Nog steeds gespannen toestand op Java Enorme internationale goudsmokkelbende,, aan het werk Belgische Kamer weer bijeen er sreniie ^DONDERDAG 20 OCTOBER 1949 POLITIEK OVERZICHT Wederom moorden op planters Aanbieding nationale t klederdrachten aan Prinses Wilhelmina De Franse Kabinetscrisis Mayer neemt opdracht aan Amerikaanse Senaat keurt militair hulpprogramma goed De overstroming in Guatemala nog slechts een derde van de HOOGWATER. Frankeiing bij Abonnement: Temcuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot avond. Slechts enkele buien. Wisselend bewolkt met een enkele regenbui en iets koeler. In het uiterste N.-Westen nog krachtige, in het overige ge deelte van het land matige tot vrij krachtige Z.-Westelij- ke wind. BE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1248 Drufck- rij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Temeuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Verschijnt dagelijks advertentieprijs per mm io ct.; minimum ptr advertentie ƒ1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 8 regels 60 ct.; iedere regei meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 18 eent meer. Gisterenmiddag om 12 uur heelt de Nederlandse militaire woordvoerder verklaard, dat de toestand in Oost-Java niet veranderd is sinds hij Dinsdag hieromtrent een uitvoerig over zicht gegeven- Nieuwe incidenten werden in de afgelopen 24 uur met gerapporteerd, hoewel „koude infiltraties" doorgang vonden. Mogelijk zullen de laatste verklaringen van de Sultan de toestand in de toekomst ongunstig beïnvloeden, doch op dit ogenblik wijst niets op een oplaaing van de guerillastrijd. Verder wees de woordvoerder er op, dat de gebeurtenissen ten Zuiden van Cheribon en het gis teren gemelde incident ten Zuiden van Buitenzorg tonen, dat de toe stand in Oost-Java niet alleen de aandacht vragen. Aneta vernam, dat 30 km ten Zuiden van Buiten zorg een Nederlandse patrouille in vuurgevecht geraakte met strijdgroepen van de communis tisch georiënteerde brigade Tjita- rum van de 17 Augustus-divisie. Hierbij werden 10 leden van deze strijdgroep gedood, 17 gevangen genomen en een groot aantal wa pens, munitie en documenten door de Nederlanders buitge maakt; de Nederlanders leden hierbij geen verliezen. Volgens het politiek overzicht blijft de toestand gespannen. Hoe wel Mr. Wongsonegoro als voor zitter van de republikeinse vei - tegenwoordiging in de centrale gemengde commissie nog D nsdag uit Djogja is aangekamen, w"ërd de vergadering van de commissie op verzoek van de republiek uit gesteld „in verband met de late aankomst van de republikeinse vertegenwoordiging". De vergade ring was thans bepaald op giste renmiddag 1700 uur. Van Neder landse zijde wordt verwacht, dat de republikeinen alsnog zullen reageren op de aide-cnemoire, di de beer Lovink tijdens zijn tweede onderhoud met de Sultan heeft overhandigd en waarin wordt medegedeeld, dat overleg met Den Haag noodzakelijk is alvorens een beslissing op de ingrijpende voor stellen van de Sultan mogelijk is. Met grote belangstelling hebben Nederlandse kringen te Batavia kennis genomen van het merk waardige verschil in de republi keinse houding in Den Haag en in Indonesië: In Den Haag hebben Dr. Drees en Drs. Hatta een onderhoud en in Indonesië worden verklaringen afgelegd, die ern stige gevaren opleveren voor de gunstige sfeer in Den Haag. Op een vraag van de corres pondent van Aneta te Djogja aan de waarnemende Republikeinse Minister van Voorlichting, welke houding de Republikeinse Rege ring thans heeft aangenomen in verband met de toestand in Oost- Java, antwoordde deze: „De Re gering heeft de nodige maatrege len getroffen en zal niet toelaten, dat leden van hiaar strijdkrachten, alsmede de civiele ambtenaren in het bijzonder in Oost-Java wor den achterna gejaagd en gevan gengenomen om tenslotte vernie tigd te wordey". Abdulgani zeide, dat de huidige crisis haar oor sprong heeft in sabotage in krin gen van lagere en middelbare machthebbers in de Nederlands- Indonesische bestuursapparaten." „Hiermede heeft de Nederlandse Regering geen rekening gehou den, toen zij het politieke beleid Van RoyenLovink boven dat van BeelSpoor stelde". Abdula- ni was van mening, dat de Ne derlanders „niet het minste be grip van de toestand hebben", hetgeen hij bewezen achtte door het feit, dat Dinsdag de Neder landse militaire woordvoerder „berichten lanceerde, volgens wel ke de bestaande spanning loos alarm was, waarvan de moeilijk heden van de Nederlanders, „wier grootste probleem het is de bui tenwereld en ons volk aan het verstand te brengen, dat hun han delingen geenszins „koloniaal" zijn. dat zij' evenmin de democra tie negeren en dat zij hun belof ten nimmer hebben geschonden". Daar blijkens het communiqué van de Unci, dat Dinsdag werd ge publiceerd, gisteren drie militaire adviseurs van de Unci, die in Oost-Java een onderzoek hebben ingesteld, te Batavia zullen te rugkeren, kan verwacht worden, dat de Unci dezer dagen haar ap preciatie van de toestand in Oost- Java zal bekendmaken. Dit zou staakt de vijandelijkheden zijn, dat zulks geschiedt, terwijl vol gens de handleidingen voor de uitvoering van de order tot sta ken der vijandelijkheden alle pu blicaties over de militaire toe stand via de centrale gemengde commissie en de Unci zouden ge schieden. Nadat een buitenlandse pers vertegenwoordiger aan het als beleefdheidsbezoek aangekondigde vertrek van de Consul-Generaal der Verenigde Staten, Beam, en zijn adviseur, Glen Abbey, naar Djogja bijzondere politieke bete kenis toeschreef, is dit bezoek in het brandpunt van de belang stelling gekomen. Bevestiging, dat aan dit bezoek en dergelijke betekenis kan worden gehecht, kon echter niet verkregen wor den, noch op het Amerikaanse Consulaat-Generaal, noch bij Ne derlandse en Republikeinse krin gen te Batavia. militaire post, die een patrouille uitzond, welke de jeep aantrof met de lijken van beide planters. Beiden waren zij' gehuwd; zij had den resp. 2 en 4 kinderen. Bij een overval op de onderne ming Tjimatis nabij Tjiandjur werd de employé H. van Schuy- lenburgh gedood en zijn collega Vermeulen ernstig gewond. Zwaar gewond wist de laatste een mili taire post te waarschuwen. Een nader onderzoek heeft uitgewezen dat de overval is gepleegd door de eigen ondernemingswacht van de onderneming. Uit Medan wordt gemeld, dat twee planters van de thee-onder neming Sidamanik van de H.V.A. nabij Siantar door een bende zijn overvallen en vermoord. De beide employé's, de heren P. W.. van Dort en A. J. Noteboom, waren met twee ondememingswachters de tuinen ingegaan en vielen in de nabijheid van het emplacement in een hinderlaag. De beide on dernemingswachters wisten te ontkomen en waarschuwden een Gistermiddag werd aan H.K.H. Prinses Wilhelmina in het Ne derlandse Openluchtmuseum te Arnhem een collectie nationale klederdrachten aangeboden ter vervanging van de tijdens de oorlogsjaren verloren gegane collectie, die Haar in 1898 ten geschenke was gegeven. De collectie bestaat thans uit 80 costumes uit alle streken van het land, maar die van 1898 be stond uit 240 costuums, zodat een en ander thans nog niet vol ledig is. Via het Rijksmuseum te Am sterdam kwam de collectie kle derdrachten in 1916 te Arnhem in het Openluchtmuseum. Gedurende de oorlog waren de costuums naar men dacht veilig geborgen op het kasteel „Door nenburg" in de Betuwe. Helaas werd juist in deze streek ver woed gevochten, met het gevolg, dat alles verloren ging. De gouden en zilveren sieraden bij de costuums behorend, wa ren in een safe in Arnhem op geborgen, maar die werd open gebroken en leeg geroofd. H .K. H. Prinses Wilhelmina arriveerde te 14,15 per auto. Bij de „Zaanse brug" op het terrein van het museum werd Haar door een meisje in Bunschoter kle derdracht een boeket bloemen aangeboden. De Prinses nam vervolgens plaats in de Zaanse pronkkamer waar de landgenoten, die de verworven costuums droegen, aan Haar voorbij trokken. Men had zich in groepen provincie- gewijs verzameld. De Prinses toonde Zich zeer geïnteresseerd. Zij sprak met de verschillende mensen en liet Zich de bijzonderheden van de prachtige costuums nader uit leggen. Geruime tijd vertoefde de Prin ses in het tentoonstellingsge bouw, waar de thans aangebo den collectie wordt onderge bracht. Bij het verlaten van dit gebouw werd Haar een album met allerlei foto's van het Open luchtmuseum aangeboden. Te 16,15 uur vertrok Prinses Wilhelmina wederom naar Het Loo, toegejuicht door alle aan wezigen. SCHIPHOL WAS ALS TRANSITOHAVEN VAN HOGE WAARDE. EEN INTERNATIONALE LUCHTPOLITIE EEN NOODZAKELIJKHEID De Schiphol-groep van de recherche bij de Rijkspolitie heeft reeds negen maanden lang een onderzoek in handen in verband met een goudsmokkel van enorme omvang in West-Europa. Vast staat, dat dank zij de voortreffelijke douanemaat- regelen in ons land, hier geen strafbare feiten zijn gepleegd. De organisatie in Nederland is kennelijk te hecht voor de internationale smokkelbende, die aan het werk is, maar Schiphol was als transitohaven van hoge waarde voor hen. WONDERLIJKE DINGEN De Belgische Minister-Presi dent, Gaston Eyskens, heeft voor de Belgische Kamer van Afge vaardigden verklaard, dat hij in zake het overbrengen van de verklaring van Koning Leopold over de capitulatie van het Bel gische leger in 1940 niet met zijn Regering overleg had gepleegd, doch ook niet de inhoud van de verklaring ondersteunde. Hij zeide dit in antwoord op een vraag van Paul Henri Spaak, of de Regering de verantwoor delijkheid op zich nam voor het overbrengen van de verklaring of voor de capitulatie zelf. Spaak stelde zijn vraag ter stond na de opening van de zit ting van de Kamer, die na een zomerreces van negen weken, weer bijeen was gekomen. De verklaring van Koning Leo pold en zijn besluit af te treden wanneer hij geen 55 procent zou behalen van de bij een referen dum uitgebrachte stemmen, over, schaduwden het enige op de agenda voorkomende punt, na melijk debat over het besluit tot devaluatie van de Belgische franc. De Socialistische en Liberale Parlementsfracties waren eer der op de dag bijeengekomen ter bespreking van de jongste ont wikkeling in de Koningskwestie. De Socialisten toonden, aldus werd later medegedeeld, „vast beraden afwijzing van de eigen aardige en gevaarlijke weg voor het land, welke de Regering ge kozen heeft." De Liberalen maakten geen geheim van hun mening, dat de verklaring van de Koning een betreurenswaardige manoeuvre was. Eyskens ging na de verklaring op het debat over de devaluatie. Ter verdediging van het door zijn Regering genomer^ besluit, verklaarde hij aan de oppositie van Socialisten en Communis ten, dat men tot devaluatie van de Belgische franc gedwongen was geworden, wilde men ver stikking van de munt voorko men. Het percentage van minus twaalf en een half procent was gekozen om verstoring van het evenwicht tussen lonen en prij zen te voorkomen. Eyskens zeide niet te willen beweren, dat de devaluatie geen invloed zou hebben op de prijzen doch verhoging van de prijs van sommige artikelen zou worden gecompenseerd door prijsverla ging van andere. Een besluit om niet te devalueren zou, aldus zeide Eyskens, geleid hebben tot vergroting van de werkloosheid en afbraak van vele industriële ondernemingen. De adjudant De Weille en de majoor De Gast, districtscomman dant van de rijkspolitie te Am sterdam, hebben een belangrijk aandeel gehad in het vaststellen van de feiten en hebben door hun onderzoek de grondslag gelegd voor het optreden van de politie- instanties in Zwitserland, Frank rijk, België, Engeland en ver moedelijk ook Spanje tot liquidatie van deze smokkelaffaire. „Negen maanden geleden'' zo vertelde adjudant De Weille gisterenmorgen „viel het mij op, dat op Schiphol verscheidene „wildd" vliegtuigen, meestal van het type Beechcraft landden. Wat zij liier eigenlijk kwamen: doen was mij niet duidelijk, al begreep ik wel, dat duistere zaken hen naar Schiphol brachten. Toen wij bericht kregen uit Brussel, dat daar op een nacht op het liegveld Melsbroeck een van deze vliegtuigen was geland en bagage had afgegeven, welke snel met een auto was weggevoerd reden wajarom de Brusselse politie zich met deze za(tk ging bemoeien besloten wij een zeer nauwkeurig onderzoek in te stel len. Al gauw bleek ons, dat wij te doen hadden met een bende smokkelaars, die zich bez'g hiel den met het vervoeren van staven goud en gouden munten. Heel zorgvuldig hebben wij de gangen van deze heren nagegaan en wij stuitten op wonderlijke dingen. Ons bleek, dat een partij goud, afkomstig uit Portugal, transito via Schiphol, naar Madrid werd gevoerd, hetgeen op zijn minst gezegd een mijl op zeven is. Ook zendingen, afkomstig uit Zwitserland en bestemd voor Ita lië, gingen via Schiphol. Later bleek ons, dat dit spelletje alleen maar werd gespeeld omdat bij de uitvoer uit de oorspronkelijke lan, cïen papieren nodig zijn en men door via Schiphol te gaan in het bezit wam van mannes' i, wel ke het vervoer een legaal aanzien gaven. Via kleine vliegveldjes, bijv. in Luxemburg, wist men zich van deze manifesten te ontdoen om dan verder het goud op pa pier te laten verdwijnen en er dus vrij mee te kunnen handelen". sloot het goud per vliegtuig te vervoeren. „Op dit moment", zo vertelde de heer De Weille „was het volko men duidelijk voor mij, dat het Frankrijk zou worden binnenge smokkeld. Ik besloot nu niet lan ger werkeloos toe te zien maar in te grijpen en ben zo snel mo gelijk per auto naar Parijs ge gaan om de Franse autoriteiten op het vliegveld Le Bourget in te lichten. Aanvankelijk kostte het grote moeite de Franse politie-autoritei- ten te overtuigen van de resul taten van het onderzoek, dat reeds negen maanden in Nederland aan de gang was. De Franse commis saris van politie belde de Gezant van Costa Rica in Frankrijk op en deze aarzelde niet zijn „koerier" op Schiphol te telegraferen maar niet te vertrekken. Dit telegram wisten wij echter te onderschep pen, zo vervolgde de heer De Weille en daardoor wisten wij te voorkomen, dat ons optreden ver raden werd. De man vertrok met goud en wel van Schiphol en arri veerde op de afgesproken tijd op Le Bourget, Toen hem gevraagd werd door de Franse douane of hij iets had aan te geven zeide hij neen. Toen hem gevraagd werd zijn koffers te openen wees hij o-p zijn diplomatieke paspoort en verklaarde daartoe niet verplicht te zijn en ook niet het plan daar toe te hebben. Uiterr|ard leidde dit tot allerlei verwikkelingen, zo dat tenslotte het Departement van Buitenlandse Zaken van Frankrijk eraan te pas moest komen. Daar Krebbs echter niet in Frankrijk was geaccrediteerd en zijn pas poort evenmin een koerierspas poort was, besloot de Franse douane ten slotte toch de koffers te openen en toen daar 25 kg goud uitkwam, had men er geen spijt van. De financiële deskundige van de Franse radicale partij René Mayer zou gisteren besluiten, of hij de uitnodiging van President Auriol tot het vormen van een nieuwe Franse regering zou aan vaarden. Mayer voerde Dinsdag avond laat besprekingen met par tij-leiders. Hij had een onderhoud met Maurice Petsche, de afgetre den minister van financiën, lei ders van de M'.R.P-, socialistische, onafhankelijk en rechtse verte genwoordigers en de voorzitter van de radicale partij, Francois Delcos. Alle niet-radicale verte genwoordigers gaven te kennen tijd nodig te hebben om zijn, Mayers, program te bestuderen. René Mayer, de radicale finan ciële deskundige, heeft er thans in toegestemd Minister-Preident te worden. Hij zal Donderdagmid dag voor de Nationale Vergade ring verschijnen. Mayer had nog moa'ilijtkheaen ondervonden met de Socialisten, naar men aanneemt hoofdzakelijk over hef tijdstip van uitbetaling aan de ambtenaren van hetgeen hun ingevolge herindeling ver schuldigd is. Mayer is 54 jaar en professor iin de Politieke Wetenschappen. De Amerikaanse Senaat heeft haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp, volgens hetwelk 1.314.010.000 dollar voor wapen hulp aan bevriende landen overzee zal worden toegewezen. Hoewel het Huis van Afgevaardigden deze wetreeds heeft ^aangenomen, moten Senaat en Huis het nog over enkele clausules samen eens worden, daar de senaat een wij ziging heeft aangebracht in de toewijzing voor verschillende re geringsinstanties. Naar schatting is het aantal slachtoffers van de door over vloedige regens veroorzaakte overstromingen in Guatemala thans gestegen tot 4000 perso nen. Het aantal daklozen wordt op 70.000 geraamd. De nationale commissie van het Rode Kruis is in permanente zitting bijeen geroepen. De Minister voor de verbin dingen heeft het congres mede gedeeld, dat de schade aan wegen, bruggen, telegraaf- en telefoonnet, ten minste drie en een half millioen dollar belopen. En dit, zo zeide de Minister zou voor de eerste maal sedert het inzake de Koningskwestie over1 gehele schade zijn. GEEN KINDERSPEL „Ook bleek ons, dat de smok kelbende over tenminste acht particuliere vl egtuigen moest be schikken en dat er enorme kapi talen achter zaten. De kopstuk ken zijn afkomstig uit Oost-Eu ropa en hebben kans gezien de nationaliteit van West-IBuropesys landen te verkrijgen". De bakermat van deze smok kelarij is waarschijnlijk in Zwit serland gelegen/'. „Het is geen kinderspel", zo vertelde heer De Weille verder, want mij is wel gebleken, dat af en toe partijen van meer dan honderd kilo goud tegelijk werden vervoerd". !Het zeer minitieuse onderzoek in Nederland, waarbij vooral de logboeken de smokkelvliegtuigen belangrijke bronnen van gegevens bleken te zijn, leidde tot het be wijs van in Nederland gepleegde strafbare feiten. Dit was reden om internationaal contact op te nemen. Wel leidde het onderzoek in Nederland er toe, dat de smok kelbende haar techniek ging ver eenvoudigen Zij ging namelijk ge bruik maken van valse, of echter, diplomatieke paspoorten om op deze wijze de lading te dekken. Enige tijd geleden arriveerde op Schiphol een zekere Stanforth Krebbs in het bezit van een diplo matiek paspoort van Costa Rica en van een koffer, inhoudende 25 kg baargoud. Dit goud was be stemd voor de Gezant van Costa Rica in Frankrijk, aldus de pa pieren en dus transitogoed. Als zodanig is het ook door de Neder landse douanen behandeld en aan vankelijk zou het door de douane gedekt, per auto over de Belgische grens worden gevoerd. Toen men echter bij de grens kwam, bleek het Belgische grenskantoor ge sloten, reden waarom men naar Amsterdam terugkeerde en be- GERAFFINEERD OPTREDEN. De Nederlandse recherche had zich bij deze verwikkelingen af zijdig gehouden maar zij had wel geconstateerd, dat men hier met een uiterst geraffineerd optreden de bende te doen had. Op ver schillende punten van het vlieg veld bleken handlangers van Krebbs te zijn. Bovendien stonden twee „diplomatieke" auto's klaar om wanneer het hem gelukt was de douane te passeren, onmiddel lijk het goud te vervoeren. Na een onderzoek door de Franse politie is Krebbs, die van beroep apotheker is en deel uitmaakt van de Gezondheidsraad der Ver enigde Naties, tenslotte op vrije voeten gesteld. Het goud is ech ter in beslag genomen. Toen men deze fase had bereikt, besloten majoor De Gast en adjudant De Weille de Franse politie volledig inzage te geven in de resultaten van dit onderzoek. Hier zijn drie weken mee gemoeid geweest en deze resultaten tonen duidelijk aan, dat tot op zijn minst drie maal toe, grote partijen goud Frankrijk zijn binnengesmokkeld. Men mag dus eigenlijk zeggen, dat deze zaak in de eerste plaats een Franse zaak is, maar het is duidelijk, dat er meer landen in zijn betrokken, onder andere Lu xemburg, dat tot voor kort een centrum van deze bende was. Een merkwaardige ervaring had op dit punt de Nederlandse Lucht vaart Maatschappij Acro-Holland, waarvan een der vliegtuigen even eens gecharterd was voor het vervoeren van een grote partij goud. Deze moest gebracht wor den naar Luxemburg en alles ge schiedde met deugdelijke papie ren. Eenmaal in Luxemburg aan gekomen, wilde men en het goud èn de papieren van de maatschap pij hebben. „Gelukkig", aldus de heer Weille, „was de directie van Aero-Holland zo verstandig om hier niet op in te gaan, waarop men de opdracht kreeg het goud maar weer terug te brengen naar Amsterdr.jm De bedoeling is geweest in Lu xemburg de papieren te laten af stempelen en voor zover nodig terug te zenden aan de Neder landse douane en dan. verder het goud per vliegtuig in Frankrijk binnen te smokkelen. Dit gebeur de meermalen op kleine vlieg veldjes, waar geen of onvoldoen de controle is en soms ook, zoals kortgeleden is gebeurd, nabij Lyon, door het per parachute uit te werpen. Het goed werd meest al vervoerd naar Tanger, dat een vrij gebied is. Majoor De Gast en adjudant De Weille zijn er nog niet in geslaagd de achtergrond van deze affiare te achterhalen: Of dit goud is van de nazi's uit Duitsland, of er andere politieke bedoelingen achter zitten of dat het een grootscheepse maar ove rigens ordinaire internationale smokkelaffaire is, is nog niet te bekijken. Trouwens de affaire bepaalt zich niet alleen tot baargoud, maar vast staat, dat enige tijd geleden een zending van 2400 gouden horloges, afkomstig uit Zwitserland op eenzelfde wijze is verhandeld. Er zijn tekenen, die er op wijzen, dat de smokkelaars op het ogenblik Schiphol mijden en dat zij hun terrein verplaatsen naar Shannon aan de Ierse kust. Er zijn nog talrijke vraagstukken in deze zaak en het zou onjuist zijn te zeggen dat het onderzoek verder is gevorderd dan tot het beginstadium, maar dit beginsta dium is toch wel van die aard. dat men op de onlangs te Bern gehouden internationale politie- donferentie zeer uitvoerig over deze affaire heeft gesproken. Duidelijk toont deze zaak aan, dat de smokkel met vliegtuigen een geweldige omvang heeft ge nomen. Adjudant De Weille meent dan ook, dat het noodza kelijk is zo spoedig mogelijk tot een zeer nauwe internationale sa menwerking te komen, dat een luchtvaartpolitie moet worden ingesteld. De Nederlandse recher che heeft met haar onderzoek in deze zaak feitelijk een Franse zaak gediend. In Nederland im mers zijn geen strafbare feiten vastgesteld. Het is natuurlijk niet uitgesloten, dat de eigenaar lie ver het goud het goud laat en het pijnlijke verhoor, dat hem zonder twijfel, als hij komt, zal worden afgenomen, ontloopt. „Op het ogenblik zijn in ons land Franse politie-autoriteiten en men kan niet anders zeggen", zo besloot de heer De Weille, „dan dat de samenwerking van Rijks recherche, douane en Franse poli tie in deze zaak in alle opzichten prima is geweest. DONDERDAG 20 OCTOBER. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. n.m. 0.13 12.26 0.48 1.01 1.38 1.51 MAANSTANDEN. Maan >nd. Opk. Ond. 7.32 8.04 17.33 7.30 9.41 17.54 7.28 11.16 18.24 7.26 12.41 19.09 7.24 13.48 20.10 7.22 14.34 21.25 7.20 15.04 22.44 7.18 15.25 7.17 14.39 0.03 7.15 15.51 1 20 wer!t- eiT zoekliciy;vertoningen. Dit bezoek aan Portugal is Franco's eerste officiële bezoek aan een buitenlandse hoofdstad. De kruiser „Miguel Cervantes ontvangen. Franco zal logeren in het 18- eeuwse Paleis van Queluz, dat be kend is als het „Portugese Ver sailles", aan de. rand van Lissa- waarmede Franco de reis van bon gelegen. VfrwgBeiLltjking van het Mtterne evenwicht vergt het herstel van bet evenwicht in het wederzijdse handelsverkeer. Zolang België de last moet dragen van een finan ciering van een groot tekort aan enen zijde, blijkt de economische zen (en hierop leg ik de nadruk), die wij kunnen gebruiken. 5. Een politiek van gecoördi neerd inwendig crediet ter ver effening van respectieve toe standen. nog tóf ÖóstbTSuropa", zo zeide hli. In sommige kringen te Bel grado, acht men de verkiezing Breskens van Joego-Slavië een harde iT slag voor het prestige der Sow- j ^e™euzen iet-" nie, niet alleën in het vMsoorden ZONDAG 23 OCTOBER. v.m. n.m. 2.14 2.28 2.49 3.03 3.39 3.53 a handelsovereen- t Europese landen, iten dezer overeen- llen de Unie-part zelfstandig en op woordelijkheid op- de voorbereidende l hiervoor zullen ;eringen van beide menwerking en on- eg geschieden. .missie, die de con- mdere contractuele :n behandelt, is nog tot overeenstem- mi. Er bestaan nog n over de regelin- mtuele nationalisa- oeilijkheden betref- msférregelingen bij 3llingen in geval alisatie. De Neder- ;en dat in dat geval der schadeloosstel- rilijk en in zijn ge- orden overgemaakt ïareh in NederlancL ërs wensen wel al- ladeloosstelling te ir willen zich het ihouden het tempo ag van overmaking md te regelen over- de deviezenpositie d- xansferregeling van salarissen en pen- vereenstemming be- tanzien van de mo- ;iek van de R. I. S- komen, dat overleg md zal worden ge- ïeer de R. I- S. be- eranderingen aan- ebied van financiële le wetten betreffen- le bank en de koers- van de munteen- r tij en hebben zich mórbehouden even- gedane toezeggingen imen wanneer geen e oplossing voor het agstuk zou worden issie, bestaande uit ïirschfeld, Djoeanda jsoema is reeds met legonnen. Alle par en zich bereid ver- schuldenbedrag van lissie te aanvaarden, ssie hoopt het a.s. net haar werkzaam- te komen. tkundige commissie geen overeenstem- t over het vraagstuk tea. De desbetref- ;roep heeft geen op- len vinden. Wel heb- i geconstateerd, dat haar standpunt zal sgeven, maar in dat e andere partij toe- loelstellingen van de te verwezenlijken, isische kringen hoor de suggestie, dat in i worden vastgesteld. Guinea tot de R. I. S. zou dan na de R. T. overeenkomsten met kunnen sluiten met tot de economische g en bestuursvoering Guinea, waarin Ne- 1 uiteraard een groot i hebben. svijze zouden dan de »n van Nederland dring tot dit gebied :t kunnen worden, •statuut is thans hij- Er is nog enige dis- r regeling van het kking tot de buiten- ekkingen is algehele iming bereikt. Over immissarissen in el- lied is overeengeko- leze functionarissen e vertegenwoordi- zijn in rang gelijk te ambassadeurs, vernemen wij nog, orlopige constitutie S. gereed is. Zij zal an de Republikeinse n haar geheel ter worden voorgelegd van de B. F. 0„ tekst onmiddellijk ïderlandse delegatie overhandigd, aire commissie is et haar werkzaam- =ed gekomen. Ook estie van de terug- r Nederlandse troe- tccoord bereikt. Ne- trachten de terug- anmerkeliik te be door het charteren andse schepen voor sporten naar Ne- irnemers ons mede- Ie conferentie thans in haar laatste fase ■raarin nog slechts ïrijke problemen op ïg wachten te weten iea en de schulden- lar Indonesische op- de overige nog niet aroblemen niet van dat de duur van de erdoor zal worden lesische gedelegeer- gen de mogelijkheid ia de slotzitting met uigen naar Indone- ekken. riftelijk bevel van bet l van politie heeft de van de Italiaanse ge vangenis te Brescia twee mannen, beschuldigt van het me ken van valse sterling bankbiljetten, vrij gelaten. ater bleek, dat de brieven van bet hoofdkwartier eveneens ver valst waren.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1