Staande Versie j Autorijschool HEDEN 3 F: JURRIJ J.L Geen ex< Daar 100 p UIT DE PROVINCIE KOLTAP KARPETTEN f7975 COC OS KARPETTEN AGENDA MTISAlTêSTS, Gabr. Cappen Bijzondere aanbiedingen fl25 f1975 MANUFACTUREN EN WONINGINRICHTING N00RDSTR.58-60*TERNEUZEN«TELEF. 2.091 De Stroper Autorijles Politieke Deliquenten De Sowjetrussische Atoombomproductie Atoombesprekingen Viermogendhedenconfe- rentie over Oostenrijk fc-fc-W Onze Wintercollectie is gereed mei SOLV-X v eefrWS Tel.: 2050 .j WJ PRESENTE RE] Leeslamp met aan Leeslamp met aan Leeslamp met aan Verder nog verschi len, in diverse Pr Alle prijzen zijn gloeilamp- De kappen kum worden- Ook voor Kamerk lampjes IS HET A DIJKSTR- 7 Telefoon 2056 TE Onze reclame van gaat nog steeds dc muil hoeft U te hebben bij een gediplomet Nieuwe les 1 Westkolkstraat 20. PililUiiilll'ilillllllllllillllll'iillUUlUIUIIIUIIljlilllUIII'tÜiHiillll JVanDenBogaert's Reclame-burej rj ftaiage- en winkelartikelen t Papierwaren en Carton nag es jj fReclame-objei aO»fl{HONDSTRAAT 5 TELEF. 230 - Hl )v< EEN DEFECTE WAGE IAAT MEN DIRECT HALEI VAKKUNDIG REPAREREN Garage Motor Service Axelsestraat 174 Tel TERNEUZEN WINTEKDIEN STR-EGELIN C. PROVÏNCLALE STOOMBiOOTDIEN STEN Zeeuws-Vlaanderen krijgt een late bootverbinding- De verschenen nieuwe dienst regeling van de Prov. Stoomboot- diensten in Zeeland, die ingaat op Zondag 2 October a.s. bevat, behalve voor de lijn Terneuzen Hoedekenskerke, weinig ingrij pende wijzigingen. De veranderingen op de lijn TerneuzenHoedekenskerke zijn ■groot en zij kunnen als verbete ringen worden beschouwd. Het aantal vaarten zal met één wor den uitgebreid en van zes op zeven worden gebracht. Belangrijk is, dat op Maandagen een zeer vroege boot op deze lijn zal worden ingelegd. Op genoem de dagen zal de eerste boot n.l. reeds om 4.10 uit Terneuzen ver trekken en om 5.10 te Hoedekens kerke arriveren. Reeds des Maan dagsmorgens1 om 5.20 zal men uit Hoedekenskerke weg kunnen en om 6.20 kan men dan in Terneu zen zijn. Deze vroegboten zijn speciaal ingelegd voor degenen, die óf het weekend in Zeeuws-Vlaanderen hebben doorgebracht en al vroeg op de Maandag in Holland moe- te zijn óf voor hen, die het week end buiten Zeeland doorbrachten en op tijd in Zeeuws-Vlaanderen moeten zijn. Een tweede verbetering is ge legen in het feit, dat er iedere avond (behalve op Zondag) een latere boot uit Terneuzen, zowel als uit Hoedekenskerke zal varen. Men kan in het vervolg nog om 21.50 uit Terneuzen weg en om 23.00 uur uit Hoedekenskerke. Deze maatregel is getroffen uoor hen, die b.v. de dag in Hol land hebben doorgebracht en des avonds laat nog naar Zeeuws- Vlaanderen moeten doorreizen of voor hen, die pas laat uit dit ge deelte van Zeeland kunnen ver trekken. Het is ter voorkoming van te leurstelling voor automobilisten zeer gewenst voor deze laatste reizen, met het oog op de beschik bare plaatsruimte van te voren plaats te bespreken óf aan het kantoor van de Stoombootdienst te Terneuzen óf aan het kantoor te Hoedekenskerke. De dienst VlissingenBreskens ondergaat slechts één geringe wij ziging, doordat de op één na laatste boot niet meer om 19.30, maar om 19.45 uit Vlissingen zal vertrekken, terwijl de op één na ihatste boot uit Breskens zal ver trekken om 20.15 en niet meer om 20.20. Op de lijn KruiningenPerk- polder en KortgeneWolfaarts- dijk wordt geen enkele verande ring ingevoerd. COMMISSARIS VAN HET LOODSWEZEN MET PENSIOEN. Üp 1 October a.s. zal de heer H. J. Hoogen Stoevénbeld, voor zitter van de broederschap van Commissarissen van het Loods wezen de dienst van het Loods wezen met pensioen verlaten. De heer Stoevenbeld kan op een 36-jarige diensttijd terug zien. In Juni 1900 vertrok hij met een fregatschip naar Australië, maakte een zwerftocht van vele maanden, die hem door Indonesië, Amerika en Zweden voerde en keerde na vele maanden terug in het vaderland. Hij maakte juist deporode mee, toen de zq^lvaart tot ondergang was gedoemd om na enkele jaren moest ook hij zijn heil gaan zoeken bij1 de stoom vaart. Hij was de laatste candi- aaat in Nederland die het diploma tweede stuurman voor de grote vaart behaalde met de aanteke ning „Stoom- en Zeilvaart". Als adjunct-commissaris en Jater als commissaris bij 't loods wezen werkte hij te Maassluis, Umuiden, Terneuzen, Antwer pen, Amsterdam en Rotterdam. In 1942 werd hem de functie van directeur van het loodswezen aangeboden, maar hij weigerde en verdween dientengevolge in het gijzelaarskamp te St. Michiel- gestel. Na de bevrijding hervatte hij op 7 Mei zijn taak Zijn laat ste jaren bracht hij te Rotterdam door. RING VAN ZONDAGS SCHOLEN VAN WESTELIJK Z--VLAANDEREN. In het gebouw van de Vrije Evangelische Gemeente te Re- tranchement, hield de Ring van Zondagsscholen van West Z. Vlaanderen haar halfjaarlijkse vergadering onder voorzitter schap van Ds. H. C. P. M. Wie bosch van Biervliet. De voorzitter heette de ver tegenwoordigers van alle W. Z. Vlaamse Zondagsscholen van har te welkom, waarop hij uit de Schrift las van Mattheus 19 vers 13 en 14, waarop hij voorging in gebed. Nadat de vergadering Psalm 138 le vers had gedongen, ver telde de heer Beun uit Sluis over Johannes de Dooper. De heer Beun deed zijn vertelling op zeer overtuigende en duidelijke wijze. In de discussie, die over dit on derwerp ontstond, oordeelden de aanwezigen, dat deze vertelling zeer geschikt was voor oudere lünderen van de Zondagsscholen. De dqor de secretaris voorgele zen notulen van de vorige te Groede gehouden halfjaarlijkse vergadering werden na enkele aanvullingen vastgesteld. Tijdens de pauze werd de aan wezigen koffie met koek aan geboden. Hierna hield de heer Spoor van Breskens een inleiding met als onderwerp: „De Bijbel, Gods Woord", een zeer belangrijk on derwerp, waar spreker zeer goed in zat. De toehoorders namen ken nis van feiten, waarvan zij weinig af wisten, o.a., dat Mazes door God geïnspireerd 1524 jaar voor Christus de eerste Bijbelboeken schreef, het laatste werd onge veer 100 na Ohr. samengesteld. Verder, dat een 40-tal geïnspi reerde schrijvers de Bijbel schre ven. In het vocale gedeelte van de avond, wat als opvulling tussen de diverse agendapunten was in geweven, werd o.a. gezongen „Een vaste burg is onze God"; „Wij geven het niet over", en uit de liederenbundel van Joh. de Heer no. 50 „Dit is het Evange liewoord". De heer Beun sloot de verga dering met dankgebed TERNEUZEN. Bio-Vacantieoord. Ieder, die de bioscoop bezoekt, zal steeds getroffen worden door de aardige filmpjes van het Bio- Vacantieoord), welke Stichting twemaal per jaar in de bioscoop theaters ten behoeve van het zwakke Nederlandse kind' collec teert. Ook het bioscoopbezoekend pu bliek in onze gemeente is steeds bereid voor het goede doel een steentje bij te dragen. [De Stichting „Bio-Vacantie oord", waarvan de bestuursleden geheel belangeloos hunne functies waarnemen, zendt zwakke be hoeftige kinderen uit geheel Ne derland in de leeftijd van 614 jaar naar het Bio-Vacantieoord „Russenduin" te Bergen aan Zee, ongeacht de religieuze of politieke gezindheid der ouders of verzor gers. Het enige doel, hetwelk door het bestuur der Stichting „Bio- Vacantieoord" wordt nagestreefd, is, dat deze kinderen aldaar nieu we krachten en nieuwe levens vreugde zullen opdoen. Op Donderdag, 29 September a.s. vertrekken uit onze gemeente wederom 3 kinderen voor een verblijf van 6 weken naar dit ideale vacantie-oord en wij twijfe len er niet aan of ook deze kin deren zullen t.z.t. gesterkt en vol nieuwe energie terugkeren. HOEK. vanaf vare wollen kwaliteiten Een prachtige partij per meter diverse kwaliteiten en breedten, vanaf 200 X 300 cm, vanaf VERKOOP ZOLANG BE VOORRAAD STREKT! HEDEN: TERNEUZENConcertge bouw, 8 uur: Bioscoopvoor stelling „Bad Bascomb". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Bioscopvoorstelling „Per lucht post". MORGEN: SAS VAN GENT: Hotel „De la Bourse", 3 uur: Publieke verkoping van Woonhuizen. TERNEUZEN: Café „Du Com merce", 8 uur: Vergadering Vereniging v. d. Handel drijvende Middenstand „Ter neuzen Klimop". Bezoek schoolarts. Het is bekend, dat er aan de volksgezondheid hier en daar nogal wat ontbreekt. Met vreug de kunnen we dan ook het feit begroeten, dat de schoolarts de bijzondere en de openbare lagere school bezoekt, om de leerlingen nauwkeurig te controleren op eventuele afwijkingen of ziektes. Het is te hopen, dat alle ouders het belang van een dergelijk on derzoek zullen inzien, en zoveel mogelijk meewerken, dit tot een succes te maken. LoffeBjk streven. Aan onze nieuwe muziektent ontbreekt nog de kap. De bedoe ling was, dat deze door leerlin gen van de Terneuzense Am bachtsschool zou gemaakt wor den. Dit zou echter nogal wat tijd in beslag nemen en daarom hebben de Hoekse ambachtslui besloten ook de kap zelf te con strueren. Als deze constructie even vlot verloopt als het optrek ken vai< de onderbouw, zal het niet lang meer duren), of de mu ziektent aicrt het marktplein kant en klaar en terecht zal men dan kunnen zeggen: Geheel door- eigen kracht tot stand gebracht! ver. HULST. Diefstal auto». Tijdens de wekelijkse mankt parkeerde Maandagmiddag te half 3 de heer De Bock, vertegen woordiger van de N.V. „De Hoop"- te Terneuzen, zijn auto een Che vrolet 1930, bij andere auto's op het Marktplein, alhier. Na afloop van de markt te on geveer half 6 wilde de heer De Bock weder naar Terneuzen terugkeren, doch bemerkte tot zijn schrik, dat de Chevrolet verdwe nen was. Terstond verwittigde hij de Rijkspolitie, die onmiddellijk die zaak ter hand nam en haar maat regelen nam. Wij vernamen', dat aan geen enkele officiële grenspost de auto de grens is gepasseerd, maar tot op'heden ontbreekt elk spoor. OVERSLAG. Uitslag prijsschiettng. In het cafe bij R. de la Ruelle alhier had 'n prijsschieting plaats waaraan 32 schutters dieelnamen. Reeds van het begin af werd hef tig gestreden om de hoogvogel welke menigmaal door een scherp schot werd bedreigd. Tenslotte werd hij afgeschoten door A. Hil- laert, alhier; de zijvogels waren voor R. de la Ruelle en J. l'Ecluse, DOOR PETER BARON Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas.) beiden van Overslag. Alle prijs- vogels werden in deze prijskamp niet afgeschoten. VLISSINGEN Monument op Begraafplaats De bevrijding van Vlissingen die van 1 tot 4 November 1944 duurde heeft aan 25 burgers het leven ge-kost. Het stoffelijk over schot van deze slachtoffers is op een afzonderlijk gedeelte van de Noorderbegraafplaats ter aarde besteld. Teneinde de herinnering aan de ze bange dagen en aan de offers welke zij van de burgerij hebben gevraagd, levend te houden, ach ten B. en W. het gewenst, dat op dat gedeelte der begraafplaats een eenvoudig monument zal wor den geplaatst. Een daar.toe strekkend voorstel is de raad thans aangeboden. Voorzieningen aan de Vissershaven. Het "Vlissingse gemeentebestuur acht modernisering van de outil lage Yan de Vlissingse Vissers haven dringend noodzakelijk. Het. meest urgent is echter wel teen voorziening, opdat het steeds toe nemende aantal kiel-visserssche- pen in de haven kan, meren, ook. bij laag water. Langs de be staande steigers is dit niet mo gelijk, daar met het oog op het. gevaar voor instorting van de oude kaaimuur ter plaatse niet gebaggerd kan worden. Het g«- meentsbestyur heeft daarom aan de raad voorgesteld, deze steigers te verlengen. B. en W. zijn er zich evenwel van bewusts, dat verder gaande voorzieningen aan de Vissershatyen noodzakelijk zijn. Loodswezen. Met ingang van 1 October a.s. is benoemd tot commissaris van het Nederlands Loodswezen te Antwerpen de heer H. J. Woud stra, thans ontvanger der loods gelden alhier. Tot ontvanger der loodsgelden is met ingang van dezelfde datum alhier benoemd.de heer P. J. Drij- Naar aanleiding van een bericht als zou het voornemen bestaan binnen vijf jaren alle politieke delinquenten die dan nog vrij heidsstraf ondergaan, op een en kele uitzondering na in vrijheid te stellen, wordt vanwege het de partement van justitie medege deeld, dat dit bericht iedere grond toist. MENING VAN BEDELL SMITH. Luitenant-generaal Walter Be dell Smith, voormalige Ameri kaans ambassadeur in de Sowjet- Unie, thans bevelhebber van het eerste leger, heeft op een bijeen komst van reseve-officieren als zijn mening te kennen gegeven, dat het 10 jaar zal duren, voordat de Sowjet-Unie even ver is met de productie van de atoombom als de Ver. Staten thans. „Wij heb ben 10 jaar nodig gehad om het huidige niveau in atoomontwik keling te bereiken en de Russen zullen daar minstens evenveel tijd voor nodig hebben", aldus Bedell Smith. De Sowjets beschikken volgens hem over de kennis van Duitse geleerden en inlichtingen uit het Westelijk halfrond, waar mee hij zeide te doelen op.' de Ca nadese spionnage-affaire. ZAAMSLAG Goed afgelopen! Op Maandag 26 September j.l. des voormiddags te omstreeks 11 uur reed op de Provinciale weg nabij Zaamslag-Veer een vracht auto van de heer Schelfhout uit Hulst, geladen met ongeveer 10 ton aardappelen, door het breken van een as>, van de rijweg door de heg, welke de afscheiding vormt tussen weg en rijwielpad, daarna het rijwielpad op en kwam in de sloot naast het rijwielpad terecht. Gelukkig dat op het rijwielpad geen verkeer was. De chauffeur kwam met de schrik vrij. De la ding^ moest op een andere auto worden overgeladen voor verder transport, en daarna kort men pas de vrachtauto uit de sloot slepen. Gevonden voorwerpen Bij de- Rijkspoltie alhier werden de volgende gevonden voorwerpen tan gegeven. Een bruinlederen portermonnaie inhoudende enige muntbiljetten en kleingeld, te bevragen hij F. Maas, te Zaamslag, Othene D T9. Een muntbiljet van 1, te be vragen bij M. Verhelst, Zaam- slag-Veer B 103. Een ceintuur van een kinder- mantel, kleur grijs, te bevragen politiebureau Zaamslag. Een ketting te bevragen bij Van Doorn, kolen- en oliehandel, Reuzenhoek, Zaamslag. Een textielkaart, te bevragen bij mej. M. Florussen, Plein Oost, •te Zaamslag- 114) Nadruk verboden. Op welke geestigheid Kaye me nig snedig antwoord had kunnen geven, als hij maar had kunnen spreken. Intussen was dat, door dat Larry hem bij de keel had, onmogelijk. Hij stelde zich dus tevreden met zijn aanvaller in het gezicht te kijken, dat, naarmate zijn ogen zich aan het donker wenden, zich duidelijker afteken de. Larry had zich op zijn knieën naast zijn gevangene neergelaten, maar die verandering bracht Kaye geenszins voordeel aan. „Nou mijn vriend", zei Larry zacht, „zul je het hoogste offer moeten brengen, dat er voor een boef bestaat je zult de waar heid moeten spreken. En denk aan Livius' bewering, dat men kan betreuren hetgeen voorbij is, maar niet herroepen." Ik zou het vervelend vinden, als jij de oor zaak moest worden, dat ik iets deed, wat ik misschien zou be treuren, maar zeker nooit zou kunnen herroepen." Hij verzachtte zijn greep een ieeetje en Kaye haalde diep adem. „Als je kon ophouden mij tè doen stikken, en mij mijn buiten gewoon ongemakkelijke houding liet wijzigen" zei hij hees, „zou ik je afdoende kunnen bewijzen, dat een oprécht man nooit liejjt.'' „Niet nodig, maar als je de naaste vijf minuiten aan de waar heid te kort doet" antwoordde Larry opgeruimd, „zal ik tenmin ste de voldoening hebben, dat je in het vervolg de wet nooit meer zult overtreden. Waar zijn de papiertjes?" „Welke papiertjes?" „Voorzichtig. Je weet, wat ik bedoel. Het strookje blauw papier, dat je uit Ralph zijn safe wegge nomen hebt, en het andere, dat je vannacht uit de ebbenhouten li- neaal van Jan hebt gehaald." Kaye vond het gewenst een beetje diplomatie aan te wenden. „De Stroper heeft ze", zei hij moeilijk, omdat Larry's handen zijn keel weer wat vaster omknel den. „Betwist iemand dat? Ik be doel alleen maar, dat ik ze van je hebben moet." „Iemand heeft je een rad voor de ogen gedraaid", hijgde Kaye „Ik ben de Stroper niet ik zal zelfs gauw niets meer zijn, als je je hand niet van mijn luchtpijp neemt." „Zo," zei Larry, „Het zou me erg veel verdriet doen, als ik. je beschadigen moest, maar als je me die strookjes niet geeft, ben ik toch in staat me dat verdriet aan te doen." „iZeker ben je daartoe in staat" stemde Kaye toe. „Moo-d is een van de dingen, waar je niet aan ontkomen kunt, Larry." Plotseling liet Larry hém los, Larry", herhaalde hij. „Wat meen je. Waarom Larry?" „Dat weet ik niet. Waarschijn lijk vond mevrouw Wade het een lèuke naam. In elk geval was het geen denkbeeld van je vader, want die was al dood, toen je ge boren werd." Dat trof Larry. Hij keek Kaye argwanend aan. „Je schijnt nogal goed thuis te zijn in mijn geschiedenis", zei hj) langzaam. „Wie voor de drommel ben je bijgeval?" Superintendant Kaye kuchte, om een beetje op adem te komen. „Mijn vrienden geven me aller lei weinig vleiende namen", bracht hij uit, „maar ik ben ge doopt Grahame Noel Kaye." „Kaye!" Larry zat als verlamd te kij ken. Al zijn theorieën en plannen lagen met één slag tegen de grond, en toen hii dat begon in te zien, maakte een dolle woede en een wild verlangen, zijn vingers om Kaye's keel dicht te sluiten, zich van hem meester. „En ik dacht nog wel, dat je een poosje rust nam", zei hij ten slotte. „Waarlijk, dit heeft me iets geleerd. „Dat geeft moed", antwoordde Kaye ondeugend. „Je hebt nog 'n hoop te leren. Je weet, dat ik me hoe langer hoe meer tot Plato aangetrokken voel en hij zegt er gens: „He,t is beter ongeboren te zijn, dan onwetend, Larry". In andere omstandigheden zou zijn koele zelfverzekerdheid Lar ry's bewondering hebben opge wekt, maar op het ogenblik had Larry alleen oog voor wat onmid dellijk met Kaye's bekendmaking samenhing. „Maar wie is dan die grappen maker, die ik in het portiershuis heb zitten?" siste hij. „Dat", verklaarde Kaye, „is detective sergeant Brown van dé Central Branch, een prachtige plaatsvervanger voor mijn be scheiden persoontje, maar verge leken mét jou niets dan een be ginneling. Je prestaties als .super intendant stellen trouwens ook die van mij als butler verre in de schaduw." Te Londen- wordt deze week. een conferentie van leidende atoom-deskundigen van de V. S„ Canada en Engeland gehouden. Zij is zo geheim, dat de datum van begin en eind, noch de plaats, waar zij preaiee gehouden wordt, bekend zijn. Aan helt eind van de conferentie zal geen officieel communiqué worden uitgegeven, zo deelde een woordeerder van het Britse ministerie van bevoor rading mede. Men meent.te weten,.dat <tk af gevaardigden zullen spreken over exploratie-technieken en analy tische extractie-methoden met be trekking tot radio-actieve artsen. De huidige conferentie- ia de derde van een serie. De eerste werd in 1947 te Washington ge houden, de tweede het. vor.ig jaar te Ottawa. Over de resultaten van deze conferenties ia. nooit iets bekend gemaakt. In het Canadese atoom-centrum te Chalk River in Ontario, (pro vincie van Canada) zullen deze week ook twee* bijeenkomsten van atoom-deskundigen der drie mo- genciheden worden gehouden. Op I de ene zal worden, besproken wel ke inlichtingen, verkregen door atoom-onderzoek, mogen worden gepubliceerd en welke niet. De andere is een conferentie van leidende radiologen en phy- sici, die zullen spreken over het peil der veiligheid en gezondheid hij de productie der atoomenergie.. Be woordvoerder van het mi nisterie van bevoorrading zei, da.t het toevallig was, dat de drie bij eenkomsten zo kort na de mede- debng over de Sowjet -Russische atoom-explosie worden gehou den. „Alle drie waren jaren lang voor de mededeling vastgesteld", zo zeide hij. (Wordt vervolgd.) De ministers van buitenlandse zaken der „Grote Vier" bespraken Maandag 3 uur lang het Oosten rijkse vredesverdrag in her hotel Waldorf Astoria te New York. Er werd „weinig voortgang" ge maakt. De meeste tijd was ge wijd aan de nabeschouwing van het werk sinds de laatste minis terraad. Woensdag zullen de ministers weer bijeenkomen. Van gezaghebbende zijde wefd verklaard, dat de ministers "zich beperkten tot een discussie van artikel 35 van het verdrag, dat de Duitse activa in Oostenrijk be handelt. Van welingelichte zijde verklaarde n»cn, dat zo goed als geen vorder mgen werden gemaakt en 4e besprekingen „niet erg hoop vol" waren De vergadering van Maandag werd voorgesteld door de Westerse ministers. Wysjins- ky ging na Moskou te hebben ge raadpleegd, hiermede accoord. Voor REPARATIES KUNSTGEBITTEN snel en goed- L- C» IOOF, Noordstr. 96a, Terneuzen- Ook in groepsverband Garage A- A- DEES xt„_i steenbergenlaan 27 WESTKOLKSTRAAT 38a (nabij Luxor-theater) TERNEUZEN TELEFOON 2606 Verkrijgbaar bij Permanent Blue Black, Permanent Blue, Royal Blue (uitwasbaar) BOEKHANDEL littooij Terneuzen Kort* Kerfc&èraat 1*3 TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2