Zaamslag ontving nieuwe Burgemeester re's miJBcmi A. v.d.Sch Harten-Drie "X'dS r'ïï&fmo-»— §|f! BIJ QVgPAL VERKR'JGBAAR I VERK Weet U u>at j steen is? Een steen versti in het horloge plaats, welke het m aan slijtage on hevig is Bovensta anker horloge h 15stenen-Een horl voor Uw lever NIEUWSTRAAT14 TER NI LUXE LEDERWA REISTASSEN SCHOOLTASS ACTETAS KOF Grote sortering bij: TERNEUZEN Noordstraat 6! Tel. 2476 AUTORIJSCHOOL Diploma A.N-WB Vakgroep Personenv Westkolkstr. 20. Tt Terneuzeu Op waardige wijzje heeft gisteren Zaamslag haar nieuwe Bur gervader, de heer H- D. Trimpe binnengehaald. BEet dient te worden gezegd, dat het bij uitstek frame herfstweder wél ten zeerste medewerkte, dodh buitendien was de spontaniteit waarmede de bevolking haar eerste burger een welkom toeriep typerend en aangenomen kan ook dan worden dat de heer Trimpe öcfe reeds bij zijn intrede in een zeer bijzondere sympathie zijner •emeentenaren mag verheugen. T«i bewijze hiervan moge dienen, dat de receptie welke ter ge legenheid van de instailalie werd gehouden zich in een ongemeen dri& bezoek mocht verheugen en dat ook de belangstelling voor het Gemeentehuis, waar het gesproken woord in de Raadszaal via ■de oersterker werd ten gehore gebracht, ongekend groot was- Zonder twijfel heeft de faam welke Burgemeester Trimpe als mterst bekwaam en onderlegd gemeentebestuurder voorafging het wfigp bijgedragen tot het zo spontaan aanvaarden van deze ambts- aanvaarding door de Zaamsiagse bevolking en het dient gezegd, ■fat <ïe eerste indruk van deze nieuwe Burgervader, die het roer één der meest welvarende Oost Zeeuws-Vlaamse gemeenten Sums in handen neemt, alleszins gunstig is. Moge het hem gegeven ZQo, de gemeente Zaamslag, welke ongetwijfeld ook in de komende jaren voor moeilijkheden zal komen te staan, veilig door alle be- stetameringen heen te loodsen- De officiële ontvangst vond hamer aanbieden en U verzoeken plaats even buiten de kom der in de voorzitterszetel plaats te gemeente, in de Veerstraat, nabij nemen. de weide van de heer De Klerk. Hier hadden zich de verschillende plaatselijke veren gingen, de mu ziekvereniging JDe Volharding", de korfbalvereniging „Scampolo", de jeugdverenging op Gerefor meerde grondslag, Wees een Ze gen", en de Landelijke ruiterver- j ter euïg ng ,,De Julianaruiters" opge- toesprak: Nadat de heer De Koster Bui gemeester Trimpe de ambtsketen bad omgehangen en laatsgenoem de in de voorzitterlslBeitel had p'aats genomen, was bet woord aan het oudste raadslid, de heer H. de Feijter, d:e de Burgemees- in de volgende bewoordingen titeid. Bij aankomst van de heer en Mevr. Trimpe, nam het oudste raadslid, de heer H. de Feijter fret woord, waarbij hij de nieuwe Burgemeester en diens familie een hartelijk welkom toeriep. De volgende spreker, de heer 9. C. JansenVerplanke verwel komde de heer Trimpe als be stuurslid der plaatselijke feest commissie en als voorzitter der Oranjeverenging en bracht daar bij in het bijzonder onder de aan dacht de behoefte welke Zaamslag gevoelt aan een sportterrein. Nadat de heer Trimpe hierop m het kort had geantwoord begaf Set gezelschap zich voorafgegaan door de plaatselijke verenigingen naar het gemeentehuis, waflr door de schooljeugd liederen ten gehore werdén gebracht. In de raadszaal werd vervolgens door Wethouder De Koster het woord gevoerd waarbij deze de Burgemeester als volgt toesprak. Edelachtbare Burgemeester Trimpe. Alvorens aan U het voorzitter- «ickap van deze vergadering over te dragen, acht ik mrj als waar nemend voorzitter verplicht enige woorden van welkom bij de aan vaarding van Uw ambt als Bur gemeester dezer gemeente toe te spreken. "Ik wil U namens de Raad, ja ook namens alle ingezetenen van Zaamslag, hartelijk geluk wensen met Uw benoeming tot Burge meester dezer gemeente. Ik hoop dat het ambt, dat U staat te aan vaarden, U voldoening zal geven sa dat God U de nodige wijsheid en kennis zal geven om hier als Burgemeester van Zaamslag te regeren. U aanvaardt dit ambt in een voor ons land zeer zorgvolle tijd 3oor de laatste wereldbrand zijn «ij van een eertijds welvarend land en volk tot in dépe armoede verzonken^ wat ook zijn terugslag vindt in- onze gemeente. Het Burgirieestersambt is U niet vreemd; reeds eerder bent U Bur gemeester van een Zeeuws dorp geweest. U kent dus de knepen van het vak en wanneer Gij dan Uw ambt als Burgemeester hier onpartijdig wilt opvatten, geloof ik, dat ik U de verzekering kan geven, dat zowel de Raad dezer gemeente, de Secretaris, de Ont vanger, de politie en verder allen die in gemeentedienst werkzaam zijn en verder alle ingezetenen van Zaamslag Uw pogen hiertoe wülen steunen, om de algemene belangen van onze gemeente te helpen bevorderen en zo mogelijk tot grotere bloei te brengen. IK°spreek de wens uit, dat het V gegeven megen zijn dat God tl het leven spaart en de kracht 'en wijsheid geeft om tot Uw pen sioengerechtigden leeftijd als Burgemeester van Zaamslag te mogen regeren, en wanneer U dan «en burgervader zult wezen, die tot op zekere hoogte met onze j wensen en verlangens, noden en behoeften wilt meeleven, dan ge- Soof ik dat rijk of arm, midden stand of neringdoenden in U een Burgemeester zullen zien, waar over we tevreden kunnen zijn. 5k wens ook Uw echtgenote en verdere familie geluk met deze .benoeming Edelachtbare Heer Burgemeester Trimpe. Als oudste raadslid voel ik het als mijn plicht, U van deze plaats, namens de gehele raad der ge meente, hartelijk geluk te wensen met Uw benoeming tot Burge meester dezer gemeente. Ook U Mevrouw Trimpe en verdere famil'e. hartelijk gefeli citeerd. Onze gemeente is geruime tijd zonder Burgemeester geweest, en zo nu en dan kwam toch de ge dachte op, het duurt lang voor wij een Burgemeester krijgen, en wie zal het zijn, verschillende namen werden genoemd, en zie, toch on verwachts hoorde ik zeggen er is een Burgemeester op Zaamslag benoemd en wel Uw persoon Het is wel een grote eer, voor dit ambt te worden gekozen, het brengt grote verantwoordelijk heid met zich. U heeft reeds een dergelijke functie bekleed, wat voor U mis schien wat gemakkelijker zal zijn, omdat U niet vreemd staat tegen over het werk dat aan het Bur gemeesterschap verbonden is, doch de tijd is nog moeilijk. Even wel Burgemeester wanneer U dit embt aanvaard hebt met de bede in het hart, dat God U bij sta in de vervulling er van, dan zal het ook U gelukken Uw taak zo goed mogelijk te vervullen. Wij als raad zullen doen, wat in ons vermogen is, om de taak welke op Uw schouders rust, zo licht mogelijk te maken, daar kan U van verzekerd zijn. Namens de raad van Zaamslag, wens ik U"" heer Burgemeester Gods beste zegen toe bij de vervulling van Uw taa.li, en dat Hij rif me mate van gezondheid en krachten schenke, om alles te doen, wat zal strekken tot heil en zegen dezer gemeente. Hierna sprak de Gemeente secretaris de heer Trimpe als volgt toe: Mijnheer de Voorzitter, Hoog geachte Burgemeester. Dezer dagen was ik op een ju bileum van een organisatie waar gelegenheid tot gelukwensen be stond, en aan iemand als eerste l et woord daartoe werd gegeven deze echter verzocht inplaats an als eerste spreker, als laat ste te mogen spreken. Toen hij eindelijk aan het woord was ge komen, begon hij met te zeggen dat hij afin de vele fouten die hij in zijn leven al gemaakt had er die dag weer een had toegevoegd, n.l. om als laatste spreker zijn ge lukwensen te willen overbrengen. Ik behoef mijzelf hier geen fout te verwijten, en ook niemand an ders is "daar de schuld van; het komt door de omstandigheden dat ik als laatste enkele woorden mag zeggen, maar het is nu echter wel moeilijk, om, na de goede woorden die U reeds zijn toege voegd, ook nog iets te zeggen zonder in herhaling te treden. Mijn gelukwensen met Uw be noeming tot Burgemeester van deze mooie gemeente, heb ik U reeds bij de eerste kennismaking aangeboden, doch ik wil deze gelukwensen op deze plaats nog gaarne eens herhalen. Ik hoop zeer dat U in deze ge meente als Burgemeester een aangename en prettige werk kring zult vinden, waaraan ge U met Uw gehele persoon zult kun nen geven. Er zal veel van U gevraagd worden; ik ze de zoeven dat Zaamslag een mooie gemeente is, maar Zaamslag is ook een landbouwgemeente met in de om gev'ng industrie, die veel menser Jmtrekt. Toch zou het wel zo kunnen zijn, meen ik, dat Zaamslag al heeft ze geen industrie, woonge- meente is van de velen die buiten de gemeente gaan werken. Door het aantrekkelijk maken van deze gemeente zullen er, dunkt me, ge noeg mensen zijn, die na vol brachte dagtaak in fabriek of werkplaats het er graag voor over hebben per fiets of ander vervoer middel een betrekkelijk korte af stand af te leggen om hier in een rustige, landelijke, aantrekkelijke gemeente te wonen. Moge het U lukken hierin te slagen. Bij Uw arbeid in het belang der gemeente wil ik, in de eerste plaats persoonlijk, omdat ik prac- tisch dagelijks met U in contact zal komen, U mijn volledige steun en medewerking toezeggen. Ook mede namens de Gemeente-ont vanger, het iSecretariepersoneel en verder allen die in gemeente dienst zijn wil ik dit echter doen. De ambtenaren ter Secretarie zijn ten volle voor hun taak berekend en bezield met jeugdige ijver en werklust, terwijl aan de Gemeen te-ontvanger en het overige per soneel stuk voor stuk het hun op gedragen werk kan worden toe vertrouwd. In één woord: U zult op ons allen kunnen rekenen. Wij hopen zeer, dat de toekomst ons een aantal jaren van prettige en vruchtbare samenwerking zal ge ven tot profijt van de gemeente en innerlijke bevrediging van ons zelf. Zelf ben ik ook niet uit deze streek afkomstig, maar ik kan U de verzekering geven dat ik in deze streek spoedig ingeburgerd was en mij er volledig thuis voel. Ik hoop dat het U en Uw vrouw ook zo zal gaan en dat U spoedig uit de grond van Uw hart kunt zeggen met het Zeeuws Vlaamse Volksked! Van d'Ee tot Hontenisse Van Hulst tot aan Cadzand dat is ons eigen landje maar deel van Nederland. Na dit officiële gedeelte beant woordde Burgemeester Trimpe de verschillende sprekers als volgt; Mijne Heren, Nu het ogenblik is aangebroken, dat ik het ambt van Burgemees ter uwer gemeente zal aanvaar den, breng ik in de allereerste plaats dank aan God, die het zo heeft willen leiden, dat ik van nu af met U mag werken aan en zorgen voor de belangen der ge meente Zaamslag. Hare Majesteit de Koningin zeg ;k eerbiedig dank voor mijn be roeming, Zijne Excellentie de Mi nister van Binnenlandse Zaken voor de voordracht en de heer Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland voor de aan beveling. Ik hoop, dat ik in deze het in mij gestelde vertrouwen nimmer zal beschamen en dat ik in deze mooie en welvarende gemeente lange tijd tot heil van de bevol king zal mogen werkzaamzijn. Verder zeg ik allen dank die op enigerlei wijze mij in de voor liggende weken en maanden heb ben gesteund en bemoedigd. U, Wethouder Koster, ben ik recht dankbaar voor het feit, dat U mij hebt willen installeren en voor de wijze, waarop U dit hebt gedaan. Gedurende een tijdvak van vijf maanden bent U belast geweest met de waarneming van het Bur gemeestersambt en ik overdrijf zeker niet, wanneer ik zeg, dat U zich op voorbeeldige wijze van deze taak hebt gekweten. U zult dit hebben gedaan zoals Burgemeester Van Hoeve dit ge woon was te doen. De gemeente is U beiden dank verschuldigd voor deze arbeid en namens de gemeente geef ik thans uitdruk king aan deze dank. Heren leden van de Raad. In de Gemeentewet staat" te lezen, dat U als gemeenteraad staat aan het hoofd van de ge meente Zaamslag en dat U wordt overgelaten de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente. Daar ligt heel veel in opgesloten. Want met dit hoofd schap wordt de verantwoordelijk heid voor de gang van zaken in deze gemeente in grote lijnen op uw schouders gelegd. Moeilijk en omvangrijk is Uw taak. Ik behoef dat moeilijke en meenteraad overzien en bemerken dat de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente in de meest uitgebreide zin aan U is toevertrouwd, dat U boven dien het gehele budgetrecht in handen hebt met bevoegdheid tot regeling der plaatselijke belastin gen, dan komen we wel onder de indruk van de overwegende wet telijke positie, die gij als gemeen teraad inneemt. En als we dan verder zien op de taak van het College van Bur gemeester en Wethouders als daar zijn: voorbereiding, uitvoe ring en gedurig toezicht, terwijl bovendien een hele lijst van za ken wordt genoemd als behorende tot het dagelijks bestuur van Burg. en Weth., dan vraagt men zich af wat er nu eigenlijk over blijft voor de Burgemeester. Zon dert men zijn bemoeiingen voor de handhaving der openbare orde uit, en dit is zeker niet de belang rijkste zijde van zijn ambt, dan resten in de Gemeentewet nog slechts enige bepalingen, welke hem een gemeentelijke taak toe vertrouwen. Belangrijk is wel het voorzitterschap van de raad omvangrijke niet nader te om- en van het college van Burg. en schrijven. Gij zit hier niet voior Weth. en het met dit voorzitter- (Three of Hearts) Een vrolijke geschiedenis, van Berta Ruck Vertaald door F. van Velsen 20) (Nadruk verboden) en aanvaarding van d» hoge ambt als eerste burger goudblonde hoofden 4ezer gemeente. Mag ik nu overgaan om U de ambtsketen te overhandigen en am te hangen. Ik spreek hierbij de wens uit, dat U hem nimmer zult moeten gebruiken dan bij hoogtijden en festiviteiten. Deze ambtsketen is het symbool van het gezag. Laat ons hopen dat U hem nooit nodig zult hebben om het gezag te handhaven. Nogmaals geluk gewenst en mag ik U hierbij de voorzitters- de eerste maal en weet zeer wel hoe het hiermee staat. Bovendien is een voortdurende paraatheid noodzakelijk want de omstandig heden, waaronder moet worden geregeerd wijz'gen zich steeds, snel en ingrijpend. De tijd. dat wetten tientallen jaren ongewijzigd bleven gelden en allengs bekende en vertrouw de instituten konden worden, ligt blijkbaar voor goed achter ons. Dit is zeker niet alles voor- deel, want hierdoor toch vermin dert de stabiliserende kracht der wet en het verzwakt het toch reeds wankele gevoel voor vaste normen. Maar intussen dwingen deze veranderingen tot activiteit en waakzaamheid. Ontzettend veel is in korte tijd veranderd. Wat vroeger tot Uw taak behoor de is soms geheel of ten dele in andere handen overgegaan en nieuwe taken zijn aan de be staande toegevoegd. De bemoeiin gen van de Overheid (dus ook die van de gemeente) breiden zich uit en wijzigen zich. Een ge volg daarvan is, dat de autonomie der gemeente midden in de bran ding staat. En deze autonomie is alleen te handhaven door niet hardnekkig vast te houden aan het oude begrip, maar door met open ogen deze te zien en te aan vaarden onder zich steeds wijzi gende omstandigheden. U staat dus als gemeenteraad, als bestuurslichaam dat de bur gerij vertegenwoordigt, aan het hoofd en daar zijn we dankbaar voor. Nog maar kort geleden was het zo heel anders en moesten Uw werkzaamheden en die van Bur gemeester en Wethouders z.gji. blijven rusten en door de Burge meester worden waargenomen. Maar gelukkig is de gemeente raad na de oorlog teruggekeerd met de oude rechten en plichten- U kreeg Uw vrijheid weerom. Vrijheid, wat een groot begrip, ook voor U als gemeenteraad. Zó groot, dat men hiervan alleen met de uiterste voorzichtigheid gebruik mag maken. Want die vrijheid is gegeven met een be paald doel en het staat wel vast, dat misbruik leidt tot mislukking. En hoe zullen wij, gij als col lege en ik als Uw voorzitter, daar straks tegenover staan? Ik meen het antwoord op deze vraag bij voorbaat te kunnen geven: als het blijft zoals het was, dan zal het goed gaan. Dan blijven, ook de discussies zakelijk en rustig met begrip van en waar dering voor elkanders standpunt, ook als er sprake is van verschil lend inzicht. Laat ons bij al onze beraadslagingen en bij al hetgeen besloten wordt steeds bedenken, dat we met liefde hebben te wer ken en te zorgen voor een ge meenschap, waaraan we onze ar beid' en zorg in biddend opzien tot God hebben te geven. Als we nu, met de Gemeente wet in handen, uw taak als ge- In de oprijlaan ontmoette Billy hele kudde witte truien en Het waren allemaal jonge Gansjes alle maal meisjes allemaal knappe snuitjes en allemaal goudblond. Billy wist niet hoeveel zusjes Lily had wel veel, want hier waren er zeven of acht dat was niet met zekerheid uit te maken want zij renden als een troep gezonde biggetjes van het ene eind naar het andere. Zodra zij het witte auto'tje gewaar wer den, hief de hele kudde van wit Dag mijnheer! Hoe maakt U het? Daar is mijnheer Somers met z'n auto! Gauw Elsie, ga eens dade lijk Lily waarschuwen, toe gauw! Een uit de kudde pijlde weg en twee of drie renden haar achter na, dwars door het geboomte, met het kennelijk düel, de weg naar de achterzijde van het be- tonpaleis te bekorten. Het over schietende half dozijn begeleide de langzaam voortrijdende auto, handen wuivend en hun blaurwe kijkers vriendelijk op de bezoeker gericht. Een huisknecht van praehisto- rische afmeting, waarbij Billy, die I zes voet duim mat, een middel matig jongmens scheen, deelde I hem mede, dat miss Gansenhurst achter in de rozentuin was, en wees hem de weg er heen Billy wandelde door een ber ceau en kwam door een zijopen- ning in het met zorg aangelegde rosarium, doch dat door smake loos naderhand aangebracht lat- een geheel vormde, niet ongelijk aan een achterscherm van een negentiende rangs schouwburg. En daar temidden van al die bloemenweelde stond Lily, geheel in t wit en een witte zonnehoed op met blauwe linten. Zij schitterde van jeugdige levenslust, toen zij Billy zag aan komen en rende hem in haar bakvisonbevangenheid tegemoet. Ze gevoelde zich ook zo geluk kig! Het leven lachte haar zo blijde toe. Kijk een wat een he mels weer, juist weer, om pas verloofd te zijn. En zag zij er zelf ook niet uit. Was het geen echte verlovingsjapon, die zij aan had? Veertien dagen geleden was zij achttien geworden en nu was zi; werkelijk verloofd met die knap pe luitenant! „Ben je daar eindelijk", riep zi. hem' onder het rennen toe. „Ik dacht, dat je weer verhinderd was. Hoe gaat het er mee, Bil ly." Toen was' zij bij hem. En wat gebeurde er toen? Nog voor de jonge luitenant schap verband houdende werk. Verder is er de verplichting tot medewerking aan de uitvoering van hogere regelingen, de ver tegenwoordiging in rechtsgedin gen en buitengerechtelijk en zijn uitvoerende bevoegdheid. De oogst lijkt zo klein. En toch is de taak van de Bur gemeester veelomvattend en veel zijdig, èn als gemeentelijk orgaan èn als instrument der Overheid. Maar gemakkelijk te omschrijven is deze taak niet. In de eerste plaats is hij wel gemeentelijk or gaan. Prof. Koslma zegt hiervan: „Want dat de burgemeester de „man der gemeente is en 'blijft', al „bindt een toenemend aantal dra- „den zijn ambt aan het centrale „gouvernement, is moeilijk voor „betwisting vatbaar. Zo er één „ambt is, dat, buiten alle wette lijk bestel om, de ambtsdrager „vervult met de belangen van de „locale gemeenschap, hem ook, zo „nodig, In de positie plaatst van „verdediger dier belangen tegen- ,over die van andere gemeen „schappen, het Rijk inbegrepen, „dan is hot de functie van burge- „meester. Als hij moet optreden „met het gelaat van het centraal „gezag, zal men dit gemakkelijker „aanvaarden juist omdat men ook „het andere gelaat kent en weet, „dat de man-van-de-gemeente on- „danks alles onder dit uiterlijk „verborgen is," Ik geef U de verzekering, dat ik zal trachten zulk een-man-van- de-gemeente te zijn en ik wil niets liever dan dat gij mij met ver trouwen en liefde als zodanig aanvaardt. We hebben dan te bedenken, dat we elkaar tegemoet treden als mensen van gelijke bewegin gen en met fouten en tekortko mingen. Juist omdat het volmaak te maar al te dikwijls zoek is in ons doen en laten, zullen we el kaar p-lleen met vertrouwen en liefde kunnen vinden, en, elkaar helpende en dragende, in staat zijn om in het belang van onze gemeente werkzaam te zijn. De kennismaking met deze ge meente kon uit de aard der zaak in de enkele dagen, gelegen tussen benoeming en installatie, niet an ders dan oppervlakkig zijn. En dus is het begrijpelijk, dat ik U in deze vergadering geen plan van actie kan voorleggen, nog daar gelaten of zulk een voorlegging wel gewenst is. Bovertdien ben ik er van overtuigd dat de gemeente tot nu toe in goede handen is ge weest en verre van onverzorgd is, waarvan verschillende zaken ge tuigenis afleggen. Hetgeen nu ook weer niet wil zeggen, dat er voor lopig voor mij weinig of niets te doen zal zijn. Zo moet de begro ting voor 1950 aog worden be handeld en heb ik al iets gehoord ever het verlangen naar een goed sportveld'. En er is nog wel meer. Dus geen bepaald plan van ac tie, maar toch ook weer niet ge heel zonder. Want gij zoudt het neit goedkeuren, wanneer ik niet het plan had om de belangen van de gemeente Zaamslag voor te staan en te verdedigen, overal waar en altijd wanneer dit nodig is. Zaamslag is een landbouwge meente en deze omstandigheid maakt het nodig dat bok de bur gemeester zich bij zijn beleid zal hebben in te stellen naar de daaruit voortvloeiende vraagstuk ken. Of ooit het dicht bij de ge meentelijke grenzen liggende in dustriegebied zich in onze richting zal uitbreiden, is moeilijk te zeg gen. Zoals de zaken nu liggen is dat niet waarschijnlijk, maar mo gelijk is het natuurlijk weL Moch ten zich te dien aanzien wijzigin gen voordoen, dan zullen wij hieraan aandacht hebben te schenken en komen te staan voor vraagstukken, die tot nu toe voor deze gemeente geheel vreemd zijn gebleven. In het algemeen acht men voor ons land industrialisatie noodzakelijk. Vanzelfsprekend is hierbij van invloed de te talrijke en zich steeds uitbreidende bevol king van ons betrekkelijk kleine land. Maar ik meen echter te weten, dat de verlangens van de burgerij van Zaamslag niet die richting uitgaan. Mijne Heren. Zo hebben wij dan wat vluchtig over een en ander gesproken. Maar wanneer we het over ons werk hebben zonder meer en niet verder zien, dan zijn we toch in gebreke. Want w$ gij en ik zullen onize taak niet anders kunnen vervullen dan met hulp van Hem, die ons dorp zal moeten bewaken en bouwen, om dat anders al onze arbeid tever geefs zal zijn. We voelen dat voor al in een tijd als deze, nu van alle kanten gevaren dreigen. Gevaren, zo groot en zo dichtbij, dat het verklaarbaar is, dat velen de toe komst donker inzien en zelfs uit zien naar wegen, waarlangs ze aan die gevaren, denken te kun nen ontkomen. Maar we hebben trouw en moedig op de post te blijven waar God ons heeft ge plaatst in deze barre tijd. Wie op de wind acht geeft, die zal niet zaaien, en wie op de wol ken ziet, die zal niet maaien. Maar ziende op de almachtige en ak>m tegenwoordige kracht Gods, door welke Hij hemel en aarde, mitfl- 'gaders alle schepselen, gelijk als met zijn hand onderhoudt en re geert, zullen we de hand aan de ploeg slaan en onze plicht doen. kon vermoeden, wat miss Gansen hurst van pian was te doen, had zij haar smalle handjes op z'n schouders gelegd; dan gaf ze hem met een opwaartssprongetje, zo als een kind naar een appel spingt die buiten zhi bereik hangt een hartelijke frisklinkende zoen op z'n wang. Omgeven door deze heerlijke rozenweelde, stond Billy daar schuw te staren en bedremmeld rond te kijken. Hij had wel onder de grond willen kruipen! »t Was om gok van te worden; een groot kwartier geleden werd hij door zijn verloofde absoluut genegeerd en nu dit weer! Billy was geen suffert en zijn vrienden zouden van hem niet getuigen, dat hij een „dooie dien der" was, maar zoiets had het luitenantje toch nog nooit onder vonden, ,s (Wordt vervolgd). Secretaris, Het is een goede gewoonte, dat bij een gelegenheid als deze, ook het woord tot U wordt gericht. Toen ik benoemd werd, heb ik me direct afgevraagd: wie en wat zou de Secretaris zijn. U zult zich eenzelfde vraag hebben gesteld ten aanzien van de nieuwe burge meester. Hoe kan het ook anders. Wij toch zullen van dag tot dag met elkaar om moeten gaan; we lopen als het ware hand aan hand. De secretaris wordt wel eens ge noemd de rechterhand van de burgemeester en dat is hij ook. Want de burgemeester zal, ook al is hij iemand „uit-het-vak", zich aan zijn ambt gevende, admini stratief wat meer op de achter grond terecht komen. En daarom is een goede samenwerking met respect voor en waardering van elkander en van elkanders plaats als burgemeester en secretaris van onschatbare waarde en nood zakelijk voor een vlot en goed verloop van de gemeentezaken. Ik meen dat we geen van beiden de combinatie van burgemeester en secretaris in één persoon toe wonderen. Maar wel hebben we er bewondering voor dat, wanneer deze ambten over twee personen zijn verdeeld, de burgemeester en de secretaris als één man naar voren treden- Dat is een ideaal waarnaar ook wij beiden verlang gen en zeker zullen streven. In U mag ik wel spreken tot alle ambtenaren der gemeente, van hoog tot laag en waar ook werkzaam- Ik vertrouw dat een ieder op zijn plaats getrouw zijn plicht zal doen, aldus meewerken de aan de groei en de bloei van Zaamslag. En ik hoop, dat alle ambtenaren zich verbonden zul len weten door een hechte band, waarbinnen ook ik een plaats wens in te némen, zodat we niet alleen werken, maar ook samen werken. Als ambtenaren hebben we een heerlijke, dienende taak waarvan Vondel zong; De welvaert spruit uit kloeck beleit van amptenaeren die nacht en dagh zich zelfs niet spaeren. geschapen tot een ieders nut En hiermede, mijne heren, aan vaard ik het ambt van Burge meester der gemeente Zaamslag God, die we vanaf deze. plaats erkennen als te zijn de Overste van de Koningen der aarde, geve U en mij wijsheid en kracht om onze taak ter hand te nemen en te vervullen overeenkomstig Zijn wil, die alleen goed is; gehoor zaam zijnde zonder enig tegen- spreken, opdat alzo een iegenlij zijn ambt gewillig en getrouw moge bedienen en uitvoeren. Almachtige God, wij danken U voor Uwe hulp en bijstand bij onze arbeid in het belang dezer ge meente; bekroon ons werk en schenk ons Uwe zegen. (Wordt vervolgd.) BONTE'S SPECULAAS IS IETS APARTS

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2