t Md pyn Akkertjes H UIT DE PROVINCIE VOOR DE ZONDAG Belgische arbeidskrachten in Zeeuws-Vlaanderen Kerkdiensten De Stroper Joego-Slavië wijst Poolse ambassade employé's uit De Franse kabinetscrisis De doodstrsf inEngelsnd Bevoegdheden nieuwe Vietnamese regering Howard Ifnruh ontoe rekenbaar verklaard Agenda Gemeenteraad van Terneuzen Die in de hemel woont zal lachen. Ps 2 4 De Bijbel spreekt over het lachen Gods. Daar is de lach van Zijn Spot, daar is ook de grimmige lach van Zijn Toorn. Maar de eigenlijke lach Gods is de lach Zijner Liefde. Daarvan spreekt Psalm 2. Daar zegt God (vs. 6): Ik heb toch mijn Koning gezalfd. Laat de koningen der aarde maar beraadslagen over macht en heerschappij, alle macht is reeds weggegeven aan de Koning, door God gezalfd, aan de Zoon aan wien gegeven is alle macht in hemel en op aarde. De wereld zegt: zo ben ik en ze wijst op volken en natiën die woeden en koningen die beraad slagen tegen God, de Heer. En God zegt: zo ben Ik. En Hij geeft aan deze wereld Zichzelf. Het Kind Jezus is de glimlach Gods over deze wereld. In élk nieuw géboren kind zegt God: Ik ga door met Mijn werk. Ik ben de God van het Leven en aan Mijn Schepping komt geen einde. Maar het Kind in de Kribbe is op geheel enige wijze de glim lach Gods over deze wereld. Dit Kind kan de laatste vijand aan. Het is niet alleen geboren, het is ook uit de doden opgestaan. En in de dood heeft het de dood opgezocht en overwonnen. In de opstanding heeft het die overwinning getoond. Dit Kind is het teken van het Koninkrijk dat komt. In dat Kind mogen wij alleen geloven. Dat Kind alléén is Heer. Ps. 2 zegt het aldus: Wees verstandig gij koningen der aarde, kus de Zoon. Gelooft in het Kind. En gij zult de glim lach Gods over de wereld zi^n. duldeloze kwelling I Wanneer het is alsof Uw hoofd in een stalen band geklemd wordt, wanneer het bónst van de pijn. wanneer migraine Uw leven veraalt,... Neem dan één of twee „AKKERTJES" en U voelt binnen een kwar tier de pijn van U afglijden. «AKKERTJES" bestrijden fellé pijnen snél en rekert T^TEKDAtt 8 OCTOBER. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 9 OCTOBER. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 ii. Ds. P. J. Pennings; 2.30 u. de heer C. H. Heijhoer, van Zaamslag. Hoek: 10 u. Dis. P. A. van der Vlugt; 2.30 u. Hontenisse: 9.15 u. Ds. A. J. Soe- tetóouw. - Hulst: 10.45 u. Ds. M) J. Soete- kouw, van Hontenisse. Sas van Gent: 9.30 u. Ds. J. van de Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. A. J. Soe- tekouw, van Hontenisse. Sluiskil: 11 u. Ds. J. van de Graaff. van Sas van Gent. Terneuzen: 10 u. Ds. J. Scholten; bad. H.A.; 2.30 Ds. J. Scholten, bed. H.A. Zaamslag: 9,30 u. de heer C. H. EEefjiboer, voorber. H.A.; 2i30 u. Ds. P. J. Pennings, van Axel. Aardenburg: 10.30 u. Ds. Blom. St. Anna ter Muiden: lil u. Ds. Schrale. Bieuyl^et: 10 u. de heer P. de Vis ser, Breskéns; 10 u. Ds. J. R. Wol- fensberger, van Amsterdam, defv. Ds. J. H. van Beusekom; 2.30 u Dé Joh. H. van Beuse- Kent Cadzand: 10 u. Ds. Ten Cate. Groede: 9.30 u. Ds. Boere. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winckel Voorber. H. Avondmaal. St. Kruis: 8.45 Ds. Blom. Nieuwvliet: 2 u. Ds. Boere. Oostburg: 10 u. Ds. Fournier. .Retranchement: 7 u. Ds. Barnouw Schoondijke: 10.30 u. Ds. Scho penhauer. Sitiis: 9.30- tt. Ds. Schrale. Waterlandkerkje. 2 u. Ds. Win- ifceï .kfzendijke: 10 u. de eerw. heer 28. C. Bouwen, hulppredikant. Zuidzande: 10- u. Ds. F. J. ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- nius. Geref- Kerk Hoek. U< en 2.30 u, Ds. L. J. Allaart. van Baam. Terneuzen' 10 en 3 u. Ds. H. Pest man. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. J. Ritsema. Gerei- Kerk (Onderh. art. 31 D.K.O. i Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. J. ten Hove, bed1. H.A. Chr. Geret. Kerk Z&amslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente Hoek:. Geen dienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. B. van Neerbos, van Vlaardingen. Oud-Geref. Gemeente Terneuzen-: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholicke Kerk Oönge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30» 7.45, 9 en 10.30 u. H. Missen. Qt. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H. Missen. Terneuzen: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Dof. Leger des Heils Terneuzen: 7, 10 en 7.30 u. samen, komsten in de zaal; 6.30 u. openlucht Nieuwstraat. Het Joego-Slavische Ministerie van Buitenlandse Zajklen heeft Donderdag acht employé's van de Poolse ambassade te Belgrado uit het land gewezen. Het Joegoslavische Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ook de Tsjecho - Slowaakse zaakgelas tigde te Belgrado medegedeeld, dat het vijf employé's van de Tsjecho-Slowaakse ambassade uit wijst. Tanjoog, het Joego-Slavische persbureau, deelt mede, dat de In het Zeeuwsch Landbouw blad schrijft S. in zijn wekelijks overzicht: „Een vraagstuk, dat alleen in Zeeuws-Vlaanderen de gemoe deren bezig houdt, vraagt de aandacht. Na langdurig overleg tussen de belanghebbende werk gevers, voornamelijk fabrikan ten, waarbij echter de Zeeuwse landbouw steeds vertegenwoor digd is geweest, en de Belgische vakverbondleiders, werd uitein delijk een oplossing gevonden voor de moeilijkheden, gerezen doordat de Belgische grensar beiders voor hun in Nederland in guldens verdiende loon door de devaluatie minder Belgische franken krijgen, dan voorheen. De regeling komt in het kort neer op het geven van 20 toe slag op 87% van het loon en een bestedingsplicht voor de Belgische arbeiders in Neder land van 12% van zijn loon. Enkele cijfers mogen dit wat ingewikkeld lijkende systeem verduidelijken. Wanneer men 't weekloon op 40,— stelt, dan krijgt de Belg voortaan 87% van 40,ter omwisseling in franken. Dit is 35,Op deze franken krijgt hij in België 20 toeslag, dus 7,De resteren de 12% dat is dus 5, krijgt hij in Nederlands geld en moet dit in Nederland besteden. Naar wij vernemen heeft de Nederlandse Regering haar toe stemming verleend aan deze re geling, doch de werkgevers moe ten zelve de toeslag betalen. In ons voorbeeld dus 7,per week. Hoewel de gezamenlijke werk gevers in Industrie en Land bouw hebben aangedrongen op een vergoeding van de toeslag door de Overheid voor die Bel gische arbéiders, die niet door Nederlandse zijn te vervangen, is hieraan geen gehoor gegeven. Voor de landbouw in Zeeuws- Vlaanderen betekent dit, dat op die werkgevers, die Belgische grensarbeiders in dienst hebben, een extra last wordt gelegd. Ge zien de haarfijn uitgerekende kostprijzen, waaraan voor ver- schillende producten de Over heid bij de prijsvaststelling vasthoudt, is deze extra last niet te.dragen. Wij menen dan ook aan hen, die losse Belgische arbeids krachten in dienst hebben, voor b.v. het bieten steken, te moeten adviseren deze toeslag niet te betalen. In de landbouw is het uitbetalen van loon iets geheel anders dan in de industrie, en de vrees mag dan ook gekoes terd worden, dat bij wèl-beta- ling het gehele loonpeil in bewe ging komt in de betrokken streek. Gij hebt gemakkelijk praten, hoor ik onze Zeeuws-Vlaamse leden al zeggen. Moeten onze bieten dan maar in de grond blijven zitten? Natuurlijk niet. De bieten- oogst moet gewaarborgd zijn. Dat spreekt vanzelf. Doch het is bekend, dat er reeds thans in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen een aantal goede bietenrooiers aan het werk zijn, die zijn aan gevoerd door Bureau Oogstvoor- ziening. Dit aantal kan in de ko mende weken aanzienlijk wor den uitgebreid, als het moet, waarbij de' wederopbouwkampen als huisvesting kunnen dienen. Laat dus geen golf van onge rustheid gaan door het mooie Zeeuws-Vlaamse land, doch wendt U bij gerezen moeilijkhe den onmiddellijk tot Uw plaat selijke sociale commissie om hulp. Bovendien staat altijd een be roep open op Uw organisatie". Robert Schiuman en Jules Moch, ministers van buitenlandse en van binnenlandse zaken in de demis sionaire rageringr-Queuille, zijn gisteren resp. per vliegtuig uit New-Yorik en Rome naar Parijs vertrokken, waar zjj door Presi dent Vincent Auriol zuilen wor den geraadpleegd in verband met het vormen van een nieuw kabi net. HET ZACHTE HERFSTWEER. Tengevolge van het zeer zach te herfstweer staan in. de Betuwe de vruchtbomen/in tal van boom gaarden voor de tweede maal in bloei. Sir Harold Scott, hoofdcommis saris van politie te Londen, ver klaarde Vrjjdag voor de Kon. Oommissie, die een onderzoek in stelt naar de wenselijkheid van de doodstraf in Engeland, geen reden te zien waarom vrouwelijke moordenaars anders zouden moe ten' worden behandeld dan man nelijke. De Londense politie was in het algemeen tegen afschaf fing van de doodstraf, „daar zij er van overtuigd is, dat zij hier door beschermd wordt tegen des perado's". Er is een gemengde Frans- Vïetnamese commissie ingesteld, welke tot taak heeft de bijzon derheden uit te werken van de overdracht van bevoegdheden aan de nieuwe Vietnamese rege ring,. die onder leiding zal ko men te staan van de gewezen Keizer van Annam, Bao Dai. Tot het instellen van deze regering is besloten bij de overeenkomst van acht Maart j.l., waarbij Vietnam, binnen het staatsver band der Franse unie, onafhan kelijkheid werd verleend. Door de Franse delegatie bij de gemengde Frans-Vietnamese commissie is gisteren bekend ge maakt, dat de commissie heeft besloten de controle op en het verdelen van industriële produc ten in Vietnam aan de Vietna mese regering over te dragen. Voorts is overeenstemming be reikt over het netelige vraag stuk van de persoonlijke status van in Vietnam werkende Fran se ambtenaren. Howard Unruh, de acht en twintigjarige oud-strijder, die 'n maand geleden dertien personen in een straat van Camden met revolverschoten doodde, is giste ren ontoerekenbaar verklaard; hij zal dus niet op beschuMiging van moord terecht staan. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater, 8 uurBioscoopvoorstelling, „Song of Dove". Concertgebouw, 8 tuur: Bioscoopvoorstelling, „Spion nen aan de Theems". Collecte voor „Het Hoo- geiand." aXED: Het Centrum, 6.30 en 9 uur, Bioscoopvoorstelling, „De zwarte Pijl". Hotel „Het Wapen van Zeeland", 8 uur: Vergadering vroor belangstellenden in Za terdagvoetbal. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, S uur: Bioscoopvoorstelling, „Song of Love". Middagvoorstellingen: lanvang 2 en 4.30 uur. Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling, „Spion nen aan de Theems". Middagvoorstelling aan vang 2.30 uur. Voetbalwedstrijd, ter rein Molendijk. 2.30 uur: Ter neuzen 2Vlissir.gen 2; voor af 12.30 uur: Terneuzen 4 Oorn. Boys 3. AXEL: Het Centrum, ï.1'5 uur: Bioscoopvoorstelling, ^De Zwarte pijl". 8 uurBioscoopvoor stelling Huize Kolder". TERNEUZEN PropaiKigatula-avouul. Ned, Bode Kruis. Een ongekend grote belang stelling ondervond Donderdag avond de door. de afdeling Ter neuzen van het Ned.. Rode Kruis georganiseerde propaganda-avond. in het Concertgebouw. Na een kort welkomstwoord van. Dr. A. C. iS. van Breda Vriesman werd op vlotte wijze een aller aardigst programma opgevoerd,, o.im. een spel in taferelen „Jaien- tje wil naar de E.tLB.O."., door de Transportcolonne, „Een. dag ge trouwd" en „Chinees Restaurant" door de Toneelgroep „Oranje- kwartier"''. Bovendien verleende ook medewerking de Accordeon club Paolo Soprani" en gaf de jeugdige Axelse accordeonist Benny Sorber blijik van zijn kun nen. Zowel de regisseur, de heer F. Lexoux, als de directeur van Paolo Soprani", de heer E. Eeck- hout kunnen op een zeer succes volle avond terugzien. Tijdens de uitvoering wend onder leiding van de heer Vink een ver-» lot-ng gehouden, welke zeer ge* slaagd mag worden genoemd eni 161 opbracht. Aan het slot van de avond nam. Burgemeester P. Tellegen het woord, waarbjj deze er op wees, dat het Rode Kruia in Terneuzen een goede naam geniet hij de bur gerij en deze instelling de laatste, tijd veie pieuwe leden heeft mogen boeken. Spreker wekte de aanwezigen, ops zich te melden voor de nieuwe, door het Rode Kruis georgan.- seerde E.H.B.O.-cursus. Benoeming Met ingang van 1 November as. is onze stadgenoot de heer J. var. Hauwe, benoemd tot be heerder van het Ontvangkantoor DOOR PETER BARON (Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas.) 123) Nadruk venboden. „Ons een teken zal geven? Hoe dan?" „Hoe kan ik dat weten? Op de ruiten tikken met een vlok katoen, denk ik. Wat is dat? „Dat" was met zijn hoofd in aanraking gekomen en bleek bij nader onderzoek een kast te zijn. Keating knipte zijn zaklantaarn tje aan en maakte ze open. In de ■kost hingen en lagen tal van schroevensleutels, bougies en an dere gereedschappen en onder delen, die bij een wagen behoren. Maar op de bovenste plank stond iets, dat meer aan Keating's vak Ideed denken. Het was een kleine doos, waaruit aan de voorzijde drie ebonieten handels staken en mateiT uit de beide landen. aan de achterkant voelde Keating I Kaye, en de ander «Ier Directe Belastingen -tn Ac cijnzen te Oostburg. Dam doorgebroken Zoals mee zteb herinneren zal, vonden enigi tijd geleden de werkzaamheden aan het volspui ten van het laaggelegen terrein van de voormalige ijsbaan ver traging doordat een dam tenge volge van de. ontstane druk het begaf. t Nadat eerst een nooddam was gelegd en bet geheel was ver sterkt, werden die werkzaamhe den tijdelijk, gestaakt am de op gespoten grond gelegenheid, te geven zich te zetten. Dezer dagen werden de werk zaamheden ©m het terrein verder op te hogen heratx Gistermid dag had opnieuw een doorbraak plaats, doch difir de hoogte van de vloeibare (baggergronJ. niet groot meer was, is de schade van geringere omvang AXEL j Jaarmarkt De jaarlijkse veemarkt alhi-tr zal gehoudep worden op Donder dag 8. December. BRUINISSE De wederopbouw Dinsdagnamiddag heeft de, Mi rt ster van Wederopbouw, Mr. J, in 't Veld een bezoek gebracht aan Bruinisse. Hij was, vergezeld van de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jjjx. Mr. A. F. C,. de Ca- oembroot, Dr. Ir.. Z. U. van der Meer, Directeur-Generaal van. de Volkshuisvesting en algemeen commissaris van de. Wederop bouw in Middelburg en de beer A Schout, lid van Gedeputeerde Staten. Zij bezochten de nieuwe bouw, bestaande uit 105 woning- wetwoningep, de semi permanente Openbare Lagere School, vier winkelpanden in aanbouw en de kerk van de Gereformeerde Ge meente in aanbouw. Over de re sultaten op het gebied van de Wederopbouw waren zij zeer te vreden. SLUISKIL. Openluchtvotorstelliiig. Stjjns Variété heeft kans gezien Donderdagavond op het Kegel plein een grote drom belangstel lenden bjjeen te brengen. Het is opmerkelijk, hoe het uitgebreid programma, voor een groot deel uitgevoerd door zeer jeugdige ar- tisten, hij het publiek in de smaak bleek te vallen. ST. JANSTEEN Goede vangst Reeds enige tijd werd Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen onveilig ge maakt door een individu, die zich speciaal toelegde om de buiten- wonenden te ontlasten van het met veel tijd en moeite vetgemeste konijnen, die bij- de nog voortdu rende vleesschaarste in menig ge- zr. een niet te versmaden, aanvul ling van het vleesrantsoen ople veren. 1Z0 werden in het nachtelijk duister, op tal van plaatsen de konijnenhokken leeg gehaald, o m. te Driewegen, Terhole, Zaam slag, Axelse Sassir.g en aan de grenskant. Het bleek dat de dief ih Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen goed bekend v/as en zijn arbeidsterrein- zeer uitgebreid was, zodat het moeilijk was aan deze nachtelijke bezoe ken een einde te maken. In de nacht van Woensdag op Donderdag hoorde de dochter van de landbouwer B. Blom- maert. te St. Jansteen op het achtererf een verdacht geluid, waarop z»j haar vader hierop at tent rraakte. Daar bij B. reeds eerder hef konijnenhok was leeggehaald, cracht deze direct aan een herha ling 'liervan en gewapend met' een riek snelde hij naar buiten waar hij op de weg een persoon op' een rijwiel zag wegrijden. B. bedacht ziull niet lang en bewerk te de nachtelijke fietser zodanig mat de riek dat deze van zijn rij wiel viel. en er terstond een wor steling tussen beide mannen plaats groep- Daar inmiddels huisgeno ten vqsp tjB. kwamen toesnellen rukte "te- wielrijder zich I03 en rende, met achterlating van zijn rijwiel en pet, het nachtelijk duis- ter in. in de richting van de grens. Bij onderzoek van de aan het rijwiel hangende tassen kwamen daaruit enige konijnen, waarvan enkele reeds gestikt waren. De Rijkspolitie te St. Jansteen stalde zich daarop in verbinding met de Belgische politie te Ste- kene, waarop al spoedig tot ar- -estatifc van een zekere Zaman, in de volksmond: bekend staand onder de naam Pluto, de een be kende nan dfe politie was, werd overgegaan. Daan zowel de pet als het rijwiel •an Z. toebehoor den, is:het duidelijk, dat hiermede- een goede vangst is gedaan. De politie zet niettemin haat: onderaoek voort. SCHOONDIJKE Rijkslandbouwwinterschool V.aor hel. toelatingsexamen der Rijkslandibouwwinterschool te Schoondijke slaagden: X de Bruijme. H- Maas, F, de Rttcke en St. de Smet, te Aarsten- burg; H. Oortvriend, H. van der Hauwe en H- van de Heuvel, te Biervliet; A. de Ferjter en R. Ris- seeuw Az., te Cadzand; H. van de Hemel, te Groede; H- Dees en E. Galon,, te Hoofdplaat; J. de Hul- lu, te Nieuwvliet; J. Ie Clercq en ,G. Stheele, te Oostburg; J. Ie Clercq, te Retranchement; A. 'Je Koeijer en P. Risseeuw Jz„ te Schoondijke; F. van de Vijver, te Sluis;, R. Buïjsse, te IJzsmdij'ke en D. Almekinders, Iz. de Hulliv en P. Luteyu, te ZuidzancLe. Afgewezen 1 candidaat. cm en weegt 280 kg, de Minste er was brand bij Burgemeester is 18 cm diameter en weegt 9 kg. Ze werd bespeeld door de heer W. L. Harthoorn, stadsbeiaardier van Goes en leerling van de Bei aardschool te Mechelen, Met bravour speelde hij o-a. het Zeeuws-Vlaamse Volkslied, een aria uit „Martha" en vele andere bekende nummers. De zuiver heid was buitengewoon groot. Het doel van deze reizende bei aard is belangstelling te wekken voor de beiaard als volks- en concert-instrument in het alge meen en voor de kunst van de fc-eiaardiers in het bijzonder. Want als de beiaard in de to en hangt is het slechts we in'gen gegeven: het werk van de 'beiaar dier te volgen. Men kan zeggen dat men in IJzendijke, wat de belangstelling betreft s geslaagd, want zeer ve len hebben het klokkenspel van dichtbij en veraf beluisterd. Mis schien dat er een mogelij,kheid kan gevonden worden om in de toe komst de beiaard uit eigen toren te kunnen beluisteren. ZAAMSLAG M. Puylaert. Doch dit was enkel voor na te gaan op hoeveel tijd de brandweer op de plaats van de brand aanwezig kon zijn, zonder dat de brandweerlieden er van te voren iets vanaf wisten. Grote wedvlucht uit Moesereen. Aan het einde van het duiven sport seizoen gaf de plaatselijke Duivenmaatschappij „De Her leving" bij R. Dankaert nog een grote gewaarborgde wedvlucht, welke gewaarborgd werd door xiun lid uit Axel de heer Van Eenenaam, en waaraan eeu ex tra prijs was verbonden van een rijwiel voor de eerste serie van twee duiven. Het rijwiel werd gewonnen door de beer Aug. Lippen» uit Axel die tevens de eerste prijs won. Zijn eerst aankomende duif vloog met een snelheid van 1392,1 meter per minuut. Voor deze koers waren er 165 duiven ingekorfd waarvan er 82 prijs; vlogen. Ce eerste 20 volgen bier. 1. A. Lippens, Axel; 2. D. Die- Gevonden voorwerpen leman Ax(£ 3 c la Rwelle Bij dé Rijkspolitie alhier is als Overslag; 4. P. den Engelsman, gevonden aangegeven: En vulpen, terug te bekomen bij, J van FraaijenEnven, Pleixt- Ncord A 27, alhier. ZUIDDORPE Brandweenoefeuing Donderdagavond om ongeveer half acht werd geheel de ge meente opgeschrikt door het loeien van de sirene. Al de brandweerlieden haasten zich naar het brandspuithuis, want Axel; 5. A. Thiron, Zuiddorpe; 6. A. Lippens,. Axel (duif waar mee de fiets werd gewonnen 7. A. van Nieuwlande, Axel; 8. A. Kindt, Zuiddorpe; 9. M. Die- leman, Axel; 10. A. v. d. Bilt; 11. J. de Cock, Overslag; 12. A. Claeijs; 13. A. Rombout, Koe wacht; 14. N. de Waele, Axel; 15. Jul. Belaert; 16. A. Claeijs; 17. A. Steel; 18. G. de la Ruelle, Overslag; 19. A. Kindt; 20. C. de Bakker, Sas van Gent. een ronde ebonieten ontvanger. ,Dat ziet er uit als een dicto- graaf, mijnheer, waagde Brown. „Allicht, omdat het een dicto- graaf is", stemde Keating hate lijk toe, en begon zijn vondst te onderzoeken. Brown gromde wat, baalde zijn dienstrevolver uit de zak en ging voorzichtig de garage uit, om op het pad naar de moestuin wat heen en weer te gaan lopen. Hij had misschien twintig passen gedaan, toen Keating zich bij hem voegde, en samen drentelden zij verder. Plotseling hief Keating de hand op: ergens om de hoek was een bellende stem aan het spreken een bekende stem, maar ze klonk heel ongewoon. Het duurde een paar seconden, vóór hrj besefte, dat het Barbara was, die sprak. Toen deed hij een paar stappen vooruit en stond stokstijf stil. Voor het rhododen dronbosje had hij twee gestalten gezien, mannen: de een was moest Bar- IJZENDIJKE „De Reizende Beiaard" Donderdagavond, was het voor onze gemeente dft beurt om een Beiaard-concert te beluisteren. Het was de eerste complete Bei aard uit het bedrijf van de N.V. Nederlandse Klokkengieterij EijsbcutsLips te Asten. De beiaard, welks gemonteerd was op een vrachtauto, was een lichte beiaard, omdat het anders onmo gelijk zou zijn hem te vervoeren. Maar desondanks is de om vang toch 3 octaven chromatsch. Zijn stem klinkt hoog en heeft een bijzondere bekoring.- De beiaard bestaat uit 35 klokken. De bas- klok heeft een diameter van 77 bara zijn, met mannenkleren aan. Verlamd stond Keating te luis teren naar haar hartstochtelijke, smalende Woorden. Het begon vaag tot hem door te dringen, dat zij het over hèm had, en toen zag hij als in trance, hoe het meisje dat hij liefhad, een revol ver ophief. Op hetzelfde ogenblik hoorde hij een geluid van Brown naast aich en Brown's revolver ging af met een knal, die de echo's wakker riep. Barbara kromp ineen, spreidde toen haar amen uit en sloeg achterover. Toen zij viel, opende Kaye zijn ogen en staarde verbaasd naar het ranke figuurtje, dat daar in het gras lag. Hij begreep het niet keek langzaam op en zag, een paar meter van zich af Keating en Brown staan. Er lag een uit drukking van de diepste ellende in de ogen van de inspecteur, maar Kaye's eigen ogen waren te zeer verduisterd om dat op te merken hij begon te wankelen, Veemarkt De hoofdschotel van de. debat ten in de op Donderdag 6 Octo ber j.l. gehouden gemeenteraad vormde het schrijven van een aantal inwoners betreffende de plaats van de alhier te stichten veemarkt De heer Lindenbergh achtte het niet juist dat dit sc.hrii.ven zonder meer voor kennisgeving werd aangenomen ook al gezien het feit dat niet alleen de om wonenden, die als direct belang hebbenden kunnen worden be schouwd, doch ook anderen op dit adres hebben getekend. Als eventuele plaats, wordt ge wezen op de grasberm, van de Schependijk, evenwijdig met de Grenulaan. Dit is Rijkswater- sfcaatsterrein doch volgens voor lopige inlichtingen zonden van die zijde waarschijnlijk wel geen bezwaren worden ondervonden. Spreker stelt voor het destijds genomen besluit op te schorten en door een commissie' van. des kundigen op zeer korte termijn te laten onderzoeken of het mo gelijk is de veemarkt op een andere plaats te projecteren. De heer Colsen zegt dat deze kwestie hem zeer pijnlijk heeft getroffen. Hij wijst er op, dat door een Commissie van de Bond van Veehandelaren in Nederland een onderzoek is in gesteld naar de verschillende plaatsen in Terneuzen, doch dat het niet mogelijk is esn. geschik te plaats te vinden zonder zeer hoge kosten te maken. Spreker haalt dan verschillende voor beelden aan van. andere vee markten in Nederland waar ook de veemarkten in bebouwde stadsgedeelten worden gehou den en de overlast over het al gemeen nogal meevalt. Uitvoerig en, vaak fel wordt verder over deze kwestie gede- b&tccrd Het voorstel van de heer Lin denbergh wordt daarna in stem ming gebracht en verworpen met 9 tegen 5 stemmen. Hierna volgen enkele benoe mingen. Tot gemeentewerkman wordt benoemd de heer D. Maas. Als maatschappelijk werkster wordt benoemd mej. M. B. A. Igraëls De heer, J. C.. F. van Wijck. wordt aangesteld in vaste dienst bij Maatschappelijke Zorg. Als leraren aan de Gymna siale afdeling van het Openbaar Lyceum worden benoemd de heren Schotborgh, Benders en Schellekens. De Commissie van Advies, be doeld in de Woonruimtewet 1947 wordt als volgt samengesteld: voor de- kom van de gemeente de heren: M. L. van Liere, J. H. Rijnberg* J. Fraanje, W. J. We- terings en mevr. S. G„ v. d. Briel—Veelbehr; voor Sluiskil de heren: R. F. de Waal, M. Schoof, P. Dour- leijn, C. H. A. Vermeulen en J P. Dieleman. Bij het besluit tot aankoop van gronden in de Zuidland- polder stemt de heer Colsen tegen, daar hij de bijkomende kosten te hoog vindt. Onder meer wordt verder nog besloten: verloor zijn evenwicht cn viel door de krakende rhododendrons in de kuil, die bijna zijn graf geweest was. Toen Kaye weer bijkwam, was het eerste wat hij zag, het ge- zich van Keating, die naast hem neerknielde en naar de handboei en staarde, die hij de superinten dant had aigenomen. Een eind verder lagen de Morcoviaanse emeralden en een fortuin in bank biljetten achteloos in het gras. Kaye stak zijn hand uit en kilopte zijn vriend op de schouder. „Het spijt me, ouwe jongen", zei hij eenvoudig. Keating keökl droevig langs hem heen. „Jouw schuld niet", zei hij bars. „Is zij...?" „Neen. Brown heeft op haar schouder gemikt. Zij is alleen maar vleugellam, maar Larry is er slecht aan toe en Jan heeft hersenschudding. We hebben Kate Alice gevonden, vastgebonden aan haar bed en half razend. De ambulance is onderweg. „Een goede opruiming", meen de Kaye, en krabbelde pijnlijk overeind. Keating knikte en keek om naar het huis, waar Brown Barbara had binnengebracht. „Ik heb altijd gezegd, dat vrou wen niet deugen", zei hij ruw, „en mijn eerste werkelijk avon tuur met eentje bewijst het." Zelfs op dat ogenblik kon Kaye niet laten met een citaat aan boord te komen, en ditmaal van Kipling. „Er was eens een dwaas, en hij aanbad een hersenschim Hij brak plotseling af, toen hrj de smartelijke uitdrukking in Keating's ogen opmerkte. „Neen, misschien niet", zei hij zacht, en voor de eerste en de laatste keer in zijn leven liet hij zijn vriend in de steetk, om hem alleen een strijd1 te laten uitvech ten, waarbij hij hem toch niet helpen kon. EINDE. tot vaststelling, van een par tiële wijziging van het uitbrei dingsplan; tot onderhandse aanbesteding van de 64 montagewoningen te Sluiskil; tot het vaststellen van de werkelijke uitgaven bijzondere scholen 1948; tot het verstrakken van een kasgeldlening aan de gemeente Zaamslag van ƒ90.000; tot voorlopige onteigening van gronden voor de aanleg van een nieuwe algemene hegraafplaats. Tenslotte werd de volgende motie aangenomen: De Raad der gemeente Ter neuzen; in vergadering bijeen op Don derdag 6 October 1949; kennis genomen hebbende van de begroting voor het jaar 1950 van het Ministerie van Ver keer en Waterstaat en de daar bij de wederinvoering der veer gelden voor de. veren over de Wester-Schelder wordt voorge steld; overwegende dat de Regering in 1945 de vrijdom van deze veergelden heeft verleend onder meer op grand van de over- wegring, dat de verbindingen over de Wester-Schelde als een landsbelang moeten worden be schouwd, dat derhalve deze veerverbindingen kosteloos moe ten zijn èn dat het hierdoor ont stane hoger' verlies voor Rijks rekening zal komen; dat deze overweging van kracht blijft zolang als Zeeuws- Vlaanderen een deei van Neder land zal uitmaken en van overig Nederland gescheiden door de Wester-Scftelder Spreekt als zijn oordeel uit, dat de vrijdom van veergelden over de- Wester-Schelde moet blijven gehandhaafd; Besluit: deze motie ter kennis, te bren gen van: de Ministerraad; de heide Kamers der Staten- Generaal; Gedeputeerde Staten en Pro vinciale Staten van Zeeland; de Gemeenteraden in Zeeuws- Vlaanderen; en gaat over tot de 01de van de dag. Bij de rondvraag vraagt de heer Van Riet of het niet moge lijk is van gemeentewege toe te zien op net parkeren van vrachtauto's aan de Grenulaan voor garage Visser. De heer De Vos zegt toe na te gaan of de politie hieraan iets kan doen. De heer Van Riet wijst er op, dat door de gemeente onkruid wordt afgemaaid op bouwterrein van „De Hoop". Hij vraagt of „De Hoop" daar niet zelf voor moet zorgen. De heer De Vos antwoordt dat de eigenaar niet verplicht kan worden tot maaien. Ook deze kwestie zal spreker nader bezien. De heer Colsen maakt be zwaar tegen het uitvoeren van schilderwerk in eigen beheer door de gemeente. Er zijn nu reeds 4 schilders in dienst waar van 1 vast plus nog drie knech ten. Spreker zou graag zien dat grote karweien door particulie ren werden uitgevoerd. De heer De Vos zegt dat het uitvoeren in eigen beheer goedkoper is voor de gemeente. Ook de busverbinding Hoe- dekenskerkeGoes wordt door de heer Colsen ter sprake ge bracht. Het blijkt echter dat B. en W. zich omtrent deze kwes tie reeds tot N. S. hebben ge- wend De heer De Feijter vraagt af braak van de woningen aan de Catspolder. De heer De Waal vraagt ver lenging van de termijn van in vordering van de vergoeding voor het ophalen van huisvuil. Hij vindt éen maand hiervoor te kort. Dezelfde spreker vraagt of het niet mogelijk is dat ook de ge meente-ontvanger een zitdag houdt te Sluiskil. De heer Den Hamer antwoordt hierop dat men voor deze kwestie nog enig geduld moet hebben. De heer De Waal wijst ten slotte nog op de slechte toe stand van de Veldstraat. De heer De Vos wijst er echter op dat in Sluiskil reeds veel straat werk is verricht en dat thans de kom van Terneuzen weer eens aan de beurt is. Hierna sluiting.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2