SS?^i«l£SSs£« 8 iten Padang, poort tot de Wlinangkabau BIM IN HET JAAR 2048 «Sttsjo's en ^felloWe INNENLANDS fWEUWS Televisie in dienst der Kerk Wel eruit, maar niet meer terug Echtscheiding in de Sowjet-Unie Maan jen vorming 1 >vjet-troepen rlijn verlaten? (olenproductie GWATER de Europese bevolkingsgroep.'eus de J kermis duurt Het E hier niet anders dan in j Wühetarna. Zon J^mo- elke kleine stad van de archipel, n we schiettenten en 's wordt dit stadje op lens, lote ij goklustigen Sumatra's Westkust beschouwd n jie ®orrnJnErRn aan chinezen Van ouds wordt dit stadje op lens, oumatra's Westkust beschouwd i "n hu-aan als een doorgangsplaats. De Eu-j un overdoen. Nergens an- ropeaan die er langer Wt dan hebben we luchtschommels twee, drie jaar is een uitzon ae ring Men komt er als nieuwe ling in de tropen, als aanloop voor een andere standplaats, ot men slijt er de laatste Indische jaren, voor het laatste vertrek naar Nederland. Daarom zijn de drie oude heren, die Mn dertig jaar in de piaats zijn g bleven, zo bekend om hun uit zonder lij kheid. Ze kunnenu vertellen van tempo doeloe, die goede oude tijd. Dat er geen 31 Augustus is geweest zonder re gen Ze kunnen u vertellen over land volk en inwoners, over de opkomst van Korintji, de rijke landstreek in het Zuiden die pas deze eeuw in het verkeer is ge trokken. Van de goede twinti ger, de mindere dertiger en de voor hen wel heel moeilijke veertiger jaren, 't Jappenkamp en de tijd daarna. Na de acties van December is het stadsbeeld ingrijpend veran derd. Voor die tijd was het Ne derlands gebied maar klein, het besloeg niet meer dan de vlakte om de stad en de eerste bergen. Van Padang kon men slechts een veertig km naar elke rich ting rijden, dan waren de uiter ste posten bereikt. Nu is dat 150, 200 km geworden. Voor de eer ste politionele actie was niet meer bezet dan het stadsgebied De weg naar de 8 km verder lig gende Emmahaven werd gere geld beschoten en vooral in het begin was het een hachelijke onderneming een bezoek aan de haven te brengen. De troepen waren samengedrongen op het kleine stadsgebied. Alles was groen en militair, wat men in de stad zag. Die eerste tijd is een herinnering geworden die in de ders hebben sezien, zoals ze hier stonden op gesteld: angstwekkende kraken de houten gevaarten, die door zwetende koelies werden voort bewogen. De militairen uit Pa dang werkten mee; het perso neel van de militaire bakkerij had een gebakskraam ingericht, de mensen van de plaatselijke genie hadden een spoorlijn om het terrein gelegd. Een afge keurde jeep hadden ze voor dit doel wat opgekalefaterd en er spoorwielen onder gezet, de rails hadden ze van de S. S. geleend, de volgwagens eveneens. Met een vreselijk lawaai en een voortdurend gebel donderde deze trein met de luidruchtige last om het plein. Dan was er nog een door militairen gedre ven poffertjeskraam en een schiettent. We schreven het reeqs: Pa dang heeft veel van de bedrij vigheid van een jaar terug, ver loren. De militairen zijn uitge zwermd, maar daartegenover staat dat de burgerbevolking ge groeid is. De weg terug voor de evacué's in het binnenland was vrij gemaakt na de laatste actie. Padang ligt aan de zee. Een paar minuten buiten het cen trum kijkt de bezoeker over de baai met de eilandjes en de vissers. Op het strand staan groepjes mannen netten uit zee te trekken, een zwaar en weinig lucratief werk. Het oude, doua nekantoor aan de rivier is in bezit genomen door de M. P., die er een cantine, met uitzicht op zee en de in Padang beroemde Apenberg, heeft ingericht en deze de toepasselijke naam heeft gegeven: „De Dorstige Diender Paten^se^gespre^kerT nog vaak De° Handelskade heeft na de tot leven komt. De O.V.W.-ers, I opening van Emmahaven m het Veluwse Haantjes eneind van de vorige eeuw veel Jagers, Zeeuwen die de bezetting van de Engelsen overnamen en het le ven in de stad voor de burgers dragelijk maakten hebben bij heel wat feesten de stad op stel ten gezet. In de „slappe" tijd werd elke gebeurtenis en elke herdenking, die er maar even reden toe gaf, gebruikt om met een feest de eentonigheid te ver breken. Zoveel jaar uit Holland, zoveel jaar in dienst, regimentsver jaardagen, commando-over drachten etc. het werd allemaal gretig gevierd. Dat bleef na de eerste politionele actie, toen het leven zich nog op de stad con centreerde. Maar nu ligt de U- brigade zo verspreid, dat elk ba taljon op zich zelf is komen te staan. De wandschilderingen in de A.M.V.J. van Padang herin neren nog aan deze periode. Een tekening van de aankomst van de eerste O.V.W.-ers, met als te genhanger 'n afbeelding van de eerste Hollandse zeevaarders die de baai van Padang opvoeren. Verder schilderingen van alle wapens van de onderdelen die er in die tijd in Padang gelegerd waren. Dat waren er heel wat. Uit die tijd dateert ook de bij zondere liefde van Padang voor de pasarmalam, een soort ker mis. Deze maand Augustus heeft men er twee gevierd, de bouw seis op het U-brigadeplein in 't centrum van de stad werden niet afgebroken. De eerste was ter gelegenheid van 't einde der De directeur van de Prote stantse radiocommissie in de Verenigde Staten heeft ver klaard, dat in de komende vijf jaar er meer en meer gebruik zal worden gemaakt van televi sie bij het uitzenden van gods dienstige plechtigheden. Tengevolge van de geweldige ontwikkeling van de televisie wordt er door experts op radio- gebied reeds gezegd dat de radio verouderd is, alhoewel er onge veer 2700 radiostations in de Verenigde Staten tfijn en er zich in 94,2 procent van de huizen in de Verenigde Staten radiotoe stellen bevinden. De directeur drong er tijdens een toespraak, die werd bij gewoond door predikanten en kerkelijke leiders op aan, om niet aan het begin te blijven staan, maar om de ontwikkeling te volgen zodat men gelijke tred kan houden met de geweldige vooruitgang van de televisie als nieuw hulpmiddel. Verder werden er mededelin gen gedaan dat de Protestantse .radiocommissie, die Protestan ten omvat van 19 kerken en 8 interkerkelijke groepen, pro gramma's heeft samengesteld voor de voornaamste televisie stations. van de vroegere luister verlo ren, er zijn nog kantoren van de scheepvaart-, im- en export firma's. Vroeger waren hier de versterkingen en handelshuizen van de Oost-Indische Compag nie. Langs de toegangswegen naar het centrum ontwaart men de grote houten familiehuizen, die nu voor een groot gedeelte, door de militairen worden be woond. 's Avonds ziet men deze Nederlandse bewoners in pyama op de ruime voorgalerij kaarten, schrijven of naar de radio luis- De stad is het begin van de Minangkabau. Lang heeft men zich in Padang weinig bemoeid met het achterland. Pas in de negentiende eeuw hebben Ne derlandse troepen versterkingen aangelegd in de bergen en zo een eind gemaakt aan de voort durende onderlinge oorlogen die daar woedden, en die de aan voer van de bosproducten uit de bovenlanden bemoeilijkten. De bovenlanden werden toen in het verkeer betrokken; de weg en spoorweg door de Anaikloof zijn opmerkelijke staaltjes van we genbouw, de weg over de Soe- bangpas is berucht door het grote aantal haarspeldbochten die een wagen moet nemen. Op verschillende plaatsen werden delfstoffen ontdekt. Ook goud en zilver werden in dit gebied ge vonden, de exploitatie kon ech ter niet lonend worden gemaakt en de particulieren die zich hier mee bezig hielden hebben hun initiatief op moeten geven. De Oembilinmijnen worden door t gouvernement gedreven. Hoewel dit bedrijf in December ver woest en verwaarloosd werd aangetroffen is de exploitatie weer ter hand genomen, en kunnen de spoorwegen en elec- trische centrales draaien op de eigen productie. Bekendheid heeft Padang ook gekregen door de Portlandce mentfabriek, een kilometer of 7 buiten de stad. Een grote fabriek die weer op volle kracht werkt. Een kabelbaan vervoert de zak ken naar de haven. Wie met een auto naar Indaroeng rijdt, 't emplacement van de fabriek, kruist enige malen deze kabel baan. Recht toe, recht aan rol len de slingerende bakken over de kabel van fabriek naar ha ven Er wordt meer geprodu ceerd dan er scheepsruimte is om de cement af te voeren. De militair in Padang scheldt graag op het stadje. Het is er warm, er is weinig ontspanning. De bioscoop is duur; halve prij zen voor militairen kennen de Chinese exploitanten niet meer. Daartegenover staat dat de Wel- zijnsverzorging op het weekend filmvoorstellingen verzorgt op het vliegveld Tabing. Men is dan echter afhankelijk van 't weer. En waar de soldaat ook zou wor den neergezet, hij zou overal heel wat aan te merken hebben. was de eerste die een Nadat Mugli Basli deze ge- kruist, denkwaardige woorden bad ge- j AjuIus sproken om de twee partijen tot einde maakte aan deze zonderlm- efkaar tf brengen, begonnen ge toestand. „Ik heb erover nage- Aulus en Koning Koom als razen- dacht en ben tot samenwerking den in de zaal te ijsberen. Telkens bereid zei hij plotting, terwijl hij keek Koom Aulus aan en Aulus zich naar Koom toekeerde. wierp iedere keer in het voorbij gaan een peinzende blik op Koom. De grote speurder zei niets. Hij stond als een rots in de zaal, met zijn armen over zijn borst ge- „Ik blijf niet achter" zei Koom. „U kunt Koning blijven in het verenigd rijk" zei Aulus. „Dan bied ik U die plaaits van minister president" stelde Koom voor. „Ik heb al een naam" bracht Basli in het midden „Terranova". „Mooier kan het niet" zei Koom. Daarop reikten beide mannen el kaar de hand. Terwijl aldus onder aarde vrede werd gesloten, greep de boosaardige Gollie Bim, die nog steeds in het schietgat van de to ren geklemd zat, in zijn boordje en hief dreigend zijn mes op. lingen te Lrtibeok aangemeld, daar zij niet meer naar Oost-Duitsland wensen terug te keren. Zij zijn ondergebracht in een kamp voor uitgewekenen te Uelzen. Vernomen wordt, dat vele na dere uit de Sowjet-Russische zone van Duitsland afkomstige Duit sers, die gebruik hebben gemaakt van de viering van de Internatio nale Vredesdag, om de zonegrens te overschrijden, niet naar Oost- Duitsland zijn teruggekeerd. OM ER DORST VAN TE KRIJGEN Hengelo is de enige gemeente in Nederland, die voor haar drink waterleiding gebruik maakt van condenswater. Dit wordt be trokken van de Koninklijke Ne derlandse zoutindustrie, doch het brengt enig risico mee, want bij proeven voor het maken van grof korrelig zout slipten zoutkristal len in de drinkwaterleiding, waar ze oplosten. Het gevolg was, dat heel de gemeente overigens slechts gedurende korte tijd zoutig water uit de kraan tapte. EEN MONUMENT VOOR CHURCHILL Naar wij vernemen zijn er be sprekingen gaande o.a. met de Beeldhouwer Hilde Krop, in ver band met de plannen van parti culiere zijde tot het oprichten van een monument voor Churchill. Als plaats voor dit monument is Rotterdam gekozen. Het na tionale comité, dat zich voor dit Gedenkteken heeft geïnteresseerd heeft vooral van Rotterdamse zij de zoveel financiële medewerking verkregen, dat een waardig mo nument verzekerd is. Het zal in overleg met de dienst van stads ontwikkeling een plaats krijgen in het midden van het Hofplein. TWEEDE AARDBEIENOOGST. Maandagmiddag werden op de Steen wij kerwoldse veiling op nieuw aardbeien aangevoerd, afkomstig van de tweede pluk, die mede dank zij het goede en late zomerweer mogelijk bleek. Zij werden gekweekt in de kas sen van de G. A. van Swiets Tuinbouwschool te Frederiks- oord. De eerste aardbeienpluk proefnemingen dermate geslaagd SPIEGELRUIT VAN WISSEL KANTOOR INGEGOOID Gisterenmorgen omstreeks kwart over vijf hebben onbeken den het grote spiegelruit van een der vier etalages van het wissel kantoor van een groot bankge bouw aan het Rokin in de hoofd stad ingegooid. Hoewel de ont stane opening betrekkelijk klein is, zagen de dieven kans buiten landse bankbiljetten voor een Ne derlandse waarde van circa 70 gulden en een aantal waardeloze traveller-cheques, die voor recla me in de etalage waren gelegd, er uit te halen. Toen de nacht waker op het glasgerinkel af kwam', waren de dieven reeds ver dwenen. KNOEIERIJEN AAN HET GRONINGSE SLACHTHUIS. In verband met knoeierijen bij het openbare slachthuis te Gro ningen heeft de politie aldaar een onderzoek ingesteld, waar door kwam vast te staan, dat in het jaar 1949 een groot aantal Groningse slagers iedere perio de met het toegewezen vlees be nadeeld werd. Van deze fraude profiteerden een grossier en een combinatie-leider, terwijl een zestal slagers zich bevoordeelden met het vlees, dat aan hun col lega's werd onthouden. Tegen alle verdachten is pro ces-verbaal opgemaakt. De gros sier en de combinatie-leider zijn in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek in deze zaak is in volle gang. Bij een demonstratie van aardappelrooimachines te Drou- ermond (gem. Borger) zijn de geschiedde in Mei en Juni. Daarna zijn de aardbeien enige tijd „verdonkerd", d.w.z. in het donker onder glas verder ge kweekt. Toen zij later wederom aan het zonlicht werden bloot gesteld, gingen de plantjes op nieuw bloeien, en konden we derom vruchten worden ge oogst. De prijs bedroeg Maandag op de Steenwijkerwoldse veiling 2.442.60 per kg. Voor de tuinders zal deze me thode in de toekomst, volgens deskundigen van de Tuinbouw school, zeer belangrijk kunnen zijn. dat de verwachting gewettigd is, dat het vraagstuk dezer machi nes dicht bij zijn oplossing is. Ongeveer vijfhonderd uit de Sowjet-Russische bezettingszone van Duitsland afkomstige mannen, vrouwen en kinderen, die in het afgelopen weekeinde ter gelegen heid van de feestelijke viering van de „internationale vredesdag" de Britse zone zijn binnengekomen, hebben zich bij de Rode Kruis organisatie en bij andere instel- Tito spreek! zijn l^ger leiders los Maarschalk Tito heeft, tijdens een noenmaal, dat Zondag, na af loop van uitgebreide manoeuvres van het Joegoslavische leger, aan zeshonderd generaals en an dere officieren werd aangeboden, een toespraak gehouden, waarin hij verklaarde, dat het leger ge reed stond om Zuid-Slavië tot de laatste ademtocht van zijn strij ders en ongeacht het tijdstip, waarop een eventuele aanval zou worden uitgevoerd, te verdedi gen." Volgens Tito hadden de leger- oefeningen niet plaats gevonden, omdat er verschillende pogingen waren gedaan om Joego-Slavië schrik aan te jagen, doch uitslui tend omdat het voor elk modem leger noodzakelijk is oefeningen te houden. „Het is ons levensdoel", aldus de Joegoslavische leider, „hen te ontmaskeren, die leugens en lasterrijke aantijgingen over ons Verspreiden. Door dit te doen dragen wij bij tot de zege van het socialisme in een wereld, wier ge loof in dit socialisme aan het wankelen is geraakt. De oefening van het Joego slavische leger hebben op mij een zeer goede indruk gemaakt. Ik ben er zeker van, dat öns leger in elk opzicht als Uitstekend kan worden bèschouWd. Het is beter, kameraden op het slagveld in een eerlijke strijd voor waarheid en gerechtigheid te val len, dan het te aanvaarden dat men U vertrapt of dat gij, gelijk slaven, de nek zoudt moeten bui gen en het zoudt moeten aanzien dat de grote beginselen van het Marxistisch Leninisme zonder strijd teniet zouden worden ge daan. Wij moeten strijden, opdat niet één vooruitstrevend mens in de wereld kan menen dat wij ver raders van de werkende klasse of van de beginselen van het Mar xistische Leninisme zijn". Omtrent het te Boedapest ge voerde proces tegen de vroegere Hongaarse minister van buiten landse zaken, Laszlo Rajk en diens medebeklaagden, verklaarde Maarschalk Tito onder meer: „Deze zaak is te Boedapest op touw gezet, omdat men in de Hongaarse hoofdstad de meest corrupte, lieden, die de belangen van hun land voor een buitenland se mogendheid hebben verraden, aantreft. Een andere reden is, dat het Hongaarse volk zeer on tevreden en om vele redenen de Sowjet-Unie slecht gezind is. Dit maakte het noodzakelijk de ge voelens der Hongaren tegen Joogo-Slavië op te zetten, het geen geschiedde door het voor te stellen alsof Joego-Slavië de on afhankelijkheid van Hongarije zou bedreigen. Rajk heeft in het onzekere ver keerd over de houding, die Hon garije tegenover Joego-Slavië moest aannemen. H)et was om deze reden dat hij zich in 1948, zogenaamd voor herstel van ge zondheid, naar Moskou begaf. Na dat Rajk was gearresteerd, werd hij opnieuw „voor herstel van gezondheid", naar MioSkou gezon den en daar is hij murw gemaakt voor het proces te Boedapest. Ik weet niet, hoe men het klaar speelt beklaagden er toe te krij gen zichzelf tijdens een openbare rechtzitting zoveel mogelijk te beschuldigen, doch het staat vast dat monsterachtige methoden zijn gebruikt, om dit resultaat te ver krijgen." Ondanks de aanwezigheid van een naar Westerse voorbeelden geschapen constitutie jn Egypte, is er in dit land in wezen niets veranderd aan de feudale auto cratische ophouw van het Staats bestuur. De bevolking van Egypte be staat voor negen tiende gedeelte uit Fellah's (boeren), eenvoudige, primitieve,, goedaardge en gast vrije mensen met een vriendelijke en opgewekte levensaard en ge zond mensenverstand. Het me rendeel der Fellah's is ongelofe lijk arm, analphabetisch en onder voed en leeft in armzalige lemen hutten. Hun gezondsheidstoe- stand is erbarmelijk, het sterfte cijfer, voornamelijk hij kinderen is zeer hoog. Met de door de oorlog in aantal sterk gestegen klasse der werkende en indu striëlq' bevolking is'fiets beter ge steld. Ofschoon ook him toe stand, volgens onze Europese maatstaf gemeten, geenszins be vredigend is. In ieder gval staat wel vast, dat aan de onderste groepen der Egyptische bevolking iedere politieke macht, ja, zelfs iedere mogelijkheid ontbreekt, om hun stem tot gelding te brengen. Ook ontbreken hen leiders en goe de sprekers, en zo moesten zij zich tot dusver stom en passief aan hun noodlot overgeven. Sinds mensenheugenis ligt alle macht in Egypte in handen van één, wat het aantal betreft, zeer zwakke, maar op economisch gebied zeer sterke klasse van grootgrondbe zitters, Het Egyptische Parlement, on verschillig hoe zich de steeds wis selende partijen ook mogen noe- rhéii, ie voor het merendeel uit persoonlijkheden samengesteld, die tot ceze klasse en de hierme de verbonden gevolglieden beho ren. De pacht-accijnzen, d e de Fel lah's aan hun Pasja's (grond eigenaars) moeten betalen, zijn bijzonder hoog; de bodembelas ting, die door de grootgrond bezitters wordt betaald, is daar entegen buitengewoon gering. Inkomstenbelasting wordt op de uit landbouw-bezittinigen stam mende inkomsten jn het geheel niet geheven. Sedert jaren is net allen, die de Egyptische eco nomie kennen, duidelijk, dat iede re poging tot verbetering der toe standen in Egypte van twee voor waarden zal afhangen, n.l. essen tiële vermindering van grond rentes en het heffen van belas tingen op de hogere inkomsten- groepen, die tot nu toe volkomen vrij van deze belastingen waren.^ De lonen, die door de Pasja's aar. de op hun reusachtige lande rijen werkende Fella's worden betaald, zijn zo laag, dat zjj juist voldoende zijn, om de ontvangers van de hongerdood te redden. Alle pogingen tot verhoging van het levenspeil der fellah's zijn tot nu toe te niet gedaan door de taaie tegenstand van de pasja's. Voorschriften van Staatswege en van de zijde der politie zijn slechts van betekenis voor het gewone volk en de vreemdelingen, echter niet voor de pasja en zijn familD en voor diegenen, die verder nog tot de klasse der rijken behoren. Wanneer een politie-agent het b.v. zou wagen om van de chauf feur van een pasja te verlangen, dat hij zich aan de "verkeers- voorschriften houdt, zou dit slecht voor hem kunnen aflopen. De heren, die tot de bevoorrechte groep der bevolking behoren, be dienen zich van een evenzo een voudig als probaat middel om de aandacht van hun eigen schuld af te leiden en te verklaren, waar om het de fella's en huns gelijken zo slecht gaat. „De vreemdelin gen zijn schuld aan alle ellende", beweren zij. Zo kon het gebeuren, dat er enige maanden geleden weer Joden-progroms plaats gre pen, die ontaardden tot een wer kelijke vervolging»-jacht op alle vreemdelingen. Een Europeaan, die zich toen in de stad bevond en zijn leven lief had, liet zich het beste maar helemaal niet op straat zien. En het Staatsbestuur? Met het oog op de verdeling der machts verhoudingen is de situatie der ambtenaren buitengewoon moei lijk. Hun salaris is schrikbarend gering en is in de meeste geval len niet toereikend om ook maar enigszins het aan hun stand aan gepaste levensonderhoud te be strijden. Uit ervaring weten de beambten, welk lot hen wacht, wanneer zij zouden opstaan tegen de machtigen en invloedrijken. Als „opstandig" echter geldt het reeds, wanneer een ambtenaar tracht om tegenover een pasja de autoriteit van de Staat te doen gelden. Tegenwoordig is er reeds een groot aantal jonge ambtena ren, die voldoende kennis van za ken en ook capaciteiten bezitten, terwijl zij ook de goede wil heb ben, om hun dienst werkelijk goed te verrichten, d.w.z. dat zij even zeer in het belang van de Staat als van de gemeenschap hande len. Ook zij; weten echter maar al te goed, welk Damocles-zwaard hen voortdurend boven het hoofd hangt: ontslag uit de Staatsdienst of tcoh tenminste jarenlange wei gering van bevordering of loons verhoging, of wel overplaatsing naar de troosteloze eenzaamheid en eentonigheid van de woestijn. Het Staatsbestuur wordt nog ^e. moellijkt door de geweldige uit breiding der verschillende dien» =fen. Zoals de kenners van de EVvPtischS Staats-machinerie b.v is in de ministeries tieiiroudig opgeven, iedere post ongeveer bezet. Dit betekent, dat op iedere tien nietsdoeners één inclerwa<I werkende ambtenaar voorkomt. Verantwoordelijke mensen uit de opgroeiende elite, die aan Euro pese universiteiten hebben gestu deerd, zijn beziield door de wens de nood der vele armen te leni gen en de luxe onder de weinige rijken te beperken. Er wordt over agrarische hervorming gesproken, erhoging van de volksgezond heid, verbetering van de water voorziening, bestrijding van het analphabetisme, kanalisatie en het invoeren van electrische ver lichting dit zijn zo enige pun ten uit het hqjrvormings-program-r ma. Of de stemmen van deze elite zich ook gehoor zullen weten te verschaffen De academisch ge vormde jeugd van Egypte heeft tot nu toe meer in rumoerige de monstraties van zich doen spre ken, die voor het plebs der grote steden een gewenst alarmsignaal waren, om tot plunderingen en andere gewelddaden over te gaan. IJAar de Egyptische problemen werden nog steeds niet opgelost. Het Sowjet-Russische hoogge rechtshof heeft vastgesteld, dat „de wens van een of van beide partijen om het huwelijk te be ëindigen" geen voldoende grond voor echtsscheiding geacht kar. worden, aldus meldt Radio-Mos kou. In zijn arrest stelde het hof vast, dat huwelijken niet dan om ernstige en goedgegronde redenen kunnen worden ontbonden, „wan neer de voortzetting van het hu welijk tegenstrijdig is met de be ginselen van de communistische moraal en geen herstel kan wor den bereikt van de normale voor waarden voor samenleving en grootbrenging der kinderen". Het hooggerechtshof is van me ning, dat de gerechtshoven „een juist begrip van het belang van het gezin en het huwelijk in de Sowjet-staat moeten bevorderen en eerbied voor het gezin en het huwelijk moeten^ kweken". AANSTANDEN d. Opk. Ond. 03 18.19 8.15 01 18.32 9.27 58 18.49 10.42 56 19.12 11.57 54 19.47 13.09 52 20.36 14.12 50 21.41 15.02 47 23.— 15.39 45 16.05 43 0.26 16.24 dat „elk voorsUS Geallieerden is ge- onwrikbare eis der lat Oost-Duitsland wijze zou worden Sowjet-Unie heeft mar bezette Oost- dictatoriaal bewind acht, een semi-mi- formatie opge- je economische le gende maatregelen natuurlijke en in- bronnen van haar geplunderd, de npen weer inge st algemeen derge- rwaarden in Oost- ontstaan, dat hon- Duitse ingezetenen redenen, waardoor nde scheiding is n Oost- en West- ie ertoe hebben ge il de overeenkomst Leergelegde doelein- ereiken van demo- en welvaart voor t konden worden tse zegslieden, die uwe betrekking te t Sowjetrussische zou kolonel Ale- waarnemend Sow- ommandant, op- n hebben tot ont- lerlijn door het ge- issische garnizoen tegen de volgende ;pen.zouden naar e Potsdam en an- de buurt van Ber- cht worden, ïoemde zegslieden .sche order vooruit k, dat de nieuwe gering, naar men in de zeer naaste ille vier bezettende zou richten. De gering zou hierbij p de onmiddellijke van (alle bezet- uit Berlijn. Het waarschijnlijk ge- het argument, dat hoofdstad van de ocratische repu- itraal gebied dient haarde men, dat ■trussische militai- zijn huidige vorm van de volgende den ontbonden en or een of andere orftmissie. Karls- iige zetel van het uur, zou de zetel ;erlijke commissie van de gevorderde aar zouden aan de .en teruggegeven, voerder van het erie van Buiten- verklaarde, dat 't it van de Russen, uit Berlijn terug nnelijk een poging mtruiming te stel- die van Bonn door bezettingstroepen. Ie vorige maand telijke bezettings- imd toen de rege- Vestduitse Bonds- 'unctie trad. Jelgische steenko- voor de maand tedraagt 2.073,767' ictiecijfers voor de steenkolenbekkens 350.766 ton, cen- 3 ton, Charleroi: Luik: 332.705 ton, 721 ton. De gemid- luctie voor het ge- ■oeg gedurende de- 79.760 ton. irraad op 30 Sep- diep 2.677.478 ton ton op 31 Augus- ledroeg 55.046 ton, 19 ton uit Duits- !7 ton uit Groot evens werden 4397 olbriketten inge- heeft België gedu- laand September steenkolen uitge- m 18.462 ton naar 116.807 ton naar 712 ton naar Ita- naar Zwitserland. van de Ver. Naties medegedeeld, dat zij bereid is grote hoeveel heden van haar surplus brood granen te verkopen naar West- Europa. Het Sowjet-aanbod werd ge daan tijdens de eerste zitting van het Comité voor Landbouw van de genoemde commissie. ling van het bedrijfs- en be roepsleven in een aantal on derdelen. Deze indeling geschiedt door de Minister van Sociale Zaken na advies van het ge organiseerde bedrijfsleven, (Stichting van de Arbeid). "Treffer, niet bij hun ouders In* wonen; 60 voor de overige werk nemers. De hoogte der uitkeringen ui ach tens ce werklo. isheldsverze- kering is dezelfde, met dien ver mist. Wij oeveien ae nanttet dan ook aan zijn bestellingen ten behoeve van kleinindustrie normaal te blijven doen. Onge motiveerd uitstel werkt, met het oog op een regelmatige afleve ring, ten eigen nadele, zulks te meer nu het winterseizoen voor de c'.eur staat." veneuen uuit maar neu gei inga uc medeleven met Trotzky en diens theorieën of met de Westelijke mogendheden heeft betoond, is verdacht en wordt in arrest ge steld. Van vele zijden komen berich ten over verdwijning van juris ten, die hun functie niet meer G 8 OCTOBER. ocxouc uotK/miwm. i „Tot onze spijt moeten wij zeggen, dat de verklaring van Generaal Smith niet door de feiten worden gesteund", aldus het ingezonden stuk. Walter Bedeli Smith is am bassadeur van de V. S. te Mos kou geweest. Terneuzen Walsoorden vm. 2.30 3.05 3.55 Breskens Terneuzen Walsoorden n.m. 2.38 3.13 4.03 ZONDAG 9 OCTOBER. vm. 2.55 3.30 4.20 n.m. 3.04 3 39 4.29

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3