RIBBE SCHUMACHER UITGEJOUWD t Up VISSERS- ei ZAKSTOPGA 0e Assemblee der Verenigde Naties Firma P. J. VAN DE SANDE PEMA liet óók van WOLLE DEKEN AGENDA HET PROCES RAJK Dame en Bo J. WIEL I* De Siroper A. J. VAN DE REE UfiSANUt I- Missionnaris in Tibet vermoord De strijd in China De nieuwe grenscorrectie Sowjei-Kussiscne nota aan Italië, Engeland, de V.S. en Frankrijk Tsjlang Kal Sjek in Kanton teruggekeerd liift «te VclltsverlegenuioorJSging Brand op Zweeds schip GARRY DAVIS Delvoorgestelde tarieven voor de inkomsten- en loonbelasting - II ,2 2 js e .2 II III III III III Regeling oorlogsschade 25 October aan de orde Noordstraat 55 - Terneuzen CAROUSSEL Noordstraat Terneuzen Als U het plul dit dan dat niet vergelijl staande prijzen U nu b loont de kopen 1 tekent huisvroi terugkei rijke b haar hi Neemt de proe: U wordt bij Albe WIJ ONTVII WIST U dat men leuke Har kan make Wij leveren dit j. delig! TERNEUZI De vonnissen tegen Loaszlo Rajk, voormalig Hongaars Mi nister van Buitenlandse Zaken, en zeven anderen, die beschul digd zijn van verraad en spion- nage, zullen Zaterdag a.s. wor den bekend gemaakt, aldus werd gisteren in de gerechtszaal medegedeeld. In het algemeen noemden de beklaagden gisteren, in drama tische en soms emotionele ver klaringen, de regering van Maarschalk Tito en „zijn mees ters in het Westen" de werke lijke schuldigen en zichzelf werktuigen in de samenzwering, die zij toegeven in Hongarije te hebben gesmeed. Rajk zei: „Ik kan niets toe voegen aan hetgeen reeds in het proces is gezegd, maar ik wil hier zeggen, opdat er geen mis verstand zal ontstaan, dat ik alles wat ik deed uit vrije wil heb gedaan. Slechts in zekere mate was ik een werktuig van Tito's politiek deze zelfde Tito, die in de voetstappen van Hitler is getreden, die Hitiers politiek op de Balkan voortzet en achter wie de Amerikaanse imperialisten staan". Rajk sprak rustig en onbewo gen. Hij voegde er nog aan toe „welke straf gij mij ook zult ontvangen met de mededeling, geven, ik geef toe, dat deze juist dat een vierde van hun mission- weld of verdovende middelen waren gebruikt. Ook Brankof veroordeelde Maarschalk Tito en de Joego slavische leiders en „de Ameri kaanse imperialisten, die achter hen staan" en vroeg om „de straf, die ik verdien". Dr. Tibor Szonyi, tevoren een der secretarissen van de Hon gaarse communistische partij, las zijn laatste verklaring voor en bedwong op sommige ogen blikken met moeite zijn tranen. Hij zei, dat hij de ernst van de beschuldigingen en zijn eigen schuld besefte. Andras Szalai, Szonyi's assis tent, verzocht niet ter dood te worden veroordeeld. Dr. Paul Justus, vice-presi dent van de Hongaarse radio, zei, dat zijn 20-jarige carrière in de politiek gevuld was met „Trotzkisisch vergif" en vroeg, met dit feit bij de beoordeling van de straf rekening te hou den. De monniken van het St. Ber- nardkiooster in Zwitserland heb, ben gisteren een kort telegram aal gebied kan worden doorge trokken. Dè Duitse grensbevolking neemt deze correctie gemoedelijk op. Slechts enige provisorische herstelde huizen worden nu bij Nederland getrokken. Het ver woeste kerkje van Wyler ligt nu terzijde van de Nederlands gewor den weg. Men is thans bezig een noodkerkje in Wyler te bou wen. Duitse grensbewoners, die over het nieuwe weggedeelte moeten gaan om hun bezittingen te bereiken, werden van nieuwe passen voorzien. zal zijn1 Luitenant-generaal George Palffy, voormalig plaatsvervan gend minister van Defensie, was bleker dan gewoonlijk. De voormalige stafchef van het Hongaarse leger, die gedurende het gehele proces een koele hou ding had en geen emotie ver ried, bezweek bijna, toen hij zijn laatste verklaring aflegde. Op sommige ogenblikken bedwong hij met moeite zijn tranen. Zeer zacht sprekend zei hij: „Ik sta voor het volksgerechts hof, omdat ik de zwaarst moge lijke misdaden jegens mijn volk en land heb begaan. Ik schond mijn eed en diende de belangen van de vijanden van ons volk". „Uit dit proces tegen ons blijkt duidelijk, dat de orders kwamen uit kringen, die in nauwste con tact stonden met Tito, en dat wij niet de orders uitvoerden van de Udba (de Joego-Slavi- sche geheime dienst), maar Tito's eigen plannen en dat de makers van deze plannen de Amerikaanse imperialisten wa ren. Ik verdien de zwaarste straf". Lazar Brankof, voormalig Joego-Slavisch zaakgelastigde in Boedapest, verklaarde, dat zijn bekentenis niet onder druk was afgelegd en dat er geen ge- Volgens nog onbevestigde be richten uit Chinese particuliere bron is Amoy, de Chinese haven 456 km ten Noord-Oosten van Hongkong, in handen van de Chi, nese communisten gevallen. Vol gens berichten, die op het natio nalistische hoofdkwartier te Kan ton zijn binnengekomen, hebben de onder communistische leiding strijdende troepen Autsjou, 19 km ten Noord-Westen van Amoy, be zet en wordt er nabij de stad ge vochten. narissen in het Tibetaanse berg dorp Jerkalo is vermoord. Kanunnik Toran had tevoren een waarschuwing ontvangen van de Lama's om zijn missie te Jer. kalo te verlaten, indien hij niet gedood wilde worden. De kanun nik zou het dorp ostentatief ver, laten hebben, doch telkens hei melijk zijn teruggekeerd om zijn gelovigen te bezoeken. Zoals gemeld is er een nieuwe grenscorrectie te verwachten b£ Beek. Dit betekent, dat nu de verbinding Groesbeek-Beek naar het Wylermeer langs de vroeger reeds geprojecteerde route onge hinderd over Nederlands teritori- In een Woensdagavond gepu bliceerde nota van de Sowjet- Russische regering aan Italië, Engeland, de V. S. en Frankrijk wordt nogmaals verklaard, dat Italië door toe te treden tot het Atlantisch pact het vredesverdrag heeft geschonden. De nota schuift de verantwoordelijkheid voor deze „schending" op Engeland, de V. S. en Frankrijk. 28 Juli antwoordde Italië op de eerste desbetreffende Russische nota, dat Rusland zelf het ver drag geschonden had door zich te verzetten tegen toelating van Italië tot de V.N. In de thans in gediende nota verklaart de Rus sische regering nimmer bezwaar gemaakt te hebben tegen de toe lating van Italië „tezamen met andere staten, die om toelating verzocht hebben." Generalissimus Tsjiang Kai Sjek is Donderdagavond uit West-China in Kanton terugge keerd, slechts enkele uren nadat volgens onbevestigde berichten Amoy, de grote haven aan de Zuidkust, in handen van de communisten was gevallen. De nationalistische omroep te Tai- peh (Formosa) berichtte, dat Tsjiang reeds doorgereisd was naar Formosa, dat recht tegen over Amoy ligt. De socialistische leider Dr. Kurt Schumacher is in de vergadering Van het West-Duitse parlement uitgejouwd, toen ,hij enige vriendelijke opmerkingen aan het adres van Engeland had gemaakt. Dit geschiedde enkele uren nadat het militaire bestuur in West-Duitsland officieel beëindigd was met een officielë plechtigheid, waarbij kanselier Ade nauer en vijf van zijn ministers aanwezig waren tezamen met de drifö nieuw benoemde geallieerde hoge-ccwnmissa- wu HEBBEN HEERLIJKE VOORKAPlG PRlNVA K.WAUT - - KOOPT Z€ N in 1 Manufacturen en Meubelen Dijkstraat 30 Terneuzen Te koop: wegens overcom pleet, z-g.a-n- witte Keuken- kachel- Adres: Noordstraat V7n. Terneuzen Het 3000 ton metende Zweedse motorschip „Dal-hem" heeft op Wonesdagavond noodseinen uit gezonden, dat zijn lading copra in brand stc-nd en dat het 480 kilo meter ten Noorden van Kaapstad langs de kust ronddreef zonder de machines of de stuurinrichting te kunnen gebruiken. Het Britse passagiersschip „Durban Castle" en het Britse stoomschip „Ixia" zijn te hulp ge sneld. Dinsdag passeerde de „Dalhem' Kaapstad op weg naar Europa Volgens Lloyd woedt heit vuur tussendeks en bevindt het schip zich 416 kilometer ten Noord- Westen van Kaapstad, bijna 100 kilometer van de kust af. Men verwachtte, dat de beide Engelse schapen Donderdagmorgen bij de „Dalhem" konden zijn. Naar ver luidt tracht de bemanning uit breiding van het vuur te voor komen. - Garry Davis, „wereldburger no. 1", wil dag en nacht waken voor de militaire gevangenis Cherche Midi te Parijs, totdat Jeau Mo- reau, een principiële dienstwei geraar, wordt vrijgelaten. Twee maal is hij echter door de poliitie opgepakt, daar hij niet in het be zit is van identiteitsbewijzen. Woensdagavond werd Davis kort na zijn eerste arrestatie vrij gelaten. Direct wandelde hij naar de gevangenis terug, spreidde een deken uit, die naar zijn zeggen aan een gevangene van het con centratiekamp te Buchenwalde heeft behoord, maakte zijn veld bed op en ging liggen. Enkele mi nuten later kwam een auto van de politie aanrijden en Davis werd weer meegenomen. rissen. Schumacher bracht in zijn rede critiek uit op Adenauer omdat deze Woensdag in zijn regerings verklaring bij het dank brengen aan de Amerikanen, niet herin nerd had aan «,wat door de Britse belastingbetaler voor het Duitse volk is gedaan". Schumacher zeide verder, dat de Britse geleide economie beter in staat was het effect van de devaluatie op binnenlandse prij zen en lonen in de hand te hou den dan de „vrije" West-Duitse economie. Dit werd beantwoord met spottend gelach van rechtse zijde en hekeling van de Britse geleide economie als „nationaal- socialistische stelsel". Hierop voegde Schumacher de demonstre- f rende parlementsleden vinnig toe: „Onder jullie waren Nazi's te vinden, maar niet onder de Brit ten, als ik me goed herinner". Schumacher deed op de regering een beroep, de West-Duitse mark niet met een even groot percen tage te devaluëren als met het pond sterling is geschied. Hij deed verschillende middelen aan de hand om de gevaren van een devaluatie te bezweren: terugkeer tot prijsbeheersing, bevordering van goedkope invoeren, vergro ting van internationale hulpver. lening ten aanzien van het vluch telingenprobleem en een ruimer gebruik maken van Duitse seheepsruimte voor het vervoer van geïmporteerde goederen. „Ge kunt alleen dan tegen de Oder-Neisse-grens protesteren, wanneer ge hier Uw plicht ten opzichte van de verdrevenen ver- vult'\ aldus zeide Schumacher. De strijd tegen de ontmante. ling werd niet gevoerd om de on der Hitier opgebouwde capaciteit te behouden, doch men eiste een staalproductie-capaciteit zoals in de Republiek van Weimar be stond, terwijl de bevolking van Duitsland toch nog zeven miüioen zielen groter was. Schumacher zeide verder nog, dat het gehele Duitse volk het Saargebied als Duits gebied wens te te behouden, doch hij voegde er aan toe: „Wij socialisten, be schouwen een Frans-Duits accoord als van vitaal belang". In de Donderdagmiddag gehou den vergadering der Tweede Ka mer is mededeling gedaan van het Koninklijk Besluit, waarhij Mr. L. G. Kortenhorst wederom benoemd is tot voorzitter. Na uitdrukking te hebben gegeven aan zijn erken telijkheid jegens H. M. de Konin gin en de Kamer, dankte de voor zitter de Regering ervoor, dat zij de wens der Kamer inzake de huisvestingsproblemen volledig heeft ingewilligd door op de be groting gelden uit te trekken voor een grondige verbouwing van het Kamergebouw. Hij zeide het wenselijk en nood zakelijk te achten, dat de leden in staat worden gesteld zich enige administratieve hulp aan te schaffen en daardoor tijd vrij te maken voor de intellectuele zijde van hun werk, welke toch de hoofdzaak moet blijven. Het zou van valse schaamte getuigen aldus de Voorzitter niet uit te rpreken, dat het bedrag der scha deloosstelling voor de leden te gering is om daaruit deze extra- kosten te kunnen voldoen. Het is meer clan een vermoeden het staat wel vast dat te geringe inkomsten een beletsel vormen on; voortreffelijke Candida ten be reid te vinden een mandaat als Kamerlid te aanvaarden; erger nog, dat gekozen leden genood zaakt zijn hun mandaat neer te leggen. Met de bede, dat Gods Zege moge rusten op de gemeen schappelijke arbeid der leden ver. klaarde de heer Kortenhorst het voorzitterschap te aanvaarden. Oun. deelde hij daarna mede, dat het in het voornemen ligt het wetsontwerp regeling oorlogs schade aan de orde te stellen in de vergadering van 25 October en dat verwacht wordt, dat de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting op 8 November zullen kunnen aanvangen. Hierna is een aanvang gemaakt met de behandeling van het ont werp van wet op de publiekrech terlijke bedrijfsorganisatie. De heer Nederhorst (Arb.), het ontwerp beziende tegen de ach tergrond van zijn socialistische maatschappijbeschouwing, zeide te betwijfelen of het voldoet aan de verwachtingen van zijn partij genoten. Onjuist vond hij het, dat de Overheid achteraf haar veto kan uitspreken. De tegenstelling Overheidbe drijfsleven verwierp hij princi pieel. Ordening is een zaak van Overheid en bedrijfsleven samen. Hij zeide het onjuist te achten, dat totstandkoming van een be drijfschap aan de goedkeuring van de direct betrokkenen moet worden onderworpen. Bij alge mene maatregel van bestuur moet worden bepaald, dat de sociaal- economische raad goedkeuring moet verlenen. Hij vond verder de sterke beklemtoning van de be drijfschappen niet consequent. Aan de productschappen is te wei. nig aandacht besteed. Voor het voorzitterschap van de sociaal- economische raad behoren z.i. al leen volkomen onafhankelijke personen te worden voorgedragen. Spr. kondigde enige amende menten aan. Zijn stem zal afhan kelijk zijn van de nadere mede delingen van de regering. De heer Koersen (KVP) 't ont werp toejuichende, zeide het be langrijkste er van te vinden, dat het de grondslag is van een ge heel nieuwe maatschappijstruc tuur. Het ontwerp zet een belangrijke stap om de gedachte van gebonden vrijheid, de grond slag van ware democratie, ook in het sociaal-economische leven binnen te leiden. De betekenis van het pariteitsbeginsel belichtende, zeide spr. zich er over te ver wonderen, dat het niet bij de pro ductschappen is gevolgd. De heer Suurhoff (Arb.) vond een belangrijk aspect het aandeel, dat de georganiseerde arbeiders in de werkzaamheden der bedrijfs organen zullen hebben. Er is een redelijk goede samenwerking in het bedrijfsleven. Intussen wordt de samenwerking nog niet door allen als vanzelfsprekend aan. vaard. Hij zeide het teleurstel lend te vinden, dat de volledige pariteit in de .productschappen niet is voorgeschreven en dat bij de bedrijfschappen en hoofdbe drijfschappen de mogelijkheid is open gelaten van de pariteit af te wijken. Hij wenste volledige pari teit. Eventueel zal hij een amen dement ter zake indienen. De heer Schmal (C.H.) merkte o.a. op, dat het idee van publiek rechterlijke bedrijfsorganisatie ze ker niet in de laatste plaats van Protestants-Christelijke zijde ver dediging heeft gevonden. Ten aan zien van de doelstelling achtte spr. de redactie van het vooront werp Van der Ven beter. Spr. wenste de gelden voor de sociaal- economische raad op de begroting te brengen. Ten aanzien van de beslissing in geschillen wilde hij een andere regeling. De vergadering is daarna ver daagd tot Vrijdagmiddag één uur. Onderstaande tabel geeft een beeld van de voorgestelde wijzi ging in de Inkomstenbelasting. Tariefqroep III 2. Belastinqrpliclitiqen met aftrek voor 2 knderen.) zuiver jaar verm, in van inkomen tarief 1948 ontwerp 1950 vermindering het tarief 1948 1.500 0,80 0,80 100 2.000 35,40 1,90 33,50 95 2.500 87.10 23,50 63,60 73 3.000 157,50 72,20 85,30 54 3.500 231,50 134,50 97,00 41 4.000 314,50 210,50 104,— 33 6.000 796,— 629,— 167 21 9.000 1.720,— 1.485,— 235,— 14 12.000 2.817,— 2.546,— 271,— 10 18.000 5.448,— 5.113,— 335,— 6 25.000 9.004,— 8.590,— 414,— 4,6 40.000 17.748,— 17.176,— 572,— 3,2 60.000 30.684,— 29.908,— 776,— 2,5 120.000 73.845,— 72.755,— 1.090,— 1,5 200.000 133.832,— 132,742,— 1.090,— 0,8 Onderstaande voorbeelden tonen hoe de invloed van de wijziging in de loonbelasting zal zijn. o U 03 "O O c ra cj CJ a ÖC O O □5 V3 .2 S O O III III III III (geh.) 1 kind 2 kind. 4 kind. 7 kind. 1 kind 2 kind. 4 kind. 7 kind. Basisloon 35, Ia (ongeh.) 35.00 4.45 3.71 0 74 I (ongeh.) 36.00 3.37 2 74 0.63 II (geh.) 36.00 1.66 0.79 0.87 38.40 1.11 0.28 0.83 41.04 0.68 -.— 0.68 46.92 0.24 -.— 0.24 56.64 -. Basisloon f 40, Ia (ongeh.) 40.00 5.92 5.06 0.86 I (ongeh.) 41.00 4.45 3.71 0 74 (geh.) 41.00 2.39 1.35 1.04 43.40 1.71 0.65 1.06 46.04 1.28 0.22 1.06 51.92 0.48 -.— 0.48 61.64 -.— -. Basisloon 50, Ia (ongeh.) 50.00 8.46 7 45 1.01 I (ongeh.) 51.00 7.17 6.23 0.94 II (geh.) 51.00 4.26 2.89 1.37 III 1 kind 53.40 3.27 1.80 1.47 III 2 kind. 56.04 2.40 0.92 1.48 III 4 kind. 61.92 1.23 -.— 1.23 III 7 kind. 71,64 -.— -. Basisloon f 60, Ia (ongeh.) 60.00 11.61 10.43 1.18 I (ongeh.) 61.00 10.19 9.05 1.14 II (geh.) 61.00 6.38 4.73 1.65 III 1 kind 63.40 5.08 3.33 1.75 III 2 kind. 66.04 3.90 2.09 1.81 III 4 kind. 71.92 2.02 0.26 1.76 III 7 kind. 81.64 -.-. DOOR PETER BARON (Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas.) 110) (Nadruk verboden) Het was een vaag geritsel, ver sterkt door de nachtelijke stilte \an het huis, dat hij hoorde. Maar het kwam ergens van beneden, sn niet uit Larry's kamer, die vlak maast de zrjne lag, en van waar Jan enige verstoring van de rust het meest verwacht had. On der Larry's kamer en die van hem zelf, lag' de studeerkamer, en daar meende Jan, kwam het gerucht vandaan. Hij glipte op de gang en luisterde aan Larry's deur. Na een paar seconden hoorde hij hem zich in bed omdraaien, zodat „Kaye" in elk geval was, waar hij thuis hoorde. Jan vroeg zich af, wie dan het verdachte geluid ver oorzaakt kon hebben en dacht aan Crale. Xls die daar beneden rondspookte, dan verried hij daar mee zijn identiteit, en Jan's hand gleed in zijn jaszak, waar zij het enige argument omklemde, dat waarschijnlijk tegenover iemand, die zich zelf „de Stroper" noemde van kracht zou zijn. Jan sloop de trappen af en loerde naar de studeerkamer. De deur was dicht, maar hij was niet van plan die te gebruiken. Een paar seconden wachtte hij, zonder nog iets te horen, hoewel hij in stinctief voelde, dat er achter die dieur meer was dan enkel meu bels. Daarom vervolgde Jan zijn geruisloze tocht door de keuken en de dienstingang naar buiten dat hij daarbij door enige deu ren heen moest, was geen be zwaar: alle sloten en scharnieren HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „De grote race". Concertgebouw: 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Met twee Jantjes op stap". HULST: Gemeentehuis, 10 uur, Aanbesteding van het uitvoeren van rioleringswerken, het ma ken der aardebanen voor dé wegen en het leggen van troit- toirs. MORGEN: TERNEUZENBioscoopvoor stelling „De grote Race". Concertgebouw: 8 uur: Bioscoopvoorstelling: „Met twee Jantjes op stap". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Bioscoopvoorstelling „Een avontuur in Berlijn". Naar de voorzitter der Tweede Kamer gisterenmiddag mede deelde, ligt het in het voornemen het wetsontwerp regeling oorlogs schade aan de orde te stellen in de vergadering van 25 October a.s. Verwacht wordt dat de alge mene beschouwingen over de Rijksbegroting op 8 November a.s. kunnen aanvangen. De algemene vergadering van de V. N. moest gisteren na drie kwartier voor de Lunch worden verdaagd omdat geen der afge vaardigden meer het woord wensr te in het algemeen debat. Op de ochtendbjjeenkomst spra ken slechts twee afgevaardigden: Dr. Tsiang (-China) en Dr. Fari- hel (Irak). Toen zij hun rede beëindigd hadden en voorzitter Romulo vroeg wie vervolgens het de; wat meer zegt, hij dacht bin nen een paar seconden de indrin ger ook te kennen. In twee schreden, zo zacht en vlug dat een kat ze hem zou heb ben benijd, was Jan bij de open peur, en luisterde maar ving niet het minste geluid op. Dat bracht hem een ogenblik in ver warring. Hij was er zeker van, dat hij zich bij zijn afdaiing uit zijn slaapkamer, die hij nauwe lijks anderhalve minuut geleden verlaten had, niet had verraden, en 't was ook nauwelijks aan te op Marsike House waren goed ge- srneerd; het was een liefhebberij nemen, dat de mdringerm.et^meer van de vorige bewoner, de Kolo nel geweest, ze in olie te drenken. Vlak tegen de muur gedrukt, ging Jan de hoek om en kwam op het gazon waar de glazen deuren van de studeerkamer op uitkwa men met een laag bordes, dat glansde in het maanlicht. Meteen kreeg Jan de zekerheid, dat er inderdaad iets gebeurde in de stu deerkamer, want deuren, zelfs glaze deuren, die gesloten zijn, openen zich zelden van zelf. Met een vreemde glimlach keek hij naar de zware gordijnen, die op die nachtwind een beetje heen en weer gingen. Wie zich ook in die kaaner bevond, hij moest er een reden voor hebben, en Jan was er zeker van, dat hij die reden ken- binnen was. Maar hij vergat, dat een hel verlichte maan iemand soms lelijk dwars kon zitten, en wel eens schaduwen werpt, die zich op een grasveld heel duide lijk aftekenen. Dat was Jan's eni ge fout, en om een tweede te ma ken kreeg hij, evenmin als ande ren, die met de Stroper te doen hadden gehad, geen gelegenheid. Na even gewacht te hebben, loerde hij voorzichtig door een spleet tussen de gordijnen door. Eerst zag hij niets, zoals te voor zien was, en daarna weinig, zoals ook te voorzien was. Tot de vele dingen, die hij niet zag, behoorde allereerst het ding, dat in zeer nauwe aanraking kwam met zijn hoofd. Het was een. ebbenhouten lineaaL, die met kracht in beweging gebracht was, en Jan noopte neer te zakken en het bewustzijn te verliezen. Een van de andere dingen, die Jan had kunnen zien, maar niet zag, was de donker geklede ge stalte "van een man, die de kraag van zijn overjas opgezet en zijn vilten hoed diep over de ogen had getrokken. Hij stapte onverschil lig over de bewusteloze gestalte van zijn slachtoffer heen, liep vlug over het gazon en drong in het rhododendronbosje, dat het begrensde. Een ander zou onver mijdelijk in de langwerpige kuil zijn gevallen, die daar voor kort gegraven was, maar hij kende de kuil omdat hij die zelf gemaakt had. Daarvoor had hij zijn rede- De kuil was lang en diep ge noeg om er een man in te kunnen weipen, en toen de Stroper hem -beschouwde, glansde in zijn ogen -een eigenaardig licht. Na een ogenlblik keerde hij zich half om en staarde naar de bewusteloze gestalte voor de open deur schudde langzaam zijn hoofd, en kroop weer uit het bosje. Even later was hij om de hoek van de muur, die de moestuin aan het oog onttrok, verdwenen. (Wordt vervolgd). woord wenste, bleef het stil. Van de „Grote Vier" heeft tot dusver alleen Acheson (V. S,) ge sproken. In de twee en een halve dag dat de Assemblee ver gadert, hebben slechts zes spre kers het woord gevoerd. Andrei Wysjinsky en Robert Schuman zullen heden de vergadering toe spreken. Geen van de Ministers van Bui tenlandse Zaken der Grote Vier was gisterenoebtend aanwezig, toen China een beroep op de As semblee deed acht te slaan op de storm", die het communisme in China heeft veroorzaakt. Tsiang zei, dat de communisten in China een „integrerend deel van de in ternationale communistische be weging" vormen. Zij rijn even fanatiek als elders, zei hij. De organisatie van de V. N. kon haar prestige niet handhaven en niet aan bruikbaarheid winnen als zij miskent wat in China gebeurt. In een derde wereldoorlog zou het communistische China aan de zijde der Sovjet-Unie vechten. Dit had Mao Tse Toeng gezegd- In West Europa wasi met het Noord-Atlantisch Pact een dijk tegen het communisme opgewor pen. De overstroming kon echter niet worden tegengehouden door slechts aan één kant een dijk te maken. Dr. Djamali van Irak zei, dat geen vrede in het Midden-Oosten mogelijk was „zolang de Joden de rechten van de Arabieren in Pa lestina niet erkennen" He hulp van de Ver. Naties aan de hon derdduizenden Arabische vluchte lingen kon een rechtvaardige en spoedige territoriale regeling niet vervangen. De vergadering werd hierna tot later op de dag geschorst. bij de boodschappen Zie onze reclame! van alle omliggende plaat sen, ook Nederland en de provinciën- Horlogemaker-Juwelier Telefoon °Z84 Nleuwstr* 14

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2