Tsjoengking wordt nieuwe hoofdstad WEDEROPBOUWWET Grootste bonnenfraude der laatste jaren berecht De Benelux Conferentie in Luxemburg Het Griekse Protest tegen Deportatie Hoffman over het Euro pese herstel Amerikaanse bommen werper neergestort Eyskens naar Koning Leopold Oudste schip ter wereld wordt gesloopt Onteigeningsparagraaf geheel herzien Reuzen-transport vliegtuigen HOOGWATER Verklaring van Kaiser Oe Controverse tussen Leger en vloot in de V.S. DE STRIJD IN CHINA Twee jachtvliegtuigen in Indonesië vermist Hst Engels van Wysjinsky De definitieve samen stelling Noors parlement tels (76 Spoorwegongeluk bij Howrah Nederl. sportvliegtuig in Frankrijk verongelukt Beheerschapscommis- sie der V. N. neemt besluiten Frankenng bij Abonnement: ierncuze. WEEKS VERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt geldig van hedenochtend tot hedenavond. Zacht overdag. Op vele plaatsen mist. Droog weer met enkele overdr. wolkenvelden. Later op de dag perioden van zon neschijn en voor de tijd van 't jaar hoge middagtemp. On dei Redactionele leiding van P L. D- J. van Oeveren Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw Verschijnt dagelijks Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50- Inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct; iedere regel meer 12 ct Ver- VRIJDAG 14 OCTOBER 1949 melding: Brieven onder nummer Bureau van dit 5e Jaargang No. 1243 Rinrf 15 cent meer. Drukkerij N.V. Firma P. J. van deSande Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN 1949 Zon Maan Oct. Opk. Ond. Opk. Ond. 14 7.02 17.50 21.41 15.02 15 7.04 17.47 23.— 15.39 16 7.06 17.45 16.05 17 7.07 17.43 0.26 16.24 18 7.09 17.41 1.55 16.39 19 7.11 17.39 3.25 16.32 20 7.12 17.37 4.56 17.04 21 7.14 17.34 6.29 17.17 22 7.16 17.32 8.04 17.33 23 7.18 17.30 9.41 17.54 DE VASTE WIL OM EEN ECONOMISCHE UNIE TE VORMEN BESTAAT NOG STEEDS- Gisterenmorgen is te Luxemburg de conferentie der Benelux- Ministers, welke van 13 tot en met 15 October wordt gehouden, onder voorzitterschap van de Luxemburgse Minister Dupong, met een plenaire zitting geopend. Op deze bijeenkomst waren vijf Nederlandse, zes Belgische en vier Luxemburgse Ministers tegenwoordig, alsmede een 60-tal deskundigen der drie landen. Ook de Nederlandse ambassa deur te Brussel, Baron Van Ha- rinxma thoe Slooten en de Neder landse zaakgelastigde Jhr. Van der Maesen de Sombreff woonden de openingsvergadering bij. De Nederlandse Minister van Economische Zaken zal, naar ver luidt, eerst gisterenavond in Luxemburg arriveren, terwijl de Luxemburgse Minister van Bui tenlandse Zaken Bech, gisteren middag uit de Verenigde Staten te Luxemburg wordt verwacht. Na de openingsvergadering, welke met toegankelijk was voor de journalisten, splitsten de des kundigen zich in commissies en werd een aanvang gemaakt met de eigenlijke werkzaamheden. Gisterenavond zouden Ministers en deskundigen in het Luxem burgse casino aan een diner aan zitten, dat hun door de regering van het Groothertogdom wordt Aangeboden. In zijn openingsrede ver klaarde de Luxemburgse Mi nister van Staat Pierre Du pong, dat de moeilijkheden, die bij de vorming van de Benelux overwonnen moeten worden, groter zijn dan aan vankelijk werd verwacht. Niettemin zijn de laatste zes maanden belangrijke vooruit gangen geboekt. De diverse problemen zijn thans door de commissies aan een diep gaand onderzoek onderwor pen en de vaste wil om een economische Unie te vormen bestaat nog steeds- Vooral het lelt, dat de impasse door broken is waarin men zich op financieel gebied (bevond, als gevolg van de recente devaluatie, maakt, volgens de heer Dupong, dat de voor waarden voor de vorming van de Benelux thans gunsti ger zijn dan ooit tevoren. Naar de secretaris-generaal van de Belgisch-Nederlands-Luxem- b'urgse douane-overeenkomst, Mr. Dr. Jaspar, gistermorgen tegen over de journalisten verklaarde is gisterenmorgen na de door de Luxemburgse Minister van Staat, Pierre Dupong,, gehouden ope ningsrede een agenda goedge keurd, waarop de volgende vijf punten voorkomen: 1. De politiek te voeren met betrekking tot het monetaire pro blemen en de buitenlandse han del. 2. De politiek ten aanzien van de landbouwkwestie. In een te New York gehouden toespraak zeide Paul Hoffman, de leider van de E. C. A., dat het plan-Marshall niet aan zijn doel zal beantwoorden, wanneer de Ver. Staten Europa niet toe staan „een uiterste poging" te doen om meer dollars in Ame rika te verdienen. Hij zeide, dat Europa naar raming zijn ex port naar de Ver. Staten in 1952 tot een waarde van 3 milliard dollar per jaar, hetgeen Ame rika zal helpen bij zijn streven om Europa te beschermen tegen het communisme. Voorts zal een betere levensstandaard aan beide zijden van de Atlantische Oceaan het resultaat zijn. Ver hoogde productie alleen is vol gens Hoffman niet voldoende voor een gezond herstel van Europa. Europa moet in zijn eigen belang zonder onnodig uitstel komen tot economische unificatie, zo zeide hij, hieraan toevoegend, dat hij gaarne zou zien, dat de Europese levens standaard uiteindelijk gelijk wordt aan de Amerikaanse. 3. De problemen betreffende de accijnzen, der overdrachts belasting en der directe belastin gen. 4. De problemen, welke ver band houden met de waterwegen en de havenwerken 5. De gemeenschappelijke hou ding (der Beneluxlanden ten aan zien 'van de Europese samenwer king. Een B 50, één van de modern ste Amerikaanse bommenwer pers, is bij Newmarket (Cam bridgeshire! neergestort. De ge hele bemanning kwam om het leven. Het toestel, dat op een tarweveld neerkwam, vloog in brand. De brand sloèg over op hooistapels en boerderijen. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht zijn de lijken van 12 der 13 inzitten den reeds te voorschijn gehaald. Door de mist was het zicht slechts 1200 meter. De B 50 was één van de grote stratosfeerbommenwerpers, die in Augustus in Engeland aan kwamen voor een oefenings periode van de 43ste Ameri kaanse bombardementsgroep op bases in Engeland. Eerder in dit jaar heeft een B 50 de eerste non-stopvlucht om de wereld gemaakt. De slag werd 19 kilometer ver gehoord. Volgens één der oog getuigen stond het toestel in brand, voordat het neerstortte. Volgens een arts, die dicht bij de plaats des ouheils woont, zijn de lijken zwaar verminkt. Nader wordt gemeld, dat het vliegtuig een volle lading scherpe bommen vervoerde, op weg naar Helgoland. Volgens de laatste berichten bestond de bemanning uit twaalf personen, die allen om het leven kwamen. De „Peuple" van gisterenmor gen meent te weten, dat de Belgische eerste Minister Eys kens zich Zaterdag aanstaande naar Pregny zal begeven om contact op te nemen met de Koning over de te houden volks raadpleging. Eyskens zou Maandag weer in Brussel terug zijn. Eyskens heeft een uiteinde lijke formule voor een nationaal referendum over terugkeer van Koning Leopold opgesteld, aldus meldt Reuter. De premier zou zich naar Pregny begeven om de goedkeuring van Koning Leo pold hierover te verkrijgen. Woensdag is de „Implacable", een linieschip van de vloot van Napoleon I en het oudste schip ter wereld dat nog in de vaart was, voor zijn laatste reis uit- gevaïen. Het schip is van de rede te Portsmouth, waar het voor an ker lag, naar een dok gesleept om er gesloopt te worden. Het beeld van Neptunus, dat op de boeg stond en het half dek van de achtersteven zullen in het scheepvaartmuseum te Greenwich bewaard worden. De romp zal te Hurn Deep ter hoogte van de Normandische eilanden tot zinken worden ge bracht. De „Implacable", een dubbel dekschip met 74 kanonnen, was in 1789 te Rochefort van stapel gelopen en werd „Duguay Trouin" gedoopt. In i805, en kele dagen na de slag van Tra falgar, door een Engels smaldeel buitgemaakt, deed het nog vele jaren dienst onder Engelse vlag. Verschenen is ie Memorie van Antwoord aan de Tweede Ka mer inzake het wetsontwerptijdelijke voorzieningen ten behoeve van de Wederopbouw en de bevordering van de bouwnijverheid. In het Voorlopig Verslag was de wens te kennen gegeven, dat de goedkeuring van een Wederopbouwplan niet zou berusten bij de Minister maar dat evenals bij uitbreidingsplannen bij Ge deputeerde Staten met beroep op de Kroon. Aan deze wens kon de Minister niet tegemoetkomen. De Griekse regering heeft, naar thans bekend is gemaakt, op 24 Juni in een nota aan het Sowjet-Russische Departement van Buitenlandse Zaken haar „diepe bezorgdheid over de deportatie van ongeveer 17-000 Grieken uit de Sowjet-Russische Republiek Georgië" uitgedrukt. Griekenland heeft nog geen antwoord ontvangen. De leiding van de Amerikaan se marine heeft besloten twee typen reusachtige transport vliegtuigen 4-motorige, dub beldek-toestellen, waarin 180 passagiers tegelijk kunnen wor den vervoerd naar de reserve over te brengen, daar de kosten, verbonden aan het gebruik van deze enorme vliegtuigen, thans te hoog zijn. VRIJDAG 14 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 5.42 6.11 Terneuzen 6.17 6.46 Walsoorden 7.07 7.36 Volgens Griekse diplomatieke kringen zijn de Grieken op 14 Juni in Tiflis en andere streken van Georgië gearresteerd en on der militaire bewaking naar na burige spoorwegstations ge bracht. Zij zouden naar Zuid- Razakstan ten Noord-Oosten van de Kaspische Zee aan de oogst te werk zijn gesteld zonder loon te ontvangen en onder omstandig heden, die een schending van de conventie der Ver. Naties over tassenmoord en de rechten van de mens betekenen. Ten minste twee derde der gedeporteerden 2 ouden Griekse burgers met Griekse paspoorten zijn. Te Londen ziet men de beweer de deportatie als deel van een systematische gedwongen volks verhuizing van niet-Russische volken uit de kust- en grensge bieden van de Sowjet-Unie. De Griekse bevolking van de Krim, die ongeveer 10.000 perso nen omvatte, is enige jaren gele den naar Qentraal-iAzië gedepor teerd, aldus verklaarden Griekse kringen te Londen. Volgens te Londen beschikbare inlichtingen is hetzelfde geschied met Balten, Krimtartaren en Kal- mukiken. Kazakstan heeft een streng kli maat. Na de Russische invasie van Polen in 1039 zijn vele Polen naar dezelfde streek gedepor teerd. De 17.000 Grieken werden in de vroege ochtend van de 24-ste Juni j.l. uit hun slaap gewekt. Zij kregen enige minuten om de allernoodzakelijkste benodigdhe den in te pakken. Vervolgens werden zij door Sowjet-Russische troepen naar het station gedre ven. Het vervoer naar Kazakh stan vond plaats in wagons, die normaal voor het vervoer van vee worden gebruikt. Dit is reeds de derde depor tatie van Sowjet-Russische burgers van Griekse afkomst. De beide vorige vonden plaats in 1937 en in 1944. Met de huidige deportatie schijnt de gehele gedwongen ('verplaat sing van de Sowjet-Russische burgers van Griekse afkomst voltooid te zijn. De Sowjet-Russische Grieken zlijn naar het Zuidelijke gedeelte var. Kazakhstan overgebracht, dat berucht is om zijn ongezond klimaat. In de zomer heerst er een mus- kietenplaag, waardoor de malaria een bij dit gebied behorende ziek te is geworden. De winter is streng en kenmerkt zich door hevige sneeuwstormen. Er is moeilijk drinkwater te krijgen. De gedeporteerde Sowjet-Rus sische Grieken zijn ondergebracht in uit leem opgetrokken hutten, welke slechts gesohikt zijn om er vee in onder te brengen. Zij moeten tarwe en katoen verbou wen, doch zij ontvangen geen be taling voor hun arbeid. Er wordt één karige maaltijd per dag ver strekt. Iedere gedeporteerde krijgt elke maand 130 gram meel. De sterfte onder de met geweld verplaatste Sowjet-Russische bur gers van Griekse afkomst is hoog. „De West-Duitse federale re gering zal geen betrekkingen aanknopen met de nieuwe Oost- Duitse regering, maar haar be staan volkomen negeren", aldus verklaarde Jakob Kaiser, de West-Duitse Minister voor Duit se aangelegenheden, gisteren op een persconferentie. „Ik wil duidelijk doen uitko men, dat wij niet bereid zijn met een ongekozen en commu nistisch beheerste regering be sprekingen te voeren", zo zeide Kaiser. De Bondsraad (Senaat) van de West-Duitse bondsrepubliek zou één van zijn volgende ver gaderingen in West-Berlijn houden om hierdoor opnieuw aan te tonen dat Berlijn bij de West-Duitse bondsregering be hoorde. Berlijn zou „alle mate riele en morele hulp" ontvan gen, die West-Duitsland zou kunnen geven. „Telkens en tel kens" zou geëist worden, dat West-Berlijn bij de West-Duitse bondsrepubliek zou worden ge voegd. Eerder op de dag had Kaiser de West-Berlijnse gemeenteraad waarvan hij lid is, toegesproken en daarbij zijn mandaat aan de voorzitter teruggegeven. Kaiser verklaarde zijn functie in Ber lijn te hebben opgegeven alleen i omdat hij hoopte de stad en de Sowjet-zone als West-Duits Mi nister beter te kunnen dienen. Bij Kon. Besluit is Vice-Ad- miraal Jhr. E. J. van Holthe, chef marinestaf met ingang van 1 October 1949 tevens belast met de functie van bevelhebber der zeestrijdkrachten. Terwijl in Washington een felle controverse woedt over de respectieve opvattingen van het leger, de luchtmacht en de ma rine, is generaal Omar Bradley, voorzitter van de verenigde staf chefs te Akron aangekomen om een redevoering te houden. De marine wilde hem begroetten met de „Admiraalsmars", de legerofficieren met de „Gene- raals-mars". De kapelmeester loste het dispuut op door te ver klaren dat de marsen dezelfde waren en slechts verschilden in de benaming. Anders dan bij een uitbreidings plan is bij wederopbouwplannen het Rijk in financieel opzicht sterk geïnteresseerd. Daarom is het nodig, dat de Minister bier de beslissing in handen houdt. Om gelijke reden treedt de Minister evenmin in de suggestie om van de beslissing van de Minister be roep op de Kroon open te stellen. Op de bezwaren, welke geuit wa ren tegen de onteigening ten bate van het economisch herstel des lands heetft de Minister geant woord, dat de mogelijkheid tot deze onteigening niet kan worden gemist met het oog op de gebie den, waarvoor geen wederopbouw plan nodig is, doch waar toch een zeer snelle onteigening nodig kan zijn. De vele bezwaren, welke zijn aangevoerd tegen het administra tieve en het processuële gedeelte van de onteigeningsparagraaf zijn voor de Minister aanleiding ge weest deze paragraaf geheel te herzien. Op talrijke punten is teruggekeerd tot het systeem en de procedure van de onteigenings wet. De in het Voorlopig Verslag geopperde bezwaren tegen het overnemen van de in Rotterdam gebruikelijke vereenvoudigde ont eigeningsprocedure tonen volgens de Minister aan, dat de .Kamer omtrent de positie van de daarbij door de Rechtbank aan te wijzen deskundigen geen juist begrip heeft. In deze Memorie is ter zake een nadere uiteenzetting ge geven, terwijl de werkwijze van de deskundigen alsnog in de wet is geregeld. Het Voorlopig Verslag sugge reert omvorming van de in de Provincies bestajande Rijksdiens ten (de Provinciale directies van de Wederopbouw en Volkshuisves ting) tot organen van het Pro vinciaal bestuur. De Minister meent, dat deze kwestie eerst aan de orde kan worden gesteld, wanneer het rapport van de com missie Van den Bergh tot her ziening van de woningwet is ver schenen. De Minister meent, dat om trent de betekenis en het vaststellen van het bouw- De President van de nationalistische regering heeft een decreet uitgevaardigd, dat bepaalt, dat de hoofdstad van Kanton naar het meer Westelijk gelegen Tsjoengking wordt verplaatst. Door de dienst Legercontac- ten van het Koninklijk Neder lands Indisch Leger is medege deeld, dat twee Mustang-jacht vliegtuigen van de militaire luchtvaart, die voor een diénst- vlucht uit Medan naar Ban doeng waren vertrokken, spoor loos zijn verdwenen. De vliegtuigen zijn 's morgens programma misverstand blijkt te bestaan. Het geheel vrij laten van het bouwen zou onmiddellijk nieuwe spannin gen in het leven roepen, om dat de beschikbare materialen en arbeiders zeker in de eerste jaren nog ontoerei kend zijn om in de behoeften, welke als gevolg van oorlogs schade en achterstand op alle gebied voorlopig 'abnormaal hoog blijven, te kunnen voor zien. Daarom zal het totale bouwvolume in één jaar te verwerken, in evenwicht moe ten zijn met de materialen en arbeidskrachten, welke naar verwachting ter beschikking zullen staan terwijl in het ka der daarvan de urgentie van de onderscheidene categoriën van bouwwerken bepaald moet worden. Daarnevens wijst de Regering erop, dat de betalingsbalans van ons land nog steeds niet in even wicht is. Dit' brengt met zich mede, dat de investeringen in bouwwerken waarvoor de grond stoffen voor een niet gering ge deelte moeten worden geïmpor teerd, dienen te worden beoor deeld in het kader van de totale deviezenvoorziening. Ook daarom is het gewenst voor deze inves teringen jaarijks een programma op té stellen. Tenslotte vestigt de Rege ring er de aandacht op, uat het van groot belang moet worden geacht de werkgele genheid in de Bouwnijverheid zo stabiel mogelijk te doen zijn. Mede om deze reden kan het opstellen van een jaarlijks bouwprogramma nut hebben. De uitgesproken wens, dat de Gedeputeerde Staten bij de vast stelling van het bouwprogramma worden gehoord, wijst de Minis ter van de hand, omdat het hier gaat om landelijke economische belangen en omstandigheden. Aangezien de nadere verde ling der in het bouwprogramma opgenomen bedragen aan de Ka mer blijkbaar evenmin duidelijk is, verstrekt dezie Memorie een algemene opheldering. Het Voorlopig Verslag heeft nog gevraagd om een voorziening in verband met het arrest-Bever wijk, dat de Hoge Raad 3 April 1947 heeft gewezen en dat het voorschrijven van noodzakelijke verbeteringen aan woningen be moeilijkt. De Minister heeft aan dit ver zoek voldaan. Aan het verlangen om de regelen betreffende de steun van overheidswege voor volks huisvesting bij de wet vast te stellen, kon de Minister niet voldoen. De vooruitzichten zijn nog zo onzeker, dat on middellijke aanpassing aan gewijzigde omstandigheden steeds mogelijk moet zijn. Regelen bij algemene maat regel van bestuur, gelijk in de wet is voorzien, acht hij daarom de uiterste mogelijk heid. VOOR TIENDUIZENDEN Gtn.DF.NS AAN HET DISTRIBUTIE APPARAAT ONTTROKKEN. Niet minder dan elf verdachten stonden Woensdag terecht voor de Economische Rechter te Haarlem in een fraude-zjaak die stellig één der grootste was welke in Nederland tijdens de laatste distributie-periode zijn voorgekomen. Het valt niet bij benade ring te schatten hoe groot de waarde was van de artikelen, die door deze fraude aan het distributie-apparaat werden onttrokken, doch zij moet tienduizenden guldens hébben belopen. Bij de behandeling dezer zaak bleek het volgende: De fraude werd „aan de bron" gepleegd, dat wil zeggen bij de drukker van bonkaartvellen, waardoor het niet doenlijk was de frauduleus in roulatie gebrachte bonnen te achterhalen. Zij wa-. ren immers echt en op geen enke le wijze te herkennen. Aange zien elke frauduleus in omloop gebrachte bonkaart een inwissel- bon had, kreeg de fraude het ka rakter van een rekenkundige reeks. De daders gingen in het najaar van 1947 en de eerste helft van 1948 zeer behendig te werk. Twee verificateurs van de firma Enschedé te Haarlem die de bonnen drukte kregen van een P.T.T.-ambtenaar, die in het com- om acht uur uit Medan vertrok- plot was), blanco vellen papier, ken, waarbij in Zuid-Oostelijke welke zij bij de reeds op de druk- richting werd gevlogen. Sinds- kerij aanwezige stapels vellen De Sowjet-Russische afge vaardigde Andrei Wysjinski ging Woensdagavond in de politieke commissie der V. N. van Rus sisch op Engels over. „Ik ver trouw, dat u mijn barbaars En gels zult excuseren. Het is alge meen bekend, dat niet alleen Russen, maar ook de Amerika nen de uitspraak van het En gels vaak niet meester kunnen worden", zo zei Wysjinski van te voren. Volgens een decreet wordt een nieuwe regeringszetel betrokken (de derde in 6 maanden, na Nan king en Kanton) „om de kracht van de strijdende legers te ver groten en de last van de niet- Hoewei nog enkele stemmen gecontroleerd moeten worden, kunnen de volgende cijfers be schouwd worden als de waar schijnlijk definitieve samen stelling van het Noorse parle ment, aldus meldt het Franse persbureau AFP: geldige stemmen 792.246 276.291 214.928 85.008 146.364 100.242 106.951 12.904 1.734.934 Socialisten Conserv. Liberalen Boerenpartij Chr. Volksp. Comm. Cone. Burgerlijke partijen Kl. groeperingen 84 (76) 23 (25) 21 (20) 12 (10) 9 8) 1 (11) Totaal (De tussen haakjes geplaatste cijfers betreffen het aantal be haalde zetels in 1945.) In tegensteling met eerdere berichten is Emil Loevlin, vice- voorzitter van de communisti sche parlementsfractie, her kozen. oorlogvoerenden te verhinderen". De regering heeft „voldoende voorbereidingen getroffen in het Zuid-Westen voor de komende tegenaanval tegen de communis ten". Het binnentrekken van de communisten in de provincie Kwantoeng had „niet de minste invloed" op de vastbeslotenheid van de nationalistische regering, Kanton te verdedigen. Volgens het officiële Chinese nieuwsbureau zal de gevluchte re gering van Zaterdag af haar zetel in Tsjoenking hebben. De ontruiming van Kanton zou heden voltooid zijn en de stad Zaterdag verlaten worden, aldus Chinese kringep te Hongkong. Volgens bericht van onafhan kelijke Chinese zijde hebben de legers van generaal Tsjenking, die langs de spoorweg Hankou Kanton naar het Zuiden optrek ken, Fahsiem bereikt, 35 kilome ter ten Noorden van Kanton ge legen. dien is niets meer van de toe stellen vernomen. De vliegtui gen hebben zich ook niet langs radiografische weg met Medan of Palembang in verbinding ge steld. Vliegtuigen van de Konink lijke marine in Indische wate ren zijn terstond met opspo ringswerkzaamheden begonnen. Bevelhebbers van troepenonder delen in het gebied, waarover de vliegtuigen hebben gevlogen, varende schepen en K.L.M.-toe- stellen is verzocht eveneens uit te zien. De mogelijkheid dat de „Mus- tang"-jagers, als gevolg van on dervonden slecht weer, onder de vlucht met elkaar in botsing zijn gekomen, moet niet uitge sloten worden geacht. De namen van de bestuurder der toestellen zullen bekend worden gemaakt, zodra de fa milieleden zijn ingelicht. De trein van Calcutta naar Bom bay is Woensdagavond na 't ver trek uit Howrah, 130 kilometer ten Westen van Calcutta ont spoord. Men vreest, dat veel do den en gewonden te betreuren zullen zijn. Een „Piper Cub" sportvlieg tuig, gevlogen door de heren Groen en Beek uit Rotterdam is bij Nancy verongelukt. Het toe stel was op weg naar Oran (Noord-Afrika) om daar deel te nemen aan de „Internationale Rally des Vins Fins d'Oranie" die op 15 en 16 October wordt gehouden. De machine is ten gevolge van de mist in aanra king gekomen met de toppen van bomen van het bos van Brahe in het departement Meurthe en Moezel. Het vlieg tuig werd vernield. De inzitten den konden het ongedeerd ver laten. schoven en aldus mee lieten be drukken. Later namen zij de bedrukte vellen weer van de stapel, zodat de fabriekscontrole de fraude niet aantoonde. De aldus frauduleus bedrukte vellen werden door de P.T.T.- ambtenaar buiten de drukkerij gesmokkeld. Deze man werd nooit gefouilleerd omdat hij onder ambtseed stond. Vervolgens gin gen de kaarten naar verkopers De Beheerschapscommissie der Verenigde Naties heeft Woens dagavond besloten de algemene vergadering te verzoeken een beroep te doen op België, Groot- Brittannië en Australië om de toepassing van lijfstraffen in de door deze staten beheerde gebieden af te schaffen. Voorts besloot de commissie de regeringen der genoemde landen aan te bevelen alle vor men van wetgeving, welke be trekking hebben op de beheerde gebieden en die in strijd zijn met de beginselen, neergelegd in het Handvest der Verenigde Naties en in de overeenkomsten gesloten met betrekking tot de afhankelijke streken, te doen vervallen. De resolutie, waarin deze bei de aanbevelingen waren opge nomen, is met negen en dertig tegen twee stemmen, bij vier onthoudingen, aangenomen; zij werd heftig door de vertegen woordigers van Groot-Brittan- nië en van de Zuid-Afrikaanse Unie bestreden. in de stad. Het betrof de meest uiteenlopende bonnenkaarten: ta baks-, levensmiddelen-, textiel- kaarten enz., die grof geld op brachten. De onregelmatigheden werden ontdekt doordat bonnen in omloop bleken die het publiek nog onmo gelijk hadden kunnen bereiken via de officiële kanalen. Toen bleek ook meteen, dat de lek hij de drukkerij gezocht moest wor den. Het onderzoek werd echter moeilijk en tijdrovend doordat de daders practisch niet te be trappen waren. De Haarlemse recherche slaagde er tenslotte in het bewijs te leveren, waarna arrestatie van elf d. ders en mededaders volgde. De twee verificateurs, de 31-jarige C. K. en de 30-jarige J- M- van B. en de P.T.T.- amblenaar J. W., 50 jaar, vormden tezamen met de meubelmaker G. J. de hoofd verdachten. De P.T.T.-ambtepaar had vol gens het requisitoir van Mr. Wi- arda 14.000,- aan de fraude ver diend, evenals de verificateur K. De winst van B. bedroeg 9.200 en die van de meubelmaker, de „eerste verkoper" 4.000. De officier vroeg na zijn re quisitoir onmiddellijk uitstel van behandeling, aangezien deze vier verdachten eerst wegens heling en verduistering moesten terecht staan voor de Rechtbank. Dit werd toegestaan, waarna de ove rige zeven verdachten in deze zaak veroordeeld werden. De 52-jarige koopman J. V. had duizend bonkaarten van J. gekocht en deze weer doorver kocht met ƒ1 winst per stuk. Te gen hem eiste de officier 1 jaar en 3 maanden. Uitspraak 1 jaar. De 56-jarige koopman in 2de handsgoederen P. T„ iemand met een zwaar belast strafregister, had de duizend kaarten weer van V. gekocht en doorverkocht aan de poelier J. P. T. kreeg even eens 1 ji^ar, P. die juist vrij was van een straf van twee jaar we gens andere distributiedelicten, kwam er met 6 maanden af. Hij was bij zijn aanhouding in het bezit van bonkaarten ter waarde van 20.000. De officier noemde hem de „grootste zwar- tehandelaar van Haarlem". De echtgenoten, van P. en T. benevens enkele andere op- en verkopers van bonnen kregen voorwaardelijke straffen of geld boeten.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1