1 V BIM IN HET JAAR 2048 Nederlanders in de „Operation Bulldog" BINNENLANDS NIEUWS Wat brengt de Radio? KERKNIEUWS - RECHTSZAKEN SPORTNIEUWS Gemeente Terneuzen ie schrijven De strijd in China Werkloosheid Twee bommenwerpers verongelukt bij de „Operation Bulldog" Versterking Sowjetrus- sische troepen in landen rond Joegoslavië Sow jet-voorstel op agenda Alg. Vergadering Attiee doet geen verdere mededelingen pver atoomexplosie Maan Opk. Ond. i politieke HOOGWATER T)E EMPIRE BALTIC" VOER huis „De Wijk" te Gouda opgeno- -■■■—men. Hiet ongeluk heeft zich BITTEN MIJNENVRIJE VAARGEUL. Zoals geimeld is, voer op 24 Sep tember in de avonduren het Brit se schip „Empire Baltic" op de Noorder gronden bij Terschelling op een mijn. Ernstige ongevallen bleven achterwege en de sdhade aan het schip bleef vrijwel uit sluitend tot de machinekamer en ketelruimte beperkt. Een voorlopig onderzoek naar de oorzaak van dit ongeval heeft uitgewezen, dat het schip bij het vuurschip Terschellinger Bank met de mijn in aanraking kwam. Deze plaats ligt ten Noorden van het daar geveegde kanaal door de oude mijnenvelden welk kanaal twee zeemijlen breed is. Het schip is vermoedelijk misleid door slecht zicht buiten de veilige vaar geul gekomen en voer bij de ont ploffing door het aangegeven mij nenveld. waarschijnlijk als volgt toegedra gen: De trailer, toebehorende aan de 'Gebr. Van Bergen te Midwolda (Gr.) en beladen met torentind- V. lokken reed zeer langzaam in de richting Den Haag, omdat de be stuurder ter plaatse niet bekend was. Door tot nog toe onopgehel derde oorzaak heeft de heer Bes- tebreurtje, die met zijn echtgeno te van een weekeinde in 's-Herto- genbosch terugkeerde, de trailer niet opgemerkt. De weg zelf is daar niet verlicht. Over de ver lichting van de trailer is niets bekend. De politie heeft dit nog in onderzoek. De auto van de heer Bestebreurtje werd totaal ver nield. De trailer was op weg naar Lisse en naar plaatsen in Noord- Holland. Het voertuig kon de reis niet voortzetten, omdat het stel achterwielen door de kracht van de botsing werd ontzet. VIJF KOFFIEiSMOKKELAARS gegrepen Ambtenaren der invoerrechten en accijnzen in het grensdorp Biebengewald hebben een vijftal koffiesmokkelaars gegrepen. Na dat de 47-jarige caféhouder H. te Siebengewald aan zijn dorpsgeno ten, de 27-jarige S. en de 22-jarige J. G. een partij koffie van 100 pond had verkocht, stelden de kommiezen, die lont geroken had den, zich verdekt op bij een dicht bp de Duitse grens gelegen garage waarheen de koffie was vervoerd. De 25-jarige W. G. uit Sieben gewald, die als „voorloper" van de smokkelaars dienst zou doen, werd op heterdaad betrapt, toen hjj werd aangetroffen met een pungel van 50 pond koffie. De resterende 50 pond lag in een an dere pungel in het gras. De dra ger hiervan had de plaats ge poetst. De „voorloper" legde een volledige bekentenis af, waarna zijn vier medeplichtigen gearre steerd konden worden. Zij zijn alle naar het huis van bewaring te Roermond overge bracht. PERSONENAUTO REED OP TRAILER BELADEN MET KERKKLOKKEN. Één dode. Onder het viaduiot van de Rijks weg Den HaagUtrecht in de gemeente Zwammerdam is op Maandagavond om ongeveer 8 uur een personenauto met vrij grote snelheid tegen een trailer gereden. De 40-jarige echtgenote van de bestuurder van de personenauto, mevrouw G. E. gestebreurtje De Zeeuw uit Gouda werd op slag gedood. De 41-jarige P. Beste breurtje, reserve-officier, kreeg een verwonding aan het voor hoofd. Hij is in het Diaconessen- DONDERDG 29 SEPT. 1949 HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gram.; 9.40 School radio; 10.00 Viool; 10.15 Morgen, dienst; 10.45 Orgel; 11.00 Bij onze zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Piano; 12.30 Mede delingen; 12.33 Klaas van Beeck; 1.00 Nieuws; 1,20 Orgel; 1.45 Voor de vrouw; -2.00 Kwar tet; 2.40 Even onder ons; 3.00 Ka, merorkest; 4.00 Bijbellezing; 4.45 Gram.; 5.00 Jeugdjournaal; 5.30 Strijkorkest; 6.00 Gram.; 6.15 Causerie; 6,30 Voor de Neder landse strijdkrachten; 7.00 Nws.; 7.15 Orgel; 7.30 Actualiteiten; 7.45 De R. V. D.; 8.00 Nieuws; 8.05 Causerie; 8.20 Gram.; 8.35 Koren; 9.20 Gram.; 9.30 Koren; 10.20 Overzicht; 10.40 Gram.; 10.45 Avondoverdenking; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Populair concert; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Viool; 11.20 Orkest; 11.45 Causerie; 12.00 Amusementsmuziek; 12.30 Mede delingen; 12.38 Piano; 1.00 Nws.; 1.15 Dansmuziek; 1.45 Gram.; 2.00 Voor de vrouw; 2.30 Piano; 3.00 Voor de zieken; 4.00 Gev. programma; 5.00 Kaleidoscoop; 5.30 Gram.; 5.40 De R. T. C.; 5.50 Rijk over zee; 6.00 Nieuws; 6.15 Sport; 6.30 Gev. programma; 7.10 Fluit en davecimbel; 7.45 Klankbeeld; 8.00 Nieuws; 8.05 Actualiteiten; 8.15 Orkest; 9.15 Hoorspel; 10.15 Operette; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. BRUSSEIL VI.: 12.00 Gram.; 12.15 Piano; 12.33 Voor de land bouw; 12.40 Piano; 1.00 Nieuws; 1-15 Gram.; 5.05 Nieuws; 5.15 Voor de kinderen; 6.15 Kroniek; 6.25 Gram.; 6.30 Voor de solda ten; 7.00 Nieuws; 7.30 Vlaamse liederen; 8.00 Verzoekprogramma; 9.00 Voordracht; 9.15 Gram.; 9.45 Actualiteiten; 10.00 Nieuws; 10.15 Gram.; 10.50 Nieuws; 10.55 Gram. Aan deze manoeuvres van de R. A. F., die Zaterdag begonnen en Dinsdagochtend werden beslo ten1, namen ook Amerikaanse, Ne derlandse, Belgische en Franse toestellen deel. Brandweerlieden, hulpploegen en politie speurden in de mist bij het licht van toortsen naar de nog niet gevonden slachtoffers. De wrakstukken van de in vlam men neergestorte vliegtuigen lig gen wijd en zijd verspreid. Volgens in Hongkong ontvan gen Chinese berichten uit Taiwan (Formosa), die een woordvoerder van het hoofdkwartier van het Zuid-Oost Chinese leger aanhalen, hebben de nationalistische troe pen hun posities aan de kust van Foekien tegenover het eiland Amoy prijsgegeven. Deze troe pen zouden zich Maandag voor het aaiibreken van de dag hebben te ruggetrokken op Amoy. De mannen die gewoon waren de klok te luiden, traden aan, gespten hun lange gewaden ste. een klok waarhan een mens is gebonden, moet dof klinken. „Dat wordt lelijk" dacht Bim, toen hij viger vast en beginnen te luiden voelde hoe er beweging in de klok alsof het volop Zondag was. Bim kwam. Er gebeurde echter iets, die de listige toespraak van Ge- waarop niemand gerekend had. klofte Gollie had gehoord, begreep Een stang van het geraamte dat hij ernstig gevaar liep. Want waarin de klok was opgehangen, zowel Bim als Geklofte Gollie wis- raakte verward in de touwen I ten dat het niet anders kan of waarmee Bim was vastgebonden, en door het geweldige gewicht van de terugkantelende klok knapten de touwen als draadjes garen af. Juist toen de klepel zou aanslaan, werd Bim van de klok afgeslingerd. De toon galinde even helder door de lucht als an ders. Maar Bim suisde door de ruimte! In Staatsblad J 423 is afgekon digd de wet van 9 September 1949 •tot verplichte verzekering van werknemers tegen geldelijke ge volgen van onvrijwillige werk loosheid. De artikelen dezer wet zullen in werking treden met ingang van een nader door de Kroon te bepalen datum, die voor de ver schillende artikelen of onderdelen daarvan verschillend kan worden gesteld. Twee viermotorige Lineoln- bommenwerpers van de R. A. F. zijn Dinsdagochtend vroeg b: een schijnaanval op Newark in het kader van de „operatie Bulldog verongelukt. De toestellen vlogen enkele kilometers van Newark tegen el kaar. Naar vernomen wordt, zijn tot dusver de lichamen van twaalf slachtoffers geborgen. Er zou den nog twee slachtoffers ver mist worden. Uit gewoonlijk betrouwbare bronnen te Belgrado wordt ver nomen, dat de Sovjet-Russische troepen in de aan Joego-Slavië grenzende Kominform-landen on langs met 1 2 divisies versterkt zijn. Zes Russische divisies zou den verdeeld zijn over Roemenië, Oostenrijk en Hongarije. De Rus sische, naar men aanneemt, ge mechaniseerde versterkingen, zou den in Roemenië arriveren om een andere gemechaniseerde divi sie te vervangen, die naar men vermoedt onlangs van Roemenië naar Hongarije werd verplaatst. De berichten over Sowjet-Rus- sische troepenconcentraties langs Joegoslavische grenzen, die in £t begin van de maand ver spreid werden, worden geacht betrekking te hebben op de ver plaatsing van deze divisie. Militaire waarnemers kennen geen overdreven betekenis aan de gemelde versterking van Sowjet- Russische troepen in Zuid-Oost Europa toe, behalve als onderdeel van de zenuwoorlog tegen Joego- Slavië. Op het vliegveld Thomey Island bij Portsmouth, lagen Zondag morgen Belgen, Engelsen en Nederlanders, leden van de mili taire luchtmachten, lui op hun rug in het zonnetje. Was dit de befaamde „Operation Bulldog", whs dit de lucht- oefening waarop zich velen maandenlang gespitst hadden? Was dit het resultaat van de aangekondigde, vijandelijke aanvallen",' die op Engeland uitgevoerd zouden worden? Ja inderdaad, dit was „Opera tion Bulldog" en juist in de on zekerheid over het ppdagen van de vijandelijke macht, over het gissen naar de wijze waarop de aanvallen zouden worden ingezet, lag het' element dat een „echte" aanval zeer nabij komt. Want zoals het in vliegerskringen heet: War is waiting game", oorlog is een spel van afwachten, voor zo ver we het in verband van het sinistere oorlogsbedrijf nog het woord „spel" kunnen gebruiken. Men weet niet waar en wanneer de vijand komt, men weet niet hoe sterk hij is en men weet niet of een aanval, op een bepaald punt ingezet, een afleidings-imanoeu- vre is of gevolgd wordt door een grote concentratie van vliegtui gen. Op het veld is voor de Neder landers voorlopig nog niets te duchten, ze staan op „Avaible", wat wil zeggerj, dat ze, als het nodig is, binnen 15 minuten in de lucht moeten zijn. De andere twee phases in dit verband zijn „Readiness" (in de lucht binnen 4 minuten) en stand-toy" (2 minuten.) Het dichtst bij de startbaan staan vandaag de Belgen en de Engelsen met hun Meteors. In de verte zien we wat figuurtjes bewegen en aan het eind van de startbaan wordt in het zonlicht opgenomen in een lichte nevel, die zich uitspreidt over het Ka naal. Een heerlijke herfstmorgen, waarover de rust van de Zondag hangtdan plotseling een te lefoon en enige seconden later klinkt het commando „stand-by". De vliegers hollen naar hun straaljagers en krijigen de woor den „alle vliegers inplakken" na geschreeuwd. Voor ingewijden betekent dit, dat ze vastgeriemd en startklaar in de cockpit moeten zitten. Er wordt een aanval verwacht boven de Kanaalkust. Radar stations langs de kust hebben de bommenwerpers waarschijnlijk reeds als stipjes op hun radar scherm en volgen vol spanning de koers. Dan plotseling gp.at van het veld een vuurpijl omhoog, het alarmsignaal voor de vliegers. Maar voor dat ze ook maar ge legenheid krijgen hun motoren aan te slaan donderen reeds twee Hornots over het veld, die laag van de zeezijdle ingekomen zijn. Eén volkomen verrassende aanval en was het „echt" geweest dan zouden waarschijnlijk enige Mo- teors vernietigd zijn geworden. Daar waggelt het Belgische squa dron reeds als lompe eenden raar het begin van de baan. Fel donderen de motoren en duizen den paardekrachten transforme ren de „eenden" in woedende furies die grommende de baan af- snellen razend snel hoogte win nen. Twee aan twee donderen ze over de baan, de Nederlanders, Engelsen en „eigen en binnen tien minuten is het veld leeg en gieren at kisten op hun prooi af. Ma joor Focquin de Grave leidt deze actie aan Nederlandse zijde. Binnen een minuut zijn alle toe stellen uit het gezicht verdwenen en het is slechts gissen waar deze actie op gericht is. Wie dat wel weten zijn de vlie gers zelf, die in de start reeds langs radiografische weg de koers hebben opgekregen en die verder steeds met de grondstations en 'aet „Sector Operations Centre (S. O. G.)1' in contact blijven. Dit S- O. C. is >het van waaruit 'genhjk de aanval geleid wordt, hier zitten de „Brains" van deze aanval cn de Meteors zijn tot op zekere hoogte slechts hun instru menten. Onfeilbaar worden ze i nar hun doel geloodst. Dat dit keer ergi ns bij Clakton ligt en bestaat uit een grote groep Ame- u kaan se B-SOPs. De ge vaarlijke tegenstanders voor een jager. Met hun dekking aan alle kanten van 20 mm en punt vijf kanon nen. En als ze in formatie vlie gen is het niet eenvoudig voor een alleen vliegende jager om ze te benaderen, gezien deze gecon centreerde vuurkracht, die er van uit gaat. En daarom heeft Majoor Flin terman ook de tweede dag ge commandeerd „blijf in formatie vliegen en laat elkaar niet los". De Homets hebben kennelijk als afleidingsknanaeuvre gediend en zijn reeds lang verdwenen. Zij hebben hun plicht gedaan en voor een ogenblik de aandacht van de hoofdmacht afgeleid. Midderwijl is daar ergens op 30.000 voet 't luchtgevecht gaan de, waarvan straks de films, die gesynchroniseerd met de mitrail leurs gemonteerd zijn, de resul taten zullen geven. Dan kan men vrij nauwkeurig zeggen of een vijandelijk toestel beschadigd of aangevallen is als .ja als tenminste de tegen partij de jager niet reeds eerder in het vizier had en hem theoretisch reeds afgeschoten had, voordat de jachtpiloot ook maar de gelegen heid had de duim op de mitrail- leurknop te drukken. Zo is de waarde van de resul taten dan ook slechts problema tisch en zegt het feit, dat het Ne derlandse squadron op de eerste dag van de oefening 11 vliegtui gen vernietigde en er vier bescha digde nog niet alles. De Belgen „claimden" op deze dag 13 vernielde toestellen, waar onder echter enkele Tiger Moth's er Harvards. „SCRAMBLE". „.Scramble" is een toverwoord bij deze manoeuvres. Het is een woord, dat iedereen op doet stui ven en alles onmiddellijk in actie brengt. Het is een algemene alarmkreet, die aangeeft, dat on middellijk gestart moet worden en waarbij andere commando's over bodig zijn. Roep bij een troepje vliegers een keer hard .Scram ble" en ze zullen waarschijnlijk wild in alle richtingen uiteen stui ven, voordat U gelegenheid ge had zult hebben om te zeggen, dat het maar een grapje was. Het was weer „Scramble" Zon dagmiddag om een uur of vier bij het Nederlandse squadron. Dit keer gen afleidingsmanoeuvre van Hornets, maar een zware aanval, die zich boven het Kanaal ont wikkelde en zich in de richting Londen bewoog. Sneller nog dan een paar uur geleden waren de Meteors in de lucht. Heel in de verte begon nen zich de witte condensstrepen te vormen, die we uit de oorlogs tijd maar al te goed kenden. Zwa re brede strepen bommenwerpers cp grote hoogte. Amerikaanse B-50's. Ze trokken ten Noorden van het vliegveld langs en er ach ter vormden zich smalle witte strepen een gesloten formatie van Nederlandse Meteors en ver spreide Belgen en Engelsen. Men kon dank zij de condensstrepen de Eelgen en Engelsen op de Ameri kanen zien duiken. De Nederlan ders trokken er in een boog over heen, dit keer onder commando van Majoor Flinterman. Tegen de blauwe lucht tekende zich het spoor scherp af. Plotseling een bocht van de „Dutchies"' en daar hing het recht tegen de B-50's in. een ,,Head-on"-aanval, zoals iedere jachtpiloot er zich wel eens eentje gedroomd heeft. Een aanval ook, waaruit blijkt, dat de suggestie, die na de vorige tuchtoefening boven Engeland wel eens geuit werd, als zouden de moderne jagers tege* de Ameri kaanse bommenwerpers op grote hoogte weinig kans maken, niet op ging. Dit bleek ook uit de woorden van de piloten toen ze weer op de grond kwamen, jonge kerels, wild van enthousiasme over deze prachtig geslaagde manoeuvre. Andere ja'chtpiloten, die even eens aan de aanval deelnamen, hadden eveneens de ervaring ge had, dat ze de bommenwerpers zonder al te veel moeite konden inhalen en aanvallen. Aan deze oefeningen namen toestellen van verschillend type deel. Naast de moderne Ameri kaanse B-50's bommenwerpers van de Amerikanen, waren er oude .Wellingtons, Harvards en Ansons, de bemand waren door vliegers in opleiding voor wie de ze „Operation Bulldog" een waar devolle oefening was. Bij de aan vallende partij waren voorts Me teors, Hornets en Mosquito's in geschakeld. De verdediging werd voor een belangrijk deel in de lucht door straaljagers gevormd, doch er waren ook Propellereenheden van het Britse vrijwilligers-vlieger- corps. De Belgen en Nederlan ders vlogen met Meteors, terwijl het Franse Stork squadron uitge rust was met Vampire-straalja- gers. Doelen van de aanval waren de steden Londen, Portsmouth, Southampton, pistol en Cardiff. Ondanks de verwoede tegen stand hebben de aanvallers voor een belangrijk deel hun doelen kunnen bereiken en vooral s nachts bleek het moeilijk- de vijand te onderscheppen. „We hebben weer vele lessen geleerd", zo zeide een woord voerder van de R. A, F. „en de bommenwerpers hebben dé ver dedigers vele problemen verschaft om eens over na te denken". en een vredespact, tussen de vijf grote mogendeden uit te werken. De Amerikaanse afgevaardigde Warren Austin, zei dat zijn in stemming met de plaatsing van het ontwerp op de agenda geens zins betekent, dat hij zijn goed keuring hecht aan de in die tekst voorkomende bepalingen, die hij als „dagelijkse propaganda der Sowjets bestempelt". De politieke commissie zal het Sowjet-ontwerp eerst onderzoeken. AMERIKAANS BE WA PENIN GS PROGRAMMA- door commissie van Huis en Senaat goedgekeurd. Een gemeenschappelijke commis sie van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden beeft "Maandag de door de S" naat aangenomen yersie van het jivetfepntwerp betreffende de Ame rikaanse wapenlevering aan an dere landen ten bedrage van 1.314.010000 dollar, waarvan een milliard zullen worden gebruikt voor bewapening van de Noord- Atlantische landen, goedgekeurd. De commissie verwierp het voorstel van het Huis van Afge vaardigden om het door de Se naat goedgekeurde bedrag met ongeveer een vijfde te verminde ren. DE DUITSE MARK. De drie Geallieerde hoge com missarissen voor Duitsland zijn gisteren te Bonn bijeengekomen ter voortzetting van de onderhan delingen over de devaluatie van de West-Duitse mark. De Ameri kaanse hoge commissaris, John McCloy, heeft Maandagavond te Parijs over deze aangelegenheid besprekingen govoerd met de Franse Minister-President en de Franse Minister van Financiën, teneinde te trachten overeenstem ming te bereiken. Na zijn bespre kingen verklaarde McCloy Maan dagavond, dat er verdere bespre kingen met de andere Geallieerde hoge commissarissen over dit vraagstuk moesten worden ge houden. De agenda-icommissie van de algemene vergadering der Ver enigde Naties heeft Maandagmid dag eenparig op een onthouding (Chili) na, besloten, het voorstel van Wysjinsky op de agenda van de vierde zitting te plaatsen. Hierin wordt voorgesteld de oor logsvoorbereiding te veroordelen Premier Attlee heeft gewei gerd aan de leider van de op positie, Churchill, nadere in lichtingen te verstrekken over de atoomexplosie in Rusland. Onder luide toejuichingen van de oppositie vroeg Churchill, of Attlee een verklaring had af te leggen over de ontwikkeling van de atoombom in Rusland. Attlee antwoordde ontkennend. „Ik geloof niet, dat het doen van verdere mededelingen het open baar belang zou dienen," aldus de premier. TREINBRAND IN JAPAN Een overvolle wagon van een electrische trein is tussen Osaka en Kyoto in Japan in brand ge raakt, waardoor 140 personen zijn gewond, van wie 40 ernstig. De machinist, die niets van de ramp bemerkte, bracht de trein tot stilstand nadat voorbijgan gers hem door driftig wuiven beduid hadden te stoppen. Daarop sprongen passagiers met brandende kleren uit deu ren en ramen naar buiten. Een passagier verklaarde, dat de wagon scheen te ontploffen, waarop dak en vloer gelijktijdig in brand vlogen. TSJECHISCH PILOOT GEVLUCHT. De piloot van een Tsjecho-Slo- waaks tweemotorig lijnvliegtuig, dat van Marianske Lazne op weg was naar Praag, is te Fuerth bij Neurenberg geland en heeft om asyl als politiek vluchteling ver zocht. De marconist en de enige passa giers, den vrouw met een klein kind, verklaarden de bedoeling van de piloot niet te hebben ge kend en wilden naar Tsjecho-Slo- wa'kije terugkeren. Ook het vlieg tuig zal aan de Tsjeicho-Slowaak- regering worden teruggegeven. De piloot, die verklaarde „ziek en moe van Tsjecho-Slowakije" te zijn, wordt thans door de Ameri kaanse autoriteiten ondervraagd. DERDE MASSAGRAF BIJ DACHAU GEVONDEN Gisteren is volgens aanwijzin gen op een kaart der S.S. voor de derde maal binnen twee we ken een msssagraf van het con centratiekamp Dachau gevonden. Het graf, dat 135 bij 9 meter is, bevat naar schatting 15.000 lij ken. NEDERLANDSE .METEOR" OP THORNEY ISLAND BIJ LANDING VERNIELD. Maandagmiddag omstreeks zes uur is een der aan de „Operation Bulldog" deelnemende Nederland se Gloster „MIeteor" straalvlieg tuigen, bestuurd door majoor vlieger J. Mulder, bij de landing op het vliegveld Thomey Island vernield. Het vliegtuig is ver moedelijk met te hoge snelheid binnengekomen en daardoor over het vliegveld heengeschoten. Het kwam terecht in land dat achter het vliegveld ligt en werd zwaar beschadigd. De romp is verwron gen, de staart gebroken, de wie len zijn er afgerukt. Majoor-vlie ger Mulder werd niet gewond. Hij kon ongedeerd uit het wrak krui pen. NED. IIERV. KERK. Beroepen te Zaamslag Ds. G. Jansma, van Kantens. DE OMGEKEERDE WERELD. Een enigszins ongewone gang van zaken deed zich gisterenmor gen voor bij de Rotterdamse rechtbank, toen de officier van justitie een verdachte, die op het ogenblik op Rijkskosten in een ziekenhuis wordt verpleegd, on middellijk in vrijheid wilde stellen, terwijl verdachte's raadsman het tegenovergestelde voorstelde. De verdachte, een jongeman, die we gens een kleine diefstal was op gesloten, moest worden opgeno men in een ziekenhuis. De officier vond, dat de kosten, die hieraan verbonden zijn en door het Rijk moeten worden gedragen, reeds hoog genoeg waren. Als men de verdachte in vrijheid stelde, zou den de kosten door verdachte zelf moeten worden gedragen. De raadsman vreesde, dat de jongeman,, om deze kosten te kun nen betalen, wel weer eens een diefstal zou kunnen gaan plegen en vrpeg de rechtbank verdachte niet bij verstek te veroordelen, maar de zaak aan te houden. De rechtbank was het echter eens met de zienswijze van de officier, zodat aan de gratis behandeling van de verdachte een einde is ge komen. WESTDORPE. Duivensport. De meeste prijsduiven hebben voor dit seizoen reeds afgedaan, daar zij bijna allemaal aan het ruiven zijn. Zondag j.l. was het ook de laatste Bondsvlucht, n.l. op Arras, waarvoor Vrijdag j.l. cok al niet veel duiven meer wa ren ingekorfd. Wel zullen er nog op verschillende plaatsen nog en kele prfjsvluchten gehouden wor den op Moescron, doch na ver loop van enkele maanden als de duiven weer nieuwe pluimen en veren hebben, kunnen de liefheb bers ze weer in hun lokalen ten toon stellen. GEEN SPREEKUUR Hedenmiddag zal door mij geen spreekuur worden gehouden. DE BURGEMEESTER. IANSTANDEN. 1. 9 17.— 7 17.18 0.59 4 17.31 216 2 17.41 3.31 0 17.51 4.43 8 17.59 5.54 '5 18.09 7.04 3 18.19 8.15 1 18.32 9.27 .8 18.49 10.42 i ordelijke stilleg- ren, die 24 tot 48 :n kleine Ameri- firma in grootte de van het land, gegaan met het >n verzekeringsr lat door de Ver- arbeiders van de oorgesteld. EEDE KAMER- dat het ^intal edetineerden zeer e meesten is wel ut en hij gevoelde run een tegmoet- n. n Justitie, de heer bezwaar tegen te 3 beoordeling van e regeling gekop- gcvallen van an- emamd recht heeft dan moet men die in z.i. bezwaarlijk onthouden aan grond van de ge- jvel een vlekje aan vaA Financiën, de gaf te kennen, dat financiële overwe- •e paalde beperking opgelegd. Het voor de voorge ls vogr de Minis- lad onrecht is ge- organen van de een sprake van in- ling van de scha- s naar een billijke ■ruiming van de p onoverkomenlijk zijde stuiten, ver heft inck. ster Lieftinck een eer Burger onaan- 1 genoemd, werd /erworpen met 27 men. Voor stem- Partij van de Ar- N. werp werd aange tegen 22 stemmen; Partij van de Ar- ej. Tendeloo en de s, Van den Bom, en Emmens. •dag aangehouden aansprakelijkheid d voor handelingen, of tengevolge van werd goedgekeurd stemmen. Tegen PN en de heer Van uur werd de verga- a. nationnalisatie-program op te ge ven. Anthony Eden, plaatsvervan gend leider van de Oppositie, drong aan op een nauwere unie met het Gemenebest en 'n nog in tiemere samenwerking in alle op zichten wat politiek en economie betrof met de landen van West- Europa. De< deelnemrs aan Eu ropese samenwerking dienden ge raadpleegd te worden bij het ne- *ag (ide ropa vormde het bewijs te over van Engeland verlangen om tot het uiterste met de andere Eluro- pese landen samen te werken en de mededeling van Woensdag, dat Engeland een verhoogde invoer uit Europa toestond zonder in- voervergu aiing bewees, dat En geland niet trachtte zich van de Europese handel af te sluiten. Het i Lagerhuis verdaagde zijn ZATERDAG 1 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 9.25 10.18 Terneuzen 10.00 10.53 Walsoorden 10.50 11.43 ZONDAG 2 OCTOBER. Breskens 11.00 11.25 Terneuzen 11.35 otami nau nuuseveiti tams. rc- zegd, dat hij, mocht hem (Sta lin) „iets overkomen", „alles ge regeld" had in de Sowjet- Unie. „Ik weet precies wat gebeuren zal", aldus Stalin. Roosevelt voorspelde, dat Churchill zich moeilijk in de na oorlogse wereld zou kunnen schikken en dat het „in som mige opzichten gemakkelijker zou zijn na dn oorlog Stalin be- aaide dingente doen ver- ueigm iicui v vic irtiirijyutji van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening afgevaardigden ontvangen van de verschillende slagersorganisaties. Tijdens dit onderhoud zijn de problemen van de slagers in het algemeen ter sprake gekomen evenals de vleesdistributie en de prijsbepa- MPÉm opheffing van de distributie op dit artikel. ling bij een eventuele De besprekingen hadden een in ■•mi van ue communisuscne pariuj en is een bedreiging voor de socia listen, zo wordt in de Argentijn se hoofdstad verklaard. De communistische partij zal inderdaad vallen onder de bepa ling die iedere beweging, welke bij een internationaal lichaam is aangesloten, verbiedt, terwijl de socialistische partij die bij de jongste verkiezingen geen enke le candidaat heeft voorgedragen volgp kan cv Reizigers-misère- rde sqhrijft ons: trein, die de reizi- tg zou geven met eren, gleed Don- station Kruiningen e busdienst gereed iet verder vervoer 'laamse reizigers sn-haven. haven lag, zo men itdicht en de kapi- serboot die de ver- lid moet dragen rs er, schip, moest i, de reizigers te- n de moede reizi- avond niet meer men. a auto's werden de zet en de bestu: - i door gestrande een nog vrij zijnd emachtigen. Daar kkigen, spoedig in Hien, naar Goes of althans daar een te genieten. Een- ten bleven 13 pas- nder 7 dames, op erig zochten zij de n de Prov. Stooxn- Men had tenmin- voor de komende :ht men! werd medegedeeld imer moest worden ondanks alle pro- de gestrande pas kade omhuld door "ischer zijn dat al- de Prov. diensten jvallen gastvrijheid n de veerboot bood choots (en gerief- id. er klonk het non- Provincie is geen i haar vriendelijke om de moede rei- elkomen. De toe- >t werd geweigerd! ht van de Stoom- ileek een humaner en en bood de (is erbolgen reizigers n de slaapgelegen- t personeel op de n zelf zo vèr ging ved aan te bieden, hierbij aan de be- e noodibarak onze hulde! de vroege morgen deling dat de toe- veerboot vrij was! ïchter kén dit niet de Provincie (het slechts in noodge vallen zijn) niet eens aan haar eigen inwoners de dienst bewijzen om de toch al teleurgestelde rei zigers hetzij in wachtkamer of op boot onderdak te verlenen en de vriendenhand te reiken? Wij willen hieraan toevoegen dat de kapitein van de Prov. boot te H ledekenskerke de gestrande passagiers wèl de nacht op de veerboot heeft laten doorbrengen Een under en ,iL uüstn^lrLzic

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3