DE NIEUWE OOST-DUITSE STAAT KOORTS De .Beneluxconferentie MOCH Premier van Frankrijk akkertjes De Stichting der Oost-Duitse Republiek De strijd om Kanton De bestunrsvoering op Java Kindje verkouden? teiLuxemburg „Er bestaat geen korte weg naar de vrede11 Onder Redactionele leiding van P. L. D. J, van Oeveren Redactie-adres: ZATERDAG 15 OCTOBER 1949 Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. nzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct; iedere regel meer 12 ct. Ver- Noordstr. 55-57, Terneuzen Tel- 2510 Na 5 uur 2073 Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van deSande Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Blad 15 cent meer. Zon Maan Oct. 1 Het Duitse vraagstuk blijft de gemoederen sterk bezig houden. Het verslagen Rijk blflft voor lopig de speelbal van de grote wereldmachten. Werd enige maanden geleden door de drie Westelijke bezet tende mogendheden een West- Duitse staat opgericht en tevens ingericht, thans was het de beurt aan Rusland om iets der gelijks in zijn zóne te scheppen. Uitdrukkelijk kan hierbij ge wezen worden op het grote ver schil in de tot standkoming van beide staten. Wel werd de West- Duitse staat op aandrang en met goedkeuring aan de Weste lijke mogendheden gesticht, doch de inrichting, de verkie zing van parlement, regering en president geschiedde volgens onze Westerse begrippen op de mocratische wijze. In de Ooste lijke zóne echter verliep alles geheel anders en de nieuwe Oost-Duitse staat is hierdoor zuiver een marionetten staat van Moskou geworden met lei ders, die op geen enkele wettige manier kunnen aantonen, dat zij volgens de wil van hun bur gers op de plaatsen zitten, die hen door de Russen zijn aange wezen. Verkiezingen zullen vooreerst niet gehouden wor^ den, waardoor de vrije volkswil in het geheel niet tot uiting kan komen. Met dit al *is Duitsland nu echter voorlopig definitief in tweeën gesplitst met alle na delige gevolgen van dien voor geheel Europa en de wereld. Beide partijen geven natuurlijk elkander de schuld van deze scheiding, waarbij beiden bij het Duitse volk de indruk trachten te wekken, dat zij de eenheid van Duitsland krachtig voorstaan. Het Duitse volk heeft immers in het hart de hoop en het sterke verlangen naar een eenheidsstaat, een herrijzend „Vaterland". Door dus die een heid te propageren, trachten zowel de Russen, als de Weste lijken bij de bevolking van het door de ander bezette deel in het gevlei te komen. In het licht yan deze propa ganda dient men bijvoorbeeld het officiële protest van de Sovjet-regering tegen de vor ming van de West-Duitse Staat te zien, waarbij de Russen naar voren brachten, dat door deze Westelijke daad in strijd was gehandeld met de overeenkomst van Potsdam tussen de „Grote Vier". West-Duitsland wordt in bedoeld protest betiteld als een marionettenstaat van de reac tionaire, imperialistische mo gendheden, die slechts een ge hoorzaam instrument is van deze mogendheden om hun aan valsplannen in Europa uit te voeren. Thans heeft dus Rusland zelve een dergelijke staat opgericht, waarbij met veel fanfares, tam tam en zelfs met een militairis- tisch schouwspel te Berlijn de heer Wilhelm Pieck tot presi dent werd gekozen. Reeds sprak men te Berlijn geestig over Wilhelm III, Keizer van Pieckistan, waarmee aan getoond kan worden, dat de Russische stunt door de Weste lijke aanhangers op de juiste waarde geschat werd. Deze man, die als leider van de Oost-Duitse communisten, thans naar voren is geschoven, nam na zijn verkiezing, die in het aangewezen parlement na tuurlijk allêr stem verkreeg, een militaire parade van de door de Russen gevormde volkspolitie af, waarbij ook de in ons land bekende „ganzenpas" weer werd uitgevoerd, hetgeen bij de "tien duizenden toeschouwers waar achtig nog groot enthousiasme verwekte. Dat het gejuich waarschijn lijk temidden van de Berlijnse ruïne ietwat anders klonk, dan de toejuichingen die nofe slechts luttele jaren geleden op dezelf de plaats voor een vorige dicta tor klonken, scheen dit volk niet te horen. Het gehele tafereel toont echter wel aan, hoe wei nig de Duitser geleerd heeft van de gebeurtenissen, die hem naar zijn ondergang hebben gevoerd. Het geeft in ieder geval te den ken. De vorming van deze Oost- Duitse Staat kan gevoegelijk, zoals wij boven reeds zagen, een Russische tegenzet genoemd worden tegen de vorming van de West-Duitse. Het zal nu voor de naaste toekomst de vraag zijn welke van de twee regeringen de meeste aanhan gers onder de schamenlijke Duitse bevolking zal krijgen. Veel zal hierbij afhangen van de wijze van optreden van de respectievelijke bezettende mo gendheden. Indien er zich in Oost-Duits- land gebeurtenissen gaan afspe len, zoals thans in Tsjecho-Slo- wakije, waar naast een hevige strijd tegen de Katholieke Kerk tal van burgers worden opge pakt, omdat zij niet tot de ar beidersklasse of tot de commu nistische partij behoren, dan zal de nieuwe staat al spoedig wei nig populariteit genieten. De West-Duitse regering, die te Bonn gevestigd is, zal daaren tegen langzaam maar zeker over meer vrijheid gaan beschikken de zaken naar eigen inzicht te regelen. Een probleem, dat zich zeker bij dit alles blijft voordoen, is de staat van de stad Berlijn. De Westelijke commandanten heb ben verklaard er niet over te denken hun sector op te geven. Berlijn blijft dus een probleem op zich zelve. Voorts kan men zich afvragen welke invloed de vorming van de nieuwe Oost-Duitse Staat zal hebben op de besprekingen van de Grote Vier over het Duitse vraagstuk. De in het voorjaar begonnen besprekingen, die leidden tot een opheffing van de Russische blokkade van Ber lijn, moeten immers nog voort gezet worden. Dat men veel verder over het heersende dode punt zal heenkomen wordt over het algemeen niet verwacht. De oplossing van het Duitse vraagstuk is, evenals de oplos sing van zovele hangende kwes ties, veeleer afhankelijk van de verstandhouding tussen de twee machtigsten van het ogenblik, Amerika en Rusland. Tenslotte is het merkwaardig, dat in ï^et begin van de week algemeen een verklaring van Russische zijde werd verwacht. Hierbij zouden de Russen ver gaande tegemoetkomingen aan de nieuw gevormde Oost-Duitse Staat toezeggen; zelfs werd al gesproken van een terugtrek ken van Russische troepen. Deze verklaring bleef echter uit en het enige wat medege deeld werd was, dat het Russi sche militaire bestuur vervan gen zou worden door een con trole-commissie. In hoeverre nadere concessies van Sovjet kant nog zullen worden gedaan, zal dus moeten worden afge wacht. moehuiverig Versterking grens tussen Russische en Amerik.t zone HOOGWATER. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. n.m. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. n.m. 7.55 8.52 8.30 9.27 Oost-Duitse vluchtelingen moeten terug Beperkingen verbruik van Electrische energie in de* wintermaanden Exploisies 'te Kanton Beroep van Rajk c. s. verworpen De Commissie voor de Water wegen en de havenproblemen, van de Beneluxconferentie te Luxemburg, is gisterenochtend bijeengekomen. Tevoren hadden de Belgische deskundigen, onder wie de heer Segers, Minister van Verkeers wezen, Busseret, Minister van Openbare Werken, en Devos, directeur-generaal van het Zee wezen, op het Belgische gezant schap vergaderd. Naar men verneemt, heeft de commissie voor de landbouw politiek tijdens haar vergade ring van Donderdag een Neder lands voorstel besproken, strek kende tot de instelling van een egalisatiefonds, hetwelk door invoerrechten geheven op be paalde landbouwproducten, zal gevoed worden. Dit fonds zou moeten dienen voor het subsi diëren van de uitvoer van an dere landbouwproducten. De Belgische delegatie heeft op dit voorstel, dat voigens haar een regime van staatsinmenging inluidt, ongunstig gereageerd. Tenslotte is besloten het geschil aan de commissie van de voor zitters voor te leggen. Na afloop van de gistermor gen gehouden besprekingen- te Luxemburg, verklaarde de Bel gische Minister Liebaert, dat nog geen accoord bereikt is over de kwestie der goud-clausule, waaraan ook Donderdag reeds een groot deel der onderhande lingen was gewijd. De Nederlan- Eén stem meer dan vereiste meerderheid De arrestaties te Praag Mijnen aan Tsjechoslowaakse grens TRYGVE LIE: Het Britse na devaluatie programma Nehroe voor Amerikaanse congres Herfstmanoeuvres in Thuringen ders wensen, volgens de Minis ter, de volledige opheffing van deze clausule, terwijl de Belgen haar gehandhaafd willen zien als een waarborg. Minister Lie baert merkte in dit verband op: „De goudclausule dient een aan sporing te zijn voor beide part ners het evenwicht in hun be talingsbalans te handhaven. De heer Liebaert verklaarde voorts het geheel eens te zijn met de uitspraak van de Nederlandse Minister van Financiën Lief- tinck, dat de conferentie veel beter enkele maanden later had kunnen beginnen, teneinde al lereerst het resultaat van de re cente devaluaties op de resp. handelsbalansen af te wachten. De commissie voor de water wegen zou zich bezighouden met het verzachten van de nadelige gevolgen, die de devaluatie van de Nederlandse gulden voor de Belgische havens heeft meege bracht. Met betrekking tot de te voe ren landbouwpolitiek zou van Nederlandse zijde zijn voorge steld in het kader van de econo mische unie een landbouw-ega- lisatiefonds in te stellen. Dit fonds zou niet noodzakelijk een overheidsfonds behoeven te zijn. Op voorstel van Belgische zij de is voorts een speciale sub commissie gevormd, die de voor waarden zal onderzoeken, waar onder de voor-unie kan worden uitgebreid en die zal nagaan op welke wijze aan deze voorwaar den meer souplesse gegeven kan worden. In deze subcommissie hebben behalve de deskundigen, ver scheidene Ministers der Bene- luxlanden zitting. Verkennen Russen de Zuidpool? ,n Mysterieus lichtverschijnsel FranKering Dij ADonnemem: Terneuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.i. L.e ue Bi): geldig van hedenochtend tot hedenavond. Geleidelijk ander weer. In de ochtend mist. Na 't oplossen der mist aanvank. zonneschijn. Geleid, toenem. bewolking maar bijna overal droog weer. Matige en aan de kust tijdel. vrij krachtige toen. Z.~wiind. Zacht weer. RIJE ZEEUW ZON- EN MAANSTANDEN. 5e Jaargang No- 1244 1949 Opk. Ond. Opk. Ond. 15 7.04 17.47 23.— 15.39 16 7.06 17.45 16.05 17 7.07 17.43 0.26 16.24 18 7.09 17.41 1.55 16.39 19 7.11 17.39 3.25 16.32 20 7.12 17.37 4.56 17.04 21 7.14 17.34 6.29 17.17 22 7.16 17.32 8.04 17.33 23 7.18 17.30 9.41 17.54 24 7.19 17.28 11.16 18.24 Misschien voorboden van een griep. Doe er iets tegen: neem een "AKKERTJEV In korte tijd voelt U zich weer fitf helpen direct/ Dan rug, keel of borstje inwrijven met De Beierse grenspolitie meldt, dat Duitse arbeiders, gerecruteerd door de autoriteiten van de Rus sische zone, wegversperringen aanbrengen en loopgraven maken langs de grens tussen de Russi sche en de Amerikanse zone. Men neemt aan, dat dit geschiedt om illegale grensoverschrijding tegen te gaan.. Generalissimus Stalin heeft Wilhelm Piedk, de President i {de in Sowjet-Russische zone van Duitsland tot stand gekomen Republiek, een telegram gezonden, waarin hij hem en het Duitse volk geluk wenst met ,,de stichting van de Duitse Democratische Republiek". Minister-President Grotewohl ontving een gelijkluidend ge- lukwens-telegram van Stalin. WORDT HET PLAN- S'JA- CORS NIET UITGEVOERD? De correspondent van Aneta te Suiabaja, heeft uit betrouwbare brrn vernomen, dat van de ge- hole uitvoering van het Neder landse ulan voor de bestuursvoe ring op Java niet veel zal terecht komen. V» el zullen enige onder delen, m net bijzonder Midden- Java betreffend, ten uitvoer wor den gelegd, maar met betrekking tot de Negara's zullen waar schijnlijk geen resultaten worden bereikt, althans niet voor wat Oost-Java betreft. De Republiek wenst ten aanzien van de NSga- ra's geen „hands-off"-politiek te volgen, terwijl er bij de andere partij geen bereidheid bestaat om de Republikeinse voorstellen, die een ernstige aantasting van de autonomie der Negara's inhouden, te aanvaarden. ZATERDAG 15 OCTOBER. 6.34 7.20 7.09 7.55 7.59 8.45 ZONDAG 16 OCTOBER. .'.20 1U.U „Er kan geen twijfel aan be staan") aldus verklaart genera lissimus Stalin in zijn telegram men apin Pieck en Grotewohl, „dat het bestaan van een vrede lievend, democratisch Duitsland, naast een vredelievende Sowjet- Unie, de mogerijkheid van nieuwe oorlogen in Europa uitschakelt. H erdoor zal een einde komen aan het bloed vergieten in Euro pa en het zal aan de imperialis ten in de verschillende staten on mogelijk worden gemaakt de Eu ropese volken tot slavernij te doemen". „De ondervinding", vervolgt Stalin, „welke in de jongste oorlog is opgedaan, toont aan (lat de Duitse en Sowjet-Rus sische vólkern zich de grootste opofferingen hebben getroost. Het zijn deze twee volken, die in Europa het grootste vermo gen bezitten tot het volbrengen van grote daden, welke van wereldheersend belang zijn. In dien deze beide volken tonen vastbesloten te zijn te strijden voor de vrede en indien zij hierbij dezelfde mate van ener gie tonen, als zij gedurende de oorlog aan de dag hebben ge legd kan worden aangenomen, dat de vrede in Europa verze kerd is". Zich dan rechtstreeks tot Pieck en Grotewohl richtend, verklaart Stalin: „Door het grondvesten van een verenigd en vredelievend Duitsland, verricht gij tezelfder tijd een grote daad voor geheel Europa, waardoor dit werelddeel een duurzame vrede wordt ge waarborgd. U behoeft er niet aan te twij felen, dat, met het voortschrijden langs deze weg en bij het bevor deren van de zaak van de vrede, fij sterk medeleven en daadwer- eiijke steun zult ondervinden van leden van alle volken ter wereld. U zult aanhang vinden onder de volken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk, Polen, Tsjecho-Slowakije en Italië en vanzelfsprekend zult u kunnen rekenen op de hulp van de vredelievende bevolking der Sovjet-IUnie". 'En de leider vap het Sovjet- Russische volk besluit zijn geluk- wens-telegram met de woorden: Ik wens u succf schrijden op deze nieuwe en glo rierijke weg. Moge het verenigde onafhankelijke, democratische en vredelievende Duitsjland levens vatbaarheid tonen en tot welvaart komen". Vijftien Duitsers uit de Sow- jetzone. die met een lekke vis sersboot naar Zweden waren overgestoken, moesten Donder dagavond weer zee kiezen naar hun vaderland, omdat zij niet in Zweden konden worden toegela ten. De Duitsers, onder wie vrouwen en kinderen, konden de immigra tie-autoriteiten niet overtuigen, dat zij politieke vluchtelingen waren. Ringblom, de functionaris die met hun uitwijzing was belast, verklaarde: „Dit Is een alleron- plezierigste taak. Ik voel mij als een beul, want hun boot is verre van zeewaardig. Het vluchtelingenschip zal door een Zweedse politieboot tot de grens van de territoriale wateren worden begeleid. Volgens een woordvoeder van de vreemdelingencommissie heeft Zweden zijn immigratiebepalingen moeten herzien, omdat de stroom van vluchtelingen uit Oost-Duits- land het karakter van een mas sa-immigratie scheen te krijgen. Veel van de Duitsers, die hier landen, aldus de woordvoerder, zijn in het geheel geen politieke "vluchtelingen, doch winkeliers, boeren en zakenlieden, die hopen in Zweden een beter leven te kunnen vinden dan in hun eigen land. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de Gemeentebe sturen gescheven Mijn ambtgenoot van Economi sche Zaken vestigt er de aan dacht op, dat moeilpkheden, wel ke zich in de afgelopen winter met betrekking tot de levering van electrische energie tijdens de spitsuren voordelen als gevolg van het grotere verbruik en de onmogelijkheid het productiever mogen tijdig op te voeren, zich gèdurende de a.s. wintermaan den in nog sterker mate zullen doen_ gevoelen. Het is daarom noodzakelijk, dat alle verbruikers van electri sche energie zich in de maanden November, December en Januari a.s. van Maandag tot en met Vrijdag van 79 uur en van 16 18 uur en op Zaterdag van 79 uur, de grootst mogelijke beper king opleggen. Deze beperking, welke dringend nodig is, om de industriële pro ductie op peil te houden en dus voor onze volkshuishouding uiter mate belangrijk is, dient zoveel mogelijk vrijwillig te worden be reikt, waarbij vertrouwd wordt op de gemeenschapszin van ons volk. Het verbruik van electrische energie tijdens de spitsuren zal in enkele gevallen worden verbo den, zoals bijv. buitenverlichting van gebouwen, étalageverlichting enz. Aangezien ik met mijn ambts- genoot voornoemd van mening ben, dat de Overheid in deze be hoort voor te gaan, verzoek ik U er op te willen toezien, dat in de aanstaande wintermaanden, ge durende bovenvermelde uren, hij het verbruiken van electrische energie in de bij gemeentelijke bureaux, diensten en instellingen in gebruik zijnde gebouwen de grootste mogelijke zuinigheid in acht wordt genomen. kong van Chinese zijde ontvangen bericht is de garnizoenscomman dant van Kanton, generaal Li Tsji-iSan, die de laatste hoogge plaatste officier van het Chinese nationalistische leger was, die zich nog in de stad bevond, met zijn persoonlijke staf in een ge vorderd schip vertrokken. Men meent, dat het gezelschap op weg is naar Hainan. Volgens te Hongkong ontvan gen berichten hebben zich Vrijdag in Kanton, dat reeds door de nationalistische soldaten wordt verlaten, een aantal zware ont ploffingen voorgedaan, welke wor den toegeschreven aan sabotage tegen de naderende communisti sche legers. Het licht in de stad ging uit en er ontstonden bran den. De middelste böog van de brug over de Parelrivier is door een ontploffing vernield. Voorts deden zich ontploffingen voor in opslagplaatsen langs de rivier, waar zich ammunitievoorraden bevonden zouden hebben. Het Hoge Volksgerechtshof te Boedapest heeft gisteren verwor pen het beroep van de voormalige Minister van Buitenlandse Zaken Rajk en zijn vijf mede-veroordeel den. Drie hunner, onder wie Rajk, zullen terechtgesteld worden, ten zij het Regeringspresidium het beroep tot clementie inwilligt, dat onmiddellijk na het proces is in gediend. Jules Moch's candidatuur voor het Premierschap van Frankrijk is door de Franse Nationale vergadering bekrachtigd. Op Moch werden 311 stemmen uitgebracht, hetgeen één meer is dan volgens de Grondwet vereiste meerderheid. De verkiezing van Moch tot Minister-President van Frankrijk vond plaats na een zitting, welke de gehele nacht heeft geduurd. De stemming werd gisterenoch- ténd vroeg gehouden. Het officiële Tsjecho-Slowaakse nieuwsbureau heeft een verklaring gepubliceerd, waarin voor het eerst officieel gerefereerd wordt aan de arrestaties), welke in de afgelopen dagen te Praag zijn uit gevoerd. In de verklaring wordt gezegd, dat „alle doorgewinterde pen-piraten kortelings gemobili seerd zijn om 'n speciale campag ne tegen Tsjecho-Slowakije te voeren". Volgens de verklaring waren de „imperialistische agen ten, die naar aanleiding van het proces Rajk zijn ontdekt, onge vaarlijk gemaakt". Volgens te Hongkong ontvangen onbevestigde berichten van Chi nese zijde hebben patrouilles van de voerhoede van het Chinese communistische leger onder gene raal Tsjen Kong, dat Kanton aanvalt, het „witte wolk"-vlieg- veld, dat op een afstand van on geveer 5 km van de stad ligt, be zet. Men verwacht te Hongkong, dat de troepen van generaal Tsjen Kong Kanton zullen binnenruk ken. De Chinese burger-luchtvaart maatschappijen hebben hun diens ten op Kanton gestaakt. Volgens een ander te Hong- De stemverhouding 311 tegen 223- vv,as De bij de Grondwet vereiste meerderheid bedraagt 310 stem men. Dit is de kleinste meerderheid, die sinds de Grondwet van 1946 voor de verkiezing van een Mi nister-President is behaald. De Communisten slaagden er niet in hun eis tot het houden van een openbare persoonlijke stemming ingewilligd te krijgen. Een des betreffende motie werd met 324 tegen 253 stemmen verworpen. Volgens het Franse parlemen taire stelsel mogen de leiders der groepen in opdracht van elk lid stemmen. De Communisten wens ten de persoonlijke stemming, om dat zij allen aanwezig waren. Pierre Montel, lid van de Rechtse Republikeinse Vrijheids partij (PRL), had schriftelijk uit New York gemeld, dat hij voor Moch wilde stemmen. De partij besloot echter zich van stemmen te onthouden. Aanvankelijk werd door de vergadering betwijfeld, of de stem van Montel wel van kracht was. Na een vaak stormachtig debat van 13 uur en twee uur tellen en contro leren der stemmen en overleg in de wandelgangen werd ein delijk de einduitslag bekend genrjaakt. In de loop van het debat kon de stem van Her- riot, voorzitter der vergade- Een functionnaris van de Ame rikaanse hoge commissie in Duitsland meldt uit Hof aan de Tsjechische grens, dat de Tsje cho-Slowaakse autoriteiten mij nenvelden langs de grens leggen om vluchtelingen te beletten over de grens naar de Amerikaanse Trygvef Lie, secretaris-generaal der V- N„ zegt in zijn bood schap Ier gelegenheid van de dag der V. Ny, welke boodschap in het bulletin der organisatie is opgenomen, dat er gee|n korte weg naar de vrede bestaat. De weg, die de Ver. Naties moesten gaan om tot een vreedzame wereld te komen was moeilijk en ontmoe digend. Het vraagstuk van de interna tionale controle van de atoom energie w|as een van de moeilijk ste problemen die de V. N. had den op te lossen, daar het de kern van de ideologische en politieke verschillen tussen Oost en West raakte. Het zou lang kunnen duren eer men tot een oplossing zou komen. Intussen moest men nimmer uit het oog verliezen, dat het vraagstuk van de controle op de atoomenergie en andere wa pens van massavernietiging vast zit laan het centrale probleem, de oorlog zelf te verhinderen. Lie doet een beroep op de landen, de dag der V- N. 20 October te vieren in een geest van bezin ning op het voornaamste doel waarvoor de V. N. waren gescha pen: voorkoming van een derde wereldoorlog." Men had thans meer begrip van het vermogen en de beperkingen van de V. N. dan ooit te voren, zo schrijft Lie. 5>e V. N. hadden niet in de eerste plaats een poli tieke functie maar een bemidde lende. 'Men was tot de conclusie ge komen, dat noch d V. N. noch enige andere suüstn .ui een rege- tot stand kon brengen Wel was gebleken, dat de V. N. de uitwer king van hun geschillen konden verzwakken en een uiteindelijke regeling door vreedzame middelen in plaats van door geweld konden bevorderen. Lie wijsf er verder op, dat het werk van de V. N. rechtstreeks of indirect een steeds groeiend gebied van doeltreffende internationale samenwerking in alle aangelegenheden van ge meenschappelijk belang voor de volken had doen ontstaan. De huidige voorzitter van de laigemene vergadering, Carlos Romulo van de Philippijnen, ver klaar in zijn boodschap, dat de V. N. meer bereikt zouden kun nen hebben indien er een beetje meer goede wil, minder wantrou wen en vijandschap en meer sa menwerking geweest was. De vrede zou de naties niet als .man na ir. de schoot vallen. Er zou hard voor gewerkt moeten wor den en men zou zich offers moe ten getroosten en hem tegen de bedreigers ervan moeten bescher men. De duidelijkste les van de laatste vier jaar was, dat de mensheid buiten de V. hT niet op tl (iuurziiuii' vretic ring, nauwelijks gehoord wor den boven het geschreeuw van de Communisten uit, die met de vuist op stoelen en lesse naars sloegen. Zo groot was het lawaa dat Herriot de zitting verdaagde en de pers- en publieke tribune liet ontruimen. Onder gejuich en ap plaus van de afgevaardigden der Coalitie verliet Moch de Kamer, terwijl de Communisten van hun kant hun stem verhieven. Bij het veriaten van de Ka mer voegde Herriot hun toe: „Jullie bent een troop schooi ers". De politieke medewerker van Reuter meldt dat de Britse re gering, nu zij heeft besloten dat er dit jaar geen algemene ver kiezingen in Engeland zullen wor den gehouden, bezig is met het opstellen van een noodprogram- ma, dat beoogst kosten van le vensonderhoud, na de devaluatie van het pond sterling, niet te doen stijgen. De Britse regering weet dat, wil zij geen echec lijden bij de verkiezingen in 1951, zij in de eerste plaats een doelmatige po litiek moet voeren, om enerzijds de gevolgen van de devaluatie uit te buiten en anderzijds op te vangen en zij weet ook dat spe ciaal haar maatregelen om laatst genoemde uitwerking te bereiken, door de leiders van de acht mil- lioen leden tellende Britse vak verenigingen moeten worden on derschreven. Pandit Jowaharlat Nehroe, de Minister-President van India, heeft Donderdag onder luide toe juichingen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden ver klaard, dat India „niet neutraal ■kan en zal zijn als vrijheid en recht worden bedreigd en agressie plaats heeft." Nehroe, die een bezoek van een maand aan de Verenigde Staten brengt, sprak in beide Huizen van het Congres en ontving heide malen een enthousiaste ovatie. Nehroe beschreef de basis van India's buitenlandse politiek in rondborstige bewoordingen, die herhaaldelijk applaus ontvingen. Zo zeide hij: „Wij zijn niet blind voor de werkelijkheid en evenmin willen wij berusten in enige aan randing van de vrijheid der men sen van welke kant deze ook moge komen." Het Sovjet-Russische leger heeft een gebied van vijftien bij twintig mijl midden in Thuringen geheel afgesloten voor zijn herfstmanoeu vres, aldus meldt de onder Franse controle staande „Kurier". Gewa pende manschappen van de Duitse volkspolitie staan bij de grens van het afgesloten gebied op wacht om het verkeer om te lei den. De boeren in het betrokken gebied mogen hun landerijen niet betreden en na zeven uur des avonds niet meer op straat ver schijnen. Vele formaties van po litiemanschappen zouden volgens de Kurier" aan de manoeuvres deelnemen. De artillerie zou met scherp schieten en tengevolge (Jaaryan xoude: hier en daar De A.N.P.-correspondent meldt: De heer Jaspar, Secretaris-Gene raal van de Benelux-douane-over- eenkomst verklaarde gisteren avond tegenover de journalisten, dat de discussies, die Donderdag zijn begonnen, een uitstekend verloop hebben en tot nu toe ver scheidene concrete resultaten hebben opgeleverd. Het is van zelfsprekend, d!at de agenda nog niet is afgewerkt, aldus de heer Jaspar en dat er nog punten zijn, die behandeld moeten worden. Verscheidene oplossingen voor aanvankelijk moeilijke problemen zijn echter reeds gevonden. De eerste oplossing heeft betrekking op de waterwegen en de havens. De gemengde commissie die in dertijd te Den Haag werd opge richt, is thans samengesteld. De leden van deze commissie zijn aan Belgische zijde: Frans van Caji- welaert, de heer Delmer, Secreta ris-Generaal Honorair van het Belgische Ministerie van Open bare werken en Louis Fredericq, hoogleraar aan de Gentse en Brusselse univers'iteit, en de Ne derlandse delegatie bestaat uit de heer Steentoerghe, oud-minis ter, de heer Brautigam en de heer C. H. Crone, oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam. De commissie zal in het bijzon der bestuderen de technische, economische en financiële aspec ten van de vraagstukken, welke betrekking hebben op de havens van Antwerpen, Gent en Luik, die van buitengewoon veel be lang zijn voor de verbindingen der twee landen. Ook in de landbouwsector der conferentie heeft men een accoord toereikt. Er zijn verschillende be sluiten genomen. Onder andere is besloten, dat in de toekomstige unie Luxemburg een bijzondere status zal bezitten in verband met de structuur van zijn bodem. De conferentie is het erover eens, dat de landtoouw-politiek der Beneluxlanden volkomen her metisch moet zijn. Zij heeft in verband hiermede de Benelux- oommissie voor landbouw, levens middelenvoorziening en visserij opgedragen een rapport op te stellen, hetwelk tot resultaat moet hebben, dat met ingang van 1 Januari 1950 langzamerhand het landbouwprotocol van 9 Mei 1947 verzacht kan worden. In de fiscale commissie is voor namelijk gesproken over een aan passing van de douanerechten en accijnzen met betrekking tot de recente devaluatie van de gulden en de Belgische frank. De conferentie heeft een volle dig accoord bereikt inzake de unificatie van de invoerrechten en de accijnsrechten. De Amerikaanse Poolvorser admiraal Byrd heeft te New York verklaard, dat Russische schepen in samenwerking met machtige vliegtuigen onlangs het Zuidpool gebied verkenden. „Of zij naar uranium zoeken of niet, kan ik niet zeggen", zo voegde hij er aan toe. „De Rus sische schepen, zouden niet met namen zijn aangeduid." InV Ontario) heeft men in de nacht van Donderdag op Vrijdag, te 0.500 uur Gmt., een ongewoon lichtverschijnsel in de lucht waar genomen, dat beschreven werd als een blauw-witte gloed, welke deed denken aan een reusachtige ver grote flits van een kortsluiting. Men heeft nog niet kunnen uit maken, of het hier een natuur verschijnsel betrof of een door mensenhanden veroorzaakt ver- sphgnsel. Ook het personeel van naaese atoomenergie-fabriek

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1