Uitzending naar Indonesië Belgische Koningskwestie Joego-Slavië gekozen Werd Dr. Beel beledigd? er srentie VRIJDAG 21 OCTOBER 1949 5e Jaargang No. 1249 Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Temeuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. per mm io ct.; minimum por advertentie ƒ1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: B regels 60 ct.; Iedere recti meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad IB sent meer. GEEN SMET OP HUN VERDERE LEVEN- Aanbieding nationale klederdrachten aan Prinses Wilhelmina Herhalingsoefeningen en De onrust in Oost Midden-Java De bommenwerpersvloot der Verenigde Staten Nederlands schip aan de grond gelopen Coaster laat niets van zich horen vjot niet-permanent lid van de Veiligheidsraad Vleesdistributie wordt binnenkort opgeheven De verloren sleep terecht Proces contra „De Waarheid" Russische stoottroepen in Hongarije*?,j HOOGWATER. n.m. 1.05 1.40 2.30 Joego-Slavische tegenspraak Zelfmoorden te Parijs Pnmkering by AbonnementTemcuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot -avond. Wisselende bewolking m!et vooral in de kustprovincies nu en dan buien, sommige met onweer. Matige tot krachtige! in de kustgebieden tijdelijk har de Zuid-Westelijke wind en weinig verandering in tempera tuur. VRIJE ADVERTENTIEPRIJS VOOR DIENSTPLICHTIGEN DIE ZICH WEDERRECHTELIJK HERBEN ONTTROKKEN Men meldt ons van bevoegde zijde: (De chef van de generale staf heeft in zijn hoedanigheid van commanderend generaal bepaald, dat de dienstplichtigen, die zie wederrechtelijk onttrokken hadden aan uitzending naar Indonesië, van wier zaken door de Krijgsraad nog geen kennis is genomen en voor wie verwijzing naar de Krijgsraad naar zijn oordeel met nood zakelijk is, alsnog naar Indonesië zullen worden uitgezonden, ten einde hen in de gelegenheid te stellen evenals hun kameraden daar te lande hun plicht te vervullen. zich voldoende reali- de sterkte van deze bende 2.000 man, mogelijk meer, bedragen. De T.N.I. zou deze zwarte katten niet drastisch willen aanpakken om redenen van interne politieke aard. Volgens welingelichte Nederlandse kringen is deze bri gade een geheim genootschap, on- Jer communistische leiding en is haar doel, chaos te verwekken. In Indonesische politieke kringen was men gisterenavond niet ge neigd, op een en ander commen taar te geven. Aanleiding tot deze maatregel is o-m. de overweging geweest, dat het een eerste plicht is tot een snelle aflossing te komen van hen, die soms reeds meer dan drie jaren hun taak in In donesië vervullen- De plicht van snelle aflossing geldt evenzeer ten opzichte van de verwanten van de militairen overzee. Voorts is overwogen, dat een veroordeling door de Krijgsraad een smet werpt op het gehele ver dere leven, hetgeen niet alle be- Omtrent de aanbieding van na tionale klederdrachten aan Prin ses Wilhelmina kan nog het vol gende worden medegedeeld: Het was niet gemakkelijk om een 80-tal klederdrachten uit ver schillende streken van ons land bijeen te brengen. Een zeer groot gedeelte van de drachten is in de achter ons liggende jajpn verloren gegaan of wordt nog slechts spo radisch 'aangetroffen. Een en ander is het gevolg van het feit, dat men door invloed van de mode een volkscostuum niet meer droog of verknipte of dat men het door gebrek aan nieuwe grond stoffen, totaal afdroeg. Men hoopt in het volgende seiizoen 'jet openluchtmuseum sluit op 1 Nov. met 'n volledige expositie te kunnen komen. Wat er gedragen werd in het défilé was echter niet voor deze gelegenheid uit de linnenkast ge haald. Groningen opende de rij o.a. met de vrouwen- en mannen- feestdracht omstreeks 1825, een kerkcostuum en een werkcostuum. Opvallend was het Friese vrou- wencostuum met de Duitse muts van omstreeks 1790. Natuurlijk mocht het Hindeloper vrouwen- costuum van omstreeks 1800 niet ontbreken. Voorts kon men di verse vrouwencostumes van om streeks 1825 en 1®50 bwonderen, evenals een mannencostuum van 1850. Van Drenthe trokken ook de aandacht de rouwcostuums. In Overijssel vindt men nog vele volkskiederdrachten, die vandaag nog gedragen worden. Men denke slechts aan Staphorst en Markelo, hier uiteraard ook vertegen- woofuigd, 'Gelderland was n niet zo sterk vertegenwoordigd maar Utrecht weer wel met Spa kenburg en Bunschoten. Typisch is, zo vernamen we nog van des kundige zijde, dat er een tendenz valt op te merken dat alle kleur verdwijnt uit de Gostuums. Noord Holland trok de belangstelling met de West-Friese klederdracht, het Huizer vrouwencostuum en natuurlijk de Marker, Urker en V/olendamse klederdrachten. Er waren vele prachtige sieraden, waarvan sommigen zeer veel waarde hadden. Verder passeer den de revue de klederdrachten uit Zuid-Holland van Katwijk en Scheveningen. En tenslotte Zeeland, Noord- Brabant en Limburg met rijke en veelkleurige klederdrachten uit verschillende provincies. Ook kon men hier wat Zeeland betreft duidelijk de verschillen zien tus sen de Protestantse en Katholieke dracht. Prinses Wilhelmina on derhield zich met alle deelnemers aan dit défilé. H. K. H. liet Zich de bijzonderheden duidelijk de monstreren en ook wenste Prin ses Wilhelmina precies te weten, wat de reden en de betekenis was van de verschillende onderdelen dezer volksklederdrachten. Ook in het tentoonstellingsgebouw liet H K. H. Zich uitvoerig inlichten, waarbij Zij Zich vol belangstelling en dikwijls ook zeer goed op de hoogte toonde. trokkenen seren. Van de militairen, die uitgezon den worden, is zorgvuldig vast gesteld, dat uit medisch, geeste lijk en sociaal oogpunt de uitzen- iing verantwoord is. Zij hebben leze dagen mededeling ontvangen van hun op handen zijnd vertrek, bij welk vertrek in geen geval c'wang of geweld zal worden toe gepast. De verwanten ontvan gen gelegenheid tot afscheid ne men. Zij kunnen op Rijkskosten naar en van Schoonhoven reizen. In dit verhand moge er nog eens de aandacht op worden ge vestigd, dat krachtens de wet ,,rechtpleging bij de Landmacht" de commanderend generaal be oordeelt of een zaak naar de Krijgsraad te velde toehoort te worden verwezen". VOOR GEWONE DIENST PLICHTIGEN VAN VIER COMPAGNIEËN. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat in 1949 voor herhalingsoefeningen in werkelijke dienst komen de ge wone dienstplichtigen van de Landmacht, behorende tot vier door de Minister van Oorlog aan te wijzen Compagnieën. De duur van de herhalingsoefe ningen bedraagt voor het admini stratief personeel 9 dagen, (de Minister is gemachtigd deze ter mijn te bekorten) voor de dienst plichtigen aangewezen voor kwar tiermaken 6 dagen en voor de overige dienstplichtigen 4 dagen. Drie doden vielen, toen een Nederlandse patrouille, die in Zuid-Borneo in een prauw stroomopwaarts op de Baritori- vier voeren, uit een hinderlaag beschoten werden. Een militair van het K.N.I.L. werd dodelijk getroffen; twee anderen verdron ken na het omslaan van de boot. Een opsporingsactie is ingezet. Van doorgaans goed ingelichte militaire zijde vernam Reuter gisteren, dat een guerillabende, die zichzelf „de zwarte kat-bri- gade" noemt en onder leiding etajit van een communist, die be kend staat onder de naam Atoidin Effendi, de voornaamste oorzaak is van de huidige wanordelijkhe den in Oost- en Midden-Java. Volgens bedoelde zegslieden zou In antwoord op critiek van de vloot op de politiek van de lucht macht, die een vloot van bom menwerpers B 36 opbouwt, heeft generaal Vandenberg, de Ameri kaanse stafchef van de lucht macht, voor de commissie voor de gewapende diensten van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat, indien de V. S. het aantal bommenwerpers beperkten, jje Sowjet-Unie zich zou kunnen concentreren op de ontwikkeling van haar aanvalskracht. „Bommenwerpers van het type B 36, B 47 en B 50 kunnen louter en alleen al door hun bestaan de Sowjet-Unie dwingen haar in dustriële kracht, technische be kwaamheid, mensenmateriaal en geld te geleiden in zuiver defen sieve banen, hetgeen inderdaad reeds het geval is, en zodoende hulpbronnen dempen, die anders voor offensieve doeleinden ge bruikt zouden worden", aldus ge neraal Vandenberg. Donderdagmorgen is het So cialistische partijbestuur onder leiding van Max Buset in ver gadering bijeen geweest. In een na afloop dezer bijeen komst uitgegeven communiqué wordt verklaard, dat het be- Het 300 ton metende Neder landse schip „Sparta" is voor de kust bij Abo (Finland) aan de grond gelopen en is zinkende. De uit zes koppen tellende beman ning is er in geslaagd veilig de kust te bereiken. Eigenaar van de „Sparta" is de heer K. R. Pronk te Beilen. De kapitein is de heer K. van der Linden te Groningen. Het schip dat in 1940 is gebouwd, meet 291 brt. en beeft een laad vermogen van 32i5 ton. De „Spar ta" was op weg met stukgoed van Kopenhagen naar Helsing fors. Het schip was verzekerd. De Nederlandse Coaster „Claes Compaen'', een ongeveer 500 ton metend schip, dat Maandagoch tend van Brunsbuttel in Duits land met een lading hout naar Umuiden is vertrokken, werd voor het laatst gesignaleerd in de monding van de Elbe, ter hoogte van de boei „Elbe E". Sindsdien heeft men niets meer van het scheepje gehoord en Schevenin- gen-radio heeft dan ook alle op de Noord- en Waddenzee varende schepen verzocht naar de Coaster uit te zien. Het is mogelijk dat de radio van het scheepje defect is geraakt of dat de kapitein met het oog op de zware zeeën en de houtlading een vluchthaven heeft opgezocht. stuur de politieke draagwijdte heeft onderzocht van de jongste verklaring der regering met be trekking tot het persoonlijke standpunt van Koning Leopold inzake de volksraadpleging. De Socialistische partij heeft zich wat het principe der volksraad pleging en de voorziene uitvoe ringsbepalingen betreft, vol strekt tegen de regering ge kant. Tenslotte wordt in het com muniqué verklaard, dat het par tijbestuur alle nodige maatrege len heeft genomen om het hoofd te kunnen bieden aan de ver dere ontwikkeling van het Ko ningsprobleem. De liberale Minister van Open bare werken, Buisseret, heeft te genover een correspondent van „Le Soir" verklaard, van oordeel te zijn, dat Koning Leopold „door het land de beproeving van een volksraadpleging te be sparen, en afstand te doen van de troon, de dynastie een grote dienst zou bewijzen". Hij wees er verder op, dat hoewel de Koning heeft bekend gemaakt, dat hij slechts een terugkeer in overwe ging zou nemen, indien hij ten minste 55 procent der stemmen in het land op zich weet te ver enigen, het parlement geheel vrij blijft in zijn interpretatie van de resultaten der volksraad pleging en het laatste woord te zeggen zal hebben. Minister Buisseret voegde hieraan toe: „De Waalse liberalen, waartoe ik behoor, wensen niet dat het hoofd van de staat op zekere dag Koning is van een gedeelte van het land dat lijnrecht te genover het andere staat. Indien de Koning in Wallonië slechts 50 procent der stemmen plus 8 op zich zou weten te verenigen, dan behouden wij ons voor, dit resultaat uit te leggen als een aanwijzing, dat de Vorst zich moet terugtrekken. Joego-S/nvië is gisteren bij tweede stemming verkozen tot niet- permanent lid van de Veiligheidsraad- Bij eerste stemming werden gekozen Ecuador en India met respectievelijk 57 en 56 stemmen. Bij deze stemming werden op Joego-Slavië 37 stemmen uitgebracht en op Tsjecho-Slowakije 29- Daar de vereiste meerderheid 39 stemmen was, was herstem ming noodzakelijk voor de derde vacante zetel. Bij deze herstem ming werden op Joego-Slavië 39 stemmen uitgebracht tegen 19 op Tsjecho-Slowakije. In de Veiligheidsraad hebben 11 landen zitting. Vijf van hen hebben een permanente zetel. Dit zijn: Engeland, Amerika, de Sowjet-Unie, China en Frank rijk. De overige zetels werden bezet door de niet-permanente leden, die periodiek aftreden. Laatstelijk werden de niet-per manente zetels ingenomen door Cuba, Egypte, Noorwegen, Ar gentinië, Canada en de Oekraï ne. De laatste dier landen zijn op 31 December a.s. aan de beurt om af te treden. Onmiddellijk na htf bekend maken van de uitslag van de tweede stemronde verklaarde de Russische afgevaardigde, Wy- sjinsky, dat de Sowjet-Unie Joe go-Slavië niet zal erkennen als lid van de Veiligheidsraad. Hij noemde de verkiezing van dit land een schending van het Handvest en van 't gentlemans agreement, dat tot nu bestond over de wijze, waarop nieuwe le den van de Veiligheidsraad wer den gekozen. „Rusland en de overige Euro pese landen", aldus Wysjinsky, hebben Tsjecho-Slowakije een stemmig candidaat gesteld. Door de verkiezing van Joego-Slavië wordt de Veiligheidsraad een werktuig in handen van het An- glo-Amerikaanse blok". Na deze verklaring van Wy sjinsky ging de algemene verga dering verder met de verkiezing van nieuwe leden voor de vrij komende zetels in de andere or ganen van de Verenigde Naties. Toen voorzitter Romulo de zit ting van Donderdag opende, wees hij erop, dat de aftredende landen niet onmiddellijk her kiesbaar waren. Hij herinnerde aan de bepa lingen van het Handvest, dat le den voor de Veiligheidsraad moeten worden gekozen op grond van hun bijdragen tot de internationale vrede en veilig heid en hun geografische lig ging. Onmiddellijk daarop vroeg de vertegenwoordiger van de Sowjet-Unie, Wysjinsky, het woord. Voorzitter Romulo ver klaarde, dat volgens de bepalin gen geen toespraken vóór de stemming konden worden toe gestaan en dat Wysjinsky al leen maar een punt van orde kon stellen. Wysjinsky wees daarop de leden van de algeme ne vergadering op artikel 23 van het Handvest en noemde het postulaat van Joego-Slavië een beledigende actie tegenover de Sowjet-Unie. Voorzitter Romulo interrum peerde hier de spreker, maar Wysjinsky deed alsof hij het ge hamer van de voorzitter niet hoorde en vervolgde haastig zijn verklaring. Romulo verklaarde daarop de toespraak van Wysjinsky geheel buiten de orde. Daarna werd tot de stemming overgegaan. Bij de eerste stemifïing wer den 58 geldige stemmen uitge bracht, zodat de vereiste meer derheid van twee-derden 39 was. Afghanistan en de Philippijnen kregen ieder een stem. Wysjinsky zeide woordelijk en op heftige toon: „De Sowjet-Russische delega tie verklaart zeer beslist, dat Joego-Slavië niet mag, niet kan en niet zal beschouwd worden als een vertegenwoordiger van do Oost-Europese landen- Het in de Veiligheidsraad brengen van Joego-Slavië zal door de de legatie van de Sowjet-Unie be schouwd worden als een nieuwe inbreuk op het handvest, waar door de basis zelf, de fundering van de samenwerking in de V-N. wordt ondermijnd". Naar wij vernemen bestaat het plan, zeer binnenkort de distribu tie van vlees op te heffen. Dit vraagstuk neemt sinds lang de aandacht van officiële landbouw- kringen in beslag. De opheffing houdt ten nauwste verband met de situatie van de rundvee- en vooral ook met die van de var kensstapel en indien men ingewij den geloven mag is deze situatie thans zodanip dat naar alle waar schijnlijkheid de vleesdistributie per 1 November of per 15 Novem ber zal eindigen. Vooral uit be- drijfskringen is op beëindiging van de distributie sterk aange drongen. Uitvoerige discussies zijn over dit punt in de laatste dagen met Overheidsinstanties gevoerd. In ingewijde kringen verwacht men dat binnenkort het definitieve standpunt van de re gering, naar men verwacht de opheffing op een der beide data, bekend zal worden gemaakt De zeesleepboot „Roode Zee* is er Woensdag tegen midder nacht in geslaagd het door de „Zwarte Zee" tijdens vliegende storm verloren vaartuig ,Bal- lah" te vinden en vast te ma ken. Er is koers gezet naar Fal mouth. Alles aan boord van de „Ballah" werd in orde bevonden. De „Zwarte Zee" is met nog een zuiger en een bak als sleep Woensdag Quessant gepasseerd en zal te Falmouth het verloren schip gaan halen. de Am- De vijfde Kamer van sterdamise Rechtbank, gepresi deerd door Mr. J. Meihuizen, be handelde in haar zitting van Donderdagmiddag de aanklacht van Dr. L. J. H. M. Beel, oud- Minister van Binnenlandse Zaken en oud-Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon contra het dagblad „De Waarheid", gedaagd in per- soon van de hoofdredacteur, het lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal A. D. Schoonenberg. In dit blad was in Juli j.l. een artikel gepubliceerd, waarin in de vorm van vragen aan de Regering en aan dé Officier van Justitie te 's-Gravenhage dingen waren ge=- zegd, die Dr, Beel beledigend achtte. Dr. Beel als getuige opgeroe pen, was niet verschenen. Zowel het O. M. als de raadsman van Verdachte, Mir. Dr. Benno Stok vis, deden afstand, zodat de be handeling normaal doorgang kon vinden. De Officier van Justitie, Mr. B. Kist, meende, dat hoewel de heer Schoonenberg het artikel niet zelf geschreven heeft hem geen mede plichtigheid doch wel degelijk mededaderschap ten laste kan worden gelegd uit hoofde van zijn functie als verantwoordelijk hoofdredacteur. De vorm waarin het artikel ge goten is zo zeide de Officier is vragend en zegt niets posi- Vluchtelingen, die uit Zuid- Hongarijë in de Britse zone van tiief *docb desondanks"kan het ar- Oostenrijk zijn aangekomen, be- beledigend zijn, zoals d weerden gisteren dat in het aan Joego-Slavië grenzende gebied van Hongarije Russische stoot troepen in Hongaarse uniformen worden gestoken. Volgens de vluchtelingen wijzen onbevestigde berichten er op, dat de aanhangers van de Comin- form in Joego-Slavië spoedig een actie tegen Maarschalk Tito zul len beginnen. Hierdoor zou Hon garije een kans krijgen troepen naar Joego-Slavië te zenden, zo genaamd ter bescherming van de vrij grote Hongaarse minderheid in dat land. Maar de Russen zou den niet genoeg vertrouwen in de Hongaarse troepen hebben en waren daarom van plan Russische stoottroepen in Hongaarse unifor men te zenden om de aanhangers van de Cominform in Joego-Slavië te helpen. VRIJDAG 21 OCTOBER. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 0.53 1.28 2.18 tikel beledigend zijn, zoals de juris prudentie aantoont. Het ar tikel suggereert dat Dr. Beel da den heeft verricht, waardoor hij chantabel is en bovendien zin speelde het er op, dat er een vriendschappelijke verhouding tus sen Dr. Beel en Mussert heeft be- StGezien de hoge functies welke Dr. Beel heeft bekleed acht ik dergelijke suggesties voor hem zeer zeker beledigend. Gezien het feit, dat verdachte reeds eerder voor een soortgelijk geval tot een geldboete is veroordeeld, heb ik de eer ditmaal een geldboete van 300 subs. 30 dagen hechtenis, en een voorwaardelijke veroordeling van drie maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar te requireren, aldus besloot Mr Kist. Mr. Stokvis zeide de vaste ju ridische overtuiging te hebben dat geen strafbaar feit is gepleegd. In brede kring in den lande, heerst onrust als gevolg van de loop van enkele strafzaken. Men wil de dekmantels zien verdwij nen, men wil opening van zaken. De pers heeft uit hoofde van haar taak in een democratisch land de plicht vragen te stellen indien zij meent het openbaar be lang daarmee te dienen. De druk persvrijheid geeft de pers die mogelijkheid, doch het schort sedert de bevrijding aan druk persvrijheid in ons land. Mr. Stokvis viel de dagvaarding aan, die volgens hem niet aan de eisen welke aan een dagvaarding gesteld moeten worden voldeed, met name omdat zij niet duidelijk, aangeeft tegen welke punten verdachte zich moet verdedigen. Het opleggen van een voor waardelijke gevangenisstraf acht te Mr. Stokvis een directe aan slag op de persvrijheid. Hij kwam tot de conclusie dat slechts vrij spraak mogelijk was. De Officier repliceerde op een opmerking van Mr. Stokvis als zou de justitie slechts enkele journalisten steeds weer vervol gen en anderen vrijuit laten "zeg gen of schrijven wat zij wilden. Met een zekere felheid wees de Officier deze aantijging van de hand. Dagelijks komen vele klach ten binnen tegen journalisten en schrijvers en slechts een gering aantal hunner wordt vervolgd, waarbij steeds getracht wordt streng objectief te zijn. Nadat ook nog de heer Schoo nenberg het woord had gevoerd, bepaalde Mr. Meihuizen de uit spraak op 3 November a.s., des morgens om half tien. Het Joego-Slavische nieuwsbu reau Tanjoeg spreekt de berich ten tegen, welke door Radio Mos kou werden omgeroepen en vol gens welke op het ogenblik tus sen Athene en Belgrado bespre kingen werden gevoerd over uit wijzing uit Joego-Slavië van ver scheidene honderden partisanen, die ln de laatste gevechten op de Grammosberg zijn gewond. Radio-Parijs meldt, dat de eerste drie kwartalen van 1949 in Parijs 2040 personen zelf moord hebben gepleegd. De meesten maakten gebruik van gas, sprongen in de Seine of stortten zich van de Eiffeltoren, aldus een gemeentelijke statis tiek. In 1939 werden in de zelf de periode 530 gevallen van zelfmoorden gemeld. Na een debat van twee dagen over de devaluatie heejft de Belgische Tweede Kamer met 119 tegen 66 stemmen een ver- trouwensmotie in de regering aangenomen. MAANSTANDEN. Maan ind. Opk. On«L 7.32 8.04 17.33 7.30 9.41 17.54 7.28 11.16 18.24 7.26 12.41 19.09 7.24 13.48 20.10 7.22 14.34 21.25 7.20 15.04 22.44 7.18 15.25 7.17 14.39 0.03 7.15 15.51 1.20 •werk- en zoeklici^vertoningen. Dit bezoek aan Portugal is Franco's eerste officiële bezoek aan een buitenlandse hoofdstad. De kruiser „Miguel Cervantes", waarmede Franco de reis van ontvangen. Franco zal logeren in het 18- eeuwse Paleis van Queluz, dat he kend is als het „Portugese Ver sailles", aan de. rand van Lissa bon gelegen. vcwpzenlvjking van het eflterne evenwicht vergt het herstel van bet evenwicht in het wederzijdse handelsverkeer. Zolang België de last moet dragen van een finan ciering van een groot tekort aan enen zijde, blijkt de economische zen (en hierop leg ik de nadruk), die v/ij kunnen gebruiken. 5. Een politiek van gecoördi neerd inwendig crediet ter ver effening van respectieve toe standen. nog tof "öosï^uropa", zo zeide hij. In sommige kringen te Bel grado, acht men de verkiezing ZONDAG 23 OCTOBER. Breskens Terneuzei jet- nie, niet alléén in het Walsoorden van Joego-Slavië een hardeT slag voor het prestige "er Sow- v.m. 2.14 2.49 3.39 n.m. 2.28 3.03 3.53 a handelsovereen- t Europese landen. iten dezer overeen- .llen de Unie-part zelfstandig en op ^woordelijkheid op- de voorbereidende l hiervoor zullen ;eringen van beide menwerking en on- eg geschieden. Lmissie, die de con- mdere contractuele ;n behandelt, is nog tot overeenstem- en. Er bestaan nog n over de regelin- mtuele nationalisa- oeilijkheden betref- msférregelingen bij ellingen in geval alisatie. De Neder- sen dat in dat geval der schadeloosstel- elliik en in zijn ge- orden overgemaakt ïarefi in Nederland, ërs wensen wel al- ladeloosstelling te ir willen zich het ïhouden het tempo ag van overmaking ind te regelen over- de deviezenpositie d. ;ransferregeling van salarissen en pen- vereenstemming be- lanzien van de mo- dek van de R. I- S. ikomen, dat overleg ind zal worden ge- aeer de R. I- S. be- eranderingen aan- ebied van financiële le wetten betreffen- le bank en de koers- van de munteen- rtijen hebben zich /oorbehouden even- gedane toezeggingen men wanneer geen e oplossing voor het agstuk zou worden issie, bestaande uit lirschfeld, Djoeanda 5Soema is reeds met tegonnen. Alle par en zich bereid ver- schuldenbedrag van lissie te aanvaarden. ssie hoopt het a.s. net haar werkzaam- te komen. tkundige commissie geen overeenstem- t over het vraagstuk tea. De desbetref- ;roep heeft geen op- len vinden. Wel heb- a geconstateerd, dat haar standpunt zal sgeven, maar in dat e andere partij toe- loelstellingen van de te verwezenlijken, ïsisehe kringen hoor de suggestie, dat in worden vastgesteld. Ouinea tot de R. I. S. zou dan na de R. T. overeenkomsten met kunnen sluiten met tot de economische g en bestuursvoering Guinea, waarin Ne- uiteraard een groot i hebben. wijze zouden dan de en van Nederland rking tot dit gebied v Et kunnen worden, •statuut is thans bij- Ër is nog enige dis- r regeling van het j. ■kking tot de buiten- ekkingen is algehele iming bereikt. Over immissarissen in el- oied is overeengeko- deze functionarissen e vertegenwoordi- zijn in rang gelijk te ambassadeurs, vernemen wij nog, lorlopige constitutie i. S. gereed is. Zij zal an de Republikeinse n haar geheel ter worden voorgelegd g van de B. F. 0„ tekst onmiddellijk ederlandse delegatie overhandigd, taire commissie is iet haar werkzaam- eed gekomen. Ook /estie van de terug- ;r Nederlandse troe- accoord bereikt. Ne- 1 trachten de terug- tanmerkelijk te be door het charteren landse schepen voor ïsporten naar Ne- arnemers ons mede- de conferentie thans in haar laatste fase waarin nog slechts .grijke nroblemen on ng wachten te weten nea en de schulden aar Indonesische op- i de overige nog niet problemen niet van dat de duur van de erdoor zal worden nesische gedelegeer- jgen de mogelijkheid na de slotzitting met tuigen naar Indone- rekken. iriftelijk bevel van het a var politie heeft de van de" Italiaanse ge vangenis te Errscia twee mannen, beschuldigt van het me ken van valse sterling bankbiljetten, vrij gelaten. T ater bleek, dat de brieven van het hoofdkwartier eveneens ver valst waren.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1