DEVALUAJIE President Truman doet onthulling een chique Visitetas BENELUX-VOORUNIE treedt 1 October in werking Communiqué secretariaat-generaal van de R.T.C. (licfarine AMERIKAANSE SENAAT NEEMT HULPPROGRAM AAN Hoogleraren protesteren tegen publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie MODE SHOW MODE SHOW ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1949. UITNODIGING „LUXOR-THEATER" te TERNEUZEN DAMES WINTERHOEDEN „EIGEN HAARD" Prijscontrole maatregelen in België Massagraven bij Oachau ontdekt De werkloosheid in België CHINA EN SIAM De mogelijke devaluatie in West-Duitsland Uit de Staten van Curasao Verzetsgroepen in Roemenië? Nederlandse televisie wordt binnenkort werkelijkheid HOOGWATER FranKering Dij abonnement: lerncuzen yyjj^ltS VERWACHTING, medegedeeld door het K.N. Si te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Wisselende bewolking Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Tegen de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Over dag vrij warm voor de tijd van het jaar. Onder Reüacuonele leiding van P. L. D. J, van Oeveren Redactie-adres: VRIJE ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan 5e Jaargang No- 1226 jl. 2510 JNa o uui Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Noordstr. 55-57, Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Sept. Opk. Ond. Ond. Ond. 24 6.28 18.35 9.08 19.13 25 6.30 18.33 10.42 19.31 26 6.31 18.31 12.16 19.55 27 6.33 18.28 13.44 20.30 28 6.34 18.26 14.59 21.20 29 6.36 18.24 15.55 22.25 30 6.38 18.21 16.34 23.40 kiaanse dollar met circa 30 gedevalueerd- Dit voorbeeid werd spoedig door alle landen yan het sterlmg-folok gevolgd en ook de overige West-Europese staten lieten hun munt een soortgelijke operatie endergaan. nieuwe looneisen komen. En hier komt het kardinale punt. Wordt aan deze eisen, hetzij door een verhoging van het loon zelve, het zij door andere meer ingewikkelde systemen als toeslagen, subsidies op het levensmiddelenpakket enz., gehoor gegeven dan zullen hierdoor de productiekosten van juist die producten, die men goedkoop naar Amerika wil uitvoeren stijgen met het funeste gevolg, dat het enige voordeel van de devaluatie is, de grotere kans op export, weer ver loren gaat. Men is dan op de gevaarlijke weg gekomen, dat alleen een nieu we devaluatie uitkomst kan bren- De besprekingen in Washington waarover twee weken geleden in deze rubriek werd gesproken, waren dus inderdaad van het grootste belang. En hoewel Sir Stafford Cripps, de Engelse Mi nister van Financiën reeds eerder zich verzoend had met deze deva luatie, is ongetwijfeld het defini tieve besluit te Washington ge vallen. Met deze waardevermindering van de West-Europese muntsoor ten ten opzichte van de dollar, is een kunstmatig in het leven ge houden toestand verdwenen. Want het was iedere econoom reeds lang duidelijk, dat de werkelijke waarde van de dollar veel lager lag, dan de door de Regeringen vastgestelde officiële koersen. Of deze devaluatie op het juiste ogenblik is gekomen, of zij met andere woorden voor West-Euro pa het grootst mogelijke profijt zal opleveren, is een uiterst moeilijke vraag. Op goede gron den moet dit betwijfeld worden. Het herstel van ons oude wereld deel is nog bij lange na niet vol tooid. Nog steeds leven volkeren als het Britse, bet Franse, het Nederlandse, Deense, Noorse, Griekse enz. voor een gedeelte van de dollars van het Marshall plan. Bezien wij de toestand eens van Engeland, waarbij men dadelijk dient te bedenken, dat onze Ne derlandse positie veel gelijkenis met de Britse vertoont. De han delsbalans met Amerika is er niet in orde. De noodzakelijke invoer uit Amerika, nodig om het huidige levenspeil te kunnen hand haven, kan maar voor een klein deel betaald worden met de dol lars, die men verdient door zelve goederen naar Amerika uit te voeren. De rest wordt bekostigd uit dollars, .afkomstig van lenin gen en schenkingen. Deze houden echter in 1962 op en dan moeten dus op de een of andere manier de benodigde dol lars verdiend worden. De huidige devaluatie verhoogt natuurlijk de neiging in Amerika om producten uit West-Europa en Engeland te kopen. Want deze worden voor de Amerikaan aan merkelijk goedkoper. Tot zover klopt het dus. De uitvoer naar het nieuwe werelddeel zal stijgen en meer dollars zullen er worden verdiend. Doch dit gaat alleen op, zolang de prijzen van de uit te voeren producten niet gaan stijgen, want zou dit het geval zijn, dan gaat het bovengenoemde voordeel voor de Amerikaan weer verloren. De prijzen van alle producten, die uit Amerika worderj inge voerd, en dat zijn er immers vele, zoals wij ook reeds gezien hebben, dat zijn zelfs de producten nodig om onize levensstandaard op peil te houden, zullen stijgen, omdat men nu eenmaal meer ponden, guldens enz;, zal moeten betalen voor hetzelfde bedrag aan dollars. Het leven in de devaluerende lan den zal dus duurder worden. De arbeidersorganisaties zullen met gen. Zal men dus aan de ene kant weerstand moeten bieden aan de druk, die ongetwijfeld de vakver enigingen zullen uitoefenen, aan de andere kant gaat het ook niet aan de lasten van de devaluatie af te wentelen op een enkele be volkingsgroep. Noch de arbei dersklasse, noch de boerenstand, noch de handel, noch de industrie, maar zeker ook niet de kleine pensioentrekkers en renteniers zullen de genoemde last alleen mo gen dragen. Een gulden midden weg zal gevonden moeten worden waarbij ieder zijn deel krijgt te dragen. Van de betrokken rege lingen mag wel een hogere wijs heid verlangd worden om dit tot stand te brengen, want begrijpe lijkerwijze zullen alle opgesotmde groepen trachten zoveel mogelijk druk uit te oefenen teneinde de eigen mensen aan de gevolgen van de devaluatie te onttrekken. Of deze wijsheid verwacht mag worden van de huidige regerin gen, valt te betwijfelen. In Enge land en helaas ook in ons eigen vaderland, hebben deze nu juist in de achter ons liggende jaren geen blijk gegeven van een krach tig bewind, van een duidelijk om lijnde koers. De geweldige moeilijkheden, waarmede het na-oorlogse West- Europa te kampen heeft gehad, zijn nu niet bepaald schitterend opgelost. Bedacht dient te wor den, dat de zwakte van de munt soorten niet zozeer lag aan de verkeerde waardering van deze valuta ten opzichte van de dollar. De zwakte zat hem in het gebrek aan vertrouwen in de gevoerde economische politiek. Arm als West-Europa was en is, werden dure geldverslindende sociale voorzieningen getroffen,die slechts een rijk land zich zou kunnen ver oorloven. Enigeland nationaliseerde zij belangrijkste bedrijven met het gevolg, dat deze verlies ople veren in plaats van winst. Dit alles wordt door de devaluatie niet te niet gedaan. De oorzaak van de muntzwakheid is derhalve niet opgenomen. Daar kan ook devaluatie niets aan verhelpen. Slechts een zuinig en met kracht doorgevoerd economisch beleid kan het vertrouwen herwinnen en daarmede de algehele toestand doen opklaren. Entree fl. 1.— per persoon. Een aantal hoogleraren in de staathuishoudkunde aan Nederlandse universiteiten en hogescholen heeft Donder dagmiddag een adres aangeboden aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-GeneraalHierin oefenen zij critiek op het wetsontwerp op de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. De negen professoren, die het adres ondertekenden, verwachten, nog een aantal adhaesie- betuigingen, daar de voorbereidingstijd zeer kort was, zodat q nog niet alle betrokken hoogleraren konden worden geraadpleegd. Wij nodigen U uit tot bijwoning onzer welke wordtgehouden op Woensdag 28[SeptemlJer van 2.30-4.30 tn van 8-10 uur in het Op deze Show zullen door ons de nieuwste modellen voor het aanstaande seizoen in alle prijsklassen worden getoond. Dus ,>tot ziens op de Show" ROBERT DE MOOR „De Kleine; Winst" Noordstraat 83 - Terneuzen Kaarten verkrijgbaar aan het „Luxor-Theater" op den dag der Show vanaf 1.30 uur n.m, Geen toegang voor personen beneden 16 jaar IN PLAATS VAN INVITATIES 3ij deze nodigen wij U uit de van de Fa ROBERT DE MOOR te bezoeken, waar tevens onze collectie zal worden getoond. MODEHUIS NOBELS-MOLDUCCI Noordstraat 17 - Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. nzendlng advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. President Truman heeft verkla ard over gegevens te beschikken, volgens welke er in de afgelopen weken een Atoombom in de Sowjet-Unie is ontploft. „Naar mijn mening heeft het Amerikaanse volk er recht op om, voor zover dat met de nationale veiligheid strookt, te worden ingelicht over alle ont wikkelingen op het gebied van de Atoomenergie. Dit is de reden, waarom ik dit nieuws be kend maak". 1 I L De President vervolgde: ,,Van het ogenblik af dat de Atoom energie voor het eerst door men» sen werd' vrijgemaakt, kon wor den verwacht dat ook andere lan den zover zouden komen. Met deze mogelijkheid is steeds door ons rekening gehouden. Bijna 4 jaar geleden wees ik er reeds op, dat men in wetenschappelijke kringen nagenoeg unaniem van mening was, dat de essentiële theoretische kennis, waarop de entdekking is gebaseerd, reeds ver verspreid was". „Het wordt ook geenszins uit» gesloten geacht, dat men in heL buitenland, wat de theoretische I kennis betreft, met ons gelijk zal komen in de loop van de tijd". „Deze jongste ontwikkeling", zo besluit de verklaring, „legt nog eens te meer de nadruk op de noodzakelijkheid van een werke lijk doeltreffende en gedwongen internationale controle op de BIJ EEN NIEUWE JURK hoort natuurlijk van „EIGEN HAARD". U ziet onze nieuwe modellen in verschillen de prijsklassen op de Modeshow van de Firma R- DE MOOR- NOORDSTRAAT 76 TERNEUZEN Ingevolge de prijsverlaging die door de jongste monetaire maatregelen is mogelijk gewor den zullen in België verschillen de producten weder onder het regime van de normale prijs worden gebracht. Binnenkort zullen in het Staatsblad verscheidene beslui ten verschijnen waarbij de prij zen voor margarine, volkssiga retten, jutegaren, en ook de schoenenreparatie weder onder het regime van de normale prijs worden gebracht. Andere soort gelijke maatregelen worden overwogen. Duitse arbeiders, uitgerust met gasmaskers, hebben te Et- izenhausen, nabij het concen tratiekamp Dachau, 2 nieuwe massagraven blootgelegd. Dr. Philip Auerbach, de door de Beierse regering met het onder zoek belaste deskundige, is van oordeel, dat in een straal van 33 meter 4000 lijken begraven lig gen. Woensdag groeven arbei ders in dezelfde streek negen lijken op bij een vroeger Duits schietterrein. De burgemeester van Dachau verklaarde, dat men hier te maken had met de resten van soldaten uit de tijd van Napoleon. Amerikaanse deskundigen zullen de ouder dom der gebeenten pogen vast te stellen. In het adres wordt o.m. gezegd, dat de professoren zich niet ont trekken kunnen aan de vrees, dat bij de behandeling en de beoorde ling van het aanhangige wetsont werp op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie onvoldoende aan dacht is en wordt besteed aan de economische consequenties van de bij dit wetsontwerp nagestreefde vorm van economische organisa tie. Op dit punt schiet echter, naar de vaste overtuiging van de hoogleraren, de in het onderha» vige wetsontwerp voorgestelde vorm van economische organisatie ten enenmale tekort. Bij een bedrijfstakgewijze orga nisatie van het economisch leven wordt de ordenende taak voor iedere bedrijfstak aan de bedrijfs- genoten zelve gegeven. Er worde echter niet voorzien in de nood zakelijke ordening tussen de be» drijfstakken onderling. Deze leemte is beslissend. Im mers, wil het economisch leven een gezonde vooruitgang te zien blijven geven, dan Is 't noodzake lijk, dat bedrijfstakken en onder nemingen, die de vooruitgang niet meemaken of in de weg staan, worden gedwongen zich aan te passen of te verdwijnen. In al die gevallen is er strijd tussen het belang van de bedrijfstak en het algemeen belang. Bij de voorgestelde bedrijfstakgewijze organisatie van het economische leven ontbreekt echter een co- ordinerend beginsel, dat deze beide belangen tot verzoening brengt. Het zelfde geldt voor tegenge stelde belangen van de bedrijfs takken onderling. De adressan ten verwachten, dat de bovenbe doelde conflicten zioh met name zullen voordoen t.a.v.: de prijzen, de productie-omvang, vestiging en rationalisatie (technische voor uitgang). Deze vier punten hangen ove rigens zeer nauw samen, zij to nen ten duiidelijikste aan, dat het Gisteren is in Den Haag een vergadering gehouden van de Presidenten tier Raden van de Belgisch-Nederlands-Luxemburgse douane-overeenkomst. De voorwaarden voor de verwerkelijking van de Voorunie bleken sedert de monetaire gebeurtenissen van de laatste dagen zodanig verbeterd, dat de Voorunie op 1 October in werking- zal kunnen treden- De twee delegaties zullen een rapport aan hun regeringen uitbrengen. Beslissingen beteffende het handelsverkeer binnen het kader van de Voorunie kunnen in de komende dagen worden verwacht. ontbreken van een coördinerend beginsel het fundamentele gebrek is, waarop bet stelsel van pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie schipbreuk moet lijden. Het is daarbij duidelijk, dat het in de meeste gevallen de grote groep der consumenten zal zijn, die van de geschetste ontwikkeling het slachtoffer dreigt te worden. De consument is in de bedrijfsorga nen niet vertegenwoordigd. Hoe wel deze in feite de meeste be langhebbende partij is. De ge varen, die hier op summiere wijze zijn aangeduid, zijn in het verleden talloze malen geïllustreerd bij het optreden van machtsconcentraties in het economische leven, zoals monopolies, combinaties en der gelijke. Terwijl men tot nu toe deze monopolies steeds als een ernstig kwaad heeft beschouwd er. gezocht heeft naar middelen om hen te bestrijden, zou nu door het wetsontwerp op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie het monopolie ten troon worden ge heven, daar in feite het gehele bedrijfsleven zou opgaan in een aantal organisaties van welke door verschillende juridische sanc ties alle mogelijkheden worden gegeven zich tot een monopolie te ontwikkelen, aldus het adres. De bedrijfstakgewijze ordening schept een aantal georganiseerde groepsbelangen, die of met elkaar in onverzoenlijke strijd moeten zijn, of door een zeer straffe lei ding van overheidswege met el kaar moeten wórden verzoend, of tenslotte hun gezamenlijke moei lijkheden zullen afwentelen op de consument. Evenmin kan de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie zijn be drijfsorganisatie bestaansrecht ontlenen aan het verlangen aan de arbeid medezeggenschap te verlenen in sociale zowel als in economische aangelegenheden. In de eerste plaats kan deze vorm van medezeggenschap slechts worden verkregen ten koste van de hierboven aange duide nadelen voor de arbeiders klasse als geheel. In de tweede plaats zal de medezeggenschap, die men op deze wijze via de be drijfsorganen zal kunnen verkrij gen, voor de induviduële arbeider heel weinig tastbaar zijn. De zeggenschap van enkele arbeiders vertegenwoordigers in een bu reaucratisch bedrijfsorgaan ligt te ver buiten het gezichtsveld van de induviduële arbeider en de in duviduële onderneming. Aangezien naar hun vaste over tuiging de aanneming van dit wetsontwerp de genoemde be denkelijke gevolgen zal hebben, verzoeken de hoogleraren aan de leden der Eerste en Tweede Ka mer, hun stem aan dit wetsont- werp te onthouden. Blijkens de statistieken der werkloosheidsverzekering wer den tijdens de week van 11 tot 17 September j.l. per dag ge middeld 163.581 volledig werk lozen gecontroleerd, benevens 61.920 gedeeltelijk en toevallig werklozen. Tegenover de voor afgaande week betekent dit een stijging van het aantal volledig werklozen met 1173 en een da ling van het aantal gedeeltelijk en toevallig werklozen met 6045. Naar gemeld wordt, hebben de troepen van de communisti sche Chinese generaal Lin Pi- Ao, die zich een weg banen over de stoffige wegen en rijstvelden van West Hoenan, de plaatsen Joeanling en Hsoepoe ten Wes ten van Tsjangsja veroverd. Ten Oosten van de spoorweg Kan tonHankau zouden generaal Lln Pi-Ao's troepen zich verza melen voor het langverwachte offensief op Kanton. Maarschalk Piboel Songram, de minister-president van Siam heeft heden in een persgesprek met Reuters correspondent ver klaard, dat Siam „uitgebreide voorzorgen" treft, „om de be dreiging van het militante communisme binnen en buiten zijn grenzen het hoofd te bie den". Siam zal Spitfires en grote hoeveelheden infanteriewapens uit Engeland kopen. De onder handelingen met de Verenigde Staten over aankoop van wa pens zijn nog niet geëindigd. De Centrale Commissie van de R.T.C. kwam Vrijdagmor gen bijeen onder presidium van Drs. Mohammed Hatta en in aanwezigheid van de Unci. In haar vorige vergadering besloot de Centrale Commissie, teneinde de werkzaamheden der conferentie te bespoedigen, op elk van haar bijeenkomsten de werkzaamheden van een der vijf door haar ingestelde commissies in beschouwing te nemen aan Geen tijd om ziek te zijn? Dan dadelijk m n TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 75 c Van betrouwbare zijde werd gisteren vernomen, dat de West- Duitse regering voorstelt de mark te devalueren tot 22,5 dol larcents in plaats van tot 23,8 dollarcents, zoals aanvankelijk was overwogen. Dit besluit werd genomen na aandrang van de zijde van exportbelangen. De Amerikaanse Senaat heeft met 55 tegen 24 stemmen het militaire hulpprogramma van President Truman aangenomen, volgens hetwelk 1.314.000.000 dollar aan West-Europa en en kele landen buiten Europa zul len worden toegewezen voor aankoop van wapenen, waarvan 1 milliard dollar voor de landen van het Atlantisch Pact. Amendementen van de De mocratische Senator Walter George en de Republikeinse Se nator William Knowland om het hulpprogram voor de landen van West-Europa met 200 mil lioen dollar te verminderen wer den verworpen. George diende zijn tweede amendement niet in, waarbij de toewijzing van de helft van de 1 milliard dollar, die voor wapenbestellingen tegen latere betaling bestemd zijn, met 300 millioen dollar verminderd zou worden. Daar het Huis van Afgevaar digden de militaire hulp aan Europa reeds tot 580 millioen dollar heeft teruggebracht, moet het wetsontwerp thans aan een gecombineerde commissie van de Senaat eö het Huis worden voorgelegd, opdat een compro mis tussen de beide versies be reikt wordt. In de Senaat werd geen motie ingediend tegen de toewijzing van 314 millioen dollar aan Griekenland, Turkije, Perzië, Korea, de Philippijnen en „het algemeen gebied" van China. De volgende amendementen werden verworpen: 1. besteding van 10 a 25 der toewijzing voor de vorming van een internationale politie macht zonder vrijwilligers uit Engeland, Frankrijk en Italië. 2. Inhouden van Amerikaan se militaire hulp aan Engeland, „zo lang dit land de verdeling van Ierland handhaaft". 3. Verhinderen, dat Ameri kaanse militaire uitrusting in het verdeelde gebied van Ier land door Britse militaire in stellingen wordt gebruikt. 4. Besteding van 100 millioen dollar voor herbouw van kerken, die oorlogsschade geleden heb ben. Aangenomen werd een amen dement, dat bepaalt, dat mins tens de helft van de wapenver schepingen naar het buitenland door Amerikaanse handelssche pen moet worden verricht. de hand van een door de be trokken commissie in te dienen verslag omtrent de stand van zaken. Als uitvloeisel van dit besluit kwam Vrijdag de stand van zaken in de commissie voor financieel-economische aange legenheden aan de orde. De drie voorzitters van de secties der commissie woonden de vergade ring bij. De commissie diende een uit voerig rapport in, dat in de vol gende vergadering van de Cen trale Commissie zal worden be handeld. Dan zullen ook de voorzitters van de vier subscommissies aan wezig zijn. Aan de Centrale Commissie werd mededeling gedaan door de werkgroep van de staatkun dige commissie, belast met de voorbereiding van het Unie-sta tuut, dat als resultaat van de informele besprekingen, gehou den na de terugkeer van de leden der Centrale uit Namen, de drie delegaties in beginsel overeenstemming hebben «be reikt over de volgende punten van het Unie-statuut: 1. het karakter van het Unie- statuut; positie en functie van het hoofd der Unie; taak en samenstelling van de conferenties van de Mi nisters der deelgenoten, welke op geregelde tijdstip pen zullen worden gehou den; taak en samenstelling van het hof van arbitrage van de Unie; goed contact en geregelde samenwerking tussen de parlementen van de deel genoten. Het periodiek verslag num mer 3 inzake de vorderingen van de conferentie werd vast gesteld. v Atoomenergie, welk denkbeeld wordt gesteund door onze rege ring en de grote meerderheid van de leden der Ver. Naties. Truman las de verklaring aan de pers voor na afloop van een Kabinetsvergadering. Van de zijde van het Witte Huis is verklaard, dat het nieuws gisteren aan het Kabinet is mee gedeeld. De Minister van Defen sie, Louis Johnson, wilde na de Kabinetsvergadering de journa listen geen antwoord geven op hun vragen over de juiste plaats en tijd van de ontploffing. Toen men hem vroeg of het Kabinef meer bijzonderheden wist dan in de officiële verklaring zijn gege ven, zei Johnson: „Het Kabinet weet er alles van". Meer wilde hij niet loslaten. Kort na de gewone persconfe rentie op het Witte Huis werden de correspondenten haastig in het kantoor van Charles Rose, de perssecretaris van de President, geroepen. Ross gaf opdracht alle deuren te sluiten en zei: „Nie mand mag deze kamer verlaten alvorens de verklaing van de Pre sident in handen van iedere hier aanwezige verslaggever is". Na de verklaring van de Presi dent renden de verslaggevers naar de telefooncellen. Hun opwinding was ggoot. Uit de verklaring van Truman schijnt te mogen worden opge maakt, dat naar zijn mening de Russen thans in staat zijn een atoombom te maken. Een speciale groep Amerikaanse waarnemers heeft enkele uren na ce ontploffing het nieuws doorge geven, dat in de Sowjet-Unie een Atoom-explosie had plaats gevon den, aldus heeft Frerick C. Os- born. permanent vertegenwoordi ger der V. S. bekend gemaakt „Ik ben er zeker van, dat het bericht juist is,", aldus Osbom „Ik weet het, omdat wij er de installaties voor hebben om het te weten. Ik heb in de Atoom commissie gezegd, dat wij het en kele uren na de explosie zouden weten cp grond van de mate van radio-actieve uitstraling in de lucht. BRITSE BEVESTIGING In een officiële Britse verkla ring, uitgegeven door Downing- street 10. wordt gezegd, dat ,,Zr. Ms regering over een bewijs be schikt, dat er in de afgelopen we ken een Atoom-explosie is ge veest in de Sowjet-Unie". De verklaring is veijder gelijk aan cie, welke door President Tru man te Washington aan de pers is voorgelezen. 2. 3. 4. 5. De onder-voorzitter van de N.V.P.-fractie, de heer Kwiers, diende een voorstel in om tot de Gouverneur een brief te richten, waarin er o.a. op wordt aange drongen, dat er een onderzoek zal worden ingesteld, of ae N.V. P. of enige andere partij be schikt over „knokploegen". In de vorige vergadering had n.l. de voorzitter, de heer Irausquin, in een wederwoord op een toen in gediende motie van wantrou wen o.a. gezegd dat, naar hem bekend was de coalitie had be sloten, de voorzitter op alle mo gelijke wijze weg te werken, zo nodig door middel van 'n knok ploeg. Op voorstel van de leden Jonckheer, De Brot en Henri- quez werd besloten terzake een onderzoek in te stellen; het voorstel tot het verzenden van de brief aan de Gouverneur werd vervolgens aangenomen. In een antwoord aan het lid T. Eman handhaafde het lid Gerharts zijn in de vorige ver gadering geuite beweringen met betrekking tot de heer C. A Eman. De „Daily Telegraph" meldt, dat volgens een betrouwbare Weense bron „Roemeense ver zetsgroepen onder leiding van generaal Cornel Dragalina, voormalig commandant van dé Temesvar-divisie, in vele stre ken van Roemenië tegen het communistisch regiem vechten". De verzetsgroepen zouden ope reren in de Noordelijke berg streken, in Boekowina, Molda vië en de Ganaat. De groepen zouden bestaan uit voormalige officieren, priesters, politieman nen en boeren, wie hun land door de communisten is afge nomen, alsmede Hongaren, die tijdens transport naar Rusland ontsnapten. Zij zouden goed voorzien zijn van wapenen en ammunitie, die tijdens de oorlog uit Roemeense kazernes zijn weggehaald en in de beogen verborgen. Met ongeduld en spanning wordt in de Hilversumse radio kringen gewacht op het verlos sende woord en het nodige geld van Minister Rutten, dat ook Nederland op groter schaal zal kunnen beginnen met de toepassing van de televisie, ter wijl dan tevens het aantal beeldlijnen voor de eerste tien jaren zal worden vastgesteld op 625, 't systeem zwart wit, waar over alle Westeuropese landen het eens zijn geworden en dat ook uitwissseling der program ma's mogelijk maakt. ZATERDAG 24 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 2.41 2.56 Terneuzen Walsoorden 3.16 4.06 3.31 4.21 ZONDAG 25 SEPTEMBER. e: e K u ,t i i K e i€ Terneuzen Breskens Walsoorden v.m. n.m. 3.57 4.13 3.22 3.38 4.47 5.03

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1