De verhouding-België-Nederland De arrestaties in Tsjecho-Slowakije Gerrit; de^Slolleraar wederom ontsnapt Joego-Slavische nota aan Hongarije der laatste MAANDAG 10 OCTOBER 1949 Belgische Liberalen en Koning Leopold] DE NIEUW AMSTERDAM IN DE STORM. Rampokpartij in West-Java HOOGWATER Het proces van Von Manstein De Belgische grensarbeiders in Frankrijk Ditmaal ult]]strafgevangenis te Scheveningen Italiaanse en Russische schepen in het Suezkanaal Afweerwapen tegen de Atoombom? Radio-Boedapest over kwestie-Harrison De betoging te Mogadiscio HOOGWATER Howrah Maan Frankering bij Abonnement: Temcuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Maan dagochtend tot -avond. Enkele buien. In de ochtend plaatselijk mist. Overigens veranderlijke bewol king met vooral in het Z. van 't land enkele buien en zwak ke tot matige wind tussen Z. en W. Weinig verandering in temperatuur. 5e Jaargang No- 1239 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Pa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. ADVERTENTIEPRIJS per mm 10 ct.; minimum p«r advertentie 1,50. Inzending advertenties tol des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 10 eent meer. MINISTER RUTTEN SPRAK TE GENT. In het besef, dat „Benelux" meer behoort te zijn dan de uit drukking van een economische verbondenheid, heeft men Za terdag 'te Gent het feit her dacht, dat honderd jaar geleden een eerste schuchtere poging werd ondernomen om de cultu rele betrekkingen tussen België en Nederland weer aan te kno pen. Dit was het uitgangspunt van de rede, die Prof. Dr F. J. Th. Rutten, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, bij deze gelegenheid heeft gehou den over het onderwerp: „We zijn geestgenoten." Geschiedschrijvers na 1830 zo zeide de Minister hebben zich beijverd de tegenstelling en de tweedracht tussen Noord en Zuid uit te meten en te verkla ren. Men ontdekte diepgaande verschillen in karakter, in Gods dienst en taal en zozeer geraakte men bevangen door een blind heid voor een dynamische sa menhang der volken, dat men er toe kwam niets gemeenschap pelijks meer te vinden. Spreker noemde dit evident ab surd. Het bewijst, dat overbe wustheid ten aanzien van ver schilpunten verlammend kan werken. Daarom moeten wij le ren denken van de samenhang uit en doelbewust de wekroep doen horen om in deze tijd een stap te doen naar een nieuwe samengang der beide landen. De verhouding van België en Nederland is meermalen verge leken bij een huwelijk. Het heeft geen zin eventuële verschillen te ontkennen: bij een goed hu welijk speurt men niet naar de punten van verschil; daar be staat het geluk in en ondanks de verschillen, die een zekere spanning te weeg brengen, maar ook een geestelijk aanpassings vermogen. De nieuwere psycho logie spreekt van een verborgen- heidsgevoel, dat vertrouwend in het verleden wortelt. Met de term „geestgenoten" wil spre ker accentuëren, dat beide vol ken van één gezin zijn, een een heid, die meer nog dan in geo grafische nabuurschap, haar oorsprong vindt in historie, in cultuur en in overeenkomstige vormen van denken. De Minister meende, dat de broers uit het ene gezin, na vele eeuwen van scheiding, van ge dwongen samenwonen en van nieuwe gescheidenheid, wel wat 1 „uit elkaar gegroeid zijn," maar nu, in 1949, is er de bereidheid om de verkregen gemeenschap te behouden. De aanvankelijke onwennigheid zal wel verbete ren wanneer men wat regelma- tiger bij elkaar over de vloer komt, samen praat over het ver- leden en het gemeenschappelijk erfgoed, maar vooral ook plan nen maakt voor een goede toe komst, die men samen wil bou wen. Het behoort tot de taak der beide Overheden aldus de be windsman iedere „uitwisse ling, die strekken kan tot het beter onderling begrijpen, aan te moedigen, zowel op het gebied van het onderwijs als dat van de jeugdorganisaties, de kunst, de pers, de radio. Onze geestelijke verbondenheid opnieuw ontdekkend, zullen wij de socialiserende waarde erken nen van gemeenschappelijke ideeën. Ons culturele leven is er van doordrenkt; onze maat schappelijke vormen zijn er door bepaald; onze levensstijl is er door gestempeld. Minister Rutten besloot met de wens, dat België en Neder land in de samenbundeling van krachten binnen het ontwrichte wereldbestel op gelijke wijze hun blik naar de toekomst zouden richten en hij maakte de woor den van P. A. Snellaert, gespro ken in 1849 bij de opening van „het Eerste Nederlandsche Con gres", tot de zijne: „dat wij el kander de hand toereiken en met raad en daad behulpzaam zijn." Het Hoofdbestuur van het li berale Vlaamse Verbond heeft, op zijn jongste vergadering te Brussel, de volgende motie goed gekeurd: „Het Hoofdbestuur van het liberale Vlaamse Ver bond bevestigt nogmaals, dat een rechtmatige en grondwette lijke oplossing van de Konings kwestie dient te worden nage streefd, betreurt dat ter zake niet voldoende rekening is ge houden met de conclusies van de commissie, die belast werd ad vies uit te brengen over de ko ninklijke prerogatieven en de taak der openbare besturen, en is de mening toegedaan, deze geenszins het karakter van een ongrondwettelijke volksstem ming mag dragen". Te Praag blijven berichten binnenstromen over voort gezette arrestaties, onderzoeken door de politie en zuiverin gen. Waarnemers te Praag zijn van mening dat de huidige golf van arrestaties wordt uitgevoerd, omdat de Tsjecho- Slowaakse regering rekening houdt met een ongunstige reactie op haar voornemen de kerken in Tsjecho-Slowakije onder staatscontrole te brengen en van de priesters burger ambtenaren te maken. De regering is voornemens deze plannen aan het eind van deze maand te verwezenlijken. zen. In Praag zou eenzelfde pro ces gaande zijn. De door com munisten beheerste gemeente raad heeft voortdurend aange drongen de stad van niet-arbei- ders te zuiveren om de industrie- arbeiders betere huisvesting te verschaffen. De verwijzing naar de kampen, zo schrijft Reuters correspondent verder, geschiedt op last van commissies van drie leden, gekozen uit communisti sche leden van plaatselijke be sturen. Gelijktijdig met de zui vering van de middenstand zijn er zuiveringen geweest op de de partementen en onder de plaat selijke autoriteiten en de com munistische partij zelf. Communisten, die de ene dag nog belangrijke functies be kleedden in het openbare leven, waren de volgende dag, zonder dat hiervoor een verklaring ge geven werd, verdwenen. De par tijpers heeft telkens weer de le den gewaarschuwd steeds meer op hun hoede te zijn voor „de vijand", zo besloot Reuters cor respondent. De „Nieuw Amsterdam" van de Holland-Amerika Lijn is Zater dag na een zware storm op de Atlantische Oceaan, waardoor passagiers gewond raakten, vaat werk brak en patrijspoorten ver brijzeld werden, voor de rede van Southampton aangekomen. En kele van de 200 passagiers, die per sloep naar Southampton voeren, verklaarden, dat het schip, dat uit New York was ver trokken, Maandag en Dinsdag met een verschrikkelijke storm te kampen had, waardoor het 14 uur stil moest liggen. EenAmerikaans Congreslid liep aan het hoofd een verwonding op, die gehecht moest worden. Een andere passagier had een hand gebroken en verder waren er nog enkelen met snijwonden en builen. De bemanning had dag en nacht gewerkt om de schade te herstellen en het meu bilair vast te sjorren. De passa giers hadden onder elkaar 500 dollar ingezameld voor de be manning uit erkentelijkheid voor het goede werk door haar verricht. Twintig personen zijn gedood en ongeveer duizend huizen in as gelegd door een bende plun deraars, die in de nacht van 4 op 5 October een dessa nabij Soemedang, tussen Bandoeng en Cheribon, in West Java heeft aangevallen, aldus meldt radio Batavia. MAANDAG 10 OCTOBER. vm. n.m. Breskens 3.23 3.34 Terneuzen 3.58 4.09 Walsoorden 4.48 4.59 President Klement Gottwald heeft Vrijdag in een besluit be paald, dat de nationale verga dering op de veertiende dezer bijeen zal komen. Eerder was met de nationale vergadering in ver binding staande kringen ver nomen, dat eerst eind October a.s. zou worden vergaderd. Wat de arrestaties zelf be treft, hiervoor bestond Vrijdag avond te Praag de volgende mening: 1. Er heeft een uitgebreide en grondige zuiyering plaats ge vonden in regeringskantoren en organisaties van de communis tische partij. Een aantal afde lingschefs van ministeries is vervangen; de afgezette func tionarissen zijn hetzij gevangen gezet, hetzij in verzekerde be waring gesteld om ondervraagd te worden. 2. Gewezen zakenlieden en uitoefenaars van de zogenaam de „vrije beroepen", wier zaken zijn onteigend of die het onmo gelijk is gemaakt hun beroep verder uit te oefenen, zijn nu in arrest gesteld, nadat men hen eerst nog op vrije voeten had gelaten. 3. Er zijn door de politie naar schatting dertig personen ge arresteerd, die ervan worden be schuldigd ledep te zijn van een bende die zich'speciaal zou heb ben toegelegd op het bedrijven van sabotage en die zich van in komsten zou hebben voorzien door zwarte handel op de geld markt. Volgens familieleden van de gearresteerde voormalige zaken lieden en uitoefenaars van vrije beroepen werden zij ervan be schuldigd nadat hun bedrijven hen ontnomen waren, geen pro ductief werk te hebben verricht en omscholing te hebben gewei gerd. Deze arrestanten zouden als regel slechts korte tijd in voor arrest zijn gehouden, voordat zij, overeenkomstig de bepalin gen van de arbeidswetgeving, werden veroordeeld. In sommige gevallen zijn straffen van twee. jaar dwangarbeid uitgedeeld. De Tsjecho-Slowaakse com- munistisfehe partij heeft Vrijdag aan haar functionarissen een waarschuwing doen uitgaan, waarin wordt gezegd dat zij „hun waakzaamheid tegenover vijandige elementen moeten verhogen en zich persoonlijk verantwoordelijk moeten gevoe len voor de zuiverheid der par tij-gelederen". In het speciaal voor partij functionarissen bestemde or gaan, waarvan de hoofdredactie wordt gevoerd door één der meest vooraanstaande Tsjecho- Slowaakse communisten, heet het: „de les van het proces te Boedapest (tegen Rajk c.s.) is dat wij waakzaamheid en nog eens waakzaamheid moeten be trachten, indien het verleden van ambtenaren en partijleden niet voldoende bekend is, moet hiernaar een zorgvuldig onder zoek worden ingesteld. Hun af komst, contacten, politieke ge dragingen en werkzaamheden moeten worden nagegaan. Het is geen enkel lid én zeker geen functionaris van de Tsje cho-Slowaakse communistische partij veroorloofd passief te blijven, indien hij een of andere afwijking ontdekt. Onze fabrie ken, onze mijnen, onze lande rijen, onze regering, ons leger, onze veiligheid, onze republiek en onze partij staan op het spel. De vijand neemt zijn toe vlucht tot wanhopige maatrege len, zoals sabotage, uitdaging en moord; hij doet dit, omdat hij zwak is en omdat hij gedoemd is ten onder te gaan. Wij kun nen de vijand echter verslaan, indien wij waakzaam zijn en getrouw blijven aan de onover winnelijke beginselen van het Marxistisch Leninisme". In de „correctieve werkkam pen" van Tsjecho-Slowakije, al dus meldt Reuters correspon dent te Praag, komen nog steeds nieuwe gevangenen binnen. Voor honderden gezinnen te Praag is de vorige week er een van angst en tragiek geweest, aldus de correspondent. Velen uit de zakenwereld en het vrije beroep, als advocaten, dokters, slagers, drogisten en bakkers werden gearresteerd. In Praag alleen zouden, volgens medede lingen uit de eerste hand, vele honderden van deze „kapitalis tische restanten" opgepakt en na een kort verhoor direct naar de kampen gedirigeerd zijn. De zuivering zou, naar uit berich ten van buiten de hoofdstad ge bleken was, in het gehele land zijn uitgevoerd. Te Brno, een industriestad en hoofdstad van Moravië, kregen de gezinnen van gearresteerde mannen opdracht hun huizen te verlaten om plaats te maken voor arbeiders. De uitgewezenen kregen daarop geen andere keus dan naar de verlaten grensgebieden, waaruit in 1945 en '46 drie millioen Duit sers verdreven zijn, te verhui- R. T. Paget, de Engelse verde diger van veldmaarschalk Von Manstein, behandelde Zaterdag de laatste twee van de 17 pun ten van aanklacht tegen Von Manstein: betreffende de depor tatie van burgers voor arbeid in Duitsland en de vernieling door de terugtrekkende Duitse legers. Volgens Paget heeft Von Man stein de bevelen van Hitier op zodanige wijze uitgevoerd, dat de beproeving voor de Russen zo gering mogelijk was. Von Man stein voert tot zijn verdediging aan, dat Hitler's bevelen niet uitgesproken onwettig waren en dat deze door de harde nood zaak van de oorlog moesten worden uitgevaardigd. Donderdag komt het Hof weer bijeen. Dan zal de verdediging nauwkeurig de documenten be spreken, die door de aanklager zijn overgelegd. Een Frans-Belgische commis sie heeft te Parijs bekend ge maakt, dat een overeenkomst is bereikt, waardoor 50.000 Belgi sche grensarbeiders in Frankrijk heden weer aan het werk zullen gaan. Zoals men weet gingen de grensarbeiders in staking toen hun loon tengevolge van de de valuatie van de Franse franc met 12 verminderde. Gerrit de Stotteraar, een van de beruchtste Amsterdamse in sluipers, die bekendheid ver wierf omdat hij tot tweierruêd toe uit een politiebureau en een maal daarna uit het Huis van Bewaring te Amsterdam wist te ontsnappen, heeft Zaterdagavond kans gezien ook uit de strafge vangenis te Utredht, waar hij, in verband met zijn veroordeling tot vier jaar gevangenisstraf, verbleef, te breken. Hoe het ditmaal is gebeurd, staat nog niet vast daar de po litie te Utredht een uitgebreid onderzoek in stelt, waarvan het resiultaat nog niet bekend is. Het is niet uitgesloten, dat hij hulp van buitenaf heeft gekre gen. Zoals gebruikelijk waren Zaterdagavond een aantal ge vangenen, waaronder Gerrit zijn ware naam is Gerrit Corne lls Blom bijeen in de recrea tiezaal, waar geschaakt en ge damd werd. Deze zaal ligt bui ten het eigenlijke gejbouw, maar binnen de ringmuur. Het is ver moedelijk een oude werkplaats. Gerrit moet kans gezien hebben dit lokaal ongemerkt te verla ten, waardoor hij op de binnen plaats kwam, en daarna even over de ringmuur, welke enkele meters hoog is, geklommen zijn. Hij had dit stoute stukje even eens gepresteerd toen hij des tijds uit het Huis van Bewaring te Amsterdam ontsnapte; doch toen lagen er tegen de muur enkele lege vaten en had hij de tijd een tegelpad op te breken en met de tegels en vaten een soort trap te maken. Zaterdag avond was het zeer mistig en daarvan heeft hij waarschijnlijk kunnen profiteren. Vooralsnog staat de directie van de straf gevangenis voor een raadsel. Onmiddellijk nadat zijn ont snapping bekend was, zijn de politie-autoriteiten overal in den lande gewaarschuwd. De Am sterdamse recherche Gerrit is Amsterdammer en zowel zijn vrouw als zijn moeder wonen in de hoofdstad was direct op pad om op de diverse adressen waar hij wel kwam een onder zoek in te stellen. Voorlopig ech ter nog tevergeefs. Men zou mogen zeggen, dat Gerrit een zekere „populariteit" geniet. Zeer ten onrechte even wel, zeide ons een Amsterdamse rechercheur, die reeds vele ma len jacht op deze insluiper heeft Joego-Slavië heeft in een diplo- hulp aan „verraders en spion- gemaakt, want hij behoort tot die onsociale wezens die tracht ten te leven van de kleine man. Gerrits werkmethode was in te sluipen in huizen, waarvan de bewoners even weg waren en de deur open hadden laten staan- Soms maakte hij gebruik van 'n loper, maar- nimmer zette hij een grote kraak, zoals de vakterm luidt. Hij schaamde zich niet bij de armsten der armen distribu tiebescheiden of andere voor werpen van geringe waarde te stelen, zelfs oude alleen wonen de dames waren voor hem niet veilig, reden waarom hij bij de Amsterdamse politie als totaal a-sociaal bekend staat. „Gerrit is geen sportieve vent" luidde het oordeel, dat wij over hem kregen, al spreken uiteraard zijn legendarische ontvluchtingen tot de verbeelding. Tot tweemaal toe ontsnapte hij na een arrestatie uit een po litiebureau- Eenmaal zat hij reeds in het huis van bewaring. Daar kreeg hij een paar schoe nen waar in de zolen vijlen ver borgen waren, zodat hij een spijl van zijn cel kon doorvijlen en zo als reeds beschreven is over de buitenmuur kon ontsnappen. Na deze laatste ontvluchting duur de het geruime tijd voor men hem in Den Haag weer wist te vinden. Meer dan zestig insluipingen en inbraken werden hem ten laste gelegd- matieke nota de Hongaarse com munistische leiders beschuldigd van het doen herleven van de ag- gressieve politiek van voormalige Hongaarse fascistische regerin gen. Dit is het eerste antwoord van Joego-Slavië aan één van de Kominform-staten, die 't vriend- schapsverdag met Joego-Slavië hebben opgezegd. Joego-Slavië somt onder meer de volgende „vijandige daden" op: Het onthouden van de fundamen tele rechten aan Joego-Slavische minderheden, schending der di plomatieke onschendbaarheid, uit het land zetten van Joego-Slavi sche vertegenwoordigers, het ver lenen van onderdak en materiële Italië en de Sowjet-Unie heb ben bij Egypte geprotesteerd te gen belemmeringen, die aan hun schepen in het Suezkanaal in de weg gelegd zouden zijn. De autoriteiten te Port Said zouden geweigerd hebben het Sowjetrussische schip Donskoy toe te laten, omdat het Haifa had aangedaan. De Italiaanse reders klaagden over de „stroeve behandeling en controle" van Italiaanse sche pen, die door het Suezekanaal voeren. Deze behandeling zou de Italiaanse handel grote schade berokkenen. nenf', binnendringen van „misda dige fascistische elementen en spionnen" in Joego-Slavië, wille keurig verbreken van economi sche overeenkomsten met het doel de economische blokkade to taal te maken, en „voortdurende schendingen" van de Joego-Sla vische grens door Hongaarse pa trouilles ten einde onrust te ver wekken. Volgens de nota is het proces Rajk tegen het volk, van Joego- Slavië gericht en heeft dit proces d$ vrede „onoverzienbare schade" berokkend. De te Sydney verschijnende „Sunday Herald" schrijft uit be trouwbare bron te hebben ver nomen, dat een groep deskundi gen uit drie landen te Salisbury (Zuid-Australië) werkt aan een nieuw geheim wapen, dat het antwoord zou kunnen worden op de atoombom. Radar en hoog-frequente radiogolven zou den bij het gebruik van dit wa pen te pas komen. Het in de lucht doen exploderen van een vijandelijk vliegtuig of een pro jectiel zou het doel zijn van dit wapen. Door radio-frequentie zou het afweerwapen naar zijn doel geleid worden. Tot de groep deskundigen be horen ook Duitse geleerden, die volgens een overeenkomst door de Engelse regering naar Aus tralië zijn gebracht, aldus het blad. Vrijdagavond heeft radio Boe dapest een uitzending gegeven van wat de omroep noemde een uittreksel van de gramofoonpla- ten, opgenomen bij een onderhoud tussen Walter Harrison en hem ondervragenden Hongaarse func tionarissen. Harrison was employé van de Britse legatie te Boedapest. De Britse regering en Harrison zelf verklaren, dat Harrison ontvoerd werd en dat men onder bedreiging gepoogd heeft hem als agent in denst te nemen. Later is Harri son werkzaam geweest bij de Britse ambassade te Den Haag. Personen, die in contact met Har rison te Den Haag hebben ge staan zjijn van oordeel, dat de opnamen vervalst zijn; zij herken nen Harrions stem en spreektrant niet en ook sprak de stem door de radio met een sterk buiten lands accent ((Harrison spreekt met de tongval van Wales.) Har rison, die oorspronkelijk Vrijdag per boot naar Engeland zou over steken, vertrok per vliegtuig naar de uitzending te luisteren. Hij had zulks aan boord van de nachtboot niet kunnen doen. Vertegenwoordigers van de Jeugdliga van Somaliland ver klaarden in de politieke commis sie, dat volgens een niet-officieel bericht zeven inheemsen werden gedood en dertig gewond bij de ongeregeldheden te Mogadiscio. Zij verklaarden, dat volgens een ontvangen telegram de Britse troepen het vuur openden, toen er een anti-Italiaanse betoging werd gehouden. Zij zeiden, dat hon derd personen, onder wie sjeiks, waren gevangen gezet en gede porteerd en dat aan het werk van de Liga een eind was gemaakt. De toestand was „zeer slecht". Brahim Sultan, woordvoerder van 'de bond voor onafhankelijk heid van Eritrea, zei vervolgens, dat de meerderheid, zo niet het gehele volk van Eritrea, onaf hankelijkheid wenste en gekant was tegen vereniging met Ethio pië. DE VALSE BRIEFJES VAN ƒ100,—. De politie te Luik heeft in ver band met de zaak der valse hon- derdgulden-toiljetten drie perso nen gearresteerd: de 27-jarige R. S., handelsreiziger, wonend te Luik, de 30-jarige M. A„ foto graaf te Gomze-Andoumont en de 19-jarige A. v. d. B. VRIJDAG 14 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens. 5.42 6.11 Terneuzen 6.17 6.46 Walsoorden 7.07 7.36 siscn op nmgeis over. )rijl ver trouw, dat u mijn barbaars En gels zult excuseren. Het is alge meen bekend, dat niet alleen Russen, maar ook de Amerika nen de uitspraak van het En gels vaak niet meester kunnen worden", zo zei Wysjinski van te voren. (De tussen haakjes geplaatste cijfers betreffen het aantal be haalde zetels in 1945.) In tegensteling met eerdere berichten is Emil Loevlin, vice- voorzltter van de communisti sche parlementsfractie, her kozen. De trein van Calcutta naar Bom bay is Woensdagavond na 't ver trek uit Howrah, 130 kilometer ten Westen van Calcutta ont spoord. Men vreest, dat veel do den en gewonden te betreuren zullen zijn. gciiuuucn. i/o uiaoiituc, io uon- gevolge van de mist in aanra king gekomen met de toppen van bomen van het bos van Brahe in het departement Meurthe en Moezel. Het vlieg tuig werd vernield. De inzitten den konden het ongedeerd ver laten. MAANSTANDEN. hid. Opk. Oud. 7.50 21.41 15.02 7.47 23.— 15.39 7.45 16.05 7.43 0.26 16.24 7.41 1.55 16.39 7.39 3.25 16.32 7.37 4.56 17.04 7.34 6.29 17.17 7.32 8.04 17.33 7.30 9.41 17.54 de aanbevelingen waren opge nomen, is met negen en dertig tegen twee stemmen, bij vier onthoudingen, aangenomen; zij werd heftig door de vertegen woordigers van Groot-Brittan- nië en van de Zuid-Afrikaanse Unie bestreden. st voor deze inves- ijks een programma e vestigt de Rege- e aandacht op, dat groot belang moet jeadht de werkgele- de Bouwnijverheid mogelijk te doen le om deze reden opstellen van een iouwprogramma nut roken wens, dat de Staten bij de vast- net bouwprogramma >rd, wijst de Minis- and, omdat het hier idelijke economische amstandigheden. de nadere verde- ïet bouwprogramma edragen aan de Ha ir evenmin duidelijk deze Memorie een leldering. opig Verslag heeft 1 om een voorziening et het arrest-Bever- Hoge Raad 3 April gewezen en dat het van noodzakelijke 'ij aan woningen be- r heeft aan dit ver- t verlangen om de etreffende de steun eidswege voor volks- ig bij de wet vast te on de Minister niet De vooruitzichten zo onzeker, dat on- e aanpassing aan omstandigheden ïogelijk moet zijn. bij algemene maat- bestuur, gelijk in 5 voorzien, acht hij e uiterste mogelijk- i AAN HET tOKKEN. >ensdag terecht voor een fraude-zaak die nd tijdens de laatste /alt niet bij benade- /an de artikelen, die werden onttrokken, len belopen. Bij de let betrof de meest bonnenkaartenta- ïsmiddelen-, textiel- die grof geld op- imatigheden werden lat bonnen in omloop t publiek nog onmo- n kunnen bereiken iele kanalen. Toen teen, dat de lek bij gezocht moest wor- lerzoek werd echter tijdrovend doordat >ractisch niet te be- n. arlemse recherche •r tenslotte in het leveren, waarna van elf d-ders en s volgde- e verificateurs, de K. en de 30-jarige n B. en de P.T.T.- J. W„ 50 jaar, tezamen met de eer G. J. de hoofd- imbtepaar had vol- isitoir van Mr. Wi- aan de fraude ver- de verificateur K. B. bedroeg 9.200 e meubelmaker, de er" 4.000. vroeg na zijn re- adellijk uitstel van .angezien deze vier ïrst wegens heling ig moesten terecht- e Rechtbank. Dit in, waarna de ove- /erdachten in deze ïld werden. ;e koopman J. V. bonkaarten van J. leze weer doorver- vinst per stuk. Te- de officier 1 jaar Uitspraak 1 jaar. e koopman in 2de P. T„ iemand met elast strafregister, kaarten weer van doorverkocht aan T. kreeg even die juist vrjj was van twee jaar we- distributiedelicten, J maanden af. >ij rijn aanhouding in van bonkaarten ter waarde van 20.000. De officier noemde hem de „grootste zwar- tehandelaar van Haarlem". De echtgenoten van P. en T. benevens enkele andere op- en verkopers van bonnen kregen voorwaardelijke straffen of geld boeten.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1