I 1 üln'fiii'ine 4 E I 1 Kerkdiensten BIM IN HET JAAR 2048 VOOR DE ZONDAG Kerknieuws BINNENLANDS NIEUWS Wat brengt de Radio? Niwin-Kerstpakketten UIT DL PROVINCIE m I II De Stroper Succes tegen pijnen met Chelarine ,*4'' i |i fi ZATERDAG 1 OCTOBER. Ned. Herv. Kerk- De fruitoorlog in Limburg Belasting van kostwin nersvergoedingen VAN DAK GEVALLEN EN GEDOOD. 8ij de bestrijding van hoofd pijn, migraine, spierpijn, kies pijn enz. zijn met Chefarine „4 zeer goede resultaten be kaaid- Elk tablet bevat vier geneesmiddelen, die in de hele wereld beroemd zijn geworden en baat brachten, waar andere middelen vaak faalden. n u I] A NUls nteutvs cnJer «le Xcn De dwaasheid des men sen zal zijnen weg verke ren, en zijn hart zal zich tegen den Heer vergram men. Spr. 19 3. Niets nieuws onder de zon! Wij doen nog altijd precies zo als de mensen deden in de tijd van de oude Spreukendichter. Door eigen zotheid bederven wij onze weg, gooien wij ons leven en ons geluk over hoop, en..., ons hart is op de Heer ver gramd. God krijgt van alles de schuld. Hoevele aanmerkingen hebben wij niet op God en de leidingen Gods! Wij murmureren, wij klagen d.i. wij klagen Hem aan. Of, in geval wij ons niet durven te uiten, ons HART is toch in elk geval vergramd tegen God. Zouden wij niet wat minder op God hebben aan te merken, als wij wat meer hadden aan te merken op ons zeiven? Als wij wat meer vergramd waren tegen ons zeiven, zouden wij ontdekken, dat de zoge naamde tekortkomingen van God tegen ons, zijn tekortko mingen van ons tegen God, en daarom tekortkomingen van ons tegen onszelven. Dat wij ons toch van onze dwaasheid bekeren dan zal onze weg niet meer zo verkeerd zijn. F.aad, dien scheps'len nooit doorgronden raad, die 't al heeft vastgesteld, en verordend heeft de stonden, en de sterren heeft geteld. O, wij bukken voor dien wijzen, dien varheven raad, die wis al ons danken, al ons prijzen meer dan alles waardig is. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 2 OCTOBER Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. de heer C. H. Heijboer van Zaamslag; 2.30 u. Ds. P. J. Pennings, bed. H. Doop. Hoek: 10 u. 2.30 u. De. P. A. van der Vlugt, van Terneu zen. Hontenisse: 9.^ u.Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 9 u. Ds. P. J. Pennings, van Axel. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van de Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van de Graaff. Sluiskil: 2.30 u. Ds. A. Soetekouw van Hontenisse, (event, bed. H. Doop). Terneuzen: 10 u. Ds. P. A. van der Vlugt, bed. H. Doop; 2.30 o. Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 u. Ds. J. Scholten, van Terneuzen; 2.30 u. de heer C. H. Heijboer. ©fchene: 7 u. de eerw. heer C. H. Heijboer. Aardenburg: 10.30 u. Ds. Blom. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Scïp-aie. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch. Bed. H. Doop. Breskens: 10 u. de heer P. de Visser; 6.30 u. Ds. Wiebosch, bed. H. Doop. Cadzand: 10 u. Ds. Ten Cate. Groede: 9.30 u. Ds. Boere. Hoofdplaat; 10 u. Ds. Winckel. St. Kruis: 8.45 Ds. Blom. Nieuwvliet9 u. Ds. Schopen hauer. 3ostburg: 10 u. Ds. Fournier. Retranchement7 u. Ds. Barnouw Schoondijke: 10.30 u. Ds. Scho penhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. Bed. H. Doop. Waterlandkerkje2 u. Ds. Wie- 'bosch Uzendijke10 u. de eerw. heer J5. C. Bouwen, hulppredikant. Zuidzande: 10 u. Ds. F. J. ter Beek. Bed. H. Doop. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- nius. Geref. Kerk Hoek: 10 en 2,30 u. cand. G. Th. Rothuizen, van Goes. Terneuzen: 10 en 5 u. Ds. H. Pest man. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. J. Ritsema. Geref. Kerk (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoekt 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til Bed. H. Avondm. Dankzegging. Terneuzen: 10 en 3 u. Stud. J. de Feijter, van Axel. Chr. Geref. Kerk Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente Hoek: Geen dienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds Neerbos, van Vlaardingen. Oud-Gerei. Gemeente Terneuzen: 9.30|, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk Clinge: 7. 8,30 er. u u h Misse Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 U. H. Missen. St» Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H. Missen. Terneuzen: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Dof. Leger des Heils Terneuzen: 7, 10 en 7.30 u. samen» komsten in de zaal; 6.30 u. openlucht Nieuwstraat. GENERALE SYNODE DER GEREFORMEERDE KERKEN. De Generale Synode van de Ge reformeerde Kerken heeft in haar te 's-Gravenhage voortgezette zitting .Donderdag allereerst tot een einde gebracht de zaak van liet onderzoek naar het Gods dienstonderwijs op de openbare scholen. Na enige discussie ver enigde de Synode zich met voor gestelde conclusies. Over het rapport van deputaten voor de samensprelking met de Nederlandse Hervormde Kerk voor de nieuwe kerkorde bracht Ds. J. R. Ger is, van Apeldoorn, rapport uit. De Synode besloot, gezien de bredere opzet van deze zaak vijf deputaten te benoemen. Dr. L. van der Zanden, van Gro ningen, rapporteerde over 't ver zoek van een aantal grotestads- kerkeraden met betrekking tot wijziging van de kerkenorde, waardoor het deze kerkeraden mogelijk wordt ambtsdragers te machtigen namens hen bepaalde handelingen te verrichten. De Sy node sprak op voorstel der com missie uit de kerkenorde niet te wijzigen, maar de kerkeraden een dergelijke opdracht te ver strekken, waardoor overdracht van bestuursmacht van de kerke raden aan de gecommitteerde ambtsdragers niet mogelijk is, terwijl de kerkeraad waken moet tegen een louter formele behan deling van de voorstellen. Vervolgens behandelde de Syno de het rapport over de moeilijk heden onder de Gereformeerde studenten, wellke zaak reeds eer der diende en waarover Prof. Dr. G. B. Wurth, van Kampen, als rapporteur optrad. Na enige dis cussie stelde de Synode de con clusie vast, nadat die enigszins geamendeerd waren. De Synode sprak uit het haar plicht te ach ten de studenten te waarschuwen tegen het gevaar van generalise ren, terwijl zij het afkeurde, dat sommige studenten zich in hun brieven uitlieten over een paar studenten-predikanten op een wij ze, waardoor deze in him goede naam worden aangetast. De Synode besloot de kerken er op te wijzen ernstige aandacht te schenken aan de principiële vorming dezer jongeren. Ook rap porteerde Prof. Wurth over het rapport van generale deputaten van de evangelisatie onder de studerenden en afgestudeerden. Na enige discussie weiden de voorgestelde conclusies geamen deerd aangenomen. Tenslotte rapporteerde Ouderling K. Keekstra, van Wezep, over het rapport van deputaten voor gees telijke verzorging van opvarenden ter koopvaardij. De afhandeling van deze zaak werd uitgesteld. Ten slotte ging de Synode in comité-generaal. MIST VEROORZAAKT AANRIJDING OP ONBE WAAKTE OVERWEG. Donderdagavond omstreeks kwart voor elf is tengevolge van de mist een ongeval gebeurd op de spoorlijn tussen Putten en Nij- kerk. Een jeep met drie inzit tenden wilde in Diermen onder de gemeente utten de onbewaakte overweg passeren. Door de dichte mist is de jeep van de rechte weg afgeraakt .zodat hij tussen de rails kwam te staan. De inzit tenden konden tijdig uit het voer tuig komen, doch zagen geen kans de auto van de baan te zetten of de bestuurder van de laatste die- seltrein uit het Noorden, op het obstakel attent te maken. De die- selreed in volle vaart op de jeep in, die geheel onder het voorste dieselstel terecht kwam en ver nield werd. Persoonlijke onge lukken gebeurden niet. Het voortste stel van de uit twee stellen bestaande trein moest blijven staan. Met snijbranders moest de jeep hieronder vandaan gehaald worden. De reizigers stapten over in het achter diesel- stel, dat terug reed naar Putten, om vandaar over verkeerd spoor de reis voort te zetten. In Amers foort konden de reizigers naar Amsterdam overstappen. De rei zigers voor Rotterdam en Den Haag stapten te Utrecht over in een extra treinstel om met twee uur vertraging op hun plaats van bestemming aan te komen. DIEVENBENDE OPGEROLD. In het afgelopen weekend heeft de Noordwijkse politie in samen werking met de Leidse recherche een dievenbende opgrold. Er wer den 7 verdachten gearresteerd, die inmiddels hebben bekend, een auto te Noordwijk te hebben ge stolen en een inbraak te hebben gepleegd. Verder hebben zij verschillende gestolen voorwerpen verborgen. Een der verdachten, die in de nacht van Zaterdag op Zondag gearresteerd is, is een politieke onderduiker die nog 5 jaren gevangenisstraf tegoed heeft. Vijf verdachten zijn in middels voor de officier van justi- tc Den Haag geleid en door deze in 'bewaring gesteld. De gestolen auto is achterhaald en inmiddels aan de eigenaar teruggegeven. Met een van de verdachten heeft ook de Haagse politie nog een appeltje te schillen. Bim deed alle mogelijke moeite om uit het schietgat te komen maar het lukte niet. Op dat ogen blik naderde Gollie, die zo snel klauterde dat hij zijn achtervol gers een flink stuk achter zich gelaten had. ,,Aha, mannetje, je dacht dat je me te slim af was" zei Gollie treiterend terwijl hij langzaam een groot blinkend mes Bim. te voorschijn haalde. Als enig ling, antwoord probeerde Bim zich los te rukken. Even later was Gollie bij hem. „Nu ontkom je mij niet meer" zei de dwerg en hij lachte zo schril dat het wel tien maai in de toren weergalmde. „Ik moet tijd winnen'" dacht „Tikabera*' riep hij plotse- „Wat wil dat zeggen?' vroeg Gollie verbaasd. „,Een ge heime spreuk?" Maar toen ont dekte hij de bedoeling, „Aha, je wilt tijd winnen!" grijnsde Golue en weer lachte hij dat de stenen in de toren rilden. ARBEIDER VERMOORDDE ZIJN VROUW. Zoals wij Donderdag reeds meldden hebben voorbijgangers aan de spoorbaan Kesteren Nij me,gen het ontzielde tlichaam gevonden van een 26-jarige vrouw uit Valburg Daar uit een nader onderzoek bleek, dat de vrouw .iet door een passeerende trein was gegrepen, zoals aanvankelijk werd verondersteld, heeft het parket te Arnhem haar echtge- r oot, de 2-6-jarlge A. van de B. uit Valburg aan een verhoor on derworpen en hem daarna in ar rest gesteld. Van de B„ een los abeider, heeft thans een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft verklaard, dat Woensdagavond na een woordenwisseling, zijn vrouw de woning met de fiets had verlaten om zich in de richting van de spoorlijn heeft begeven, gevolgd door haar man. Van de B. heeft verklaard, dat zijn vrouw hem in de nabijheid van de spoor lijn met een stok een paar maal zou hebben gslagen. Hij zou haar de stok hebben ontrukt en haar daarmee bewusteloos hebben ge slagen. Daarna heeft hij haar gewurgd. Van de B. heeft daarop het lichaam en de fiets naast de rails gelegd en is naar huis ge gaan. Later heeft hij zijn winter jas bij het lijk gelegd. Aanvan kelijk verklaarde hij, dat zijn vrouw met de jas naar een kleer maker in Zetten was gegaan en niet was teruggekeerd. Nadat hij het sectie-onderzoek in Nijmegen was gebleken, dat de vrouw door wurging om het leven was gekomen, kon hij' deze bewe ring niet langer staande houden. De moord heeft in het ruim 1000 inwoners tellende over- Betuwse dorpje veel opschudding verwekt. Het was wel bekend, dat de verhouding tussen Van de B. en zijn vrouw veel te wensen over lieten. HANDEL IX VALSE BILJET TEN VAN 100 GULDEN. Twee Belgen gearresteerd. Maandag stelde de Nederlandse recherche te Den Haag de politie van Luik ervan op de hoogte, dat zij te Den Haag dé 23-jarige René Mignoiet, afkomstig uit Luik had gearresteerd op het ogenblik, dat deze een vals biljet van honderd gulden ter betaling aanbood. Een handlanger van M. had evenwel, na een vergeefse achtervolging door de politie, per auto weten te ontkomen in de richting van de Belgische grens. De Belgische politie stelde on middellijk een onderzoek in en hield te Luik de 26-jarige Al- phonse Beyers, een Belgisch amateur-zwemkampioen, aan. B. hield aanvankelijk stijf en strak vol niets uitstaande te heb ben met de valse bankbiljetten, doch nadat die, teneinde de sa menwerking tussen Belgische en Nederlandse recherche doelmati ger te doen zijn, naar Maastricht was overgebracht, bekend had, dat hij en B. reeds verscheidene valse biljetten in Nederland van de hand had gedaan, viel ook hij door de mand. B. verklaarde, dat de auto, waarmede hij was gevlucht 360 biljetten van honderd gulden had bevat. Hij had zich van dit valse geld ontdaan door het in een kanaal te Den Haag te werpen. Wat de herkomst der valse briefjes van honderd betreft, be weert hij deze van iemand te Parijs te hebben gekocht. Hij kon slechts een vaag signalement van deze man opgeven, het on derzoek in deze zaak wordt zowel in Nederland als in België voort gezet. Naar aanleiding van moeilijk heden welke in Zuid-Limburg zijn gerezen tussen grossiers van fruit en de Katholieke arbeidersbewe ging, heeft deze laatste Donder dag een telegram gezonden aan de Minister van Landbouw en Voedselvoorziening. In dit tele gram deel de K.A.B. aan de Mi nister mede, dat de coöperatie „Ons dagelijks brood" te Heerlen, welke coöperatie een erkende fruitgrossier en detaillist, op de fruitveiling in Gronsveld een par tij fruit van 15.000 kilo peren heeft gekocht tegen 4 cent per kilo, welk fruit de coöperatie wil verkopen tegen 25 cent per 3 kilo. De grossiers op de Grons- velder veiling hebben verklaard te willen staken, indien dit fruit aan de coöperatie of aan de K.A.B. zal worden geleverd!. De grossiers bleken niet genegen het fruit tegen 3,3 cent per kilo zelf te kopen, hetgeen het doordraaien van grote hoeveelheden goed fruit in het vooruitzicht stelde. De K.A.B. in Limburg dringt er in het telegram bij de Minister ten zeerste op aan maatregelen te treffen tegen het door de K.A.B. gesignaleerde optreden van de grossiers, welke handelwijze vol komen in strijd wordt geacht met de belangen van producenten en copsumenten. Het telegram ver zoekt tenslotte de Minister, on verwijld te willen bevorderen, dat het fruit tegen een redelijke prijs voor het publiek verkrijgbaar wordt gesteld. Het telegram is ondertekend door de voorzitter van de K.A.B., Jan Maenen en de secretaris Jos. Ensiftek, Met ingang van heden, 1 Oc- ces, gesproken kunnen worden, tober, zal de belasting over de Reeds geruime tijd voor de ope- Rijkswaterstaat een aanvang ge maakt met het bergen van het op 1 Juli LI. in de Wielingen ge zonken Belgische motorschip „Marie Flores". Ook de lading wordt geborgen. ZAAMSLAG. Een reuze peer! In ons blad van 29 dezer ver meldden wij als bijzonderheid dat te Sluiskil een peer was geplukt van 7% ons. Thans heeft de heer Geelhoedt er eentje geplukt van 8\'2 ons. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.36 Voor het plattel land; 8.40 Gram.; 9.10 Sport- 9 15 Verzoekprogramma; g.45 Cause rie; 10.00 Gram.; 10.25 Overzicht; 10.50 Amusementsmuziek; 11.15 Cabaret; 12.00 Orkest; 12.30 Voor de jeugd; 12.40 Volksliedjes; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Amu sementsmuziek; 13.50 Even afre kenen heren; 14.00 Gram.; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Piano; 10.05 Fïlmpraatje; 15.20 Gram.; 15.35 genoemde kostwinnersvergoe- ning verdrong zich. een talrijk oe7 mu^ek - 16 30 s^rt- 17 oo dingen door middel van inhou- j publiek voor de vrijwel herme- li6.361 Spont, 17.00 ding worden geheven, en wel op 1 tusch gesloten deuren van de fangveremgmg17.45 Vrouwen- de zelfde wijze als de loonbelas- door de heer v. d. Slikke voor dit koor; 18.05 Sport; 18.30 Voor de ting. Tot dusver vond op de doel belangeloos beschikbaar ge Van verschillende zijden zijn in de laatste tijd vragen gesteld over de wijze waarop de kost winnersvergoedingen, toeko mende aan verwanten van mili tairen der Koninklijke land macht, belasting wordt geheven. Ten einde aan de daarbij naar voren gebrachte bezwaren zo veel mogelijk tegemoet te ko men, heeft de Minister van Fi nanciën, in overleg met zijn ambtgenoot van Oorlog, thans de volgende maatregel genomen. kostwinnersvergoedingen geen inhouding voor belasting plaats, doch werd de belasting geheel door middel van aanslagen ge heven. In de toekomst zal een belangrijk deel van deze aansla gen achterwege kunnen blijven, omdat de belasting dan reeds door de inhoudingen zal zijn voldaan. Het vorenstaande heeft geen betrekking op de kostwinners vergoedingen toekomende aan de verwanten van militairen der zeemacht, aangezien voor de be lastingheffing over deze vergoe dingen een andere regeling geldt. Naar aanleiding van het ook door Uw daghlad overgenomen persbericht, dat het Katholieke Thuisfront uit de NTWIN is ge treden, doch. dat de verzorging der Kerstpakketten voor dit jaar nog door de NTWIN blijft ver zorgd, moge ik de belangstellende inwoners er op wijzen, dat bij mij op het Stadhuis nog enige etiket ten voor deze Kerstpakketten verkrijgbaar zijn tegen betaling van 5 per stuk. Op dit etiket wordt dan de naam vermeld van de zender (of van de zenders, wanneer men het bedrag van 5 voor één persoon te veel vindt en men met elkaar eén pakket zen den wil)De NTWIN zorgt dat het pakket wordt doorgezonden. Het is niet mogelijk, dat een pak ket rechtstreeks naar een met 'name genoemde militair wordt gezonden. Deze. Kerstpak-ettenactie sluit op 31 October 1949. Ik heb nog honderd etiketten. Laat Terneu zen zorgen, dat er ook dit jaar weer- militairen in Indonesië een pakket uit deze gemeente ontvan gen waaruit blijkt, dat ook wij met hen meeleven bij de uitoefe ning van hun vaderlandse plicht; die er waarlijk niet gemakklijker op geworden is. P. TELLEGEN. Bij het verrichten van werk zaamheden aan 'n loods van de scheepswerf Gebrs Suurmeyer te Foxhol viel Donderdag de tim merman Jansen uit Hoogezand door een zwakke plek in het dak. Hij viel zeven meter en kwam op platen ijzer terecht. Zwaar ge wond werd hij naar het acade misch ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar hij enige uren later is overleden. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET PIJNEN EN GRIEP, 20 TABLETTEN 7Sc. DOOR PETER BARON (Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Mans.) 117) Nadruk verboden. Kaye keek haar aan, maar gaf geen antwoord. „Was Keating zo verstandig, dat hij mijn verhaaltje niet geloofde, toen Dennis Ralph vermoordde?' raasde zij. „Neen, hij heeft er geen ogenblik aan getwijfeld, dat ik wakker werd door de val, en dat ik verschrikkelijk onder de in druk was. Die domkop die suftfer! Ik was wakker, zeg ik .je. ik hoorde het allemaal gebeu ren; hoorde Ralph vallen en lachte bij mezelf. Het was erg grappig, vind je niet. Kaye, dat Dennis een moord moest begaan, om iets te krijgen, dat ik al in handen had? Ik moest op mijn lippen, bijten, om mijn lachen in te houden, Kave Ik zou wat gre- REPATRIËRENDE militairen Met het troepentransportschip „Zuiderkruis" vermoedelijke aan komst te Rotterdam 10 October 1949, repatriëren de volgende Zeeuws-Vlaamse militairen:- J. A. Pattist, Retranchement; A. J. Versprille, Breskens; G. J. de Zeeuw en J. J. de Vos, Zaam slag; J. Hoop, Lamswaarde, Hon tenisse;' D. J. de Smit, Graauw. WIJZIGINGEN BETREFFENDE SCHEEPVAARTWEGEN. In verhand met herstelwerk zaamheden aan de Westelijke binnenvloeddeur van de midden- sluis van het kanaal dbor Zuid- Beeland te Wemeldlhge zal de scheepvaart door cüe sluis zijn gestremd van Maandag 3 October tot en met Zaterdag 8 October 1949 of zoveel korter ais mogelijk of langer als nodjg zal blijken te zijn. TERNEUZEN. Speciale cursus in die Ambachtsschool- Reeds enkele jaren werd aan de Ambachtsschool een cursus gegeven welke de grondslag vormde voor verdere theoretische onleiding voor toelating middel bare technische school of machi- nistenschool en voor het diploma algemene ontwikkeling nijver heidsonderwijs. Dit laatste di ploma wordt vereist om na ver dere studie examen te kunnen doen voor leraar bij het nijver heidsonderwijs. Werden voorheen hiervoor en- kek lessen overdag gegeven, thans zijn deze naar de avond uren verschoven. Hierdoor zullen vele anderen van deze opleiding kunnen profiteren. Men deelde ons van bevoegde zijde mede, dat door onbekend heid vele jongens een andere en moeilijker weg gaan bijv. via schriftelijk onderwijs. Voor de verdere ontwikkeling van leerlingen met diploma Mulo A of Ambachtsschool is het in stellen van deze cursus toe te juichen. Voor nadere bizonderheden verwijzen we naar de advertentie, voorkomende in dit nummer. Geslaagd. Te Rotterdam slaagde voor het doctoraal examen in de Economi sche Wetenschappen, onze stad genoot de heer R. J: Dees. BIERVLIET. Dodelijk ongeluk. Vrijdagmiddag, na school tijd, 'stak de 8-jarige Adri Dre- vè, wonende Oudelandsestraat alhier, de Gentsestraat over. Hij zag de met een matig vaartje rijdende vrachtwagen, die be stuurd werd door de heer Lands heer uit Terneuzen, niet. Het ge volg was, dat hij tegen de auto aan liep, eert slag kreeg en om ver tuimelde. Aanvankelijk zag het er niet zo erg uit en meende men, dat 't knaapje er met enkele flinke vleeswonden van af zou komen. Dokter Hage verleende de eerste hulp en vervoerde hem naar het ziekenhuis te Oostburg. Gisteravond is het jongetje, dat enigst kind was, overleden. De chauffeur van de vracht auto treft geen schuld. SCHOONDIJKE. Bazar. Zo de bazar -ten bate van het interieur der Ned. Herv. Kerk zich in de volgende dagen in een zelfde belangstelling mag ver heugen als op de openingsdag, dan zal zeker over 'n groot suc- stelde schuur en'met ongeduld werd het ogenblik verbeid waar op de officiële opening zou ge- q^bipiipn Te ruim 17 uur nam Ds. ML Schopenhauer het woord, waar bij hij er aan herinnerde hoe op 24 Maart van dit jaar de eerste: steen werd gelegd voor de bouw van de nieuwe Ned. Herv. kerk. te Schoondijke. Spr. wees er voorts op, dat ook 30 September een zeer gedenkwaardige dag is, daar juist op de middag van de ze dag de koperen haan op de toren kon worden gezet. Ds. Schopenhauer noemde dit een top-prestatie, doch eveneens wilde hij een topprestatie noe men, datgene wat werd verricht bij de voorbereiding tot het tot stand komen van deze ba zar. Het was spr. een bijzonder genoegen deze bazar te mogen openen, temeer daar dit een af sluiting betekende van de eerste periode welke de buitenkant van de nieuwe kerk betrof en dit ge beuren de tweede periode, n.l. de binnenkant van de kerk inluid de. Ds Schopenhauer sprak de hoop uit, dat ook spoedig de der de periode: de geestelijke op bouw der gemeente zou kunnen aanvangen. Vervolgens sprak hij zijn waardering uit jegens allen; die hun medewerking verleen den bij het tot stand komen van deze bazar en ofschoon hij geen namen wilde noemen, moest zd. toch een uitzondering worden gemaakt voor de Vrouwenver eniging „Martha en Maria", die 't initiatief nam tot het organi seren van deze bazar en aan de tot standkoming daarvan haar volle medewerking verleende. Ook wilde hij een speciaal woord van dank richten tot de heer v. d. Slikke, die zijn schuur belan geloos afstond voor het goede doel. Ds. Schopenhauer wees er voorts op, hoe alles tot stand ge komen was door onderlinge sa menwerking en heette hierna de vertegenwoordigers der officiële instanties hartelijk welkom, waarna hij de President-Kerk- voogd, de 'heer Brakman, ver zocht, ten teken van de officiële opening der bazar de poort te willen openen. Nadat laatstgenoemde hier- aan had voldaan, stroomdfe een talrijk publiek de bazar binnen en hadden de diverse attracties zich zeker niet over een gebrek aan belangstelling te beklagen VLISSINGEN. Minstuitkering aan leden van personeel van ;,De Schelde' Naar wij vernemen, zal aan hen. die in 1948 bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" in dienst waren, gisterenavond een winstuitkering worden uitbetaald van vijf uurlonen voor elke volle kalendermaanddienst in 1948, dus 60 uurlonen wanneer het volle jaar is gewerkt. Voor degenen, die een vast weekloon genieten bedraagt de uitkering 1 week loon. De directie- hoopt ook in de volgende jaren in staat te zijn een winstuitkering te doen. Zij dringt echter aan op het leveren -van normale arbeidsprestaties, en behoudt zich het recht voor in bepaalde gevallen de winstuitke ring geheel of gedeeltelijk achter wege te laten. Van eventuele korting zal dan de betrokkene tevoren in kennis worden gesteld en hij zal in de gelegenheid zijn eventueel schriftelijk bezwaren in te dienen. Over dit bezwaar zal in overleg met het bestuur van de arbeidsvertegenwoordiging be slist worden. strijdkrachten; 19.00 Kinder- dienst; 20.00 Nieuws; 20.05 Actu aliteiten; 20.15 Populaire muziek; 20,4® Hersengymnastiek; 21.10 gitaarspel; 21.30 Hoorspel; 22.05 Pop. muziek; 22.25 Cabaret; 23.00 Nieuws; 2315 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.26 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 9.45 Gram.; 10.00 Prot. Kerkdienst; 11.30 Gewijde mu ziek; 12,15 Apologie; 12.35 Gram.; 12.40 Amusementsorkest; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Orkest; 13.45 Boekennieuws; 14.00 Orkest; 14.30 Hoorspel; 16,15 Reportage; 16.30 Vespers; 17.00 Ger. Kerkdienst; 18.30 Gewijde muziek; 18.50 Gram.; 19.00 Ka merkoor; 19.15 Kent gij- Uw Bij bel?; 19.30 Nieuws; 19.45 Actu aliteiten; 19,52 Boekbespreking; 20.05 De gewone man; 20.12 Gev. programma; 22.45 Avondgebed 23.00 Nieuws; 23.15 Amusements muziek. BRUSSElL VI.: 12.00 Gram.; 12.15 Amusementsorkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Voor de soldaten; 14.00 Gram.; 15.00 Reportage; 16.45 Gram.; 17.00 Orkest; 18.30 Godsdienstig half uur; 19.00 Nieuws; 19.30 Bonte avond; 21.30 Actualiteiten; 21.45 Dansmuziek; 22.00 Nieuws; 22,15 Verzoekprogramma; 23.00 Nws; 23.05 Gram. MAANDAG 3 OCTOBER 1949. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.40 Orgelspel; 9.00 Gram.; 10.00 Voor de ouden van dagen; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Voor de zieken; 11.25 Piano; 11.40 Voordracht; 12.00 Gram.; 12.15 Accordeonorkest; 12.30 Me dedelingen; 12.38 Accordeonor kest; 12.55 Kalender; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 13.45 Koor; 14.00 Gram.; 14.30 Lezing; 14.45 Gram.; 15.10 Hoorspel; 16.10 Opera; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Kwartet; 17.45 Het rijk over zee; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara-varia; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00- Klankbeeld; 19.30 Gram.; 19.45 Landbouwruibriek; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Sextet; 20.45 De ducdalf21.10 Cabaret; 21.45 Causerie; 22.00 Orkest; 23.00; Nieuws; 23.15 Gram. HJLVERSU1M II: 8.00 Nieuws; 8.10 Sport; 8.20 Koraalzang; 8.45 Gram.; 9U.5 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.20 Voordracht; 11.40 iPiano; 12.10 Koperkwartet; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Orgelspel; 13.00 Nws; 13.IS Mandollnemuziek; 13.45 Gram.; 14,00 Schoolradio; 14,35 Koor; 15.00 Lichte muziek; 15.35 Strijkkwartet;, 16.00 Bijbellezing; 16..-45 Gram.; 17.00 Voor de kinde ren; 17.15 Orgelspel; 17.45 Gram,;; 18.00 Pianoduo; 18.20 Sport; 18.30 Gram.18.45 Boekbespreking; 19.00 Nieuws; 19.15 Engelse les; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.15 19.30 Gram.; 19.40 Radio-krant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.15 Strijkkwartet; 21.00 - Hoorspel; 21.35 Gram.; 21.50 Reportage; 22.00 Gram.; 22.15 Commentaar; 22.25 Kwartet; 22.45 Avoudover denking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. geven hebben, als ik Dennis' ge zicht had kunnen zien, toen hij mijn briefje las het briefje, dat ik nauwelijks een uur tevoren in de safe gelegd had. Was dat niet grappig? Vooruit, lach ,jouw ar me verstandige gek!" Ze schoot in een akelige lach bui. „Verstandig jij! Ja, maar toch niet zo verstandig, dat je aan je graf zult ontsnappen. Ja, je -graf! Ik heb het voor super intendant Kaye gegraven, en su- perdntendant Kaye moet er in zij aan zij met Larry Wade! Een ongelukkige jonge man was dat. Hij wou zich voor doen als super intendant Kaye en dat is zijn dood geweest. Als ik me had kunnen herinneren, waar ik zijn ogen tevoren had gezien zou Ik hem hebben laten ontsnap pen." Zij zweeg even en staarde door het raam. „Het graf", fluisterde ze. „En niemand zal het ooit weten, Kaye. mensen met hun hersens als ma- d«n zal je baten. Jan ligt hulpe loos boven, hersenschudding die prachtige gezonde hersens. Zij keek neer op de bewusteloze Larry en gaf hem een schop. Een zwak gekreun, ontsnapte de ge wonde en de verschrikkelijke grijns verscheen weer op haar ge zicht. „Daar heb je nou jullie ver standige mensen! Jan, die altijd hier in de kamer plannetjes zat te maken die stommeling! Zou hij het ook gedaan hbeben als hij geweten had, dat ik in de garage aan mijn dictograaf al zijn sa menzweringen kon afluisteren Zelfs nu weet hij nog niet, hoe ik Clem vóór kon zijn, toen die Lar ry's flat wou overvallen." Die herinnering -scheen haar plezier te doen, want ze lachte stilletjes. „Ik heb alles gehoord, Kaye, aan mijn dictograaf die heeft mij een hoop verteld. Zo kon ik vóór Cham op Larry's flat zijn. Geen hulp van ai die gezonde maar lk vond zijn strookje niet. Aan de ingehouden bedragen zal in overleg met het bestuur een algemene stemming worden ge geven. I>e directie verwacht echter, dat zij niet van deze bevoegdheid gebruik zal behoeven te maken. Berging van een gezonken schip- Van der Tak's Bergingsmaat schappij heeft in opdracht van de Hij was verstandig, die en ik kon niet lang zoeken omdat je dikkoppige Keating met Clem naar boven kwam - ik vraag me af, hoe die verliefde kerel mij herkende? Maar hij heeft er voor betaald, voor zijn ontdekking! Ik heb hem neergeschoten, Kaye en ben er vandoor gegaan door de deur van het flat er tegen over. Kaye luisterde met aandacht hoewel hij zorgvuldig elk teken van belangstelling vermeed. „Het geluk was met onze C!eim," vervolgde Barbara pein zend. „Maar hij was zo dwaas om terug te keren naar Reigate die gek! Hij wist, wie ik was en toch keerde hij terug. Misschien om Jan te waarschuwen. Was dat loyaliteit van hem? In dat geval heeft hij het duur genoeg betaald. Ik wachtte hem op, en hoewel hij achterlangs kwam, zag ik hem de tuin inwankclen. Ik was het, die de beestachtige Alice Greer knevelde en die Clem de twee de kogel gaf, om zeker te zijn dat hij me niet meer voor de voeten zou lopen!" Ze begon weer luid te lachen en schudde van plezier. jan heeft nooit geweten, wat 't me kostte om me slapend te houden, toen hij mij met alle ge weld wakker wou maken. Hij is niet erg snugger. Hij dacht zelfs dat er twee poeiers in mijn slaap drankje gedaan waren en dat was oolk zo, maar ik heb het niet uitgedronken, o neen! Ik liet hem net naar mijn pijpen dansen als lk verkoos als de poppen in een poppenkast, en ik trok aan de draadjes. Ze zei, dat mijn moe ders familie aanleg voor krank zinnigheid had, maar ze heeft ook een grote bekende toneelspeelster voortgebracht mijn moeder, en een nog grotere onbekende toneel speelster mijzelf." Die inval verschafte haar veel genoegen en het krankzinnige licht in haar ogen vlamde op toen zij het over haar eigen vernuft had. (Wordt vervolgd.) BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.30 Land- bouwpraatje; 12.40 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Voor de vrouw; 15.00 Gram.; 17.05 Nieuws; 17.15 Orkest; 18.00 Gram.; 18.26 Boekbespreking; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 10.50 Ra diofeuilleton; 20.00 Kamerorkest; 2100 Actualiteiten; 21.15 Gram.; 21.30 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 22.55 Nieuws. „GROETEN I IT HILVERSUM" Klanken en stemmen van be kende radio-figuren dringen da gelijks door tot in de huiskamer. Menig luisteraar zou echter ook wel eens „in levenden lijve" met zijn „radio-huisgenoten" kennis maken. De K.R.O. komt aan dit verlangen tegemoet met haar nieuwe winter-toumée: „Groeten uit Hilversum". Onder dit motto worden U een serie prentbriefkaarten gezonden door bekende K.R.O. medewer kers. De namen van deze afzen ders staan borg voor een keurig verzorgd amusements-programma. Het „Orkest Zonder Naam" o.l.v. Ger de Roos, met medewer king van „De Drie Musketiers", zal U, bijgestaan door het trio Roland Wagter, Toby Rix en Dick Harris, een geheel nieuw programma presenteren. Woensdag 12 October a.s wordt Terneuzen onder deze stapel K.R.O.-prentbriefkaarten bedol ven. Elders in dit blad vindt U een advertentie met nadere gegevens

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2