Opening der Staten Generaal Gok de Gulden gedevalueerd Rijtoer H. M. Koningin Juliana door de Residentie DE TROONREDE MODE SHOW MODE SHOW Koers dollar bepaald op 3,30 kSSMSSSL SK Mn- I fc'SXgef' WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1949. UITNODIGING „LUXOR-T HEATER" te TERNEUZEN DAMES WINTERHOEDEN In België verwacht men ingrijpende beslissingen Koninklijk bezoek aan Amsterdam gaat niet door De besprekingen te Namen Koning Gustaaf van Zweden ziek Frankermg bij Abonneinem VVECBSVEEWACHTIN^, medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond. Plaatselijk regen. Na 't optrekken van plaat selijke ochtendmist wisse lende bewolking en later in het Zuiden plaatselijk eni ge regen. Zwakke tot mati ge wind uit O. richtingen. Weinig verandering in tem peratuur. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J, van Oeveren Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw Verschijnt dagelijks 5e Jaargang No. 1223 D rukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Terneuzen Abonne mentsprijs 3,90 per kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Sept, 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Zon Opk. Ond. Maan Ond. Ond. 6.23 6.25 6.26 6.28 6.30 6.31 6.33 6.34 6.36 6.38 18.42 18.40 18.38 18.35 18.33 18.31 18.28 18.26 18.24 18.21 4.30 6.02 7.34 9.08 10.42 12.16 13.44 14.59 15.55 16.34 18.34 18.46 18.59 19.13 19.31 19.55 20.30 21.20 2225 23.40 l de PLECHTIGHED) IN DE RIDDERZAAL. In de Ridderzaal, waar H. M. Koningin Juliana (gistermiddag de Troonrede heeft uitgesproken, waren reeds zeer vroeg de meeste plaatsen ingenomen. Een aantal kronen zette de plechtigheid in het licht. De zon, die op een dag als deze niet achterwege pleegt te blijven, schoot haar stralen door de hoge vensters en accen tueerde de glinstering van de ambtsgewaden, die in grote ver scheidenheid gedragen werden en bijzondere luister aan de bijeen komst schonken. Drie Kamerleden, de heren De Wilde, Terpstra en Welter, droegen als oud-Ministers het aan die waardigheid verbonden ambtscostuum en ook' de meeste leden van de Raad van State waren in ambtsgewaad. De Ministers alleen Mr. Stikker was wegens verblijf buitenlands afwezig droegen jaquet. De diplomaten waren in ambtscostuum. In het vak, waar zij gezeten waren viel het rood van de mantel van de Pauselijke Internuntius, Mgr. Gie.be, bijzonder op.. De voorzitter der Ver enigde Vergadering, Prof. Kranenburg, was in toga. Nadat de gebruikelijke formaliteiten waren verricht en de leden van de Raad van State'en de Ministers «onder wie ook de nieuwe bewindsman van Binnenlandse Zaken, Mr. F. Teulings hun plaatsen hadden ingenomen wachtte men in spanning op de komst van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard. Toen de commies-griffier, Jhr. Mr. van Tets van Goudriaan, de komst van iH. M. had aangekondigd, rezen allen van hun zotels, waarop de Koningin zich buigend naar de troon begaf en de Troonrede uitsprak. „Deden der Staten-Generaal, Toen Ik het vorige jaar voor de eerste maal na Mijn inhuldi- ging in uw midden verscheen, sprak Ik van de moeilijkheden, waarvoor het Koninkrijk gesteld is in een wereld die, in tegenstel- ling met de bij het einde van de oorlog gekoesterde verwachtin gen, nog geen wezenlijke vrede kent. De tegenstellingen, die zich nog steeds openharen en ten- gevolge waarvan het politieke en economische herstel is vertraagd, hebben geleid tot fundamentele veranderingen in de internatio nale verhoudingen, waarbij Ne derland ten nauwste betrokken is. Deze veranderingen hebben de stoot gegeven tot nieuwe vor men van staatkundige, economi sche en militaire samenwerking. Ook Nederland heeft in verband daarmede verdere schreden gezet op de weg van bijzondere staten- groeperingen en zal naar vermo gen bijdragen tot de versterking van deze bindingen van construc tief karakter. Naast de samenwerking met onze Zuidelijke buren in het ver band van de Benelux is die tussen de vijf mogendheden van het ver drag van Brussel verder gegroeid. In het afgelopen jaar trad Neder land toe tot de raad van Europa en het Noord-Atlantisch verdrag. De ontwikkeling van de orga. nisatie van Straatsburg, waarbij 12 Europese landen zijn aangeslo ten, houdt beloften in voor de groei der zozeer noodzakelijke groter eenheid in Europa. In het Noord-Atlantisch pact is samen werking verkregen tussen een aantal staten in West-Europa en op het Westelijk halfrond. Toen het duidelijk werd, dat de Ver enigde Natie? de collectieve vei ligheid vooralsnog niet voldoende zouden kunnen garanderen, heeft Nederland in deelneming aan deze beperktere, maar niettemin ruime kring, een aanvullende waarborg voor zijn veiligheid gezocht en, naar vertrouwd wordt, ook ge vonden. Een waarborg, die mede brengt, dat Nederland ook zijner zijds zijn krachten inzet voor de bescherming van veiligheid, vrede en recht. Deze nieuwe aaneensluitingen passen in het bestel van het hand vest der Verenigde Naties. Dat de belangstelling voor het buiten lands beleid, dat voor ons land van grote en steeds groeiende (be tekenis is, sterk toeneemt, stemt tot voldoening. Nauwere samen werking met de volksvertegen- woordigng, obk op dit terrein" zal de Regering gaarne bevorderen. Andermaal zal Nederland in het komende jaar de zeer gewaar deerde hulp ontvangen van de Verenigde Staten van Amerika onder het Europest herstelpro gramma. Alleen door een geza menlijk West-Europees optreden zal dit programma de maximale vruchten kunnen afwerpen. On danks onvermijdelijke onvolko menheden is de nog jonge orga nisatie voor Europese economi sche samenwerking het aangewe zen lichaam voor de vervulling van deze grootse taak; daarnaast zal van de raad van Europa een stimulerende invloed kunnen uit gaan. De Regering stelt zich onver anderd ten doel de verwezenlij king van de volledige economi sche unie tussen België, Luxem burg en Nederland zo krachtig mogelijk te bevorderen. Niette genstaande verheugende vorderin gen, die reeds gemaakt werden, zijn nog grote moeilijkheden te overwinnen. De verdere ontwik keling der algemene Europese samenwerking kan aan een snelle verwerkelijking ten goede komen. Het is geboden ook Duitsland, zjj' het voorlopig slechts West- Duitsland, meer en meer te be trekken in de West-Europese ge meenschap, mits gewaarborgd Iblijve, dat Duitsland de Europese veiligheid niet opniguw in gevaar zal kunnen brengen. Een ruimere ontwikkeling van het economisch verkeer tussen Nederland en Duitsland is in het belang van beide landen en tevens van een gezonde Europese economie. rijtoer door de Residentie. Vóór het Paleis aan het Noord einde had zich in de loop van de middag een grote menigte verzameld, die met spanning het ogenblik afwachtte, dat de Landsvrouwe de rijtoer zou be ginnen. Tegen half vier reed de rode calèche, a la Daumont be spannen," voor het Paleis voor en klokke half vier verscheen de Vorstin met haar kinderen op het bordes, hartelijk toege juicht door de verzamelde men senmenigte. Nadat Hare Majesteit, die ge kleed was in een groen toiletje en een roodbruine hoed met veren droeg, met de Prinsesjes in de calèche had plaats geno men, ging het onder escorte van politieruiters via het Noordeinde en de Zeestraat naar de Sche- veningseweg. Deze werd afgereden tot de Stadhouderslaan, die daarna ge- s„,i- /ii- ivolgd werd. Vooral op de hoek waar is de druk, die nog van Scheveningseweg en de steeds op de volkeren van Neder- stadhouderslaan was de belang- land en Indonesië rust als gevolg j stelling groot. Vriendelijk groe- van het uitblijven va i definitieve t,end reed Koningin Juliana overeenstemming ove een nieuwe iangs de onafzienbare rijen men- rechtsorde. Smartelijk zijn in liet [sen, die Haar op deze dag hun eerbied denk Ik aan hen, die vie len als slachtoffer van hun plichtsvervulling. Het bijeenkomen van de ronde tafelconferentie, die thans hier ter stede wordt gehouden, heeft echter de hoop doen herleven, dat, hoe ernstig en ingewikkeld de vraagstukken ook zijn, die zij tot oplossing moet brengen, partijen er in zullen slagen spoedig een bevredigend eindresultaat te be reiken. Moge daaruit voortkomen een samenwerking op voet van gelijkheid tussen de volkeren van een vrij en souverein Nederland en van een vrij en souverein In donesië, die in de geschiedenis zal kunnen gelden als een voorbeeld van zegenrijk samengaan van Oost en West. Ten aanzien van Suriname en de Nederlandse Antillen is de weg, die tjot een nieuwe rechts orde leidt, reeds uitgestippeld. De Regering hoopt, dat een inte rim-regeling, die aan deze gebie den volledig autonomie geeft, en die tevens betrekking heeft op de behandeling van gemeenschappe lijke aangelegenheden, spoedig in werking zal kunnen treden, nadat gerezen moeilijkheden uit de weg zullen zijn geruimd. De met deze interim-regeling te verkrijgen ervaringen zal van groot nut kunnen zijn bij de na dere overweging van de wijze, waarop de nieuwe opbouw van het Koninkrijk zal kunnen worden verwezenlijkt. Met het oog op het zo gewenste monetaire evenwicht stemt het tot voldoening, dat de Rijksbegro ting voor het jaar 1950 voor het eerst na de bevrijding sluitend is. Het niveau, waarop de lopende uitgaven en de middelen tot dek king daarvan zich bevinden, is echter abnormaal hoog en stemt vooral in verband met de conjunc. tuurphase, waarin de wereld ver keert, tot bezorgdheid. Ondanks de belangrijke stijging der productie en de verbetering, die is ingetreden in de verhou ding tussen in. en uitvoer, ver toont voorts de betalingsbalans, in het bijzonder met de dollar- gebieden, nog een groot tekort, dat vooralsnog slechts overbrugd kan worden dank zij de hulp, die ons land ten deel valt in het ka der van het Europees herstelpro gramma. Deze hulp is echter van tijdelijke aard. Zij is reeds ver minderd en zal over enkele jaren aflopen. Na de sanering van het geldwezen en van de begroting is thans allereerst die van de be talingsbalans geboden. Grote' moeilijkheden staan ons volk hier bij te wachten, moeilijkheden, die slechts bij een gecoördineerde ac tie op verschillende terreinen van Regeringsbeleid en grote krachts inspanning van allen'zullen zijn te overwinnen. Met de gewijzigde economische noodzakelijkheden zal op realistische wijze rekening moeten worden gehouden. In de aanhangig gemaakte belasting- ontwerpen is zowel aan deze om standigheden als aan sociale over wegingen aandacht gegeven. Ook bij de militaire verplich tingen, die Nederland in het be lang van de collectieve veiligheid op zich neemt in internationaal verband zal rekening zijn te hou den met hetgeen economisch en financieel kan worden gedragen. Vertrouwd mag echter worden, dat de vervulling van die verplich tingen door te verkrijgen mate riële hulp zal worden vergemak kelijkt De zo.even genoemde economische noodzakelijkheden worden in sterke mate beheerst door het feit, dat de concurrentie op de wereldmarkt voortdurend in kracht toeneemt. De verko persmarkt heeft zich in een ko persmarkt gewijzigd. Onder deze omstandigheden z'al Nederland zijn zware exportzaak moeten vervullen op straffe van een aan zienlijke daling van het tegen woordige voorzieningsniveau en het ontstaan van werkloosheid. Hier ligt een waarlijk nationale taak waaraan een ieder op de plaats waar hij is gesteld, zal moeten medewerken. De wijzigingen op monetair ge bied, die bezig zijn zich te vol trekken in overleg met het inter nationale monetaire fonds, zullen zonder twijfel invloed uitoefenen op de concurrentiepositie der on derscheidene landen. Ook Neder land zal de omstandigheden, waaronder het handels, en beta lingsverkeer met het buitenland zich voltrekt, in menig opzicht zien wijzigen. Nochtans zal de taak, waarvan Ik zo even sprak, slechts ten volle kunnen worden vervuld, indien de krachten worden gericht op het bereiken en handhaven van een in internationaal verband concur rerend niveau der productiekosten en vergroting van de productie verhoging van de arbeidsproduc tiviteit, mede door opvoering van de effenciency, zal daartoe noodzakelijk zijn. Ook omvang rijke investeringen voor vervan ging, modernisering en uitbreiding zijn hiertoe vereist. Deze investe ringen zullen een uitvoerbevorde- rend of invoerbesparend karakter moeten dragen. Zij dienen vooral in de industrie tot stand te wor. den gebracht. Ook met het oog op de werkgelegenheid, die voor de snel toenemende bevolking ■moet worden geschapen en die in het bijzonder van beslissend be lang is voor de positie der arbei ders, acht de Regering de bevor dering van de industrialisatie een van de kernpunten van het te voeren economisch beleid. Daar naast zal zij aan de emigratie bij zondere aandacht schenken. Het stemt tot verheugenis, dat ondanks na.oorlogse spanningen en moeilijkheden de arbeidsvrede kon worden behouden. Dat dit in de jaren na de bevrijding mo gelijk is geweest, heeft in belang rijke mate bijgedragen tot wat aan herstel van de welvaart des lands Is bereikt. Handhaving van een goede samenwerking tussen overheid, werkgevers en arbei dersorganisaties zal ook voor de verdere ontwikkeling van grote betekenis zijn. Ook over de nieu we situatie, die een gevolg zal zijn van de zich wijzigende mone taire verhoudingen, zal met de stichting van de arbeid overleg worden gepleegd. Pogingen om tot verruiming en vrijmaking van het internationale goederen, en dienstverkeer te ge raken werden door Nederland krachig gesteund. Binnenslands wordt een einde gemaakt aan detailbemoeieniss'en, die zijn voortgevloeid uit de schaarste- economie, maar die thans ver starrend zouden kunnen werken en gemist kunnen worden. De positie van de middenstand, die aan de ene kant door de liqui datie der schaaratemaatregelen ruimer armhsla°- krijgt, doch aan de andere kant door toenemende concurrentie, gepaard met zware bedrijfslasten, in sommige opzich. ten voor financiële moeilijkheden komt te staan, zal de bijzondere aandacht van de Regering vragen. Verdere stimulering van de vakbekwaamheid, in het bijzonder ook in het ambacht, moet, mede met het oog op de bevordering van de export, van grote beteke nis worden geacht. De toenemende behoefte aan voe ding voor het snel in aantal groeiende Nederlandse volk en de belangrijke bijdrage in de uitvoer, welke de landbouw moet leveren, maken het noodzakelijk, dat de productie op eigen grond en met eigen arbeid zo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Het landbouw beleid blijft er op gericht de voor waarden daarvoor te scheppen door te streven naar bestaans zekerheid op lange termijn door middel van productie, en markt ordening en voortgaande verbe tering van onderzoek, onderwijs en voorlichting. Ofschoon op dit ogenblik de in ternationale verhoudingen, het Indonesische vraagstuk en het financieel-economisch beleid zeer in het bijzonder de aandacht vra gen, wordt met kracht doorge werkt aan de verdere verwezen lijking van het program ten aan zien van wetgeving en bestuur, dat het vorige jaar werd ontwik keld. Ook andere onderwerpen in ver band met de ideële en materiële belangen van ons volk dan toen werden genoemd, zijn op verschil lende departementen ter hand genomen. Hoezeer de economische en fi nanciële toestand beperkingen op legt, het mogelijke zal worden ge daan om het herstel van onze volkskracht, stoffelijk zowel als geestelijk, dat zich in de sedert de oorlog verstreken jaren op een in menig opzicht verheugende wijze heeft voltrokken, verdere voortgang te doen hebben en om ons uit nood en verwoesting her rezen land een waardige plaats te doen innemen in de internationale samenwerking. Uw taak zal ook in de komende jaren veelomvat tend en moeilijk zijn. Met de bede, dat Gods onmis bare Zegen op onze gemeenschap pelijke arbeid moge rusten, ver klaar Ik de zitting der Staten- Generaal voor geopend". Het voorlezen van de Troon rede duurde omstreeks zeventien minuten. Daarna verliet de Ko ningin, de Prins en hun gevolg de Ridderzaal en ving de feeste lijke terugtocht naar het Paleis aan. Wij nodigen U uit tot bijwoning onzer welke wordtgehouden op Woensdag 28 September van 2.30-4.30 en van 8-10 uur in het Op deze Show zullen door ons de nieuwste modellen voor het aanstaande seizoen in alle prijsklassen worden getoond. Dus „tot ziens op de Show" ROBERT DE MOOR „De Kleine Winst" Noordstraat 83 - Terneuzen Entree 11. 1 per persoon. Kaarten verkrijgbaar aan het „Luxor-Theater" op den dag der Show vanaf 1.30 uur n.m, Geen toegang voor personen beneden 16 jaar IN PLAATS VAN INVITATIES Bij deze nodigen wij U uit de van de Fa ROBERT DE MOOR te bezoeken, waar tevens onze collectie zal worden getoond. MODEHUIS NOBELS-MOLDUCCI Noordstraat 17 - Terneuzen sesjes Beatrix, Irene en Margriet stoet het Westeinde, waar even- de op Prinsjesdag gebruikelijke eens zeer velen waren samen gekomen. Hartelijk werd de Vorstin in deze straat toegejuicht door de zusters van het R. K. Ziekenhuis en door het verplegend perso neel en de verzorgden van het Gemeentelijk Verzorgingshuis. Voor de ramen van het oude Stadhuis verdrongen zich even eens belangstellende toeschou wers, onder wie de Haagse wet houders. Via de Groenmarkt, het Bui tenhof, de Kneuterdijk en de Heulstraat arriveerde Hare Ma jesteit weer voor 't Paleis, waar Zij hij het verlaten der calèche een ovatie in ontvangst had te nemen. De verwachting der toeschou wers, dat de Koningin op 't bal- con van het Paleis zou komen, werd vervuld en toen Koningin Juliana Zich hierop even later met Haar kinderen vertoonde, kende het enthousiasme van het publiek geen grenzen meer. Men verbrak de politiecordons om vlak vóór het Paleis de Vorstin een „Oranje Boven" en een „Lang zal Zij leven" toe te zin gen. Vriendelijk dankend voor de De Belgische autoriteiten, die zich te Washington bevonden, werden nog in de loop van Dins dag te B ussel verwacht. De indruk die op het ogenblik in financiële kringen te Brussel overheerst is dat de Engelse de. valuatie een verstrekkender ka- raJkter heeft dan aanvankelijk werd gedac.'r.. la het algemeen is men van mening dat thans zon der verwijl ingrijpende beslissin gen genomen moeten worden. De opvatting, dat een afwachtende houding onder de gegeven omstan digheden de beste zou zijn, geldt tref langer. Men verwacht thans, dat de Belgische legering zien zo spoe dig mogelijk uitspreekt welke maatregelen 't denkt te nemen om aan de nieuwe situatie het hoofd te bieden. Opmerkelijk en kenschetsend is inmiddels, dat het pond sterling op de vrije markt te Brussel Maandag een notering had, die sterk boven zijn nieuwe pariteit lag, n.l. 132 in plaats van 128 Francs. De Zwitserse Franc noteerde fr. 11.50, hetgeen dezelfde koers is als afgelopen Vrijdag, dus voor de devaluatie van het Engelse pond. Men ziet hierin een aan. wijziging, dat ook de Zwitserse Franc zal devalueren. Naar wordt vernomen onder houden de Nederlandse en Belgi- VERKLARING VAN MR. LIEFTINCK IN DE TWEEDE KAMER. De Minister van Financiën, Mr. Lieftinck, heeft gistermiddag in de vergadering der Tweede Kamer de volgende verklaring afgelegd Mijnheer de Voorzitter, Ingevolge de Grondwettelijke voorschriften en daartoe gemach tigd door Hare Majesteit de Koningin, heb ik de eer U aan te bieden de ontwerpen der algemene begrotingswetten voor het dienstjaar 1950. Een nota betreffende de toestand van 's Rijks Financiën is daarbij gevoegd. Ik spreek de wens uit, dat het overleg tussen de Regering en de Staten-Generaal naaraanleiding van de onderhavige wetsont werpen moge strekken tot 's lands welzijn. De omstandigheden), waaron der deze oegrotingsyoors tellen worden ingediend, zijn anders dan die, welke de regering bij de vqorbereiding daarvan en van de daarmede samenhangende belas- tingontwerpen, die de Kamer nog Dinsdag zouden bereiken, voor ogen hebben gestaan. Zoals bekend, heeft de regering van het Verenigd Koninkrijk j.l. Zondag bekendgemaakt, dat zij tot een herwaardering van het pond sterling t.o.v. de dollar be sloten heeft, waarbij de koers van pond tegenover de dollar van 403 tot 2.80 is verlaagd. Deze maatregel heeft een golf van de valuaties ontketend. Een volle dig overzicht van de koersen der onderscheidene geldeenheden, die hieruit zullen voortvloeien, staat op dit ogenblik nog niet ter be schikking en de gevolgen van het proces, dat bezig is zich te vol trekken), kunnen nog onvoldoende worden overzien. Als de kruitdamp over het slagveld zal zijn opgetrokken, zal het Kabinet zich nader beraden of de thans ingediende ontwerpen van wet ongewijzigd te handhaven zijn, dan wel herzieningen zullen behoeven. DE KAMER ZAL ZO SPOE DIG MOGELIJK DIENAAN GAANDE WORDEN INGE LICHT. Inmiddels heeft de regering haar standpunt bepaald inzake de koers van de gulden^.Zij stelt er prijs op de Kamer me dedeling te doen dat het harer zijds noodzakelijk is geacht de koers van de gulden te bepalen op 3,80 in de dollar, hetgeen, behoudens een kleine technische afwijking, neerkomt op een ge lijke devaluatie als die van het pond tegenover de dollar. Na raadpleging van het internatio nale monetaire fonds, dat zich met de voorgestelde wijziging van de pariteitswaarde van de gulden heeft verenigd, is deze koers met ingang van heden, Woensdag 21 September, 0,0 uur officieel gefixeerd. Voorafgaan de consultatie van de regeringen jegens welke Nederland zich daartoe bij verdrag had verbon den. heeft plaats gehad- De regering heeft zich bij het nemen der zojuist vermelde be slissing laten leiden door de vol gende overwegingen: 1) Dat Nederland, dat in zo sterke mate wordt begunstigd door de Marshall-hulp verplicht is tegen de tijd, dat deze hulp een einde zal nemen, zijn beta lingsbalans in evenwicht te bren gen en met name moet trachten door zijn inspanning zijn dollar, inkomsten zodanig te vermeerde ren. dat het de bedoelde hulp straks missen kan. 2) Dat Nederland in de inter nationale concurrentiestrijd, die bij het afnemen der schaarste allerwege aan het toenemen is en die in verband met de elders toe gepaste devaluaties ongetwijfeld nog feller zal worden, zich niet kan veroorloven duurder te zijn dan zijn meest directe mededin gers en voor de ernstige econo mische en sociale gevolgen van een interne d e flatie, die zonder of bij onvoldoende d e V a luatie thans onvermijdelijk ware, dient te worden behoed. 3) Dat Nederlands belang er in hoge mate mede is gediend de koers van de gulden op een zoda nig peil te fixeren, dat het zonder bezwaar actief lean deelnemen aan de bevrijding van het han- van deze overwegingen van die noodzakelijkheid van haar besluit overtuigd is, heeft zij dit besluit genomen met gemengde gevoe lens. Zonder in bespiegelingen te treden over de vraag of de Brit se regering op een opportuuim mo ment werd genomen en of een zo verregaande devaluatie van het pond sterling raadzaam was, acht zij de schok die daardoor in de bestaande ezterne monetaire en handelspolitieke verhoudingen is teweeg gebracht* ende weerslag daarvan op de interne economi sche en sociale structuur der on derscheidene landen een zaak, die tot bezorgdheid aanleiding geeft. N.a. een devaluatie is geen sub stituut voor noodzakelijke interne correcties. Tot op zekere hoog te kan zij het herstel van funda mentele onevenwichtigheden ver gemakkelijken, doch anderzijds maakt zij de oplossing van uiterst belangrijke economische en soci ale vraagstukken, die zonder de valuatie meer geleidelijk kan wor den nagestreefd, plotseling acuut. Het in acht nemen van de eisen der sociale gerechtvaardigheid vergt onder zulke omstandighe den een zeer zorgvuldig beleid. Psychologische factoren komen tot gelding, waarvan de beteke nis niet is te onderschatten. In zulk een toestand worden aan het vertrouwen in het gevoer de en te voeren beleid extra hoge eisen gesteld. Na.a. de regering is zich dit alles terdege bewust. Zij doet een beroep op de volks, vertegenwoordiging en op het Ne derlandse volk om haar dit ver trouwen te schenken. Hangende de beslissing der re gering werden op grond van hei deviezenbesluit 1945 de aan- en verkoop van buitenlandse vor deringen, buitenlandse betaal middelen en buitenlandse gelds waardige papieren tot nader or der verboden en werden de beur zen voor de geld" en fondsen handel gesloten. Teneinde in hei algemeen ongewenste prijs bewegingen te voorkomen en speculatieve manupulaties de kop in te drukken, hebben de minis ters van Economische Zaken, van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening en van Verkeer en Waterstaat, gebruik makend Van de bevoegdheden, hun ver leend in de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939, onverwijld een prijsstop afgekondigd- Door een geleidelijke opheffing dezer be palingen, wanneer en zodra de omstandigheden zulks toelaten, zal zoveel mogelijk worden voor komen, dat uit de toestand, die is ontstaan, ongemotiveerde par ticuliere voordelen worden geno ten ten nadele van het algemeen welzijn. Rest mij nog de Kamer mede te delen dat met betrekking tot de Indonesische gulden door de voorlopige federale regering, op ditzelfde uur een overeenkomstige maatregel zal worden bekend ge. maakt als ten aanzien van de Ne derlandse gulden is getroffen. Maandagavond heeft het Kabinet vertegenwoordigers van de Indo nesische delegaties ter Ronde Ta fel Conferentie vertrouwelijk om trent een en ander ingelicht. Ik moge mijnheer de voorzitter, deze verklaring besluiten met een persoonlijk woord. Vanaf het moment, dat ik werd geroepen tot de taak, die ik hier vervul, heb ik er bij voortdu ring ernstig naai- gestreefd de waarde van de guldsn te herstel len en te versterken, .liet op grond van een absolute eerbied voor een Het bezoek, «lat de Koningin en de Prins a-s. Donderdag aan Amsterdam zouden brengen, gaat niet door wegens de onge steldheid van Z. K. H. Prins Bernhard. De informele besprekingen te Namen tussen de leiders van de drie delegaties ter ronde tafel conferentie hebben de standpun ten ten aanzien van de Neder lands-Indonesische Unie nader tot elkaar gebracht, zo verklaarden welingelichte waarnemers tegen over de speciale correspondent van het A.N.P. Zij vestigen er de aandacht op, dat bespreking van de voorlopige resultaten in interne vergaderin gen der verschillende delegaties nog -moest plaats vinden. De B.F.O. en de Republikeinse dele gatie zullen zich hierover nog beraden. Van de Nederlandse de legatie is slechts bekend, dat zij gisteren niet meer bijeen is «ge komen. Zolang de delegaties hun stand punten tegenover de voorlopige resultaten van Namen nog niet hebben bepaald is elke veronder stelling ten aanzien van de in houd dezer resultaten nog prea- matuur. Waarnemers geven ech ter te kennen, dat gezien hetgeen er de laatste weken van de Unie besprekingen en de meningsver schillen daaromtrent is bekend geworden deze resultaten het ka rakter zelf van de Unie betref fen. De indruk bestaat, aldus de speciale correspondent van het A.N.P., dat de delegatieleiders het thans met elkaar eens zijn, dat middelen kunnen worden ge vonden om de standpunten in dit opzicht met elkaar te verzoenen door niet al te veel vast te hou den aan te voren gedefinieerde definities doch in plaats daarvan zoeken naar een gemeenschappe lijke basis waarop de samenwer king tussen Nederland en Indone sië in gemeenschappelijk verband practisch kan worden verwezen lijkt. De fomulering hiervan zal na der moeten geschieden door de deskundigen. Het experiment om „in conclave" te gaan werd alge meen geslaagd geacht en zou naar werd medegedeeld mogelijk in andere gevallen worden her haald. Te Stockholm is bekend ge maakt, dat Koning Gustaaf van Zweden aan bronchitis en aan al gemene zwakte lijdt. De genees heer van de Koning verklaarde dat deze geen koorts heeft en dat de toestand van zijn hart geen aanleiding geeft tot ongerustheid. Koning Gustaaf zal niet in staat zijn deel te nemen aan een jacht op elanden, die Dinsdag zou worden gehouden en waaraan Koning Frederik en Prins Axel van Denemarken en ex-koning Michaël van Roemenië zouden deelnemen. dels-betalingsverkeer, met name j onveranderlijke pariteit, maar op f r.„/v«« /4r. IXIont ~t/*i iMAnacu Ion /"lor* i s-\ V\ o f 11' n Jo 17 O ntl T lOi VI CV f 1 Cl T Ivan de vele binding"©11 en t>elem- meringen waaraan dit verkeer de laats Lt jaren onderworpen is de soc £Gn Vix aclitie"e le en economische belan- czxs volk met ene ikoop- "len ir bir.nfiju en Hierbij heeft met name de over weging een rol gespeeld, dat de economisch zwakkeren onder ons volk en inzonderheid zij, die op kleine vaste inkomens zijn aan gewezen, van een verzwakking van de geldswaarde het meest te. lijden hebben. De geMsanering en het sluitend maken van het bud get pasten geheel in het kader van een zodanig beleid. Ware het niet, dat de oplossing van het thans zo op de voorgrond getre den betalingsibalansprobleem de maatregel vereiste, die ik heb aangekondigd, dan zou ik mij ernstig hebben afgevraagd of ik de verantwoordelijkheid voor een zover gaande devaluatie zou kun nen dragen. De overtuiging, dat zonder de Marshall-hulp ons land al eerder genoodzaakt zou zijn geweest overeenkomstige stappen te on dernemen, en de zekerheid, dat deze Marshall-hulp een aflopend karakter draagt, maken het mij ongetwijfeld gemakkelijker de harde realiteit, waarvoor wij thans worden gesteld, te aanvaar den. De verarming van West-Europa vergeleken met de welvaartstoe stand in de Ver. Staten, moest te eniger tijd worden gerealiseerd. 'De devaluatie in de ons omrin gende landen maken het aanvaar den daarvan door Nederland thans tot een onvermijdelijkheid. De gevolgen, die dit kan hebben voor de binnenlandse inkomens verdeling, hebben de volle aan dacht der regering. Slechts in nauwe samenwerking met de Staten-Generaal en met de maat schappelijke organisaties, de daar voor in aanmerking komen, zal dit vraagstuk op bevredigende wijze kunnen worden opgelost. Indien wij hierin gezamenlijk slagen biedt de nieuw ingetreden toestand ongetwijfeld ook pers pectieven. Het feit, dat zovele landen gezamenlijk en eenparig de verhouding van hun geldeen- heid tegenover de dollar wijzigen, heeft enerzijds de strekking de gevolgen van deze devaluatiegolf matigen, anderzijds baant het de weg tot een verruiming van de wereldhandel, waarvan de wel vaart van Nederland in zo sterke mate afhankelijk is, en tot nau wer internationale samenwerking op economisch gebied. Ik spreek de hoop uit, dat deze gunstige mogelijkheden in een

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1