Chefarine .4 m Koortsachtige activiteit ZUIVERING Electriciteitsverbruik tijdens de spitsuren Moord in Den Haag vliegtuig verongelukt Viervoudige werkhg van Cheiarine „4". Air France ZATERDAG 29 OCTOBER 1949. van de Centrale Commissie der R.T.C. Het nieuwe Franse Kabinet Woensdag 2 November sluiting vande R.T.C. Nederlands legercommuniqué onder de communisten in geheel Europa Het vertrek van de Schoonhovense militairen Koersdalingen van het Pond Sterling Wanneer zware hoofdpijn, hevigs periodieke- of andere pijnen niel te verdrijven zijn, neem dan een: Chefarine „4". Eik tablet beva! vier wereldberoemde genees middelen. Eén ervan - Chefarox zorgt, dat zelfs de gevoeligste maag tóch niet van streek ?aaki. Duits protest tegen grenswijzigingen verworpen Enkele bepalingen van de werkloosheidwet in werking Het nieuwe intercom* munaal telefoontarief De politieke commissie der V.N. Het bezulnigingsdebat in het Britse Lagerhuis Vredesverdrag waardeloos, zegt Sforza De uitwijzing van Franse diplomaten te Praag De werkloosheid ie België <De cs «ine f. gescheiden HOOGWATER. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Onder Redactionele leiding van P. L. D. J van Oe veren. BedaeMe-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150- Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent- Losse nummers 6 cent- DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1256. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P- J. van de Sande Advertentieprijs: per mm 10 et-; minimum jh advertentie 1,50. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 cfc; Iedere regel meer 12 et. Vermelding brieven onder nummer Bureau ma» dit flblad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 3 wu. De Centrale Commissie der derlandse troepen. Van Neder- R. T. C. werkt met koortsachtige landse zijde betwijfelt men of activiteit om de nog resterende punten van verschil uit de weg te ruimen, aldus verneemt de speciale correspondent van het A. N. P. Donderdagmiddag en -avond heeft de Centrale Commissie be steed aan de oplossing der moei lijkheden, die nog bestonden in de militaire commissie, n.l. de kwestie van de vlootbasis Soe- rabaja en het tijdschema van terugtrekking der Nederlandse troepen. Zoals bekend staan de Indo nesische delegaties afwijzend tegenover het vestigen van een vlootbasis onder Nederlands ge zag en houdt de Republikeinse delegatie vast aan de door Pre sident Soekarno onlangs gestel de periode van zes maanden na de souvereiniteitsoverdracht voor het terugtrekken der Ne- Onmiddellijk nadat Bidault in de Nationale Vergadering het vertrouwen gewonnen had, heeft hij zijn kabinet samengesteld. Georges Bidault iMRP)Minis ter-President. Henri Queuille (Radicaal)vice- Premier cn Minister van Staat. Jules Mtoch (Socialist)vice- Premier en Minister van Binnen landse Zaken. Pjerre Henri Teitgen (MRP) Minister van Staat. René Mjayer (Radicaal)Justi tie. Robert Schuman (MRP)Bui tenlandse Zaken. Maurice Belsche (Gematigd) Financiën. René Pleven (nagenoeg Radi caal) Defensie. Von Delbos (Radicaal)Onder wijs. Robert Lacoste (Socialist) Handel en Industrie. Christian Pineau Socialist) dicaal)Wederopbouw. Dr. Pierre Segelle (Socialist) Arbeid. Pierre Schneiter (MRP): Ge zondheid. Pierre Pflimlin (MRP)Land bouw. Jean Letoumeau (MRP)Over zeese Gebiedsdelen. Claudius Petit (nagenoeg Ra dicaal) Wederopbouw. Louis Jacquinot (Gematigd) Minister voor de Oud-Gedienden. Eugèno Thomas (Socialist) Post en Telegrafie. Dit zijn 18 ministers, van wie 6 lid zijn van de Republikeinse Volkspartij (MRP), 5 van de So cialistische, 3 van de Radicale Partij, 2 nagenoeg Radicalen en 2 gematigden. dit taphnisch, gezien n.l. de mogelijkheid van het verkrijgen van voldoende scheepsruimte, mogelijk is. De moeilijkheden in de so ciale commissie zijn eveneens alle opgelost. Zoals in het jong ste periodieke verslag van het secretariaat bleek, was het naar het gemeenschappelijk oordeel van de drie delegaties wenselijk om gedurende een overgangs tijd „van nader te bepalen duur geen wijzigingen ten ongunste te brengen in de bestaande per- soneelsbepallngen voor zover het de ambtenaren van Neder landse nationaliteit betreft". Van Nederlandse zijde werd voorgesteld de duur van deze overgangsperiode te bepalen op drie jaren, terwijl van Indone sische zijde een periode van een jaar werd voorgesteld. Thans is een compromis gevonden n.l. twee jaren. Naar in Nederlandse politieke kringen wordt vernomen zijn de „negen-mannen" in de Ne derlandse delegatie unaniem van oordeel, dat de Nederlandse regering tegelijk met het aan bieden van déze overeenkomst aan de Tweede Kamer een aan vulling zou moeten voorleggen in de vorm van een garantiever klaring, waarbij de Nederland se regering de financiële waar borgen na deze twee jaren voor de ambtenaren van Nederlandse nationaliteit van de regering van de R. I. S. overneemt. Ofschoon de regering hierom trent haar standpunt nog niet heeft bepaald zijn waarnemers van oordeel dat een dergelijke garantieverklaring goede kan sen maakt bij de Nederlandse regering. In de staatkundige commissie bestaat nog slechts het vraag stuk Nieuw-Guinea. Gisterenavond werd na afloop van de vergadering: der Centrale Commissie in een communiqué van het secretariaat-generaal der R. T- O- medegedeeld, dat Woensdagmiddag 2 November om 14 uur de plenaire slotzitting van de R. T. C. zal worden ge houden. Guerillastrijders van de Darul Islam hebben Donderdag twee maal convooien vrachtauto's van het handelsverkeer tussen Tasikmalaja en Garoet (West- Java) aangevallen, aldus meldt het Nederlandse legercommuni qué. De aanvallen werden afge slagen en de convooien vervolg den ongedeerd hun weg. In de afgelopen zes dagen zijn bij botsingen met Nederlandse patrouilles 72 guerillastrijders van de Daroel Islam gedood, al dus Nederlandse autoriteiten te Batavia. BEZUINIGING OP HET Donderdagmorgen in alle vroeg te zijn de militairen uit Schoon hoven, onder wie de deserteurs, in auto's vertrokken om zich naar Indonesië in te schepen. Het ver trek verliep in alle opzichten rus tig en er deden zich geen inciden ten voor. Onder heldere sterrenhemel had het vertrek plaats van de deser teurs, wier optreden, vorige week een dusdanige deining veroor zaakte, dat zelfs de Tweede Ka mer zich er mee bemoeide. Nadat in de laatste dagen om medische en andere redenen nog enkele personen van de vertreklijst wa ren afgevoerd, werden de jonge mannen gisterenmorgen voor de keus gesteld, zich vrijwillig naar de auto's te begeven, die hen naar de aanlegplaats van de „Zuider kruis" zouden brengen. Het mag tot grote voldoening strekken voor de arbeid van de garnizoenscommandant, kolonel J. W. Sluyter, en zijn staf van geestelijke leiders, dat allen de geboden gelegenheid hebben aan vaard en dat er uit de bewuste A-barak geen enkele man achter bleef. Ook het vertrek der onge veer 230 recruten en van onge veer 100 man, die door ziekte of andere redenen een vorige boot reis verstek lieten gaan, leverde geen moeilijkheden, zodat de 30 zestonners te half vijf het garni zoen verlieten. Uit enkele wagens klonik gezang, begeleid door een mondharmonica. Het uur van vertrek was tot het laatste ogenblik geheim ge houden, zodat de burgerij geen belangstelling toonde. Slechts de noodzakelijkste politiemaatrege len waren genomen en dat zo danig, dat zelfs het terrein, waar de auto's werden bestegen, vrij toegankelijk was. Om 7 uur vertrokken nog 8 grote wagens. Met dit deel van het garnizoen scheepten zich gis teren ook in de veldpredikers Ds. J. C. Streefkerk, G. Aalbersberg en H. de Noo. Voor de geestelijke verzorging der Katholieke mili tairen zullen 2 aalmoezeniers en 2 semi-aalmoezeniers meegaan. De predikanten hebben door de me dewerking van vele gemeente leden o.a. de beschikking gekre gen over een tropenradio en een gramofoon met een groot aantal platen, terw'T het Protestants In terkerkelijk Thuisfront een pro jectie-apparaat met films en veel speelmateriaal verschafte en bo vendien de Niwin het zijne bij droeg, dat zowel tijdens de reis als ten gebruike in de tropen velerlei ontspanningsmateriaal aanwezig is. Zoals de Minister van Econo mische Zaken in een te Heerlen uitgesproken rede heeft mede gedeeld is in de komende win termaanden 1 November tot 1 Februari gedurende de spitsuren de uiterste zuinigheid met het gebruik van electrische energie vereist. De spitsuren zijn op Maandag t/m Vrijdag, de uren van 7 tot 9 uur 's morgens en 4 tot 6 uur 's middags en 's Zaterdags uit sluitend van 79 uur 's mor gens. Hieronder volgt een overzicht van de bepalingen, welke ter bezuiniging op het electriciteits verbruik tijdens de spitsuren zijn uitgevaardigd. Hieraan zijn tevens een aantal wenkén toe gevoegd, die door electriciteits- verbruikers in acht dienen te worden genomen. Bepalingen. a. Het branden van lichtrecla mes tijdens de spitsuren is niet toegestaan. b. Etalageverlichting tijdens spitsuren is verboden tenzij de winkelier een schrifte lijke overeenkomst met het electriciteitsbedrijf heeft aangegaan om de étalage- en winkelver lichting tijdens deze uren tot de helft te be perken. c. Buitenverlichting van open bare gebouwen, Horecabe- bedrijven en amusements inrichtingen is tijdens de spitsuren verboden. d. Verlichting- en verwar ming in electrische treinen en trams moet tot de helft worden beperkt. Vrijwillige medewerking Industrie. De electriciteitsbedrijven heb ben overleg gepleegd met hun grootverbruikers teneinde na te ;aan op welke wijze men tot jeperking van het electriciteits verbruik tijdens de spitsuren kan geraken, zonder dat de in dustriële productie wordt ge schaad. Het is noodzakelijk dat: a. werkzaamheden, waarbij veel electrische energie wordt ge bruikt zoveel mogelijk bulten de spitsuren plaats vinden. b. zo mogelijk de werktijden worden verschoven opdat het electriciteitsverbruik tijdens de spitsuren kan worden be perkt. c. fabrieken, die behalve over een aansluiting op het open bare electriciteitsnet nog over een eigen opwekbedrijf beschikken, dit opwekbe- De financiële redactqur van Reuter schrijft: Te Parijs daalde de ikoers tot 930 francs, verreweg het laagste niveau sedert de devaluatie; ook te Milaan en Zuerich daalde de koers tot het laagste niveau se dert de devaluatie. Met tegen deze lage koersen gekochte ponden kunnen conti nentale tussenhandelaren Britse dollars aftappen door het kopen van goederen in Engeland en het sterlinggebied en het doorverko pen daarvan naar de Verenigde Staten. Donderdag heeft de rege ring van Kenay de wekelijkse koffieveiling te Nairobi afgelast, daar de verdenking bestond, dat enkele landen mei zachte valuta, in het bijzonder Italië, koffie uit Kenya tegen dollars doorverkoch ten. drijf zo snel mogelijk in de spitsuren gebruiken. Kantoren. In de kantoren kan het elec triciteitsverbruik worden be perkt door: a het gebruik van electrische kachels te verbieden. b. zo weinig mogelijk licht te ontsteken tijdens de spits uren. c. het schoonmaken van de kantoren, waarbij over het algemeen zeer veel licht wordt gebruikt, zoveel m&ge- lijk buiten de snitsuren te doen plaats vinden. Particulieren. Ook particulieren dienen het electriciteitsverbruik tijdens de spitsuren te beperken, door ge durende deze uren de uiterste zuinigheid met electrische ver lichting te betrachten. Van bij zonder belang is tijdens deze uren in het geheel geen electri sche straalkachels te gebruiken en het gebruik van radio's, elec trische strijkijzers en andere electrische huishoudelijke toe stellen te vermijden. Het is van groot belang, dat alle electriciteitsverbruikers in de a.s. wintermaanden hun volle medewerking verlenen bij de beperking van het electriciteits verbruik tijdens de spitsuren, opdat de electriciteitsvoorzie- ning niet in gevaar wordt ge bracht, zo schrijft het Ministe rie van Economische Zaken. POLEN. Ten minste drie Poolse onder- M'rasters zijn gearresteerd in het kader van een grote zuivering, meldt Reuters correspondent uit Warschau. Verder is een groot aantal ambtenaren van alle ran gen ontslagen. Strenge veiligheidsmaatregelen zijn in alle staatsdepartementen genomen en in 't bijzonder wordt nauwlettend erop toegez'en, dat het departement van buitenlandse handel de grootstgeheimzinnig heid in acht neemt over de in dustriële productie ien de econom'- sche voortgang. Deze maatregelen volgen op het proces-Rajk, waarin beweerd werd, dat over geheel Oost-Euro pa een spiormagenet ligt, en op de doodstraf, die onlangs is uit gesproken over twee Poolse im porteurs, d e voor Zweedse ex portfirma's gehandeld zouden heb ben. Zij zouden details over de productie van 60 Poolse staats ondernemingen naar het buiten land gezonden hebben. Volgens een gewoonlijk betrouw bare bron te Londen zijn de drie gearresteerde onder-Ministers Ko- wazewski van landbouw, Bordt van bosbeheer en Koehanowicz, de onder-M nister van arbeid. Zij waren allen voormalige leden van de Poolse socialistische partij, die een fusie met de communisten heeft aangegaan- Een jaar geleden werd de Mi nister van voedselvoorziening, Lochowicz gearresteerd. Men neemt aan, dat de onder-Minister van buitenlandse handel, Kulin, heeft moeten aftreden. De slachtoffers van deze zuive ring schijnen te zijn onder hen, die lange tijd n Westelijke landen vertoefd hebben en die geacht worden authiek te staan tegen over de nationalistische houding van vroegere vice-premier Gomul- ka, die vorige zomer is afgezet wegens meningsverschil met de Kominform over de kwestie Tito. De zuivering wordt uitgevoerd met de gebruikelijke Poolse doel matigheid en zonder dat een at mosfeer van geweld of onrust wordt geschapen, aldus meldt Reuters diplomatieke correspon dent. vooraf gegaan tussen de alge mene voorzitter van de „Sokols" Truhler en de algemeen secre taris Spirk. Spirk zou de man zijn, die de zuivering heeft door gedreven. De rijksdienst voor de licha melijke opvoeding en de sport zou zelfs hebben voorgesteld de naam „Sokols" volledig af te schaffen, doch dit zou ook Spirk te ver-gaand hebben gevonden, zodat de naam „Sokols" onge zuiverd bleef. OOST-DUïTS(LAND. Naar het Duitse nieuwsbureau meldt, is men bij de Oost-Duitse volkspol tie begonnen alle leden, die familie in West-Duitsland of West-ÏBerlijn hebben, te ontslaan. De ontslagenen zullen geen werk lozensteun ontvangen. Daar er nog werkgelegenheid is in de uraniummijnen van Ejaksen. D;t is hun volgens genoemd nieuws bureau aangezegd. In een brief aan Kanselier Ade nauer zegt de commissie, dat de overdracht aan Nederland van het gebied bij Wijier en. een deel van een Duitse weg slechts was geschied om de douanecontrole te vergemakkelijken en dat dit geen annexatie betekende. De Neder landse regering had als compen satie vrijwillig afgezien van an dere gebieden. De regering van West-Duits land protesteerde op 4 October bij de Geallieerde hoge commissie tegen „eenzijdige grenswijzigin gen In de provincie Kleef en de wijze waarop zij werden uitge voerd. Een Amerikaanse ambtenaar heeft meegedeeld, dat de Geal- commissle een In Staatsblad J 465 van gis teren is het Koninklijk besluit van 17 October 1949 geplaatst, waarbij bepaald wordt, dat een aantal artikelen van de werk loosheidswet met ingang van 1 November a.s. in werking treden, en wel de artikelen betreffende het instellen van het apparaat, dat straks de wet zal uitvoeren; n.l. de bedrijfsverenigingen en het algemeen werkloosheids- fonds (A. W. F.). De artikelen betreffende de premieheffing en het toekennen van uitkeringen treden nog niet in werking. De Minister van Sociale Za ken heeft onlangs in de Eerste der Staten-Generaal In Staatsblad J 463 is afgekon digd een besluit, waarin is be paald, dat het Kon. Besluit' van S September 1949, tot nadere wij ziging van het Rijkstelefoonregle- ment 1929, in werking zal treden op 1 November a.s. Het betreft hier de nieuwe tar fiëring voor de inter-communale telefoon gesprek ken. De Sovjet-Russische Minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Wysjimsky, heeft gisteren een resolutie, over Griekenland, waar in wordt aangedrongen op de in stelling van een wapenembargo^ gericht tegen Albanië en Bulga rije, van de hand gewezen. Hij verklaarde in de politieke commissie der V. N„ dat het pro bleem Griekenland alleen kon worden opgelost op basis van de Sovjet-Russische voorstellen voor de terugtrekking van de buiten landse troepen uit Griekenland! en de ontbinding van de commis sie der V. N. voor de Balkan lieerde hoge commissie een pro test van de West-Duitse regering i Kamer tegen correcties van de Neder- medegedeeld, dat dit eerst in de landsDuitse grens heeft ver- loop van 1950 (wellicht 1 Juli) worpen. zal kunnen plaats vinden. sporen, die op een worsteling wezen. De politie deelde mede, dat de moeder van de man om 10 voor twee naar het huis was gegaan, enigszins bezorgd omdat haar zoon haar gezegd had: „Als ik Zus terugzie, dan weet ik niet wat ik zal doen." Het jonge dochtertje lag schreiend in haar bedje. De hevig ontstelde moe der is toen met het kindje op haar arm naar de buren toege gaan waarna de politie werd gewaarschuwd. In een woning aan de Wolmaranstraat te 's-Gravenhage heeft een man zijn echtgenote en zichzelf doodgeschoten. Nader vernemen wij, dat de man, de 24-jarige J. J. de D., werkman bij een zuivelfabriek te 's Gravennage, zijn 21-jarige echtgenote R. G. heeft neerge schoten na een woordenwisse ling, die omstreeks 12 uur ont staan is, nadat de vrouw, die van haar man was weggelopen, volgens afspraak goederen kwam afhalen. Volgens omwonenden betreft het hier een jong echtpaar, waarvan de vrouw als een knappe verschijning wordt be schreven. Het echtpaar zou enige tijd hebben ingewoond bij de moeder van de man in de Fisherstraat en enige maanden geleden verhuisd zijn naar de woning van haar vader in de Wolmaranstraat. Enige tijd geleden kwam zij i 's nachts om half één thuis. De man, die haar ervan verdacht j omgang te hebben met een an- I dere man, zou toen kwaad ge worden zijn en de boel kort en klein hebben geslagen. De ver standhouding is daarop weer verbeterd. Zaterdag j.l. moet de vrouw zonder enige aanleiding 's avonds omstreeks half elf weer vertrokken zijn. Haar kindje van 11 maanden liet zij thuis achter. Haar echtgenoot, die juist ondersteuning ingevolge de Ongevallenwet trok, trok op onderzoek uit en zocht haar bij haar familieleden in Amster dam en Haarlem. Echter zonder resultaat. Enkele dagen geleden liep hij toevallig door de Raamstraat te 's Gravenhage en zag daar een blonde vrouw voor een raam zitten. Naar de man aan buurt genoten zou hebben verteld, zou TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN I 0.75 TSJEOHO-SLOWAKIJE. Vernomen wordt, dat in' het einde van de afgelopen en in het begin van deze week een uitgebreide zuivering heeft plaats gevonden onder het per soneel van de „Sokols" (de Tsjecho-Slowaakse Sportbon- den) te Praag. Een aantale bewuste woning heb- functionarissen van deze orga- ben gevraagd of men daar ka- De plaatsvervangende Premier, Herbert Morrison, verklaarde in het Britse Lagerhuis naar aanlei ding van de bezuinigingsmaatre gelen o.m., dat de bekend ge maakte lijst er duidelijik op wees, dat het de Regering- ernst was. „Ieder die meent, dat deze lijst het einde betekent van de pogin gen der regering om te bezuini gen zal spoedig uit de droom ge holpen worden", aldus Morrison. Daarna nam de oppositieleider, Churchill, het woord. Hij zeide, dat Engeland in de laatste vier jaar bijna zoveel had uitgegeven als gedurende de twintig jaren tussen de beide oorlogen. Hij vond het een schandaal, dat Engeland aan India, Egypte en sommige andere landen moest betalen voor bevoorrading van legers, die deze landen voor Italiaanse, Japanse of Duitse invasie hadden beschermd. Het socialisme had een felle aan val op de kunstmatige economie van een uitgeput Engeland ge daan. Dit maakte deel uit van een pogen om het socialisme in de huidige tijd in te voeren. Wij zien ons thans niet alleen tegenover devaluatie geplaatst, zo Vervolgde Churchill, doch ook tegenover een bankroet. De rege- riing heeft zich niet alleen op fi nancieel gebied, doch ook op men taal en moreel gebied bankroet getoond. Toen de oppositieleider weer plaats nam werd hij een minuut lang door zijn aanhangers toegeiui'cht. Attllee richtte zich in zijn ant- wodrd ironisch tot Churchill en zeide, dat 'lege tijdens de oorlog nooit 'n bero»p gedaan had op de privé-winst. Thans, aldus de Pre mier, leefde men in een gemengde economische toestand. Dit was kapitalisme noch socialistische economie. nisatie, dat zich „te lauw had getoond met betrekking tot het volksdemocratische bewind en zijn leiders, dat niet genoeg geestdrift betoonde ten aanzien van de Sowjet-Unie en dat blijk had gegeven van sympathie met de Westerse democratieën, ter wijl voorts nog betrekkingen werden onderhouden met de nationale socialistische partij", is ontslagen. Het schijnt, dat aan de zuive ring een verschil van mening is Graaf Sforza, de Italiaanse Minister van buitenlandse Za ken, heeft zich Donderdagavond in de Senaat tegenstander ver klaard van opzegging door Ita lië van het vredesverdrag, waar toe tijdens het debat over de begroting van Buitenlandse Za ken door een senator een voor stel was gedaan. „Het vredesverdrag", aldus verklaarde Graaf Sforza, is vrij wel waardeloos geworden. Slechts door een enkele mo gendheid worden wij er af en toe aan herinnerd. De opzeg ging evenwel zou een zekere on gerustheid kunnen verwekken en de vrede ligt ons zozeer aan het hart, dat wil dat moeten voorkomen. Het vredesverdrag is geen hinderpaal op de weg van onze politieke en economi sche toekomst." Sforza noemde voorts als een van zijn grootste zorgen het houden van vriendschapsbe trekkingen met Frankrijk en betrekkingen van goede nabuur schap met Joego-Slavië. Wat Eritrea betreft, verklaar de Sforza, dat de Italiaanse re gering zich gelukkig acht, dat de V. N. deze kwestie tot een latere datum heeft opgeschort. Na de rede van de Minister keurde de Senaat de begroting van buitenlandse zaken goed. mers verhuurde. Op bevesti gend antwoord van de pension houdster, zou hij daarop hebben gevraagd of zijn vrouw daar woonde. De pensionhoudster zou dit hebben toegegeven en daar op zou hij zijn echtgenote ge sproken hebben en geëist heb ben, dat zij mee naar huis zou gaan. Zij zou daar niets voor hebben gevoeld, en ook nadat de man zijn dochtertje thuis zou hebben opgehaald, zou de vrouw in haar weigering hebben volhard. De man heeft de buren, zo verne men we van deze, medegedeeld wat er aan de hand was en zij zouden hem hebben geadviseerd zich over deze aangelegenheid niet zo druk te maken, waarop hij zich in deze geest zou hebben uitgelaten, dat hij toch wel zijn best had gedaan. Het scheen, dat hij in de feiten berustte. Gisterenmorgen om elf uur is de vrouw volgens afspraak kle ding en lijfgoederen in de Wol maranstraat komen afhalen. Omstreeks 12 uur hebben de bu ren daarop een hevige woorden wisseling gehoord en om 13.50 uur moet de moeder van de man de tragische ontdekking hebben gedaan, dat hij zijn vrouw door het hoofd had geschoten en vervolgens zichzelf om het leven gebracht met hetzelfde vuurwa pen. Vanzelfsprekend was de ont steltenis onder de buurtgenoten bijzonder groot. Zij zeiden iets dergelijks nimmer te hebben verwacht en hadden de man tot zo iets ook niet in staat geacht. Zeer veel mensen verzamelden zich na het gebeurde voor de woning. De politie nam foto's van de stoffelijke overschotten en verrichtte de nodige opme tingen. De vrouw lag in de keuken met een schot door haar hoofd. Op de dremoel van de deur. die toegang geeft tot de slaapkamer, lag de man; ook met een schot door het hoofd. Er waren geen De Franse ambassadeur te Praag heeft, zijn regering ver zocht om bij de waarnemende Minister van Bu'tenlandse Zaken- van Tsjecho-Slowakije stappen te mogen doen naar aanleiding van de uitwijzing binnen 12 uur van twee Franse diplomaten en de arrestatie van een andere Frans man te Praag. Een der Franse uitgewezen at tache's, Salabert, verblijft thans te Parijs. Men wacht te Parijs op de :aankomst van de andere uitgewezene, kolonel Helliot, om een beslissing te kunnen nemen. Op het departement van buiten landse zaken te Parijs noemt men kolonel Helliot een zeer ervaren diplomaat, die goed vertrouwd was met het land, waar hij zijn functie uitoefende. Blijkens de statistieken be treffende de verzekering tegen werkloosheid werden in de week van 16 tot 22 October j.l oer dag, gemiddeld 195.080 volledig werklozen gecontroleerd en 47.881 gedeeltelijk en toevallig werklozen (arbeiders die met verkorte werktijd werken, ar beiders die ingevolge een geval van overmacht tijdelijk werk loos zijn, werkloze havenarbei ders). Tegenover de vorige week valt een vermeerdering waar te nemen van 336 volledig werk lozen en een vermindering van 3.409 gedeeltelijk en toevallig werklozen. De vermindering van de ge deeltelijke en toevallige werk loosheid is grotendeels te dan ken aan het feit, dat het werk in de Limburgse kolenmijnen in genoemde week niet onder broken werd. Tot de volledig werklozen behoren ongeveer 32.000 grensarbeiders, die ge woonlijk in Frankrijk werkzaam zijn. In het gebied van Florence zijn tengevolge van een aardbe ving 4 personen om het leven ge komen. Twee anderen werden dodelijk door de bliksem getrof fen. Bij een overstroming in de provincie Carrara zouden ver schillende personen verdronken, zijn. In de dorpen Avenza en Marina Damara steeg het water tot de tweede verdieping- der hui zen. De filmster Deanne Durbin ie van haar tweede echtgenoot Felix Jackson gescheiden, we gens „geestelijke wreedheid". Zij was zijn 'vierde vrouw en sinds Januari 1947 met hem ge huwd. Deanne Durbin, die 26 jaar oud is, was vroeger gehuwd met Vaughan Paul. Een toestel van de Air France, dat met een bemanning van elf personen en zeven en dertig passagiers op weg was va» Parijs naar New-York, is op het eiland San Miguel (Azoren) verongelukt. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Het vermiste toestel is een Constellation, die Donderdag avond te 21 uur van Orly ver trokken is en gisterenochtend te half tien in New-York werd ver wacht. Een der passagiers is de Fran se middengewichtkampjoen Mar cel Cerdan, die na een verblijf van enkele weken in Parijs naar de V. S. terugkeerde om zich voor te bereiden op de ontmoeting om de wereldtitel met de Amerikaan Jake La Motta. Aan boord van het vermiste toestel bevond zich ook de beken de violiste Ginette Neveu. Gisterenochtend te 2.50 uur GMT ontving men een radiobe richt van het toestel, dat het eer ste gedeelte van de reis normaal verlopen was en dat voorberei dingen gemaakt worden om bij helder weer op het vliegveld van ■Santa Maria te landen. Sedert dien is van het toestel niets meer vernomen. Vliegtuigen en sche pen zijn reeds op zoek gegaan. De piloot van het vermiste toe stel is Jean de Lanoue, een der be#te piloten van de Noord-Atlan tische Lijn, die reeds 6700 vlieg uren op zijm naam heeft stóan. AIR-FRANCE TOESTEL MAAKT NOODLANDING. Op het vliegveld Orly is be richt ontvangen, dat de vermiste Constellation van de Air-France, die van Parijs op weg was naar New-York, met o.a. de bekende violiste Ginette Neveu en de Fran se middengewichtkampioen Mar cel Cerdan en diens manager, Joe Long nan, aan boord, op korte afstand van het vliegveld Santa Maria op de Azoren een1 noodlan ding heeft gemaakt. Er zou een nog onbekend aan tal overlevenden zijn. Het bureau van de Air-France te New-York seint, dat het wrak van de Consteilat'on is ontdekt op een bergtop op de Azoren. Volgens een bericht uit Santa Maria stond het vliegtuig in brand toen het werd waargenomen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N-M.I. te De Bilt, geldig van hedenochtend tot hedenavond. Weinig wind. Zwakke tot matige wind ua richtingen tussen Oost en Zuid. In de loop van de dag toenemende bewolking;, maar op de meeste plaatsen droog weer. Weinig ver andering in temperatuur. ZATERDAG, 29 OCTOBER v.m. n:m/ Breskens 7.27 8.19 Terneuzen 8.02 8.54 Walsoorden ,8.52 9.44 ZONDAG 30 OCTOBER Breskens 8.54 9.45 Terneuzen 9.29 10.20 Walsoorden 10.19 11.10 ZON- 1949 EN MAANSTANDEN. Zon Maan Oct. Opk. 29 7.28 30 7.30 31 7.32 Ond. 17.18 17.17 17.15 Opk. 15.25 14.39 15.51 Ond, 0.03 1.20

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1