De,Franse Kabinetscrisis De Belgische Minister van Financiën over de Benelux Franco's bezoek aan Portugal Laatste fase der Ronde Tafel Conferentie E. C. A. koopt diamanten in ons land De valse-guldensaffaire Nieuwe leden Veiligheidsraad ZATERDAG 22 OCTOBER 1949 Zon Maan Oct. - EEN KRACHTIG Persconferentie Dr. Sukiman Speciale koerier van de Sultan van Djogja naar Nederland vertrokken East van zenuwen? Duur van de militaire diensttijd Een kou, een griep Vragen in het Engelse Lagerhuis Clfcmentis over de verkiezing HOOGWATER. Frarmenng bij Aöonnenieru WEERSVERWACHTING Wisselend bewolkt met Enkele opklaringen. vooral in de kustprovincies nu en dan een regen- of hagelbui. Matige, in de kustgebieden tijdelijk krachtige wind tussen Z.W. en W. Ongeveer dezelfde temperaturen als Vrijdag. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J, van Oeveren Redactie-adres Noordstr. 55-57, Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1250 Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDEN. Verschijnt dagelijks D rukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs f 3,90 per kwartaal. 1949 Opk. Ond. Opk. On<L 22 7.16 17.32 8.04 17.33 23 7.18 17.30 9.41 17.54 24 7.19 17.28 11.16 18.24 25 7.21 17.26 12.41 19.09 26 7.23 17.24 13.48 20.10 27 7.25 17.22 14.34 21.25 28 7.27 17.20 15.04 22.44 29 7.28 17.18 15.25 30 7.30 17.17 14.39 0.03 31 7.32 17.15 15.51 1.20 Het is weer zover, zullen velen zeggen. Frankrijk heeft zijn zoveelste periode sinds de be vrijding, waarin van regering gewisseld wordt. In feite is dit de tiende kabi netscrisis sedert de bezetting. De oorzaak, dat de Minister- President, de heer Queuille zijn ontslag nu reeds ruim twee weken geleden aan de President van de Franse republiek heeft aangeboden, moet gezocht wor den in de kwestie, die in de laatste jaren de grootste moei lijkheden heeft opgeleverd. Dit is de verhouding van de prijzen tot de lonen. Vele kabinetten puzzelden met dit probleem. Vele struikelden erover. Het leek nu juist het laatste jaar wat beter te gaan. Een straf aan pakken van de verschillende Ministers, gesteund door een goede oogst, een verhoging van de industriële productie en ten slotte door de Marshall-hulp had in de eerste plaats tot ge volg, dat een loonstop was inge voerd, die ook gehandhaafd kon worden. Dit laatste kon door dat de prijzen niet verder ste gen, ja zelfs eerder een neiging tot dalen vertoonden. Hierdoor en door de ruimere voorziening met de eerste levensbehoeften kon de loonstop gehandhaafd worden en kon voorkomen wor den, dat men verder in de be kende spiraal van hogere lonen, daardoor hogere prijzen, dan weer hogere lonen enz. terecht kwam. Hoever men sedert de bevrij ding reeds op het verkeerde pad was afgezakt, moge blijken uit het feit, dat in December 1948 de prijzen in Frankrijk on geveer 19 maal zo hoog lagen als in 1938. Het was dus ook hoog tij/d, dat hieraan een einde kwam. De bovengenoemde fac toren werkten gunstig en daar kwam nog bij, dat de commu nisten, die steeds weer trachtten door stakingen de ontevreden heid, die er bij de arbeiders klasse terecht heerste, uit te buiten, een opmerkelijke neder laag leden. Mogelijk werd het, dat Henri Queuille," die in September 1948 zijn Ministerie vormde, in Sep tember 1949 een voor Frankrijk merkwaardig jubileum kon vie ren. Het jubileum van zijn één jarig bewind. Veel verder heeft zijn regeringsperiode het niet kunnen brengen. De heer Queuille behoort tot de Radicaal-Socialistische par tij. Deze partij kan men be schouwen als een soort midden partij, dus noch socialistisch noch conservatief, hoewel de naam op het eerste kon duiden. Tezamen met de M.R.P., de Ka tholieke vooruitstrevende partij en de socialistische partij, is de laatste regering tot stand geko men en het merkwaardige in de Franse politiek is, dat deze drie partijen, tezamen met enkele kleine rechts-georiënteerde groepen, de laatste jaren steeds weer een regering vormden. Ook de nieuwe, nog te vormen rege ring zal zeker weer op deze com- u,4; rlocir» nifprst. rechts (Gaullisten), en uiterst links (communisten) beiden te dictatoriale neigingen vertonen om mee samen te regeren. Indien men dit alles weet, is het voor een Nederlander moei lijk te begrijpen, waarom, als men toch tot dezelfde combina tie moet terugkeren, het dan no dig is een kabinetscrisis uit te lokken. Wij zeiden boven reeds, dat de oorzaak gezocht moet worden in de verhouding tus sen prijzen en lonen. Deze kwestie is plotseling weer ur gent geworden door de deva- luatiegolf, die over West- Europa is gegaan. Wel heeft Frankrijk minder gedevalueerd dan Engeland en Nederland, doch toch zal het leven in het land van de goede wijn duurder worden. En het was bekend, dat vooral de socialisten niet tevre den waren over de lonen, ook al vóór de devaluatie. Het is be grijpelijk, dat de socialisten het in dit opzicht het moeilijkste hebben. Aan hun linkervleugel staat immers steeds de commu nistische partij te trekken en tracht aan deze zijde leden te winnen. Vandaar dat de socia listische partij onder de druk van deze linkervleugel langzaam maar zeker in de kringen van de regering zelve in de oppositie kwam en dan ook de oorzaak werd van de val van 't ministe rie Queuille. De Minister-President kon tenslotte geen eenheid in zijn regeringsploeg bewaren over de te volgen koers en hij trok daar uit de enige juiste consequentie, namelijk aftreden. Heeft het vorige jaar een zeer goede landbouwoogst hem ge holpen aan het bewind te blij ven, dit jaar is dit anders. De grote droogte, die deze zomer heel wat producten heeft geteis terd, doet zijn uitwerking gevoe len in stijgende prijzen, waarbij de devaluatie nog een handje heeft geholpen. De socialisten hebben de Ka binetscrisis uitgelokt, het lag dus voor de hand dat het Fran se staatshoofd, President Auriol, aan een socialist opdracht gaf een nieuwe regering te vormen. De Minister van Binnenlandse Zaken uit het vorige Kabinet, Jules Moch, kreeg deze opdracht doch kon, zoals te verwachten was, deze niet tot een goed ein de btengen, ondanks het feit, dat hij in de Franse volksverte genwoordiging juist genoeg stemmen verkreeg. Bij het uit zoeken van de verschillende Mi nisters struikelde hij echter. Ook Robert Schuman van de M.R.P. zag geen kans, waarop opnieuw een radicaal-socialist de op dracht kreeg, namelijk René Mayer. Deze laatste komt nu met een programma, waaruit verschillende punten van Jules Moch zijn overgenomen. Aan de arbeiders, die een zeer laag maandinkomen hebben— en dat zijn er velen zal een uitkering geschieden van 3000 francs. Dit is dus als een tegemoetkoming aan de socialisten te beschou wen. Daarnaast zal zeer ernstig gestreefd worden naar een prijs verlaging van de voornaamste verbruiksgoederen. Hoe dit stre ven echter tot succes moet lei den, wordt niet vermeld. Ten slotte zullen de staatsuitgaven verminderd worden. Een loffe lijk streven. Indien het de Fran se staat dan nog zou gelukken de vele milliarden francs aan belastingen binnen te krijgen, die thans door ontduiking van de voorschriften niet betaald worden, zal het misschien aan deze regering Mayer eveneens een voor Franse begrippen lang leven beschoren zijn. Het zou de rust en het herstel van 't land zeker ten goede ko men. huidgenezend en huidverbeterend middel is Purol. Hoort in huis I Op de Woensdagavond te Djogja gehouden persconferentie gaf Dr. Sukiman, de vijfde republikeinse diplomatieke koerier uit Den Haag, als zijn overtuiging te ken nen, dat de RTC ultimo deze maand zal worden beëindigd. Hij legde er nogmaals de nadruk op, dat de delegaties van de republiek en de BPO zo poedig mogelijk naar Indonesië zulien terugkeren, ongeacht of de conferentie slaagi of niet. Volgens Dr. Sukiman is het moeilijkste probleem, waar voor de conferentie geplaatst is, de kwestie van het Uniestatuut. „Indien men te dien aanzien tot overeenstemming komt, zullen de andere vraagstukken binnen kor te tijd worden opgelost", aldus Dr. Sukiman. Met betrekking tot de huidige moeilijkheden in Indonesië betogde hij, dat „men onmogelijk langs klippen kan zei len, zolang de Nederlanders de souvereiniteit nog niet hebben overgedragen". - Deze week zijn te Luenebork opnieuw 34 Oost-Duitse politie mannen, onder wie een hoge func- tionnaris, aangekomen. Zij zijn uit de Sovjet-zone ontsnapt. In totaal heeft Lueneborg reeds 223 gedeserteerde Oost-Duitse politie mannen gezien. Een reusachtig beeld van Stalin zal Praag gaan sieren. Het beeld, dat 30 meter hoog is, zal op een heuvel worden opgericht en zal slechts door de torens van de St. Vituskathedraal in hoogte worden «overtroffen. De eerste steen zal op Stalins 70ste verjaar dag, 1 December, worden gelegd. M. Karim Lubis, adjudant van de Sultan van Djogja, is Donder dag als speciale koerier van de Sultan naar Den Haag vertrok ken. In gezaghebbende kringen verklaarde men nader.dat hij een rapport over de laatste ontwik kelingen van de toestand in Indo nesië, in het bijzonder in het ge bied van Oost-Java, bij zich heeft. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Naar aanleiding van een uit lating van Generaal Mr. H. J. Kruis, dezer dagen gedaan over de minimum diensttijd, welke hij nodig acht voor een moderne opleiding, en oefening van de infanterist en waarin hij ver klaarde, dat de regering nog niet over de duur van de dienst tijd zou hebben beslist, ver nemen wij van officiële zijde, dat deze mededeling misver stand kan wekken, Zoals bekend, bepaalt art. 28 van de dienstplichtwet de duur van de eerste oefening voor de landmacht op ten hoogste 12 maanden, behoudens dan van hen die in opleiding komen voor onderofficier of officier en voor enkele eveneens in dat artikel genoemde categorieën dienst plichtigen, die langer dienen. Bij de regering bestaat, zo vernemen wij verder, geen voor nemen wijziging van dit artikel voor te stellen. In een Vrijdagavond te Luik voor het Belgisch studenten genootschap voor handelsuitbreiding gehouden rede, heeft de Belgische Minister van Financiën met betrekking tot Benelux om. het volgënde gezegd: „Ik |ben een beslist voorstander van het principe van 'n economische unie met onze Noorderburen.De moeilijke besprekingen te Luxemburg hebben andermaal bewe zen, 'dat de „nationale" vraagstukken nog steeds niet opgelost zijn. Omtrent de wederzijdse concessies is druk onderhandeld- Het in Den «Haag geparafeerde protocol is aanzienlijk verruimd. Een economische unie vooronder stelt vrij goederenverkeer. Naar mate de goederen vrijkomen wordt de economische unie voor bereid. Het voornaamste doel van de voorunie is dan ook de spoedige verwezenlijking van de vrijhandel. Deze vrijheid hangt echter in ruime mate af van de betalingsmogelijkheden van onze partner. Er dient bijgevolg etap- pegewijze te werk te worden ge gaan. iDe voorgestelde maatregelen ter „versoepeling van de goud clausule van het voorlopig proto col van Den Haag zouden tot ge volg hebben gehad, dat België een onbeperkte hoeveelheid van niet- cmwisselbare deviezen diende te aanvaarden. Dit is de weg effe nen voor een inflatie. De goud clausule is in feite slechts een noodzakelijk alarmsein om de cre- dieten redelijk te keperken. Wij Generaal Francisco Franco is Vrijdagmorgen uit Madrid ver trokken voor de eerste etappe van zijn reis naar Portugal. Hij zou Vrijdagavond in Vige scheep gaan op de kruiser „Miguel Cervantes" en wordt Zaterdag (heden) in Lissabon verwacht. Tijdens zijn afwezigheid zal de Regentschapsraad de functies van het Staats hoofd uitoefenen. Generaal Fidel Davila, de Minister van oorlog, zal als hoofd van de Regering optreden. Senora Carmen Franco is Vrij dag reeds per trein in Lissabon aangekomen. In haar gezelschap waren de echtgenote van de Mi nister van Buitenlandse Zaken, Artajo, en die van de Minister van Marine, Regalado. Ter ere van Franco's bezoek aan Portugal, dat zes dagen zal duren, zullen militaire parades worden gehouden, stierengevech ten worden georganiseerd, opera voorstellingen gegeven en vuur werk- en zoekliel^;vertoningen. Dit bezoek aan Portugal is Franco's eerste officiële bezoek aan een buitenlandse hoofdstad. De kruiser „Miguel Cervantes", Vigo naar Lissabon maakt, wordt geëscorteerd door twee andere kruisers en zes destroyers. Dit Spaanse smaldeel zal door een Portugees smaldeel verwelkomd en n^ar Lissabon-geëscorteerd worden. De lortugese President, maar schalk Antonie Oscar Carmona, de Minister-president, Olivira Sa- iazar, en de Minister van Buiten landse Zaken, Dr. José Caeire Da Mata, zullen Franco on de kade ontvangen. Franco zal logeren in het 18- eeuwse Paleis van Queluz, dat he kend is als het „Portugese Ver sailles", aan de. rand van Lissa- waarmede Franco de reis van bon gelegen. vragen van onze partners geen goud, doch enkel het bestaan van een „stoplicht' om ons te waar schuwen. De waardering van de Belgische frank ten aanzien van de gulden wijst duidelijk op een terugkeer tot het evenwicht in de wederzijdse betalingsbalans. Nie mand heeft ooit beweerd dat Be nelux zonder offers tot stand zou komen, doch wij hebben de plicht deze offers zoveel mogelijk te be perken. Wij mogen de rechtma tige belangen van onze landbou wers niet prijsgeven. Elke poli tiek brengt verantwoordelijkheid en moeilijkheden met zich. In die zin ,s het dat van weerszijden van de Moerdijk moet worden gewerkt om al wat ons scheidt tot een mi nimum te herleiden. De Conferentie te Luxemburg is een stap in de goede richting. Wij hebben er onze respectieve standpunten nader toegelicht en ze blijken niet onverzoenbaar te zijn. Het staat evenwel vast, dat de schaduw van de niet-omiwissel- baarheid der munten over onze besprekingen heeft gezweefd. De oplossing van dit probleem zullen wjj ongetwijfeld vinden door ons bok naar het Zuiden te richten. Door opnieuw de onder handelingen op te nemen met Italië en Frankrijk, daar waar zij te Washington werden stopgezet. Men mag hopen, dat het, na Eenelux, nog tot een ruimere en meer doeltreffende samenwerking zal komen, die 'zal voeren tot de verwezenlijking van het ideaal, dat de voorwaarde is voor ons voortbestaan als vrije, gelukkige en voorspoedige volken: het Ver enigd Europa. Sprekende over de jongste Beneluxconferentie te Luxemburg, verklaarde de heer Liebaert nog dat deze geheel in het teken stond van de verwezenlijking van het interne en externe evenwicht van de Belgische en Nederlandse be drijfsleven. De totstandkoming van de economische unie op 1 Juli 1950 hangt vrijwel geheel aan de oplossing van dit probleem af. De verwezenlijking van het externe evenwicht vergt het herstel van het evenwicht in het wederzijdse handelsverkeer. Zolang België de last moet dragen van een finan ciering van een groot tekort aan De E.C.A.-missie in ons land heeft met de Nederlandse rege ring een overeenkomst getroffen voor de aankoop van 15.000 ka raat aan industriële diaman ten. Deze diamanten werden aangekocht ten behoeve van de regeringsvoorraad in de Ver. Staten met fondsen uit de spe ciale locale rekening. Deze re kening bestaat uit de tegen waarde in guldens van de dol larhulp der Ver. Staten aan ons land en wordt gebruikt voor bij zondere herstelprojecten. Vijf procent dezer rekening wordt evenwel gereserveerd voor de administratie van het plan- Marshall in ons land en voor de aankoop van materialen waar aan tekort 'bestaat. t Deze verkoop van diamanten aan de Ver. Staten is de laatste van een aantal dezer verkopen, waarmee de Nederlandse rege ring de Ver. Staten heeft ge holpen in het verkrijgen van belangrijke artikelen ten be hoeve van de regerirtgsvoor- Na Engeland heeft Nederland de grootste hoeveelheid strate gische materialen aan de Ver. Staten geleverd van alle landen onder het Europese herstel pro gram. De Nederlandse regering gaat voort aan de Ver. Staten goederen beschikbaar te stellen voor de regeringsvoorraad, bin nen het kader van de locale re kening. De hierboven genoemde aan koop werd gedaan langs de nor male handelskanalen in Am sterdam. De diamanten werden naar de Ver. Staten gezonden, waar zij nagezien zullen worden door een vertegenwoordiger der regering en vervolgens opgesla gen. Diamanten zijn belangrijk voor vele grote industriën en zijn van essentieel belang in de metaalnijverheid. Bij een onderzoek in de zaak der valse guldens heeft de poli tie sporen ontdekt, die van Luik naar Charleroi leiden. De zaak zou op touw gezet zijn door de candidaat-notaris Marcel Le brun. uit Marchienne au Pont, die wegens het uitgeven van chèques zonder dekking reeds is aangehouden. De Luikenaar De Ceuninck, drukker van de valse guldens, heeft Lebrun evenals een industrieel uit Ra- mines en een handelsvertegen woordiger uit Ukkel, die allen op instructie uit Charleroi aange houden zijn. Een andere aan houding is te Chateaulineau verricht. Het betreft hier een handelsagent uit Marcinelle. De Gerechtelijke politie bij het parket te Luik zet haar on derzoek in de zaak van de valse guldens voort. Thans zijn op bevel van de instruerende ma gistraat 'n veehandelaar te Vi- vegnies en een foto-graveerder uit Luik aangehouden. De eer ste heeft bekend valse guldens aan de man te hebben gebracht, de tweede heeft bekend samen met een Brusselaar cliche's te hebben vervaardigd voor het drukken van valse briefjes van 100 gulden. Er zou voor meer dan 12 millioen Belgische frank valse munt zijn vervaardigd. Er zijn drie categorieën van overeenkomsten, die waarschijn lijk deze maand als definitieve resultaten van de Ronde Tafel conferentie zullen worden ge sloten, aldus verneemt de spe ciale correspondent van het A.N.P. In de eerste plaats zal het charter van de souvereiniteits- overdracht met het daaraan be antwoordende charter van over name door de R. I. S. in de ple naire slotzitting van de confe rentie worden vastgesteld. Deze zitting zal, naar verwacht wordt op of vóór 1 November plaats hebben. Voor het einde van de conferentie zullen voorts een aantal afzonderlijke overeen komsten worden aangegaan houdende voorzieningen voor de overgangsperiode tot aan de overdracht der souvereiniteit en eventueel voor de eerstvolgende periode na de overdracht, voor zover wettelijke regelingen van de R. I. S. nog niet tot stand zijn gekomen. Over deze overeenkomsten en voorzieningen wordt nog druk gesproken door de delegaties. De derde categorie van docu menten wordt gevormd door het Unie-statuut en de daaraan toegevoegde accoorden op mili tair, financieel-economisch, so ciaal en cultureel gebied en op sluiten van handelsovereen komsten met Europese landen. Bij het sluiten dezer overeen komsten zullen de Unie-part ners geheel zelfstandig en op eigen verantwoordelijkheid op treden doch de voorbereidende besprekingen hiervoor zullen door de regeringen van beide landen in samenwerking en on derling overleg geschieden. De subcommissie, die de con cessies en andere contractuele verplichtingen behandelt, is nog niet geheel tot overeenstem ming gekomen. Er bestaan nog moeilijkheden over de regelin gen bij eventuele nationalisa ties Deze moeilijkheden betref fen de transferregelingen bij schadeloosstellingen in geval van nationalisatie. De Neder landers wensen dat in dat geval het bedrag der schadeloosstel ling onmiddellijk en in zijn ge heel zal worden overgemaala aan de eigenareh in Nederland. De Indonesiërs wensen wel al gehele schadeloosstelling te geven, maar willen zich het recht voorbehouden het tempo en het bedrag van overmaking naar Nederland te regelen over eenkomstig de deviezenposiüe van het land. Over een transferregeling van gelden van salarissen en pen sioenen is overeenstemming be reikt. Ten aanzien van de mo- gebied der buitenlandse betrek- netaire politiek van de R. I. S. kingen. ris overeengekomen, dat overleg De verschillende commissies met Nederland zal worden ge en subcommissies van de R.T. pieegd wanneer de R. I. S. be- C. hebben Vrijdag hun rappor ten aan de Centrale commissie voorgelegd. In de financieel economische subcommissies is met betrek- king tot het vraagstuk der buitenlandse handelsaccoorden overeenstemming bereikt. Deze overeenstemming houdt in, dat de beide Unie-partners, gecoör dineerd zullen optreden bij het koorts en pijnen, drijft U uit door de kracht der genezing van SANAPIRIN Buisje 25 tabl. 40 ct; 50 tabl. 75 ct. Vragen aan de Minister heb ben Donderdag het Britse La gerhuis plezier opgeleverd, toen een Labourlid de Minister van Opvoeding vroeg of het pak slaag, dat zes Londense jongens op school hadden opgelopen wegens het kussen van meisjes overeenkomstig de regel was. Onder grote hilariteit ver klaarde Minister Tomlinson, dat hij hieromtrent geen maatrege len zou nemen. „Ik kan mij voorstellen, dat de jongelieden het de moeite waard vonden", zo zeide hij. Het conservatieve lid Sir Tho mas Moore noemde de kern van de zaak het volgende: „was het kussen de straf waard? Als wij moeten aannemen, dat het emo tionele zich tot het physieke verhoudt als twee staat tot één, dan hebben de jongens niet te klagen gehad." unie vrijwel onmogelijk. In de huidige omstandigheden bestaan er bij deze financiering ernstige gevaren, om deze reden hebben wij er dan ook op gestaan volledig ingelicht te worden omtrent de voorgenomen maatregelen, om het bilateraal gebrek aan evenwicht te dekken. Deze middelen zijn: 1. De voorwaardelijke Mar shall-hulp. 2. Trekking op het valuta fonds. 3. Buitenlandse leningen. 4. De aantrekking van devie zen (en hierop leg ik de nadruk), die wij kunnen gebruiken. 5. Een politiek van gecoördi neerd inwendig crediet ter ver effening van respectieve toe enen zijde, blijkt de economische standen. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft Donder dag bij tweede stemming Joe- go-Slavië tot niet permanent lid van de Veiligheidsraad ge kozen in plaats van het uit tredende lid de Oekraine. Bij eerste stemming werden Ecuador en India met respec tievelijk 57 en 56 stemmen ge kozen in plaats van Argentinië en Canada. Bij deze stemming werden op Joego-Slavië 37 stem men uitgebracht en op de Sow- jet-Russische candidaat, Tsje- cho-Slowakije, 20. Daar de vereiste meerderheid (twee derden van de uitge brachte stemmen) 39 was, moest worden overgestemd, waarbij Joego-Slavië 39 stem men verwierf en Tsjecho-Slo- wakije 19. Onmiddellijk na de bekend making van de uitslag stond Wysjinsky op en verklaarde dat de Sowjet-Unie Joego-Slavië's lidmaatschap van de Raad niet zou erkennen. Hij werd door voorzitter Romulo tot de orde geroepen, daar het reglement slechts toelaat, dat leden van de algemene vergadering in een dergelijk geval alleen hun stem toelichten. Voor de stemming had Wys jinsky zijn standpunt, dat een verkiezing van Joego-Slavië in strijd met het Handvest is, voor de vergadering uiteengezet. Of schoon voorzitter Romulo hem ook hierbij tot de orde riep en erop wees, dat dergelijke ver klaringen voor een geheime stemming niet geoorloofd zijn, zette Wysjinsky zijn rede voort. Naar Reuter meldt, heeft de verkiezing van Joego-Slavië in Engeland algemene voldoening gewekt, ofschoon de Britse dele gatie had verklaard voor Tsje- cho-Slowakije te zullen stem men. De Manchester Guardian schrijft, dat het te betreuren zou zijn als Rusland nu uit de Verenigde Naties zou treden, of schoon dit „al heel weinig ver schil in de praktijk" zou maken. Het blad noemt de wijze, waar op Wysjinsky Tsjecho-Slowa- kije's candidatuur had gesteund „niets minder dan chantage". Dean Acheson, de Amerikaan se Minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde, dat de ver kiezing van Joego-Slavië „niets was om over opgewonden te raken". Hij geloofde niet, dat deze kwestie een ernstige scheu ring in de Verenigde Naties te weeg zou brengen. Een woordvoerder van het Franse departement van Bui tenlandse Zaken noemde de verkiezing in overeenstemming met het Handvest. In diplomatieke kringen te Lake Success acht men het pro test van Wysjinsky betrekkelijk gematigd. Kardelj, de Joego slavische Minister van Buiten- landsche Zaken, die de -Joego slavische delegatie naar de Ver enigde Naties leidt, was van mening, dat de positie van Joego-Slavië in de Veiligheids raad zal „bijdragen tot de in ternationale samenwerking en vredelievende betrekkingen in de wereld". „Wat Wysjinsky ook zegt, Joego-Slavië behoort nog tot Oost-Europa", zo zeide hii. In sommige kringen te Bel grado, acht men de verkiezing van Joego-Slavië een harde slag voor het prestige o'er Sow- 1 jet-" nie, niet alleem in het Westen maar ook in de landen der Kominform. Nederland steunde Joego- Slavië. Nederland heeft Donderdag de candidatuur van Joego-Sla vië voor de zetel in de Veilig heidsraad gesteund,- aldus ver neemt A.N.P./Aneta van be trouwbare zijde te Flushing Meadows. Daar Joego-Slavie precies het vereiste aantal van 39 stemmen heeft behaald, zou men de Ne derlandse stem als doorslag gevend kunnen beschouwen. Tot vlak voor de stemming was het nog niet geheel zeker, of Nederland aan zijn aanvan kelijk voornemen om Joego-Sla vië te steunen gevolg zou geven. Van aanvang af hadden twee vragen voor de Nederlandse de legatie een belangrijke rol ge speeld, n.l. of Joego-Slavië enige kans zou maken en hoe de an dere mogendheden van het At lantische Pact zouden stemmen. Hoewel het vrijwel zeker was, dat België en Luxemburg Joego- Slavië zouden steunen, bestond er tot Donderdagochtend nog enige twijfel omtrent Frank- rijks houding. Na ruggespraak voor de stemming besloot de Nederlandse delegatie voor Joe go-Slavië te stemmen. Dr. Wladimir Clementis, Tsje- cho-Slowaaks Minister van Bui tenlandse Zaken, heeft de ver kiezing van Joego-Slavië in de Veiligheidsraad „de zwaarste slag voor de V. N." genoemd. Hij zei, dat het resultaat der verkiezing was voorbereid door de V. S. „Niemand zelfs niet degenen, die de Amerikaanse order hebben gehoorzaamd - twijfelt er aan, dat de princi pes en overeenkomsten, die in de V. N. moeten gelden, open lijk zijn geschonden en dat deze schending ernstige gevolgen zal hebben niet alleen in de samen werking binnen het kader van de V. N„ maar ook er buiten", zo zei hij. Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. De Britse Minister van Bin nenlandse Zaken, Chuter Ede, verklaarde Donderdag in het Lagerhuis, dat er in het vorige jaar te Londen 55 gewelddadige aJanvallen op Joden waren voor gekomen. ZATERDAG 22 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens Terneuzen Walsoorden 1.34 2.09 2.59 1.46 2.21 3.11 ZONDAG 23 OCTOBER. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 2.14 2.49 3.39 n.m. 2.28 3.03 3.53 langrijke veranderingen aan brengt op gebied van financiële wetgeving, de wetten betreffen- de de federale bank en de koers verandering van de munteen- hPBeide partijen hebben zich het recht voorbehouden even tueel op de gedane toezeggingen terug te komen wanneer geen bevredigende oplossing voor het schuldenvraagstuk zou worden gevonden. De commissie, bestaande uit de heren, Hirschfeld, Djoeanda en Indrakoesoema is reeds met het werk begonnen. Alle par tijen hebben zich bereid ver klaard het schuldenbedrag van deze commissie te aanvaarden. De commissie hoopt het a.s. weekeinde met haar werkzaam heid gereed te komen. De staatkundige commissie heeft nog geen overeenstem ming bereikt over het vraagstuk Nieuw-Guinea. De desbetref fende werkgroep heeft geen op lossing kunnen vinden. Wel heb ben partijen geconstateerd, dat een partij haar standpunt zal moeten prijsgeven, maar in dat geval zal de andere partij toe zeggen de doelstellingen van de wederpartij te verwezenlijken. In Indonesische kringen hoor den wij de suggestie, dat va principe zou worden vastgesteld, dat Nieuw-Guinea tot de R. I. S. hoort. Men zou dan na de R. T C nadere overeenkomsten met Nederland kunnen sluiten met betrekking tot de economische ontwikkeling en bestuursvoering op Nieuw-Guinea, waarin Ne derland dan uiteraard een groot aandeel zou hebben. Op deze wijze zouden dan de doelstellingen van Nederland met betrekking tot dit gebied verwezenlijkt kunnen worden. Het Uniè-statuut is thans bij na gereed. Er is nog enige dis cussie over regeling van het burgerschap. Met betrekking tot de buiten landse betrekkingen is algehele overeenstemming bereikt. Over de hoge commissarissen in el kanders gebied is overeengeko men, dat deze functionarissen diplomatieke vertegenwoordi gers zullen zijn in rang gelijk te stellen met ambassadeurs. Tenslotte vernemen wij nog, dat de voorlopige constitutie van de R. I. S. gereed is. Zij zal Maandag aan de Republikeinse delegatie in haar geheel ter goedkeuring worden voorgelegd en Dinsdag van de B. F. O., waarna de tekst onmiddellijk aan de Nederlandse delegatie zal worden overhandigd. De militaire commissie is eveneens met haar werkzaam heden gereed gekomen. Ook voor de kwestie van de terug trekking der Nederlandse troe pen is een accoord bereikt. Ne derland zal trachten de terug trekking aanmerkelijk te be spoedigen door het charteren van buitenlandse schepen voor troepentransporten naar Ne derland. Naar waarnemers ons mede delen is de conferentie thans definitief in haar laatste fase getreden waarin nog slechts twee belangrijke problemen od een oplossing wachten te weten Nieuw-Guinea en de schulden regeling. Naar Indonesische op vatting zijn de overige nog niet ongeloste problemen niet van dien aard, dat de duur van de conferentie erdoor zal worden verlengd. De Indonesische gedelegeer den overwegen de mogelijkheid om daags na de slotzitting met extra-vliegtuigen naar Indone sië te vertrekken. Oo schriftelijk bevel van het hoofdbureau var politie heeft de directeur van de Italiaanse ge vangenis te Brescia twee mannen, beschuldigt van het maken van valse sterling bankbiljetten, vrij gelaten. ate'- bleek dat de brieven van het hoofdkwartier eveneens ver valst waren.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1