mrnmm mm re's i m A. v.d. Sch tter ö8 kwestie Schoonhoven UIT DE PROVINCIE BINNENLANDS NIEUWS Harten-Drie RECHTSZAKEN mz BIJ Nieuwsbureau „Tass" Pofitieke Commissie zai kwestie Indonesië few*»- bespreken Joego-Slavië niet in wereldvredescomité van f- Partisanen De stop van Ternaaien Aanval op Formosa Het conflict tussen Kerk en Staat in Tsjecho-Slowakije Agenda VERKi Weet U ivat steen is? Eef> steen verste in het horloge plaats, welke het mi aan slijtage oni hevig is Bovensta, anker horloge h 15stenen-Een hork voor Uw leven NIEUWSTRAAT14-TERNÏ LUXE LEDERWA REISTASSEN SCHOOLTASS ACTETAS KOF Grote sortering bij: TERNEUZEN Noordstraat 6i Tel. 2476 AUTORIJSCHOOL Diploma A.N-W-B. Vakgroep Personenvi Westkolkstr. 20. Te. Terneuzen De correspondent van Telepress »eidt uit Den Haag, aldus het Bowjet-Russische nieuwsbureau dat „duizenden soldaten, die «iet Bereid zijn te "Vechten voor lie .'öeiangen der Nederlandse im perialisten in Indonesië, in Ne derland in concentratiekampen nttev. 200 Soldaten, die te Schoonhoven bij Utrecht gestati oneerd waren, vielen de officieren aan, vernielden de barakken en maakten hun wapens onklaar. Kort daarna weigerden 52 solda ten,- die in een kamp te Nieuwer- aluiK werden vastgehouden, even eens naar Indonesië te worden gezonden. De kampleider riep de marechaussee te hulp. Een bloedi ge hots ng volgde en de gewonde «hiaten werden in de gevangenis geworpen", aldus deze correspon dent «Bes hekend werd gemaakt, na dat 1500 ouders der gedetacheer de» naar het kamp te Schoonho ven gekomen waren, waarheen de hij het voorval te Nieuwersj'.uis Het rokkenen waren overgebracht. weikomd", waaraan wordt toe- „Volksrechter" bedreigd gevoegd: „Slechts een bepaald aantal Priesters is gezwicht on der de druk, welke door het Episcopaat der Katholieke Kerk op hen werd uitgeoefend; zij lie ten zich overhalen tot het be gaan van handelingen, welke op wettelijke wijze moesten worden vervolgd". Een „volksrechter" in Schwe- rin (Russische zone van Duits land), die bekend staat om de zware straffen die hij uitspreekt, heeft Zaterdagochtend in zijn brievenbus een kleine bijl en een waarschuwing gevonden, zo meldt het Duitse nieuwsbureau. TECHNISCHE PROEFVAART. „De stad Breda'', die voor reke ning van de Halcyon-lijn door de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" is afgebouwd, is Zater dag uit de haven van Vlissingen vertrokken voor een technische proefvaart. Tijdens de afgelopen week is de laatste hand aan het schip gelegd en werden alle ma chines nog eens aan een grondig onderzoek onderworpen. Thans is die er aan toevoegd dat dit het schip voor het laatst beproefd op zee, waarna de lijn „De stad Breda" in die vaart zal brengen. AXEL Kerstuitvoeriing Chr. Zang vereniging ,,Asaf." Naar wij vernemen, is deze vereniging, evenals vorige jaren, weer voornemens op een der Kerstavonden een oratorium uit te voeren onder leiding van haar dirigent, de heer P. C. Brakman. Voor ditmaal is weer gekozen een oratorium van de grootmeester George Fr. Haen- del, „Josua", met volledige or kestratie. Cabaret-avond in Het Cen trum. De agenda-commissie der V.N. Beeft ter bespoediging van de af doening der agenda, besloten drie ponten, waarbnder Palestina en Indonesië naar de Politieke Oom- srissïe te verwijzen. Jbego-Slavië is geweigerd als Ed van de wereld-vredescommis- ■sie van vredesorganisaties van partisanen te Rome, zo deelt het' Joego-SIavische persbureau mede. Het hoofd van de Joego-iSlavl- ache delegatie heeft verklaard, dat de „permanente vredescom- ndssie" te Parijs, Joego-Slavië on wettig van de „internationale vre desorganisatie", had uitgesloten, noder voorwendsel dat Joego-Sla vië het met Griekenland eens ■was" Dit, zo zeide de woord voerder, vormde slechts een voort zetting van de anti-Joego-Slavi- ache campagne van de Komin- foim-Ianden, die een blind werk tuig in de handen der Sowjet-Unie waren Door de Limburgse senator Ley- nen is aan de Min! ster van Open bare V/erken een schrijven ge stuurd, waarin wordt voorgesteld ter oplossing van het probleem van de stop van Ternaaien vanuit Briegden (een gehucht in de ge meente Ternaaien) een 5 km lang kanaal te graven naar het Juli- anakanaal ten Noorden van Maas tricht. Door de aanleg van dit kanaal zouden de schepen die isan Luik komen slechts een om weg van 6 km moten maken om Bet Julianakanaal te bereiken. Zij zouden tijd hesparen doordat Maastricht wordt vermeden. An derzijds zouden de schepen die te Maastricht laden gemakkelijker Antwerpen kunnen varen da" bij een verbredng van de stop van Ternaaien. Zoals hekend wordt deze stop gevormd door de vernauwing van de waterweg tus sen Ternaaien en Maastricht (Ju- Hanakanaalwaardoor de water verbinding van Antwerpen en Luik met de Rijn ibeperkt wordt tot schepen van geringe tonnenmaat. Een verbred ng van deze stop is vrijwel onuitvoerbaar, daar deze gekneld ligt tussen de Maas en de weg langs de St. Pietersberg. Volgens Radio-Tsjoengking, geciteerd door de Indiase radio, hebben communistische troepen Woensdag J.l. een aanval van 10 our op Formosa gedaan. De na tionalistische stellingen bleven intact. Door het officiële Tsjechoslo- waakse persbureau is Zaterdag bekend gemaakt, dat president Klement Gottwald een amnestie heeft uitgevaardigd, welke van kracht is voor 127 Priesters der Rooms-Katholieke Kerk. In de verklaring wordt gezegd, hat deze Priesters „zich aan ver volging en strafmaatregelen waarin door de wet wordt voor zien, hebben blootgesteld, doch ■dat zij achteraf berouw toonden en de president verzochten hen hetgeen zij misdreven niet aan te rekenen". In de bekendmaking wordt verder gezegd dat „de overwel digende meerderheid van de Tsjechoslowaakse Priesters de nïeruwe wetten op de Kerk, wel ke voorzien in het tot stand brengen van goede betrekkingen tassen Kerk en Staat in Tsje- eho-Slowakije en de maatschap pelijke positie van de geestelijk heid waarborgen, hebben ver- Een avond met de Koning van de Lach betekent een evenement van humor en uiterste vrolijk heid en zo moest het verwonde ring baren dat „Het Centrum" Vrijdagavond maar voor ruim de helft gevuld was. Want het programma was een echt grote- stads-programma. Daar waren om te beginnen „The Corita's" (een hij en een zij), die als accordeonisten mu ziek van hoog en hypermodern gehalte brachten. Verder de tevens als verzorger van de verbindende tekst fun gerende* Menno Grondsma, die als imitator van chansonniers van internationale reputatie ook film-helden als Crosby en Rossi meesterlijk wist na te bootsen. Het duo Sax en Phon was wel een der glanspunten van deze bijzondere avond. In de eerste helft werden staaltjes van acro batiek en danskunst gebracht, die de zaal na een „knal"-num- mer in vervoering brachten. Maar de „clou" van het en semble was de beide keren in 't slotnummer optredende Lou Bandy. Deze raskomiek blijft nog steeds de specialiteit op zijn gebied in ons landje. Zijn pit tige, satirische en sappige lied jes gaan er in als koek. Zijn charme en kunst om te aller stond in rake vondsten en type rende gezegden actueel te blij ven, maken hem tot een der bes te (zoniet de allerbeste) komiek van ons land. Vermelden wij de begeleiding van de ook door de radio bekendheid genietende pianist Joop de Leur, die de ganse muzikale omlijsting per fect verzorgde. Deze avond had, gezien het repettoire van die ensemble een volle zaal verdiend. MIDDELBURG Minister Spitzen besprak Zeeuwse verkeers- en wa terstaats-problemen. Vrijdag heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat, Mr. D. G. W. Spitzen, die vergezeld werd door de 'Directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, Dr. Ir. W. J. Harmsen,, van 's morgens tot 's avonds informatieve besprekin gen gevoerd in het Provinciehuis te Middelburg met het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland over verschillende Waterstaats en verkeerskwestles in de provin cie. Tevens werd een aantal de putaties gehoord. Hiermede werd gesproken over de noodzaak van spoedig herstel der Vljssingse sluizen en over de benarde finan ciële positie, waarin de polder Walcheren en het Waterschap Het vrije van Sluis verkeren. Met de gedeputeerden sprak de Min s- ter verder nog over de kwestie vai\ de vrije veren over de Wester- Schelde, de inpolderings-plannen ten aanzien van de Braakman en het land van Saeftinge, de terug keer van de Stoomvaartmij. „Zee land" naar Vlissingen en de aan leg van vliegvelden in Zeeland. Wat dit laatste punt betreft zei de Minister, dat de geruchten als zou besloten zijn geen vliegveld in Midden-Zeeland aan te leggen sterk overdreven zijn. Dit vlieg veld kan er komen, doch wanneer dit het geval zal zijn is nog niet te zeggen. Het vliegveld Midden- Zeeland is geprojecteerd in de Zuidwatering van Walcheren. Voor een vlotte uitvoering van de herverkaveling acht men het in Zeeland van het grootste belang, dat spoedig bekend wordt of de plannen tot aanleg van het vlieg veld inderdaad verwezenlijkt wor den. Omdat men voordien geen ka vels kan uitgeven en niet kan be ginnen met de aanleg van de nieu we weg VlissingenNieuwland, die langs het geprojecteerde vlieg- veld zal lopen. Voorgesteld werd alsnog een lid van de Tweede Kamer te ver zoeken onze aangelegenheden te behartigen, en een deputatie met een visserijdeskundige naar de Mi nister op audiëntie te laten gaan. De gemeentebegroting en begro ting Burg. Armbestuur werden nagezien en in orde bevonden. Besloten werd enkele stukjes tuingrond, gelegen tussen de nood- en nieuwe woningen te verpach ten. Ten behoeve vat het u't'bre dingsplan werd ongeveer 70 M2 grond aangekocht van de heer A. jne. Besloten werd het electriscne net op het Olmendijkse geheel te vernieuwen. De kosten zullen door de P.Z.E.M., de Gemeente en de bewoners moeten worden ge dragen. De mogelijkheid om de gadering. pércelen langs de nieuwe weg in de Dijckmeesterpolder, en de wo ningen op de wijk Posthoorn van electriciteit te voorzien, werd on der het oog gezien. Tot leden van de woonruimte adviescommissie werden in de plaats van de heren Hoefijzers en Van Hecke benoemd de heren J. van Wijnsberge Az. en J. Diele- man. (Het presentiegeld voor deze com missie moet volgens G. S. vast gesteld worden op 1,25 per ver gadering. Bij de rondvraag vroeg de heer Barbé naar de indiening van de verzoekschriften om subsidie. De heer Hoefnagels vroeg hoe het stond met de rioleringswerk zaamheden in de Oude Kerkstraat en met het lichtpunt. De heer R. de Bock vroeg neyar een kleedlokaal op het voethal- terrein. De heer P. A. Rammeloo vroeg naar het autoverkeer in de Roze marijnstraat en Poststraat en over weghaling van gordingpalen uit de haven. Wethouder Cornel s vroCjp naar de brug waarvoor de palen be stemd zijn. Wethouder Barbé vroeg om een behoorlijke zitplaats voor de pers. Daarna niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter deze ver- V LISSIN GEN Engels schip vastgelopen. Het Engelse stoomschip Avon Wood van de rederij Whimster en Co Ltd te Glasgow is in de nacht van 29 op 30 October vastgelopen op de Nolleplaat bij Vlissingen. Het schip, dat 1870 ton meet, is op eigen kracht weer vlot gekomen. Een sleep boot voer ter assistentie uit, doch kon onverrichterzake we derom terugkeren. HEDEN TERNEUZENConcertge bouw, 8 uur: Bioscoopvoorstel ling „Een roekeloos avontuur". Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Blue Skies". MORGEN AXEL: Het Centrum, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Moeders jongen". TERNEUZEN: Luxor Theater, S uurBioscoopvoorstelling .„Verwoeste levens". PHILIPPINE Raadsvergadering Donderdag 27 October kwam de Gemeenteraad alhier in voltallige zitting bijeen. De notulen van de vorige ver gadering! werden onveranderd goedgekeurd. Verder (kwam ter sprake het aflossen en het opnieuw aangaan van een geldlening. De Voorzitter zegt dat hij met Vv'eth. Boot een bezoek heeft ge bracht aan de Hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat in Den Haag in verband met de inpol dering van de Braakman. Omdat de plannen aan de Mims- ter waren doorgezonden, werden aan B. en W. geen bijzondere in lichtingen verstrekt. De Waterstaatscommissie uit de Tweede Kamer die vorige week deze omgeving vertoefde (en naar men zegt ook onze gemeente heeft bezocht), schijnt het blijk baar niet nodig te achten onze havenbelangen te kennen? JONGEMAN WERD DOOR EEN AUTO 4 KM MEEGESLEURD. Zaterdagmiddag reed de Roo sendaler K. op de weg van Kruisland naar Roosendaal met zijn vrachtwagen een drietal aan de rechterkant van de weg fietsende jongelui aan. Een hunner, de 19-jarige A. de Wit uit Kruisland, bleef aan de wa gen hangen en werd vier kilo meter ver meegesleurd, zonder dat de chauffeur iets bemerkte. In de S-bocht vlak voor de gro te weg RoosendaalWouw wist men de chauffeur te doen stop pen. De jongeman was er zeer ern stig aan toe. Een van zijn voeten was geheel verbrijzeld en hij had veel bloed verloren. Hij werd onmiddellijk naar het zie kenhuis Charitas te Roosendaal overgebracht. Op het ogenblik is zijn toestand nog zo ernstig, dat men voor zijn leven vreest. De chauffeur van de vrachtwagen werd, verdacht van dronken schap, in verzekerde bewaring gesteld. Zijn wagen werd door de Rijkspolitie in beslag geno men. VEELBELOVEND Door de Haagse recherche is procesverbaal opgemaakt tegen 7 kinderen in de leeftijd van 12 tot 14 jaar, wonende te Scheve- ningen, die op Zondag 23 Octo ber j.l. van; een vrouw, d e zich tussen twee diensten naar de R.K. kerk aan de Scheveningseweg had begeven en daar in gebed verzon ken was, twee portemonnaies met ongeveer 13 uit de handtas na men. Het geld werd door de knapen verstopt, die daarna bij de uitgang der kerk de vrouw op wachten of zij iets kwijt was. Op aandringen van de jongens keek zij in de tas en bemerkte toen h'»ar verlies. De jongens gaven daarna de ledige portemonnaie aan de vrouw terug, terwijl zij, er bij vertelden, dat twee jongens de portemonnaies hadden wegge gooid en met de tram waren weg gegaan. De recherche stelde een onderzoek in en kwam spoedig de waarheid te weten. Enige van deze jongens beken den bovendien ingebroken te heb ben in een tent aan de Scheve ningseweg en zich te goed gedaan te hebben aan snoeperijen en li monade. Verder maakte de Haagse re cherche procesverbaal op tegen de 11-jarige C. B. en de 13-jarige W. P. C. van de V., die Zaterdag 22 October uit een lade van een bu reau in een garage aan de Loos- duinseweg, toen de garagehouder zich achter in de garage ophield, 120 stalen. Later werd door de recherche het grootste deel van bet geld, verstopt achter de hal ken in de woning van de jongens aangetroffen. Voor het ontbre kende was snoepgoed en een paar rubberlaarzen gekocht. VIERHONDERD PAAR NYLONS IN DE HOOFDSTAD ZOEK Een zeeman heeft bij de politie' aangifte gedaan, dat hij is opge-; licht door een koopman, aan wie hij 400 paar nylons voor f 2200 had verkocht. De koper, die is' aangehouden maar na verhoor weer werd vrijgelaten, vertelde' de politie, dat men kwestie had gekregen over de koopprijs en dat hij de nylons in het water had geworpen. De zeeman, die be weerde, dat de nylons waren in geklaard, gelooft dit verhaal evenmin als de politie. WEDEROM POGING TOT BEROVING Een Amsterdamse dame werd rijdagnacht om één uur aange sproken door een man die haar geld eiste. Door roepen kon zij de aandacht van twee voorbijgangers trekken, waarop de man de vlucht nam. De dame kon de politie een signa lement van dé man opgeven. DE MOORD IN DE WOLMAHANSTR^VAT. Naar wij van de Haagse politie nog vernemen is de dader van de moord in de Wolmaranstraat te Den Haag, J. J. dén D„ in Aprli 1942 vrijwillig in dienst getreden van de Waffen SS en na de be vrijding gedetineerd geweest van October 1945 tot April 1947. BABY VAN VIJF MAANDEN VERBRAND. Bij de familie De W. te Omme ren bij Tiel is een kinderwiegje, waarin een baby van vijf maan den lag, door het omvallen van een spiritusbrander, in brand ge raakt. De baby, die bronchitis had, moest op medisch advies worden gestoomd. Daartoe was 'n stoom- apparaat op de kap geplaatst. (Three of Hearts) Een vrolijke geschiedenis, van Berta Ruck 18) Nadruk verboden. Billy zag er alles behalve held haftig uit in zijn doornatte plun je, gekreukeld overhemd en druipharen, toen hij op zijn ka mer kwam. Maar juist voor hij zich van zijn natte omhangsels wilde ontdoen, viel zijn oog op een telefonische boodschap, die zijn oppasser had opgeschreven en het velletje papier op Billy's slaapkamer gebracht had; het was een boodschap van de fami lie Wynne-Pritchard, de ouders van Nora. Wat hij op dat papier tje las, gaf hem een grotere schok dan de gehele inhoud van het reservoir had gedaan: „Mevrouw Wynne-Pritchard zegt: of mijnheer Somers lie ver maar niet komt lunchen. Brief volgt." Zijn eerste gedachte was na tuurlijk, dat Nora, zijn aangebe den Nora ziek was. Haar hoofd- pgn was zeker de voorloper van iets ernstigs geweest, daarom had zij hem niet kunnen ontvan gen. Zou het te laat zijn om haar vanavond nog op te bellen? Neen; 't was nog te proberen. Vlug rukte hij zijn natte kleren los, deed wat droge aan en vloog naar de telefoon in de spreek kamer. Op zijn aanvraag kreeg hij antwoord van het onschatbare kamermeisje. „Ik zou graag weten, hoc het met miss Nora is ja, je spreekt met luitenant Somers, Mary." Ze vertelde hem, dat miss Nora blijkbaar geen hoofdpijn meer had; zij was beneden gekomen en scheen weer geheel opgeknapt, zei ze. Dit was wel een geruststellende tijding, maar verklaarde nog n'et, waarom de verloofde van miss Nora niet aan de lunch verwacht werd. Hij wilde haar zelf spreken. „Zou ik miss Nora niet een ogenblikje kunnen spreken?" vroeg hij begerig en onbewust van het feit, dat de man die de oor zaak van al zijn moeilijkheden was, in het voorbijgaan van de spreekkamer hem met een eigen aardige blik gadesloeg. „Ik zal even horen, mijnheer' zei Mary aan het andere eind van de draad. Doch een ogenblik later rapporteerde zij: „Miss Wynne Pritchard is naar bed gegaan." Meer kon er die avond niet ge daan worden. Teleurgesteld slen terde Billy naar d'e biljartzaal en slaagde er in van zijn partner-een paar partijen te winnen, doch dit verschafte hem niet veel voldoe ning, want het oude spreekwoord schoot hem te binnen: „Gelukkig in het spel, ongelukkig in de liefde en omgekeerd." Enfin er was op het ogenblik niets anders te doen dan wachten tot de volgende morgen, peinsde Billy. Die volgende morgen bezorgde hem echter weer een nieuwe te leurstelling. De post bracht geen brief. Noch van Nora, noch van haar moeder een enkel Woord. En zij hadden toch beloofd te schrijven! Zou hij nog eens opbellen? Neen, dat kon hij bezwaarlijk doen, nu zij gezegd hadden te zullen schrij ven. Mogelijk kwam er nog wel een briefje, terwijl hij aan het exerceren was. Zijn ongeduld vermeerderde, toen de tweede post ook niets voor hem bracht: het was hem onmogelijk om thuis te lunche"n Toen herinnerde hij zich, dat hij door dat meisje van Gansen- hurst was uitgenodigd om te ko men lunchen. Zij scheen hem er gens over te willen spreken; mis schien over voordrachten, of mis schien wilden haar ouders een of andere sportwedstrijd organiseren, want voor die dingen werd zijn advies nog al eens gevraagd. Per telefoon deelde hg mede, dat luitenant Somers toch vrij was en dat hij van de. uitnodiging van gisteren toch gaarne gebruik zou willen maken, als het de fa milie niet dérangeerde. „O, verrukkelijk!" lachte Lily Gansenhurst door de telefoon. „Ik was a! bang, dat je vanavond ook bezet was; vreselijk leuik dat je komt!" Van de kazerne naar Rusten burg was een tamelijke wande ling; om dus niet te laat te ko men, nam Billy zijn tweepersoons auto'tje en reed heit Liefdelaantje op, zijnde de kortste weg naar zijn doel. Nauwelijks had hij vijftig meter gereden, of hij zag in de verte een meisje op de fiets aankomen. Ogenblikkelijk begen zijn hart te bonzen, want hij had in de verte een rose linnen blouse en witte panama hoed gezien, die hg maar al te goed kende. Nora! (Wordt vervolgd.) Op het hulpgeroep van een ouder zusje snelde een arbeider te hulp. die net vuur snel had be dwongen. De zorg van het gezin was toevertrouwd aan een doch tertje van vijftien jaar. De moe der wordt namelijk in een zieken huis verpleegd en de vader ver richtte werkzaamheden in de boomgaard. Het kindje werd met zware brandwonden .overdekt naai' het ziekenhuis „Bethesda" te Tiel overgebracht, waar het inmiddels is overleden. DOORBRAKEN DONGEDIJKEN. Tengevolge van de Noord-Wes terstorm zijn in het gebied van het waterschap „De Beneden- Donge" verschillende dijkbreuken voorgekomen. Met alle macht heeft men ter stond op verschillende plaatsen waar doorbraken ontstonden of dreigden te ontstaan, ingegrepen om erger te voorkomen. SYLVIA IN VRIJHEID GESTELD. Sylvia van der Moer, het Ne derlandse meisje, dat onlangs uit Finland is uitgewezen, is weer bij haar moeder thuis. Zoals bekend werd zij bij haai aankomst in Nederland door de Rijksrecherche aangehouden, om dat zij er van verdacht werd, dat zij van verschillende Nederlan ders in den vreemde onder valse voorwendsels geld had weten los te krijgen. Zij is hierover ge hoord, waarbij, naar de politie ons mededeelde, is gebleken, dat de ingebrachte beschuldigingen juist waren. Daar het hier echter niet om grote bedragen gaat, is zij in vrijheid gesteld. Het zal afhangen van de betrokken officier van ju stitie of er alsnog een vervolging tegen haar zal worden ingesteld. Naar aanleiding van de berich ten over de lotgevallen van Syl via van der Moer, vernemen wg, dat Sylvia zich op zekere dag bij het Nederlandse Gezantschap te Helsinki meldde met het verzoek om financiële steun. Ze liet het voorkomen, of ze in de Verenigde Staten woonde, journaliste was bij een concern van Amerikaanse dagbladen en geen Nederlands sprak, doch ze vertoonde een Ne derlands paspoort, waarop een adres in Den Haag stond vermeld. Voorts verklaard^ ze geen pers kaart te kunnen tonen, omdat zij die had opgezonden naar Wenen, ter verkrijging van 300 dollar, die het dagbladenconcern haar schul dig zou zijn. Gedurende haar ondervraging op het gezantschap ging ze steeds beter Nederlands spreken. Men deelde haar overigens mede, dat zij geen steun zou ontvangen zo lang zij |;een betrouwbaarder in lichtingen kon verschaffen. Kort na dit onderhoud werd het Gezantschap opgebeld door een aantal hotels, uit Helsinki, die haar adres vroegen, daar zij on betaalde rekeningen had achter gelaten. Het Nederlandse Ge zantschap ontdekte toen, dat Syl via van der Moer vermeld stond in het opsporingsregister van de Nederlandse politie en dat ken nisgeving van haar verblijfplaats aan de vreemdelingenpolitie ver zocht werd. Men zocht contact met de vreemdelingenpolitie, die mededeelde, dat er een geheel dossier tegen Sylvia bestond en verzocht de Finse politie op dé hoogte te stellen. Dit geschiedde, met het gevolg, dat de Finse poli tie haar aanhield, haar paspoort inhield en haar meldingsplicht oplegde. Dit was voor Sylvia het sein om uit Helsinki te vluchten en onder te duiken bij de goud delvers in Lapland en hier begon nen haar veel bezongen avon turen. Tegenover niet-Nederlanders liet Sylvia bet steeds voorkomen of ze Amerikaanse was. In een der hotels van Helsinki heeft ze getracht haar crediet te vergro ten door een telegram te sturen ,aan haar moeder in de Verenig de Staten". Dit telegram, kwam echter als onherstelbaar terug, zodat niet haar crediet, maar wel het wantrouwen tegen haar groeide. SPOORWEGARBEIDER BIJ DIEFSTAL OP HETER DAAD BETRAPT. De politierechter te Middelburg beeft de spoorwegarbeider W. W. S. te Vlissingen veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Verdachte is betrapt op diefstal uit goederenzendingen bg de Ne derlandse spoorwegen te Vlissin gen. Deze vermissingen werden geregeld geconstateerd. De apoor- wegrecherche zond daarom per expresgoed een pakje van Hoek van Hollnad' naar Vlissingen, het welk werd begeleid door een der rechercheurs. Nadat het onge schonden te Vlissingen was aan gekomen, werd het even onbe heerd gelaten. Even later werd, geconstateerd, dat uit het pakje een vulpenhouder en een pakje si garetten waren verdwenen. Ver dachte werd kort daarop even buiten het station aangehouden. Hij bleek in het bezit te zijn van het vermiste pakje sigaretten, terwijl later op de plaats van aan houding de vulpenhouder werd gevonden. Daarop bekende de verdachte de diefstallen. BONTE'S SPECULAAS IS IETS APARTS

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2