Cht v« B UIT DE PROVINCIE Fs SCHI D Harten-Drie WEK DE GAL EEr Kerknieuws RECHTSZAKEN EMIGR N.V. AUG. expedit: K. L. M. - prima KA HERENC4 Tcien beveelt arrestatie Communistische leiders* Seen huiswerk meer op de Belgische logere school Tydings over de stand van de verdediging In West-Europa Een „achthoeks"- woningruil Slacht aver schending der vredesverdragen Rapport ramp Franeker gereed Agenda Da mening van Amerikaanse f"i" Atoomdeskundigen Belgische arbeiders In de grensstreek OOSTBURG. VLISSINGEN. OVERAL VERKRIJGBAAR! Voor Uw passag< per K- L. M. sterk gere< of per BOOT en per TREIN naar eindt kunnen wij U al ken en Uw boek guldens. Heden 01 effen dor bruin m< TELEFOON 2656 E oorzaak slepende 2 Desl doei mer Nee: Laat niet doo: het te laat is Wan trek Amerikaans F R. I. T., CLA HET ADRES DIJKSTRAAT Telefoon 2056 Denkt U ook r r De Yoean, het kabinet van de Chinese nationalistische rege ring, heeft besloten de arresta tie te bevelen van Mao Tse Toeng, voorzitter van de nieuwe communistische regering, gene raal Tsjou en Lai, waarnemend minister-president, en mevrouw Soen Yat Sen, weduwe van de stichter der Chinese republiek. Hun namen .staan op de lijst van 85 communisten of met het communisme sympathiserenden. Deze drie bevinden zich op het ogenblik allen te Peking. van massaproductie van auto's. 'Zij waren het er echter over eens, dat de Sowjet-Unie een grote voorsprong heeft op de V. S„ in zoverre zij nu weet, wat jaren tijd kost, namelijk, dat de bom gemaakt kan worden. Luid juichend verlieten de kinderen Zaterdagmiddag hun scholen in Brussel, toen bekend was geworden, dat Leo Munde- leer, de Belgische Minister van Onderwijs, huiswerk voor de la gere school had afgeschaft. „In het belang van de gezondheid der kinderen", is deze maatregel genomen, aldus het regerings decreet. Volgens Senator Millard Ty dings, voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor de gewa pende diensten, die een tocht door West-Europa heeft ge maakt en met de hoogste mili taire en burgerlijke autoriteiten, die bij de defensie betrokken zijn, in Frankrijk, België en Ne derland en Engeland heeft ge sproken, is de stand van de de fensie in deze landen niet zo goed als hij gehoopt had. „Een begin is gemaakt, maar er moet nog een hele weg wor den afgelegd, voordat deze lan den een redelijke defensie voor vredestijd Tiebben bereikt", al dus Tydings. „Naar mijn mening heerst er een verlangen, de mi litaire verantwoordelijkheid op zich te nemen, maar maken bar rières van politieke en econo mische beperkingen het moeilijk dit direct te doen". We leven in een tyd van schrijnende woningnood. Het woningprobleem is vaak oorzaak van moeilijkheden bij de voorziening van functies. Promo ties moeten achterwege blijven. Het veroorzaakt groot ongerief voor de betrokkenen en de extra- kosten en lasten voor overheid, bedrijfsleven en particulieren. Toch dwingt ons bewondering af hetgeen door woningruil wordt tot stand gebracht. Zo namen vAj dezer dagen kennis van een zgn. achthoeksruil. Deze ruil werd voorafgegaan door een mislukte 5-hoeksruil. Eerstgenoemde ruil was geheel aan particulier initia tief ontsproten. Slechts twee der bij de schakel betrokken partijen kenden elkaar aanvankelijk. Dat voor de totstandkoming van een dergelijke ruil een dikwijls uit de nood geboren doortastend optre den gebiedende eis was, is duide lijk. Door één der partijen wer.d b.v. op één dag ruim 300 km afge reisd bij. het pogen de ontbreken de schakel tot stand te brengen. Om nog niet te spreken van de noodzakelijke informaties, bespre kingen, correspondentie, telefoon tjes enz. Zonder overdrijving zijn hierover boekdelen te schrijven, zo verzekerde ons een der par tijen. Ten einde teleurstelling of te rugtrekken van een der partijen zoveel mogelijk te voorkomen werd met behulp van een rechts kundige een contract opgemaakt, inhoudende de boetebepaling bij niet nakoming, van 500, Bij bèdoelde ruil waren betrok ken: 1. Een textieldeskundige te Lei den, die wenste te verhuizen naar Enschede 2. een wethouder der gemeen te Enschede, die zgn. intern ver huisde 3. een bouwkundige te En- komen werken, stagnatie in de keramische en andere fabrieken van Zuid-Limburg zou ontstaan. Dit gevaar is afgewend. Alle grote fabrieken van Zuid- Limburg hebben de regeling, zo als die in Breda door de Neder landse en Belgische regerings- en organisatie afgevaardigden werd vastgesteld, aanvaard. De luchtmachten van de geal-1 schede, die zich wenste te vesti- iieerde Europese landen bevin den zich volgens Tydings in een redelijk goede positie, doch de landmachten acht hij een zwak ke schakel in de keten. Op het gebied van standaardisatie der wapenen is aanzienlijke vooruit gang geboekt, maar het uitein delijk doel is nog lang niet be reikt. Tydings verwacht in de naaste toekomst geen oorlog. Hij sprak de hoop uit, dat West- Duitsland op redelijke voor waarden te zijner tijd in het Noord-Atlantisch Pact zal wor den opgenomen. In een telegram van de Roe meense Minister van Buiten landse Zaken aan Trygve Lie, algemeen secretaris der Verenig de Naties, noemt Roemenië de bespreking van de kwestie van het in acht nemen der rechten van de mens in Roemenië door de tweede politieke commissie „geheel ongegrond" en „een in menging in de binnenlandse aangelegenheden van Roeme nië." Daarom zendt Roemenië geen vertegenwoordiger naar dit debat, aldus het telegram. Jan Jordaan (Z.-Afrika) steun de het gemeenschappelijk voor stel van de Ver. Staten, Bolivia en Canada om het internatio naal Gerechtshof te verzoeken om advies over de betekenis en draagwijdte van de bepalingen uit de vredesverdragen, die Hon garije, Bulgarije en Roemenië volgens de aanklacht geschon den zouden hebben. gen in Arnhem; 4. een vertegenwoordiger van de V.U.GA-. te Arnhem die als standplaats had aangewezen ge kregen Haarlem; 5. de chef van de advertentie afdeling van een Haarlems dag blad, die weer intern wenste te verhuizen; 6. een leraar Engels M.O., wo nende te Haarlem, die dringend behoefte had aan ruiling met Den Haag; 7. een toonkunstenaar te Den Haag, die zich daarentegen in Haarlem wenste te vestigen; 8. de onderdirecteur van een l/eidse apparatenfabriek, die zeer gaarne in Leiden wilde wonen en hiertoe gelegenheid vond door vertrek, van no. 1. Naar de Indiase voorlichtings dienst meldt, heeft de regering van India aan de Nederlandse regering een copie gezonden van het rapport der commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de ramp van het K.L.M.- vliegtuig „Franeker", op het vliegveld Santa Cruz, bij Bombay. De Nederlandse regering had medegedeeld, dat zij het rapport gaarne vóór publicatie zou zien, omdat Nederlandse ambtenaren bij het onderzoek betrokken wa ren geweest. De regering van In dia heeft daarop het rapport op gezonden om de Nederlandse re gering tot een najuwkeurige be studering in staat te stellen. liet het oog op deze gang van zaken wordt geen publicatie vóór de eerste week van November verwacht. HEDEN TERNEUZEIN: Concertgebouw 8 uur: Bioscoopvorstelling „Spionnen in de Theems". Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Song of Love". MORGEN: SAS VAN GENT: Hotel „De la Bourse", 3 uur: Herveiiing van Woonhuizen. TERNEUZENLuxor Thea ter, 8 uur: Bioscoopvoorstel ling „Twee zusjes uit Boston". DE TWEEDE BLOEI VAN VRUCHTBOMEN. In verband met het voor de tweede maal bloeien van vrucht bomen deelde Professor Ir. A. M. Sprenger te Wageningen op een vraag of dit niet funest kan zijn voor de oogst van het volgend jaar, deelde hij mede dat het ver schijnsel van het voor de tweede maal in een jaar bloeien niet ver ontrustend is. Het komt boven dien bij een aantal variëteiten zeer vaak voor, dat zij voor de tweede maal bloeien. Er zijn er, die dan zeggen: Hé, wat jammer, hier gaan nu vruch ten verloren, d:e wttj het volgend jaar eventueel zouden kunnen oogsten. Maar degenen, die dat zeggen, weten van de physiologie van de planten niet veel af. Voor een goede oogst zijn zo weinig bloemknoppen nodig, dat het practisch geen invloed heeft wan neer er een aantal verloren zou den gaan. „Het ware zelfs ge wenst, dat de natuur wat minder kwistig was, want bij minder bloemknoppen zouden wij stellig betere vruchten krijgen", aldus Professor Sprenger. STAKING UITGEBROKEN IN DE KOLENMIJNEN VAN NOORD-FRANKRIJK. In het steenkoolgebied van St. Etienne (Departement Loire) zijn Zaterdag 7000 mijnwerkers om hoger loon in staking ge gaan. Zondagochtend heeft de directie van 15 mijnen in Noord- Frankrijk haar arbeiders een half uur nadat zij in staking waren gegaan, buitengesloten. De regeling voor de Belgische grensarbeiders, waarbij dezen we gens de devaluatie een valuta toeslag op hun lonen zullen krij gen, is door de Belgische arbei ders in "t Maastrichtse industrie ën aanvaard. In deze stad zijn ongeveer duizend Belgische werk nemers en werkneemsters werk zaam en het gevaar dreigde, dat, als deze arbeiders niet meer op de Maastrichtse fabrieken zouden Three of Hearts) Een vrolijke geschiedenis, van Berta Ruck Vertaald door F. van Velsen 1) (Nadruk verboden?) I. Huwelijksaanzoeken. TERNEUIZEIN. Kolendampvergiftiging. Terwijl Zondagavond in de woonkamer van de familie HG, wonende in de Donze-Visser- straat de kachel brandde, werd H. en zijn echtgenote onwel met bedwelmingsverschijnselen. Zij hadden gelukkig nog de tegen woordigheid van geest om naar buiten te strompelen. Een omwo nende, die het geval bemerkte, waarschuwde de politie, die op haar beurt de dienstdoende ge neesheer hiermede in kennis stelde. De geneesheer constateerde kolendampvergiftiging en liet onmiddellijk ramen en deuren openzetten, terwijl de kachel ge doofd werd. Het echtpaar was vrij spoedig hersteld. Nu het stookseizoen weer aan gebroken is, moet dit geval een algemene waarschuwing zijn om de kachels vóór het weder in gebruik nemen te laten nazien en de schoorstenen te doen vegen. Gemeentelijke badinrichting. Het bezoek aan de gemeente lijke badinrichting was ook in de afgelopen maand September zeer bevredigend te noemen n.L totaal •-» ir- ir* r\ 3090 tegen 2755 in de maand UVt LEVER OP daarvoor. IuU ,g morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in Het Neder 1. Jeugdtoneel. ni^0 he^beSert? Het Nederlands Jeugdtoneel voerde in het Ledel Theater „JJe leverpilletjes om die liter gal op wonderklokken en het stenen te wekken en uw spijsvertering en stoel- hart.op". Het is een sprookjes- IMta^dT^bt^dll oSer': spel in 3 bedrijven, naar een oud troffen om de gal te doen stromen. Eist volksverhaal, gedramatiseerd Carter s Leverpilletje» door Rie Beyer. Het publiek was de leerlingen der lagere scholen uit West Zeeuws-Vlaanderen. Drie voorstellingen waren er nodig om deze grote kinder schaar van dit mooie werk te la ten genieten. Er werd vlot ge speeld, er zat een goede gang in het spel, dat zich heel bekoorlijk aan het oog der kinderen ont vouwde. De muziek en dansjes, die keurig werden verzorgd, ver hoogden het feestelijke „uit" zijn in niet geringe mate voor de kinderen, die wat goed toneel betreft, heus niet verwend wor den in Zeeuws-Vlaanderen. Het Jeugdtoneel deed er goed aan ook West Zeeuws-Vlaande ren in haar tournee te betrek ken. Dankbaar en voldaan brach ten de extra-bussen de kinderen weer naar hun woonplaatsen te rug. SAS VAN GENT. Ongeval. Vrijdagmiddag had aan de West kade een verkeersongeval plaats waarvan de Belgische arbeider Nadat de nieuwe predikant Hesters uit Wachtebeke het met "Ja- ik van ganser harte" slachtoffer werd. Hesters begaf **ad geantwoord, zong de ge- jTjppnTP Po 77 1 zich per rijwiel naar zijn werk Dg Wolfensberger dankte hier op de Co-operatieve Beetwortel- na de consulent, Ds Wiebosch suikerfabriek toen hij ter hoogte van Biervliet, voor het afstaan van de trambrug aangereden dezer bevestiging, werd door een passerende vracht- In de middagdienst deed Ds auto. De wielrijder werd wegge- Van Beusekom zijn intrede, slingerd en kwam tegen een waarvoor hij tot tekst had geko- windas terecht Het slachtoffer ze£a U£|£ voium en de zegen liep vrij ernstige verwondingen zong de gemeente Ps. 147 1 en op, terwijl het rijwiel ernstig werd 2. Na de prediking, waarin Ds beschadigd. Na de eerste zorgen Van Beusekom er op wees hoe ontvangen te hebben van een Jezus Zich vernederde om te tweetal dokters, werd het slacht- dienen, sprak de predikant de offer naar het z ekenhuis te hoop uit, dat zijn taak in Bres- Siuiskii overe-rihracht kens door de liefde van Christus oiuisKii overgebracht. een dienende zou zijn. Na het zingen van enige ver- Genieente raadsvergadering. sen van Ps. 166 ging de predi- Dinsdag 11 October komt de sebed, waarop hij gemeenteraad des avonds om half zeven bijeen. De belangrijkste punten die besproken zullen wor den z.Vjn: Wijziging reglement van poli tie met betrekking tot beperking straatverkoop. Burgemeester J. C. Eekhout opende de rij der sprekers. Hij wees er op hoe in Breskens op maatschappelijk terrein 'n gro te activiteit voor de wederop bouw der gemeente heerst. Hij hoopte, dat Ds Van Beusekom tt, ook op geestelijk terrein een Een verzoekschrift van de groot arbeidsveld zou mogen Sasse vereniging van Neringdoen- 1 vinden. Ouderling M. P. Meeuw den om het sluitingsuur van de sen verwelkomde namens de café's vast te stellen op 24 uur Kerkeraad de nieuwe predikant inplaats van 23 uur. j en hoopte dat hij onder Gods Benoeming 5 leden voor de Zegen te Breskens en Nieuwer - sluis zou mogen arbeiden. Als praetor van de Ring de Twee van Amerika's vooraan staande atoomdeskundigen heb- ben Zaterdag herhaald, dat het j „een vreselijke misvatting zou1 zijn, nog eens te onderschatten, 'n Huwelijksaanzoek doen! De wat de Sowjet-Unie vermag". j hand van een meisje vragen! Dat Dr Harrison Brown, voormalig is voor iedere jonge man een op- anderdirecteur van de chemi- j windende operatie, al had hij ook sche afdeling der laboratoria te zenuwen van Sheffieldstaal. Maar Oakridge verklaarde: „Wij kun- heeft ooit een van mijn jonge nen zeker verwachten, dat de mannen-lezers (als er tenminste Sowjet-Unie in de komende 2 zjjn d,e (jeze geschiedenis lezen), jaar een aanzienlijk aantal heeft ooit een van hen drie meis- bommen zal vervaardigen. Met „een aanzienlijk aantal" bedoel ik genoeg bommen om verdui- reld veel schade aan te richten". Volgens Dr Harold Urey, win naar van de Nobelprijs, „wist generaal Bedell Smith, de voor malige ambassadeur in de Sow jet-Unie, eenvoudig niet, waar hij over sprak", toen hij onlangs zei, dat Moskou minstens 10 jaar nodig zou hebben om de huidige massaproductie van de V.S. te evenaren. Volgens beide deskun digen kan er geen sprake zijn van massaproductie van de ■atoombom, zoals men spreekt jes op een avond ten huwelijk gevraagd Dat heeft Billy Somers gedaan! En wat meer zegt, hij had bij alle drie de meisjes succes! Ziet hier, hoe het gebeurde. Het begon in lang vervlogen dagen voor de oorlog; de goede, oude tijd, waarop de meesten van ens terugbi.kken, als op een soort voorwereldlijk bestaan, wajarin wij betrekkelijk door geen narig heden geplaagd werden. In die wereJd was het mogelijk, maanden vooruit plannen te maken; toen waren er feestdagen, pleizierreis- jes naar het vasteland en officie renbals. Welnu, op zo'n officierenbal was het, dat Billy Somers boven- veirneld kunststuk ten uitvoer bracht. Het bal werd door zijn regi ment, de Loamshire-infanterie, gegeven, dat deel uitmaakte van het militaire depót dat wij Ditch- water zullen noemen. Het lag in een vallei te midden van velden, die dikwijls door het modderige water van het riviertje de Loam werden overstroomd. Het zou in die kleiachtige modderomgeving dan ook vrjj saai en vervelend geweest zijn, als de militairen er niet geweest waren. Zij brachten, zoals zij trouwens gewoonlijk doen leven in de brouwerij. Er was geen balzaal in de kazerne, daar voor was zij te ouderwets bekrom pen. Doch geen nood. Zij bedek ten een oppervlakte gronds, die wel een halve hectare scheen, met gladgewreven planken en timmerden ze zo netjes tegen el- kaai*, dat er geen naad te zien was. 't Was werkelijk een pracht- dansvloer; zo glad' als een spiegel en heerlik veerkrachtig, zodat het was, of men in de lucht wals te. Over het geheel werd een grote roodgestreepte tent gespan nen. De zijwanden versierden zij met vlaggen en guirlandes, ter wijl voor verlichting grote rose en gele Japanse lampions werden gebruikt, die als reuzenvruchten aan met groen versierde koorden hingen. Zij improviseerden ge zellige zitjes, zowel aan de bin nen- als aan de buitenkant, door middel van kamerschutten, tocht schermen en tapijten, terwijl grote gordjjnen de overtollige tocht moesten afsluiten. Wie geeft er echter om tocht, als hij op een leeftijd is van twee de luitenant Billy Somersen van 't enige meisje, dat voor hem op ae wereld bestond Dat enige meisje op de wereld heette Nora Wynne-Pritchard. Haar moeder was een Ierse, haar vader uit Wa les afkomstig. Haar huid was gelijk die van een theeroos en haar blauwe ogen werden door een gordijn van zwarte wimpers overschaduwd. Zij was even trots ais levenslustig en zo gereser veerd als van een opvliegend meisje van haar beschaving en ontwikkeling mocht verwacht worden, tenminste als haar tem perament haar geen parten speelde. Wekenlang had Billy zijn moed zo hoog mogelijk opgepompt, om deze woeste schoonheid zijn liefde te verklaren; telkens zocht hij naar mogelijke toevallige ontmoe tingen die zich nooit voordeden en oefende hij zich in het maken van mooie redevoeringen, welke echter nooit de snoezige oortjes van Nora bereikten. Wanneer commissie van advies inzake woonruimtewet. Verzoekschrift om de Molen berg te huren om een kindertuin op te richten en te exploiteren. Baggerwerk. Momenteel wordt aan de los- kade van de superfosfaatfabriek het kanaal op diepte uitgebag gerd, zodat in het vervolg weer ieder schip van welke tonnenmaat ook op het kanaal zonder gevaar aan de loskade kan aanleggen. M.s. Ingrid terug naar Antwerpen. Het Noorse motorschip „In grid" dat Vrijdag, op weg van Antwerpen naar Abadan, op de Wester-Schelde machineschade heeft opgelopen en op de rede van Vlissingen voor anker is ge gaan, heeft orders gekregen om naar Antwerpen terug te varen voor reparatie Sleepboothulp is niet nodig, daar het schip nog met een snelheid van drie mijl kan varen. „Hollands Glorie." De zeesleepboot „Zwarte Zee" van Smit Co's Internationale Sleepdienstmij te Vlaardingen heeft een zandzuiger op sleep touw genomen, die via de bin nenwateren naar Vlissingen is vervoerd. Naar verluidt zal de „Zwarte Zee" met deze zandzui ger een reis naar Suez maken. De zandzuiger zal daar vermoe delijk een jaar blijven voor her stel en uitbreiding van het Suez- kanaal. Ned. Herv. Kerk. Breskens. Bevestiging en intrede Ds J. H. van Beusekom. Zondagmorgen heeft in een overvolle kerk Ds J. H. Wolfens berger van Amsterdam de nieu we predikant der Ned. Herv. Ge meente te Breskens Ds J. H. van Beusekom van Hinderdorp (Classis Edam) in zijn ambt be vestigd met een prediking over II Corinthen 5 20, aan de hand waarvan hij de taak van de Evangelisatiedienaar toelichtte en wees op de belangrijke taak, der confessionele richiting in de Ned. Herv. Kerk. Vóór de bevestiging sprak hij een kort persoonlijk woord tot Ds Van Beusekom, die hij ook in Hinderdorp had bevestigd. hij naar zijn bureau in de kazerne ging, betrapte hij er zich op, dat hij over het brandende onderwerp in zichzelf liep te mompelen, b.v.: „Zou U niet denken Miss Wynne- Pritchard), dat w(j het samen wel zouden kunnen vinden? Wij zijn altijd goede maatjes geweest; zouden wij niet kunnen beginnen met iets meer dan goede maatjes voor elkaar te zijn? Wat zoudt U ervan denken als wij ons gingen verloven?" En toen hij eens over de binnenplaats van de kazerne ging, fluisterde h|ij, terwijl hij naar de soldaten keek: Heeft het jullie niet bevreemd, dat ik de laatste tijd zo lastig ben?" Of, als hij 's ^.vonds in de canitine een spelletje bridge speelde en zijn gedachten maar 35 procent hij zijn kaarten waren, dwaalden de an dere 65 procent naar het gelief koosde onderwerp en zei hij (na tuurlijk inwendig)„Luister eens Miss Nora, ik heb er een hekel aan, met U over geldzaken te spreken; U moet echter weten, dat ik practisch maar een arm officiertje ben; behalve rfcijn soldij heb ik maar ongeveer honderd vjjftig pond per jaar, maar als U dat voor lief zoudt willen nemen, zou ik niets onbeproefd laten, om vlug vooruit te komen". Wat klonk dat allemaal koud, gewoon en alledaags! (Wordt vervolgd.) IJzendijke sprak Ds Schopen hauer van Schoondijke woorden van welkom en wenste Ds Van Beusekom de belijdenis van het geloof toe om met opgewektheid te Breskens zijn arbeid te ver richten. De praeses van de Classis, Ds Fournier van Oostburg, sprak hierna woorden van welkom en hoopte dat Ds Van Beusekom ook in de Classis zegenrijke ar beid zou vinden. De consulent, Ds Wiebosch van Biervliet, hoopte dat de in woners van Breskens. die zoveel leed te doorstaan hebben gehad, hun haard en huis ;voor hun nieuwe predikant zouden open stellen. Op zijn verzoek zong de gemeente staande Ds Van Beu- kom Ps. 134 3 toe. Ds Van Beusekom dankte hierop de sprekers en besloot met de woorden van Ps. 98 1. ARROND.-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Oplichterij, waar men van leven kan Vier gevallen van oplichting vermeldde de dagvaarding van de 41-jarige kolenhandelaar F. R. J. te Terneuzen, die zich Vrijdag morgen voor de Arrondissements rechtbank te Middelburg had te verantwoorden. In werkelijkheid bleek de verd. zich meer dan 30 maal aan oplichting te hebben schuldig gemaakt Aan het begin van de zitting wees de president de verdachte erop, dat hij, momenteel is gede tineerd voor een andere veroor deling ƒ1500,of 3 maanden waaraan bovendien nog een voorwaardelijke straf met een proeftijd was venbonden. Verd. was vroeger kolenhandelaar ge weest, had echter geknoeid en was ais zodanig geschorst, daarop werd hij vrachtrijder en al gauw bleek, dat hij zijn zwarthande- laarspractijken niet wilde afleren. Hij ging een handel in bonnen beginnen en tientallen personen wist hij geld! afhandig te maken met de belofte, dat hij1 hen, wan neer ze maar vast een voorschot wilden betalen, kolen zonder bon zou leveren. Het geld stak verd. In de zak en de kolen zagen de betrokkenen, die bang waren aan gifte te doen, omdat ze zeer goed wisten, dat ze zich m-ede aan zwarthandel schuldig maakten, nooit geleverd. Mr. Portheine vond het zeer geraffineerd, te meer, daar verd'. speculeerde op bet gebrek aan kolen, waardoor ieder wel wat graag wat extra's wilde helbben. Optellende kwam de president tot 22 gevallen van oplichting, terwijl er verder ook in Sas van Gent nog vier personen werden opgelicht en er vermoe delijk, uit angst, niet aangegeven zaken zijn, die verd. ook op zijn geweten heeft. REQUISITOIR. De Officier, van Justitie, Mr. J. L. Andrea, zei in zijn requisitoir, dat het verd. gelukt is om van November 1948 tot Juli 1949 van het geld dat hij met zijn oplich terij ophaalde, te leven. Spreker vond er aanleiding toe om er op te wijzen, dat de zwarthandelaars die hun broodwinning door het vrijkomen van artikelen steeds verder zien achteruitgaan, zich thans op de oplichterij, smokke larij en roverij werpen om op deze wijze hun kost te verdienen. Mr. Andrea zei tenslotte nog, dat het geld door verd. niet was aange wend ten bate van zijn gezin, doch ten eigen bate, n.L aan de drank. Spr. eiste één jaar gevan genisstraf. De verdediger, Mr. J. F. C. Deinse, was van mening, dat men hier niet met een aartsoplichter te doen had, doch veel eerder met een slappeling, die aan de drank verslaafd is geraakt. Spr. vroeg een deels voorwaardelijke straf op te leggen. Uitspraak over 14 dagen. (Z. Dgbl.) BON115

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2