I i y I 1 y I VER materiële oorlogsschade r I i I 1 i i J STO GLA UIT DE PROVINCIE 1 RADIOBODE I ré's Mot NIJM het be I Harten-Drie CLAY OVER DUITSLAND I' f WETSONTWERP INZAKE OE Bestrijding van ontsnappingspogingen uit Oost-Duitsland Agenda NOORDSTR. A VEI TELEF. 20 MalL 53 ■J" In Tarodant^de in Marokko, we enthousiasten bij mengestroomd 01 sportfeasten bij t tropische hitte hin dalen van het Hoge autoriteiten uitgeloofd en de stammen hadden pers aangevuurd doen. De namen werden afgelezen gestalten kwamen nententen in de a hun burnus af en een aanvang neme Op dit moment ge Arabische herdt perk; hij was 1 urenlang door de 4 te onderweg gewei grote wedloop ovei mijl deel te neme: gekileed en barrev alsof het vanzelf binnenstappen. En wers lachten; de i de kampioenen i over hun schouders jury liet de onbek ger onbegrijpelijkar gaan, terwijl de di als een naive amal den. De jonge 4 bekommerde zich n ning der mensen, 2 ten over hen heei zichteinder, waar vredig zijn kudde j ging hij op de ranc zitten, terwijl zijn voor de start gereei spieren losmaakten den om zo fit te mogelijk was. He natuurkind begreep startkoorts en van tigheid, hij wilde al! ten of die andere be pen dan hij. Meer hij niets van de s gels van een spc van trainers, ma toeschouwers. Voll er. zeker van zich z het startschot met 1 totdat hg de anderi had gelaten. Maar ook dat sc A rabier niet v£in t den. Hij liep rusti gedachten bij zijn steppe verwijlden, zo dikwijls de tiem gelopen. Hij liep e één, tien, vijftien geven moment dee gewoons, zodat de met een lachsalvo hij ging zitten. O r strijd niet op, neen ten om zich uit te eerste lopers liepen Een kostbare mi Arabische herder KINDERSCHO voor: groeiende vc TERNEUZ Noordstraa Telefoon 2 A t V WIJ O NTVI vanaf 94,- met volledig LAMPEKAF KRONEN v, Alles geheel Verder schil GLASSERV! SIERSCHAI NESTEN SC Verder uit een prac Kop en Set Borden, On Voor Geschi op het beke TWEEDE KAMER. In de vergadering der Tweede Kamer heeft de Minister van Financiën, de heer Lieftinck, geantwoord op de opmer kingen gemaakt bij de behandelmg van het wetsontwerp inzake de materiële oorlogsschaden. Hij merkt op, dat drie Kabinet ten zich met deze materie hebben bezig gehouden. Al heeft men hier te maken met een stuk Ka- binetspolitiek, toch aanvaardt hij een bijzondere verantwoordelijk heid voor dit wetsontwerp. Ge zegd is, dat in 1945 het beginsel van integrale schadevergoeding was aanvaard en dat het Kabinet van het standpunt is afgegleden. De Minister erkent, dat hij in een nota van December 1945 de ge meenschapsgedachte heeft naar voren gebracht: gemeenschappe lijk leed, gemeenschappelijk her stel. Maar het beginsel van in tegrale vergoeding is in de woor den, die hij toen schreef, met geen zoeklicht te vinden. Van een af glijden is geen sprake. De huidige regeling is veel gunstiger dan die van 1945. Het ontwerp benadert zeer dicht het sociaal en econo misch verantwoorde maximum. Het is naar sprekers inzicht om twee redenen niet zo kwaad, dat de Minister van Financiën deze materie behandelt. Ten eerste is hg gedwongen niet eenzijdig op de financiële aspecten te letten, maar gelijkelijk op de sociaal- economische. Ten tweede, omdat de Minister van Financiën iets over vele decennia. Men pleit voor verlaging der belastingen en spr. is bezig met ontwerpen waarin die tendentie is opgeno men. De hoge belastingen hebben voor de particulieren tot gevolg, dat er niet gespaard kan worden en dat is nodig. Als men aan de oorlogsslachtoffers geeft wat een deel der Kamer vraagt, dan zul len voor een langere periode dan de Regering verantwoord acht, de belastingen hoog blijven. Het Is sprekers ervaring, dat de Kamer steeds wil bezuinigen, maar men aan de andere zijde steeds pogingen om tot bezuini ging te komen, weerstreeft. Het financiële aspect van het vraagstuk mag naar 's Ministers oordeel zeker niet onderschat worden met het oog op de toe komst van ons land. Vervolgens wijdt spr. een be schouwing aan de regeling voor de verschillende goederencatego- rieëm. O.m. zegt hij te menen door de laatste nota van wijzi ging in de door de heer Oud be pleitte richting te komen. Ten aanzien van de gevallen van eigen huis, een eigen bedrijfspand en een schip zou er wellicht meer dan zijn ambtgenoten ook te iets te zeggen zijn voor het stel- letten heeft op de dekking. De kwestie van de rechtgrond der vergoeding besprekend zegt spr. er niet van overtuigd te zijn dat de oorlog als een gemeen schapsdaad moet worden aange bracht. Ten opzichte van de vijand be staat slechts een rechtsvordering, welke niet te incasseren is. Spr. •betreurt het, dat gesproken is over aansprakelijkheid der Geal lieerden; mede door hun offers is de bevrijding verkregen. Gelijke behandeling van allen Kan z.i- nooit betekenen integrale vergoeding in de zin, dat de ge troffenen worden teruggebracht op het peil van 1040, wanneer dat betekent, dat daardoor anderen beneden dit peil zouden dalen. Sociale rechtvaardigheid wijst meer in de richting van een ge differentieerde vergoeding. Met de conclusie van de heer Oud is spr. het goeddeels eens, n.l. dat bij de behandeling van deze mate rie het evenwicht tussen het so ciaal rechtvaardige en economisch mogelijke moet worden nage streefd. Vervolgens treedt de Minister in een motivering der grondnormen van het ontwerp. .Komende tot de financiële zijde merkt hij op, dat de uitgaven bij na 4V2 milliard belopen; ter dek king van leningen is een annuï teit van ƒ250 millioen gedurende 50 jaar nodig. Daarnaast is voor schade aan publiekrechtelijke lichamen een bedrag van ruim 2. milliard nodigdaarvoor is een afzonderlijk ontwerp ingediend. De door de heer Janssen be doelde verschillen acht spr. niet zo belangrijk. De devaluatie zal z.i. op den duur de staatsschuld minder zwaar doen drukken; spr. is het niet eens met de opvatting van de heer Janssen, dat de oor logsgetroffenen slachtoffer zouden zijn van de late behandeling van het ontwerp. De grote uitgaven zullen moe den betaald worden uit vrijwillige besparingen van het Nederlandse volk. Maar dat zijn niet de enige behoeften; er zullen zeer grote besparingen nodig zijn om de in dustrialisatie te financieren. Ook in het belang der oorlogsgetrof fenen kan het noaïg blijken daar aan prioriteit te geven. II. t zou de Minister spijten als men zou menen, dat hij het infla tiegevaar als boeman zou willen doen optreden. We hebben al 2% milliard aan vergoedingen uitgegeven; dat was mogelijk door de geldzuivering, de bijzon dere heffingen en de Marshall hulp; maar dat waren uitzonder lijke omstandigheden. Spr. meent dat het beter is wat matiger, wat achrieler te zijn, dan dat de uit gaven zouden worden uitgesmeerd len van een vermogensgrens In verband met een desbetref fende vraag deelt spr. mede, dat tuindersglas niet onder de boerde rijenregeling valt; er is reeds een voorlopige regeling voor. Het komt hem voor, dat de kerkenregeling niet in de wet be hoort te komen; men zou naar analogie daarvan verscheidene andere regelingen b-v. voor zie kenhuizen enz. er ook in moeten brengen. Het lijkt hem, dat het niet on welkom is, dat er een afkoopmo gelijkheid is ten aanzien van de regeling voor de bedrijfsuitrus- tingen. Het is natuurlijk niet zo, dat het een kwestie van loven en bie den zou worden. De moeilijkheden van Walche ren zijn naar sprekers mening niet op te lossen langs de rege ling van materiële oorlogsscha den. Daartoe was een aparte re geling nodig, welke men heeft in herverkavelingswet. Er worden allerlei belangrijke werken uitge voerd, welke niet vallen onder deze wet. Als er een territoir is, waarop de gemeenschappelijke aandacht is gevestigd om tot een herstel te komen, dan.is dat wel eiland Walcheren. Men is ten aanzien van Walcheren verder gegaan dan ten opzichte van an dere gebieden. IDe heer Van de Wetering heeft gepleit voor vergoeding van scha de door Nederlanders in Indone sië aan meubilair geleden. Ten aanzien van de aandrang op mogelijkheid van beroep op 'n onafhankelijke instantie merkt de Minister op, dat men de voor- schrfiten niet kent en dat men daardoor kan menen, dat de nor men niet juist worden toegepast. De schadevaststelling geschiedt niet door ambtelijke organen; in de schade-enquêtecommissie zit slechts één ambtenaar. Het is be paald niet waar dat een ambtelijk orgaan de schade vaststelt. Er is mogelijkheid tot beroep, n.l. bij de Minister. Het orgaan dat de schade vaststelt is een ander dan dat hetwelk het beroep behan delt. De bedoeling is de commissie voor de oorlogsschade nog met enige leden uit te breiden. De verklaring van de heer IJs- selmuiden heeft de indruk ge welkt, dat hij en zijn politieke vrienden het debat willen beslui ten met een motie. Wanneer met die motie bedoeld wordt te zeg gen, dat de Kamer nog bereid is met de Minister van gedachten te wisselen als deze bereid is op een aantal punten toe te gaan, dan zou ze onaanvaardbaar zijn. De rede van de Minister van Financiën vorderde omstreeks drie uren. De Minister van Wederop en Volkshuisvesting, de heer In 't Veld, bespreekt nader de boer derijen- en de kerkenregeling. Hij geeft een aantal cijfers om aan te tonen, dat er geen sprake is van achterstellling van Walche ren en Zeeuws-Vlaanderen. De moeilijkheid is de herbouw van verwoeste kerken. Wat de opbouw van verwoeste stadskernen betreft merkt spr. op, dat dit probleem is dat in de eerste plaats de gemeentebesturen aangaat; alleen zal het financiële toezicht op de gemeentebesturen ter zake niet ter zgde gesteld kunnen worden. Te half zes werd de vergade ring gesloten tot 's avonds 8 uur. sen. Het was een mooie, geslaagde avond. Een propagandistisch •voord werd gesproken go or do heer v. d. Meer van Vlissingen. BIERVLIET. Hoog bezoek. De Commissaris der Koningin bezocht Dinsdagmiddag de ge meente Biervliet. Te kwart voor 4 arriveerde de Commissaris. Ver schillende personen werden in audiëntie ontvangen. De Commissaris toonde veel be langstelling voor Biervliet, bracht er o.m. een bezoek aan de Ned. Kerv. Kerk, bezichtigde een boer derij die in aanbouw is. Verder werd een bezoek ge bracht aan de landingsplaats der Canadezen in de Paulinapolder Ook de Braakman stond in de belangstelling der autoriteiten. De Commissaris liet zich uitvoe rig inlichten over het stadium der aanslibbing. Te half 10 is de Commissaris weer uit Biervliet vertrokken. DE SCHEEPVAART OP DE SCHELDE TIJDENS HET STORMWEER. 1 fr.io Tijdens het stormweer van Woensdag is slechts 1 schip, het Zweedse stoomschip „Ardennia" uit de Schelde naar zee gegaan. De overige schepen gingen voor an ker op de rede van Vlissingen. Enkele kustvaartuigen vonden een veilige schuilplaats in Vlissings buitenhaven. Daarbij beeft het Duitse kustvaartuig „Hans Karl" op weg van Antwerpen naar Em- den moeilijkheden gehad. Het kwam op de Oosthaven vast te zitten, doch werd tegen de avond vlot gebracht. De veerboot „Koningin Juliana" van de Provinc. stoombootdienst heeft normaal de dienst onder houden tussen Breskens en Vlis singen, maar om 18.00 uur bleek bij aankomst in de haven van Bres kens de waterstand zo hoog, dat het schip een meter buiten de waterlijn moest aanleggen. De passagiers konden met behulp van noodplanken de boot verla ten, maar de auto's hebben onge veer een uur moeten wachten voor zrj 't schip, konden verlaten. Anderhalf uur te laat kon de boot weer vertrekken, doch door de hevige wind bleek 't uitvaren van de haven van Breskens vrijwel uitgesloten. Eerst om 18.15 uur is men er in geslaagd naar Vlis singen te vertrekken. TERNEUZEN- Boute avond. De laatste plaats van het Con certgebouw was bezet toen het gordijn opging en de Bonte Avond werd aangevangen, georganiseerd door de Metaalbewerksbond afd. Terneuzen en ..Arbeid Adelt", de arbeiderszangvereniging, onder leiding van de heer H. Willemsen liet knap werk horen. Er werd gedeclameerd. Er werd toneel gespeeld. En last not least tra den de bekende „Rhytme Fans" op onder le.ding van Pie' Meeaw- NIEUWVLIET- Bazar „Nut en Genoegen". De bazar, die Vrijdag, Zaterdag en Maandag der vorige week ge houden werd in de garage van de heer Schijve, ten bate van de muziekvereniging u,Nut en Ge noegen", is volkomen geslaagd, zowel door de financiële resulta ten als door de prettige sfeer, die er heerste. Vrijdagavond werd de bazar officieel geopend door burgemees ter Everaars. Hij memoreerde daarbij het goede werk, dat de fanfare reeds in Nieuwvliet had verricht en zeide het te waar deren, dat het .bestuur dier ver eniging voor aanschaffing van nieuwe instrumenten, zelf de han den uit de mouwen steekt en niet direct parasiteert op de gemeen tekas. iDe organisatie berustte bij een comité, onder voorzitterschap van mevr. Everaars. Dank zij de voortreffelijke medewerking uit alle kringen der bevolking, is het een bazar geworden met zeer veel aardige attracties en fraaie prij zen. Als gevolg van het bijzonder ongunstige weer was het Zater dagmiddag niet bepaald druk, doch de avond heeft nog veel goed gemaakt. Ook de Maandag avond heerste er een gezellige drukte en een zeer geanimeerde stemming. Er is veel en hartelijk gelachen, niet alleen om de lach spiegels en de sprekende en ro kend pop, maar ook om de'grap pen van de heer Heule, die de nodige aandacht van het publiek voor het grote rad van avontuur, wist te behouden. De verschillende stands hebben goede zaken gemaakt en speciaal de voortreffelijke kwaliteit der door de wafelbakkerij geleverde wafels, voorzien van roomboter en suiker, werd alom geroemd. Bij de officiële opening der ba zar op Vrijdagavond werd door het bazar-comité dan de familie Schijlve een bloemstuk aangebo den voor bet welwillend beschik baar stellen der ruime garage. Op Maandagavond vonden de trekkingen der verschillende lote rijen plaats, waarbij als bijzonder heid kan worden vermeld, dat de heer Legrand, directeur van de muziekvereniging „Nut en Genoe gen", de hoofdprijs uit de grote loterij won, waardoor hij in het bezit kwam van een nieuw rijwiel. De officiële sluiting der bazar door de voorzitter van de muziek geschiedde door de voorzitter van de muziekvereniging, de heer A. de HulluLeenihouts. Nadat spreker dank had ge bracht aan verschillende mede werkers aan deze goed geslaagde bazar, bood hij namens de muziek vereniging mevr. Everaars een prachtig bloemstuk aan voor de Volgens het met Britse licentie verschijnende blad „Social De- mokrat" is in Oost-Duitsland een afdeling burgers gevormd, die tot taak hebben aan de Sowjet-Russi- sche zeide van de grens mensen op te vangen, die clandestien naar West-Duitsland trachten te komen. De leden van de organi satie zouden zich aandienen als gidsen, maar de betrokkenen aan de grenspolitie uitleveren. Voor iedere op deze wijze uitgeleverde vluchteling zouden zij 30 Oost marken betaald krijgen. (Three of Hearts) Een vrolijke geschiedenis, van Berta Ruck 16) Nadruk verboden. En daar tegenover hern zat Lorne in vrees en angst en on zekerheid Wat zou er toch met Billy aan de hand zijn? peinsde zij. Wat bedoelde Billy eigenlijk Te oor delen naar de wijze waarop hij zich had gedragen en uitgelaten, zou men denken, dat hij zich niets meer van de vorige avond herinnerde. Had hij soms ver wacht, dat Lorne het niet als ernst zou opnemen Maar hij had toch woordelijk gezegd: „Heus, ik meen het ernstig!" „Waarom blijft hij dan zo on begrijpelijk doen?" dacht zij. „O wat is het vreselijk jammer, dat ik zo weinig van jonge mannen afweet; dat ik hun manier van doen en het hoe en waarom niet ken. Had ik dat maar beter be studeerd dan al dat Griekse ge doe, dan zou ik nu niet zo in de war zijn." Doch niettegenstaande haar boekengeleerdheid, was Lorne een echte vrouw. En een van de echt vrouwelijke eigenschappen bezat actieve leiding in 't bazar-comité. Vermeldenswaard is voorts, dat er tijdens de bazar o.m. eigen op namen van de fanfare ten gehore werden gebracht, welke waren samengesteld door de firma De Hullu alhier, die tevens de ge luidsinstallatie ter beschikking van de bazar stelde Raadsvergadering-. Dinsdagavond kwam de voltal lige Raad bijeen onder voorzitter schap van Burgemeester Eve raars. Na vaststelling der notulen werd, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag ver leend aan de heer P. Brakman als gemeente-ontvanger en amb tenaar van de Burgerlijke Stand, zulks ingaande 1 Febr. a.s. Nadat de heer Brakman ter vergadering was ontboden memo reerde de Voorzitter in hartelijke bewoordingen de staat van dienst van de heer Brakman, die gedu rende een 40-tal jaren de ge meente op voorbeeldige wijze had gediend. De heer Brakman dankte hier op de Voorzitter en Raadsleden en zeide steeds naar beste weten zijn ambt te hebben vervuld. Adhaesie werd betuigd aan een motie van de Raad der gemeente Philippine inzake kostenverho ging der radiodistributie. Afwijzend werd beschikt op een bezwaarschrift betreffende aan slag schoolgeld 1946/47 van C. Brakman. Vastgesteld werd de rek.-cou- rant overeenkomst voor 1950. De z.g. Achterweg werd aan het openbaar verkeer onttrokken met dien verstande dat een voet paadje blijft bestaan. De Gem. begroting 1949 en be groting Burg. Armbestuur werd voorlopig vastgesteld. Aangehouden werd het begin selbesluit tot aanleg gemeente riolering. Bij de rondvraag informeerde de heer Quaars naar het herstel van het trottoir in de Dorpsstr. en vroeg bijplaatsing van enige lichtpunten in de Cadzandseweg en de Prinses Wilhelminastraat. De Voorzitter deelde mede dat het in de bedoeling lag met het herstel te wachten tot de buizen voor de waterleiding zullen wor den gelegd, terwijl uitbreiding der lichtpunten zal geschieden, zodra de P.Z.E.M. over de mate rialen hiervoor beschikt. De heer Risseeuw informeerde naar de betaling door de gemeente te bate van het herstel van de Ned. Herv. Kerk en toren. De voorleer antwoordde dat het aandeel der gemeente voor be doeld herstel 3800 bedraagt, waarvan reeds 3000 door de ge meente was betaald. Na enige discussie over de op brengst der oude materialen, over gebleven bij het herstel der kerk, werd besloten daarvoor het per centage voor kerk en gemeente bestuur te laten vaststellen door de betrokken architect. De heer Luteijn vroeg naar de betaling van de aangekochte grand voor aanleg van een plant soentje. De voorzitter antwoord de, dat die toetaling diende te worden aangehouden tot de goed keuring der gemeentebegroting 1049. Tijdens de hierna volgende dis- cuss'e, naar aanleiding van een vraag door de heer Risseeuw, gaven de heren Risseeuw en Lu teijn te kennen, dat zij wensten te bedanken als raadslid. De voor zitter betreurde dit ten zeerste en deelde mede, dat het ontslag schriftelijk dient te worden aan gevraagd. Na verdere discussie over deze aangelegenheid verlieten beide laatstgenoemde heren plotseling de vergadering, waarna sluiting volgde. HEDEN: TERNEUZEN„Pro Rege", 8 uur: Lezing over „De natuur wetenschap in Zeeland na de Hervorming". TERNEUIZEN: Luxor Theateir, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Blue Skies". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Lou Bandy, de Grote Kon ng van de humor. MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Blue Skies". Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Een roe keloos avontuur". SLUISKIL: Café Krijger, 7 uur: Vergadering Buurtvereni ging „Eensgezindheid". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Bioscoopvoorstelling „Moeders Jongen". VLISSINGEN. Valse dollarbiljetten. Bij een bank te Vlissingen zijn twee valse biljetten van tien dol lars aangeboden. Zij waren af komstig van een lid der beman ning van een buitenlands schip. Toen de bank bg de politie aan gifte deed van de ontvangst dezer biljet een was het schip reeds ver trokken. De Vlïssingse politie heeft de zaak doorgegeven aan de internationale valse munters centrale te Amsterdam. Fries stamboekvee naar Zuid-Amerika. Woensdagmiddag is het stoom schip „Delft" van de Koninklijke Nederl. Stoomvaart Maatschappij de haven van Vlissingen binnen gelopen om daar een honderdtal Friese stamboekkoeien te laden met bestemming Zuid-Amerika. De „Delft" was reeds in Antwer pen geweest en had daar twintig Duitse koeien en vier Zwitsers voor Chili geladen. De honderd stuks te Vlissingen zijn voor Peru bestemd. Ongeveer twee duizend koeien zullen in de loop van de volgende maanden naar Peru wor den uitgevoerd, het merendeel via Amsterdam. Slechts bestaat de mogelijkheid, dat er nog een tweede transport van ongeveer honderd koeien over Vlissingen zal gaan zij in hoge mate, namelijk geïm proviseerde moed. Want zij was het, die geduren de dit afschuwelijke diner de conversatie gaande hield. Met blozende wangen en stralende ogen, welke in dit geval in het geheel geen spiegels der ziel wa ren, voerde zij al die tijd een zeer geanimeerd gesprek. En waarom sprak zij dan? Niet over de studie, maar wel over haar vriendinnen van het college, over hun roeitochtjes, wedstrijden, toneelvoorstellingen, bals enz.; kortom een samenvat ting van het leven der vrouwe lijke studenten, van die heerlijke tijd, die steeds een aangename herinnering opwekt. „Ja, dat zijn heerlijke tijden; dagen van geluk", trompetterde de notaris, onder plechtig hoofd knikken, „maar de gelukkigste dag voor een meisje is toch, wan neer zrj een eigen teltuis kan sitichten, vind je ook niet, So- mers?" „Ja, natuurlijk", stemde Billy enigszins met een keelgeluid toe, want hij had het juist te kwaad met een stukje vis, dat meer be lang in zijn luchtpijp dan in zijn slokdarm scheen te stellen. Toen dit ongemak verholpen was, voeg de hij er met een overtuigend hoofdknikje bij: „Elk meisje be hoort te trouwen, vind ik. 't Is de roeping van een meisje, om vrouw te worden." Hij dacht aan Nora. Bij deze woorden leefde de in zinking van Lome's gemoedstoe stand plotseling op. „Zie je wel", zei ze zichzelf, „dat hij het toch wel heeft gemeend, anders zou hij toch zo niet praten." Zij waagde het, hem een zwak glim lachje toe te lonken. Billy, die dit lachje als succes op zijn zoeven uitgesproken be weringen boekte, glimlachte haar vriendelijk terug. De notaris en zijn vrouw tele grafeerden met hun ogen, waarna mevrouw Halliday, toen de tafel was afgenomen, onder voorwend sel nog iets met Lorne te moeten in orde maken, met haar dochter de kamer verliet. De notaris schonk Billy een glas van zijn nooit volprezen port in, draaide het schemerlampje aan en ging daarna zitten. Billy zei niets. Mijnheer Halliday ook niet. „Wat drommel, die jongen zegt niets; ik wou dat hij er maar over begon", dacht de vader van Lorne. De jongen was echter met z'n gedachten in een heel ander mi lieu. Hij zat zich te verlustigen in het vooruitzicht, morgen bij Nora te lunchen. Na de lunch zou hij: met Nora in de tuin gaan wandelen en dan zou hij haar zeggen /Zeg Somers", onderbrak de loudspeakerstem van de notaris zijn zoete droom, ,,je moet beslist dat boek van Cobbett eens lezen; het heet: „Brieven aan een jonge man." Het is wel geen moderne stijl, maar het is zeer practisch en vol behartenswaardige wen ken. Vooral wat betreft de stich ting van een e:gen huiselijke haard." „Tot mijn spijt moet ik U be kennen, dat ik het nooit heb ge lezen", antwoordde Billy en dit was de zuivere waarheid, want hij las nooit iets anders dan sport nieuws. „Er is ook nog een ander werk van een geestelijke; zijn naam is mij ontschoten", vervolgde de no taris, in de hoop, dat dit voor de huwelijks-candidaat aanleiding mocht worden, met zijn voorstel voor de dag te komen; „doch de titel herinner ik mij nog zeer goed: „Hoe men tot een gelukkig huwelijk kan komen." „O ja, daar heb ik wel eens van gehoord. Dat zal ik beslist aan schaffen", antwoordde de min naar van Nora. Beiden zwegen (Wordt vervolgd.) General Lucius Clay, de voor malige Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, ver klaarde Woensdagavond in een rede voor het forum van de He rald Tribune van mening te zgn. dat krachtige steun van het Wes ten aan de democratische partijen noodzakelijk zou zijn om de poli tieke strijd om Duitsland te win- nen. De economische steun moest worden voortgezet tot dat Duits- land's economie in evenwicht zou zijn. Ook zouden er troepen in Duitsland moeten worden gehou den, opdat de veiligheid voor ge heel West-Europa bewaard zou blijven totdat de vrede was ver zekerd, Generaal Clay zeide, dat de Westerse landen niet veel haast maakten om hun poorten voor West-Duitsland open te stel len. Zij beschouwden Duitsland nog steeds als een vijandelijk land. Sprekend over de twee delen van Duitsland zeide hij,, dat het Westen economisch in het voor deel was, hoewel dit tot op zekere hoogte tijdelijk was en groten deels te danken aan Amerika's steun. Niettegenstaande de Rus sische exploitatie van de produc tie, zo zeide Clay, de economie Van Oost-Duitsland had uitgeput, zou het op de duur een betere levensstandaard (kunnen bieden door zijn agrarisch potentieel. Op het ogenblik had West- Duitsland een veel hogere levens standaard dan het Oosten. Dit zou de komende jaren zeer zeker nog het geval zijn. Clay waar schuwde echter, dat „zekere Wes terse landen" de neiging toonden Duitsland Industrieel tegen te houden, nu er een sehern concu- rerende wereldmarkt bestond. Tenzij: deze pogingen succes had den, zou men mogen verwachten, dat de economie van West-Duits land op een hoger peil dan die van Oost-Duitsland zou kunnen worden gehandhaafd. Te Trappes, nabiji Versailles, is gisterenmorgen een goederen trein op een stilstaande passa- gierstrein gereden. Twee-en-twin tig personen liepen verwondingen op, waarvan twee ernstige. Enke le wagons ontspoorden, zo meldt een communiqué van de Franse spoorwegen. DIJKSTRAAT Telefoon 2056 TERNEUZEN Telefoon 2753 I l N.V. F» P. J- d- SANDE TERNEUZEN DIJKSTRAAT 7 Telefoon 2056 NOORDSTRAAT 75 TERNEUZEN Telefoon 2753 X

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2