urr DE PROVINCIE Valse rijksdaalders in omloop, maar daders gepakt Beginselverklaringjvan Moch KERKNIEUWS Harten-Drie Binnenlands Nieuws in de Nationale Vergadering C.G.T. tegen Moch Vredesregeling Inzake Kanton Het vluchtelingen probleem GENERALE SYNODE DER NED. HERV. KERK, jtcheson over de Oost-Duitse staat Hat treinongeluk in Argentinië Joego-Stavië beschuldigt Bulgarije Jules Moch heeft gisterenmid dag m de Franse nationale ver gadering gezegd: Frankrijk wenst geregeerd te worden. De gewone man wenst, dat orde le geert en dat het gezag uitge oefend wordt binnen het kader van de democratie." Moch gaf in ét nationale vergadering een uit eenzetting van zijn plannen vooi een nieuwe Regering. De politie bewaking was versterkt en ach ter de Parlementsgebouwen wa ren politie-auto's opgesteld. Er wees echter verder niets op spe cial veiligheidsmaatregelen zo als indertijd wel getroffen zijn als ©en communistische stakingsop- roep samenviel met een belangrijk parlemensdebat. Aangaande het loon- en prijs vraagstuk verklaarde Modh, dat ©en simpele verhoging der lonen ^ie franc naar de ondergang, Frankrijk naar ruïne en de repu bliek naar het avontuur" zou jeïden. De beste wijze om de be langen van de „onfortuinlijkste van de arbeidende klasse" te verdedigen bestond niet slechts In de verhoging der theoretische lanen doch in het handhaven en de verhqging der koopkracht, «och bracht zijn plannen in drie hoofdstukken onder: I Stappen ter verlaging van de prijzen. 2. Terugkeer tot vrije eollee- tieve- onderhandeling tussen vak verenigingen en werkgevers over de arbeidsvoorwaarden, zonder tussenkomst der Regering. 3. Het toekennen van een spe ciale uitkering van niet meer dan 3U00 fr voor deze maand alleen voor arbeiders, die minder ver dienen dan 15.000 fr. teneinde bun loonpeil op dat van 15.000 fr. te bréngen. Maar de schatting van Moch «ouden 2.850.000 arbeiders van deze toeslag profiteren. De toeslag zou de industrie niet meer dan zes milliard francs kos ten Er was geen kwestie van bet scheppen van een nieuwe tooopkracht, doch de koopkracht »ju slechts verschoven worden naar gezinnen, die de winter in Jattere armoede tegemoet gingen. Moch beloofde een evenwichtige oegroting doch dit evenwicht be koord e verkregen te worden door tffen? van allen en niet slechts door offers van weinigen. Het «venwicht behoorde evenwel ver kregen te worden door offers van ben, die overvloed hadden en die thansu winsten maakten en meer voordeel genoten van de opge hoopte nationale rijkdom dan hun kameraden, die deze rijkdom hielpen vergaren. Op de staatsuitgaven zou aan zienlijk bezuinigd worden. Men zou door structurele hervormin gen bezuinigingen, vooral bij de provinciale besturen en door de centralisatie. De ambtenaren zouden harder moeten werken. Toen Moch „re organisatie der' genationaliseerde bedrijven" naast reorganisatie van het ambtenarenapparaat be loofde klonk van alle banken, be halve van de communistische, luid applaus. Het onder communistische lei ding staande Franse vakverbond CjG.T. heeft alle Parijse arbeiders opgeroepen in staking te gaan in protest tegen de benoeming van de socialist Mïoch als Kabinets formateur. Er is geen duur voor de staking vastgesteld. In kringen van de communisti sche partij wordt verklaard," dat de arbeiders „waarschijnlijk" he denmorgen weer aan het werk zullen gaan, maar dat de vak bond eventueel tot een langere staking zou besluiten. Volgens de verklaring van de C.G.T. geldt de staking tevens ter ondersteuning van de eis tot 'n duurtetoeslag van 3000 francs, een herstel van het vrij onderhan delen tussen werkgevers en de vakbonden en de vorming van een „regering van democratische eenheid", d.w.z. een regering waarin ook communisten sitting hebben. De nationalistische autoritei ten te Kanton hebben een rede lijke vredesovereenkomst geslo ten met de onder communisti sche leiding staande legers, die naar Kanton optrekken, aldus verneemt Reuter te Hongkong uit Chinese bron. Deze zegs man zou deze inlichting verkre gen hebben van een radiotele- fonisch bericht uit Kanton. De communistische troepen zouden Zondag Kanton binnen trekken om het bestuur van de stad over te nemen. Het motto luidt: „Geen geld, geen Zwitsers" en er zal dn aller lei vorm een beroep worden ge daan op de burgerij om flink in de buidel te tasten. Men spreekt van een tombola, en fancy fair, de verkoop van steentjes, maar als inzet natuur lijk de collecte! Hoe dit alles zij, de hoofdzaak is dat de muziektent zo spoedig mogelijk en ter zelfder plaatse zal verrijzen. Musici van naam prezen bij tal van concerten, b'ij feestelijke ge legenheden de „accoustiek" die aan ons Marktplein eigen is. Het is dan ook zeer te betwijfelen of een z.g. „nis-kiosk" op de afhel lende Oostzijde van de Markt voldoen ing zou geven. Doch dit zijn punten van later zorg. Er is reeds voor een nieuwe tent aan het oude wankele beestje verlapt; laten we hopen dat Axel spoedig de vlag zal mogen uit steken ter gelegenheid van de in wijding van een comfortabele muziek-kiosk, die waardig jp aan een plaats met een tweetal bloeiende muziekkorpsen en één door de hele provincie gereno- Ongeveer 174.300 staatlozen, die thans in Duitsland, Oosten rijk en Italië verblijven, zullen wellicht geen enkele mogelijk heid vinden om zich elders te vestigen, aldus wordt op het hoofdkwartier van de interna- meerde zangvereniging. tionale vluchtelingen organisa tie te Bad Kissingen vernomen. Het betreft hier, zo verklaart men, onder meer personen van gevorderde leeftijd en personen wier beroep moeilijk in aanmer king kan komen voor 'n nieuwe betrekking in de landen waar om asyl zou worden verzocht. Daarentegen wordt gemeld, dat gedurende de maand Sep tember 16.249 emigranten de Amerikaanse bezettingszone hebben verlaten. In de zitting van 12 October wij niet achter geraken, maar onze cultuurwaarden uitwisselen. Ondanks de 30 proeent hogere lonen in België, is een volledige samenwerking toch mogelijk en nodig, daar alles langzamerhand werden enkele wijizigingen in de naar elkaar dient te groeien. verschillende ordinantiën behan- Het bestuur van deze avond deld, waarover de beslissing in werd gekozen is als volgt samen- j vorige vergaderingen was uit gesteld uit de heren: gesteld. J. R. v. d. Laan, voorzitter; I Eerst werd behandeld over de Vervolgens (komt de kerke lijke indeling aan de orde. Er blijven 10 kerkelijke provincies, 54 classes, dus 9 meer dan thans. Zuid-Holland krijgt er 4 classes, Gelderland 2, Noord-Holland, Utrecht en Noord-iBrabant met Limburg krijgen er ieder 1 clas sis bij. Het voorstel om een ad viserend lid uit een der grote ste den bovendien toe te voegen aan P. de Baare, visserijJ. C. du raamgeving van kerkvoogdij, de syn°de teneinde het stedelijk Fassé, industrie; J. R. v. d. Laan, i;erkeiaad en diaconie. Deze zal elornent in de Synode te verster- aldus worden: Kerkvoogdij van - £01" lAercl verworpen. Men acht een wijkgemeente, grote kerk-eL bujuist deze weg op te gaan. voogdij (d. alle kerkvoogdijen ^e bijzondere problemen van de van de wijkgemeenten in een ge- e enkunnen via de adviseurs meerde) en de centrale kerkvoog- oi iaden tot hun recht komen. D cuj (het orgaan door de grote e Plaa-ts van de Waalse reünie dijke wenste het bestuur succes Kerkvoogdijen benoemd). Voor de1 DO% definitief geregeld wor- toe in haar werkzaamheden, wel-1 kerkeraad en de diaconie gaan 7®11' toekomstige Synode zal ke van groot nationaal belang dezelfde onderscheidingen gelden. ^us b®staan uit 54 leden, waarvan zullen zijn. j Er ontspon zich een uitvoerige bankwezen; J. W. Woittiez, han del; P. S de Groote, ambacht; J. C. Becu, landbouw; A. Hoolhorst, cultuur; A. J. Cambier, vervoer; P. J. van Ooteghem, veehandel. De burgemeester van Schoon iDe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son, heeft op zijn persconferentie verldaard, dat de nieuwe Oost- CHntse regering „van achter de schermen gedicteerd wordt, niet door het volk van de Rusèische zone, maar door de communisti sche partij, die haar orders uit Moskou ontvangt". De regering 9erust niet op vrije verkiezingen. „Blijkbaar zijn de nieuwe rege ring en haar Russische meesters bevreesd de uitspraak van de be volking van de Russische zone te riskeren, aldus Acheson. „De regeringen van Amerika en «6b verbonden landen laten zich door de gebeurtenissen in Berlijn niet bedreigen of uit haar koers brengen en blijden haar volledige steun geven aan de regering van Bonn bij haar streven een werke- Ejk vrij en democratisch Duits- iand te stichten''. KANAAL VAN TERNEUZEN. De Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in de Di rectie Zeeland te Middelburg, maakt bekend, dat de scheepvaart door de sluizen te Sas van Gent zal zijn gestremd op Zondag 16 October, 1949 van 6 uur tot 19 u. TERNEUZEN. Aanrijding. Gisterenmorgen te ongeveer 6 uur reed de houthandelaar D. van Doeselaar wonende aan de Ho ge ncTrjk alhier met zijn vracht auto tijdens de dichte mist op een voor de woning van de kolen handelaar W. de Jonge aan de Hogendijk staande camion, welke onverlicht was. De botsing bleef beperkt tot materiële schade. Zeeuws-Vlaanderen het Suikerbietenland- Nu de oogst van de suikerbieten in volle gang is komen er flinke knapen voor de dag. Zo werd op een perceel land van Mevr. "Wed. A. Wolfert-Fran- se nabij de Knol een suikerbiet gerooid van het respectabel ge wicht van 6 kg, maar deze knaap werd nog verre overtroffen door een suikerbiet met het formidabel gewicht van 8 kg 6 ons, die ge groeid was op- een perceel land in de Serlippenspolder van de heer J. J. Huijssen, nabij het Zwaantje. K- R, O,-avond, Dat de K. R. O. wel zeer in de belangstelling van „Koning Luis teraar" staat, daarvan vormde Woensdagavond het stampvolle Concertgebouw toen het K. R. ö.-tournée Ensemble onder leiding van Ger de Roos een serie „groe ten per prentbriefkaart uit Hil versum" bracht wel een spre kend bewijs. En dat het talrijke publiek het n et betreurde deze buitengewoon succesvolle avond bij te wonen, te zijn. Dick Harris had het goochelen zeer goed, het jongleren reeds vrij aardig onder de knie en droeg zeker zijn aandeel bij tot het wel slagen van deze avond. Last but not least willen wij noemen Toby Rix, het „enfant terrible" in dit gevarieerde pro gramma, die op onnavolgbare en veelal zeer originele wijze de lach lust der #eje. aanwezigen wist op te wekken. Kortom, een avond waaraan met genoegen zal worden terug gedacht en waarop zowel de K. R. O. als de organisatoren en speciaal de heer J. A. Weijnen, de vertrouwensman der K. R. O. voor Terneuzen die de ajvond met een toepasselijk woord open de en sloot met recht trots kunnen zijn. En wij kunnen slechts met de heer Weijnen de hoop uitspreken, dit ensemble, dat beschaafde muziek en zang en gezonde humor bracht, spoedig in Terneuzen weer te zien! Voor de pauze werd door de Inspecteur der K. R. O., de heer L. Hermans, een korte propagan- daspeech uitgesproken, waarin hij de aanwezigen opriep zich te kanten tegen de totstandkoming van een Nationale Omroep en er met alle kracht naar te streven de omroep in eigen hand te hou den. AXEL. Sic Transit Gloria Mundi! Des slopers hijl ligt thans ge smeed en is gereed om haar taak te volbrengen. En eerlang, laten Wij hopen binnen zeer afzienbaren tijd, zal Axels burgerij de vergane glorie van haar oude en laten wij het eerlijk bekennen! wan- drocbtelijke muziektent omzetten in een juichtoon, vanwege het feit dat de spade de slopershamer zal vervangen en de stijlen en gebin ten zullen verrijzen van een fraaie nieuwe, maar ook ,Mj voorkeur Achttien personen zijn om het leven gekomen bij de treinbotsing te Buenos Aires en 56 werden ge- vond, aldus de officiële cijfers. In Argentinië wordt met in gang van gisteren drie dagen ge rouwd voor de meer dan honderd slachtoffers, die de afgelopen maanden bij ongelukken te land, ter* zee en in de lucht zijn geval len. daarvan getuigde het telkenmale eenvoudige en degelijke kiosk, die oplaaiende spontaan en langdurig echter aan de hoogste eisen zal voldoen van klankrijkheid en in richting. Als een getuigenis van applaus. Het dient dan ook te worden gezegd, dat hetgeen door Het Or kest zonder Naam, de Drie Mus ketiers, Roland Wagter, Toby Rix en Dick Harris gebracht werd, de toets der critiek ruim schoots kon doorstaan en een avond als deze zal bij zeer velen de wens tot herhaling hebben doen ontstaan. t „Goede wijn behoeft geen krans" j moed en durf zal deze tent als ware een monument vormen van Axelse eendracht en offervaardig heid en we zullen weer een gebied hebben bereikt waarop wij me! andere gemeenten uit de omge ving we noemen b.v. Terneu zen en Sas van Gent zullen kunnen wedijveren! Alzo kwam dan deze week een De regering van maarschalk Tito heeft de Bulgaarse leiders «rvan beschuldigd pogingen te ftüiüen gedaan om Joego-Slayi-sch Macedonië van Joego-Slavië los temaken. De beschuldiging was vervat in een aan de Bulgaarse legatie overhandigde nota naar aanleiding van de opzegging door Bulgarije van het vriendschaps verdrag Bulgarije wordt er verder van beschuldigd het vredesver drag te hebben geschonden daar geen vergoeding was betaald van de door het Bulgaarse bezettings leger geroofde goederen. De Bul gaarse politiek had reeds lang geleden het vriendschapsverdrag in een „waardeloos vod papier" veranderd. De nota was ongeveer in de- xeifde bewoordingen opgesteld aia. de verleden week aan Hon garije overhandigde nota. Bul garije wordt er voorts van be schuldigd de „door het vroegere fascistische regiem van Bulgarije ontwikkelde chauvinistische haat' aan te, wakkeren, de Joego-Slavi- sciie diplomatieke staf te Sofia aangevallen te hebben en grens incidenten te hebben uitgelokt waaronder het doodschieten van ten JoegoJSlavische grenswacht Voorts was materiële steun ver leend aan verraders en tegen jfb ego-Sla viië agerende opstandige dementen. en zo is het onnodig de prestaties an Ger de Roos en zijn orkest en de Drie Musketiers nader te omschrijven: Zij zijn door de radio genoegzaam bekend. Wel dient te worden vermeld, dat elk dezer artisten zich ook als voortreffelijk solist ontpopte en zich veelal virtuoos op zijn in strument toonde. Roland Wagter bleek 'n zeer be- op initiatief van de burgemeester gevormde commissie tot dit doel ten raadhuize bijeen om de voor bereidende maatregelen onder de loupe te nemen. Het is een uit 16 leden bestajan de commissie bestaande uit voor aanstaande ingezetenen zowel van buiten als van binnen de kom der gemeente. Laten wij hopen dat de voort kwaam sneltekenaar en imitator en ook als conferencier oogstte hij veel succes, zij 't dan ook, dat een enkele „mpp met een baard" ontijdig uit een Tehuis voor Ouden van Dagen ontsnapt leek (Three of Hearts) Een vrolijke geschiedenis, van Berta Ruck Vertaald door F. van Velsen var endheid die het kenmerk van deze commissie is, vaardig zal blijven en het met jeugdige vita liteit bezielde dagelijks bestuur, spoedig spijkers met koppen zal slaan. Loos alarm- Deze week jwerd onze. plaatse lijke brandweer gealarmeerd om dat in de Oosterstraat uitslaande rook was geconstateerd uit het wijkgebouw van „Het Groene Kruis". Al spoedig kwam men echter tot de ontdekking dat op een elec- trich kookstel een melkkoker was overgekookt en de inhoud daar van de .verwekker was van deze onrustbarende uitslaande dampen. Dies gordden onze actieve brandweerlieden zich (gelukkig!) een keer vergeefs voor hun taak en bleef het tjij. een meer voorko mend huishoudelijke stoornis, die spoedig vergeten was! OOSTBURG. Verkeersongeval. Gisterennamidaag te ongeveer 6 uur reed de heer Oeulenaere, aannemer te Eede, met zijn auto op de weg DraaibrugOost burg achter een vrachtwagen van de heer W. Keukelaar te Bres- kens. Op het ogenblik dat de heer Ceuftnaere de vrachtwagen wilde voorbijrijden, sloeg deze een zij weg in, met het gevolg dat de personenauto pal op de vrachtwa gen in reed. Hoewel de hotsing vrij hevig was, bleef de aanrijding tot materiële schade, voorname lijk aan de personenauto, beperkt. Comité Benelux- Een aantal vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, landbouw en veeteelt hebben tijdens de verga dering van Woensdagavond te Oostburg. die burgemeester Van Roosevelt van Schoondlj'ke presi deerde een West Zeeuws-Vlaamse afdeling van 't Nationaal Comité van Belgisch-Nederlands-Luxem burgse samenwerking opgericht. Het National Comité, dat in 1945 werd opgericht heeft reeds een groot aantal belangengemeen schappen gebracht. De heer Van Dam van Nispen, die nameris het National Comité mede aanzat, gaf een beschou wing over de grote verschillen in de economische structuur en het culturele leven der aangesloten landen. Zo zgn in België vele za ken, d.e letterlijk alles verkopen, zoals tabak, groenten, kruide nierswaren. textiel, terwijl in Ne derland de verkoop hiervan in speciale winkels geschiedt; hier zullen voorzieningen in getroffen dienen te worden om een ongelijke concurrentie te voorkomen. Een groot verschil is wel ge legen in de outillage van de we derzijdse industrieën. Door een overvloed van goud en dollars heeft de Belgische industrie haar mechanische inrichting gemoder niseerd, waardoor een grotere productie-prijs kon worden be reikt, ondanks de veel hogere lonen. Wat betreft de prijsverschillen vóór de devaluatie, merkte spre ker op, dat deze door de gedeel telijke devaluatie van de franc spoedig genihileerd zullen zijn. De eerste tekenen komen reeds door de grote prijsverlagingen van di verse artikelen. Hierdoor zijn de Benelux-partners meer en meer naar elkaar toe ».an het groeien ten bewijze hiervan de voor-Unie Op cultui^el terrein zijn ook nog grote verschillen te overbrug gen. Is het aantal culturele ver enigingen in Nederland zeer groot, zelfs in de kleinste dorpen zjjn ze te vinden. In België is hun aantal geringer. In de Vlaamse provincies is een sterke culturele ontwikkeling aan de gang, die door de geestelijkheid sterk wordt gestimuleerd. Wij hier in Z. Vlaanderen moeten zorgen, dat MIDDELBURG. Televisie-uitzending uit Parijs opgevangen. Voor de eerste maal in Neder land, voor zover thans bekend, is de Franse televisie-uitzending uit Parijs in Nederland opgevangen. Dit gelukte een amateur te Mid delburg, de heer J. van der Hiele, die enige tijd geleden een eigen apparatuur bouwde en sedertdien zich avond aan avond bezig houdt met experimenteren. Hij slaagde er in de Parijse uitzending volko men duidelijk op te vangen, even ais de uitzending uit Londen. RETRANCHEMENT. Geslaagd. De heer M. J. Leurgans slaagde dezer dagen voor het examen grenskommies. VLISSINGEN. De tewaterlating van de „Garbet" De eerste van de twee bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen voor rekening van de „Compagnie Gé- néale Atlantique" te Parijs in aanbouw zijnde schepen zal te water worden gelaten op 22 Oc tober a.s. Het betreft hier het vrachtschip „Carbet" dat bestemd is dienst te doen op de vaste lijn van deze maatschappij tussen Frankrijk en de Caraibische Zee. De tewaterlating zal in alle so berheid geséhieden. De „Carbet" is een schip van 7500 ton, lengte 140 meter, breed te 18.25 meter, hoogte tot shel- terdek 11.10 meter. Het inwendi ge wordt door zeven waterdichte schotten verdeeld in drie laad ruimen voor en twee laadruimen achter; twee tu-ssendeksruimen zijn ingericht als koelruimen voor fnuit en vriesruimen voor vis. ,Het schip wordt voortbewogen door twee Dieselmotoren van 3500 pk. WALSOORDEN. Zweeds schip aan de grond gelopen- Gisterenmiddag is bij Walsoor den het Zweedse m.s. „Avanti" van de rederij Kihlstroom te Go thenburg, metende 10034 reg. ton en onderweg van Bahren in de Perzische Golf naar Antwerpen, aan de grond gelopen. Het schip is op eigen kracht vlot gekomen. discussie over het hiermede sa menhangende vraagstuk u<_; centralisatie. Bepaald wordt dan ook, dat een gemeente met meer dan één predikantsplaats, dispen satie kan krijgen van het instellen van geografische wijkgemeenten. De omstandigheden kunnen evenwel in iedere gemeente an ders zij. In de tweemansge meenten, waar een eenheid van de gehete gemeente bestaat, ligt de noodzaak voor d spensatie an ders dan in een grote stad, waar gemeenten niet alleen wïjks- gewijze bepaald worden maar ook bepaalde richtingsgroepen en uit Evangelisatie-arbeid ontstane groepen het karakter van ge meenten kijgen. 2 predikanten, 13 ouderlingen, 7 ouderlingen-kerkvoogd en 7 dia kenen. Het aantal vaste advi seurs is bepaald op 12. In de avondvergadering kon de praeses welkom heten Rev. K. Slack, predikant bij de Presby terian Church of England te Lon den. GEREF. KERKEN. Beroepen te Schoondijke candi- daat M. J. Mulder te Santpoort. Ds. Van der Meulen te Aarden burg heeft zich beschikbaar ge steld als legerpredikant voor In donesië. GERIEF. KERKEN. (Art. 31 K.O.) Beroepen te Stadskanaal en Stadskanaal-Pekelderweg Ds. P. Lok te Zaamslag. WESTDORPE. Alweer ontsporing. Voor de derde maal sinds de bietencampagne ontspoorde er hier een wagon van de Z.V.T.M., ditmaal 'n wagon pulp die schijn baar de „goed onderhouden" tramrails, als het ware niet wilde er'.aten en nog probeerde een nd met de locomotief mee te rijden, zo zelfa dat hij een 50 m hek welke langs de tramrails staat in stukken reed. 4) (Nadruk verboden). Zwevend tussen woede en ver rukking begaf Billy zich naar de speelzaal. Hij moest nog drie maal dansen, voor zijn enigste meisje in de wereld wederom vrij voor hem zou zijn. Hij wilde zijn I hem toe tijd benutten, door een sigaret te „Bonsoir roken en iets te drinken, om zijn zenuwen te sterken. In de speel zaal waren twee oudere officieren met hun gasten om een groen tafeltje, ernstig aan het kaarten. Voor het buffet op de achter grond stond iemand, voor wie Billy niet veel sympathie gevoel de. Hij heette Hunter en was of ficier vaa gezondheid. Zo'n mili taire dokter is een persoonlijk heid. Zoals wij weten kan hij soms een alleraardigst mens zijn. Soms, tenminste! Onze esculaap in uniform, mijnheer Hunter kan b.v. het best (beschreven worden als een zonderlinge snaak. Deze geschiedenis zal zowel zijn zon derlingheid aantonen als zij snaaksheid. Om redenen waarme de wij later bekend zullen wor den, had de wel wau al te knappe en Mephisto-achtige Hunter iets voor op de onbezorgde Somers Met een hartelijk gebaar riep hij William! .Bonsoir!' zei Billy Somers, ter wijl hij rondkeek, of er niet iemand anders in de buurt was, om mee te gaan praten. Er was echter niemand en hij kon zonder onbeleefd te zijn moeilijk de dok ter alleen laten staan, 't Enige wat hij doen kon was, de aange boden sigaret accepteren, te knik Rheumatische Pijnen schieten U als een mes in de leden. Maar ze vallen niet van de ene dag op de andere weer van U af. En toch... als ge met morgen te beginnen een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, zult ge verbaasd staan, hoe gauw de wel dadige werking zich demonstreert een allengs wijken van Uw pijnen, in een groeiend gevoel van welbehagen. Dat doen de zes minerale zouten, waaruit Kru schen is samengesteld. Die geven Uw bloedzuiverende organen weer het elan van de jeugd, de krach tige werking, nodig om onrein heden uit het bloed, die zich nu ophopen en vastzetten, los te ma ken en af te voeren tot welzijn van Uw hele gestel. Dus spoedig Kruschen nemen en... regelmatig Kruschen nemen, iedere morgen steevast. Het is een goede ge woonte van millioenen mannen en vrouwe, overal in de wereld. En helemaal geen nare gewoonte. Maar wel regelmatig! Als eten en drinken! Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apthekers en Drogisten. (Ingez. Med.) heid zei: „Een glas champagne?" en „prosit" te mompelen toeü de kellner hun het schuimende vocht bracht. Terwijl de bediende zich verwijderde, keek Billy toevallig naar het speeltafeltje en ontdek t> daar de vader van „zijn Nora". In dit -ogenblik was er iets ge beurd en niemand had 't gezien. De officier van gezondheid had de glazen champagne met vlugge handbeweging verwisseld. Nie mand had ook gezien, dat in het parelende vocht van het 'glas, dat nu voor Billy stond, enige witte korreltjes waren gemengd. Het was echter een soort stof, dat de onschuldige drank in een brouw sel Veranderde, alsof het uit een heksenbrouwketel kwam en een uitwerking had, die voor de con sument de meest verwarrende en hinderlijke gevolgen had. Want sedert enige tijd had de wraak- lustige officier van gezondheid plannen gesmeed, op welke wijze In het begin van September kwamen er bij de hoofdstede lijke politie berichten binnen, dat in Amsterdam en omgeving valse rijksdaalders werden aan geboden. Deze berichten waren van dien aard, dat het er geen kwestie zou zijn van duizenden biljetten en dat bovendien de vervalsingen vrij slecht zouden zijn. Ijverig zocht de politie naar alle kanten en inderdaad wer den verscheidene lieden gevon den, die de rijksdaalder hadden uitgegeven, doch allen bleken te goeder trouw en niemand wist hoe hij het biljet had ontvan gen. Enkele dagen geleden kreeg de politie vat op de zaak, dank zij het kordate optreden van een tramconducteur. Deze kreeg namelijk een valse rijksdaalder aangeboden en zag dat onmid dellijk. De uitgever werd zenuw achtig, sprong de tram af. De conducteur ging hem achterna. Toevallig passeerden juist twee agenten en weldra was de vluchteling, die een café in de Oude Brugsteeg was ingescho ten, gepakt. Onder de barkruk waarop hij was gaan zitten, werden niet minder dan zeven tien valse rijksdaalders gevon den. Aanvankelijk trachtte de man met allerlei leugenachtige ver halen de politie om de tuin te leiden, maar tenslotte kwam het ware verhaal. De man had sa men met een vriend beiden verkeerden in financiële moei lijkheden het plan opgevat vals geld te maken. De een werkte in een papiergroothan del, de ander had een carton- nagefabriekje, zodat zij min of meer in „het vak" zaten en de moeilijkheden wel konden op lossen. Een fotograaf werd in de arm genomen om een goede foto van een rijksdaalder te maken. Aanvankelijk weigerde de man, maar toen hem werd verteld, dat ten bate van de t.b.c.-bestrijding noodzakelijk was een goed cliché van een rijksdaalder te maken en dit waar werd gemaakt met val se documenten van het Mi nisterie van Financiën, hielp de fotograaf te goeder trouw mede. In een offsetdrukkerij werd met het zelfde verhaal bereikt dat een zi'nkcliché werd ge maakt en weldra kon gedrukt worden. Er werden een offset pers en een handpers gehuurd en in begin September werden de eerste rijksdaalders „op de markt" gebracht. Het vlotte met de uitgifte niet zo best. Een drietal man nen werden in het complot ge haald, die bereid waren voor prijzen van 1,25 tot 1,35 de valse biljetten af te nemen en in omloop te brengen. Eén van hen liep op de kermis in de Linnaeusstraat, dank zij een oplettende kermisexploitant bij na tegen de lamp. Hierdoor kre gen de handlangers waarschijn lijk angst en moest één van de vervaardigers zelf geld gaan uit geven, met het voor hem nood lottige gevolg. Persen, cliché en een 50 a 60.000 valse rijksdaal ders, nog in vellen van tien zijn in beslag genomen. De beide vervaardigers en hun handlan gers zijn gearresteerd. Van de fotograaf en de cliché maker staat de goede trouw vast, zodat deze niet in de zaak zijn betrokken, al kan men zeg gen, dat zij toch wel erg licht vaardig gehandeld hebben. Wanneer zij even geïnformeerd hadden bij de politie, hadden zij direct geweten of er toestem ming voor het drukken van rijksdaalders voor de t.b.c.-be strijding was verleend. En dit kan er wel bij verteld worden: de politie of het Ministerie van Financiën zal nimmer toestem ming geven, voor welk doel dan ook, dat goed gelijkende „por tretten" van muntbiljetten wor den nagemaakt. De politie neemt aan, dat nog ongeveer 300 valse rijksdaalders in om loop zijn. ken, toen de officier van gezond- hij de algemeen geachte jonge luitenant in de achting van zijn mieerderen zou kunnen doen da len. De Kolonel was vreselijk streng („een onredelijke gek", dacht iedereen, doch zei nie mand) en driftig! Als het nu maar onder zijn aandacht kon gebracht worden, dat de jonge Somers, die zo'n gunsteling van hem was, de grenzen der betame lijkheid had overschreden. Maar tot nu toe had Hunter bevonden, dat dit een hopeloos idee was. 't Luitenantje was niet alleen zeer ikeurig in zijn manie ren en optreden, maar er zat een kop op; een ijzere wil, helder ver stand, militair in merg en bloed, 't Was bekend, dat hij na elke fuif, hoe Schots het er ook was toegegaan, steeds kalm en behoor lijk thuis kwam. Om die reden wist de officier van gezondheid, dat het nutteloos tijd- en geldver- spillen was, te trachten de jonge man mede te lokiken en hem meer cocktails te laten drinken, dan hij kon verdragen. Daarom was Hunter tot zijn gewetenloos besluit gekomen. Er was niets anders te doen dan zijn enige glas met iets te vermengen, dat het noodlottiger zou -maken dan een anker onversneden cham pagne. En hij deed het. Om kort te gaan, het effect van dit machtige gif was op de arme Billy Somers zo volkomen als zijn vijand maar had durven hopen doch op geheel andere wijze. Hij werd niet opgewonden of rumoe rig en woest, zoals Hunter had gehoopt. Maar hij werd toch an ders, hij was niet meer dezelfde hij verloor zijn geheugen; niets van hetgeen die avond was voor gevallen herinnerde hij zich -meer. Als iemand, die droomt ging hij de cantine uit en zijn droom veranderde in een van de akeligste nachtmerries, die hij ooit had gekend. (Wordt vervolgd). VERMISTE JONGEN TERECHT. Woensdagmorgen stapte de 13- jarige jongen Jacq Blomman, uit Helden-Panningen bij familie te Venlo het huis in, nadat hij reeds twee weken lang de meest zon derlinge verhalen over zijn spoor loze verdwijning had doen ont staan. Zoals wij reeds meldden, hebben op aanwijzingen van een zgn. helderziende, honderden per sonen deelgenomen iaan een twee daagse speurtocht in de omgevihg van Helden, welke geen succes opleverde. Nadat de knaap door de politie verhoord was, kon hij Wbensdag naar de ouderlijke wo ning terugkeren. Tegenover de politie verklaarde hij, dat hij twee weken geleden, nadat hij reeds twee dagen de Ulo-school niet meer bezocht had, met 100 aan eiergeld van zijn vader op avon tuur was gegaan. Daags na zijn verdwijning heeft hij een trein kaartje naar Leeuwarden ge kocht en heeft hij daar al die tijd rondgehangen. Heimwee of geld gebrek zal wel de oorzaak zijn geweest van het besluit weer naar zijn dorpje terug te keren. De Heidense politie heeft al van de aanvang der vermissing af aan genomen, dat de jongen op avon tuur was uitgegaan. TRANSPORTWAGEN UIT GOES VERONGELUKT TE BRUSSEL. Terugkerend van de Franse grens, waar hij- in opdracht van de Fa. v. d. Jagt te' Yerseke een partij mosselen had afgeleverd, is de chauffeur van de heer W. v. d. Endt, slepersbedrijf en ver huizingen te Goes, de heer C. v. Paassen, Maandagavond met de vrachtauto van v. d. Endt tussen Halle en Brussel op een vrachtauto gereden die daar zon der licht geparkeerd stond, meldt het Z. Dgfol. De berijders van de geparkeerde wagen waren n.l. bezig een andere wagen te repa reren. -De gevolgen van de botsing wa ren ernstig. De heer v. Paassen sloeg met zijn hoofd door de voor ruit en werd evenals zijn mede- rijder de heer Jac. Biersteker uit Yerseke ernstig gewond. Beiden zijn In het ziekenhuis te Halle opgenomen, doch zullen op trans port naar huls worden gesteld. De auto van de heer v. d. Endt werd zwaar beschadigd. DE LANTAARN. Een dokter in Roermond had reeds vele jaren in. zijn kelder een carbidlantaarn liggen. Totdat men de medicus er op attent maakte, dat deze lantaarn wel eens een mijn of iets dergelijks kon zijn. De dokter -belde de politie op, waarna de hulpverleningsdienst op het toneel en In de kelder van de dokter verscheen. Het was inderdaad een mijn. ONVERSTANDIGE VREEMDELING. Bij de recherche van het Bureau Warmoesstraat te Amsterdam is aangifte gedaan door een vreem deling, dat Woensdag in een per-

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2