De toestand in Indonesië; Belgische Koningskwestie De Franse Kabinetscrisis „Netwerk van vertrouwden" er srentie "STZ v^iCTan y... WOENSDAG 19 OCTOBER 1949 Sultan Hamid in Perscentrum Sultan van Djogja beschuldigt Nederlanders Communiqué van het Secr.-Generaal der R.T. C In Oost-Java worden contactposten gevestigd Koning Leopold gaat accoord met 55 procent Eyskens terug Verklaring van Eyskens in Tsjecho-Slowakije Comité handhaving Rijkseenheid richt zich tot Minister-President „Indonesië is rijk, verdedigt het" Tussentijdse gemeenteraadsver kiezingen in Frankrijk De moeilijkheden bij de vorming van een Frans kabinet Einduitslag Noorse verkiezingen HOOGWATER. Maan tnd. rmikerlng Rij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagochtend tot -avond, Nog krachtige wind. Krachtige, in de kustgebieden harde Z. tot .W.-wind. Zwaar bewolkt met enkele regenbuien, voornamelijk in het W. van het land. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren. DE 'EEUW 5e Jaargang No- 1247 verschijnt HwUJU - DrmnterU N.V. ra P. J. v. d. Sande. Temeusen - Abonnementsprijs 3.90 per E»art».L ADVERTENTIEPRIJS per mm 10 ct.; minimum p«r advertentie ƒ1,50. Tnwnriing advertenties Krt des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; Iedere regel meer 13 ct. Vermeiulng onder nummer Bureau van dit Blad 15 een» meer. informeel is reeds gesproken over een datum voor de over dracht van de souvereiniteit. Wij zouden wensen, dat toe da "ie na afloop van de vergadering dezer comnnssie het perscen trum bezocht- „Deze datum is echter nog niet vastgesteld", zo voegde de Sultan hieraan toe. Worts deelde ide voorzitter van de B.F.O. mede, dat op de vergadering in een pret tige sfeer van gedachte was ge wisseld over de situatie op Java. In een communiqué van de een trale commissie werd later me degedeeld, dat „de centrale com missie grote aandacht schonk aan de huidige situatie in Indo nesië." Sultan Hamid gaf voorts als zijn mening te kennen, dat er goede hoop bestond, dat de con ferentie omtrent de hoofdzaken deze maand tot goede resultaten zou komen, waarna dan punten van minder belang later konden worden geregeld,, eventueel mei kleinere delegaties, die in Neder land zouden kunnen achterblijven na het sluiten van deze conferen tie. De Sultan bevestigde nogmaals, aat de voorlopige staatsregeling van de R.I.S. deze week geheel gereed zou zijn. Publicatie hier van zal echter eerst geschieden op de eerstkomende plenaire ver gadering van de R.T.C. tegelijk met het charter van de souverei- niteitsoverdracht en het statuut van de Nederlands-Indonesische Unie. In verband met hetgeen Sultan Hamid opmerkte over de datum van de soevereiniteitsoverdracht verneemt de speciale correspon dent van 't A.N.P. nader, dat het v&xtstellen van een datum inder daad een punt van overweging is bij de Nederlandse regering. In het memorandum van 22 Juni wordt gezegd: ,,De deelnemers nemen op zich de overeenkomsten resulterend uit de conferentie, binnen zes we ken na haar beëindiging te rati ficeren, zodat de souvereiniteit voor eind 1940 aan de Verenigde Staten van Indonesië zou moeten worden overgedragen". Men wijst er in dit verband op, dat de Ne derlandse regering uiteraard krachtens deze bepaling verplicht is ernaar te streven om voorzo ver het binnen haar competentie ligt de resultaten van de confe rentie binnen zes weken te doen ratificeren. Een dergelijke ver plichting bindt echter noch de Parlementen in Indonesië noch het Nederlandse Parlement. Overleg van de regering met de voorzitters van de beide Kamers der Staten Generaal zal dus ver eist zijn, terwijl de Nederlandse regering zowel als de regeringen in Indonesië rekening moeten houden met de mogelijkheid dat het proces van ratificatie iets langer kan duren dan zes weken. Men meent echter te weten, dat de Nederlandse regering al les in het werk zal stellen de souvereiniteit over te dragen op een datum gelegen tussen midden en eind October. Bij zijn aankomst te Djogja heeft de Sultan nog verklaard, dat de Nederlanders van plan waren de T.N.I. uit het gebied, dat onder het bestuur van de regeringscommissaris voor Oost- Java valt, te verwijderen. „Dit is lijnrecht in tegenspraak met de overeenkomst inzake het sta ken der vijandelijkheden, die in het geheel geen terugtrekking van de T.N.I. noemt in welk ge bied ook". Hij deelde mede, dat tot dusver ruim 1000 man van de T.N.I. door de Nederlanders gevangen genomen werden en voorts een aantal Republikein se ambtenaren. De Sultan ver klaarde nadrukkelijk, dat, wat ook moge gebeuren, de T.N.I. niet zal worden teruggetrokken uit de gebieden, die hij bezette, toen de order tot staken der vijandelijkheden werd gegeven „l.lnmmY oftVttloC Onder praosidium van de voor zitter van de week, Z. H. Sultan Hamid II, voorzitter van de B. F. O., kwam de Centrale Com missie van de R. T. C. gistermid dag 3 uur in de Treveszaal bijeen in tegenwoordigheid van de U.N.C.I. Na vaststelling van de agenda en afdoening van enkele ingeko men stukken, werden behandeld de rapporten omtrent de werk zaamheden van subcommissie 2 der Centrale Commissie inzake het horen van diegenen, die zich als vertegenwoordigers van waar devolle belangen ter R. T C. heb ben aangediend. Naar aaiileiding van het feit, dat het advies van de subcom missie, eerst gistermorgen werd opgesteld, werd besloten de be handeling hiervan op Vrijdag 21 dezer te doen plaats hebben. De Centr.' Ie Commissie schonk Dinsdagmiddag grote aandacht aan de huidige situatie in Indo nesië. De volgende vergadering van de Centrale Commissie zal plaats vinden op Vrijdag 21 dezer, te 15.00 uur. In verband met de zeer ern stige toestand in Oost-Java heeft Mr. Wongsonegoro ver klaard, dat dit niet betekent, dat de Republikeinse en Neder landse delegaties in Oost-Java in een impasse zijn geraakt. Hij meende, dat overeenstemming mogelijk was. Volgens Mr. Wongsonegoro zou de aide-memoire van de Sultan aan de H. v. K., waar van de inhoud geheim is, tot een regeling kunnen leiden. De voorzitter van de Republi keinse delegatie in Indonesië, Mr. Susanto Tirtoprodjo, heeft verklaard, dat de Republikeinse positie sterk was, indien een al gemene „clash" mocht ontstaan. „Het is duidelijk, dat de Neder landers de order tot staken der vijandelijkheden hebben ge schonden. De Nederlanders die nen eigenlijk alle gevangenen in vrijheid te stellen, maar wat ge beurt er nu: arrestaties worden uitgevoerd op grote schaal". Tenslotte deelde Mr. Susanto mede, dat de republikeinse dele gatie de UNCI heeft ingescha keld in verband met de span ning in Oost-Java. De Unci heeft gisterenmid dag het volgende communique gepubliceerd: De bijeenkomst van de Cen trale gemengde Commissie on der voorzitterschap van de Unci, die was vastgesteld voor Dins dagmiddag, 18 October, is op verzoek van de Republikeinse delegatie uitgesteld tot heden, met het oog op een vertraging in de komst van de voornaam ste Republikeinse vertegen woordigers. Intussen heeft de commissie met betrekking tot de toestand in Oost-Java (Soerabaja) be richt ontvangen, dat beide par tijen door dit gehele gebied kleine contact-posten in de re gentschappen en grote contact- posten in de residenties vesti gen waartussen verbinding be staat. Deze hebben ten doel, onmiddellijk en direct maat regelen te nemen om inciden ten te voorkomen en, indien noodzakelijk, gezamenlijk op te treden tegen ordeverstorende elementen. De oudste militaire adviseurs van de commissie, die thans in West- en Oost-Java op inspectietocht zijn, worden 19 October in Batavia terugver wacht. 1'.-'"" Naar vernomen wordt, is van liberale zijde bevestigd, dat Ko ning Leopold bij zijn besprekin gen met Eerste-Minister Eys- kens er in heeft toegestemd, dat het percentage stemmen dat hij voor zijn terugkeer naar België op zich moet verenigen, op ten minste 55 wordt vastgesteld. Dit is het percentage, dat door de liberalen is voorgesteld. Zo als bekend eisen de socialisten, dat de Koning 66 procent van het totaal der stemmen behaalt om opnieuw zijn prerogatieven te kunnen uitoefenen. De leider van de liberale Se naatsfractie, Dierck, heeft op 'n fractievergadering verklaard, dat Koning Leopold „heeft toe gestemd in het houden van een volksraadpleging en zijn abdica tie onder de ogen zou zien als hij minder dan 55 procent van de stemmen krijgt". De Belgische premier, Gaston Eyskens, is gisteren van zijn be zoek aan Koning Leopold te Brussel teruggekeerd. In zijn omgeving wordt gezegd, da.t hij „een oplossing van de Konings kwestie in zijn zak heeft". De door Eyskens voorgestelde en door de Koning aanvaarde oplossing is nog niet bekend gemaakt. Men is algemeen van mening, dat de Koning zich ac coord heeft verklaard met het houden van een nationaal refe rendum. Het is niet uitgesloten, dat de publicatie van Koning Leopolds lezing van de overgave aan de Duitsers in 1940 de overeen stemming tussen Katholieken en Liberalen zal teniet doen. De Liberalen verklaren, dat de ver sie van de Koning door Eyskens is goedgekeurd, maar niet is be sproken met zijn Liberale col lega's in het kabinet. Op een Dinsdagavond gehouden persconferentie, heeft de Belgi sche Eerste Mnister, Gaston Eys kens, een verklaring afgelegd over zijn bezoek aan Koning Le opold te Pregny. In zijn onderhoud dat hij met de Belgische vorst had, heeft de Eerste Minister uiteengezet, dat de regering het noodzakelijk acht, zonder verwijl het Koningsvraag- stuk op te lossen. De regering heeft te dien einde haar goed keuring gehecht aan de organi satie van een volksraadpleging, die een zuiver consultatief ka rakter zal dragen en er slechts toe zal strekken de Koning en de wet gevende Kamers in de gelegen heid te stellen met volledige ken nis van de gezindheid der bevol king een uitspraak te doen. iDe Eerste Minister heeft de Koning er tevens van op de hoog te 'gesteld, dat de regering het verkieselijker acht bij het organi seren van de volksraadpleging haar toevlucht te nemen tot stemming per arrondissement, zo als het geval is brj de wetgevende verkiezingen, teneinde op deze wijze een juist inzicht te krijgen van de gezindheid ten aanzien van de vorst in de verschillende lands delen. Door de Eerste Minister ge raadpleegd omtrent de draagwijd te van de „onbetwistbare meerder heid", waarover de Koning wenst te beschikken om de uitoefening van zijn prerogatieven te nerne- remen, heeft de Koning geant woord, dat hij slechts met een in achtneming van 's lands belangen de gegevens zou beoordelen welke de volksraadpleging zou opleveren en dat hij zich hierna naar zal schikken. De Koning voegde hieraan toe, dat het percentage der stemmen niet het enige beoordelings-crite- rium kan uitmaken, maar dat hij er alleszins niet aan dacht de uitoefening van zyn prerogatieven weder op te nemen, indien 't getal gunstige stemmen niet een mini mum van 55 der geldige stem men bedroeg. De Eerste Minister heeft de Koning medegedeeld, dat dadelijk na de volksraadpleging de uitslag er van aan de Koning, aan de re gering en aan het parlement zal worden medegedeeld, opdat deze onmiddellijk kunnen onderzoeken in hoeverre deze kan bijdragen tot een oplossing van de Konings kwestie. De Eerste Minister heeft ver klaard dat, indien het parlement het wetsontwerp houdende de in stelling van een volksraadpleging goedkeurde, de Regering voorne mens is zo spoedig mogelijk tot de verwezenlijking daarvan over te gaan. De Belgische Premier sprak tenslotte de hoop uit dat de volks raadpleging in een sfeer van kalmte'en waardigheid en in een geest van eerbied en ontzag voor Koning en dynastie zou plaats hebben. Het blad van de Tsjecho-Slow aakse vakverenigingen, „Prace heeft onthuld, dat plaatselijk comité's een netwerk zuhen organi seren van „vertrouwden", wier plidht het is rapport uit te bre gen over hun buren. „Prace" deelt mede, dat deze „vertrouwden inlichtingen zullen verstrekken over personen, die te grote etages bewonen en vijandelijk jegens het regiem schijnen- „Zij zullen op sjacheraars en anderen uit de rijen der ,®teI7erL^f„^^p"1- goisie letten, die een wederrechte lijk bestaan leiden aldus blad- Het Comité tot Handhaving van de Rijkseenheid heeft zich naar aanleiding van de berich ten over de situatie op Java tot de Minister-President gericht. In een telegram wordt herin nerd aan de nota van de Minis ter van Overzeese Gebiedsdelen van 3 Augustus j.l. waarin ge zegd werd dat de wapenstil- standsaccoorden zijn gesloten op grond van het vertrouwen dat de regering in de Republi keinse leiders wilde stellen. Naar de mening van het Co mité is „thans niet meer aan twijfel onderhevig, dat dit ver trouwen misplaatst is geweest en dat de Republikeinse leiders zich aan de gesloten overeen komsten niet hebben kunnen of willen houden. Het Comité richt zich op grond van een en ander tot de regering met het dringend ver zoek „de onderhandelingen der R. T. C., welke onder de ge schetste omstandigheden volko men doelloos zijn geworden en van elke feitelijke waarde ont bloot, stop te zetten en de her vatting eerst weder aan de orde te stellen, nadat zekerheid zal zijn verkregen dat overdracht van de souvereiniteit mogelijk zal zijn aan een geordende staat". Voor het postkantoor te Djok- ja is een grote poster van 6X4 meter aangebracht, die grote aan dacht heeft getrokken. Op de poster staat de kaart van Indo nesië met zgn producten gete kend en in een hoekje beneden z'et men de kaart van Nederland in dezelfde schaal. Op de poster staat voorts de volgende slagzin te lezen:'„Indonesië is rijk, ver dedigt het, om het te behouden". De voorzitter van de M.R.P. parlementsfractie Francois de Menthon, heeft bij het verlaten van het Elysée, waar hij gedu rende 20 minuten met de Presi dent van de republiek bespre kingen heeft gevoerd, het vol gende verklaard: „De heer Vin cent Auriol heeft mij gevraagd, of ikzelf of een van mijn vrien den van de M.R.P. de taak op ons zouden kunnen nemen, gis terenochtend reeds een poging te wagen om de crisis op te los sen. Ik heb hem geantwoord dat zulks mij in de huidige om standigheden onmogelijk bleek". President Vincent Auriol heeft René Mayer, voormalig Minis ter van Financiën en leider van de Radicalen, Dinsdag verzocht te trachten een einde te maken aan de kabinetscrisis. Mayer verklaarde, dat Henri Queuille, de voormalige premier, die eveneens Radicaal is, naar zijn mening een nieuwe regering- zou moeten vormen en hij zou trachten hem te overtuigen een poging te doen. Queuille heeft reeds eenmaal geweigerd. In de wandelgangen is men van me ning, dat Mayer de opdrach^ zal aanvaarden, indien Queuille op nieuw weigert. Maandagavond verwachtte men, dat Robert Schuman, van de M.R.P., zou worden uitgeno digd, maar gisteren werd aan genomen, dat hij officieus was gepolst en had geweigerd. De parlementsfractie van de Radicale partij heeft besloten Mayer de vrije hand te laten, indien hem wordt verzocht zich met de kabinetsformatie te be- la,st6n. r De Radicaal René Mayer heeft het hem door President Auriol gedane verzoek tot vorming van een regering afgewezen. Volgens officiële resultaten, die Dinsdag zijn gepubliceerd, hebben de communisten en Gaulisten stemmen verloren bij tussentijdse gemeenteraadsver kiezingen, die Zondag j.l. wer den gehouden in twee voorste den van Parijs, te Rouen en te Saint Chamas (in het gebied van Marseille), waar een geheel uit communisten bestaande ge meenteraad door socialisten werd vervangen. De socialisten wonnen de meeste stemmen bij de verkiezingen. Het falen, van Jules Moch in zijn pogingen om een Kabinet sa men te stellen1, hoewel hij in de Nationale Vergadering een meer derheid verwierf, wordt in Parijse politieke kringen gezien als een .gevolg van een verbreding van de kloof tussen de rechter en linker vleugels van de partijen der „der de macht" in Frankrijk op het puilt van de voornaamste kwes ties van economisch politieke aard. Leiders van de zakenwereld en de conservatieven achten de tijd gekomen voior een terugkeer naar een liberale economische politiek en het toeroepen van een halt aan verdere overheidsbemoeiing. De recihtse en gematigde Parlement 3- fracties hadden er op gerekend, dat Moch er niet in zou slagen een constitutionele meerderheid te verwerven en zodoende de weg voor een andere radicale premier zou vrijmaken. De vijf dagen van politiek gemanoeuvreer, waarbij de twee voornaamste partijen Moch wel officieel steunden, maar achter de schermen zijn kans op succes ondermijnden, zullen naar men meent er niet toe bijdragen het gezag van de parlementaire instellingen in Frankrijk te ver groten, maar veeleer de kans op een voortijdige ontbinding van de Nationale Vergadering doen toe- I remen. Dit artikel beschouwt men als een gedeeltelijke verklaring voor de sinds September gaande zijnde arrestaties, in het bijzonder onder leden van de middenstand. Vele gearresteerden bezaten huizen, flats en kleine zaken. Be richten uit de eerste hand tonen, dat in vele gevallen confiscatie en onteigening volgden op de ar restaties. De zelfde dingen zijn in Brno, hoofdstad van Moravië, en in de industriestad Pilsen ge beurd. Aan het begin van dit jaar werden niet werkenden ver- .ocht naar woonplaatsen bui ten de stad te „emigreren". Het stelsel van „vertrouwden" zou veel gelijkenis vertonen met het communistische systeem van de „leiders van tien", dat volgens uit communistische bron verKre- gen inlichtingen, over het gehele land verbreid is. Deze vertrouw de - ommunisten zijn verantwoor delijk voor de ideologie van de groep of cel en hebben eveneens opdracht de „betrouwbaarheid" van de personen uit hun omgeving in het oog te houden. „Prace" zegt in genoemd arti- Communisten leden echec. Volgens de thans bekend ge worden volledige uitslag van de Noorse verkiezingen, die vorige week Maandag gehouden zijn, zul len de zetels in het nieuwe Stor ting als volgt worden verdeeld arbeidersp. 84 (oude parlem. 76) conservat. 23 (oude parlem. 25) liberalen 21 (oude parlem. 20) agr. partij 12 (oude parlem. 10) chr. volksp. 9 (oude parlem. 8) communisten 1 (oude parlem. 11) Alle partijen wonnen ditmaal neer stemmen dan bij de verkie zingen in 1945, behalve de cim- mrunisten, die bijna 75.000 stem men minder behaalden. Tengevolge van een hertelling der stemmen in het dorp Hedmark hebben de communisten de enige zetel verloren, die zij bij de ver kiezingen hadden behaald-, aldus meldt het Franse persbureau AFP uit Oslo. Deze zetel is thans aan de arbeiderspartij toegevallen, die nu over 85 zetels in het parle ment beschikt. De communisti sche partij had 100.000 stemmen behaald, de agrarische partij, die 12 zetels heeft toegewezen gekre gen, 85.000. kei, dat de „vertrouwden" zou den weten „dat persoonlijk belang moet wijken voor het algemeen belang". Uit berichten over een verga dering van vooraanstaande lei ders in de Sokol, de nationale sportorganisatie, maakt men op, dat een nieuwe zuivering in deze organisatie te wachten staat. Het was nodig, zo had men op d' vergadering gezegd, om „re- actionnairre en incompetente func tionarissen tc verwijderen. Het zou geen bezwaar zijn, als zu'ks ten koste ging van spor tieve overwinningen. Naar ge meld wordt zijn drie van de beste Ijshockeyspelers van de trainings- 1 ijst gevoerd „wegens onbetrouw baarheid". Een functionaris van het Mini sterie van Defensie schrijft in hei legerorgaan „Obrana Lidu", dat 500 juristen aan nieuwe strafwet boeken werken, „die een zweep voor de reactie zullen zijn' Ook de militaire wet zou ver- n'euwd worden. De nieuwe wet ten zouden trachten verband te leggen tussen de aard van de mis daad of misdrijf en hun gevolgen voor de „opbouw van het soci alisme". De gerechtshoven zouden de mis dadiger niet meer „idealistisch bezien en ophouden „muffe anti quiteitswinkels te zijn waar men misdaden met oude uitspraken beoordeelt". Volgens de nieuwe militaire wetten zouden de rechters bijdra gen tot versterking der discipli ne en er voor zorgen dat het le ger „een schild voor de werkeade k asse is, terwijl zij bezig is met de bouw van het socialisme". Er zou geen differentiatie zijn tus sen misdaden misdrijven. ,,Wi) zijn meedogenloos tegenover ver raders en klassevijanden. De commandant, die niet waakzaam is in vredestijd, is niet in staat betrouwbaar in oorlogstijd te zijn". De militaire rechters zou den dicht naast de soldaten moe ten leven om toe te kunnen zien, dat de orders nageleefd worden „eoals in het bevrijdende Sowjet- ieger". De schrijver van het ar tikel is een zekere kolonel Rasla. WOENSDAG 19 OCTOBER v.m. n.m.. 11.30 11.50 0.05 12.25 0.55 1.15 Breskens Terneuzen Walsoorden MAANSTANDEN. Opk. Ond. 7.32 8.04 17.33 7.30 9.41 17.54 7.28 11.16 18.24 7.26 12.41 19.09 7.24 13.48 20.10 7.22 14.34 21.25 7.20 15.04 22.44 7.18 15.25 7.17 14.39 0.03 7.15 15.51 1.20 (i hande.lsovereen- t Europese landen, iten dezer overeen- llen de Unie-part- zelfstandig en op .woordelijkheid op- de voorbereidende 1 hiervoor zullen eringen van beide menwerking en on- eg geschieden. .missie, die de con- mdere contractuele sn behandelt, is nog tot overeenstem- sn. Er bestaan nog n over de regelin- mtuele nationalisa- oeilijkheden betref- msférregelingen bij 5llingen in geval alisatie. De Neder- ;en dat in dat geval der schadeloosstel- jllijk en in zijn ge- orden overgemaakt ïaren in Nederland, ërs wensen wel al- ladeloosstelling te tr willen zich het ïhouden het tempo ag van overmaking md te regelen over- de deviezenpositie d. ransferregeling van salarissen en pen- irereenstemming be- lanzien van de mo- ;iek van de R. I. S. komen, dat overleg md zal worden ge- ïeer de R. I. S. be- eranderingen aan- ebied van financiële le wetten betreffen- le bank en de koers- van de munteen- rtijen hebben zich voorbehouden even- gedane toezeggingen imen wanneer geen e oplossing voor het agstuk zou worden issie, bestaande uit lirschfeld, Djoeanda ;soema is reeds met egonnen. Alle par- 2n zich bereid ver- schuldenbedrag van dssie te aanvaarden, ssie hoopt het a.s. net haar werkzaam- te komen. ±undige commissie geen overeenstem- t over het vraagstuk tea. De desbetref- ;roep heeft geen op- ïen vinden. Wel heb- i geconstateerd, dat haar standpunt zal sgeven, maar in dat e andere partij toe- loelstellingen van de te verwezenlijken, ssische kringen hoor de suggestie, dat in i worden vastgesteld, juinea tot de R. I. S. zou dan na de R. T. overeenkomsten met kunnen sluiten met tot de economische g en bestuursvoering Guinea, waarin Ne- 1 uiteraard een groot l hebben. wijze zouden dan de ;n van Nederland :king tot dit gebied :t kunnen worden, statuut is thans "bij- Ér is nog enige dis- r regeling van hét l. kking tot de buiten- 'kkingen is algehele iming bereikt. Over immissarissen in el- ried is overeengeko- leze functionarissen e vertegenwoordi- zijn in rang gelijk te ambassadeurs, vernemen wij nog, orlopige constitutie S. gereed is. Zij zal in de Republikeinse n haar geheel ter worden voorgelegd van de B. F. 0„ tekst onmiddellijk ïderlandse delegatie overhandigd, aire commissie is et haar werkzaam- ;ed gekomen. Ook estie van de terug- r Nederlandse troe- iccoord bereikt. Ne- trachten de terug- anmerkelijk te be door het charteren andse schepen voor sporten naar Ne- .rnemers ons mede- Ie conferentie thans n haar laatste fase vaarin nog slechts rrijke problemen od ig wachten te weten ea en de schulden- ,ar Indonesische op- de overige nog niet iroblemen niet "van dat de duur van de erdoor zal worden ïesische gedelegeer- gen de mogelijkheid a de slotzitting met uigen naar Indone- skken. werk- cn zoeklicly. vertoningen. Dit bezoek aan Portugal is Franco's eerste officiële bezoek a.an een buitenlandse hoofdstad. De kruiser „Miguel Oervantes", ontvangen. Franco zal logeren in het 18- eeuwse Paleis van Queluz, dat he kend is als het „Portugese Ver sailles", aan de. rand van Ldssa- waarmede Franco de reis van bon gelegen. evenwicht vergt het herstel van het evenwicht in het wederzijdse handelsverkeer. Zolang België de last moet dragen van een finan ciering van een groot tekort aan enen zijde, blijkt de economische standen. ÏSff (ëll hierop" Tê,, die wij kunnen gebruiken. 5. Een politiek van gecoördi neerd inwendig crediet ter ver effening van respectieve toe- 1AJU uumj rjuiupui mr—mrrw hii. xv,, In sommige kringen te Bel grado, acht men de verkiezing TDrpSjUpr,s. van Joego-Slavië een harde T slag voor het prestige der Sow- ^e™euzen jet-" nie. niet alleen in het Walsoorden ZONDAG 23 OCTOBER. v.m. 2.14 2.49 3.39 n.m. 2.28 3.03 3.53 riftelijk bevel van het var politie heeft de van de" Italiaanse ge- o6 Brescia twee mannen, beschuldigt van het meken van valse sterling bankbiljetten, vrij gelaten. I ater bleek dat de brieven van het hoofdkwartier eveneens ver valst waren.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1