Politieke situatie in Indonesië Het Britse devaluatiedebat Enorme brandte Finsterwolde Amerikaanse Staalindustrie De Belgische Koningskwestie I I Lezers die schrijven ZATERDAG 1 OCTOBER 1949. Amerikaanse kustwacht zoekt Italiaanse vliegers Het grenscorrectiebesluit Geheime bijeenkomst in West-Berlijn Koningin Julianafonds keert bijna 4 ton uit Prof. Weinberg beschuldigd van ver raad atoomgeheim aan Sovjet-Unie Concessie aangevraagd voor aardolieveld in Overijssel HOOGWATER De verhouding tussen Amerika en de Sovjet Schadevergoeding gewezen politieke deliquenten Amerikaans fonds voor atoomwapens Slagers spraken met Minister Mansholt Spanning in het Oosten Het Argentijnse wets ontwerp voor de politieke partijen WEElïS VER W ACHTIN G medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagochtend tot avond. Plaatselijk enkele bullen. Over het algemeen veel be wolking met plaatselijk en- hele buien. Meest matige wind uit Noordel. richtingen Weinig verandering in tem peratuur. FranKering bij Abonnemenx Terncu Onder Reaacnonele leiding van P. L. D. J, van Oeveren Redactie-adres: VRIJE 5e Jaargang No- 1232 Noordstr. 55-57, Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Uitgave Stichting „De Vrije Zee - - it dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 et-; minimum per advertentie 1,50. inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Abonne mentsprijs 3,90 per kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan. Oct. Opk. Ond. Opk. Ond. 1 6.40 18.19 17.— 2 6.41 18.17 17.18 0.59 3 6.43 18.14 17.31 2.16 4 6.45 18.12 17.41 3.31 5 6.46 18.10 17.51 4.43 6 6.48 18.08 17.59 5.54 7 6.50 18.05 18.09 7.04 8 9 6.52 18.03 18.19 8.15 6.53 18.01 18.32 9.27 10 6.55 17.58 18.49 10.42 Naar Aneta verneemt, is gis terenochtend ten paleize te Ba tavia een aanvang gemaakt met besprekingen, welke periodiek worden gehouden tussen ae hoge vertegenwoordiger van ae Kroon en zijn gedelegeerden in de negara's, alsmede met de regeringscommissarissen voor Midden- en Oost-Java. Waar schijnlijk zal bij dit overleg ook een Nederlands voorstel betref fende de bestuursvoering op Java in de periode, welke voor afgaat aan de overdracht der souvereiniteit, een onderwerp van gesprek zijn. Gisterenochtend waren te Ba tavia noch bij de Republikeinse delegatie noch bij de Nederland se autoriteiten bijzonderheden bekend omtrent eventuele be sluiten 'van de Republikeinse regering met betrekking tot de door Mr. s'Jacob overhandigde voorstellen. Van Nederlandse zijde ver nam Aneta, dat men dezer da gen Mr. Susan to Tirtoprodjo en Mr Wongsonegoro, resp. voor zitter Van de Republikeinse de legatie in Indonesië en Minister De Amerikaanse kustwacht hieeft Donderdagavond meege deeld, dat men het zoeken naar de twee vermiste Italiaanse vlie gers Giovanni Bordello en Camil- lio Barioglio, die sedert '16 Sep tember worden vermist nadat zij in een één-motorig licht vliegtuig van de Azoren waren opgestegen, heeft gestaakt. Men was het zoeken begonnen naar aanleiding van berichten, dat het vliegtuig in de buurt van de Bahama-eilanden ronddreef en dat beide vliegers nog in leven waren. De Italiaanse reddings dienst heeft thans medegedeeld, dat de boodschap, die van de beide vliegers ontvangen zou zijn, uitgezonden was door een ama teur-radiostation en niet door de radiodienst van de Italiaanse marine. Men zal trachten het amateur-station op te sporen om te vernemen hoe de boodschap werd opgevangen. De Italiaanse ambassade te Washington heeft gemeld, dat „alle autoriteiten het geval als een verzinsel be schouwen". •De Viiegcra hadden zonder tus senlanding van Lissabon naar New York willen vliegen. Zij wil den door hun vlucht geld hijeen- brengen voor „Jongensstad" voor Italiaanse oorlogswezen. Zij wa ren wegens benzinegebrek ge dwongen op de Azoren weer te landen. van Bmnenlandse Zaken, tevens voorzitter van de Republikeince vertegenwoordiging in de Cen trale Gemengde Commissie, te Batavia verwacht. De correspondent van Aneta te Djokja heeft inmiddels uit welingelichte kringen verno men, dat het plan-s'Jacob door de Republiek zal worden aan vaard, doch met enige amende menten. Volgens genoemde „Daerah Istemewa" worden ge geven, gelijk aan die van Djokja. Overigens gaf men in deze kringen toe, dat het afbakenen van de patrouillegebieden in en kele streken een zeer ingewik kelde procedure is, tengevolge waarvan men genoodzaakt was over te gaan tot het instellen van gemeenschappelijke pa trouillegebieden, waarin bij toerbeurt wordt gepatrouilleerd door de T.N.I. en door Neder landse strijdkrachten. In West- Java kan deze gang van zaken kringen zal aan Solo, zodra dit zonder moeilijkheden worden gebied aan de Republiek zal zijn gehandhaafd, aldus verklaarde teruggegeven, de status van men in genoemde kringen. Op onze administratie ligt voor belanghebbenden ter inzagede lijst van het Troepentrans portschip „Zuiderkruis"' ver moedelijke aankomst te Rot terdam 10 October 1949.C Na een dqbat van drie dagen heeft het Britse Lagerhuis een motie van de oppositie verworpen, waarin de economische politiek der Regering wordt afgekeurd. De Liberalen stemden met de Oppositie mee De Regering verkreeg ongeveer 40 stemmen min der dan gewoonlijk. Bij belangrijke debatten gaan gemidddld 25 a 30 stemmen verloren door ziekte of reizen. De stemver houding was 350 tegen 212. Mei 342 tegen 5 stemmen werd een motie van vertrouwen in de politiek der Regering met betrekking tot de devaluatie en haar economisch beleid aanvaard. De Oomservtatieven onthielden zich van stemmen. welke door verzekering ge dekt wordt, beloopt volgens een voorlopige raming onge veer 300-000. De boerderij, van de heer O. Smith werd mede bewoond door twee arbeidersgezinnen. Zeven tien personen zijn door deze brand dakloos geworden. BRANDWEER STOND MACHTELOOS Een enorme brand heeft Donderdagmiddag te Finsterwolde gewoed. De brand ontstond in de modelboerderij van W- ten Have. De brandweer van Finsterwolde, die ijlings te hulp was geroepen kon niets uitrichten, daar het blusmateriaal weigerde- De ter assistentie ingeroepen brandweren uit Beerta en MidwoWa moesten onder zeer moeilijke omstandigheden werken, daar de brandgracht, die hier omdat er geen waterleiding is, langs dei boerderij loopt, zeer weinig water bevatte. Welda was de boerderij een laaiende vlammenzee. Toen het koren en voederhooi vlam vatten sloeg de brand over naar de mo delboerderij van de heer O.Smith en kon men niet voorkomen dat ook deze boerderij, die op 20 me ter afstand van die van de heer Ten Ha/ve staat, een prooi der vlammen werd. Buren hielpen zoveel ze konden om de inboedels te redden. Een grote partij land bouwwerktuigen ging verloren en enkele varkens kwamen in de vlammen om. Tijdens de blussingswerkzaam- heden stortte een der muren in, waardoor de brandweerman P. Jurjens uit Finsterwolde zich ge noodzaakt zag van 6 meter hoog te uit een venster te springen. Hij liep daarbij een armfractuur en een enkelblessure op en werd naar het Winschoter ziekenhuis overgebracht, evenals mevr. De VoogdGrijze, een der toeschou wers, die een schouderfractuur opliep doordat zij kwam te vallen. Over de oorzaak van de brand kon men ons nog niets definitiefs mededelen. De familie Ten Have ver toeft op het ogenblik met va- cantie in Zeeland. De schade, In Staatsblad J 449 zijn enige wijzigingen van het grenscor rectiebesluit opgenomen. Tot nogtoe waren daden van be schikking over onroerend goed onmogelijk. Deze bepaling was vervat in artikel 26 lid 2 van het grenscorrectiebesluit. Het on derhavige Kon. Besluit trekt deze bepaling in, Waardoor het rechtsverkeer in de toegevoegde gebieden is vrijgekomen. Voorts is bepaald, dat het Ne derlandse recht op de beschik kingen over onrperend goed (verkoop, hypotheek, enz.) van toepassing is. In een ander Staatsblad heeft de Minister van Financiën enige nadere voorschriften openbaar gemaakt. Het wordt voor Duitse rechts personen in de toegevoegde ge bieden mogelijk, een rechtsvorm van het Nederlandse recht aan te nemen (behoudens enige uit zonderingen). Deze bepaling, die b.v. voor Boerenleenbanken van belang is, werd in het leven geroepen om de credletgeving te vergemakkelijken. Een en an der is geregeld in een nieuwe tekst van art. 25 van het be sluit. Het betreft hier de laatste al gemene maatregelen van be stuur op grond van de grens- correctiewet, aangezien de wet de termijn voor de Koninklijke besluiten doet eindigen op 1 October 1949. AMERIKAANSE STAALIN DUSTRIE TREFT VOORBE REIDINGEN VOOR HET STILLEGGEN DER BEDRIJ VEN. De Bethlehem Steel Corpora tion en de Republic Steel Corpo ration, na de United States Steel Corporation de grootste staal- producten in de Ver. Staten heb ben de onderhandelingen met de Verenigde staalarbeiders, de vak vereniging van staalarbeiders, die is aangesloten bij de C. I- O-, afgebroken. De onderhandelingen van de Bethlehem Steel Corp. met de vakvereniging zijn mislukt, door dat de vakvereniging volhardde in de eis, dat de maatschappij de kosten voor pensioennen en soci ale verzekering, ten bedrage van 10 dollar-cent per uur, geheel voor haar rekening zou nemen. De organisatie verwierp het voorstel van de maatschappij volgens het welk van de arbeiders ook bij dragen verlangd worden. Zij achtte dit in strijd met de aan- De drie commandanten van West-Berlijn zijn gisteren enige uren in geheime zitting bijeen geweest. Er zou geen communi qué worden uitgegeven. Men gelooft te Berlijn, dat het verzoek van Prof. Reuter, burge meester van West-Berlijn, en van de anticommunistische on afhankelijke vakbond (U. G. O.) om de spoorwegen in de Westelijke sectoren onder con trole der Westelijke Geallieerden te plaatsen, bovenaan de agen da stond. (Volgens een oude viermo- gendhedenovereenkomst hebben de Sow jets de absolute controle over alle spoorwegen in de vier sectoren van Berlijn). Bij de levendige gedachtewisse lingen kwam partij-polemieken naai' voren en ook deden de aan staande algemene verkiezingen hun invloed gelden. Het debat werd voortgezet door de minister van volksge zondheid. Bevan, die een felle aan. val op Churchill deed in antwoord op diens verklaring van Woens dag. Ghurchills rede was een „opgeblazen blaas met leugens" die hij met „de degen der waar heid" wilde doorprikken. Chur chill diende zich uit het openbare leven terug te trekken „teneinde zijn reputatie niet nog meer te schaden". Engeland had in 1935 voor het laatste een gunstige 'be talingsbalans gehad en de Labour- regering had een bankroet-land" geërfd. De Conservatieve rege ring had de werkloosheid en de „halve hongersnood" gemaskeerd. Bev&n zeide van oordeel te zijn, dat de Conservatieven Churchill „als vuile handschoen" zouden wegwerpen, indien zjj aan de re gering zouden komen. Hij deed tenslotte een beroep op de Britse arbeiders er geen gebruik van te maken van de moeilijkheden waar in het land verkeerde. Hij ver trouwde dat zij aan deze oproep gehoor zouden g-even, Lyttleton, minister voor de pro ductie tijdens de oorlog zeide, dat een der wegen om aan een crisis te ontkomen er in bestond, dat de arbeiders langere uren zou den maken. Bij omwisselbaar- heid van het Pond .waarover nog geen enkele officiële woordvoer der had gesproken, zou Engeland de leiding in het sterling-gebied kunnen herkrijgen en zodoende na Amerika de tweede plaats met betrekking tot de wereld-finan- ciën kunnen innemen. De Brits-Amerikaanse beta lingsbalans kon niet worden her steld op basis van de huidige han del of de verhoging van de ex port. Indien Engeland investering van overzee wenste diende het zijn nationnalisatie-program op te ge ven. Anthony Eden, plaatsvervan gend leider van de Oppositie, drong aan op een nauwere unie met het Gemenebest en 'n nog in_ tiemere samenwerking in alle op zichten wat politiek en economie betrof met de landen van West- Europa. De deelnemrs aan Eu ropese samenwerking dienden ge raadpleegd te v/orden bij het ne- Hij critiseerde Cripps in deze en wees er op, dat de Franse rege ring de Britse kanselier het vo rige jaar tijdig op de hoogte had gebracht van haar voorstellen tot devaluatie van de franc. Premier Attlee verweet Churchill in de slotrede, dat deze een aanval had gedaan op de integriteit van kanse lier Stafford Cripps. Churchill kon zeer groot doch ook zeer klein zijn en het speet hem, Attlee, als hij zag, dat Churchill afdaalde tot gemeenheden, zoals Woens dag. Zulks kwetste niet de kanselier, doch deed Chur chill in waarde dalen. Attlee ontkende, dat de wijze waarop de devaluatie was aan gekondigd gebrek aan eerbied je gens de Europese partners van Engeland had getoond. Hij zag de mogelijkheid niet van een mas sabijeenkomst lang van te voren, waarop de verandering van de koers besproken had kunnen wor den. Er waren pogingen gedaan om de gehele verantwoordelnlcheid voor de tegenwoordige positie op de Labour-regering te schuiven. Het communiqué, dat te Washing ton was uitgegeven na de Ame rikaans-Canadees-Engelse bespre kingen, had duidelijk uit doen ko men dat 't vraagstuk niet slechts Engeland of zijn verhouding met Amerika betrof doch het gehele sterlinggebied. Het vormde een werelvraagstuk. De Britse rege ring had ook geen klachten uit het Gemenebest gehoord over de wijze waarop het devaluatievraag. stuk was medegedeeld. Eden had bijvoorbeeld gevraagd, waarom geen overleg met Frankrijk was gepleegd. Zulks zou echter tijd gevergd hebben en hoe wijder het gebied van overleg zou zijn ge weest, des te groter was het ge vaar geworden. De Britse deel neming aan de CEIEC, het Brus selse verdrag en de Raad van Eu ropa vormde het bewijs te over van Engeland verlangen om tot het uiterste met de andere Euro pese landen samen te werken en de mededeling van Woensdag, dat Engeland een verhoogde invoer uit Europa toestond zonder in- voervergrj ming bewees, dat En geland niet tfacli, Le zich van de Europese handel af te sluiten. Het Lagerhuis verdaagde zijn Volgens de Katholieke „La Libre Belgique" heelt ae Belgi sche Minister-President, Gaston Eyskens, tijdens een bijeen komst van het Nationale Comité der Katholieke Volkspartij ver klaard voornemens te zijn zich in de tweede helft van October naar Koning Leopold te Pregny (Zwitserland) te begeven. Hij zal hier met de Vorst van ge dachten wisselen over het hou den van een volksraadpleging over diens terugkeer. Met de debatten in de Senaat over het houden van deze volks raadpleging zal onmiddellijk na de parlementaire vacantiè een begin worden gemaakt. Zoals indertijd reeds bericht, is het voorstel tot het houden van een volksraadpleging door de Senaatscommissies voor bin nenlandse Zaken en Justitie aangenomen, waarbij de Socia listen tegen stemden en de Li beralen zich van stemming ont hielden. Omtrent de voorwaarden waaronder de volksraadpleging zou moeten worden gehouden, is echter nog niets vastgesteld. De Socialisten, die in principe tegenstander zijn van een volks raadpleging, omdat zij deze in strijd achten met de grondwet, zijn niettemin bereid zich bij een plebisciet over de terugkeer van de Koning neer te leggen, indien van te voren wordt be paald, dat deze 66 procent der stemmen in het land op zich moet verenigen. De Katholie ken blijken niet verder te wil len gaan dan 55 procent, terwijl de Liberalen het percentage op 60 procent vastgesteld wensen te zien. Intussen hebben de Li berale en Socialistische Walen met nadruk laten weten, dat zij een regionale volksraadpleging wensen. Volgens hen is het on juist de Vlamingen toe te staan Wallonië een koning op te drin gen, voor wie het niets voelt. Verwacht wordt, dat de wet gevende Kamers na de 18de October weer bijeen zullen ko men en de algemene indruk te Brussel is, dat Eyskens alles in het werk zal stellen om aan het thans reeds bijna vijf jaar sle pende koningsvraagstuk, op welke wijze dan ook, een einde te maken. Het Koningin Julianafonds keert in 1949, het eerste jaar van zijn bestaan, bijna vierhonderd duizend gulden aan subsidies voor maat schappelijke doeleinden uit. Voor verzorgingsinstellingen, zieken huizen en sanatoria is 55.000 gul den beschikbaar gesteld. Voor wijk- en kraamzorg 29.000 gul den, naar de Jeugdzorg gaat een bedrag van 175.000 gulden, waar naast voor zorg voor onvolwaar- digen subsidies tot een bedrag van 26.800 gulden worden ver strekt. Voor geestelijke volks gezondheid keert het fonds 23.880 gulden uit en voor diverse vereni gingen en instellingen van maat schappelijke aard, die niet onder de genoemde categoriën vallen, is een bedrag van 72.550 gulden uitgetrokken. Totaal heeft dit fonds dus 83.930 gulden uitge keerd. Bij het aanvaarden van de rege ling door Koningin Juliana op 4 September 1948 werd dit „natio nale fonds ter bevordering van maatschappelijk werk"' gesticht. Doelstelling van het fonds is niet zich bezig te houden met maat schappelijke zorg, doch organisa ties, die op dit terrein, werkzaam zijn en in fiannciële moeilijkheden verkeren, welke moeilijkheden met het geven van een éénmalige subsidie op te lossen zijn, voort te helpen. Ten behoeve van het fonds heeft de gouden koets vele maan den lang aan boord van een ten- stellingsschip door Nederland gevaren. Ook op andere manieren wordt getracht geld voor de urgente gevallen bijeen te brengen, waar door nuttig maatschappelijk werk kan worden voortgezet of althans ever het dode punt heengeholpen. De „N.V. Nederlandse Aard olie Maatschappij" heeft Gede puteerde Staten van Overijssel verzocht htm bemiddeling te verlenen teneinde te bevorde ren, dat de begrenzing van de concessie Schoonebeek wordt uitgebreid tot in totaal onge veer 93.000 ha. De in 1948 verleende concessie welke betrekking had op grond gebied van de gemeenten Coe- vorden, Schoonebeek, Dalen, Emmen, Sleen en Gramsbergen, besloeg een oppervlakte van on geveer 15.000 ha. Boringen en andere onderzoe kingen hebben aangetoond, dat de bestaande concessies slechts een deel bedekt van een uitge strekt aardolieveld, dat zich in Westelijke richting tot voorbij Meppel voortzet. Positieve vond sten in de laatste jaren gedaan dragen bij tot het exploiteren van deze gebieden. Bij de nieuwe concessieaanvrage zijn de volgende gemeenten betrok ken Hardenberg, Avereest, Dalfsen, Ommen, Nieuwleusen, Zwollerkerspel, Staphorst, Zwartsluis, Vollenhove, Wanne- perveen, Giethoorn, Steenwijk, Steenwijkerwold en Oldemarkt. Nader vernemen wij, dat ook gronden van Zuid-Drentse ge meenten onder de concessie aanvrage vallen. Deze gemeen ten zijn Havelte, Ruinen, Hooge- veen, Meppel, de Wijk. In haar verzoekschrift aan Gedeputeer de Staten van Overijssel vestigt de Nederlandse Aardolie-Maat schappij er de nadruk op, dat aanzienlijke hoeveelheden aard gas en vloeibare derivaten zijn aangetoond bij een boring in de Wijk (Dr.). ZATERDAG 1 OCTOBER. v.m. n.m. 9.25 10.18 10.00 10.53 10.50 11.43 2 OCTOBER. 11.00 11.25 11.35 - De Commissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den, belast met het bestrijden van on-Amerikaanse handelin gen, heeft Vrijdag Joseph W. Weinberg, professor aan de uni versiteit van Minnesota, aange wezen als de Amerikaanse ge leerde, die tijdens de oorlog ge heimen betreffende de vervaar diging van de atoombom aan een communistische spion zou hebben verraden. De Commissie beveelt aan, dat het Amerikaanse departe ment van Justitie professor Weinberg, wegens meineed in staat van beschuldiging zal stel- Breskens Terneuzen Walsoorden ZONDAG Breskens Terneuzen Op grond van een opmerking van Maarschalk Staün geloofde wijlen President Roosevelt, dat de verschillende standpunten van de Sowjet-Unie en de V. S. eenmaal met elkaar verzoend zouden kunnen worden, aldus schrijft mevrouw Roosevelt in haar memoires, waarvan een gedeelte in „Mccalls Magazine" verschijnt. „Zo veel van de toe komst hangt af van de mate waarin wij met elkaar leren om gaan", had Roosevelt tijdens een van zijn besprekingen met Staün in de oorlog gezegd. „Ge looft u, dat het voor de V. S. en de Sowjet-Unie mogelijk zal zijn, een zelfde kijk op de din gen te hebben?" Staün antwoordde„In de V. S. bent u een heel eind afgewe ken van uw oorspronkelijke re- regeringsstandpunt en haar verantwoordelijkheden en van uw oorspronkelijke levenswijze. Ik acht het heel goed mogelijk, dat wij in de Sowjet-Unie, naar mate onze hulpbronnen zich ontwikkelen en de bevolking een gemakkelijker leven krijgt, na der komen tot enkele uwer ideeën en dat u misschien en kele van ons aanvaardt". Staün had Roosevelt ook ge zegd, dat hij, mocht hem (Sta ün) „iets overkomen", „aües ge regeld" had in de Scwjet Unie. „Ik weet precies wat gebeuren zal", aldus Staün. Rooisevelt voorspelde, dat Churchill zich moeilijk in de na oorlogse wereld zou kunnen schikken en dat het „in som mige opzichten gemakkelijker zou zijn na de ooriog Staün be- aaldet» dingen te doen ver- len. Volgens de Commissie heeft professor Weinberg, terwijl hij de eed had afgelegd, gelogen toen hij ontkende: 1. Lid van de communisti sche partij te zijn en bijeen komsten van de communistische jeugdliga te hebben bijgewoond. 2. De communistische leider Steve Nelson te kennen. 3. Nelson's secretaresse Ber- nadotte Doyle te kennen. De Commissie ter bestrijding van on-Amerikaanse bedrijvig heid verklaarde dat professor Weinberg de „geleerde" was, Waarover zij sprak, toen de Commissie verleden jaar een onderzoek naar dergelijke acti viteit instelde. De Commissie verklaarde, dat de communistische leider Nel son zich in 1943 bezig hield met het verkrijgen van inlichtingen over de ontwikkeling van de atoombom, welke hij van de ge leerde „X" verkreeg. Op dat tijdstip was professor Weinberg werkzaam aan het laboratorium voor de bestudering van uitstra- lingsverschijnselen aan de Cali- fornische universiteit, welks la boratorium hulp verleende bij het vervolmaken van atoom bom. bevélingen van de commissie van onderzoek. De United States Steel Corp. heeft later op de dag nog een be spreking met de leider van de vakorganisatie, Philip Murray, georganiseerd. Intussen zijn de staalfabrieken in het land voorbereidingen gaan treffen voor een ordelijk stilleg ging der bedrijven, die 24 tot 48 uur duurt. Slechts een kleine Ameri kaanse staalfirma in grootte de veertiende van het land, is accoord gegaan met het pensioen- en verzekerings program, dat door de Ver enigde staalarbeiders van de C- I- O. is voorgesteld. TWEEDE KAMER- Het Witte Huis zal binnen kort aan het congres een ver zoek doorzenden om onmiddel lijke vorming van een fonds van 70 millioen dollar als eerste stap van een programma ter be spoediging der Amerikaanse productie van atoomwapens, al dus meldt de „New York Times". De uiteindelijke kosten zou den 500 milüoen dollar bedra gen. Dezer dagen heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening afgevaardigden ontvangen van de verschillende slagersorganisaties. Tijdens dit onderhoud zijn de problemen van de slagers in het algemeen ter sprake gekomen evenals de vleesdistributie en de prijsbepa ling bü een eventuele opheffing van de distributie op dit artikel. De besprekingen hadden een in- formeel In de Tweede Kamer is in be handeling gekomen het wetsont werp houdende regelen betreffen de toekenning ener tegemoet koming aan personen, die ten on rechte als politieke delinquenten zijn behandeld, of hun erfgena men voor schade tengevolge van ondergane bewaring of voorlopige hechtenis geleden. De heer Scheps (Arb.) verdeelt de slachtoffer in vijf categorieën: 1. die van de mobilisatie van 1939 tot aan de overval op 10 Mei 1940; 2. die van 10'15 Mei 1940; 3. die van 16 Mei 1940 tot Septem ber 1944 in het Zuiden, en Mei 1945 in de overige delen van het land; 4. de slachtoffers van het Militair Gezag; 5. de slachtoffers gevallen na beëindiging van de werking van het Militair Gezag bij het schuchtere herstel van de rechtstaat. De drie eerstgenoemde groepen zijn in een bepaald opzicht gehol pen. Z.i. staat de Overheid niet ios van degenen, die door het M. G. gearresteerd zijn. Hij betoogt, dat door het onderhavige ontwerp incidenteel onrecht kan ontstaan. Men mag zich niet losmaken van het M. G. en dan zijn er twee mogelijkheden: 1. de Staat ver goedt alle schade aan alle slacht offers. 2. De Staat wijst deze vorm van vergoeding radicaal af en laat de regeling op alle groepen gelijkelijk slaan. Is de ïfinister Dereid, zo vraagt spr. aan alle slachtoffers van het verzet en aan de gijzelaars op wettelijke basis een vergoeding te geven? Zo ja, dan moet het ontwerp z.i. worden aangehouden, tot men de gehele schade kan overzien, zo neen, dan is het ontwerp voor hem niet aannemelijk. Tenzij de Minister bevredigende verklarin gen doet, is het grootste deel van sprekers fractie tegen het ont werp. De heer Terpstra (A.R.) be treurde de late indiening van het ontwerp en hoopte, dat de Rege ring zal blijven letten op de be langen van de slachtoffers van de Duitse terreur. Mejuffrouw Tendeloo (Arb. was van oordeel, dat de nadruk vooral moet vallen op het feit, dat degenen, die geholpen wor den, ten onrechte gedetineerd zijn geweest. Zij vroeg hoe het staat met vergoeding van onze ver zetsmensen. De heer Bachg (KVB) betreur de het, dat niet brede groepen onder de wet zijn gebracht. Naar zijn mening is er geen verschil in rechtsbehandelinig ten aanzien van politieke gevangenen uit de bezettingstijd en van de ten on rechte gedetineerden. Voor de slachtoffers der Duitse bezetting moet alles gedaan worden wat redelijkerwijs kan worden ge vraagd; aan de slachtoffers der bevrijding moet het onrecht, dat hun is aangedaan, worden goed gemaakt. Jorikvrouwe Wttewaai van Stoetwegen (C. H.) legde er nog eens de nadruk op, dat het gaat om tegemoetkoming aan ten on rechte gedetineerden. Hier wordt getracht recht te doen, zij het h.i. op onvolkomen wijze. De heer Van Dis (S. G.) achtte een regeling nodig, maar hij vond het jammer, dat ze zo laat komt. De heer Ritmeester (VVD) vroeg o.a .of verhoging van de grenzen ter tegemoetkoming voor dc Minister onaanvaardbaar zou wezen. Hij verklaarde, dat het ontwerp weinig aantrekkelijks voor hem heeft; het gaat niet ver genoeg. De heer Haken (OPN) bracht Hongarije en Polen zeggen hun verdrag van vriendschap met Joego-Slavië op. Gisteravond deelde radio-Praag mede, dat Polen zijn verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand met Joego-Slavië heeft opgezegd. Dit werd medegedeeld in een nota, die door het Poolse Minis terie van Buitenlandse Zaken aan het Joego-Slavische Ge zantschap te Warschau aange boden werd. Het wetsontwerp tot regeling van het statuut der Argentijnse politieke partijen, dat Donder dag door het parlement is goed gekeurd, staat practisch gelijk met een buiten de wet stellen van de communistische partij en is een bedreiging voor de socia listen, zo wordt in de Argentijn se hoofdstad verklaard. De communistische partij zal inderdaad vallen onder de bepa ling die iedere beweging, welke bij een internationaal lichaam is aangesloten, verbiedt, terwül de socialistische partij die bij de jongste,verkiezingen geen enke le candidaat heeft voorgedragen in het midden, dat het aantal ten onrechte gedetineerden zeer klein is; aan de meesten is wel 'n vlekje geweest en hij gevoelde er niets voor hun een tegmoet- koming te geven. De Minister van Justitie, de heer Wijers, zeide er bezwaar tegen te hebben, dat de beoordeling van de voorgestelde regeling gekop peld wordt aan gevallen van an dere aard. Als iemand recht heeft op vergoeding, dan moet men die géven. Men kan z.i. bezwaarlijk een vergoeding onthouden aan onschuldigen op grond van de ge dachte, dat er wel een vlekje aan zal zijn. De Minister va» Financiën, de heer Lieftinok, gaf te kennen, dat op grond van financiële overwe gingen een bepaalde beperking moest worden opgelegd. Het hoofdargument voor de voorge stelde regeling is voqr de Minis ter, dat inderdaad onrecht is ge pleegd door organen van de Staat. Er is geen sprake van in tegrale vergoeding van de scha de, gezocht is naar een billijke regeling. Verruiming van de grenzen zou op onoverkomenlijk verzet van zijn zijde stuiten, ver klaarde Prof. Liiefitinck. Nadat Minister Lieftinck een motie van de heer Burger onaan vaardbaar had genoemd, werd deze motie verworpen met 27 tegen 43 stemmen. Voor stem den alleen de Partij van de Ar beid en de GPN. Het wetsontwerp werd aange nomen met 47 tegen 22 stemmen; tegen CPN en Partij van de Ar beid behalve mej. Tendeloo en de heren Schilthuis, Van den Bom, Van der Brug en Emmens. Het Donderdag aangehouden wetsontwerp aansprakelijkheid van de Overheid voor" handelingen verricht tijdens of tengevolge van de bezetting, werd goedgekeurd met 56 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de CPN en de heer Van der Feltz (C. H.). Te ruim zes uur werd de verga dering gesloten. Reizigers-misère. Een gedupeerde schrijft ons: De laatste trein, die de reizi gers verbinding zou geven met Zeeuws-Vlaanderen, gleed Don derdagavond station Kruiningen binnen waar de busdienst gereed stond voor het verder vervoer der Zeeuws-Vlaamse reizigers naar Kruininigen-haven. Mist! De haven lag, zo men het noemt, potdicht en de kapi tein var. dc veerboot die de ver antwoordelijkheid moet dragen voor passagiers en schip, moest noodgedwongen, de reizigers te leurstellen. Daar stonden de moede reizi gers, die dien avond niet meer zouden thuiskomen. In de file van auto's werden de motons aangezet en de bestu; - ders bestormd door gestrande passagiers om een nog vrij zijnd plaatsje te bemachtigen. Daar gingen de gelukkigen, spoedig in de mist verdwenen, naar Goes of omgeving om althans daar een rustige naoht te genieten. Een zaam en verlaten hieven 13 pas sagiers, waaronder 7 dames, op de kade achter. Koud en rülerig zochten zij de wachtkamer van de Prov. Stoom- bootdienst op. Men had tenmin ste onderdak voor de komende nacht. Zo dacht men! Te 10 uur werd medegedeeld dat de wachtkamer moest worden ontruimd en ondanks alle pro testen stonden de gestrande pas sagiers op de kade omhuld door dikke mist. Wat zou logischer zijn dat al thans één van de Prov. diensten in dergelijke gevallen gastvrijheid zou verlenen, en de veerboot bood hiertoe ruimschoots (en gerief lijk gelegenheid. Maar ook hier klonk het non- possumus, de Provincie is geen gastvTouwe die haar vriendelijke hand uitstrekt om de moede rei zigers te verwelkomen. De toe gang tot de boot werd geweigerd! Een dekkneeht van de Stoom bootdiensten bleek een humaner inzicht te hebben en bood de (is het wonder) verbolgen reizigers onderdak aan in de slaapgelegen heid van het personeel op de kade, waar men zelf zo vèr ging om het eigen bed aan te bieden. Wij brengen hierbij aan de be woners van die noodbarak onze waardering en hulde! Te 5 uur in de vroege morgen kwam de mededeling dat de toe- gans- tot de veerboot vrij was' De vraag is echter kén dit niet anders Kan de Provincie (het mag dan zelfs slechts in noodge vallen zijn) niet eens aan haar eigen inwoners de dienst bewijzen om de toch al teleurgestelde rei zigers hetzij in wachtkamer of op boot onderdak te verlenen en de vriendenhand te reiken Wij willen hieraan toevoegen dat de kapitein van de Prov. boot te H ledekenskerke de gestrande passagiers wèl de nacht op de veerboot heeft laten doorbrengen Een ander en. oJ 4 t t t

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1