UIT DE PROVINCIE AKKERTJE Kerkdiensten Generale Synode Gereformeerde Kerken Ring „Jonge Kracht" VOOR DE ZONDAG y$?pving;der Zonden Bim en de ontvoering van Sinterklaas Harten-Drie WAT BRENGT DE RADIOi? Wie kan de zonden verge nen dan alleen God? Markus 2 7. Qe schriftgeleerden slaan de xpyker ov ae kop: alleen God kan ae zonden vergeven. Wan neer Jezus, die door Zijn woord Bttii vergeving Zich aan God ge- Igk maakt, geen recht en geen macht heeft, om in Gods Naam aldus, te spreken, maakt Hij zich ma- arove Godslastering schul dig Heeft Hij echter dat recht •wel bezit Hij de macht om hier •a® aarde zonden te vergeven, Dan is het natuurlijk maar 'n Malligheid voor Hem, de ge makte te doen opstaan, en te éaen wandelen. De Joden zullen geestelijk wonder enkel kun nen vermoeden, nadat een uit wendig wonder hen respect voor iaze Wonderman heeft ingeboe zemd. De geraakte evenwel, viens ziel op Jezus' woord is op gesprongen van vreugde, het spreekt voor hem vanzelf, dat zijn lichaam nu ook feestelijk begint te doen. Welzalig hij, wiens zonden zijn lvergeven Die van de straf voor eeuwig [is ontheven Wiens wanbedrijf, waardoor hij [was bevlekt, Voor 't heilig oog des Heren is [bedekt. der TWEE SCHEPEN AAN DE GROND IN HET KRAMMER. Waarschijnlijk tengevolge van een defect aan de gasboei daar ter plaatse zijn Donderdagavond twee schepen aan de grond ge lopen in het Krammer. Het zijn het 909 ton metende motorschip „Graubunden" en het 130 ton grote motorschip „Maria Cor nelia", schipper Roest uit Bres- ksus. De „Graubunden" was gela den met ijzer en aluminium, de „Maria Cornelia" met stukgoed. „De Graubunden" loopt gevaar te breken, daar het voorschip geknakt is. ENGELSE TRAWLER GESTRAND. Uit Vlissingen zijn gisteren bergingsvaartuigen vertrokken om te trachten de uit stukgoe deren bestaande lading te ber gen van het Zweedse schip „Astri", dat, zoals bekend, op een wrak gelopen en gezon ken is. WALSOORDEN. Door afsluitboom getroffen. Terwijl het personeel van de Prov. Stoombootdienst gister avond te ongeveer half zes nog doende was met het regelen van het afrijden der met de boot vervoerde auto's, wilde een dame, hoewel het sein tot het vrijgeven van de toegangsburg nog niet was gegeven, zich reeds op boot begeven.. Het ongeluk wilde, dat juist op het ogenblik dat zij op de brug stapte, de stang van de omhoog staande afsluitboom brak, tengevolge waarvan deze naar beneden stortte en op het hoofd van de dame terecht kwam. Hoewel de bekomen ver wonding aanvankelijk ernstig leek, kon de onfortuinlijke dame na door dokter Cammaert uit Kloosterzande verbonden te zijn, later op de avond met de in middels gewaarschuwde familie per auto haar thuisreis naar Ierseke voortzetten. i mmmM crrr\ neem een instelling Noordelijke verdedigingsgroep Agenda G. J. ZATERDAG 29 OCTOBER. Ned. Herv. Kerk. Dmieuzen: 7.30 u. Avondgebed. 'ZONDAG 30 OCTOBER. Ned. Herv. Kerk. j&xei: 10 u. ouderling Wonder- igem; 2.30 Dis. P. J. Pennings. Jfcefc-- 10 u. Ds. Mackaay, van Haarlem, bev. Ds. D. A. ten Haaft; 5 U- Ds. D. A. ten Haaft. Intrede. Jfantenisse: 9.30 u. de heer C. H. Heijboer, van Zaamslag. BuKt: 9 u. Ds. P. J. Pennings. Bediening H. Doop. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van de ïïraaff. «aippine: 2.30 u. Ds. J. van de iStaaff. «faiskil: 10 u. Ds. A. Soetekouw, -ran Hontenisse. R-moii7.pn10 u. Ds. J. Scholten; 230 u. Ds. P. A. van der Vlugt *samslag: 10 u. de heer Van Sabben, van Vlissingen; 2.30 u. 4e heer C. H. Heijboer. Aaidenburg: 10.30 u. Ds. Blom. SÊ. Snna ter Muiden; 11 u. Ds. Schrale. StaETVliet: 10 u. Ds. Wiebosch. •Xseskens: 10 u. Ds. Van Beuse- cum. bed. H^A..; 6.30 u. Ds. Van gfeusekom, dankzegging. iCsdzand: 10 u. Ds. Ten Cate. fismfdplaat: 10 u. Ds. Winckel, Bed. H. Doop. Bs.. Kruis: 2.30 u. Ds. Blom. -Kedew. van het Protestantse tnor uit Gent. Süenswliet: 9 u. Dis. Schopenhauer Jastburg: 10 u. Ds. Foumier. l^sEranchement'. 10 u. Ds. P. J. Ramouw Stii:>ondijke: 10.30 u. Ds. Scho penhauer. "4bïaa; 9.30 u. Ds. Schrale. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. W. S. Hago van Dalen, van Den Haag. Bteodjfke: 10 u. de heer B. C. Bouwen. Sftvrtzande 10 u. Ds. F. J. ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. Aawdenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- "9US. Geref. Kerk Roek 10 en 2.30 u. Ds. H. J. Heida pred. te Vlaardingen. "Sprneuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Pest- snan «smslag: &30 en.2.30 u. Ds J. Ritsema. Geref'. Kerk lUnderh. art. 31 D.K.O. i mms.k: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til "ïteneuzen: 9 u. Ds. Van Til, van Soek5 u. Ds. J. ten Hove Chr. Geref. Kerk Zaamslag; 9.30 en 2.30 u. Ds. J. <i.. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente Jfeaek: 9.30 en 2 u. leesdienst. "jferoeuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk Ctonge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen. Buist: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H. Missen. SL Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H. Missen. "Semeuzen: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils ïernouzen: 7, 10 en 7.30 u. samen, komsten in de zaal; 6.30 u. openlucht Nieuwstraat. WftANDAG 31 OCTOBER. Herdenking Kerkhervorming. Ned. Herv. Kerk. Murdenburg7.30 u. Interkerke lijke dienst in de Herv. kerk. Sehoondijke7 u. Ds. Schopen hauer. Situs: 7.30 u. Ds. Schale. Uzendijke: 6 u. de heer B. C. Bouwen.. Ds Generale Synode der Ge reformeerde Kerken heeft in haar zitting van Vrijdag de behande ling voortgezet van het vierde hoofdstuk van commissie één dat handelt over het beleid der Synode inzake handhaving der leer-uitspraken. Aangezien com missie één in een haar toegewe zen half uur met de ingediende amendementen enz. niet gereed kon komen, besloot de Synode, op voordracht van de rapporteur, de tweede ronde van het debat naar de yolgende week te verschuiven. Vervolgens kwam aan de orde het rapport van commissie 6, dat handelt over de kerkrechterlijke bezwaren en voorstellen, waar over als rapporteur optrad Ds. J. v. d. Meulen van 's-Hertogen- bosch. De commissie bood de Synode een zevental conclusies aan, waarover een brede discussie werd gehouden. Daaraan namen deel Ds. H. W. H. van Andel, van Utrecht, Ds. D. D. Scheele, uit Assen„ Ds. A. J. Fanoy, van Eind hoven, ouderling G. Buiten, van Eindhoven en Ds. G. F. Hajer, uit Deiden. Breedvoerig heeft de rapporteur de gemaakte opmerkingen beant woord. De commissie zal zich op de ingediende voorstellen en amendementen nader beraden, waarna de tweede ronde van het debat zal worden gehouden. Nadat de Synode enige tijd in comité had vergaderd heeft zij zich Vrijdagmiddag bezig gehou den met het raport van de com missie „geestelijke verzorging ziekenhuizen", welk rapport zij in baar zitting van 17 October behandeld heeft. Rapporteur was Ds. A. Schouten Jr., van Den Dolder. De commissie bood de de Synode een viertal conclusies aan, waarin aan te benoemen de- putaten 6 opdrachten worden ge geven. Aan de discussies over deze zaak namen deel Ds. P. N. Kruyswijk, van Amsterdam, Dr. L. v. d. Zanden te Groningen, onderling S. Melse, van Almelo, Ds. W. Schouten, van Zuilen, ouderling S. C. de Groot, vaji Wolvega, Ds. W. Wiersma, van Oudega (Smallingerland)Ds. L. ten Kate, van Stedum en Ds. C. v. d. Woude, van Leeuwarden. Na re- en dupliek nam de Sy node de voorgestelde conclusies enigszins gewijzigd aan. Vervolgens benoemde de Syno de als deputaten voor de ge scheurde kerken Ds. Cotjes, Ds. Silbersma te Leeuwarden, Ds. Wiersma te Oudega (Smallinger land), Ds. D. Scheele te Assen, rapporteur Ds. De Vries te Kam pen, Mr. Doorn te Apeldoorn, Ds. Zwaan te Breukelen, Ds. Barten te Noord-Scharwoude, Ds. Mulder te Voorburg, Ds. Meister tè Over- schie, Ds. Homets te Nieuwdorp en Ds. Fanoy te Eindhoven. De Synode is des middags om 4 uur uiteengegaan tot Dinsdag 1 No vember a.s., des avonds om 7 uur, wanneer zij haar laatste zittings- week zal aanvangen. Omtrent de stranding van een Engelse trawler bij Westkapelle vernamen wij: G sterenmorgen om drie uur constateerde de kustwacht te Westkapelle, dat 'n Engelse traw ler „Valesca" (niet Balesco, roals eerder gemeld) op de bank voor Westkapelle vastgelopen ras. Het schip gaf noodseinen, waarop de kustwacht vuurpijlen afstak om aan te geven, dat de noodseinen waren begrepen. De kustwacht waarschuwde het Ne derlands Loodswezen te Vlissin gen, dat opdracht gaf aan de loodsboot „Marka'o", die ter hoog te van Westkapelle kruiste, en waarschuwde tevens de redding boten,, Vlankenhe m" te Veere en President J. V. Wiersma" uit Breskens. Daar de vloed op kwam bleek hulp niet noodzake- Dk. De reddingboten keerden dus halverwege terug op hun basis en toen de loodsboot bij de traw ler arriveerde was het schip reeds vlot. De trawler heeft een 'oods aan boord genomen en zette de reis voort naar Oostende, waai' zij nmiddels is aangekomen. Vol gens Lloyd's register is de „Va lesca" afkomstig uit Grimsby. dat hij zich bijzonder voor de „sportieve" jeugd in de gemeente interesseert. TERNEUZEN. Verkeersongeval. Gisternamiddag omstreeks half vier vond op de hoek van de Vlooswijkstraat en Grenulaan een aanrijding plaats tussen een vrachtauto van de gröenten- handelaar K. Herrebout en een bus van de Z.V.T.M., tengevolge waarvan de bus aan de achter zijde licht beschadigd werd. HULST. Tweede grote toondag. Op Maandag 21 November a.s. zal te Hulst de tweede grote toon dag voor paarden, rundvee, var- :ens en schapen worden gehouden des voormiddags om 10 uur. KLOETINGE. Sportieve Dominee. Op de Woensdagavond gehouden ledenvergadering van de sport vereniging „Unitas" te Kloetinge (bij Goes) werd de plaatselijke predikant der Ned. Herv. ge meente, Ds. J. Jellema, tot voor zitter der vereniging gekozen. Ds. Jellema heeft deze functie inmiddels aanvaard en toegezegd, SCHOONDUKE. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente ver gaderde onder leiding van hapr voorzitter, burgemeester F. A. van Roseveldt, Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Ged. Staten, die de goedkeuring inhield tot definitieve vaststelling der gemeenterekening over 1946. De begroting 1948 kon eveneens de goedkeuring van dit college wegdragen. Een verzoek van de Prov. bond van Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis om 50 subsidie voor kraamver- zorging werd afgewezen. De uitslag der aanbesteding der Rijkslandbouwwinterschool werd bekend gemaakt. De twee laagste inschrijvers zijn de firma Priem uit Ovezande voor 78.300 en de fa. I. de Bliek uit Schoon- ajjke voor 86,780. Voor de gun ning te bespreken, ging de Raad over in een besloten zitting. Ruim een half uur later, na de herope ning der vergadering, deelde de voorzitter mede, dat men gedach tig de droevige ervaringen die do gemeente Sehoondijke met de aannemer Priem uit Ovezande op- H°ed aangaande de bouw van 30 Woningwetwoningen, die in Octo ber 1948 gegund werden en waar van er nu October 1949 nog maar 6 bewoond kunnen worden. Gezien dit feit. meende de raad te mogen aannemen, dat ook de bouw van de Rijkslandbouwwin terschool niet trjdig genoeg voor de cursus 1950 gereed zou kunnen zijn. Hoewel hier een verschil van 8480 in de aanbestedingssom zit, meende Burg. en Weth. en met hen de Raad, de bouw te doen uitvoeren door de fa. .De Bliek te Sehoondijke, op voorwaarde dat de heer De Bliek zich zal verbin den met de bouw tijdig gereed te zijn, zodat men voldoende gele- f neii- heeft het gebouw te kun nen inrichten voordat de nieuwe cursus zal aanvangen. Bij deze verbinding zijn natuur lijk onvoorziene omstandigheden: als aanhoudende vorst of lang durige regenval in aanmerking genomen. Tot leden der Woonruimtecom missie werden herkozen Dr. Eg- gink, P. Toussaint, J. J. Moggré en R. de Badts, terwijl in de va- cature-mej. Den Drief gekozen werd de heer A. J. Verhagc. De woningen Willemsweg 18 en Westhoek 14 werden voor één jaar weer verhuurd aan de tegenwoor dige bewoners: M. Marinusse voor 3,50 per week, en wed. Butler voor 150 per jaar. Daar deze woningen voor de gemeente niet erg winstgevend zijn, zal men trachten t.z.t. deze te verkopen. Burg. en Weth. vroegen ten slotte machtiging tot vernuur der schoollokalen voor event, avond cursussen en repetities van zang en muziekvereniging. Dit in ver band met het feit, dat indien aan Burg. en Weth. een dergelijk ver zoek zou worden gedaan, men niet steeds een raadsbesluit moet afwachten. Aan de Zeeuws-Vlaamse Be- stuurdersbond werd een lokaal tot het inrichten van 'n ontwikke lingcursus voor arbeiders beschik baar gesteld. Het voetpad bij de woning van melkhandelaar Oele zal spoedig verhard worden, terwijl ook de straatverlichting de aandacht van het gemeentebestuur heeft. VLISSINGEN. Bergingsvaartuigen naar de „Astri". „Er is hier geen mens", fluis terde tgroene Wollie. „De keuken is helemaal leeg;". „Dan moet het maar gebeuren", zei de Erge. De twee dwergen sprongen naar vo ren. Zij grepen de beste boot uit de kanoverhuurderij en droegen hem naar het water. Wollie meen de een geritsel te horen. „Nou •gewoon doorlopen", siste de Erge. „Als je maar gewoon doet, denken ze dat we toeristen zijn". „Ik heb nog nooit van kano-toeristen in December (gehoord", zei groene Wollie. „Denk liever maar, zeg niet zoveel", siste de Erge. Zij peddel den kalmpjes door de Amster damse grachten. Goedmoedige agenten dachten dat het een grap was en keken het tweetal lachend na. De Ministers van Defensie van Denemarken en Noorwegen zul len in gezelschap van hun hoog ste officieren dit weekend te Lon den aankomen voor de instelling van een Noordelijke defensiegroep fn het kader van het Atlantisch pant. De groep, die bestaat uit de landen van de Westelijke Unie, is reeds volledig in werking en zal «Ia voorbeeld dienen voor de nieu we groepen. Men verwacht, dat ae landen, die de Zuidelijke en de Noord-Atlantische groep zullen vormen, volgende maand te Lon sfen hun eerste bijeenkomst zul ten houden. NIEUWS VAN ST. NIOOLAAS. Naar wij uit betrouwbare bron hebben vernomen, zal St. Nicolaas ook dit jaar ons land weer komen bezoeken Hoewel de Sint die at een dagje ouder begint te worden 1 zelf nog zo lang mogelijk in het zonnige Spanje blijft, heeft hij reeds een groot aantal kisten met geschenken vooruit gezonden. Een gedeelte daarvan zal één dezer dagen in Terneuzen aanko men en evenals vorige jaren heeft BORGHSTIJN ook ditmaal weer zijn étalages ter beschikking van St. Nicolaas gesteld. Vooral van de zijde der jeugd zal hiervoor wel weer de nodige belangstelling bestaan. (Ing. Med.) (Three of Hearts) Een vrolijke geschiedenis, van Berta Rnck ZUIDZANDE. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeen ge roepen tegen Maandag 31 October a.s,, des avonds te 7 uur. Op de agenda komen voor de volgende punten: Vaststelling kinderbijslagrege ling gemeente-pèrsoneel. Bijdrage aan de vereniging voor wijkver pleging. Voorlopige vaststelling gemeente-rekening 1948. Aan bieding gemeentebegroting 1950. Benoeming commissie woonruim- tewet en bespreking wederpbouiw. Veronica- In de plaats van de heer Jac. Catsman, die als zodanig ontslag nam is als bestuurslid van de Komnkl. Muziekvereniging „Vero nica" gekozen de heer H. van Peenen. ZAAMSLAG. Installatie Burgemeester. Ter gelegenheid van de irtstai- atie van de Edelachtbare heer H. D. Tr.mp als burgemeester van Zaamslag,' zullen de volgende feestelijkheden plaats hebben. Pl.m. 1.45 n.m. Aankomst van ie Burgemeester in de Veerstraat bij de weide van de heer J. de Kierk. Ontvangst door de raads commissie en bestuur van de Oranjevereniging. Aanbieding tioemen. Door de Veerstraat gaat de stoet begeleid door de muziek en ruiters langs Plein Oost, Plein Zuid, Rozemarijnstraat, Drie- Schouwenstraat, Temeuzensestr., naar het gemeentehuis. Na aan komst aldaar défilé van de stoet voor de burgemeester en zang- hulde door de schoolkinderen met aanbieding van bloemen. Vanaf aankomst in de Veerstraat tot de zanghulde wordt de klok geluid. 2.30—-<3.30. Installatie in een speciale raadszitting. (Zo moge- liik wordt het gesprokene per ge- lüidsT.stallatie uitgezonden). 3.304.30. Gelegenheid tot ge lukwensen van de Burgemeester in de raadszaal. 4.005.00. Concert of rond gang van het muziekgezelschap. 500.-—7.00 en van 8.00^10.00. Optreden Van Mr. Figo uit Am sterdam in het Verenigingsgebouw als goochelaar, met zingende zaag en sprekende pop, entrée 0,25. 7.30. Muzikalerondgang door het dorp. De bevolking wordt verzocht op 1 November a.s. de vlaggen uit e steken. 17) Nadruk verboden. <Bdlly zat middelen te beramen, hoe hij fatsoenlijk weg zou ko men. De notaris was nieuwsgie rig of die bedeesde jongen eigen lijk wel zou durven beginnen. Waren zijn wenken dan niet dui delijk genoeg geweest? Hij zou het nog eens proberen en met een vriendelijk gebaar wendde hij zich tot de jonge man. „Zeg, Somers", zei hij gemoe delijk, „mag ik je zeggen, dat ik hoop, ja zelfs overtuigd ben, dat er geen boekdelen voor nodig zijn, om je bij het zoeken naar je ge luk in je voorgenomen huwelijk behulpzaam te zijn?" „O!" zei Biliy en keek ver rast naar zijn gastheer op. Bij zichzelf zei hij echter: „Allemach tig, hoe weet die oude snaak al les zo precies van Nora en mij. Wie kan hem dat verteld heb ben? Of zou het maar veronder stelling van hem zijn?" „O, ik vind het vreselijk aardig van U, mijnheer Ilalliday", stoot te hij uit, „maar" „Helemaal niet, helemaal niet", glimlachte de notaris vriendelijk. „In zekere zin zou jij natuurlijk er het eerst over begonnen moe ten zijn, beste jongen, maar in de gegeven omstandigheden Ik kan je wel zeggen, dat ik mij nog zeer goed de avond herinner, toen ik, op jouw leeftijd, voor het eerst een onderhoud had met de vader van mevrouw Halliday. Goede hemel! wat een bleek candidaat- notarisje was Ik toen!" „Ja, dat kan ik mij indenken", zei Billy beleefd, inwendig hui verde hij, want als de oude heer over de oude tijd begon, berg je dan maar- „En daarom kan ik je gesust zoggen, dat je je niet ongerust behoeft te maken", voegde de vader van Lorne er aan toe. „Het is buitengewoon vriende lijk van U", zei Billy, die niet (Jongens-Clubs van het C.J-M.V. in Oost Zeeuws-Vlaanderen.) Op 17 October 1949 was het 25 jaar geleden, dat deze Ring te Zaamslag werd opgericht. Dezer dagen werd dit zilveren jubileum in een drietal samen komsten herdacht. In de eerste plaats werd samen gekomen met de jongens. Deze .jongensdag had een zeer prettig verloop, vooral door het optreden van Mr. Figo, die met gochelen, sneltekenen en de sprekende pop de jongens op een reuze manier deed genieten. De tractatie ont brak niet en aan ieder Ringlid werd als herinnering aan deze dag een boekwerkje aangeboden, getiteld: „Uit het leven van de grootste kindervriend". Door Wim de Regt werd na mens de jongens aan het Ring- bestuur een mooie Ringvlag aan geboden. De heer H. Verhaar, Jongenswerksecretaris van het C.J.M.V., sprak een opwekkend woord. Deze Jongensdag werd te Zaamslag gehouden. De dag daarop werd eveneens te Zaam slag samengekomen in de Ned. Herv. Kerk, waar in een kerk dienst de Bondsvoorzitter, Dr. G. P. van Itterzon, van 's-Graven- hage, in een buitengewoon boeien de en diep ernstige rede een ieder bepaalde bij zijn persoonlijke ver antwoordelijkheid en hij opwekte met beslistheid te kiezen door Jezus Christus en een trouw ge tuige van Hem te zijn, ieder op de plaats waar hij woont en werkt. Tenslotte werd een dag later samengekomen in „Pro Rege" te Terneuzen. In het gezellig met bloemen en clubvlaggen versierde lokaal waren daar bijeen 't Ring- bestuur, vele leiders met hun da mes, de heer H. Gordeau Jr., vice-voorzitter van het C.J.M.V., diens zoon, de heer J. C. Gor deau, districts-secretaris van het C.J.M.V. voor de Zuidelijke pro- vinc e.<j te Middelburg, de heer H. Verhaar, Jongenswerksecreta ris van het C.J.M.V., de beide Hervormde predikanten van Ter neuzen, en verder tal van afge- j •vaardigden uit diverse Chr. orga nisaties, oud-leiders en vele ande- j re genodigden. De heer C Leunis, van Terneu zen, Ringvoorzitter, sprak, nadat de vergadering was geopend een welkomstwoord. Nadat nogmaals gezongen was, hield de heer Leu nis een herdenkingsrede, met als onderwerp: „Een blik terug". Spreker memoreerde in dit historisch overzicht dé op-richting van de Jongensring „Jonge Kracht", waarhij Ds. J. W. Maas, destijds Herv. predikant te Kloos terzande, één der stuwende krachten was. Het was de eerste Jongensring in het Ned. Jonge- lings Verbond. Het Ringwerk bloeide spoedig. Direct al werden Jongensdagen gehouden, zowel in de zomer als in de winter, en geleidelijk aan wist men de arbeid aan te passen aan de behoeften der jongens, zo dat er gefietst, gereisd, gevoet bald, gekampeerd werd en de- laatste tijd ook de wandeltochten zijn ingeburgerd., In 1928 waren ook jongens uit Lokeren aanwezig, terwijl na de bevrijding werd samengekomen te Moerbeké. Het bestuur streeft naar contact met de afdelingen in West Z.Vlaanderen en in Bel gië, terwijl waar mogelijk ook wordt, samengewerkt met het meisjeswerk. Thans zijn aangesloten de C.J.C.'s te Axel, Driewegen, Hoek, Kloosterzande, Sas van Gent, Sluiskil, Terneuzen en Zaamslag. Het aantal leden bedraagt onge veer 225, bet aantal leiders 30. Ook in de oorlogsjaren ging het werk regelmatig door en deze tijd v/as niet de slechtste. Nu we te rugzien, aldus de heer Leunis, kunnen we dankbaar zijn, als Ring, als clubs, maar ook per soonlijk. Het Jongenswerk gaat, gezien de groei der Nederlandse bevo'- king, niet voldoende vooruic. Voor de leiders worden ae eisen steeds hoger. Spreker we te op door te gaan met deze arbeid Nog altijd gaan aan ons werk vele jongens voorbij, deze moeten juist worden gewonnen voor Je zus Christus. Na deze rede werden vele feli citaties overgebracht, t,w. door Ds. v. d. Vlugt, de heren J. C. Gordeau, J. L. Hamelihk, voorzit ter van de Ring Oost Z.-Vl. van het C.J.M.V., W. Rookus te Bres kens, mej. J. Schieman te Axel, en de heer B. N. van Dijke. Ver volgens deed de secretaris, de heer A. van de Rovaart, medede ling varF diverse ingekomen schriftelijke felicitaties en tele grammen. De heer H. Gordeau, sprak de gelukwensen uit namens het C.J.M.V. Hij roemde het werk van de heer Leunis, die met grote trouw, volharding en doorzet tingsvermogen het Jongenswerk heeft gediend. Hierna werd staande het Bonds lied van het C.J.M.V. gezongen. In een toepasselijke speech, gaf de scheidende Ringvoorzitter, de heer C. Leunis, daarna de voor zittershamer over aan de heer P. de Leeuw van Zaamslag, tot dus ver vice-voorzitter. Na 25 jaar het Ringwerk van nabij te hebben meegemaakt, aldus de heer Leu nis, is het z.i. ju'st), staande bij een nieuw tijdvak, de leiding nu in de bekwame handen van dé heer De Leeuw over te geven. Hij dankte allen voor de steeds on dervonden steun en het geschon ken vertrouwen. Er is in grote eensgezindheid samengewerkt en loopt het werk momenteel naar wens. Hij sprak de hoop uit, dat de Ring onder leiding van de heer De Leeuw een periode van nieuw bloei mag tegengaan. Namens de Ring ontving de heer Leunis, uit erkentelijkheid voor zijn grote toewijding, steeds onvermoeid voor dit werk be toond, een boekiwerk, n.l. „Ne derlandse Concordantie des Bij bels", waarin door de heer Breur van Sluiskil een prachtige op dracht was getekend. Mevrouw Leunis ontving een bloemstuk. De nieuwe voorzitter, de heer P. de Leeuw, aanvaarde zijn func tie met welgekozen woorden. Nadat gepauzeerd was, waarin verversingen werden aangeboden, kwam de heer Verhaar aan het woord. In een pittige toespraak gaf deze zijn zienswijze over het Ring- leven aan de hand van het on derwerp: „Een blik vooruit". Op populaire wijze zette „Ome Hein" uiteen, dat alles moét worden ge daan om jongens te winnen. O.a. moeten we daarvoor beschikking krijgen over gezellige clubhuizen. De leiders moeten vasthouden als ziende de Onzienlijke en denken aan het Woord des Heren: „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde". De komende 25 jaar zij een waarachtig getuige nis. Nadat voorzitter De Leeuw al len dank had gezegd voor hun medewerking aan deze jubileum- dagen, die hoogst aangenaam waren geweest, hield de heer H. Gordeau de dagsluiting naar aan leiding van de gelijkenis van de zaaier. Door allen werd met gro te aandacht naar dit pakkende woord geluisterd. De herdenking van dit jubileum is weer voorbij. Het Ringbestuur kan met genoe gen op deze vergaderingen, die alle een zeer prettig en waardig verloop hadden, terugzien. AXEL: 9 uur HEDEN: Het Centrum, 6.30 en Bioscoopvoorstelling „Moeders Jongen". SLUISKIL: Café Krijger, 7 uur: Vergadering Buurtvereni ging „Eensgezindheid". SLUISKIL: Café Scheele, Dan sen. TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „(Blue Skies". Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Een roe keloos avontuur". MORGEN: AXEL: Het Centrum, 4,15 uurBioscoopvoorstelling „Moeders jongen"; 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Jose phine, het meisje van Broad way". TERNEUZENLuxor Theater, 8 uurBioscoopvoorstelling „Blue Skies";: 2 en 4% uur: ZondagmiddagvoorsteUing. Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Een roe keloos avontuur"; 2.30 uur: Zondagmiddagvoorstelling. Café ,,'t Scheepje", 7 uur: Vergadering Duivenvereniging „De Eendracht"'. Café „Stad Gent", 6.30 uur: Prijskaarting. Terrein Molendijk, 2.30 uur: Voetbalwedstrijd Terneu zen 1Steen 1; 12.30 Terneu zen 3Steen 2. begreep hoe deze argeloze pa triarch zo vertrouwd was met de stemming van Nora's ouders ten opzichte van zijn verloving met hun dochter. „Wij hadden altijd gedacht", ging de notairs peinzend voort, „dat Lorna met een dokter of professor zou trouwen, tenminste iemand uit de studiewereld. Na tuurlijk verwachtte ik niet, dat jij het van die kant zcu bezien en ik heb zelfs dikwijls horen bewe ren dat de gelukkigste huwelijken, de zogenaamde contrasthuwelij ken zijn. Aange-zicn mijn dochter er nu de voorkeur aan schijnt te geven, om haar Griekse dietion- naire door een bundel minnebrie ven te vervangen en verklaard heeft, dat het zwaard machtiger is dam de pen Bijna begon de notaris de zaak tot een climax op te voeren, door te gaan zeggen, dat zijn vrouw en hij hem gaarne als toekomstig schoonzoon welkom heetten, toen »r iets gebeurde dat een e nd aan het gesprek maakte en voor het overige van de avond elke ge dachte er ran verbande. ZONDAG 30 OCTOBER 1949 HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.18 Concert; 8.30 Voor het plat teland; 8.40 Gram.; 9.30 Sportme- oedelingen; 9.15 Men vraagt en wij draaien; 9.45 Geestelijk leven; 1C.G0 Trio; 10.25 Boekennieuws; 10.50 De speelgoeddoos; 11.20 Tri angel; 12.00 Klankbeeld; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 De jonge acht; 13.50 Even afrekenen heren; 14.00 Gram.; 14.05 Boeken halfuur; 14.30 Tsjaikofski-mid- dag; 16.40 Sport; 17.00 De stem des volks; 17.20 Ome Keesje; )7.4C Kwartet-; 18.05 S.port; 18.15 Nieuws; 18.30 Reger.ngsuitzen- ung; 19.00 I.K.O.R.; 20.00 Nws.; 20.05 Actualiteiten; 20.15 WaLtzti- me; 20.45 Hersengymnastiek; 21.15 De Skymasters; 22.00 Gev. programma; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram HILVERSUM U: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.25 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 9.45 Orgelspel; 10.00 I.K.O.R.; 11.45 Gew. muziek; 12.15 Apologie; 12.35 Gram.; 12.40 Or kest zonder naam; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws; 1320 Jeugd- concert; 14.30 Luisterspel; 15.25 Kwartet; 15.45 Jeugdbeweging; 16.15 Jeugdlef; 17.00 Kerkdienst; 18.30 Koor; 18.45 Gram.; 18.55 Zang; 19.15 Kent gij Uw Bijbel; 19.30 Nieuws; 19.45 Vraagge sprek; 19.57 Causerie; 20.12 Uit en thuis; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23,15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Zang; 13.00 Nieuws; 13.15 Zang; 1320 Voor de soldaten; 14.00 Opera; 15.30 Gev. muziek; 16.00 Sport: 16.45 Oratorium; 18.45 Causerie, 19.00 Nieuws; 19.30 Gev. program ma; 21.30 Actualiteiten; 21.45 Dansmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nws.; 23.05 Avondconcert. MAANDAG 31 OCTOBER 1949 HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Orkest; '8.40 Orgelspel; 9.00 Gram.; 10.00 Voor de ouaeij van dagen; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Voor de zieken; 11.20 Ope ra; 11.40 Voordracht; 12.00 Aceor_ cieola12.30 Mededelingen; 12.38 Gram.; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws;13.50 Gram.; 14.00 Or kest; 14.30 Causerie; 14.45 Canta te: 15.30 Hoorspel; 16.45 Gram.; 17.00 De Notenkraker; 17.45 Re geringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara-varia; 18.20 Toon Her mans; 18.30 Regeringsuitzending; 19.00 Hoorspel; 19.30 Kerkdienst; 21.00 Sextet; 21.30 Lezing; 21.45 Accordeonmuziek; 22.00 Actuali teiten; 22.30 Serenades; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. De deur van de eetkamer vloog open en een schrille vrouwenstem gilde: „Brand! Brand! Het huls staat in brand!" De volgende vijf minuten waren een en al tumult en opwinding. Met één sprong was Billy bij de deur en vloog hij de gang in, waar hij een collectie verschrikte vrouwen bevend bij elkaar ge drongen vond. Het waren me vrouw Halliday, Lorne en de dienstmeisjes. Dikke rookwolken persten van uit de keuken door de tochtdeur de gang in. Het oude eiken beschot in de keuken had vlam gevat, dank zij een der dienstboden die een mandje met krullen te dicht bij het keuken fornuis had laten staan. „Zijn er blusapparaten?" schreeuwde Billy en zonder ant woord af te wachten, snelde hij de bal in, vond er een Minimax en rende er mee de keuken in. Voor hij echter zijn toestel in werking kon brengen, ondervond hij, dat niet alleen vuur, doch ook water de plaats bedreigde. Gedu rende enige seenden kon hij er zich geen rekenschap van geven, HILVERSUM n: 8.00 Nieuws; 8.10 Sport; 8.20 Gram.; 9.15 Bij onze jonge zieken; 9.30 Water standen; 9.35 Familiecompetitie; 10.10 Strijkorkest; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gram.; 11.20 Lezing; 111.40 Pano; 12.10 Gram.; 12.30 waar die zondvloed zijn oorsprong Mededelingen; 12.33 Trio; 13.00 had, want hij werd door iets als een wolkbreuk plotseling geheel doorweekt. Een ogenblik later schreeuwde hij: ,,'t Is 't reservoir, het reser voir boven is omgeslagen; dat is een geluk bij een ongeluk, nu is het vuui» tenminste geblust." De keuken was een chaos van omvergeworpen voorwerpen, smeulend hout, alles kletsnat en omgeven door een verstikkende rook en damp. Er was weinig tijd voor complimentjes of bedankjes. De notaris schoof Billy vlug in zijn eigen jas, die Billy volstrekt niet flatteerde en smeekte de drenkeling, zo hard mogelijk naar huis te rennen en van kleren te verwisselen, hetgeen hij deed. Zijn laatste blik naar het notaris huis, toen hij het tuinhek achter zich sloot, zag Lorne, die zijn vlucht met blikken van hoogste bewondering gadesloeg. Zij ver- v ee'dd-e zich natuurlijk dat hij iets bovenmenselijk heldhaftigs had gepresteerd (Wordt vervolgd.) Nieuws; 13.15 Mandolinata; 14.00 Voor de schooljeugd; 14.35 Or kest; 15.05 Kwartet; 15.35 Zang; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Piano; 17.00 Kleuterklokje; 17.15 Orgel; klokje; 17.15 Orgelbespeling; 17.40 Marinierskapel18.20 Sport; 18.30 Gram.; 18.45 Lezing; 19.00 Nieuws; 19.15 Engelse les; 19.30 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Koor en orkest; 21.15 Klankbeeld; 21.55 Gram.; 22.00 Commentaar; 22.10 Solisten concert; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL VI. 12.00 Strijikork.; 12.30 Weerbericht en Mededelin gen; 13.00 Nieuws; 13.15 Engelse muziek; 14.00 Voor de vrouw; 17.00 Gram.; 17.05 Nieuws; 17.15 Orkest; 18.00 Orgel; 18.25 Cau serie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gev. pro gramma; 19.50 Radiofeuilleton; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Zang; 21.30 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Volksmuziek; 22.59 Nieuws; 22.55 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2