GUTT DEVALUATIES NARBDAG£N„ VOOR DE ZONDAG Kerkdiensten akkertjes! AGENDA OVER DE WEK DE GAL Uil DL PROVINCIE De Stroper Kerknieuws Alle roem is uitgesloten De prodoctie In de Sowjet-Russische zone van Duitsland leren willen demonstreren Net streven naar vrije inwisselbaarheid der valuta's Zwitserse franc wordt niet gedevalueerd 9 w verloren dagen ^Grenscorrecties hebben oefmiilef„haar beslag gekregen 9e stakingen In Amerika Want niet die zich zeiven prijst, maar dien de Heer prijst, die is beproefd. 2 Cor„ 10 18. Let op de tegenstelling tussen het prijzen van zichzélven en het geprezen worden door de Heer Die zich zeiven prijst, wordt door de Heer niet gepre zen En die door de Heer gepre zen wordt, prijst zichzélven niet. Of het een öf het ander. Eigen roem en eigen lof sluiten onverbiddelijk roem en lof van de Heer uit. Wanneer zal de Heer ons kunnen prijzen? Als to\j geheel en al en voor goed hebben afgeleerd ons zeiven te prijzen. Wanneer zal onze roem niet ijdél zijn? Als alle roem is uitgesloten. Wanneer zullen wij beproefd worden bevonden? Als wij ons zeiven hebben gewogen en, tg licht bevonden, als wij ons zeïven meedogenloos hébben af gekeurd en verworpen, en onze enige hoop is op Hem, die de goddeloze rechtvaardigt. SJMSk Alle roem is uitgesloten! Onverdiende zaligheên Heb ik van mijn God genoten, 1c Roem in vrije gunst alleen; Ja. eer ik nog was geboren, Eer Gods hand, die alles schiep, Iets uit niet tot aanzijn riep, Heeft Zijn liefde mij verkoren: God is liefd', o Eng'lenstem, Mensentong, verheerlijkt Hem. dag is ingegaan, zal worden voortgezet tot een nieuw con tract getekend is. Hii beschuldigde de mijneige naren ervan terug te krabbelen wegens het geschil in de staal industrie. Bij een staking der staalarbeiders zouden de vet- koolmijnen het eerst worden getroffen. Men verwacht, dat de bond van staalarbeiders en de U. S. Steel-Corporation bijeen zullen komen voor onderhandelingen. De verzoeningscommissie van President Truman heeft aanbe volen, dat de werkgevers 10 cent per uur per arbeider zullen bij dragen voor pensioen- en an dere sociale voorzieningen. De vakverenigingen hebben deze aanbeveling aanvaard, doch de werkgevers willen slechts onder handelen. ZtVTERDAG 24 SEPTEMBER. Ned- Herv. Kerk- Temeuzen: 7.30 u. Avondgebed. G-erefortneerde Gemeente. Temeuzen: 7 u. de heer Van Gilst ZONDAG 25 SEPTEMBER. Ned. Herv. Kerk. Axel": 10 u. Ds. P. J. Pennings; 2.30 u. ouderl. Wondergem. Hoek: 10 u. Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Temeuzen; 2.30 u. Ds. E. Raams (event, bed. H. Doop). HcBjtenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- ikouw. Hulst: 5 u. Ds. W. L. Kermanides. Afscheid. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van de Graaft. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van de Graaff. Slukkil: 10 u. Ds. A. Schouten, van Leiden; Z.30 u. Ds. P. J. Pennings, van Axel. Terneuzen: 10 u. Ds. J. Scholten; SJ90 u. Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaatthslag: 9.30 u. de heer C. H. Eiajjboer; 2.30 u. Ds. J. Schol ten. vap Terneuzen, bed. H. ©Oop. Aardenburg: 10.30 u. Ds. Blom. St. Anna ter Muiden: H u. Ds. Schrale. Cadzand: 10 u. Ds. Ten Cate. Smeder. 9.30 u. Ds. Boere. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winckel. St. Kruis: 8.45 Ds. Blom. Nieuwvliet: 9 u. Ds. Schopen- IfeLucr. doÉ&burg: 10 u. Ds. Fournier. Retranchement: 10 u. Ds. P. J. Bamouw. Staboondijke: 10.30 u. de heer B. Ci Bouwen, hulppr. te IJzen- dijke Sluis: 9.30: u. Ds. Schrale. Waterlandkerkje: 2 u. Ds. Boere. Lfaendijke: 10.30 u. Ds. Schopen hauer, bed. H. Doop. ZUfAzande10 u. Ds. F. J. ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- nius. Geref. Kerk. Hoek: 10 en 2.30 u. cand. G. Th. Rothuizen, van Goes. Temeuzen: 10 en 5 u. Ds. H. Pest man. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. J. Bitsema. Spui: 10 u. Leesdienst; 5 u. Ds. I. Rilsema, van Zaamslag. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.J Hddk: 9 u. Ds. J. ten Hove, van Terneuzen; 2.30 u. leesdienst. Temeuzen: 10.30 en 3 u. Ds. J. ten Hove. Chr. Geref. Kerk Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Terneuzen: 9,30, 2 en 6 u. lees dienst. Axel: 10, 2.30 en 6.30 u. Stud. H. «Ifafi Gilst, van 's-Gravenhage Ouü-Geref. Gemeente- Temeuzen: 9.30|, 2 en 6 u. Ds. A. Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Max Herm, plaatsvervangend hoofd van het departement voor arbeidsaangelegenheden en maatschappelijk welzijn in de Sowjet-Russische zone van Duitsland, heeft Vrijdag in het met Russische vergunning ver schijnende dagblad „Tagliche Riindschau" verklaa'd, dat de productie in de genationaliseer de bedrijven in Oost-Duitsland is afgenomen, terwijl zij in de particuliere bedrijven is toege nomen. Ter staving van zijn verkla ring noemde hij dé volgende cijfers die zijn gebaseerd op het tweede kwartaal van 1948 en het eerste van 1949. „In de ge nationaliseerde bedrijven in de Sowjet-Russische zone is de productie per man met tien pro cent gedaald, terwijl de lonen met 6.8 procent zijn gestegen. In de particuliere bedrijven is de productie per man met 19 procent gestegen, bij een loons verhoging van 12 procent." Ongeveer 200 Amerikanen van Ierse afkomst hebben Woens dagavond j.l. wederom voor het hotel te New York, waarin Mi nister Bevin verblijf houdt, ge demonstreerd; evenals de vo rige maal werden anti-Britse leuzen geroepen, terwijl de de monstranten borden met zich meedroegen met opschriften, waarin de vrijlating van Ierse republikeinse gevangenen, die zich in gevangenissen in Groot- Brittannië en Ulster bevinden, wordt geëist. De demonstranten verklaar den elke avond te zullen posten, voor het hotel van Minister Bevin, totdat deze New-York zou hebben verlaten. Camille Gutt, de directeur van het internationale mone taire fonds, deed gisteren in een persconferentie een beroep op de landen, die hebben gedevalueerd, om door verminde ring van de binnenlandse consumptie, de binnenlandse investeringen en de regeringsuitgaven, goederen voor export beschikbaar te .maken. Clinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen. Mdlst:. 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H. Missen. 3t. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H. Missen. Temeuzen: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils- Terneuzen: 7, 10 en 7.30 u. samen, kqmsten in de zaal; 6.30 u. openlucht Nieuwstraat. Hij zeide, dat de devaluaties, die de laatste vijf dagen hebben plaats gevonden; op zichzelf geen oplossing bieden voor het huidige gebrek aan evenwicht in de we reldhandel. Deze pariteitswijzi gingen zijn een „vreedzame en nuttige omwenteling", zo zeide hij; die er toe zal bijdragen de doel einden van het internationale monetaire fonds, waarvan een uit, gehreidere wereldhandel op multi laterale basis er een is, te ver wezenlijken. Het is niet voldoende om goe deren voor export beschikbaar te maken, aldus vervolgde Gutt, doch zij moeten ook verkocht worden en hiervoor is het van be, lang, dat het effect van de deva luaties niet verloren gaat door een stijging van de binnenlandse productiekosten. De landen, die tot devaluatie zijn overgegaan, kunnen zich dan ook niet veroor loven, de prijzen van hum goede ren, uitgedrukt in de landsvaluta, te laten stijgen. Zij kunnen een stijging van de productiekosten niet toelaten, zonder het gevaar van verlies hunner markten te lopen. Tenzij het effect der deze week genomen monetaire maat, regelen wordt teniet gedaan door een stijging van de binnenlandse prijzen en productiekosten, of door een onjuiste regeringsipoli- tiek, zullen de pariteitsherzienin gen door de uitbreiding van de export, die zij mogelijk maken, eerder bijdragen tot het herstel van het internationale beta- lingsevenwicht dan door een ver, mindering van de invoer door middel van beperkingen en discri minaties mogelijk zou zijn. Als resultaat van de gebeurte nissen van de laatste dagen be, gint zich een nieuw stelsel van wisselkoersen af te tekenen, dat mogelijk in de naaste of in een meer verwijderde toekomst zal worden voltooid. Reeds thans ;s bet echter van een zondaige bete kenis dat het beschouwd kan worden als een belangrijk nieuw element in de wereldhandel. Gutt waarschuwde, dat Europa verdere hulp zal blijven behoeven, totdat de exportpositie der Euro pese landen in voldoende mate zal zijn verbeterd. Hij zeide het waarschijnlijk te achten, dat de dollarprobttemen van. sommige landen in de eerstkomende maan den nog acuter zullen worden. Fet Westelijk halfrond zal aan-1 zienlijk meer uit Europa en de rest van de wereld moeten importeren. Vooral de Ver. Staten zullen hun invoer van grondstoffen en eindproducten uit alle landen, die cocurrerende prijzen vragen, moe ten uitbreiden. Pogingen om de invoer uit andere gebieden te be, perken zou deze landen doemen om hetzij te leven op giften van de Ver. Staten, hetzij hun bevol king een ondragelijke last van armoede en werkloosheid op te leggen. Het is duidelijk, zo gaf Gutt vervolgens als zijn mening te kennen, dat er in het komende jaar of de komende jaren nieuwe aanpassingen, op het gebied van handel en financiën zullen plaats vinden, en dat het beëindigen van het Europese herstelprogramma in 1952 wederom aanpassingen met zich zal brengen. Er is thans een begin gemaakt met het aan brengen van veranderingen ten goede in de internationale han, delsbetrekkingen en over het ge heel genomen is dit begin, naar het oordeel van Gutt, goed ge weest, ook al kunnen bij belang, rijke maatregelen, zoals die, wel ke deze week zijn genomen, vla gen van speculaties en enige on, vermijdelijke heraanpassingen niet. uitblijven. Volgens kringen, die in nauwe betrekking staan tot het Belgi sche kabinet, zullen onderhan delingen voor de totstandko ming van de vrije inwisselbaar heid van de Belgische en Fran se francs en van de Italiaanse lire worden hervat zodra de in ternationale monetaire situatie zal zijn gestabiliseerd. De drie genoemde landen wa ren enige tijd voor de jongste devaluatiebeweging onderhan delingen over mogelijkheid van inwisselbaarheid hunner valu ta's begonnen. Volgens dezelfde kringen deden deze onderhan delingen succes verwachten tij dens de conferentie van het in ternationale monetaire fonds te Washington. De Belgische Mi nister van Financiën had ge-, sproken over de mogelijkheid om de Belgische franc tot een „vlottende" valuta te maken, zoals de Franse franc en de lire. Volgens zijn plan zouden de drie genoemde valuta's voor een bepaalde periode hun eigen ni veau moeten vintfen tegenover de Amerikaanse dollar en wan neer het evenwicht zou zijn be reikt, zouden deze drie valuta's vrij inwisselbaar gemaakt kun nen worden. Nederlandse vertegenwoordi gers zouden naar gemeld wordt aan de voorbereidende fase van deze onderhandelingen hebben deelgenomen. Toen het Belgische kabinet Dinsdag j.l. bijeenkwam om de devaluatie in overweging te nemen, werd het plan van de Belgische Minister van Finan ciën als een alternatieve oplos sing bestudeerd. Men kwam echter tot de slotsom, dat voor dat de drie valuta's een even- wichtpositie tegenover de dollar zouden hebben bereikt het plan aanleiding zou hebben kunnen geven tot ^verdreven speculatie. In Belgische regeringskringen is men van mening, dat Neder land en later ook de Scandina vische landen aan een schema voor vTïje inwisselbaarheid van valuat's door België, Frankrijk en Ital'rë zouden medewerken. De Zwitserse federale raad van Ministers heeft gisteren voor de tweede maal een verklaring af gelegd, dat de Zwitserse franc niet zaL worden gedevalueerd. In een officieel communiqué wordt gezegd, dat nadat deze aangelegenheid opnieuw is be studeerd ,4e raad nog steeds geen aanleiding zag voor Zwit serland de pariteit van de franc ten opzichte van goud te wijzi gen," De Zwitserse President zal volgende week in het Parlement een. verklaring afleggen 'aver de valuatie. bet slaapkamertje niet bereiken. (Tim één uur kon men daar wel komen én vond de verkoolde res ten, Naar de politie ons mede deelt is de oorzaak geweest blik. £eaanslag ter plaatse,, waar het. jongetje sliep. TOEPASSING RADAR OP DE SCHELDE In aansluiting "p berichten aan gaande proeveD, die het Neder landse Radar .proefstation in Noprdwijk heeft genomen om. de Nieuwe Waterweg m een Radar beeld te brengen, vernemen wij,, dat uiteraard o«k de Wëster- schelde deaan.ua.c4LL heeft gehad. De besprekingen, die door de leiding van het proefstation zijn gevoerd,, moeten, zich echter op internationaal niüeau bewegen, omdat behalve het Nederlandse ook het Belgische loodswezen bij deze kwestie is betrokken. Deze besprekingen verlopen daarom langzaam. Het'ligt voor de hand dat eerst, met België overeen, stemming bereikt moet zijn, al vorens tot een uitvoerige toepas sing van Radar op de Schelde kan worden overgegaan. Intus. sen verruSnen wij, dat hij een eventuele toepassing voor de Scheldemond, dus in het Oostgat en de. Wielingen, de aandacht niet uitgaat naar de bouw van Radar- torens aan' de Scteldeoever, zoals men dat zal doen langs de Nieuwe Waterweg. Het vaarwater in de Scheldemond is voor die toepas sing te uitgestrekt. Men zal ver, moedelijik besluiten tot het ge schikt mqkeu van lichtboeien. Reeds is het vaarwater van Vlis- 'singen in de richting Antwerpen op de voornaamste punten voor. ui |\A# I r\irn /^D z;en van lichtboeien, die een Ra- I PI U W LlVL I'- Vr darscherm dragen, zodat men bij het opvaren en afvaren van de rivier reeds gebruik kan maken JONGETJE IN VLAMMEN OMGEKOMEN Gisterennacht heeft een korte, doch hevige brand gewoed in een bovenwoning in de Molenstraat te Vlissingen, waarbij een jon. getje van 6 jaar is omgekomen. Omstreeks half twaalf, tijdens ven hevig onweer, werd de brand weer gealarmeerd voor een uit slaande brand in de bovenwoning der familie E. Ogenblikkelijk werd water gegeven, maar het vuur greep in de oude woning zeer snel om zich heen. In de late namiddag was het echtpaar E. uit LJmuiden teruggekeerd.. Een jongetje van 6 jaar' uit het eerste huwelijk der vrouw, was ge durende die tijd bij familieleden ondergebracht. Het was echter des avonds teruggehaald en naar bed. gebracht op een, vlieringka mertje aan de achterzijd'e van het huis. Daarna zijn de ouders uitge gaan. Dit laatste was de hene, eenbewoners bekend, echter niet, dat het jongetje al thuis was.. Om kwart voor twaalf keerden de bewoners terug en eerst toen vernam men, dat het jongetje zich in de brandende woning bevond. Tegelijkertijd zijn pogingen tot redding ondernomen door de stief vader, tezamen met de commis. saris van politie de haer C. van der Mark en de comandant van de brandweer, de heer D. Luit- wieler met enkele van ziin man. nen. Ofschoon men zien in de vuurzee heeft gewaagd kon men dat ook voor deze rivier maatre gelen worden genomen orrt tot een voorlopig gebruik van Radar te komen. DE DEVALUATIE EN DE BELGISCHE GRENSARBEIDERS Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat de moeilijkheden, welke voor de hier te lande werkzame Belgische arbeiders zijn ontstaan tengevolge van de devaluatie de volle aandacht heb ben van de regering. Over deze moeilijkheden is overleg gaande. ROOFOVERVAL TE OUD VOSSEMEER. Naar eerst thans bekend wordt, is Donderdagavond in de Hollare polder te Oud Vossemeer door drie mannen getracht een overval te plegen op de boerde rij van de Gebroeders Van En gelen. Omstreeks negen uur hoorden de bewoners van de hoeve, dat er tegen een buitendeur werd geklopt. Er werd geroepen „We hebben een lekke band." De landbouwer K. van Enge len ging naar de deur, opende deze op een kier en zag drie mannen met maskers voor. Zij drongen naar binnen en dwon gen Kees van Engelen met de handen omhoog te gaan staan. De verdere bewoners van het huis waren inmiddels ook ter plaatse. Een broer van Van En gelen vermoedde, wat er ging gebeuren, greep een jachtgeweer en schoot op de indringers. Deze namen overhaast de- vlucht. De bewoners van de hoeve brachten telefonisch de politie van het gebeurde op de hoogte. Deze zette onmiddellijk het veer bij Vosmeer en de brug bij Tho- ien af. Om ongeveer half tien hield wachtmeester De Jong op de brug een auto aan, waarin twee personen zaten. Een ervan was gewond. Een derde voegde zich bfj de auto en vroeg of hii kon liften. De wachtmeester heeft het drietal gearresteerd. Twee ervan komen uic Rotterdam, een uit Bodegraven. Een; van de drie is nog verre familie van de Ge broeders Van Engelen. De drie mannen zijn opgeslo ten te Oud Vossemeci1. TERNEUZEN. Een waarschuwing. Gisteren bemerkte men, dat de gashouder van de vuurtoren op het Westelijk havenhoofd aan de Middensluis een lek vertoon de, waardoor het aanwezige gas er uitstroomt. Daar het lang niet denkbeel dig is. dat wandelaars in de na bijheid van de gashouder een lucifer laten ontvlammen voor hot aansteken van cigaret, pijp of sigaar, werd op verzoek van de politie door personeel van- de Rijkswaterstaat dit haven hoofd voor het publiek afgeslo ten en werd de- scheepvaart op het gevaar attent gemaakt. Polittecfiploma. Bij het te Amersfoort gehou den examen voor het politie- diploma slaagden de heren M. de Feiiter, G. Kouwüzer en A. Etejjnders, agenten van politie alhier. Liefdadigheidsbal Het door het comité „Reis voor Ouden van Dagen" georgani seerde liefdadigheidsbal, dat Donderdagavond in Hotel des Pays Bas plaats vond, kan in al. Ie opzichten zeer geslaagd wor den genoemd. Een gevwlg hiervan is, dat de kas aanmerkelijk verstevigd werd. Die pijnen op gezette tijden...verdrijf ze! De moderne vrouw blijft ook in die dagen /-SST monter en fit :zij neemt een'AKKERTJEi ff /f) helpen direct.' Bridge De Sasse bridgeclub opende zijn winterseizoen door het orga niseren van een drive voor zijn leden. De uitslag was als volg Echtpaar Antonissen 68 pnt; Ai Schauwvlieghe 67% pnt. Echtpaar Jacobs 61%pntf schaertGeirnaerdt 60 pnt; Echt. paar Hamelynck 59 pnt; Echtpaar waterstaat geschieden. etn„n,o-,, 56 pnt; Wauters— Hiermede zullen dan de grens j Naar het A.N.P. verneemt heeft 1 de afbakeningscommissie, welke nadat de grenscorrecties op 23 April jd. waren uitgevoerd, met de definitieve grenstrekking be last was, haar werk voltooid. In verband darmede zullen he den nog op twee punten, te we ten bij Beek (bij Nijmegen) en bij Losser verkeerstechnische anomalieën, die na 23 April wa ren blijven bestaan, gecorrigeerd worden. De verzetting van de grens palen zal op de gebruikelijke wijze door de Britse militaire autoriteiten in samenwerking met ambtenaren van de Rijks- U zult 's morgens kiplekker" uit bed springen. Naar gemeld wordt zijn mo bile brigades posters bezig mij nen, die niet bij het stakende mijnwerkersvakverbond van John Lewis zijn aangesloten, te sluiten. Een brigade van 2.000 man in 500 auto's heeft zeven niet aangesloten mijnen tot sluiting gedwongen. De staat heeft politieverster kinken gezonden. Vier personen zijn reeds bij de acties der mo bile brigades gewond. De onderhandelingen tussen de mijnwerkersleider, John Le wis, en de mijneigenaren zijn afgebroken. Lewis verklaarde, DOOR PETER BARON (Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas.) Elke dag moet uw lever een liter gal in \an de_ scheeps-radarinstallaties. uw ingewanden doen stromen, anders Verwacht ;ilüag WOl'den dat hfit verteert uw voedsel niet, het bederft. pro);eew (Jer toepassing van Ra ti raakt verstopt, wordt humeurig en h tiéholrfemnnri in de loom. Neem de plantaardige CARTER'S üai tmJ.de. bCUeldemonailtQe leverpilletjes om die liter gal op naaste toekomst de volle aan- te wekken en uw spijsvertering en stoel- dacht zal hebben van de desbe- gang op natuurlijke wijze te regelen, treffende autoriteiten. De Wes, Een plantaardig zacht middel, onover- rqr.helrb* is een moeiliik bevaar- troffen om de gal te doen stromen. Eist tv-iscneiae is een moeinja ut.vd.ai Carter's Leverpilletjes OVERSLAG. in elkaar gezakt. De hteer C. alhier welke nabij het grenskantoor in gezelschap van enkele andere mensen gezellig stond te praten werd plotseling onwel en zakte in elkaar. Spoedig werd. geestelijke en geneeskundige hulp ontboden. Hoew.el het er aanvankelijk bezwarend uitzag was alles spoedig weer hersteld en. kon de 'tude krasse man na enkele uren. weer op de been. SAS VAN GENT Concert Zoals ieder jaar zal ook dit jaar de Sasse. Harmonie „De Varenig- de Vriejaden" een, slotconcert ge ven. Het is gewoonte van de Har. monie om in de laatste week voor de sudkercampagne de bevolking voor de laatste maal in dat jaar te Laten genieten van een fraai concert. Zondagmorgen a.s. concerteert de? Harmonie op de kiosk in het park. Uitgevoerd worden Frei Weg, mars; Fra Diavolo, ouverture; Le Suite des Miniatures; Noces d'Or, karakterstuk; In a Persian Market, intermezzo. Stouthamer Verhagen 54 pnt; v. 'WaesNe. vcjan 53% pnt; Echtpaar Remery 50% pnt; Kleinde Vriend 47% pnt; v. BinsbergenJagtemberg 47 pnt; BockstaelöBockstac. 38 pnt. SLUISKIL. Nog steeds oorlogstuig. Bij baggerwerkzaamheden in het Kanaal TerneuzenGent, nabij de l'Azöte, ging het op een gegeven ogenblik niet naar wens. Het bleek, dat zich in een der bakken een vliegtuigbom van niet minder dan 500 Engel se ponden bevond. De opruimingsdienst te Oost burg heeft, nadat men de op scherp gestelde ontsteking vei lig had gesteld, het gevaarte op een vrachtwagen geladen, waar na de hom te Oostburg gede monteerd zal worden. Maar dit uiterst gevaarlijke projectiel bleek slechts het be gin te ziin van de oorlogssou- veniers. In de naast de spoor baan TemeuzenSas van Gent liggende waterleiding is men eveneens met baggerwerk bezig en dit afvoerkanaal blijkt een waar arsenaal van granaten, munitie, brandbommen enz. te zijn. Er ziin thans reeds meer dan 20 zware granaten, tal van handgranaten, brandbommen en munitie uit deze waterleiding naar boven gehaald. Zoals velen nog wel bekend zal ziin, is tussen Sluiskil en Sas van Gent lange tijd Duits spoor- weggeschut opgesteld geweest en het is vast komen te staan, dat het oorlogstuig hiervan af komstig is. De mijnopniimingsdinest heeft zich ook hierover ontfermd en het blijkt wel, dat, ofschoon het personeel van deze dienst sterk is ingekrompen, er nog volop werk aan de winkel is en wie weet,, wat er nog te voorschijn zal komen. VLISSINGEN Volkscredietbank Sedert anderhalve maand is de eerste gemeentelijke Volkscre- riietbank in de provincie Zeeland, ■die tc Vlissingen gevestigd is, bezig met de uitvoering van- haar taak en hoewel de verdere ontwikkeling van de- jbank uiteraard nog afgewacht moet worden, kan reeds gecon stateerd worden, dat zij in een behoefte voorziet. Hoewel Vlis- Isingen slechts 22.000 inwoners telt i werden in een periodé van-6 we iken reeds credieten verleend tot leen bedrag van rond 6000. WESTDORPE Benoeming In de bestunrsvacature der Coöp. Beetworteisuiteerfabriek te Sas van Gent ontstaan door het overladen van. dé heer C,van Acker te Sas van Gent, werd ge. kozen onze dorpsgenoot de heer Osc. van Waes. ZUIDD4>RPE Benoeming Tot waarnemend Burgemeester alhier werd benoemd de heer P. van Dongen, Collecte De speldjes-collecte alhier ge houden ten bate van de Gezamen lijke Militaire Fondsen, bracht een bedrag van. 18,04 op. correcties definitief haar beslag hebben gekregen. verwonding bare rivier en hef is dringend, 111) (Nadru'k verboden) XXIX. Larry stond in het donker in zijn kamer en onderzocht zorg vuldig zijn revolver, en zo moge lijk noig zorgvuldiger zijn eigen uiterlijk. Hij bevond beide In orde; zijn revolver was gereed voor het gebruik, en zijn kleding vertoon de geen spoor van wit. Want wit valt op in het donker, waarom hij zo voorzichtig geweest was een zwarte sweater, zwarte hand schoenen en zwarte mocassins aan te trekken. Na een laatste blik op zijn uit rusting ging Larry de kamer uit ep daalde onhoorbaar de trap af. dat de staking, die haar vijfde Voor de deur van de studeerka mer stond hij even te luisteren, of misschien ook een van de vele I onbepaalde geluidjes, die aan een oud huls eigen zijn, zijn oor sprong dankte aan menselijke aanwezigheid. Hij kwam tot de overtuiging, dat er niemand was, duwde de deur zachtjes open en glipte de kamer in. Hij tastte ziin weg af naar dc tafel cn vond de lineaal. Na een paar seconden waren de twee helften uit elkaar geschroefd, en kon hij uit een er van een opgerold stukje papier halen maar zijn gevoelige vin gers voelden onmiddellijk iets on bekends in het weefsel. Bovendien, bevatte de lineaalmaar één par piertje en dat was aanmerkelijk groter dan de twee snippertjes die er in moesten zitten. Larry nam zijn lantaarntje, keerde zijn rug naar het raam en drukte de schakelaar neer. Eén blik was voldoende, om de diag nose van zijn vingers te bevesti gen: het papier dat hij in de hand hield, was vierkant en wit en be vatte niet de schijnbaar zinneloze Tanden blank' en rein; adem fris als morgendauw. letterverbindingen, die hij kende, maar een heel duidelijke vraag. „Waarom morgen iets te zoe ken, dat de Stroper vandaag al gevonden heeft?" las Larry, en het was, alsof hij een slag in het gezicht kreeg. Maar zelfs in zijn woede, bleef hij koel genoeg om te begrijpen, dat de legendarische figuur, die men „de Stroper" noemde, langzamerhand iets tast baars begon te worden. Het was immers maar een paar i.-ur gele den, dat hij door zijn periscoop Jan de twee strookjes het ech ten en het onechte nog in de lineaal had zien opbergen en toch was de Stroper hem voor geweest. Larry voelde, dat de wedijver in vernuft tussen hem en de Stroper binnenkort plaats zou maken voor een wedstrijd op de revolver. Ineens viel hem op, dat het papier bewoog in zijn hand en toen hij zich omkeerde om zich de oorzaak daarvan te verklaren, bemerkte hij, dat ook de gordij nen bewogen. Hij deed een halve HEDEN: TemeuzenLuxor-Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „De grote Race." Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Met 2 Jantjes op stap." AXEL; Het Centrum, 6.30 en 9 uur Bioscoopvoorstelling „Een avontuur 'n Berlijn." MORGEN; TERNEUZENLuxor-Theater 8 uur; Bioscoopvoorstelling „De grote Race;" 2 6n 4.30 uur Zondagmiddagvoorstel ling. Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Met 2 Jantjes op stap"; 2.30 uur Middagvoorstelling. Voetbalwedstrijd 2.30 uur: Terneuzen 2Middelburg 2 AXEL; Het Centrum, 4.15 u. Bioscoopvoorst. „Een avon tuur in Berlijn"; 8 uur Bio scoopvoorst. „Per Luchtpost." stap vooruit voor hij besefte, dat de glazen deuren open moesten staan, en bereikte'toen in één on hoorbare sprong de muur er naast, waar hij de revolver ge richt op de wuivende gordijnen, neerdook. Hij had zijn hand al opgeheven om de dikke pluche terzijde te trekken, toen hij iets hoorde, dat hem erg verbaasde, namelijk een zwak gekreun. Op 't zelfde mo ment waaiden de gordijnen, door een krachtige windstoot, wat ho ger op, en iets wits trof Larry's oog. Het was een manchet, en er stak een hand uit. Voorzichtig nam Larry het gor dijn op en keek neer op de be wusteloze Jan, die toevallig juist zijn ogen opende. Het eerste ding, dat zijn blikken ontmoetten, was een half-opgeheven revolver, en een paar seconden keken de beide mannen elkaar strak aan. Op zijn ellebogen steunend, werkte Jan zioh omhoog en zijn lippen krulden zich tot een glim lach. „Voor een C.I.D.-man ben je verbazend origineel, Kaye", zei hij met dikke tong. Larry stak zijn revolver weg. „Als je meent, dat ik je neer geslagen heb, vergis je je", ant woordde hij. „Ik verdoof zelden iemand de uitwerking is niet blijvend genoeg." Jan scharrelde pvereind en be tastte voorzichtig de bobbel op zijn achterhoofd. Hij voelde een kloppende pijn, die hem verhin derde de gebeurtenissen in hun samenhang te rangschikken. „Waarom ben je naar beneden gekomen?" vroeg hij. „Ik zea jou dezelfde vraag kun nen stellen." „En een verstandiger antwoord krijgen. Er was iemand hier in de kamer, k heb hem niet gezien alleen gevoeld." Larry glimlachte. (Wordt vervolgd). NIEUWE GEREFORMEERDE KERK IN OOSTBURG IN GEBRUIK GENOMEN. Tijdens het bombardement dat voorafging aan de bevrijding van West Zeeuws.Vlaanderen, werd ook dé Gereformeerde Kerk in Oostbupg geheel in puin gelegd, en moest men zich gedurtende bijna 5 jaar voor het hijwonen van de Kerkdiensten behelpen met een noodgebouw. Het spreekt vanzelf dat toen Woensdagavond in een bijzondere samenkomst de nieuwe Gerefor meerde Kerk in gebruik kon wor den genomen, hiervoor zeer grote belangstelling voor bestond en het Kerkgebouw geheel gevuld was. Nadat de Consulent, Ds. D. van der Meulen uit Aardeniburg, de dienst geopend had, meldt het Z. Dgbld., verwelkomde de praeses van de kerkeraad, de heer Joh. de Feijter in. het bijzonder Bur_ gemeester Hoekzema en zijn Wet houder, de predikanten, die vroe ger in Oostburg hebben gestaan, Ds. H. Z. de Milt uit Den Haag, Ds. M. van Wijk, Delfhaven, Ds. Th. P. Potma te Suawoude en Ds. A. A. Oostenbrink te Varsse. veld en verder afgevaardigden van die clasis en van andere plaat selijke kerken. Tevens zegde hij dank aan al len, die meegewerkt hebben aan de totstandkoming van het kerk gebouw: Ds. Oosttenbrink, de de- putaten van de door oorlogsschade getroffen kerken, architect Rot huizen, de aannemer A I. Cats- man uit Aardenburg, de heren Houtman en Bountan, die bij de Ibouw van het orgel door de fa. Spiering, van advies dienden en de fa. Rothuizen voor het meubk lair. Zij allen habhen er aan mee gewerkt,. dat. na vijf jaren van ge brekkige huisvesting, de gemeen., te weer rustig en op een ruime plaats naar het Evangelie kan luisteren. Daarvoor is rijk» oankbaarheid op zijn plaats. HERINNERING Dankbaarheid. Dat was ook de grondtoon van. het historisch over zicht, dat.. Ds. Oostenbrink gaf. Deze herinnerde er aan hoe to de herfst van 1944 de kerk van Oost- burg zo. grondig werd verwoest, dat aan herstel niet behoefde te worden gedacht. De eerste 4 maanden vebbleef Ds. Oostenbrink zonder zijn gezin in Oostburg, omdat de pastorie nog niet gereed was. Kerkgaan deed men in de afgelopem vijf ja ren. op verscheidene plaatsen. Eerst werd de Chr. School ge- hiuikt, toen de Ambachtsschool, daarna „Pro Rege'", vervolgens het gymnastieklokaal van de H.B.S. en tenslotte weer Pro Rege". Hjj herinnerde aan de enorme geldsbedragen), die de bouw zou kosten. Maar gelukkig kwam er van alle zijden hulp. Van de dsputaten, van de Zeeuwse kerken en kerken buiten Zeeland, tot zelfs van de Chr. Reform. Church te Hammond in de Ver. Staten toe. Tenslotte draagt ook het Rijk in aanzienlijke mate brj. Ds. Oostenbrink tekende hier hij aan, dat deze Rijkssteun veelal te weinig gewaardeerd wordt, maar toch betekent, dat we nog een re gering hebben, die -door bijdragen te verstrekken, toont het belang van het kerkelijk leven in te zien. Laat de gemeente haar dank baarheid aan Hem tonen, zo be sloot de predikant, door ook in de toekomst dit gebouw te vullen. GELUKWENSEN. Verschillende sprekers voerden hierna het woord en wensiten de kerkeraad geluk met het fraaie, ruime kerkgebouw, waar welis waar de toren nog niet opge bouwd is, maar die toch gebruiks klaar is. De eerste was de burge meester van Qostburg, Mr. K. Hoekzema, die de waardering van de burgerlijke gemeente voor de noeste vlijit en het vele verrichte werk overbracht. Ds. De Mildt zeide o.m., dat het kerkgebouw getuigenis aflegt van de bewaren de en reddende hand Gods. Ds. J. J. Ritsema uit Zaamslag sprak namens de clasis Axel; Ds. H. Scholing uit Kamperland deed het namens de Zeeuwse kerken en als oud-deputaat; de heer A. 1. Cats- man namens de kerkeraad van Aardenburg; Ds. v. d. Meulen na mens Bres'kens en Schoondijke en Ds Potma als oud-predikant en tenslotte sprak nog een vertegen woordiger van de kerkeraad der Geref. Gemeente. Nadat de heer H. Houtman uit Schiedam een concert had gege ven op het mooie en forse nieuwe orgel, bood de heer Hoekstra de praeses een door een onbekende broeder of zuster geschonken Kanselbijbel aan en namens de gemeente een achttal Bijbels voor de kerkeraad. Ds. J. B. van Mechelen hield een predikatie naar aanleiding van het tweede vers van Palm 84 en schetste daarin de tegenstelling tussen de tempel in de oude en het kerkgebouw in de nieuwe be deling. De Chr. Zangvereniging onder leiding van de heer J. de Feijter verleende aan deze bijzondere en vreugdevolle dienst 'haar mede werking.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2