Nieuwe propaganda oorlog begonnen De verkiezingen in Oostenrijk Verklaring over vrijlating politieke gevangenen in Indonesië ■a Oe Nederlandse exportmogelijkheden naar de Verenigde Staten der laatste DINSDAG 11 OCTOBER 1949 5e Jaargang No- 1240 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J'. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. ADVERTENTIEPRIJS per mm 10 ct.minimum p*r advertentie 1,50. Inzending advertenties tut des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; Iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 10 eent meer. De arrestaties in TsjechO"Slowakije Toespraak van Tjsang Kai Sjek DEjTOESTAND VAN BERLIJN Protest van Joego-Slavische legatie te Praag De valse honderd-gulden biljetten 3 S* i 8 1 a o a Treedt Oostenrijks kabinet heden af? Aga Khan Perzisch onderdaan Luxemburgse spoorweg arbeiders kondigen staking aan Het vraagstuk van de ontmanteling De stakingen in Frankrijk Opstandelingen vallen Frans convooi aan Moch brengt rapport uit Maan tod. Opk. Ond. HOOGWATER Howrah Frankering bij Abonnement: Temcuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bildt geldig van heden ochtend tot hedenavond. Nog steeds zacht. In de ochtend hier en daar mist. Overdr. wolkenvelden en later in het Zuidwesten p Laats - selijk enige regen. Meest matige wind uit Zuid. richtingen. On geveer dezelfde temperatuur als Maandag. DE VRIJE De vierde sub-commissie voor de krijgsgevangenen en politieke gevangenen heeft gisterenmiddag via de U.NU.I. een gezamenlijke verklaring van de Nederlandse en Re publikeinse vertegenwoordigers in deze commissie uitge geven, waarin o-a. wordt gezegd: „Met betrekking tot personen, die wegens misdaden, die duidelijk een uitvloeisel zijni van het poli tieke conflict, worden vervolgd of wel reeds zijn veroordeeld, wordt er gewerkt aan een am nestie, die zo spoedig doenlijk hen zal vrijstellen van verdere ver volging of bestraffing. Het ligt :n de bedoeling van de delegaties, dat deze regeling een verdere om schrijving zal geven van het be grip: handelingen, die een dui delijk uitvloeisel zijn van het po litieke conflict. Beide delegaties zijn tot overeenstemming geko men ten aanzien van de beginse len, welke aan deze amnestie ten grondslag zullen liggen. De mo gelijkheid is opengelaten^ dat ver dere voorzieningen met betrek king tot degenen, die niet onder de te treffen regeling zullen val len, door heide partijen in de sub commissie worden besproken". De Nederlandse vertegen woordiger in de betrokken commissie heeft nog mede gedeeld, dat sedert 5 Augus tus 2500 personen door de Nederlandse autoriteiten in vrijheid zijn gesteld. De Republikeinse vertegen woordiger legde er de nadruk op, Het Foreign Office heeft van de Britse ambassade te Praag een uitvoerig verslag ontvangen over de berichten over de arres taties in Tsjecho-Slowakije. 100 a 200 ambtenaren en ver scheidene honderden zakenlie den zijn door de zuivering ge troffen. Vooral in Bohemen en Mora- vië zouden de massa-arrestaties hebben plaats gehad. De meeste betrokken ambtenaren behoor den blijkbaar tot de ministeries •van Buitenlandse Zaken en /an Buitenlandse Handel. Geen en kele werkelijk vooraanstaande politieke persoonlijkheid, zou echter gearresteerd zijn. Zo het nog moeilijk valt de redenen van deze zuivering aan te geven, schijnt volgens sommige berich ten de meerderheid van de aan gehouden personen van sym pathieën voor Tito verdacht te worden. Andere feiten wijzen er op, dat sommige aanhoudingen al leen op grond van de algemene beschuldigingen van „Westerse gezindheid" zouden zijn ge schied. De Tsjecho-Slowaakse regering schijnt een aantal van bedoelde personen ten laste te leggen, dat zij de „pro Duitse politiek van de Sowjet-Unie hebben gecritiseerd", aldus het rapport. dat door de Republikeinse auto riteiten een kleiner aantal per sonen wordt gevangen gehouden en dat tengevolge van de slechte verbindingen slechts een gering aantal daarvan in vrijheid kon worden, gesteld. Hij deelde ech ter mede, dat (alle mogelijke po gingen hiertoe in het werk wor den gesteld. ,,De derde wereldoorlog is reeds begonnen en het mili tairisme van de Communis tische internationale zal slechts overwonnen kunnen worden, wanneer de Demo cratische Naties ingrijpen" zo heeft Tsjiang Kai Sjek in een boodschap ter gelegenheid van de 38-ste verjaardag van de stichting der Chinese Re publiek gezegd- „De Sowjets hebben duidelijk de oude expansie-politiek van het Tsjaristische Rusland overgeno men door de hand te leggen op Mongolië en Sinkiang en door hun controle in het Noordoosten van China uit te breiden. Het is betreurenswaardig, dat onze vrienden de Chinese communis ten nemen voor een voudige her vormers van het agrarisch stel sel, terwijl zij in feite handlan gers van Moskou zijn". „De Verenigde Staten", zo be sloot Tsjiang Kai Sjek, „kunnen hun internationle verantwoorde lijkheid niet ontlopen. De onmid dellijke erkenning van de Peking- regering door Moskou is niet al leen een schending van het in 1945 ondertekende Chinees-Rus sische verdrag en van de accoor- den van Jalta, doch zij herinnert tevens op een treffende wijze aan de oprichting door Japan in 1932 van de schijnstaat Mands- joekoe. Inmiddels wordt uit Hongkong gemeld, dat de communistische troepen langs de spoorlijn Hankou- Kanton oprukken en Jingak, 100 km ten Noorden van Kanton, heb ben bezet. STKÏ.UjioKE uJEEST DAN LlV VAN DE LUCHTBRUG. DE DAGEN (Van een speciale correspondent.) Deze week zal de Oost-Duitse Volksrepubliek haar Pre sident en Regering krijgen terwijl voorU officieel Lciit zal worden geworpen op de nieuwe vormen, waarin het Sowjet-toezieht zal worden gegoten. Eén van de punten, die daarbij nog opheldering behoeven, is de status van het door de Russen beheerste deel van Berlijn. Het Sowjet- bestuur wil kennelijk formeel de bijzondere internationale positie van Berlijn ontzien. Doch er wordt hier niet aan getwijfeld dat het Sow jet-bestuur in practijk volledige aansluiting van de Sovjet-sector bij de Republiek wenst. De vraag rijst of 't Sowjet-bestuur pogingen zal doen om de proclamatie van Berlijn tot hoofdstad der Volksrepu bliek ook feitelijke kracht bij te zetten door nieuwe pres sie op het leven in West-Berlijn- In West-Berlijn over heerst het sombere vermoeden, dat een dergelijke ver sterkte pressie bij de nieuwe verhoudingen onvermijdelijk is. Tijdens de afwezigheid van de vrouw des huizes, die in een sigarettenfabriek te Kiel werkt, heeft haar echtgenoot hun vijf kinderen en zichzelf vergif toe gediend. In een achtergelaten brief verklaart hij, dat hij zijn kinderen niet langer honger kon zien lijden. Vier kinderen en de man zijn overleden; van het le ven van het vijfde kind wordt gevreesd. Zondag zijn in Oostenrijk alge mene verkiezingen gehouden. De beide regeringspartijen (de Volks partij en de Socialistische partij) hebben de meerderheid behouden, daar zij tezamen 144 van de 165 zetels in het Parlement verkregen. De verdeling der 165 zetels met tussen haïakjes gevoegd het cij fer van het aantal zetels in het vorige Parlement van 1945 luidt als volgt: Volkspartij 77 Socialisten 67 Bond van Onafhankfelijken 16 Linkse blok 5 (85) zetels (76) zetels zetels zetels Volgens Tanjoeg, het officiële Joego-Slavische nieuwsbureau, heeft de Joego-Slavische legatie te Praag bij het Tsjecho-Slo waakse Ministerie van Buiten landse Zaken een protest inge diend tegen „ongemanierde ter rorisering" van leden van het legatiepersoneel. Volgens de nota hebben Tsje cho-Slowaakse veiligheidsfunc tionarissen de huizen van Joe go-Slavische diplomaten be waakt en bezoekers naar iden titeitspapieren gevraagd. De kleine achteruitgang van de twee grootste partjjen wordt toe geschreven aan de oprichting van de Bond van Onafhankelijken, waarin vele ex-nazi's zijn opgeno men. Een voortzetting van de coalitie van Volkspartij en Socialistische partij, die sinds 1945 Oostenrijk heeft geregeerd, wordt bijna ze ker geacht. De Volkspartij had in elk der vier kiesdistricten (Britse, Fran se, Amerikaanse en Sowjet-Rus- sische zone) de leiding. Te We nen staan de Socialisten aan de top. De regionale uitslagen luiden als volgt: a a> De Luikse politie heeft haar onderzoek in de zaak van de val se honderd-gulden biljetten voort gezet. Zo werd overgegaan tot een huiszoeking in de woning van de dezer dagen gearresteerde Beyens. Er werd een bundel van 6600 valse bankbiljetten van 100 gulden gevonden. Men herinnert zich dat Beyens er in geslaagd' was zich van 300 biljetten van 1000 gulden te ontdoen door ze te verbranden. «J X t O 3 O 2 3 Wenen 17 24 Neder-Ooster. (Sow- jetaone) 20 14 Boven-Oostenrijk (deels Sovjet-, deels Amerik. zone)i, Salz burg (Amerika.), Ty rol en Vorarlberg (Franse zone) 21 12 Styrië, Karinthië (Engelse) en Rur- genland(Sowjet-zone)19 17 De uitslagen van de verkiezin gen voor de provinciale landdagen luiden als volgt: 3 I 1 1 8 0 5 1 Neder-Oostenrijk 39 22 Stiermarken 22 18 1 Salzburg 12 9 5 Tyrol 24 8 4 Vorarlberg 16 4 6 Karinthië 12 15 8 De uitslagen voor Oppert In de Weense gemeenteraad hebben de socialisten de absolute meerderheid behaald met 52 van de 100 zetels (voorheen 58). De volkspartij heeft 35 raadsleden, het linkse blok 7 en de bond van onafhankelijken 6. Het centrale stembureau geeft de voorlopige volledige cijfers als volgt: Volkspartij: 1.844.860 242.623 stemmen meer dan in 1945). Socialisten: 1.621.205 (186.377 meer dan in 1945). Linkse blok: 212.651. (38.394 stemmen meer dan de communis ten in 1945 alleen) Liga van onafhankelijken: 489.132. Democratische unie: 12.160. Ergocraten of vierde partij ge raamd: 4.381.815. Het aantal uitgebrachte stem men bedroeg 96.8 procent vergele ken met 93 procent in 1945, Naar men verwacht zal het Oostenrijkse KaJbinet heden aftre den De Bondskanselier, Leopold Figi, zal door de Bondspresident, Karl Renner, verzocht worden een nieuwe regering te vormen. Figi is leider van de Volkspartij. Het Perzische Kabinet heeft de Aga Khan, de geestelijke leider der Ismaëlische Mohamedanen, op zijn eigen verzoek tot Perz'seh onderdaan verklaard. Zijn gezin heeft nooit zijn status verloren, aldus dit besluit. Men verwacht, dat de Aga Khan deze winter een bezoek zal brengen aan het Paleis zijner voorvaderen te Mahalaat in Zuid- Oost-perzië, waar nog enkele familieleden wonen. Het congres van de bond van het Luxemburgse spoorwegperso neel heeft Zondag met overgrote meerderheid besloten vandaag in staking te gaan bij wijze van pro test tegen de houding der rege ring tegenover de door het spoor wegpersoneel gestelde eisen. De Katholieke vakvereniging van Luxemburgse spoorwegarbeiders een andere vakvereniging, heeft besloten de resultaten van de be sprekingen met de regering af te wachten alvorens stelling te ne men. De internationale treinen zullen blijven rijden voorzover zij door buitenlands personeel wor den bediend. Reeds hoort men de Ameri kaanse bezetting de uit de dagen van de blokkade zo vertrouwde verzekering herhalen, dat de Ver enigde Staten het Westen der stad niet in de steek zullen laten. De geest van de bevolking moet weer worden opgemonterd door massale betogingen. Die van Za terdag, waarin opnieuw volledige aansluiting van West-Berlijn bij de federatie van Bonn werd ge vraagd, zal volgende week wor den gevolgd door groot vertoon bij het bezoek van President Heuss. Na een weinig pompeus begin van dte volksrepubliek wordt ook van die zijde de propaganda-oor- log weer begonnen. „De massa's van het arbeidende volk" zijn op geroepen Woensdag met fakkels het staatshoofd, zonder twijfel Wilhelm Pieck begroeten. "Tegelijk ipet dit nieuwe pro- ■pagandavuur zijn weer moeilijk- neden gerezen met het tere punt van de Russische zeggenschap op dt spoorlijnen in West-Berlijn. De Westelijke commandanten hebben, nadat gebleken was, dat de stationsinstallaties uit het Westen naar de Sowjet-sector- werden overgebracht, dit vervoer verboden en het Westelijk stads bestuur heeft hen zelfs verzocht nog verder te gaan en exterrito rialiteit van spoorlijnen als opge heven te verklaren. Met dit al zijn de zenuwen in de thans niet alleen door vier ge allieerden doch ook door twee Duitse regeringen omstreden stad weer sterk gespannen. Politieke waarnemers hier vragen zich af hoe lang de stad deze spanningen zal kunnen verdragen zonder in apathische moedeloosheid te ver zinken, die de Westelijke positie in Berlijn aanzienlijk zou kunnen verzwakken. Ofschoon de gevoe lens der overgrote meerderheid der Berlijners ten aanzien der volksrepubliek buiten twijfel staat schijnt er een minder strijdbare geest dan in de dagen van de luchtbrug. Enigszins vermoeide gevoelens in West-Berlijn zijn wellicht te verkiaren uit de onzekerheid, waarin men zich nog bevindt. Men ontkomt evenwel niet aan de indruk, dat de weinig bevredi gende ontwikkeling na de ophef fing der blokkade er toe heeft bijgedragen. In politieke kringen te Bonn oppert men de mogelijkheid, dat de West-Duitse regering pogin gen zal doen om met de geal lieerden voorbereidende bespre kingen te voeren over een even tuele betaling van herstelschul den uit de lopende productie. Deze weg werd onlangs door McGloy in een persinterview aangegeven. Bij de kanselarij verklaarde men niets te weten van plannen om deze week de geallieerde hoge commissaris een nota voor te leggen met voorstellen tot het stopzetten van de ontmanteling. Gisteren werden de gedeeltelijk ke stakingen in verschillende ko lenmijnen in de departementen Du Nord en Pas-de-Calais voort gezet. De arbeiders eisen loons verhoging in verband met de de valuatie. Zondag werd tot een staking van 24 uur besloten. Ondanks de verbeteringen van het uiterlijk der stad en de levensomstandigheden, leeft West-Berlijn economisch nog altijd dank zij kunstmatige ademhaling. Het is een bodem loos vat waardoorheen be lastinggelden van West-Duits- land naar de Sowjet-sector stromen. Herstel van verbin dingen heeft niet tot evenredig herstel van industrie geleid. Een derde deel der arbeiders is werkloos gebleven en moet onderhouden worden door Wes telijke voorschotten. Met nieu we kracht wordt nu volledige aansluiting bij de Westelijke federatie geëist, doch de leden van de magistraat zien'in dat ook deze stap weinig verlich ting van economische nood zou kunnen brengen. Zij zou slechts de politieke een zaamheid, waarin West-Berlijn zich voelt, kunnen verminderen, doch men meent, dat aan de fei telijke afzondering der twee ma lioen „eilandbewoners" niets zon veranderen. De West-Berlijnse leiders beseffen dan ook meer en meer dat zij in feite met lege handen voor volksbetogingen, moeten verschijnen. De stemming van de tegen de volksdemocratische ontwikkeling ingenomen bevolking van de Sow jet-sector en -zone is thans vol slagen moedeloos. iDe burgerlijke elementen in Volkskamer geven in particuliere gesprekken geen ander excuus voor hun capitulatie voor de eisen der eenheidsparty dan een schildering van door van het Sowjet-bestuur uitgeoefende druk. De liberale leider Kastner en de Christelijke Nuschke hebben de hoop uitgesproken, dat zij in het nieuwe bewind nog op matiging in de verhouding tot West-Duits- land en op voorkomen van vol ledige isolatie van Oost-Duitsland zullen kunnen aansturen. Zij be seffen evenwel, zoals Uit persoon lijke gesprekken blijkt, dat zij volledig aan de wil van de S.E.D. zijn overgeleverd. Sterker nog be seffen dit de lagere partijleiders in dé Sowjet-zone, die alle grond onder de voeten verloren menen te hebben en naar uit vele infor maties blijkt, de capitulatie hun ner leiders scherp veroordelen. De hoop van de onder moeilijke omstandigheden werkende plaat selijke leiders dezer partijen was geheel gevestigd op de verkiezin gen, die voor dit najaar in uit zicht waren gesteld. Deze hoop is vernietigd en het schijnt dat de ruggegraat van actief verzet tegen de politiek der S.E.D. in de zone thans definitief gebroken is. Hoewel het thans nog te vroeg is om nauwkeurig vast te stellen wat de door de Ver. Staten te Annecy toegestane tariefscon cessies voor Nederland kunnen betekenen, omdat op dit ogen blik nog niet precies bekend is wat de omvang is van de ta riefsverlagingen voor de voor Nederland van belang zijnde producten kan naar het A.N.P. uit kringen, welke belang heb ben bij de Nederlandse export naar de Ver. Staten, verneemt reeds worden vastgesteld, dat in ieder geval de mogelijkheden voor de Nederlandse export naar de Ver. Staten groter zijn ge- woTden. Na de devaluatie van de gul den, welke een prijsverlaging voor onze producten op de Ame rikaanse markt heeft mogelijk gemaakt, zullen de door de Ver. Staten toegestane verlagingen van invoerrechten ongetwijfeld de exportkansen voor bepaalde Nederlandse producten vergro ten. Hierbij kan dan in de eer ste plaats worden gewezen op glas- en aardewerk. Voorts op zuivel, waarbij de afzetmogelijk heden voor de Nederlandse kaasspecialiteiten in de Ver. Staten zich thans gunstiger la ten aanzien. Ook wat vlees en visproducten betreft kan ver moedelijk een grotere export naar de Ver. Staten worden ver wacht, waarbij gedacht wordt aan ham en visconserven. Een ander Nederlandse pro duct, waarvoor thans vermoede lijk de afzetmogelijkheden in de Ver. Staten zijn verbeterd, be treft metselstenen. Tot dus verre had de uitvoer hiervan Een sterke bende opstandelin gen heeft tussen Langson en Cao- bang, negen km benoorden Na- eham, een Frans transport aan gevallen, waarbij een vijftigtal personen werd gedood of gewond. Een tiental vrachtwagens is in brand gestoken of vernield. Vol gens de eerste schatting zouden de rebellen veel meer verliezen heb ben geleden dan de Fransen. Het transport is ondanks de aanval te Langson aangekomen. De jongste belangrijke aanslag had in begin September plaats. naar de V. S. na de oorlog niet veel te betekenen, omdat de Nederlandse metselsteen te duur was, hetgeen verband hield met het feit, dat op iedere steen het land van herkomst moet worden vermeld, hetgeen de productie kosten te hoog maakte om met kans op succes op de Ameri kaanse markt met deze metsel stenen te concurreren. Thans na de devaluatie en de te verwachten verlaging van het Amerikaanse invoerrecht zal het voor de Nederlandse exporteurs vermoedelijk weer mogelijk zijn met succes een afzetmogelijk heid voor deze stenen in de Ver Staten te vinden. Men wees er in belanghebben de kringen met nadruk op, dat echter eerst nadat nadere bij zonderheden bekend zijn, zal kunnen worden nagegaan, wat de betekenis voor Nederland van de door de Ver. Staten gedane concessies op het gebied van de- tariefsverlagingen zal zijn. Jules Moch, de Franse Kabi netsformateur, heeft gisteren avond aan President Ajuriol rap port uitgebracht over zijn bespre kingen met een uitgebreid aantal vertegenwoordigers van politieke partijen, vakverbonden en van de federatie van werkgevers. De grootste moeilijkheid, die Moch ondervindt, is de kwestie van lonen en prijzen, waarover het thans demissionaire kabinet gestruikeld is. Welingelichte kringen geloven echter, dat Moch een plan voor eer- tijdelijke remedie ter tege moetkoming aan de eisen der vakverbonden heeft. Volgens dit plan zouden alle lonen voor de maand October alleen tot 15.000 frames verhoogd worden hangende een definitieve regeling van de eisen, tot loons verhoging. Voorts zou het par lement snel een wetsontwerp tot herstel van de vrije onderhande lingen tussen ondernemers en vakverjbonden over collectieve arbeidscontracten betreffende werktijden en arbeidscondities "moeten aannemen en zouden de prijzen van noodzakelijke produc ten als steenkool, olie, boter en wijn moeten worden verlaagd. MAANSTANDEN. 7.50 21.41 15.02 7.47 23.— 15.39 7.45 16.05 7.43 0.26 16.24 7.41 1.55 16.38 7.39 3.25 16.32 7.37 4.56 17.04 7.34 6.29 17.17 7.32 8.04 17.33 7.30 9.41 17.54 st voor deze inves- ijks een programma e vestigt de Rege- e aandacht op, dat groot belang moet jeadht de werkgele- de Bouwnijverheid l mogelijk te doen ie om deze reden opstellen van een louwprogramma nut roken wens, dat de Staten bij de vast- het bouwprogramma 3rd, wijst de Minis- and, omdat het hier idelijke economische omstandigheden. de nadere verde- let bouwprogramma edragen aan de Ka- ir evenmin duidelijk deze Memorie een leldering. opig Verslag heeft l om een voorziening iet het arrest-Bever- Hoge Raad 3 April gewezen en dat het van noodzakelijke l aan woningen be- r heeft aan dit ver- •t verlangen am de «treffende de steun eidswege voor volks- ig bij de wet vast te on de Minister niet De vooruitzichten zo onzeker, dat on- e aanpassing aan omstandigheden ïogelijk moet zijn. bij algemene maat- bestuur, gelijk in 5 voorzien, acht hij Ie uiterste mogelijk- AAN HET MIKKEN. jensdag terecht voor een fraude-zaak die nd tijdens de laatste /alt niet bij benade- /an de artikelen, die werden onttrokken, >en belopen. Bij de VRIJDAG 14 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 5.42 6.11 Terneuzen 6.17 6.46 Walsoorden 7.07 7.36 sisch op Engels over. ,;Bt" vttl1- trouw, dat u mijn barbaars En gels zult excuseren. Het is alge meen bekend, dat niet alleen Russen, maar ook de Amerika nen de uitspraak van het En gels vaak niet meester kunnen worden", zo zei Wysjinski van te voren. (De tussen haakjes geplaatste cijfers betreffen het aantal be haalde zetels in 1945.) In tegensteling met eerdere berichten is Emil Loevlin, vice- voorzitter van de communisti sche parlementsfractie, her kozen. De trein van Calcutta naar Bom bay is Woensdagavond na 't ver trek uit Howrah, 130 kilometer ten Westen van Calcutta ont spoord. Men vreest, dat veel do den en gewonden te betreuren zullen zijn. gehouden. De machine is ten gevolge van de mist in aanra king gekomen met de toppen van bomen van het bos van Brahe in het departement Meurthe en Moezel. Het vlieg tuig werd vernield. De inzitten den konden het ongedeerd ver laten. De resolutie, waarin deze bei de aanbevelingen waren opge nomen, is met negen en dertig tegen twee stemmen, bij vier onthoudingen, aangenomen; zij werd heftig door de vertegen woordigers van Groot-Brittan- nië en van de Zuid-Afrikaanse Unie bestreden. let betrof de meest bonnenkaarten: ta- ïsmiddelen-, textiel- die grof geld op- ilmatigheden werden lat bonnen in omloop t publiek nog onmo- n kunnen bereiken iele kanalen. Toen teen, dat de lek bij gezocht moest wor- lerzoek werd echter tijdrovend doordat iractisch niet te be- a. arlemse recherche r tenslotte in het leveren, waarna van elf d'-ders en s volgde. e verificateurs, de K. en de 30-jarige •n B. en de P.T.T.- J. W., 50 jaar, tezamen met de ter G. J. de hoofd ambtenaar had vol- isitoir van Mr. Wi- aan de fraude ver- de verificateur K. B. bedroeg 9.200 e meubelmaker, de er" 4.000. vroeg na zijn re- idellijk uitstel van .angezien deze vier ïrst wegens heling ig moesten terecht- e Rechtbank. Dit m, waarna de ove- /erdachten in deze ild werden. ;e koopman J. V. bonkaarten van J. eze weer doorver- vinst per stuk. Te- de officier 1 jaar Uitspraak 1 jaar. e koopman in 2 de P. T„ iemand met elast strafregister, kaarten weer van doorverkocht aan T. kreeg even die juist vrij was van twee jaar we- distributiedelicten, 5 maanden af. iij zijn aanhouding in net bezit van bonkaarten ter waarde van 20.000. De officier noemde hem de „grootste zwar- tehandelaar van Haarlem". De echtgenoten van P. en T. benevens enkeije andere op- en verkopers van bonnen kregen voorwaardelijke straffen of geld boeten.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1