de stevig ste huizen zijn ingestort, terwijl de gebouwen uit lichter mate riaal door de storm letterlijk werden weggeblazen. Het Amerikaanse vakverbond CIO (Congress of Industrial Or- ganisat ons) heeft gisteren zijn constitutie zodanig veranderd, dat communisten uit hoge posities bij de OIO geweerd kunnen worden DUURZAME EN VRIEND SCHAPPELIJKE SAMEN WERKING TUSSEN NEDE RUAND EN INDONESIË. De diplomatieke correspondent van Aneta vernam, dat er in de leidende kring van de Nederland se delegatie veel vertrouwen heerst, dait de overeenkomst, die het uiteindelijke resultaat van de Rondetafel Conferentie is, voor Indonesië vrede en voorspoed zal brengen en dat, in het kader van de unie, deze overeenkomst zal beklijven in een duurzame en vriendschappelijke samenwerking tussen Nederland en Indonesië, welke ten zegen zal strekken voor belde landen. In bedoelde krin gen achtte men de overeenkomst de beste garantie voor een demo cratische ontwikkeling van Indo nesië en naar men meent, kan de nieuwe natie een sterk bolwerk gaan vormen tegen het opdringen van het communisme in het Verre DR. EVATT EEN- NIEUWE STAP TOT HET BEREIKEN VAN DE WERELDVREDE Waarnemers te Londen waren bijzonder verheugd, dat de beslissing tot het overbrengen van de Souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië niet werd uitgesteld door het uitblijven van een besluit in zake de status van Nieuw-Guinea. Men vreesde hier, dat een verder aanzienlijk uitstel in het bereiken van overeenstemming op het belangrijke punt van de vestiging van de V.S.I. een hervatten van militaire operaties, zou kunnen betekenen, zoals ongeveer een jaar geleden het geval was. Onder de hu'dige omstandigheden was het besluit om het probleem van Nieuw-Guinea aan te houden de enig mogelijke verstandige maatregel, zo was men algemeen te Londen van mening. VISCOUNT ADDISON: V scout Addison, een van de leidende figuren in de Soevereini teitsoverdracht aan India, Paki stan en Birma, gaf als commen taar: „Indien een oplossing is bereikt, die blijvende vriedschappeljjke be trekkingen tussen de betrokken partijen betekent en leidt tot de ontwikkeling van Indonesië over eenkomstig haar onmetelijke mo gelijkheden, zal dit één van de grootste gebeurtenissen in de re cente geschiedenis zijn". DIR. SUBANDRIO: Dr. Subrandio, de Republikeinse vertegenwoordiger in Londen, ver klaarde Woensdagavond te hopen, dat de Westerse landen de revo lutionaire verandering in Zuid- Oost-Azië met geduld en begrip zouden aanzien. „Ofschoon in Indonesië veel bloed vergoten werd en levens en eigendommen werden opgeofferd, hoop ik toch, dat wij onze grote taak beginnen in een tjjdperk van vrijheid en gelijkheid en met ra dicale uitroeiing van de gevoelens van bitterheid tegenover Neder land. Aan de andere kant moet Nederland het einde van zijn ko loniale macht niet zuiver als een verlies van materiële welstand be schouwen, noch als een afbreken van vriendschappelijke betrekkin gen met Indonesië. Indonesië is zich ten volle be wust van de grote consequenties der verkregen onafhankelijkheid. 16.56 8.38Deze onafhankelijkheid kan slechts bewaard blijven door een onver minderd vertrouwen in het hoge levensdoel door onverflauwde po gingen om de productie van de levensstandaard te verhogen. Wij zijn er van overtuigd, dat dit laat ste slechts bereikt kan worden met volledige samenwerking en bijstand van de buitenwereld en in het bijzonder van Nederland. Het is mijn oprechte wens, dat de Ne derlands-Indonesische Unie voor beide landen moge groeien als een bewijs, dat 't eind van de Neder landse aspiraties in de vervulling van hun behoeften hebben aange tast. Ongetwijfeld zou de toe voeging van millioenen zielen in Zuid-Azië aön de rij der volken, met al hun toenemende, vurig menselijke wensen voor een goed bestaan, de economische structuur in de wereld wijzigen, doch ik hoop, dat de Westerse landen de ze revolutionaire verandering in het wereldbeeld zullen bezien met geduld en volledig begrip,v aldus Subandrio. DR. EVATT. De Australische Minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Evatt, noemde de oplossing van de Indonesische kwestie een „gro te triomf voor de Verenigde Na ties". Hjj zeide: „de oplossing toont, dat het door samenwerking voor de Verenigde Naties moge lijk is goede resultateu te berei ken. Het wegnemen der oorzaken van verdeeldheid in een gebied is een n'euwe stap tot het bereiken van de wereldvrede1'. Oosten. Een vooraanstaand Ne derlands gedelegeerde verklaarde: „Ik twijfel er niet. aan, dat de unie levensvatbaar zal zijn en dat haar doelstellingen zullen worden verwezenlijkt". Deze zegsman g-,;f ook uiting aan zijn vertrouwen, dat de hui dige Republikeinse leiders, zoals President Sukarno, Moh. Hatta en de Sultan van Djokja, met de hulp van de leiders der federalis ten, in staat zullen zijn een sta biele regering te vestigen en met succes weerstand zullen weten te bieden aan druk van communisti sche zijde. In bedoelde Nederlandse krin gen werd er voorts op gewezen, dat Nederland gedurende de con ferentie aaii de wensen van de Indonesiërs „meer dan halver wege" is tegemoet gekomen en er blijk van heeft gegeven, in hoge mate begrip te hebben voor het standpunt van de Indonesische delegaties. Zij uitten de hoop dat thans vele misverstanden uit het verleden spoedig uit de weg zullen zijn geruimd en de weg geopend zal zijn voor wederzijds voldoening gevende betrekkingen. Op vele punten zrjn de resulta ten van de R. T. C., zo zeide men, voor Indonesië gunstiger dan in dertijd de .bepalingen van de over eenkomsten van Lingadjati, of de Renville of de voorstellen van de heer Cochran en als gevolg daar van zijn de Nederlanders verder gegaan dan werd geëist in de re solutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari j.l. Men wees er ver der op, dat alle aanduidingen op de Ministerraad van de Unie, wetgevende maatregelen van de unie, wettelijke beslissingen in naam des Konings enz. zijn ver meden, opdat aan de unie zelfs geen schijn van een instelling als superstaat zal kunnen worden toegekend. Zoals het, uniestatuut thans luidt, wordt daarin alleen gewag gemaakt van maatregelen en verrichtingen, uit te voeren door twee souvereine staten. In economisch opzicht is door Nederland de belangrijke conces sie gedaan door de vermindering van de Indonesische schuld aan Nederland met 2 milliard, welke vermindering neerkomt op een toename der Nederlandse schuld met 200 per Nederlandse inge zetene. Men is hiertoe aldus bedoel de zegslieden overgegaan, om dat de Nederlandse delegatie oor had voor het argument van de Indonesische delegaties, dat In donesië in het begin van zijn staatkundig bestaan niet de last moet krijgen te dragen van een te hoge openbare schuld. Om aan de wensen van Indone sische zijde tegemoet te komen, heeft men eveneens afgezien van de interim-periode, zoals deze was voorzien in de resolutie van de Veiligheidsraad. Het feit, dat de kloof tussen de oorspronkelijke standpunten van de delegaties kon worden overbrugd, is zo zeide men ten slotte in niet geringe mate te danken aan de TTnci, welker leden gedurende de gehele conferentie in hoge mate, waar zulks nodig bleek een constructieve en nuttige bijstand hebben verleend. en het bestuur de bevoegdhe'd heeft om procommunistische vak verenigingen uit het verbond te stoten. De CIO heeft thans on geveer zes millioen leden. Op de jaarlijkse conventie is tevens het bedrag verhoogd, dat de vakverenigingen per hoofd moeten storten, teneinde de kas van het verbond met ten minste een millloen dollar te verrijken ten behoeve van grote organisa tor 'sche stappen in de toekomst. Men verwacht, dat het uitstoten der linkse vakverenigingen een grootscheepse actie zal inluiden om uit de l'nkse vakbonden leden te winnen voor de nog aangesloten vakverenigingen. Naar men uit een verklaring van Lord Calverley (Labour) in het Hogerhuis meent te moeten opmaken, zouden de algemene verkiezingen in Engeland op 6 Juni 1950 gehouden worden. Lord Calverley liet namelijk in de loop van een betoog het volgende uit: „...Ik ga zelfs verder. Na de alge mene verkiezingen op 6 Juli 1950 zullen de conservatieven nog steeds in de oppositie zijn..." De uitlating verwekte grote be roering in politieke kringen. Al gemeen wordt de verklaring van Calverley beschouwd als onder deel van de verkiezingscampagne. De Engelse Minister van Bui tenlandse Zaken, Bcvin, heeft een boodschap gericht tot de voorzitter der ronde-tafelconfe rentie, de delegaties en de leden der Unci hartelijk gelukwenst met het succesvol besluit van de R.T.C. Hij zegt o.m. dat de Engel se regering met grote belangstel ling de vorderingen der conferen tie heeft gevolgd en noemt de overeenkomst en handhaving van de democratische beginselen en een verdere stap op de weg der ontwikkeling van de betrekkin gen tussen Oost en West op de grondslag van vriendschap, gelijk heid en samenwerking. De Engel se regering hoopt, dat deze over eenkomst zal leiden tot een lange periode van stabiliteit in Indone sië en de welvaart van dit land zal helpen herstellen en voorts de vestiging van constante verhou dingen en welvaart in Azië zal helpen verzekeren. In een uitzending van Radio- Vaticana in de Slowaakse taal worden de priesters in Tsjecho- Slowakije gewaarschuwd hun handtekening niet te zetten onder een „amnestieverzoek" van de re gering. Volgens Radio-Vaticana pogen agenten in geheel TSjecho- Slowakije priesters over te halen om een petitionnement aan het Ministerie van Binnenlandse Za ken te tekenen, waarin verzocht wordt om amnestie voor „ver tredingen". Radio-Vaticana zegt hierin niets anders te zien dan een communistische manoeuvre om de priesters van hun Bisschop pen te verwijderen en waarschuwt hen zich er voor te hoeden iets te tekenen, „daar dit gevolgen kan hebben, waarvan men zich geen voorstelling kan maken". Tienduizend nationalistisch Chi nese soldaten zijn thans beklemd tussen de oprukkende communis^ tische legers en de grens van de Portugese kolonie Maeao. Giste renochtend vroeg was het kanon vuur duidelijk in de kolonie te horen. De stad is kalm en de Portugese troepen staan in de kazerne gereed. De diplomatieke correspondent van het A.N.P. had een onder;}oud met de Nederlandse Minister-Presfident, Dr. W. Drees, waariD ósxm Icide„Als wij er inslagen, de ter R.T.C. bereikte overeenkomst ten uitvoer te leggen in de geest, waarin zij is opgesteld, dan zal daaruit naar mijn overtuiging een vruchtbare samenwerking tussen Neder land en Indonesië voortspruiten". Van groot belang achtte Dr. Drees het feit, dat op de confe rentie twee dingen zijn bereikt: een volledige overeenstemming in. het Indonesische kamp tussen Republikeinen en Federalisten en de uiteindelijke overeenstemming tussen de Nederlanders en de In donesiërs. Naar zijn verwachting zal de publicatie van de resultaten der conferentie veel wegnemen van de spanning, die in Indonesië nog steeds bestaat, ook al ontveinst hij zich niet, dat rust en orde daar wellicht nog niet overal on middellijk zullen terugkeren en dat dit vermoedelijk slechts al lengs zal geschieden. Er zijn, zei de de Minister-President, in In donesië ongetwijfeld Nederlanders die zich onbehaaglijk zullen ge voelen in het vooruitzicht van de terugtrekking der Nederlandse troepen, wier bescherming zij niet willen missen, maar aan de ande re kant zijn er ook degenen, die er verheugd over zijn, dat de pe riode van onzekerheid nu spoedig tot het verleden zal behoren en dat nu de grondslag bekend zal worden, waarop de nieuwe Indo nesische gemeenschap zal worden opgebouwd. Dr. Drees neemt aan, dat het uit de weg ruimen van het thans reeds vier jaren geduurd hebben de conflict een zegenrijke invloed zal hebben op alle levensgebieden en zal leiden tot aanzienlijk bete re vooruitzichten dan thans be staan op het stuk van de hervat ting van vreedzame en productie ve arbeid. Dr. Drees gaf toe, dat er nog onzekere factoren bestaan voor wat betreft de positie der Neder landse ambtenaren en van andere groepen werkers, doch, zo zeide hq, „ik ben ervan overtuigd, dat voor de Nederlandse werknemers in Indonesië altijd de mogelijkheid zal blijven bestaan voor het vin den van een voldoeninggevende werkkring, en ik weet, dat de In donesische leiders het op prijs stellen, indien Nederlanders met vakbekwaamheid in de nieuwe staat zullen willen arbeiden, hoe wel het uiteraard niet meer dan logisch is, dat op de lange duur de Indonesiërs zoveel mogelijk van de hogere en hoogste ambten en posities zelf zullen willen in nemen. Maar ik ben er zeker van, dat er ln de komende decen nia werkgelegenheid zal bestaan voor een belangrijk aantal Neder landse werkers op die terreinen, voor de voorziening met de nodi ge werkkrachten waarvan de In donesiërs zelf nog niet de nodige mensen hebben". Dr. Drees geloofde, dat de be reikte economische overeenkomst een redelijke basis legde, waarop Nederlandse ondernemingen in Indonesië in staat zullen zijn hun werk op bevredigende wijze te hervatten. Ten aanzien van de bereikte militaire overeenkomst verklaar de de Premier, dat de Nederland se Regering geen andere wensen en belangen heeft dan zo spoedig mogelijk de troepen uit Indonesië terug te trekken, nu hun taak daar ongeveer ten einde is. Hij verklaarde dat de periode van zes maanden, die door de Indonesische delegaties voor de terugtrekking der troepen was voorgesteld, uitermate kort waarschijnlijk te kort is, doch dat Nederland alles in het werk zal stellen om de terugtrekking binnen deze periode te voltooien. Voor vervoer van de troepen naar Nederland, zal worden gebruik gemaakt van Engelse schepen. Onder de gunstigste resultaten van de conferentie rekent Dr. Drees het feit, dat het nauwe contact met de Indonesische lei ders buiten de atmosfeer ran spanning, die sedert .het einde van de wereldoorlog in Indonesië heeft bestaan, vele Nederlander* in staat heeft gesteld hen goed t» leren kennen en op de hoogte te komen van him Ideeën omtrent groot aantal onderwerpen. DiS bijna voortdurende contact en overleg tussen Nederlander» ea Indonesiërs is zeer belangTijik ge weest, zo zeide hij, en heeft bij gedragen tot een veel betere at mosfeer hier, dan zelfs met de beste bedoelingen in Indonesië mogelijk was. Tenslotte deelde de Premier mede, dat een dringend beroep gedaan zou moeten worden op medewerking van het parlement, teneinde te bereiken, dat een zc belangrijke aangelegenheid als de ratificatie van de resultaten da- conferentie vlug genoeg zal kun nen geschieden om de overdracht van de souvereiniteit op of vóór 30 December, gelijk overeengeko men is, mogelijk te maken Met ingang van 6 November a.s. zullen alleen nog maximum- verkoopprijzen gelden voor var kensvlees en voor uitsluitend uil varkensvlees bereide vleeswaren. Vlees en beenderen van runde ren, schapen, geiten en paarde» mogen dus tegen vrije prijzen verkocht worden. De nieuwe maximumverbrui- kersprijzen zijn per kg (tussen haakjes de oude maximum prijs) Fricandeau 3.3.40), magere lappen ƒ3.(ƒ3.40), carbonade ƒ2.70 (ƒ3.20), vers vet spek ƒ1.90 (ƒ2.60), kinns- baklappen ƒ1.90 (ƒ2.60), vette lappen ƒ1.90 (ƒ2.60), poten ƒ0.80 (ƒ1.20), staarten ƒ0.80 (ƒ1.20), rauw vet ƒ1.90 (ƒ2.60). Voorwaardelijk goedgekeurd varkensvlees mag ten hoogste 1.65 2.per kg worden ver kocht. De prijs voor poulet en gehakt is gelijk gebleven. nJL 2.20. Voor vleeswaren, uitsluitend bereid uit varkensvlees, gelden de volgende maximumverbrui- kersprijzen per 100 gram: Bacon met zwoerd ƒ0.33, bar con zonder zwoerd 0.38, blaas- ham ƒ0.45, boerenham ƒ0.42, ge droogd en gerookt vet spek, vöt pekelspek ƒ0.22, gekookt mager spek met zwoerd en gerookt ma ger spek zonder zwoerd ƒ0.32, gerookt mager spek met zwoerd 0.29, mager pekelspek 0.24, procureurspek 0.35, gekookte- achterham 0.43, gekookte schouderham 0.38, gekookte staartham ƒ0.47, hampunten en nootham ƒ0.40, rauwe staart ham 0.44, verse worst, uitslui tend bereid uit varkensvlees ƒ0.25. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot verlenging van de termijnen, gel dende voor de invordering van premiën, vastgesteld ingevolge de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, de Ziektewet en de Kinderbijslagwet. Aan de Memorie van Toelich ting is het volgende ontleend: Ingevolge de thans geldende bepalingen der Ongevallenwet 1921, der Land- en Tuinbouwon gevallenwet 1922, der Ziektewet en der Kinderbijslagwet worden premiën, welke gedurende vijf jaren, te rekenen van de verval dag, oningevorderd zijn gebleven, niet meer ingevorderd. Is de in vordering "na verloop van die vijf jaren nog hangende, dan wordt zij niet verder voortgezet. Het komt thans veelvuldig voc dat vastgestelde premiën niet binnen de termijn van vijf jaren kunnen worden geïnd, aangezien de afdoening der dwangbevelen in hoge mate vertraging onder vindt. Bovendien kan in vele ge vallen de premie-invordering niet plaats vinden, aangezien het ver mogen van de premieschuldige geblokkeerd is en een spoedige deblokkering niet mogelijk blijkt te zijn. In verband met het vorenstaan de acht de Minister van Sociale Zaken het wenselijk bovenge noemde termijn van vijf jaren te verlengen tot tien jaren. De overgangsbepaling van artikel 5 waakt er voor, dat premiën, die reeds oninvorderbaar zijn gewor den wegens het verstrijken van de oude termijn van vijf jaren, niet opnieuw invorderbaar zullen wor den. SR* Het Amerikaanse hof van be roep heeft gisteren beslist, dat de elf Amerikaanse communisti sche leiders, die wegens samen zwering veroordeeld zijn, han gende 't hoger-beroep, op borg tocht vrijgelaten dienen te wor den. Als borgtocht werd vastge steld 30.000 dollar voor vier der appellanten en 20.000 dollar voor de anderen. Het O.M. had 100.000 dollar en 75.000 dollaf resp. verlangd. Australische en Britse geleer den zijn begonnen met uitge breide proefnemingen met ge leide projectielen en andere mo derne wapens. De proeven wer den ten dele verricht op een ter rein aan de rand van de graf* Gibberwoestijn. De geleerden beweren, dat in dit proefcen trum, dat door Engeland en Australië samen wordt gefinan cierd, voor het eerst nauwkeu righeid bereikt Is wat betreft vele soorten projectielen in hun. ganse vlucht. Onder de talrijke instrumenten, die bij de proef nemingen gebruikt worden, zijn 3 speciale camera's die ner gens anders in de wereld worden gebruikt van belang. De Westduitse „Bundestag*" heeft met 200 tegen 176 stem men bij 3 onthoudingen beslo ten Bonn tot hoofdstad van de Westduitse republiek te maken. 11 Stemmen waren ongeldig. De stemming was geheim.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1