Belgische Koningskwestie De siiuatie in Indonesië DE BENELUX De internationale controle op de atoomenergie gelukt VRIJDAG 28 OCTOBER 1949. Incident op het vliegveld Kemajoran Noodtoestand afge kondigd in Guatemala Mr SCHOKKING burgemeester van's-Gravenhage Mr. Dr. Jaspar, secretaris-generaal der Ned.-Belgisch- Luxemburgse douane-unie, hield te Axel een lezing voor de Z.V.U. over bovenstaand onderwerp Wetsontwerp Struije door Senaat goedgekeurd Drie socialistische amendementen verworpen Franco op thuisreis Da Japanse communisten Weg gebaand voor veesmokkel WEERSVERWACHTING, HOOGWATER. we intercom* telefoontarief ke commissie r V.N. kloosheid iv ielgië GWATER. v.m. n:m/ 7.27 8.19 3.02 8.54 .8.52 9.44 29 7.28 17.18 15.25 30 7.30 17.17 14.39 0.03 31 7.32 17.15 15.51 1.20 Frankering bij Abonnement: Terneuzen Onder Redactionele leiding van P. L. D. J- van Oeveren- Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150- Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent Losse nummers 6 cent. VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1255. Advertentieprijs: per mm 10 et-; minimum per advertentie 1,50. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct Vermelding onder nummer Bur reau vein dit blad 15 cent meer. Uitgave Stichting ,,De Vrije Zeeuw" - Verschijnt dagelijks - Drukkerij N. V. Firma P. J. van de Sande Inzending advertenties namiddags 3 uur. tot des De Nederlandse militaire politie van het vliegveld Kemajoran heeft Donderdagmorgen aan een drietal T.N.l.-officieren,, die reeds in het K.L.M.-lïjnvliegtuig naar Diogja hadden plaatsgenomen, verzocht het vliegtuig te verla ten. De op het vliegveld aanwe zige republikeinse Liaison officier verklaarde tegenover Aneta, dat dit geschiedde in opdracht van overste Van Lier van de afdeUng politieke zaken van het kabinet van de legercommandant. Van Nederlandse zijde werden geen ondernemingswachters dan wel van anderen. Waarschijnlijk in hetzelfde verband meldt Reuter het, volgende. Red. ANP.) Reuter meldt uit Batavia, dat onderdelen van het Nederlandse er, het Republikeinse leger zijn overeengekomen, gezamenlijke plaatselijke acties te ondernemen tegen in Oost-Java opererende benden, aldus werd gisteren van betrouwbare zijde medegedeeld. In deze streek zijn de deserties van ondememingswachters en koelies de laatste tijd veelvuldiger nadere~"inlichtingen gegeven dan geworden. Toen verleden week Tt met ingang van gisteren tot Wonogiri werd ontruimd werden, nader order geen republikeinse militairen Batavia mochten ver laten. Om het vertrek van het vliegtuig niet langer te vertragen besloten de T.N.I.-officieren (2 kapiteins en 1 onder-luitenant) hun reis uit te stellen. De Liai sonofficier wees er op, dat het vertrek van de betrokkenen tevo ren op normale wijze was gere geld en dat de reisvergunning door overste Van Lier was gepa rafeerd. Van republikeinse zijde verklaarde men tegenover Aneta, dat te verwachten is, dat de re publikeinse delegatie op hoog ni veau over het gebeurde bij de Ne derlandse autoriteiten zal pro testeren. Van betrokken Nederlandse mi litaire zijde werd tegenover Aneta verklaard, dat het incident ont staan is doordat de papieren van de republikeinse onder-luitenant, die naar Djogja wilde reizen, niet in orde waren. Beide anderen zjjn geen moeilijkheden in de weg gelegd. MAATREGELEN TEGEN DESERTIE. De Nederlandse en de Repu blikeinse vertegenwoordigers in de plaatselijke gemengde com missie te Purwokerto hebben een gezamenlijke proclamatie uitge vaardigd, waarin o.a. wordt ge zegd, dat desertie met medene ming van wapens en uitrusting niet alleen de openbare rust en veiligheid in gevaar brengt, doch tevens schadelijk is voor de goede sfeer en de getroffen overeen komsten inzake het staken van het vuren. De instanties van bei de partijen zullen elkander bij staan in het arresteren en uitle veren van deserteurs. (In dit bericht is niet duidelijk, of gedoeld wordt op desertie van Na een bijzondere zitting van het Kabinet van Guatemala, on der leiding van President Juan José Arevalos, is in het gehele land gisteren de noodtoestand afgekondigd. „De nationale noodtoestand, die door de recente overstroming veroorzaakt is", aldus luidt de officiële reden voor deze stap. Wijdverbreide geruchten spre ken echter van de ontdekking van een revolutionnair complot. kort voor de aankomst van de republikeinse troepen aldaar, 11 Indonesiërs, die voordien voor de Nederlanders hadden gewerkt, door „onge-'dent-'ficeerde guerilla- vechters" gedood, aldus werd ge- degedeeld door uit Wonogiri ge- evacueerden, die Woensdag te Soerabaja aankwamen. Reuter meldt voorts als officieel opge geven verliezen aan Nederlandse zijde in de guerillastrjjd tussen 9 en 15 October een aantal van 12 doden en 2 vermisten. Vier met tommyguns gewa pende mannen hebben Donder dagmorgen vroeg in Charenton, een voorstad van Parijs, een auto van een bankinstelling overval len. Zij wisten met een buit van drie millioen francs in hun eigen auto te ontkomen. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum van uiterlijke terpostbe zorging staat achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Willem Ruys" 2 Nov.). CuraQoas.s. „Stuyve- sant" (2 Nov.). Suriname: s.s. „Cottica" (9 Nov.). De Regeringsvoorlichtings dienst deelt mede, dat bij K.B. van gisteren de -burgemeester van Alpen aan de Rijn Mr F. M. A. Schokking benoemd is tot burgemeester van 's-Gravenha- ge, met ingang van 1 December a.s. Mr F. M. A. Schokking, die tot de Chr. Hist, richting behoort, is 5 Mei 1908 te Dordrecht gebo ren als vierde zoon van Mr Dr J. Schokking, de latere Minister van Justitie en Staatsraad, die toen Ned. Herv. predikant te Dordrecht was. Hij studeerde te Leiden aan de Rijksuniversiteit, waar hij in 1933 de meesterstitel behaalde. Hij was vervolgens werkzaam aan het departement Economische Zaken, waar hij tot 1938 bleef, in welk jaar hij tot burgemeester van 's-Gravenzan- de werd benoemd. Daar oefende hij tot 1942 het burgemeesters ambt uit. Tijdelijk, tot 1944, nam hij deze functie te Hazerswoude waar. Na de bevrijding werd hij weder aan 't hoofd van 's-Gra- venzande gesteld. Sinds 1 No vember 1946 is Mr Schokking burgemeester van Alphen aan de Rijn. Generaal Franco is gisteren in een speciaal viermotorig vlieg tuig, bestuurd door zijn minister van luchtvaart, generaal Eduardo Gallaza, naar Madrid vertrokken. Langs de weg naar het vliegveld stonden soldaten en matrozen op gesteld als een erewacht voor het vertrekkende Spaanse staats hoofd na zijn bezoek van vijf da gen aan Portugal. Franco werd uitgeleide gedaan door President Carmona, eerste minister Salazar en andere burgerlijke en militaire autoriteiten. Ben commissie van onderzoek van de Japanse Rijksdag heeft in haar verslag de Japanse commu nistische partij er van beschul digd, de omverwerping met ge weld van het huidige regiem voor te bereiden. In het verslag komt men tot de conclusie, dat de communistische leiders aansprakelijk dienen ge steld te worden voor de onlusten van 25 Juli j.l. te Taira, de mui- De Belgische Senaat heeft gis termiddag het wetsvoorstel- Struije tot het houden van een volksraadpleging over de terug keer van de Koning met 109 stemmen tegen 65 stemmen goedgekeurd. Vóór stemden 92 leden van de Katholieke Volkspartij en 17 Li beralen. Tegen stemden 7 Liberalen, 5 Communisten en 53 Socialisten. Nu het wetsvoorstel tot het houden van een volksraadple ging over de terugkeer van Ko ning Leopold naar België door de Senaat is aangenomen, waar bij niet minder dan 17 Liberalen zich bij de Katholieken aanslo ten, wordt in politieke kringen te Brussel verwacht, dat het voorstel ook in de Kamer van volksvertegenwoordigers zal worden goedgekeurd. De behan deling van 't voorstel in de Ka mer zal, naar verwacht wordt, niet eerder dan in de tweede helft van December geschieden. De Katholieken beschikken in de Kamer niet over de absolute meerderheid (er ontbreken twee stemmen), doch het laat zich aanzien, dat verscheidene Libe ralen, zoals thans in de Senaat is geschied, zich voor het voor- stel-Struye zullen uitspreken. De volksraadpleging zal dan worden gehouden 40 dagen na de afkondiging ervan in het Staatsblad, dus in de maand Ja nuari. Alle Belgen die de stem gerechtigde leeftijd hebben, zul len dan ja of neen moeten ant woorden op de vraag: „Zijt ge van oordeel, dat Koning Leo pold III zijn koninklijke be voegdheden moet hervatten?" De stemming zal verplicht zijn en de telling der stemmen zal regionaal geschieden. Vóórdat tot stemming werd overgegaan, werd een drietal socialistische amendementen verworpen. Het eerste amende ment hield in, dat alvorens de raadpleging zou plaats vinden, alle tot nu toe nog niet gepubli ceerde rapporten, die betrekking hebben op de houding van Ko ning Leopold tijdens de oorlog, bekend zouden worden gemaakt, opdat de Belgische bevolking hiervan kennis zou kunnen ne men, vóórdal de volksraadple ging wordt gehouden. Het twee- Koning Leopold op zich zou moeten verenigen om naar Bel gië te kunnen terugkeren, op 66 procent in plaats van 55 procent te stellen. Een derde amende ment hield in, dat indien de Ko ning wilde terugkeren, hij zowel in Vlaanderen en Brussel als in Wallonië tenminste 51 procent der stemmen op zich zou moeten verenigeji. Om vee naar Frankrijk te kun nen smokkelen heeft een Italiaan se bende een rotswand bij de Frans-Italiaanse grens opgebla zen. Aldus konden de dieren via de kloof, die door neergestort ge steente was gevuld, naar Frank rijk worden gebracht. Het feit was ontdekt door mededelingen van twee verdachte personen, die door Carabinieri waren aange houden. Elk gesmokkeld rund zou 30.000 lire winst opgebracht heb ben. De veelzijdigheid van materie die deze aangelegenheid aankleeft was van dien aard, dat over elk onderdeel kolommen bij kolom men zouden zijn te vullen. Uiter aard zou men. een grotere be langstelling dan betoond werd hebben mogen verwachten, er waren slechts ruim 30 toehoor ders, onder wie wij naast de beide leden van Ged. Staten, de heren Hamelink en Lockefeer ook het- volledige Dag. Bestuur der ge meente Axel opmerkten. De spreker, die uitmuntte door grote zakelijkheid, begon, met zijn erkentelijkheid aan de Z.V.U. uit te spreken voor de betoonde voortvarendheid een onderwerp van zo essentieele aard in het middelpunt der belangstelling te plaatsen. Temeer omdat de Zeeuwen, evenals ook de Limbur gers (beter dan wie ook) in staat zijn, tradities en geaardheid van de Belgische naburen te begrij pen. Met wederzijds begrip en bereidheid offers te brengen en risico's te aanvaarden zal de grootse opeet ongetwijfeld slagen Beide volken hebben hun eigen bijzondere geaardheden. De Ne derlanders van huis uit zwaarder op de hand, altijd met iets zwaar tillends wikken en wegen zijn schrille contrasten van hun Zui- der naburen met hun grote liefde voor de vrijheid en tegenzin om zich in een keurslijf te laten dwingen. Men heeft wel eens beweert (en beweert dit nog steeds!) dat een doorsnee Belg de visie zou hebben „dat de wetten er zijn om ontdoken te worden". Spreker ziet dit echter geheel anders! De Belgen verschillen daarom zozeer met de Nederl. door de historische omstandighe den waaronder zij hebben geleefd. Zij hadden nooit een wet die zij zelf schiepen, doch ontvingen die dan weer van de Spaanse of Oos tenrijkse Hlabsburgers, vervolgens van een Nederl. regime en in deze eeuw vervolgens nog van een paar vreemde bezettingen. Dit heeft het temperament na tuurlijk anders beïnvloed dan bij ons, die sedert de 16e eeuw onze eigen wetten hadden. Hetzelfde geldt mutatis mutandis voor de Luxemburgers. Wanneer wij ech ter oog hebben voor elkanders wederzijdse belangen, gedragen door een geest van sympathie en vriendschap dan lijdt het geen twijfel, dat de Unie volkomen zal slagen. Er zijn echter zoveel as pecten om in vogelvlucht te be handelen, dat men hier avonden en weken over zou kunnen spre ken. Allereerst behandelt sprek.er de sinds 1 Jan. 1948 bekrachtigde Tarieven Unie, waardoor de in voerrechten worden afgeschaft. Op het gebied der accijnzen is men iets minder ver gevorderd tengevolge van vertraging door een regeringscrisis in België. Om trent de Omzetbelasting is echter Het secretariaat van de V. N. heeft gisteren bijzonderheden ge publiceerd over de besprekingen, die onlangs tussen de Sovjet-Unie en andere landen zijn gevoerd over het probleem van het verbod van atoomwapens en instelling van een internationale controle op de atoomenergie. Uit deze publica tie blijkt dat dit probleem niet nader tot 'n oplossing is gekomen. De besprekingen zijn gevoerd door Engeland, de Ver. Staten, Rusland, China, Frankrijk en Canada. De voornaamste struikelblok ken zijn de volgende: 1. Rusland wenst het bezitten van explosief atomisch materiaal door afzonderlijke landen gehand haafd te zien. De andere vijf mo gendheden zijn van mening, dat er dan geen doeltreffende bescher ming tegen het plotseling gebruik van deze stoffen als atoomwapens bestaat. 2. Rusland stelt verder voor, dat het bezitten, in bedrijf hebben terij m de staalfabrieken te Hiros- i de amendement stelde voor het jima en de spoorwegstaking. 1 percentage der stemmen, daten beheren van faciliteiten tot hetsproken. maken of gebruiken van gevaar lijke hoeveelheden atomische grondstoffen mogelijk blijft. De andere vijf landen, geloven, dat het onder die omstandigheden on mogelijk is het gebruik van zulke stoffen voor atoomwapens vast te stellen of te voorkomen. 3. Rusland stelt een controle systeem voor, dat voorziet in pe- rioideke inspectie van de facilitei ten, waarvan de betrokken rege ring het bestaan rapporteert aan het internationaal bureau, aange vuld met speciale controles wan neer één of ander land wordt ver dacht van schending van het ver drag. De andere vijf landen ge loven dat periodieke inspecties onttrekken van gevaarlijke stof fen niet onmogelijk maken en dat de speciale controles niet voldoen de zijn om clandestiene activiteit te verhinderen. Het document van het secreta riaat zal waarschijnlijk in de al gemene vergadering worden be- reeds in de Ministersconferentie besloten dat één-making zal plaats hebben door vaststelling van gelijke percentages, zulks on danks het feit dat dit voor België een schadepost van enige milliar- den zal opleveren. Op welke wijze men in België deze milliarden uit een andere bron zal weten te vinden maakt momenteel nog 'n onderwerp van studie uit. Een ander aspect vormt het gemeenschappelijk voor het forum van de wereldtreden de» drie lan den, die sinds 1947 met 1 delega tie zijn opgetreden en daardoor een positie verkregen aan de con- ferentiet.afel die zij individueel nooit zouden hebben bereikt. Bij het memorandum van de Mars hallhulp werd zodoende een ge meenschappelijk standpunt gefor meerd. In totalitaire vorm kwam, dank zij de gezamenlijke economi sche samenwerking, 'n daad van regionale allure tot stand, die ten voorbeeld viel te stellen en reeds deed vragen: Hoe doet gij dit in de „Benelux"? Weer een ander facet is de we derzijdse uitwisseling van depar- tcments-ambtenaren niet de rang van gezantschapssecretaris in Den Haag en, in Brussel waardoor men volkomen op de hoogte is van elkanders economie. Het resul teert steeds meer in harmonise rende coördinatie. Spreker ziet dit werk van de Voor-Unie als een voorbereiding voor de volledige unificatie. T.a.v het handelsverkeer werden een aantal met name genoemde voor werpen ten bedrage van 30 niet meer aan contigentering on derworpen welk percentage inmid dels nu reeds tot 66 is opge voerd en op 1 Jan. de 90 zal hebben bereikt, waar dan ook de gehele textiel-industrie onder zal vallen. De resterende 10 zul len dan vóór 1 Juli 1950 volgen, waardoor het resultaat van het protocol van Luxemburg wel de gelijk in het oog springt, ondanks wel eens vernomen andere bewe ringen. Dit geldt verder ook voor de oplossing van het landbouw vraagstuk, evenals voor het mo netaire probleem en op fiscaal gebied. Ten aanzien van de Industria lisatie is het wezenkenmerk van deze Unie dat men als principe aanvaardt één territoir zonder ob stakels, noch van het persoonlijk goederen- of geldverkeer. De drie landen worden tot provincies van de Unie, hetgeen impliceert dat daarin maar één economische po litiek zal zijn in de meest uitge breide zin van het woord. Spr. geeft toe dat de vraagstukken moeilijk zijn, doch zij zullen wor den opgelost. Mocht er b.v. één industrie zijn die groot genpeg is cm in de behoeften (ook voor de uitvoer) te voorzien, dan zou het onzin zijn daarnaast een tweede soortgelijke te dulden. Zo zijn een 25-tal basis-sleutelindustrieën gedifferentieerd zulks om te voor komen dat er overproductie zou komen. In Nederland heeft men het als wet voorgeschreven ont werp vestigingsbesluit. Het moet mogelijk zijn ten dezen te komen tot een „entente industrielle" on danks de moeilijkheid tot oplos sing van vraagstukken. Men klaagt b.v. over de hogere 'onen en prijzen. Hier is echter een z.i. ongegronde vrees, aange zien de prijzen in Nederl. steeds hoger en in België eerder een tendentie tot verlaging vertonen. Dit bewijst dat men naar elkaar groeit en wjj elkaar straks op een zeker platform zullen ontmoeten. Omtrept de op monetair gebied bestaande verschillen stelt men België met zijn grotere goudvoor raad en „harde" valuta en groter bezit aan buitenlandse deviezen terecht in een gunstiger positie dan het zwakkere Nederland met zijn kleinere goudvoorraad en geen „harde" valuta en weinig deviezen. De Nederl. handels balans vertoont (ook ten opzichte van België) een belangrijk tekort. En toch moeten de beide landen elkaar aanvullen en dekken! Tot slot bespreekt hij nog de unificatie van de Volksgezond heid-, waarhij hij aandacht wijdt aan de handel in verdovende mid delen, pharmaceutische producten, etc. Spreker besloot na een gedetail leerde uitwerking van dit boeiende betoog met èen beroep te doen op het gezond verstand, dat meer vijjheid van het economisch leven dicteert, hetgeen door de Bene- lux-overeenkomst in de hand zal worden gewerkt. De „Benelux is nu reeds troetelkind in Amerika rmdat zjj een begin zal maken met het verwijderen van de tol muren en er is voor ons geen an dere kans meer, willen wij blijven wat wij zijn. Tezamen scheppen wij een- binnenlandse markt van 20.000.000 zielen en zullen wij na de Ver. Staten en Engeland de 3de positie op de wereldmarkt in nemen. Deze 3 volken hebben het meest geleden onder de ver schrikkingen van de oorlog, zg leveren thans tesamen de enige constructieve bijdrage sinds 1945 om te komen tot betere verhou-. dingen. Laat ons deze zaak groot zien, zegt spreker en moedig de Koru-ekwenties aanvaarden tot of fers brengen en risico's nemen. Laat ons volgens de woorden van Spaak in het water durven sprin gen om de overkant trachten te bereiken, in vertrouwen op de potentaat der potentaten! Laat ons onze krachten in spannen. België en Nederland hebben wel voor hetere vuren ge staan. Zien wij deze zaak in groter verband, zodat wij met Willem van Oranje de woorden mogen beamen door hem te Gent eens gesprokenBewaart Uwe Unie wel! Hierna werd gelegenheid ge schonken tot het indienen van schriftelijke vragen, waarvan een zodanig druk gebruik werd ge maakt dat wij genoodzaakt zijn gezien de omvang van dit verslag ons te bekorten. Uit de antwoor den bleek o.m. dat men t.o.v. de oorlogsschade diligent is. Dat in verband met de verschil len in de Soc. partij van België en de P.v.d.A. in Nederland ter zake van de geleide economie men op dit terrein wel een ver mindering van overheidsbemoei ing op dit gebied na zal streven, veeleer dan de geleide economie te bestendigen. De spreker wees in dit verband op de heer Spaak, die de geleide economie verwerpt, die in België, zomin als bij ons de P.B.O. kans van. slagen zou hebben. België zal vermoedelijk niet na laten de economische banden met Z.-Vl. in de tol-unie nog te ver innigen, al blijft het grondgebied onaantastbaar Nederlands. Geo grafisch en economisch zal dit logisch zijn. De parlementen der drie landen worden nimmer uitgeschakeld juist omdat het een economische en geen politieke unie is. Het is een vrijwillig verbond zonder prijsgeving van zelfstandigheid van één der leden. Omtrent de naleving der over eenkomst van Belgische zijde is spr. gerust. Tenslotte is de houding van België in de Veiligheidsraad hier toe wel een borg. Volstaan wij met te zeggen dat deze klaarheldere voordracht, die zonder gemaaktheid werd uitge sproken op eenvoudig sobere wij ze diepe indruk maakte. De Amerikaanse Senaats commissie voor atoomenergie heeft aangedrongen op spoedige bouw van een radarscherm tegen aanvallen met atoomwapenen. Dit scherm zou bestaan uit radar stations langs de grenzen der V. S. en op zee om de nadering van vijandelijke vliegtuigen te melden. De kosten hiervan worden geschat op 160.750.000 dollar. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Afnemend buiig. Wissel, bewolking met plaat selijk nog enkele regen- of ha gelbuien, vooral in de kustpro vincies. Meest matige wind tussen W. en N. Later weinig wind. Ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren. VRIJDAG 28 OCTOBER. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. n.m. 6.20 6.59 6.55 7.34 7.45 8.24 ct-; minimum pa s: 5 regels 60 efc; immer Bureau va» :s namiddags 3 wut. ad J 463 is afgekoa- sluit, waarin is be- Kon. Besluit' van. >49, tot nadere ;t Rijkstelefoonregte- werking zal treden ber a.s. Het betreft e tarifiëring voor de ale telefoon gesprek ■Russische Minister ndse Zaken, Andrei leeft gisteren een Griekenland, waar gedrongen op de in een wapenembargo, Albanië en Bulga- ind gewezen, arde in de politieke V. N„ dat het pro- enland alleen kon ost op basis van de ihe voorstellen voor dng van de buiten en uit Griekenland! ling van de commis- voor de Balkan. le statistieken be verzekering tegen werden in de week 22 October j.l oer eld 195.080 volledig gecontroleerd en ïltelijk en toevallig arbeiders die met :rktijd werken, ar- ng^volge een geval tcht tijdelijk werk- irkloze havenarbei- de vorige week valt erdering waar te 336 volledig werk- t vermindering van .telijk en toevallig dering van de ge- m toevallige werk- ;rotendeels te dan- feit, dat het werk rnrgse kolenmijnen week niet onder- 1. Tot de volledig behoren ongeveer sarbeiders, die ge- hrankrijk werkzaam gebied van Florence lge van een aardbe ien om het leven ge- e anderen werden r de bliksem getrof- overstroming in de .rrara zouden ver- ersonen verdronken dorpen Avenza en ira steeg het water verdieping- der hui- ■c Durisi» chetJcn Deanne Durbin If yweede echtgenoot m gescheiden, we- elijke wreedheid", vierde vrouw en i 1947 met hem ge- •urbin, die 26 jaar roeger gehuwd met li. :n bemanning van t op weg was va» Miguel (Azoren) ven gekomen. nog onbekend aan- !en zijn. van de Air-France seint, dat het wrak tellat'on is ontdekt p op de Azoren. n bericht uit Santa et vliegtuig in brand I waargenomen. 2RW ACHTING loor het K.NJJ.1. te g van hedenochtend id. g wind. >t matige wind uit. issen Oost en Zuid. i de dag toenemende laar op de meeste >g weer. Weinig ver- unperatuur. wot ecu uvpumauiu Cll eoil gramofoon met een groot aantal platen, terw'-l het Protestants In terkerkelijk Thuisfront een pro jectie-apparaat met films en veel speelmateriaal verschafte en bo vendien de Niwin het zijne bij droeg, dat zowel tijdens de reis als ten gebruike in de tropen velerlei ontspanningsmateriaal aanwezig is. sterlinggebied en het doorvërko- pen daarvan naar de Verenigde Staten. Donderdag heeft de rege ring van Kenay de wekelijkse koffieveiling te Nairobi afgelast, daar de verdenking bestond, dat enkele landen met zacht: valuta, in het bijzonder Italië, koffie uit Kenya tegen dollars doorverkoch ten. Attllee richtte zich in zijn ant- woörd ironisch tot Churchill en zeide, dat 'lege tjjdens de oorlog nooit 'n bero°p gedaan had op de privé-winst. Thans, aldus de Pre mier, leefde men in een gemengde economische toestand. Dit was kapitalisme noch socialistische economie. betrekkingen van goede nabuur schap met Joego-Slavië. Wat Eritrea betreft, verklaar de Sforza, dat de Italiaanse re gering zich gelukkig acht, dat de V. N. deze kwestie tot een latere datum heeft opgeschort. Na de rede van de Minister keurde de Senaat de begroting van buitenlandse zaken goed. woning. De politie nam foto's van de stoffeliike overschotten en verrichtte de nodige opme tingen. De vrouw lag in de keuken met een schot door haar hoofd. Op de dremnel van de deur. die toegang geeft tot de slaapkamer, lag de man; ook met een schot door het hoofd. Er waren geen constellation van de Air-irrance, die van Parijs op weg was naar New-York, met o.a. de bekende violiste Ginette Neveu en de Fran se middengewichtkampioen Mar cel Cerdan en diens manager, Joe Longman, aan boord, op korte afstand van het vliegveld Santa Maria op de Azoren een' noodlan ding heeft gemaakt. X1UVV1 UV11 G, 29 OCTOBER i 30 OCTOBER 8.54 9.45 9.29 10.20 10.19 11.10 ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Ma.,n Oct. Opk. Ond. Opk. Onó,

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1