De Ronde Tafel Conferentie Verenigde Staten Twee tramtreinen op elkaar gereden De devaluatieiMilijkheden De Werkloosheidswet Duitse herstelbetaling Uitgebreide arrestaties IVOROL ZATERDAG 8 OCTOBER 1949. Zon Maan Oct. Palar bespreekt de stand van zaken bij de Belgische grensgangers Russische broodgranen voor Europa? DE HEER PALAR NAAR AMERIKA VERTROKKEN Al wat Uw huid verwerpen Russisch protest tegen vorming West-Duitse regering De invoering binnen afzienbare tijd te verwachten Machinist reed zonder conducteur weg Conducteur ijlde met een ander vervoermiddel in het duister van de nacht achter zijn trein aan De distributie van brandstoffen voor kleinindustrie aan Nederland TE PRAAG Deze week werd het gehele wegverkeer gecontroleerd De atoombom Zullen Sovjet-troepen spoedig Berlijn verlaten? Belgische kolenproductie HOOGWATER n.m. 2.38 3.13 4.03 n.m. 3.04 3 39 4.29 FranKpring dij /vooniiprneiii WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagochtend tot avond. In de ochtend plaatselijk nog wat mist. Overigens enkele overdrijvende wol kenvelden, maar droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J, van Oeveren Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1238 Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50- .nzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDEN Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw Verschijnt dagelijks D rukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. 1949 Opk. Ond. Opk. Ond. 8 6.52 18.03 18.19 8.15 9 6.53 18.01 18.32 9.27 10 6.55 17.58 18.49 10.42 11 6.57 17.56 19.12 11.57 12 6.58 17.54 19.47 13.09 13 7.— 17.52 20.36 14.12 14 7.02 17.50 21.41 15.02 15 7.04 17.47 23.— 15.39 16 7.06 17.45 16.05 17 7.07 17.43 0.26 16.24 De heer N- Palar, één der afgevaardigden van de Repu blikeinse delegatie ter R- T. C-, zeide in een ondeiihoud met de diplomatieke vertegenwoordiger van het A.N.P., dat het vraagstuk van de regeling der Indonesische open bare schuld wellicht net best tot oplossing kan worden ge bracht onder auspiciën valt een internationaal lichaam van linanciëie deskundigen, b.v. de Wereldbank. De heer Falar, die op het punt staat, wederom naar New York te vertreikiken, voegde hieraan toe, dat dit zijn persoonlijk standpunt weergeeft van de Republikeinse delegatie ter R. T. C. De moeilijkheden, die op de Conferentie zijn gerezen op het stuk van de financiële en econo mische aangelegenheden schreef hij hieraan toe, dat de standpun ten van beide betrokken partijen zc ver uiteen liggen „dat het er soms op lijkt, dat de hele Con ferentie er door uiteen zal spat ten". Naar zijn mening zal dit echter niet gebeuren, „daar de noodzaak ons stuurt in de rich ting van een overeenkomst, daar de internationale wereld een mis lukken van de Conferentie een voudig niet zal toestaan." De voornaamste oorzaak van het ver uiteenliggen van beider zijdse standpunten is, volgens de heer Palar gelegen in het uit gangspunt aan Nederlandse zijde, dat de onderhandel, ngspositie haar basis dient te vinden in de toestand na de twee politionele acties en dat, tot welke conces sies Nederland ook bereed zou zijn, zij die toestand als uitgangs punt moeten hebben, hetgeen de heer Palar onjuist acht. De Re publiek zeiae hij is niet he re, d, een verlies te nemen, omdat gezien de feitelijke toestand, zij dat niet behoeft te doen". Als een voorbeeld ter staving van zijn bewering, dat de Nederlandse re gering oij haar berekeningen met Detrekk ng tot de overname van de Indonesische schuld van een onjuiste promisse uitgaat wees hij erop, dat de uitgaven voor de evacuatie, behuizing, voeding en kleding van de Nederlandse on derdanen in Indonesië na de be ëindiging van de oorlog met Ja- pari die naar zijn zeggen meer dan één milliard gulden belopen ten onrechte ten laste van de Indones sche openbare schuld ge bracht zijn, daar het- hier een uitgave betreft ten behoeve van Nederlanders en niet van Indo nesiërs en dientengevolge ten las te van de Nederlandse schatkist moeten komen. In het algemeen was de heer Palar met pessimistisch gestemd over de vorderingen van de Con ferentie, alhoewel naar zijn ge voelen de R. T. C. nog niet over het moeilijkste punt heen is. Hij acht de financ.eel-economische paragraaf van zo primair belang, omdat zij zo nauw samenhangt met zovele andere punten van de agenda. Zo kan de militaire kwestie niet tot een oplossing komen zolang nog niet bekend is, hoe de Ne derlandse economische belangen zullen worden geregeld, aange zien het tijdstip van het terug trekken der Nederlandse troepen mogelijk van invloed zal zijn op hetgeen ter Conferentie zal wor den bereikt ten aanzien van deze belangen. Met betrekking tot de vorderin gen, gemaakt door de commissies voor de culturele en sociaal-eco nomische belangen is de heer Pa lar vrij optimistisch gestemd. Ten aanzien van het culturele Naar aanleiding van de moei lijkheden, die Belgische grensar beiders ondervinden tengevolge van de devaluatie, vernemen wij nog- nader, dat op de bijeenkomst die Donderdagavond in hotel „De Kroon" te Breda gehouden werd tusisen.de vertegenwoordigers van werkgevers en woknemers orga nisaties uit Nederland en België nog werd voorgesteld: Dat van de devaluatie-toeslag, die de Bel gische arbeiders en arbeidsters eventueel verleend zal worden, 12y2 procent van het verdiende loon in Nederland moet worden besteed De afgevaardigden van de Bel gische werknemersorganisaties zullen de betrakken arbeiders ad viseren, zo spoedig mogelijk weer het werk te hervatten, in afwach ting van een definitieve regeling der Nederlandse regering. Naar vernomen wordt, heeft de Sowj et-Unie aan de Econo mische Commissie voor Europa van de Ver. Naties medegedeeld, dat zij bereid fs grote hoeveel heden van haar surplus brood granen te verkopen naar West- Europa. Het Sowjet-aanbod werd ge daan tijdens de eerste zitting van het Comité voor Landbouw van de genoemde commissie. terrein gaf hij als zijn mening fe kennen, dat afspraken en rege lingen niet van grote betekenis zijn, daar alles afhangt van de n:anier, waarop wederzijds be grip en de gewenste samenwer king in de practijk zullen worden uitgewerkt. „Het zal den Ne derlanders niet moeilijk vallen, ons in culturele aangelegenheden voor zich te winnen, maar zij moe ten er dan ook pogingen tot doen,", verklaarde de heer Palar. Hij is er, wat de verhou ding op het terrein der soci- aaPecontiitnisohe samenwer king tussen beide landen be treft van overtuigd, dat In donesië goede kansen zal blijven bieden voor werkge legenheid voor Nederlanders. Hij zelf zou deze gang van zaken gaarne zien en voegde eraani toe, dat het, niet het minst voor de Nederlanders zelf, goed zal zijn, indien an dere vreemdelingen ook in Indonesië zullen willen komen werken, omdat daardoor de wedijver wordt bevorderd en het voor de Nederlanders een stimulans is om op te treden als goede vertegenwoordigers van hun Natie. De heer Palar drukte tenslotte zijn voldoening uit over de goede samenwerking die er op de Con- ferertie bestaat tussen de Re publikeinen en de Federalisten. Er is tussen hen geen sprake meer van een verdeling in twee kampen. ,,De B. F. O. heeft be wezen, dat zij haar plaats waar dig is", aldus de heer Palar. Met het A O A-vliegtuig voor New York is Vrijdagavond even voor zes uur de heer Palar, Re publikeins vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties terugge keerd. De heer Palart was ongeveer een week in Nederland geweest tene nde overleg te plegen met de Republikeinse delegatie voor de Ronde-Tafel-Conferentie en ten einde zich in te werken in de pro blemen welke zich rond deze Con ferentie voordoen. Deze week van .besprekingen hebben niets afgedaan aan het op timisme dat de heer palar koes terde voor het welslagen der Con ferentie. Wel zeide hij dat naar zijn mening de toestand op het ogenblik slechter is, dan toen hij in ons land aankwam, hierbij zon der twijfel doelende op de financi- eel-economische besprekingen, die tot nog toe geen resultaat hebben gehad, doch hij bleef desalniette min volhouden te verwachten dat de Conferentie binnen de gestelde tijd en met een gunstig resultaat beëindigd zou worden. „De moei lijkheden, die zich op het ogen blik voordoen, zullen zeker over wonnen worden", zo was zijn oor deel. Van een „Dead Lock" is op het ogenblik nog geen sprake, zeide hij zodat mijn terugkeer naar de V. S. niet betekent, dat Indonesië spoedig weer op de agenda van de algemene vergadering van de V. N. zal prijken en ik geloof ook niet dat het zover zal komen. De partijen thans in Conferentie bij een zullen zo besloot de heer Pa lar, zelf de oplossing weten te vinden. in tientallen gevallen voor haar genezing, zuiverheid, gezondheid en verbetering nodig heeft: Purol. stande, dat het niet vaste per centages betreft. De wachtgelduitkeringen komen ten laste van de wachtgeldfond sen der bedrijfsverenigingen, welke fondsen gevoed worden door premiën, te betalen door de betrokken werkgevers en werk nemers. De uitkeringen krachtens de werkloosheidsverzekering ko men ten laste van het algemeen werkloosheidsfonds, dat zijn in komsten ontvangt uit premiën van werkgevers en werknemers die ook 1/4 der kosten voor hun rekening nemen en voor de helft uit een bijdrage van het Rijk. De premiën voor de wachtgeld verzekering kunnen naar gelang van het werkloosheidsrisico van de betrokken tak van bedrijf of beroep vaijëren. De premie voor de werkloosheidsverzekering daar entegen is uniform. Tegen een beslissing van een bedrijfsvereniging inzake uitke ring staat voor de betrokken werkloze beroep open op een scheidsgerecht. Van de uitspraak van het scheidsgerecht staat in vele ge vallen weder! beroep open op de Centrale raad van Beroep. Het wachten is nu slechts, op haar inwerkingtreding van deze wet. Vóórdat dit kan geschieden, moeten evenwel nog de nodige uitvoeringsmaatregelen worden getroffen. Met name is het van belang, dat het algemeen werk loosheidsfonds,, waaraan in deze wet een zo belangrijke taak js toe gedeeld, zo spoedig mogelijk wordt opgericht. Nu de Werkloosheidswet (wet van 9 September 1949 tot verplichte verzekering van werknemers tegen geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid) in het Staatsblad (J 423) is verschenen en de invoering binnen afzienbare tijd is te verwachten, is het een geschikt moment om de inhoud van deze wet, welke voor de werknemers weer een grote stap vooruit betekent op de weg naar grotere sociale zekerheid, nog eens in het kort samen te vatten, aldus deelt de sociale voorlichtingsdienst van het Ministerie van Sociale Zaken mede- De wet onderscheidt tweeërlei verzekering, n.l. een wachtgeld- verzekering en een daarop aan sluitende werkloosheidsverzeke ring. De wachtgeldverzekering, veronderstelt nog een zekere band van de werkloze werknemer met een bepaalde tak van bedrijf of beroep en is bestemd voor de arbeidsreserve daarvan. Is de werkloosheid van de werknemer echter van langere duur, dan wordt een band met een bepaalde tak van bedrijf of beroep niet meer aanwezig geacht en wordt de werkloze tot de algemene ar beidsreserve gerekend. Voor deze algemene arbeidsreserve is de werkloosheidsverzekering be stemd. Onder de werking van de wet vallen in het algemeen allen, die binnen het rijk in loondienst werkzaam zijn. Uitgezonderd zijn echter enkele categorieën van werknemers, zoals ambtenaren, huispersoneel personen met een vast loon van meer dan 6.000 per jaar en personen van 65 jaar en ouder. De verzekeringen zullen worden uitgevoerd door bedrijfsverenigin gen), waarvan de besturen pari tair zijn samengesteld uit verte genwoordigers van werkgevers en werknemers en door een algemeen werkloosheidsfonds, in welks be stuur naast het bedrijfsleven ook het Rijk voor 1/3 deel is verte genwoordigd. De bedrijfsvereni gingen beslissen zowel over de aanvragen om wachtgelduitkering .als over die om uitkering krach tens de werkloosheidsverzekering. Alle aanvragen om uitkering zul len dan ook bij die vereniging moeten worden ingediend. Voor elk onderdeel van het bedrijfsleven, diat daarvoor in aanmerking komt, kan één bedrijfsvereniging als uitvoe ringsorgaan fungeren. Elke werkgever is ten behoeve van zijn werknemer bij een be paalde bedrijfsvereniging aan gesloten. De uitvoering door bedrijfsverenigingen veron derstelt derhalve een inde ling van het bedrijf^- en be roepsleven in een aantal on derdelen. Deze indeling geschiedt door de Minister van Sociale Zaken na advies van het ge organiseerde bedrijfsleven, (Stichting van de Arbeid). Het algemeen werkloosheids fonds is te beschouwen als het algemeen toezichthoudend orgaan ten aanzien van het beleid der bedrijf verenigingen. Om een uitkering te krijgen moet de werknemer uiteraard on vrijwillig werkloos zijn en voorts een bepaalde tijd in het bedrijfs leven hebben gewerkt. Recht op wachtgelduitkering ten laste van een wachtgeldfonds van een be drijfsvereniging heeft de werkne mer, indien hij in de 12 maanden, aan zijn werkloosheid onmiddel lijk voorafgaande, ten minste 156 dagen in loondienst heeft gewerkt in de betrokken bedrijfstak. Om uitkering krachtens de werkloos heidsverzekering te ontvangen1 moet de werknemer in de 12 maanden, aan zijn werkloosheid onmiddellijk voorafgaande, ten minste 78 dagen in loondienst heb ben gewerkt in het bedrijfsleven in het algemeen. De uitkeringen krachtens de wachtgeldverzekering geschieden aan de hand van het wachtgeld reglement, over ten minste 48 da gen (de bedrijfsverenig ng kan het aantal dagen dus hoger stellen). Die krachtens de werkloos heidsverzekering geschieden over eenkomstig het reglement voor de werkloosheidsverzekering van het algemeen werkloosheidsfonds, over 78 dagen. Het totale aantal da gen uitkering bedraagt dus ten minste 126. Indien het aantal dagen wachtgeld hoger is dan 48, stijgt het totale aantal dagen in gelijke mate. -Een werkloze werknemer, die geen recht heeft op wachtgeld, doch wel op een uitkering krachtens de werk loosheidsverzekering ontvangt deze laatste uitkering over 126 dagen. De hoogte van het wachtgeld bedraagt minimaal (de bedrijfs vereniging kan het dus hoger stellen) Een ernstige trambotsing op zijn afgekomen. Beide locomo tieven kwamen met zoveel kracht op elkaar, dat die van de uit Rotterdam komende trein de volgende wagon volkomen ver nielde en er in drong. Zoals te begrijpen is ontstond er onder de reizigers van beide tramtreinen een paniek. Ieder een trachtte in het nachtelijk duister zo spoedig mogelijk zijn wagen te verlaten, velen met bloedende wonden, voorname lijk veroorzaakt door de glas scherven. De 51-jarige M. Witte uit de Meerdervoortstraat te Rotter dam, die op het balcon van een der eerste wagens had gestaan, was er evenwel erger aan toe. Hij liep een schedelbasisfrac- tuur op en brak een been. Per ziekenauto, ijlings uit het nabij gelegen Brielle ontboden, werd hij in zorgwekkende toestand naar het Zuider ziekenhuis ver voerd. Een vrouw en twee man nelijke reizigers werden minder ernstig gewond. De vrouw is eveneens naar een der zieken huizen te Rotterdam gebracht. Zij klaagde over inwendige pij nen. Van de passagiers van beide treinen hebben velen kunnen plaats nemen in voorbijkomende auto's, die hen naar de plaats hunner bestemming brachten. Later verschenen ook bussen van de R.T.M. Zij zorgden voor het vervoer van de overige pas sagiers, van wie enige door glas scherven niet ernstig waren ge wond. Het parket uit Rotterdam was spoedig ter plaatse om de oor zaak van de ramp vast te stel len. De materiele schade is aan zienlijk. Het verkeer in beide richtingen is de gehele avond gestremd geweest. 80 voor kostwinners; gehuwden en 70 voor ongehuwden, niet- kostwinners, van 18 jaar en ouder, niet bij hun ouders in wonen; 00 voor de overige werk nemers. De hoogte der uitkeringen Kiachtens ce werklo. isheidsverze- keriug is dezelfde, met dien ver- de weg naar Brielle bij het Voornse kanaal moet aan een noodlottig misverstand worden toegeschreven. Donderdagavond omstreeks kwart voor acht zou een stoom tram uit de richting Oostvoorne passeren, terwijl tezelfdertijd uit Heenvliet een van Rotter dam komende stoomtram in tegenovergestelde richting op vertrekken stond. Aangezien deze tramtreinen van de R. T. M. bijna steeds op enkel spoor rijden, moet wel degelijk tevo ren vaststaan, waar tegemoet komende treinen een wisselpunt zullen vinden, waar zij elkaar kunnen passeren. Daarom is het gebruik, dat op de diverse stations telefonisch wordt na gevraagd, welk kruispunt benut zal worden. Ook nu ging de conducteur van de uit Rotterdam komende trein telefonisch inlichtingen inwinnen en hem werd mede gedeeld, dat de treinen niet, zo als oorspronkelijk in de bedoe ling lag, elkaar bij het station Zwartewaal zouden passeren, maar ongeveer anderhalve kilo meter eerder, n.l. ter hoogte van het Voornse kanaal. Juist toen hij uit de telefooncel stapte om dit zijn machinist mede te delen, bleek hem dat zijn trein reeds vertrokken was. Vermoe delijk had de machinist ver ondersteld, dat hij weer was in gestapt. De teleurgestelde conducteur had de tegenwoordigheid van geest een motorrijder aan te klampen en zo ijlde hij op een ander vervoermiddel in het duister van de nacht achter zijn trein aan, in de hoop deze nog tijdig te kunnen bereiken en een onheil te voorkomen. Het heeft echter niet zo mogen zijn. Toen hij ter hoogte van de brug over het Voornse kanaal geko men was hoorde hij nog juist de geweldige botsing en het ver splinteren en rinkelen van hout en glas. De twee treinen waren met aanzienlijke vaart recht op elkaar ingereden. De niet ingelichte machinist was met een normale gang de" brug reeds gepasseerd en had de ter plaatse aanwezige bocht genomen, toen hij tot zijn ont steltenis uit tegenovergestelde richting de andere trein met grote snelheid zag naderen. Ook de andere machinist zag het ge vaar. Beiden remden uit alle macht, maar een hevige botsing was niet meer te vermijden. Beide mannen konden op het laatste ogenblik nog van hun machine springen en aan deze tegenwoordigheid van geest hebben zij het ongetwijfeld te danken, dat zij er ongedeerd De vakgroep groothandel in vaste brandstoffen heeft aan haar leden het volgende mede gedeeld: „Sinds enige tijd circuleert bij de handel het gerucht, dat op korte termijn de distributie van brandstoffen voor kleinindustrie zal worden vrijgegeven. Het komt zelfs voor, dat in verband hiermede bestellingen op klein- industriekolen worden uitge steld. Na informatie bij het Rijkskolenbureau kunnen wij met stelligheid verklaren, dat bedoeld gerucht iedere grond mist. Wij bevelen de handel dan ook aan zijn bestellingen ten behoeve van kleinindustrie normaal te blijven doen. Onge motiveerd uitstel werkt, met het oog op een regelmatige afleve ring, ten eigen nadele, zulks te meer nu het winterseizoen voor de c'.eur staat." Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdag de Sow j e t - Rue si sche beschuldigingen, volgens welke het vormen van een West-Duitse regering een schending is van de overeenkomst van Potsdam, een splitsing van Duitsland betekent en het sluiten van een vredesver drag met Duitsland vertraagt, verworpen. James E. Web, Ame rikaans ond'er-minister van Bui tenlandse Zaken, heeft een ver klaring uitgegeven, waarin com mentaar wordt geleverd op de nota's, welke door de Sowjet- Russische regering terzake aan de Britse, Franse en Amerikaan se regeringen zijn toegezonden. Door ambtenaren van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken is meegedeeld dat de Sowjet-Russische nota's waar schijnlijk spoedig officieel zullen worden beantwoord, waaraan zij toevoegden dat ook in deze ant- woord-nota's de Sowjet-fbeschul- digingen zullen worden verwor pen. In zijn verklaring zegt Web: ,,De Sowjet-Unie van het door haar bezette Oost-Duitsland een politie-staat gemaakt, waarin onderdrukking aan de orde van de dag is". De Verenigde Staten verwer pen het streven der Sowjet-Rus- sische regering om de democrati sche volken van Europa de Rus sische visie op de loop der ge beurtenissen en het Sowjet-Rus sische plan van actie op te leg gen. De Verenigde Staten zullen niet toestaan dat één enkele mo gendheid voortdurend hinderpalen legt pp alle naar een democrati- tlsche vrede leidende wegen. Alle pogingen der Westelijke mogendheden om Duitsland on der één regering te verenigen, hebben slechts gedeeltelijk succes opgeleverd, „omdat de Sowjet- Unie zich koppig tegen, elk op bouwend voorstel, dat sinds 1945 door de Westelijke mogendheden is gedaan, heeft verzet". In Wleb's verklaringen wordt Naar het A.N.P. te Brussel verneemt, heeft de Assemblee van het intergeailieerd bureau voor herstelbetalingen op 6 Oc tober haar goedkeuring gehecht aan 'n toewijzigingsprogramma voor Duitse industriegoederen, waarbij aan Nederland de vrij wel volledige chloor- en sodafa- brieksinstallatie van I. G. Far- ben te Ludwigshafen (A.C.A.- plant nr 2062 bis) voor 'n waar de van 138.000 Rijksmark basis 1938, werd toegewezen. Een gelijkrichterinstallatie hieruit is bestemd voor de Ne derlandse kristalsodafabriek te Linne-Herten, die gedurende de Duitse bezetting geheel werd leeggeroofd en nu weer hersteld is. Door deze gelijkrichterinstal latie zal deze fabriek binnenkort haar volle capaciteit van 1939 weer kunnen bereiken. Door de Praagse politie zijn gisteren op grote schaal arresta ties uitgevoerd; al het weg- en spoorwegverkeer uit en naar Praag werd gecontroleerd. Reeds gedurende de gehele week is het gehele wegverkeer gecontro leerd; iedere reiziger moest zich op afdoende wijze voor de politie kunnen legitimeren. Er werden voortdurend arrestaties ver richt. Sommige ondervraagden verklaarden dat zij, na door de politie te zijn ondervraagd, de krachtige vermaning kregen „niet te kletsen". Er zijn incidenten voorgeval len, waarbij is geschoten. Vele afdelingshoofden van ministe ries zijn gearresteerd of worden door de politie in verzekerde be waring gehouden, om onder vraagd te worden. Er zijn vele honderden personen, die van onbetrouwbaarheid jegens de Tsjechoslowaakse staat worden verdacht, door de politie gear resteerd. Er heerst te Praag een hyste rische graad van opwinding. Er doen steeds meer berichten de ronde over arrestaties, zuiverin gen, geheimzinnige verdwijnin gen en schietpartijen. De thans uitgevoerde zuive ring overtreft alle „normale" onderzoekingen der politie naar de politieke betrouwbaarheid der Tsjechoslowaakse burgers. Iedereen, die in een nog zo ver verleden ook maar het geringste medeleven met Trotzky en diens theorieën of met de Westelijke mogendheden heeft betoond, is verdacht en wordt in arrest ge steld. Van vele zijden komen berich ten over verdwijning van juris ten, die hun functie niet meer mogen uitoefenen of van uit oefenaars van beroepen of za kenlieden, die hun normale werk niet meer mogen verrich ten. Er zouden ook enkele hon derden gearresteerd zijn, die we gens economische misdrijven gestraft zijn zonder verlies van vrijheid. Er schijnt in het bij zonder aandacht besteed te zijn aan leden van vroegere niet- communistische partijen. Volgens een theorie is de zaak aan het rollen gebracht door de verklaring van de Hongaar Rakj die voor zijn rechters zeide, dat er «in Tsjecho-Slowakije gecom plotteerd werd. Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw verder gezegd dat „elk voorstel der Westelijke Geallieerden is ge strand op de onwrikbare eis der Sowjet-Unie dat Oost-Duitsland op unilaterale wijze zou worden behandeld. De Sowjet-Unie heeft in het door haar bezette Qost- Duitsland een dictatoriaal bewind tot stand gebracht, een semi-mi- litaire Duitse formatie opge bouwd, het vrije economische le ven door wurgende maatregelen verstikt, de natuurlijke en in dustriële hulpbronnen van haar bezettingszone geplunderd, de concentratiekampen weer inge voerd en in het algemeen derge lijke levensvoorwaarden in Oost- Duitsland doen ontstaan, dat hon derdduizenden Duitse ingezetenen zijn gevlucht. Dit zijn de redenen, waardoor een voortdurende scheiding is ontstaan tussen Oost- en West- Duitsland en die ertoe hebben ge leid dat de in de overeenkomst van Potsdam neergelegde doelein den van het bereiken van demo cratie, vrede en welvaart voor Duitsland niet konden worde» verwezenlijkt. Vijf Amerikaanse atoomge leerden spreken in een ingezon den stuk in de New York Times de verklaring van Generaal Walter Bedell Smith tegen, als zou Rusland ten minste tien jaar nodig hebben om bij de massaproductie van de atoom bom het huidige Amerikaanse peil te bereiken. Twee der ge leerden, Prof. Harold Curey en Leo Szilard, waren nauw be trokken bij het maken van de eerste atoombom. „Tot onze spijt moeten wij zeggen, dat de verklaring van Generaal Smith niet door de feiten worden gesteund", aldus het ingezonden stuk. Walter Bedell Smith is am bassadeur van de V. S. te Mos kou geweest. VolgensjDuitse zegslieden, die beweren iw nauwe betrekking te staan tot het Sowjetrussische hoofdkwartier, zou kolonel Ale xis Yelisarof, waarnemend Sow- jetrussisch commandant, op dracht gegeven hebben tot ont ruiming van Berlijn door het ge hele Sowjetrussische garnizoen van 3.000 man tegen de volgende week. De troepen, zouden naar garnizoenen te Potsdam en an dere centra in de buurt van Ber lijn overgebracht worden. Volgens genoemde zegslieden loopt de Russische order vooruit op een verzoek, dat de nieuwe Oostduitse regering, naar men verwachtte, in de zeer naaste toekomst tot alle vier bezettende mogendheden zou richten. De Oostduitse regering zou hierbij aandringen op de onmiddellijke terugtrekking van alle bezet tingstroepen uit Berlijn. Het verzoek zou waarschijnlijk ge grond zijn op het argument, dat Berlijn, als hoofdstad van de „Duitse democratische repu bliek", een neutraal gebied dient te zijn. Verder verklaarde men, dat ook het Sowjetrussische militai re bestuur in zijn huidige vorm in het begin van de volgende week zou worden ontbonden en vervangen door een of andere burgerlijke corftmissie. Karls- horst, de huidige zetel van het militaire bestuur, zou de zetel van de burgerlijke commissie worden. Vele van de gevorderde gebouwen aldaar zouden aan de Duitsers worden teruggegeven. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde, dat 't gemelde besluit van de Russen, hun gafnizoen uit Berlijn terug te trekken, kennelijk een poging was om deze ontruiming te stel len tegenover die van Bonn door de Westelijke bezettingstroepen. Bonn werd de vorige maand door de Westelijke bezettings troepen ontruimd toen de rege ring van de Westduitse Bonds republiek in functie trad. De totale Belgische steenko- lenproductie voor de maand September bedraagt 2.073,767' ton. De productiecijfers voor de verschillende steenkolenbekkens zijn: Bergen: 350.766 ton, cen trum: 282.746 ton, Charleroi: 531.829 ton, Luik: 332.705 ton. Kempen: 575.721 ton. De gemid delde dagproductie voor het ge hele land bedroeg gedurende de zelfde periode 79.760 ton. •De kolenvoorraad op 30 Sep tember j.l. beliep 2.677.478 ton tegen 2.967.669 ton op 31 Augus tus. De invoer bedroeg 55.046 ton, waarvan 43.519 ton uit Duits land en 11.527 ton uit Groot- Brittannië. Tevens werden 4397 ton bruinkoolbriketten inge voerd. Anderzijds heeft België gedu rende de maand September 214.041 ton steenkolen uitge voerd, waarvan 18.462 ton naar Nederland, 116.807 ton naar Frankrijk, 67.712 ton naar Ita lië, 2680 ton naar Zwitserland. ZATERDAG 8 OCTOBER. Breskens Terneuzen Walsoorden vm. 2.30 3.05 3.55 ZONDAG 9 OCTOBER. Breskens Terneuzen Walsoorden vm. 2.55 3.30 4.20

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1