Staande Ov< Katholieken en Protestanten Versie Geen exi Autorijschool Huzaren en Steenkool AGENDA Gabr. Cappen UIT DE PROVINCIE De Stroper ►De kritiek uit Djogja Autorijles spraken op de „recontres (nternationaies11 te Geneve DAT IS AL TESTEi Hij heefi er nu een andere kijk op Rede De Gaulle Engeland en de productie van atoombommen Ernstig ongeluk Het atoomonderzoek in Frankrijk De aankoopmach- tigingen van de E.C.A. Beveiliging van onbe waakte overwegen Nieuw pijnstillend middel Geallieerde landings oefeningen Onze Wintercollectie is gereed met SOLV-X WJ PRESENTERE] ie Leeslamp met aan] Leeslamp met aan Leeslamp met aan] Verder nog verschi len, in diverse pri Alle prijzen zijn gloeilamp- De kappen kunr worden- Ook voor Kamerk lampjes IS HET A DIJKSTR- 7 Telefoon 2056 TE Onze reclame van gaat nog steeds do lil hoeft U te hebben a bij een gediplomee Nieuwe lesr 1 Westkolkstraat 20» BihWiiiMiiiiiiiiiii[iiiiii:iiiiBiiiiiiiiiiiiiiliii:i!iii]iniiiiiiiiii JVan DenBogaert's: f l| Reclame-burei r-? j Étalage- en winkelartikelen J t Papierwaren en Cartonnages Reclame-obje» P j^aOWTtHONOSTRAAT 5 TELEF. 230 - Hl EEN DEFECTE WAGE LAAT MEN DIRECT HALEt VAKKUNDIG REPAREREN Garage Motor Service Axelsestraat 174 Tel TERNEUZEN Het thema voor de vierde ,,Ren- constres internationales die te Genève worden gehouden was: Naar een nieuw humanisme". Tot de sprekers en gasten be hoorden mannen dér wetenschap, philosophen, onder wie existontia- nisten en communisten, schrijvers enz. Aan twee theologen, Prof. Karl Barth en Pater Maydieu, een Frans Dominicaans Priester, was verzocht te spreken over „De actualiteit van de Christelijke boodschap in het heden)". Op deze vergadering namen Katholieken en Protestanten een zelfde houding aan tegenover de wereld. Deze eenheid kwam naar voren zowel in de inleidingen van de beide sprekers als in de dus- cussie die daarop volgde. Hier namen deel Dr. Visser 't Hooft, secretarisgeneraal van de Wereld raad van Kerken, Prof. Kraèmer, directeur van het oecumenisch instituut te Bessey, Prof. J. Courvoisier van de theologische faculteit te Genève en anderen. Prof. Barth zeide, dat de Chris telijke boodschap de boodschap was van Gods menselijkheid. Het is onjuist deze te beschouwen als een gesloten theologisch systeem; zij is in de eerste plaats een ge tuigenis van het feit van mens wording van Christus en de mens heeft daarop een persoonlijk ant woord te geven. Pater Maydieu zeide, dat het woord Gods ons steeds bereikt door middel van het mensenwoord zodat de Kerk moet zorgen, dat dit op de juiste wijze wordt ge- interproteerd. „De Kerk is bo venal een mensterie", zo voegde hij hieraan toe. Bij deze woorden stond Prof. Karl Barth op en drukte Pater Maydieu de hand. Bij de discussie legde Dr. Vis- Interview met „de geest van Hitier". Tijdens eèn spiritistische seance, op een niet nader aangeduide plaats op 6 Juli gehouden, is een „interview" tot stand gekomen imet de geest van Hitier, aldus meldt de te Stuttgart verschij nende periodiek „Neues Europa", die zich bezig houdt met astrolo gie en sensationele pseudo-weten- schappelijke voorspellingen. Uit dit interview was gebeken, dat Hitier „een strijder voor de vrij heid en de menselijke vrijheden" zou worden, indien hij nu terug kwam met de kennis, die hij thans heeft opgedaan, aldus het blad. „Van hier uit (het hiernamaals) heb ik oen andere kijk op de din gen dan tijdens mijn aards be staan. Mijn omgeving vertelde mij nooit de volledige waarheid en die wilde ik ook nieit horen. Alle geruchten, dat Ut mij in Zuid- Amerika bevind, zijn vals. 30 April 1945 ging ik vrijwillig over naar het hiernamaals. Ik doe een beroep op u allen, in vrede en harmonie datgene weer op te hauwen, wat door mijn schuld in de oorlog verwoest werd. Ik was het slachtoffer van een duivelse en vernietigende machtslust. U moet onze nationalistische verwa tenheid en ons gevaarlijk milita risme overwinnen", zon Hitler's geest tot het Duitse volk gezegd hebben. Hij beëindigde zijn „ont hullingen" met een kort: „U kunt mij wanneer nodig weer oproe pen". Een ander occult Duits blad, de „Qkkulte Welt" uit Kassei,, be strijdt de juistheid van dit be richt. Op een ei»gen 2 November 1947 gehouden seance kreeg het blad de volgende boodschap; „U vergist zich, indien u gelooft, dat Hitler dood is. Kapitein Baum- gart bracht hem per vliegtuig naar Arabië". Enkele te Frankfort verschij nende dagbladen wijzen op het ge vaar, dat dergelijke publicaties gebruikt worden als nazi-propa- ganda. In ditzelfde kader vallen talrijke berichten over het parti culiere leven van Hitler, die moe ten suggereren, dat Hitler nog niet zo kwaad was. ser 't Hooft er de nadruk op, dat alleen al het feit, dat men naar een nieuw humanisme zoekt, be wijst dat het oude gefaald heeft. De opstand van de massa stelt het probleem weer op een andere wijze. Een bemoedigend teken van thans is de nieuwe ontmoe ting tussen Christendom en hu manisme. Buiten het Christen dom is er geen universaliteit,. In een der openluchtbijeenkom sten te Bordeaux heeft generaal De Gaulle Zondag verklaard, dat het Atlantisch Pact „nut zou hebben als Amerika het monopo lie van de atoombom had kunnen behouden". „Als het atoomwapen echter in handen van beide kampen is, zal het pact in zijn huidige vorm echtér een groot deel van zijn kracht voor Europa verloren heb ben", zo zeide hij. De Gaulle schilderde een som ber beeld van de positie, waarin Frankrijk thans verkeert; „Ieder een weet, dat de Franse economie slechts wordt gestut door de tij delijke importen van het plan- Marshall. De begroting is slechts in evenwicht door inflatie. De franc moest een nieuwe devalua tie ondergaan, daartoe gedwongen door het buitenland in veront rustende en wrevelig makende omstandigheden". De enige verzekering van Frankrijks veiligheid kan volgens De Gaulle slechts door Frankrijk zelf gegeven worden, daar „niets de Verenigde Staten tot actieve deelneming aan een oorlog op het Europese continent verplicht", Engeland „niet het grootste deel van zijn continent stellen". De Gaulle deed een oproep op Frankrijk om het initiatief te ne men tot de oprichting van een Europese organisatie door Euro pa zelf, „zodra zijn (Frankrijks) leiaers in werkelijkheid het volk vertegenwoordigen en niet slechts de stervende politieke partijen". Tenslotte bepleitte De Gaulle de incorporatie van Duitsland in een Verenigd Europa. Hij' achtte het Duitse volk tot grote dingen in staat „zodra het zich niet lan ger laat misleiden door de harts tocht van verovering". strijdkrachten op het de waagschaal zal Volgens de Londense „Daily Express" zou Engeland weldra met de productie van atoom bommen beginnen. In een arti kel van de wetenschappelijke me dewerker van het blad, dat ge baseerd zou zijn op „documentaire gegevens, die niet uit veiligheids overwegingen geheim behoeven te worden gehouden", wordt gezegd, dat de productie misschien zou worden uitgevoerd op een schaal die de Russische productie „ver scheidene jaren" zou overtreffen. 't Atoomstation te Selafield, aan de Wëstkust van Cumberland, zou op het punt staan met de produc tie van plutonium op grote schaal een aanvang te maken. Het be drijf te Sellafield zou groter en efficiënter zijn dan het eerste Amerikaanse bedrijf te Hanfordd (Washington), waar plutonium, dat gebruikt wordt voor het nieuwste type atoombom, voor het eerst in grote hoeveelheden werd aangemaakt. Terwijl de Russen zich bezighielden met de vraag, hoe een bruikbare bom te vervaardigen, waren de Britse ge leerden, volgens de schrijver, be zig met plannen voor de massa productie van plutonium. Een uranium-smelterö te Preston (Lancashire) produceerde genoeg uranium om in de Britse behoef te voor de verdediging en het we tenschappelijk onderzoek te vol doen. De Washingtonse correspon dent van de „Daily Mail" be richtte, dat er nog niet direct plannen bestonden om de Ameri kaanse bombardementsvloot in Engeland te versterken of een voorraad atoombommen in En geland aan te leggen. Naar verluidt, zouden 42 perso nen Zaterdagavond de dood ge>- vonden hebben bij een autobuson geluk nabij Bmo. De bus zou van een steile heuvelhelling omlaag gestort zijn. Volgens niet beves tigde berichten bevonden zich 70 inzittenden in de bus. dat tien tegen één de chauffeur even naar de Pasar gaat om een tros pisang te kopen of om zijn horloge te laten maken. Achter Hotel Oembilin, ge noemd naar het gouvernements- mijnbedrijf in deze streek, huizen de Huzaren. Het naambord ver meldt „Detachement 5e Paw. Hu zaren van Boreel." Het is een af deling van het vijfde escadron pantserwagens. Een klein karton netje tegen de muur vertelt: We gens enorm succes geprolongeerd: „Circus Luining". Wachtmeester Van der Knaap, uit Maassluis af komstig, vertelt dat dit citaat ge knipt is van een menue dat tij dens het 3-jarig bestaan van het escadron naast de" borden heeft gelegen. De verklaring van deze zonderlinge zin ligt voor de in sider voor de hand: Ritmeester Luining is de commandant van. het escadron en deze mensen zit ten al van begin 1947 in de tropen. Ze vinden dat het nu zachtjes aan tijd wordt weer eens naar huis te varen. Het is wat wrange trots als er dan geschreven wordt: we gens enorm succes geprolon geerd. Als we dit huzaren-kasteel be treden, staan er twee mensen, in een beolied werkpak een velg uit een zware G.M.C.-band te trek ken. Het Is de monteur van deze ploeg, de eerste klasser Van den Heuvel en de chauffeur Welby. „Al onze wagons lopen nog", wordt er trots verteld, „dank zij het geregelde onderhoud." Het is een opmerkelijke prestatie wan neer de huzaren er in slagen al hun materiaal aan het rijden te houden. Wie de wegen kent en wie weet wat er van de pantsertroepen ge- eist wordt, zal dit moeten be amen. Het wordt deze mensen in Sumatra, zo min als elders ca deau gegeven. Elk convooi dat uitrijdt moet door hen bewaakt, worden. Een scoutcar voor en een Humoer er achter. En niet alleen het materiaal is aan slijtage on derhevig, de mensen die de wagen en wapens bedienen moeten over een sterk gestel en een niet min der sterk moreel beschikken om het dag in dag uit vol te kunnen houden. Dit peloton in Sawah loento kan er over mee praten. Meer dan drie maanden hebben ze op één van de beruchtste posten van de sector Padang gezeten: Peloepoeh. De convooiweg naar Fort de Koek was maar 23 km lang, maar het was „vaste prik" dat er op die weg vuur kwam, hoe sterk het convooi ook was ge formeerd. Het terrein was sterk in het voordeel van de aanvaller: deze kon zich op onaantastbare plaatsen in de bergwanden op stellen om het convooi onder vuur te nemen. „We hebben de weg 50 keer gereden en zes keer geen vuur gekregen.Het is zenuwslo pend werk geweest. Niet het mo ment dat er geschoten wordt is erg, manJ de tijd er voor. Als je uitrijdt en je weet dat er wat te verwachten is. Behalve schieten ook landmijnen cn trekbommen. „Maar als het eerste schot geval len is, dan merk je niets meer." Peloepoeh was een post 4e batal jon Stoottroepen. De stemmin»g in het kampement was uitstekend gew eest. „Daar leer je elkaar ken nen." En toch was er geen andere ontspanning geweest dan pa trouille, convooi en wacht. „En hoe hebben jullie het hier, in Sawahloento?" Och, dat valt wel mee. Ontspanning hebben de mannen ook niet. Iedereen heeft zo zijn burgerkennissen gekregen. Indonesische opzichters uit de mijnen, de dokter. Deze mensen vinden het interessant kennis te maken met de Nederlandse jon gens. Hoewel deze gastheren vaak Republikeins zijn, vragen ze de militaire bezoekers honderduit naar Nederland, hoe het leven er is, hoe het land er uit ziet, hoe de gewoonten er zijn, hoe de mannen thuis leefden. De Nederlandse militair doet niets liever dan over zijn vaderland vertellen, de ver standhouding is dan ook opper best geweest. „Buiten is het zwaar, maar je hebt er een vrij leven. Zo nu en dan gaan we oen maand in „revisie" in Padang. Een maand onderhoud en... kazernedienst. Na zo'n maand ben je weer blij het vrijere leven te kunnen leiden. „Dat is de slotconclusie van de Huzaren in Sawahloento. De wagen kronkelt 120 km lang door bergpassen, langs ang stige afgronden. Dé' reiziger kijkt herhaalde malen neer in een uit gestrekte laagvlakte om aan de overkant daarvan weer nieuwe bergmassieven te zien oprijzen, die zijn kokende wagen opnieuw beklimmen. Dat is de reis van Padang naar Sawahloento, van de Emmahaven naar het bekende steenkolengehied op Midden-Su- matra, dat bij de actie in Decem ber van het vorig jaar door onze troepen werd bezet. De reiziger staat een beetje beduusd te kij ken, wanneer hij na zijn ver moeiende tocht dcor het bergter- rein, met zo nu en dan een enkele kampang, als hij in het struikge was de a.pen heeft horen schreeu wen en* cp het land een enkele keer een tani aan het werk heeft gezien, wanneer hij dan plotseling na de laatste bergrug beneden zich een Europees aandoend, net jes onderhouden stadje ontwaart, met rokende schoorstenen, een groot spoorwegemplacement met rangerende locomotieven. Wat dan wel in stijl is, dat is het sap pige Limburgs, waarin de Blauwe, de beheerder van de Prinses Wil- helmina-cantine, aanraadt om de radio eens in „z'n achteruit" te zetten, in de hoop dat er dan goede muziek uit komt. De Blauwe is Huzaar (van Bo reel), „z'n achteruit" is een mor tortechnische uitdrukking. De moderne huzaar weet niets meer van de romantische paarden, zijn romantiek is ondergegaan in de technische zakelijkheid. De sfeer van roskammen en stallen is ver vangen door die van doorsmeren en garage. Alleen de zwarte baret geeft nog een uitérlijke onder scheiding. En dan het materiaal, dat indrukwekkend en belangrijk is, ook in de tropen: de zware negen-tons Humbers met hun draaibare koepel met kanon en mitrailleurs, hun kikkers alias scout-cars, kleine gepantserde verkenningswagen, en hun ge pantserde drie-kwart-tonners. Het zijn zo een aantal indruk ken, die de bezoeker van Sawah loento opvallen. Dat zijn de mij nen en de zwarte mijnwerkers, op blote voeten met een helm op die aan de beroemde pelopperpet doet denken. Dat zijn de Indonesische soldaten, Ambonezen, Menado- nezen, Javanen, Timorezen, Su- matranen, die er door de straten lopen; mensen van het KNIL- bataljon Infanterie II, aan wie de bewaking van dit gebied is opge dragen. En dat zijn ook de zware wagens van de Huzaren van Ba reel, die door het stadje razen. Indrukwekkend. Ondanks het feit DOOR PETER BARON (Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas.) Nadruk verboden. De Franse natuurkundige Prof. Jean Thibaud, heeft in een in terview met 't blad „Parsi Pres- se" verklaard, dat Frankrijk op het gebied van atoomonderzoek thans definitief is afgezakt tot de tweede rang. Onze staat yan onvoorbereidheid op een even- tuële wetenschappelijke oorlog is nog erger dan in 19391940, zei hij. Frankrijk heeft niet al leen gebrek aan plutonium voor laboratoriumonderzoek en aan atoomzuilen, maar ook aan het nodige geschoolde personeel voor het onderzoek. Het is nodig vele duizenden jonge Fransen voor dit werk aan te trekken door be taling van betere salarissen, al dus Prof. Thibaud. 113)- Een minuut of wat later ging Kaye ook, maar in tegenoverge stelde richting. Door de pantry verschafte hij zich, zonder zich te laten horen, toegang tot 't huis, waarna hij naar boven ging. Hij was er van overtuigd, dat de ka mer van Larry enige aandacht verdiende, maar er was minstens één kamer in huis, die nog meer recht had op zijn belangstelling. Op dait ogenblik hoorde Kaye een zucht, die uit Jan's kamer scheen te kooien, en toen hij even Wachtte, herhaalde zich dat ge luid. Dat vertelde hom veel, en hij begreep, dat het geraden was uiterst voorzichtig te zijn. Hij trok zijn jas cn vest uit, rolde ze op en stopte ze weg in een hoek, waar na hij haastig z'jn overhemd los maakte. Hij droeg boord noch das, en vond, dat hij nu geheel de indruk maakte van iemand, die REPATRIËRENDE MILITAIREN Met Hr. Ms. Torpeddbootjager „Tjerk Hiddes", die zoals bekend na een reis van Soerabaja via het Panama Kanaal, de Nederl. An tillen, Suriname en de Atlantische Oceaan, op 1 October a.s. te Rot terdam wordt verwacht, zullen o.a. de navolgenden thuisvaren: Matr. 2de kl. C. de Kruijter, Breskens; Seiner 1ste kl. M. G. van Gelder, Terneuzen; Stoker l§te kl. G. Mechielsen, Hoek. TERNEUZEN Het Licht in de Nacht Dit bekende toneelspel in 5 be drijven van Inte Onsman, dat in dertijd e'en ware zegetocht door ons land maakte is thans op het repertoire gekomen van het En semble Dick van Peursen. Dit goed bekende Ensemble dat zich in enkele jaren van een klein regionaal troepje heeft opgewerkt tot een behoorlijk toneelgezelschap dat thans door geheel Nederland de Theaters in grote steden be speelt zal op Vrijdag 30 Septem ber a.s. een voorstelling geven in het Concertgebouw. Gezien de faam van dit bijzon dere toneelwerk en de goede re putatie van het opvoerende ge zelschap geloven wij, wel dat het publiek een mooie avond te wach ten staat. NIEUWERKERK. 11-jarige jongen door de bliksem gedood. Tijdens het hevige onweer van Zaterdagavond werd de 11-jarige P Verhoek te Nieuwerkerk pas ontwaakt is en haastig wat aangeschoten hoeft. Hij klopte zacht op Jan's deur en maakte ze open. Jan lag met zijn gezicht cmlaag languit op zijn bed, met zijn han den tegen zijn hoofd gedrukt. Toen Kaye binnenkwam, keek hij met een verwilderd gezicht op. „Pardon mijnheer, ik hoorde u zuchten, bent u misschien on wel?" Jan moest al zijn krachten ver zamelen, om een beetje een be hoorlijk antwoord te kunnen ge ven. „Heb ik zoveel kabaal ge maakt liet is niet de moeite waard een beetje hoofdpijn." Kaye glimlachte meevoelend, U schijnt bloed achter aan uw hoofd te hebben", waagde hij. Dat trof Jan onaangenaam. Hij keek naar zijn handen en zag, dat aan de hand, waarmee hij zijn hoofd had vastgehouden, ook bloed zat. „Ja" zei hij op onvaste toon. „Een schram dat is alles." Kaye's ogen schitterden. Klaar blijkelijk was Larry al aan de gang geweest. „Goed, mijnheer. Ilr hoop, dat u morgen weer beter bent" zei hij, en trok zich terug. Ilij nam de (Schouwen) door het hemelvuur, dat via de electrische geleiding de woning van zpn ouders bin nenkwam, getroffen en gedood. SAS VAN GENT Aanvoer van suikerbieten stopgezet. In verband met moeilijkheden, die gerezen zijn met Belgische ar beiders hebben de beide Suiker fabrieken te Sas van Gent, n.l. de Centrale Suikermaatschappij en de Eerste Nederlandse Coöp. Beetwortelsuikerfabriek, de aan voer van de suikerbieten stopge zet. VVESTDORPE. Muzikaal bezoek. Zaterdag j.l. bracht de muziek vereniging „Eikels worden Bo men" haar jaarlijkse nu reeds traditioneel bezoek aan het ge hucht Zwartenhoek ter gelegen heid van Zwartenhoekse kermis, alwaar voor het café van de heer Aug. Matthijs een klein concert werd gegeven. Evenals vorige jaren bracht de muziekvereniging niet alleen een stroomi van volk mee doch ook vreugd en plezier. Het was voor Zwartenhoek weer een gezellig dorpsfeest Zaterdag avond. IJZEN DIJ KE. Benoemd. In de algemene vergadering der Onderl. Brandwaarborg Mij van Zuidzande is tot administra teur benoemd de heer Arn. Del- laert inplaats van zijn vader wijlen Eug. Dellaert, die deze functie ruim 45 jaar heeft vervuld. HEDEN: TERNEUZEN: Café „La Belle Vue", Openbare aanbesteding Van het bouwen van een woonhuis. Gebouw „Pro Rege," 7.30 uur: Evangelisatie Samen komst. Luxor-Theater, 8 uur: Bio scoopvoorst. „Bad Bascomb." MORGEN: TERNEUZENConcertge bouw, g uur: Bioscoopvoor stelling „Bad Bascomb". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Bioscopvoorstelling „Per lucht post'". voorzorg, de deur van buiten, met Brown's loper te sluiten. Jan hoorde het en niet zich van het bed glijden. Een ogenblik vocht hij tegen de flauwte, die hem dreigde te overweldigen, maar hij kwam ze te boven en rukte zwakjes aan de deur, na tuurlijk zonder er beweging in te kunnen krijgen. Jan besefte, dat hij opgesloten zat. En hij besefte tevens nog wat anders: Crale moest inderdaad de Stroper zijn! Met die gedachte in zijn geest rukte hij neg eens aan de deur en sloeg er cp, maar het stevige eiken paneel spotte met zijn af nemende krachten. Het weerstond hem zelfs, toen hij -er bewusteloos met zijn hele gewicht tegen aan viel. XXX. Kaye glipte weer in zijn jas en schoenen en ging naar zijn eigen kamer. Hij moest nog twee be zoeken afleggen die nacht, van voldoend onmaatschappelijke aard om het dragen van een wapen te verontschuldigen. Dat wapen wil de hij nu gaan halen. Hij ging zijn kamer binnen, tastte zijn weg naar de tafel en had de lade, waarin zijn browning lag, reeds geopend toen twee gespierde handen zich om zijn keel sloten. Op hetzelfde ogenblik voelde hij een knie tegen het smalle gedeelte van zijn rug en werd zijn hoofd met kracht teruggetrokken zodat hij verwachtte, dat zijn rugge- graat zou springen. Deze toestand hield, naar zijn inzicht, een eeuw aan, waarna de druk in zijn rug ophield en hij vlug maar stil op de knieën werd gedrongen. Hij maakte van de ge legenheid gebruik om naar de handen te grijpen, die zijn keel omknelden, en werd onmiddellijk beloond door achterover getrok ken te worden, met zijn benen on der zich op zodanige wijze, dat zij in het 'kmiegewricht dreigden te breken. Hjj slaagde er in, ze te strekken, en ging er toe over, zijn aanvaller bij de polsen te grijpen, waarin Larry zo'n pleizier had, dat hij; zacht grinnikte. Dat ver ried zijn identiteit. „Hou maar op, Crale", fluisterde een stem, die Kaye goed kende. „Geestelijk ben je me misschien de baas, maar lichamelijk zit je een paar klassen lager." (Wordt vervolgd.) De in de week per Vrijdag j.l. door de E.C.A. aan Nederland verstrekte aankoopmachtigingen hadden een waarde van 1.762.000 dollar, waardoor de waarde van de totale toewijzingen gebracht wordt op 569.007.000 dollar. Voor België-Luxemburg bedroegen deze bedragen resp. 7.431.000 en 327.754.000 dollar. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de K.N.A.C. in antwoord op een adres medege deeld, dat het in de bedoeling ligt, althans indien de nodige gel den daarvoor beschikbaar kun nen worden gesteld, het thans be staande 50-tal flikkerlicht-instal laties bij de onbewaakte overwe gen in de eerstvolgende jaren ongeveer te verdubbelen en wel op de plaatsen, waar daaraan de meeste behoefte bestaat. In hoe. verre het systeem, waarbij de waarneming van een gevaar door een naderende trein is verplaatst naar de waarneming van het flik kerlicht (hetgeen over het alge meen wel bevrediging geeft) zal kunnen worden voortgezet voor overwegen op wegen met hoofdza kelijk plaatselijk verkeer, valt nog te overzien. Overigens verwacht de minister dat vermoedelijk nog dit jaar met het aanbrengen van de reeds ge ruime tijd geleden door de spoor wegen bestelde apparatuur kan worden begonnen. Na maandenlange onderzoekin gen heeft het laboratorium voor scheikundige synthese te Gent volgens 'n nieuw procédé 'n pijn stillend geneesmiddel vervaar digd, dat de naam „Mephenon" draagt. Dit product is drie tot vier keer zo sterk als Morphine en bezit niet de nadelige gevolgen daarvan. Verwacht wordt, dat het nieuwe geneesmiddel een om mekeer zal teweegbrengen in de behandeling van pijn in al haar vormen. „Mohammed Hatta is niet van plan naar Djogja terug te keren", aldus verklaarde de woordvoer der van de Republikeinse delega tie naar aanleiding van de in Djogja geuite kritiek op de over eenstemming inzake de Neder lands-Indonesische unie. De woordvoerder was voorts van merïing, dat de van de zijde der P.N.I. en de Masjumi naar vorengebrachte kritiek wellicht moest worden verklaard uit het feit, dat men nog over voldoende inlichting-en beschikt over de juis te draagwijdte en formuleringen van het bereikte accoord. -Hij was daarom van mening, dat de kritiek niet alarmerend is, „temeer omdat men niet precies op de hoogte is van hetgeen er zich tussen de weekend-conferen tie in Namen en de jongste zit ting van de centrale commissie op Vrijdag j.l. heeft afgespeeld". Naar voorts verluidt is de voorzitter van de P.N.I., Sujono Hadimoto, die als lid van de Re publikeinse delegatie in Den Haag vertoeft, onaangenaam getroffen door de kritiek van de secretaris generaal in Djogja. Tenslotte wees men er in Re publikeinse kringen op, dat het als zeer nuttig wordt beschouwd, wanneer enige belangrijke poli tieke figuren uit de delegatie naar Djogja zouden reizen ten einde hun partijen in te lichten. In. diit verband zij herinnerd aan de voorgenomen reis van de lei der van de Masjumi, Dr. Suki- man, naar Djogja. Het wordt niet uitgesloten geacht dat ook de heer Sujono Hadinoto naar Djog ja zal vertrekken. Te Rome is van geallieerde zijde beleend gemaakt, dat Britse en Amerikaanse troepen deze week landingsoefeningen langs de kust van het vrije gebied van Triëst zulen houden. Marine strijdkrachten zouden Dinsdag de haven van Triëst verlaten. De oefeningen zouden tot het einde van de week duren. Voor REPARATIES KUNSTGEBITTEN snel en goed- L. C» I OOF» Noordstr. 96a. Terneuzen- Ook in groepsverband Garage A» A» DEES Verl- v. Steenbergenlaan 27 WESTKOLKSTRAAT 38a (nabij Luxor-theater) TERNEUZEN TELEFOON 2606 Permanent Blue Black, Permanent Blue, Royal Blue (uitwasbaar) Verkrijgbaar bij: BOEKHANDEL LITTOOIJ Terneuzen Kort* Kerkstraat j"3 TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2