UITZENDING NAAR INDONESIË STAATSBEGROTING 1950 ian Communiqué van de Republikeinse Delegatie Vergadering West-Duitse Bondsdag Mr. s'Jacob over Nederlandse voorstellen VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1949- Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs: per mm io ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties io* des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermeiülng onder nummer Bureau van dit Blad IB cent meer. ONAANGENAAM VERRAST HOOGWATER Postwisselverkeer met het buitenland REIMANN TOT ORDE GEROEPEN Nederlandse voorsteilen inzake terugtrekking troepen in Midden-Java Geheime Duitse documenten gepubliceerd Suikercampagne begint van Curasao elevlsia wordt merkelijkheid VATER v.m. n.m. kNSTANDEN. Maan Frankerinig bij Abonnement: Temcuzen WEEKS VEKWACHTIN G. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig' van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. VeeZ bewolking. Over het algemeen veel be wolking maar slechts hier en daar een enkel buitje. Zwak ke, nu en dan matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1225 «WW Hl' H I 1 Van de zijde der Republikeinse delegatie is gisteren de volgende verklaring uitgegeven: „Het feit dat zulk een verantwoordelijke instantie als de Neder lands-Amerikaanse Kamer van Koophandel bij bet zenden van zijn geschriften aan de leden van de R.T.C.-delegaties er een copie van een toespraak van de correspondent William R. Matthews aan heeft toegevoegd, heeft ons wel zeer onaangenaam verrast. Wat de zaak nog betreurenswaardiger maakt is het begeleidende artikel, getekend door de voorzitter van genoemde organisatie. In zijn begeleidende verklaring maakt de voorzitter van de N. A. K. v. K. kleinerende opmerkingen over de Indonesiërs, stelt opzette lijk de zaken onjuist voor en ver draait volkomen de problemen be treffende de zaken waar het om gaat. Tot nog toe is de sfeer geduren de de conferentie goed geweest en in grote mate hangt het suc ces van de conferentie er van af dat dit zo voortduurt. Het publi ceren van dergelijke verklaringen kan buitengewoon schadelijk blij ken voor de thans plaats hebben de onderhandelingen. Het artikel zegt, dat de Indo nesiërs in hun eisen niet realis- tiscli zijn; dat de productie onmo gelijk zal zijn vanwege gebrek aan organisatie, efficiëntie en ka pitaal, dat het de wens van de Indonesiërs is de activiteit van vreemdelingen in Indonesië te elimineren, in het bijzonder die van Nederland. Wij hebben het herhaaldelijk duidelijk gemaakt dat we ons bewust zijn van de economische en sociale problemen die voor ons liggen, dat om de productie op te voeren, buiten landse hulp in termen van uitrus ting en kapitaal nodig zal zijn en dat samenwerking tussen de nieuwe regering van Indonesië en de Nederlandse regering tot ge meenschappelijk voordeel kan strekken. Het artikel verklaart verder, dat de Indonesiërs acht minimum eisen hebben ingediend. Ben der gelijke verklaring kan nauwelijks waarheid bevatten, aangezien er nog geen uitwisseling van „Oral notes" heeft plaats gehad. Wij zijn ons evenzeer van de problemen, die ons te wachten staan en de noodzaak van een ge zonde en stevige regering bewust, als van het feit dat een blijvende oplossing in Indonesië van groot belang zal zijn voor de wereld in het algemeen. Dit kan echter pas worden bereikt, indien de poli tieke geaardheid van het volk hierbij in aanmerking wordt ge nomen en wanneer het hartstoch telijke streven va'- de Indonesiërs volkómen wordt begrepen. De voorzitter van de Neder- VRIJDAG 23 SEPTEMBER. lands-Amerikaanse Kamer van Koophandel verwijst naar een toespraak van Matthews, die zichzelf een autoriteit op het ge bied van het Indonesische con flict noemt op grondslag van een kort bezoek aan Indonesië. Mat thews grijpt als boeman het com munisme aan ter voortzetting van politieke en economische voogdij schap over Indonesië. Er zijn er, die veel langer in Indonesië zijn geweest ter bestudering van de daar heersende omstandigheden bracht en heeft op de meest na drukkelijke wijze in die zin ge rapporteerd. Een gelijkluidende verklaring werd gegeven door een van de correspondenten, die de heer Mat thews op de noodlottige tocht naar Indonesië vergezelde de heer Fred Colvig van de „Den ver Post", die er echter aan toe voegde dat sommige van deze correspondenten gedurende de trip zulke pracht"-opstellen had den voorbereid bij de aankomst in Indonesië, dat zelfs de Nederlan ders zich er voor geneerden. Wij spreken de hoop uit, dat zulke boosaardige verklaringen als die voor kort gepubliceerd door de Nederlands-Amerikaanse Ka mer van Koophandel zullen uit blijven, zodat de onderhandelin gen hier in 's-Gravenhage hun verder beloop kunnen hebben op een basis van redelijkheid en samenwerking. Met ingang van gisteren, 22 en toestanden en die de opkomst I September, is de verzending van van het nationalisme ook hebben gezien als een reële kracht, niet teweeg gebracht door het com munisme. George Mc. T. Kahin onder andere heeft er op een studiebeurs tien maanden doorge- postwissels naar het buitenland en de overzeese gebiedsdelen, wel- ke enige tijd gestaakt was, weer mogelijk. Antwoord-coupons worden voor lopig nog niet verkocht. echter door België teruggegeven. Wegens het onderhoud restitueert België een bedrag van 94.-500. Sluis werken te Vlissingen. Voorts zijn er nog enkele wer ken in Zeeland, waarvoor in de ontwerpbegroting voor 1950 gel den zijn uitgetrokken, doch met de uitvoering waarvan een tijd vak van langer dan één jaar is gemoeid, Hieronder valt o.m. de vernieuwing van het sluizen- complex te Vlissingen, waarvan de vermoedelijke totale kosten 9.200.000 zullen bedragen en waarvoor een bedrag van ƒ1900.000 voor 1950 is uitgetrok ken (voor 1949: ƒ1.500.000). Het vermoedelijke jaar van voltooi ing is 1952. De wegen in Zeeland. Een bedrag van 810.000 (in 1949: ƒ725.000) is gereserveerd voor de kosten van onderhoud en verbetering van wegen in Zeeland die voorkomen op het Rijkswe genplan. De paragraaf „onder houd,- verbetering en bediening van veren en schipbruggen" om vat voor Zeeland een uitgaafpost Op de begrotingen Verkeer en Waterstaat en van Wederop bouw en Volkshuisvesting komen posten voor, die betrekking heb ben op de Provincie Zeeland. Max Reimann, de WestJDuitse communistische leider is gisteren door de voorzitter van de Bonds dag (Tweede Kamer) tot de orde geroepen omdat hij „de anders unanieme mening van de Kamer heeft geprovoceerd". In antwoord op Adenauers ver klaring, dat Duitsland zijn aan spraken op de gebieden ten Oos ten van Oder en Neisse nooit kon opgeven, had Reimann verklaard, dat de grens langs Oder en Neis se een grens des vredes was. „Adenauer verklaarde, dat hij een herziening van de grens vol gens ordelijke en legale procedure zou bepleiten, doch de enige legale basis is de overeenkomst van Potsdam, die door de schepping van een West-Duitse staat door geallieerden en Adenauer zelf ge schonden is," zo zeide Reimann. Hij stelde de vraag, waarom de i Westelijke geallieerden, ,,die in vor het Rijk van 1500.00>0 (in 11944 en 1945 van ganser harte Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. n.m. 2.04 2.16 2.39 2.51 3.29 3.41 Diverse werken. Voor het onderhoud en verbete ring van de Ooster-iSchelde, de Zuidkreek, het Veergat, het Zui dergat en de Sardijngeul is een post uitgetrokken van 740.000. De stroomleidende dam ,,Het Oude Hoofd" in het Zuidergat te Naar Agenoe France Presse be richt zullen op 28 September de Nederlandse troepen in sommige v oormalige Republikeinse gebie den van Midden-Java door de Re publikeinse regering worden be studeerd. Een Republikeinse woordvoer der heeft verklaard, dat de Neder landers daartegenover konden vragen terugtrekking van de Re publikeinse troepen uit de posi ties, die zij thans in Oost- en WIest-Java" innemen. Het Neder landse voorstel zou geen melding 'maken van de oude Republikeinse havens, Zoals Rembang en Tuban aan de Noordkust van Java, die door de Nederlanders bezet zou den blijven. De Republikeinse woordvoerder voegde hieraan toe, dat, indien zijn regering deze voorstellen zou aanvaarden, zij voor het einde van de rondetafel conferentie zouden kunnen wor den uitgevoerd. Voor 1950 is geraamd liet uitzenden naar Indonesië ter aflossing van aldaar aanwezige troepen van een zelfstan" dige Infanterie-brigade plus 3 bataljons in het voorjaar en van nogmaals 3 Bataljons in het najaar. Voortvloeiende uit de reeds in ding gemaakt van het voornemen 1949 genomen maatregelen ligt het voorts in het voornemen in het jaar 1950 uit te zenden 500 dienstplichtigen, die een elemen taire opleiding in Nederland ont vangen en bestemd zijn voor ad ministratieve en technische werk zaamheden in militair verband in Indonesië. Na de uitzending van de lich ting 1949 n zal de gemiddelde sterkte der bij de opleiding en uitzending van personeel voor In donesië betrokken militairen be dragen, met inbegrip der uit te zenden militairen, 3900 man. De huidige ontwikkeling maakt het nodig hier uitdrukkelijk te constateren, dat deze opzet een raming is, gebaseerd op plan nen, waarin nog niet verdiscon teerd kon worden het resultaat, dat van de Ronde Tafel-Confe rentie wordt verwacht. Afzonderlijk moet worden mel- in het jaar 1950 enige kleinere detachementen uit te zenden naar Suriname en de Nederlandse An tillen. Het ligt in het voornemen in 1950 de terugkeer van de 1ste divisie „7 December" te voltooien en daarna de 2de divisie te re patriëren- Bij elke divisie be horen 6 bewakingsbataljons, wel ke gelijk met de divisie waren uitgezonden. Bovendien ligt het in de be doeling de z.g. 3de divisie (lich- tig 1947) in de loop van 1950 naar Nederland terug te voeren. Bovenbedoelde maatregelen zul len tengevolge hebben, dat de ge middelde sterkte der Koninklijke Landmacht in Indonesië zonder de Luchtstrijdkrachten zal bedra gen 68.300 man. De eindsterkte in 1950 zal dan bedragen 46.300 man. Walsoorden heeft voor de vaart op de Wester-Schelde reeds lang een bron van gevaren gevormd. Deze dam is tot nu toe in stand gehouden, daar hij dient ter be scherming van de achterliggende oever. Uït onderzoekingen en waarnemingen ter plaatse en uit model-onderzoek is thans evenwel gebleken, dat i.ikorting van het hoofd mogelijk is zonder dat gro ter stroomaanval op de oever be hoeft te worden gevreesd'. Ter vergroting van de veiligheid van de vaart dient dit werk nu te worden uitgevoerd. De splitsing der 740.000 is aldus: 140.000 voor de Ooster-Schelde; ƒ520.000 voor Zuidergat en Sardijngeul en ƒ800.000 voor werken te Veere, het Veergat en de Zandkreek. De post „bijdrage aan het Wa terschap „Het Vrije van Sluis" in de lasten tengevolge van verbete ring van dat Waterschap" staat voor 1950 als een memoriepost op de Rijksbegroting, terwijl voor 1949 een bedrag van twee ton was opgenomen. De post voor onderhoud en ver betering van de kustverdediging in Zeeland bedraagt voor 1950 ƒ87.0000 (in 1949 ƒ125:000) en de bijdrage in het tekort der uit gaven voor zeewering en oever verdediging van de calamiteuse polders in Zeeland is op zes ton gesteld. Voor onderhoud en verbetering der Zeeuwse havens is een bedrag van 755.000 uitgetrokken (in 1949 307.000) en voor onderhoud en verbetering van de tramweg havens aan het Zijpe 80.000 (vo rig jaar 37.000) Inpoldering van de Braakman. Op de begroting van het Minis terie van Verkeer en Waterstaat is onder het hoofd „Indijking van de Braakman" een post opgeno men van f50.000 voor het jaar 1950. Uit de verdere gegevens blijkt, dat de vermoedelijke totale kosten van deze inpoldering negen mil- lioen gulden zullen bedragen. Genoemde 150.000 is bestemd voor de uitvoering van de eerste voorbereidende werkzaamheden ten behoeve van de indijking, waarmede in 1950 zal worden begonnen. Het vermoedelijke jaar van voltooiing der inpoldering is 1953. Voor de voortzetting der wer ken in het Zuider-Sloe staat een bedrag van 700.000 op de be groting. Kanaal van Terneuzen. Voor onderhoud en verbetering van bet kanaal van Terneuzen is een bedrag van 1.300.000 op de Rijksbegroting gebracht (in 1949 1.130.000) en voor exploitatie en onderhoud van de Rijkselec- 1949: 1050.000). Kijkskaptorengebouw en Herstel Lyceum te Oost burg. Onder de begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen ressorteert het object betreffende herstel van oorlogsschade aan de R.H.B.S. te Oostburg, waarvoor voor '50 een bedrag van 545.000 op de begroting staat. Het her stel, dat in 1951 zal zijn geëindigd, zal in totaal ƒ642.000 bedragen Op de begroting van Binnen landse Zaken staat o.m. de post van 100.000 voor de bouw van het Rijkskantorengebouw te Oost burg. De vermoedelijke totale kosten zullen volgens de begro ting van financiën ƒ450.000 be dragen en het complex zal in 1951 gereed komen. Voor de bouw van een provin ciehuis in het Abdijcomplex te Middelburg staat voor 1950 een bedrag van 360.000 uitgetrok ken. De totale kosten zullen ver moedelijk ƒ2 millioen bedragen. Op de begroting van Marine staat voor de bouw van een be- tonningsmagazijn te Vlissingen een bedrag van 525.000 uitge trokken. Het totaal bedrag zal ƒ600.000 bedragen. de uitdrijving van Duitsers uit de Oostelijke gebieden steunden, thans om herziening van de grens vragen." „Het antwoord is, dat Polen en Tsjeeho-Slowakije zich zelf van Westelijke invloed hebben bevrijd, anders zouden Churchill en Tru- rian zich thans niet tegen de nieuwe Oostelijke grens keren en het de West-Duitse politici verbo den zijn haar ook maar te noe men," zo zeide Truman. „U, Dr. Adenauer, zou dat dan ook niet willen." Hier stond Audenauer op en verklaarde uit naam van de rege ring, dat Reimann het parlement heeft ontwijd en dat de regering het vaste voornemen heeft in het vervolg niet meer naar zulke redevoeringen te luisteren. Hij vroeg de voorzitter Rei. mann „voor deze belediging" tot de orde te roepen. Voorzitter Koehler verklaarde geen belediging aan het adres van Dr. Adenauer te hebben gehoord en hij deed een beroep op de leden om de waardigheid van de Kamer te bewaren, daar „de ogen der wereld op ons gericht zijn. Hij riep Reimann echter tot de orde naar aanleiding van zijn op merkingen over de Oder-Neisse Alvorens Donderdagochtend Djogja te verlaten heeft de voorzitter van de Nederlandse delegatie in Indonesië, Mr. s'Jacob het volgende aan Aneta verklaard „Het is noodzakelijk gebleken op korte termijn in aanvulling op de overeenkomst inzake het cease fire maatregelen te nemen voor het herstel van het nor male bestuur. Op dit terrein be staat nog een zeer ongeregelde toestand, hetgeen het sterkste spreekt in Midden en Oost Java. Beide delegaties zijn er van overtuigd, dat het aanbeveling verdient reeds gedurende de R. T. C. met deze arbeid in ge meenschappelijk overleg te be ginnen. Met de negara-besturen van Pasoendan en Oost-Java dienen regelingen tè worden ge troffen om het bestuur aldaar op effectieve wijze te doen func tioneren. Teneinde aan het boven staande practische inhoud te Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woens dag geheime Duitse documenten gepubliceerd, die aantonen, dat Hitier de moord op de Duitse ge zant in Tsjecho-Slowwakrje be raamde om een aanval op dat land omstreeks 1 October 1938 te rechtvaardigen. De documenten, die uit buitgemaakte archieven van de nazi-regering zijn gelicht, zijn tot een boek van 1070 pagi na's verwerkt, dat de betrekkin gen tussen Duitsland en Tsjecho. Slowakije in de periode van Octo- triciteitswerken van dit kanaalher 1937 tot September 1938 be. 95.000. Dit laatste bedrag wordt I handelt. geven, heeft de voorzitter van de Nederlandse delegatie dezer dagen besprekingen gevoerd met de voorzitter en enkele leden van de Republikeinse de legatie. Er is daarbij naar een betere coördinatie gestreefd van het bestuursbelang met het mi litair en politioneel belang. Van Nederlandse zijde zijn thans voorstellen gedaan ten aanzien van Midden-Java, waarbij is inbegrepen Solo, als mede het doel, dat niet tot de negara Oost-Java behoort, voor de periode tot het einde van de R. T. C. en voor de periode daar na tot de datum van de souve- reiniteitsoverdracht. Deze voor stellen zullen onverwijld worden bestudeerd en verder worden uitgewerkt. Verwacht mag wor den, dat binnen enkele weken zoveel voorbereidende arbeid kan worden verricht, dat tot een militaire concentratie kan wor den overgegaan zonder de rust en orde in gevaar te brengen. De samenwerking op politioneel gebied zal hierbij zeer belang rijk zijn", aldus verklaarde Mr. s'Jacob tegenover Aneta. Tegen het einde van deze week begint in West-Brabant de bieten campagne. De aanvoer van de „peeën" naar de fabrieken is reeds in volle gang. Over de kwa liteit van de bieten is men zeer tevreden en ook de opbrengst per ha is goed te noemen. "De fabriek van de Centrale Suiker Maat schappij te Steenbergen verwacht een campagne te maken van 150 millioen kg bieten, de Dinteloord van 400 millioen leg, de Rosendaal er de Zevenbergen ieder 200 mil lioen kilogram. grens en bepaalde, dat Reimann de anders unanieme mening van de Kamer heeft geprovoceerd. Reimann was reeds eerder tot de orde geroepen, toen hij verklaar de dat Dr. Adenauer aan het hoofd stond van een „koloniaal bestuur onder buitenlands gezag." Onmiddellijk voordat Reimann voor de tweede keer tot de orde geroepen werd, betrad een pas uit de Sovjet-Uie teruggekeerde haveloos uitziende Duitse krijgs gevangene de vergaderzaal en liep op Reimann toe. Voordat hij de communistische afgevaardigde had kunnen bereiken, werd hij echter door een griffier tegenge houden. Buiten toonde hij en een andere pas teruggekeerde krijgs gevangene Reuters correspondent een door voorzitter Koehler gete kende kaart, waarop zij toegang tot de publieke tribune en de ver gaderzaal van de Bondsdag had den. Zij verklaarden, dat de kaar ten hun verstrekt waren op ver zoek van Dr. Adenauer, wiens persoonlijke gasten zij thans wa ren. *2; Zij zouden graag een gesprek van man tot man met Reimann hebben gehad om hem te vertel len, hoe het er in Rusland werke lijk uitzag, zo zeiden zij. De krijgsgevangene, die Rei mann onderbrak toen deze zijn verklaring in de West-Duitse Bondsdag aflegde, verklaarde in 1943 bij Stalingrad te zijn gewond en gevangen genomen, waarna hij zes jaar in Sow jet-Russische kampen noest doorbrengen. Een van deze kampen, een strafkamp, bevond zich in het Poolgebied. „Dit kamp stond bekend als één der kampen van zwijgzaam heid", zo genoemd, omdat de kampbewoners in het geheel geen post mochten versturen of ont vangen; zelfs geen krant komt een dergelijk kamp binnen. De bewoners van een dergelijk kamp zijn volledig afgesneden van de buitenwereld, voor wie zij even goed dood kunnen zijn", aldus deze krijgsgevangene. De andere, kort geleden uit de Sowjet-Unie teruggekeerde Duit se krijgsgevangene, verklaarde in 1944 in Hongarije te zijn gevan gen genomen. Hij had tot zijn vrijlating verblijf gehouden in een strafkamp te Kandalsha, aan de Finse Golf, doch hij gaf toe dat dit was geschied, omdat hij deel had uitgemaakt van de tot de SS-for- maties behorende divisie ge vechtswagens „Das Reich". Deze krijgsgevangene verklaarde, dat zich alleen in laatstgenoemd strafkamp nog 38 a 40.000 krijgs gevangenen bevonden en in het door zijn vriend genoemde kamp in het Poolgebied nog 14.000. Bei den gaven in him gesprek met een correspondent van Reuter hun kampnummers op. De „Raad van ouderen", een commissie belast met het toezicht op de procedure-regels, geldende voor vergaderingen van de Bonds dag, waarin alle partijen verte genwoordigd zijn, is gistermiddag bijeen gekomen om de incidenten van gisterochtend te bespreken. De communistische leden uitten de klacht dat de voorzitter van de Bondsdag niet gerechtigd was Reimann tot de orde te roepen voor diens opmerkingen over de OderNeisse-linie. De sociaal-democratische leden vielen de communisten bij. Zij wilden tevens weten hoe het mo gelijk was geweest dat de beide uit de Sowjet-Unie teruggekeerde krijgsgevangenen, die hadden ge tracht Reimann te bereiken, er in waren geslaagd in de vergader zaal van de Bondsdag door te dringen. De besprekingen der commissie werden afgebroken, toen de Bondsdag wederom in volledige zitting bijeen kwam. Zij zullen la ter worden hervat. Het regeringsgezinde blad „Katholiek Nieuws'' zeide giste ren, dat vele priesters bij de wereldlijke autoriteiten hebben geklaagd, dat de kerkelijke supe rieuren „hun gezag misbruiken" om hen te dwingen protesten te tekenen tegen het nieuwe wets ontwerp van de regering betref fende het overnemen van de con trole over de kerk. Ond. Ond. 9.08 19.13 10.42 19.31 12.16 19.55 13.44 20.30 14.59 21.20 15.55 22.25 16.34 23.40 s te beschikken, oom bom in de >lk er recht op d strookt, te het gebied van dit nieuws be- celk denkbeeld ioor onze rege neerderheid van Naties. verklaring aan afloop van een ng. van het Witte dat het nieuws Kabinet is mee ster van Defen- >n, wilde na de ng de jouma- Woord geven op de juiste plaats ntploffing. Toen of het Kabinet len wist dan in aring zijn gege- „Het Kabinet Meer wilde hij wone persconfe- tite Huis werden m haastig in het larles Rose, de m de President, af opdracht alle m en zei: „Nie- kamer verlaten ting van de Pre- van iedere hier rjgever is", ïg van de Presi- irslaggevers naar Hun opwinding ng van Truman ;n worden opge- zijn mening de n staat zijn een ken. iep Amerikaanse enkele uren na nieuws doorge- Sowjet-Unie een ad plaats gevon- Frerick C. Os- vertegenwoordi- lekend gemaakt, eer van, dat het F', aldus Osborn omdat wij er de hebben om het b in de Atoom- dat wij het en- explosie zouden «n de mate van straling in de BEVESTIGING e Britse verkla door Downing- gezegd, dat „Zr. r een bewijs be de afgelopen we- explosie is ge- wjet-Unie". De ujder gelijk aan President Tru- ton aan de pers rzitter van de le heer Kwiers, ;tèl in om tot de brief te richten, p wordt aange- een onderzoek iteld, of ae N.V. 3ere partij be- tploegen". In de ing had n.l. de er Irausquin, in op een toen im- van wantrofr- dat, naar hem ;oalitie had be iter op alle mo- te werken, zo el van 'n knok- el van de leden 3rot en Henri ten terzake een ,e stellen; het verzenden van de Gouverneur aangenomen, jrd aan het lid haaf de het lid de vosige ver beweringen met de heer C. A. 1 en spanning rersumse radio- t op het verlos- en het nodige ster Rutten, dat ip groter schaal ïinnen met de ie televisie, ter- as het aantal de eerste tien 1 vastgesteld op wart wit, waar- uropese landen iworden en (Jat der program- aakt. in werking- zal kunnen treden- De twee delegaties zullen een rapport aan hun regeringen uitbrengen. Beslissingen beteffende het handelsverkeer bLuicn het kader van de Voorume kunnen in de komende dagen worden verwacht. wetsontwerp de genoemde be denkelijke gevolgen zal hebben, verzoeken de hoogleraren aan de leden der Eerste en Tweede Ka mer, hun stem aan dit wetsont- werp te onthouden. UllllUUUv Europa reeds tot 580 millioen dollar heeft teruggebracht, moet het wetsontwerp thans aan een gecombineerd^ commissie van de Senaat eö het Huis worden voorgelegd, opdat een compro- Aangenomen werd een amen dement, dat bepaalt, dat mins tens de helft van de wapenver schepingen naar het buitenland door Amerikaanse handelssche pen moet worden verricht. ontsnapten. Zij zouden goed voorzien zijn van wapenen en ammunitie, die tijdens de oorlog uit Roemeense kazernes zijn weggehaald en in de bergen verborgen. SEPTEMBER 2.41 2.56 3.16 3.31 4.06 4.21 ZONDAG 25 SEPTEMBER. v v.m. n.m. Terneuzen 3.57 4.13 Breskens 3.22 3.38 Walsoorden 4.47 5.03

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1