Radiorede Minister Stikker De Koningskwestie in België Eerste steenlegging hoofdkwartier V.N. ;jelukt DINSDAG 25 OCTOBER 1949. Tegenspraak van Patch Heeft de Amer. regering devaluatieplannen Radiorede van Paul Henri Spaak Palffy terechtgesteld Interview met Tito HOOGWATER. we intercom* - telefoontarief ke commissie r V.N. kloosheid im lelgië licSJen WATER Frankerlng bij AbonnementTerncu/.i.n WEERSVERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot -avond. Niet veel wind. In de loop van de dag toen. bewolk. met voorn, in het Z. van het land enige regen. Aan vankelijk weinig wind, later tot matig toe. Z. wind en verande ring in temperatuur. DE VRIJE 5e Jaargang No. 1252. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 8,90 per kwartaal. ADVERTENTIEPRIJS per mm 10 ct.minimum pos advertentie ƒ1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 6 regels 60 ct.; iedere rsgsl meer 12 ct. Vermeïülng onder nummer Bureau van dit Blad 16 ssnt meer. De Minister van Buitenlandse Zaken Mr. D. U- Stikker heeft ter herdenking van het in werking treden van het handvest der Verenigde Naües gisterenavond voor de zender Hilversum I een radiorede uitgesproken- De Minister zeide o-a. dat het gieren de dag der Verenigde Volkeren was en dat vrijwel over de gehele wereld gisteren werd herdacht hoe op 24 Octolber 1945 thans dus 4 jaren geleden het handvest der Verenigde Naties in werking trad- Het idee van een toekostige volkerengemeenschap werd gebo ren in de duistere dagen van 1941. Tc legden Roosevelt en Churchill in het Atlantic Charter de richt lijnen vast waarlangs dit idee zou kunnen worden uitgewerkt. Op 1 Januari 1942 schaarden zes en twintig regeringen, waaronder de Nederlandse, zich onvoorwaarde lijk achter dit charter. Steeds meer landen voelden zich onweer staanbaar aangetrokken tot dit streven en in 1945 toen de overwinning op de kwade mach ten in zicht leek kwamen te San Francisco de vertegenwoor digers van 50 sta/ten bijeen, om uiting te geven aan hun idealen voor een betere toekomst. Hier klonk in alle talen de hartekreet van de mens, die in tijden van donkere tegenspoed en zware be proeving gedreven wordt, naar de hulp van zijn medemens. Deze kreet klinkt door in het Handvest dat bij deze gelegenheid werd vastgesteld. Wanneer wij vandaag de ba lans opmaken van de gebeurtenis sen welke in de vier jaren na deize ,,cri de coeur" zich hebben afgespeeld', zo zeide Minister Stikker o.a., „mogen wij niet toegeven aan het cynisme dat zich bij een oppervlakkige be schouwing misschien van ons meester zou kunnen maken. Juist op deze dag moeten wij ons weer laten doordringen van de idealen, v/elke in de duistere oorlogsdagen de volkeren bijeenbrachten, om uiting te geven aan een hartstoch telijke roep om vrede. De wil tot vrede moet in een ieders hart worden aangekweekt. De indivi- duën zullen zich aaneenscharen tot volkeren en de drang naar vrede zal zich zodoende tenslotte in een machtige vloed over de wereld uitstorten. Helaas is dit stadium nog niet bereikt. Het blijkt, dat de reeds vóór de oorlog bestaande tegen stellingen onder de drang der om standigheden slechts tijdelijk wa ren terzijde gesteld. Zij tekenden zich daarna weer scherper af. De vredesverdragen waarop men had gerekend, zijn tot dusverre niet afgesloten. Ook kon men bij deae tegenstellingen niet tot over eenstemming komen over de con trole op atoomenergie, de ver mindering van bewapeningen en het instellen van een gewapende macht der Verenigde Naties. Het onderling wantrouwen tussen de grote mogendheden bleef bestaan Isaao Patch, de uit Tsjecho- Slowakjje gewezen functionaris van de Amerikaanse ambassade te Praag, heeft de beschuldiging, dat hij deelgenomen had aan de organisatie van spionnagenet „volslagen onzin" genoemd. Patch zeide verder in het geheel niet te weten waarom de Tsjecho- Slowaakse regering zijn vertrek verzocht had en waarom Samuel Meryn gearresteerd was. Meryn was in dienst van de ambassade. Hij is TSjech van geboorte. Patch wacht thans met zijn ge zin te bad Homburg op instruc ties. Hij is onder meer in Mos kou en het door de Sowjets be zette Mansjoerijje geaccrediteerd geweest en spreekt vloeiend Rus sisch. John Talber, republikeins lid van de toewijzingscommissie van het Huis van Afgevaardigden, heeft verklaard, dat de regering een devaluatie van de dollar over weegt, zonder hieratm toe te voe gen op welke wijze deze maatre gel zou worden genomlen. Men zal zich herinneren, dat de minis ter van financiën, Snyder, vorige week verklaard heeft, dat enkel 't Congres de goudprijs k;an wijzi gen en dat de regering allerminst de bedoeling heeft de dollar te devaluëren. en het werk der Verenigde Na ties ondervond hiervan de terug slag. Dit wil echter geenszins zeg gen, dat de Verenigde Naties in haar huidige organisatie op poli tiek terrein tot volkomen werke loosheid zijn gedoemd. Integen deel, de gelegenheid wordt gebo den tot bemiddeling tussen de grote mogendheden. Met morele dwang of economische maatrege len kunnen zij op hun beurt een matigende invloed uitoefenen op conflicten tussen kleinere naties Het feit, dat de delegaties der grote mogendheden nu meer en vaker dan ooit tevoren, met el kaar contact hebben en in talloze commissies samenwerken, zal misschien een beter wederzijds begrip doen ontstaan. Tenslotte bieden de Verenigde Naties een podium, waarop de regeringen haar grieven kunnen uiten, waar door spanningen kunnen worden verminderd. Volledige internationale samen werking is nog niet mogelijk ge bleken. In afwachting hiervan heeft een aantal staten met ge lijk gerichte belangen daarom be sloten tot samenwerking, waar zulks mogelijk bleek. Als voor beelden kan ik noemen de Bene lux, de organisatie van de Euro pese economische samenwerking, de Westelijke Unie, het Noord- Atlantisch Verdrag en de Raad van Europa. Men zou de Verenigde Naties te kort doen als men haar werk alleen zou beoordelen naar de re sultaten op politiek gebied. In de afgelopen vier jaren zijn zowel op economisch als op sociaal terrein door de gespecialiseerde organi saties der Verenigde Naties .vele vorderingen gemaakt. Ik wil op het werk dezer organisaties gaar ne een ogenblik ingaan. Op vrij wel elk gebied in het dagelijks leven zoals gezondheidszorg, landbouw, voedselsituatie, moe der- en kinderzorg, arbeidszorg, onderwijs, bankwezen is men door toedoen van deze organisa ties tot een onderlinge overeen stemming gekomen, zoals de mensheid nimmer tevoren heeft gekend. Deze zij het nog on volledige overeenstemming is daarom zo belangrijk, omdat de internationale vrede en veiligheid in de eerste plaats wordt bepaald door goede economische en so ciale toestanden in elk land af zonderlijk. In een wereld waar nog schril naast elkander staan overvloed en honger, vrijheid en onderdrukking, arbeidsvreugde en werkeloosheid, zal steeds gevaar blijven dreigen. De economische en sociale raad der Verenigde Naties heeft de uiterst moeilijke taak de sociale rechtvaardigheid en het econo misch evenwicht in de landen on derling te bevorderen. Om deze opgave te laten slagen is het no dig dat elk mens en ieder volk niet langer werkt uitsluitend voor eigen welvaart. Het grote terrein van deze raad omvat o.m. vraagtukken betref fende werkgelegenheid, verkeer, bevolking en gezondheidstoe stand. Er is werkzaam een com missie voor de rechten van de mens, de rechtstoestand voor de vrouw, een commissie ter bestrij ding van verdovende middelen enz. Het spreekt vanzelf dat deze internationale economische en so ciale besprekingen vaak gaarne gebruikt worden om soms felle politieke meningen te spuien. Dit heeft echter niet kunnen verhin deren dat er resultaten bereikt zijn, waarvan ik er enkele wil noemen. In de eerste plaats het kinder- noodfonds, dat in Nederland be kend werd door de activiteiten van de Unac. Bijna honderd mil- lioen dollar werd besteed voor voeding en gezondheidszorg voor kinderen uit een groot aantal landen. Deze 100 millioen dollar werd bijeengebracht door een aantal regeringen en het Neder landse yolk steunde de kinder- actde. Een tweede resultaat van de raad is de universele verklaring van de rechten van de mens. In derdaad, het is „slechts" een ver klaring, die geen enkele rechts kracht heeft. Ik zou het willen noemen een beginsel, een gewe ten van de mensheid. Juist omdat het geen rechtskracht heeft, zou het wel eens kunnen zijn dat deze „verklaring van de rechten van de mens", als het ware het een sterk waarschuwend geweten, grote invloed zal hebben. De verklaring werd in de alge mene vergadering *van de V. N. ir- 1948 goedgekeurd, weliswaar met blanco stemmen van de Oost- Europese staten, maar zonder één stem tegen. Als derde noem ik de plannen der V. N. voor technische hulp aan laagontwikkelde gebieden. Tot deze gebieden, waarvan de bewoners een kommervol be staan leiden, behoren vrijwel ge heel Azië, Afrika, Latijns Ameri ka en enige landen in Eurpa. De economische en sociale raad stelde een programma op voor het ont wikkelen van welvaartsbronnen, aanwezig in de laagontwikkelde landen. De landbouw in een laagont- wikkeld gebied zal b.v. tot groter bloei gebracht kunnen worden door het aanleggen van irrigatie- werken. Voor enkele Aziatische gebieden beginnen deze plannen voor irrigatie-werken uit te voe ren met de kennis en ervaring uit beter ontwikkelde landen, reeds vastere vormen aan te ne men. Op bescheiden schaal zijn de plannen reeds in wenking getre den. In Nederland b.v. verblijven thans een Chinese werkbouwkun- dige en een ambtenaar uit Iran. De Chinese ingenieur bestudeert de droogmaking en het aanleggen van dijken langs de rivieren; de ambtenaar uit Iran bestudeert de werkzaamheden van ons centraal bureau voor de statistiek. Een nieuw hoofdstuk van de sociaal-economische geschiedenis van de mensheid zal beginnen, in dien deze plannen voor internatio nale technische hulpverlening in derdaad op grote schaal worden uitgevoerd. Een wederzijds be grip en waardering zal kunnen worden gekweekt door de uitvoe ring van deze internationale wer ken. Nederland, met zijn lang durige ervaring in het tot ont wikkeling brengen van tropische gebieden, zal in belangrijke mate aan deze technische hulpverlening kunnen medewerken. Ook voor het volk van Neder land, dat zich tengevolge van een jarenlange neutraliteitspolitiek, vaak weinig van het internatio naal gebeuren heeft aangetrok ken en gedurende de oorlog was afgesloten, is het van groot be lang, dat het zich op de hoogte stelt van het wezen en het werk van de V. N. Dit geldt vooral voor de jeugd, die een toekomst tegemoet gaat, waarin de volke ren meer dan ooit met elkaar zullen moeten samenwerken." In dit verband vroeg de Minis ter nog de aandacht voor de vereniging voor internationale rechtsorde. „Wij moeten niet vergeten", zo besloot de Minister, *dat de we reldgemeenschap nog' slechts in wording is, zij is er nog niet. Driehonderd jaar waren nodig om van Groningers en Limbur gers, FYiezen en Hollanders wer kelijk een eenheid te maken. Laten wij dan niet verwachten, dat het mogelijk is om van Nederlanders en Ethiopiërs, Mexicanen en Chi nezen enz., enz. een gemeenschap te vormen in vier jaar of zelfs, als wij het begin leggen bij het stich ten van de Volkenbond, in dertig jaar. Maar laten wij steeds indachtig blijven dat de ontwikkeling in de richting van een wereldgemeen schap begonnen is en voortgang vindt". PRESIDENT TRUMAN: „WIS KENNEN DIE VRAAGSTUKKEN NIET IN ÉÉN DAG OPLOSSEN. WIJ MOETEN ER ALTIJD AAN BLIJVEN WERKEN TENEINDE ONS DOEL TE BEREIKEN". Bij een plechtigheid van de eerste steenlegging voor het hoofd kwartier der V. N. te New York heeft President Truman een rede gehouden, waarin hij controle op atoomwapens, eerbiediging van de rechten van de mens en bevordering van economische otwikkeling de vereisten voor een betere wereld noemde. Hij uitte echter de waarschuwing: „Wij kunnen de vraagstukken niet in één dag op lossen. Wij moeten er altijd aan blijven werken teneinde ons doel te bereiken". Truman noemde het plan voor internationale controle van atoom energie), dat de commissie voor de atoomenergie der V. N. oiyier handen heeft, een goed plan. Spre kende over zijn plan tot hulp aan in ontwikkeling achtergebleven gebieden zei Truman, dat op het ogenblik minstens de helft der mensheid in barre armoede leeft. Hij beloofde, dat de V. S. haar volle deel zullen hebben aan het programma der V. N. en voegde er aan toe: „Ik zal er bü het Congres, wanneer het in Januari bijeenkomt, op aandringen, voor rang te geven aan de voorstellen, die verdere technische hulp op fi nanciering mogelijk maken. Ver dere technische hulp zal niet al leen afgemeten worden naar haar pogingen tot het oplossen van politieke vraagstukken, maar ook naar de sociale vooruitgang in de wereld, aldus Truman. Truman verklaarde met nadruk, dat de V. N. een invloedrijke macht voor het bevorderen van vi ede en vriendschap in de wereld zijn geworden. Het nieuwe hoofdkwartier der V. N. wordt gebouwd midden in Manhatan, dicht bij de East Ri ver. Het grootste gedeelte van het terrein is door Rockefeller geschonken. In het begin van dit jaar is men met de bouw begon nen. Men denkt eind 1950 ge- eed te zijn. De kosten zullen 66 millioen dollar bedragen. Het gebouw wordt 39 verdiepingen groot en zal aan de buitenkant geheel uit aluminium, glag en marmer bestaan. Generaal Romulo verklaarde, dat de V. N. „de laatste tempel is, waar de menselijke broeder schap nog voortleeft". „Wij moe ten in vrede leven of vérgaan. Harder dan staal, duurzamer dan graniet is de waarachtige hoek steen van de Verenigde volken: de goede wil". Na de toespraak van Romulo bracht de afgevaardigde van de Ver. Staten bij dé V. N. Warren Austin, hulde aan John Rockefel ler junior, die het terrein voor het bouwen van de V. N.-zetel ter be schikking heeft gesteld. Trygve Lie, de secretaris-gene raal van de V. N., deponeerde daarop het te San Francisco on dertekende afschrift van 't hand vest der Verenigde Naties dat te zamen met de hoeksteen zal wor den ingemetseld. Hij voegde bij dit afschrift de verklaring van de rechten van de mens, welke door de algemene ver gadering op 10 December 1948 werd goedgekeurd. „Van iedere dag van bet jaar een V. N.-dag maken, totdat de vrede in de wereld verzekerd is, dat is ons doel", aldus zeide Tryg ve Lie tot besluit. Generaal Palffy, voormalig chef van de Hongaarse generale staf, kolonel Bela Korondy, die met Palffy en Rajk terecht heeft gestaan, kolonel Hervath van de Hongaarse politie en kolonel Ne- meth, voormalig Hongaars mili tair attaché te Moskou, zijn gis teren terechtgesteld. Zij1 waren Vrijdag door 'n militair gerechts hof in besloten zitting ter dood veroordeeld. Het Hongaarse volksgerechts hof, dat Rajk veroordeelde, na de zaak van Palffy en Korondy naar de krijgsraad verwezen. Nemeth was in het proces tegen Rajk en Palffy als getuige ver schenen en had verklaard, dat generaal Palffy hem als Hongaars militair attaché, doch in werke lijkheid als spion voor Tito, naar Moskou had gezonden. Aan de vooravond van de be handeling in de Belgische Se naat van het voorstel tot het houden van een volksraadple ging over de terugkeer van Ko ning Leopold naar België, heeft Paul Henri Spaak gisterenavond voor de Nationale Radio-omroep 'n redevoering gehouden, waar in hij de Belgische bevolking met nadruk wees op de gevaren, die aan deze raadpleging, vooral indien zij regionaal geschiedt, verbonden zijn voor de eenheid van het land. „Indien de Koning werkelijk groot is en indien hij werkelijk trouw is aan hetgeen hij reeds zo dikwijls heeft ver klaard: „Ik geef mij geheel aan België", dan moet hij begrijpen, dat hij onder de huidige om standigheden moet aftreden in het belang van de rust in het land en van de eenheid der Bel gen. Indien de Vorst de noodza kelijkheid van zijn aftreden niet vermag in te zien, dan zou hij", aldus Spaak, „moeten verkla ren dat hij slechts naar België zal terugkeren, indien hij 66 der stemmen in het gehele land op zich weet te verenigen. De volksraadpleging zou in dat ge val dus geen gewestelijk doch 'n landelijk karakter moeten dra gen. Indien de Koning 66 der stemmen behaalde, zou hij zon der verdere discussie automa tisch terugkeren naar België. Mocht hij echter beneden de 66 blijven, dan zou hij onmid dellijk moeten aftreden ten gunste van zijn zoon." Spaak begon zijn toespraak met de Belgische Regering te verwijten, dat zij door het inge diende voorstel tot het houden van een regionale volksraadple ging de eenheid en zelfs het be staan van de Belgische natie op het spel zet. „De verblinding van enkele politici en de koppigheid van de Koning", zo riep hij uit, „dreigen België te vernietigen". Na eraan herinnerd te hebben dat de Koning verklaard heeft niet terug te willen keren indien hij geen 55 procent der stemmen op zich verenigt en de aangele genheid te zullen bestuderen in dien hij meer dan 55 procent behaalt, stelt Spaak de grote verdeeldheid in het licht, welke onder de Waalse Ministers heerst. Deze achten zich geens zins door de verklaring van de Koning gebonden en zijn van oordeel, dat de Vorst slechts het recht heeft naar België terug te keren, indien hij ook in de Waalse provincies minstens 50 procent der stemmen verkrijgt. „Ziet de Regering niet in wel ke gevaren het land en zelfs de monarchie lopen indien de Vorst geen 55 procent der stemmen behaalt of zelfs slechts 50 pro cent, hetgeen denkbaar is", zo vervolgde Spaak. „Hij zal dan door het land weggejaagd wor den. Het woord is hard doch waar. Wat zal het buitenland ervan denken en wat zal er daarna van het prestige der mo narchie overblijven? Wat zal voorts de positie van Prins Bou- dewijn zijn? Is er iemand, die gelooft, dat deze na de beledi gingen, zijn vader aangedaan, naar België zal kunnen terugke ren om te regeren? Stel evenwel dat de Vorst wel 55 procent der stemmen behaalt. De Regering zal dan een grote verantwoordelijkheid op zich moeten nemen. Ik voorspel haar, dat zij in dat geval niet in staat zal zijn de resultaten van de volksraadpleging te beoordelen, dat zij door een stroom van te genstrijdigheden en niet met el kaar te verenigen hartstochten zal worden meegesleept. De Koning zal in Wallonië ze ker niet de meerderheid ver werven, aldus de gewezen Eer ste Minister, en wie de separa tistische tendenzen wil aanwak keren, die sedert de oorlog in Wallonië zijn waar te nemen, kan hiertoe geen beter middel gebruiken dan deze gewestelijke volksraadpleging. De Vorst zal daarentegen een grote meerder heid hebben in Vlaanderen. Welk een vreselijke smaad zou de Vlamingen worden aange daan, indien de Koning ondanks het behalen van 55 procent der stemmen, 'afstand deed van de troon. Om al deze redenen bete kent een volksstemming met re gionaal karakter een verscheu ring van het land en de schei ding van Wallonië en Vlaande ren. Niemand kan voorzien wat hiervan de uiteindelijke conse quenties zullen zijn. Sprekend over 55 procent, waarover Koning Leopold zou moeten beschikken, merkte Spaak op, dat dit een percenta ge is, waarmede de leider van 'n partij genoegen kan nemen, doch dat dit onwaardig is voor een Koning. Het uur dat naakt, zal beslissend zijn in het leven van de Koning, zo ging Spaak voort. Zal hij de dienaar van zijn land en zal hij zichzelf op offeren? Of zal hij, die het sym bool van onze eenheid zou moe ten zijn, de oorzaak van onze ondergang worden? Mocht de Koning evenwel geen groots gebaar wensen te maken, dan is er niettemin nog een an dere oplossing mogelijk dan die vervat in het Regeringsvoorstel. De Koning heeft steeds gezegd, dat hij niet de Vorst wenst te zijn van n' partij, van 'n gewest of van een bepaalde klasse, doch van alle Belgen, dit laatste zal hij nimmer meer zijn. Laat de Vorst evenwel accepteren, dat- onbetwistbaar aangetoond wordt, dat zijn terugkeer door het overgrote deel van het Bel gische volk wordt gewenst. Laat hij daarom afzien van de thans door hem vastgestelde 55 pro cent en laat hij verklaren, dat hij slechts zal terugkeren indien twee derde der Belgen dit wenst. Laten de Koning en zijn politie ke aanhangers verder afzien van het betreurenswaardige idee de resultaten van een volksraad pleging te willen interpreteren. Hierdoor zou men zich slechts opnieuw in polemieken verlie zen. Indien Koning Leopold geen 66 procent der stemmen op zich verenigt, laat hij dan auto matisch aftreden. Indien hij dit percentage wel verwerft, dat hij dan zonder verdere discussie te- rugkere naar België. Degenen, die in deze lange strijd de poli tieke eer van het land, het res pect voor de grondwet, de trouw aan onze geallieerden en de geest van het ondergronds ver zet hebben verdedigd, zullen dan de noodzakelijke conclusie trek ken, doch er zal een einde ge maakt zijn aan het Koningspro bleem. Spaak besloot zijn betoog met de volgende woorden: Wanneer ik zie hoe zwak de huidige Rege ring is, vraag ik mij af of niet alles verloren is. Hoewel ik een overwinning van de rede en het gezonde verstand verwacht, vraag ik mij toch af: „Wie zal België redden". In een intervieuw met de redac teur buitenland van het Londense blad Reynolds News heeft maar schalk Tito verklaard, dat de ver. kiezing van Joego-Slavië in de Veiligheidsraad betekende, dat „onze positie thans sterker is met de vrede". Dit hield echter niet in, dat Joego-iSlavië nu ook be schermd was tegen aanvallen. Joego-Slavië kon nju echter zijn standpunt aan de wereld bekend maken. Het had de morele steun nodig van alle democratische vol ken. Niemand zou zo meende Tïto, oorlog tegen Joego-Slavië durven voeren, indien het land de morele steun van de gehele wereld had. „Wij zijn in, ieder geval niet in het minst bevreesd", aldus Tito. Hij noemde de situatie in Bulgarije zeer moeilijk. Het Bulgaarse volk wist reeds, dat de toestand in Joego-Slavië veel beter was. De toestand in Albanië achtte Ti to nog slechter dan in Bulgarije, terwijl het in andere Oost-Europe. se landen niet veel beter was. Wat de economische positie van Joego-Slavië betreft verklaarde Tito, dat er genoeg moeilijkheden te overwinnen waren. Deze zou den echter overwonnen worden. Toti ontkende, dat Joego-Slavië zich met de Griekse regering had verstaan. DINSDAG, 25 OCTOBER. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 3.44 4.19 5.09 n.m. 4.— 4.35 5.25 ct-: minimum pa s: 5 regels 60 cfc; immer Bureau van s namiddags 3 tn». ld J 463 is afgekou- iluit, waarin is be- Kon. Besluit' van 6 49, tot nadere wg- t Rijkstelefoonregle- werking zal treden ber a.s. Het betreft i tarifiëring voor de ale telefoon gesprek Russische Minister ïdse Zaken, Andrei leeft gisteren een Griekenland, waar- jedrongen op de in een wapenembargiv Albanië en Bulga- ,nd gewezen, arde in de politieke V. N., dat het pro- ïnland alleen kon ist op basis van. de :he. voorstellen voor ing van de buiten en uit Griekenland! ing van de cominis- voor de Balkan. e statistieken be verzekering tegen werden in de week 22 October j.l. per ïld 195.080 volledig gecontroleerd cd ltelijk en toevallig arbeiders die met rktijd werken, ar- ng^volge een geval cht tijdelijk werk- ■rkloze havenarbei- de vorige week valt :rdering waar te 336 volledig werk- vermindering van telijk en toevallig lering van de ge- n toevallige werk- rotendeels te dan- feit, dat het werk urgse kolenmijnen week niet onder- Tot de volledig behoren ongeveer arbeiders, die ge- rankrijk werkzaam febied van Florence ge van een aardbe- >n om het leven ge- I anderen, werden de bliksem getrof- overstroming in de •rara zouden ver- rsonen verdronken dorpen Avenza en ra steeg het water verdieping der hui- ft Durlim Deanne Durbin m jveede echtgenoot n gescheiden, we- lijke wreedheid", vierde vrouw en 1947 met hem ge- irbin, die 26 jaar oeger gehuwd met i bemanning van op weg was va» Miguel (Azoren) ïn gekomen. xog onbekend aan- n zijn. van de Air-France eint, dat het wrak ellat'on is ontdekt op de Azoren. bericht uit Santa vliegtuig in brand waargenomen. RWACHTING Kir het K.NAI.I. te van hedenochtend I. wind. matige winö uil sen Oost en Zuid. de dag toenemende lar op de meeste weer. Weinig ver- aperatuur. 29 OCTOBER n.mF 8.19 8.54 9.44 gramofoon met een groot aantal platen, terw^l het Protestants In terkerkelijk Thuisfront een pro jectie-apparaat met films en veel speelmateriaal verschafte en bo vendien de Niwin het zijne bij droeg, dat zowel tijdens de reis als ten gebrulke In de tropen velerlei ontspanningsmateriaal aanwezig is. sterlinggebiéd en het doorverko pen daarvan naar de Verenigde Staten. Donderdag heeft de rege ring van Kenay de wekelijkse koffieveiling te Nairobi afgelast, daar de verdenking bestond, dat enkele landen mei zachtr valuta, in het bijzonder Italië, koffie uit Kenya tegen dollars doorverkoch ten. >ege Attllee richtte zich in zijn ant woord ironisch tot Churchill en zeide, dat -lege tijdens de oorlog nooit 'n bcro»p gedaan had op de privé-winst. Thans, aldus de Pre mier, leefde men in een gemengde economische toestand. Dit was kapitalisme noch socialistische economie. DetreKKmgen van goeae schap met Joego-Slavië. Wat Eritrea betreft, verklaar de Sforza, dat de Italiaanse re gering zich gelukkig acht, dat de V. N. deze kwestie tot een latere datum heeft opgeschort. Na de rpde van de Minister keurde de Senaat de begroting van buitenlandse zaken goed. pou we nam ïuiu van de stoffelijke overschotten en verrichtte de nodige opme tingen. De vrouw lag in de keuken met een schot door haar hoofd. Op de dremoel van de deur. die toegang geeft tot de slaapkamer, lag de man; ook niet een schot door het hoofd. Er waren geen v.m. 7.27 8.02 ,8.52 30 OCTOBER 8.54 9.45 9.29 10.20 10.19 11.16 die van Parijs op weg was naar New-York, met o.a. de bekende violiste Ginette Neveu en de Fran se middengewiehtkampioen Mar cel Cerdan en diens manager, Joe Longman, aan boord, op korte afstand van het vliegveld Santa Maria op de Azoren eeni noodlan ding heeft gemaakt. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Ma„n Oct. Opk. Ond. Opk. OnêU 29 7.2S 17.18 15.25 30 7.30 17.17 14.39 0.03 31 7.32 17.15 15.51 1.26

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1