SIM IN HET JAAR 2048 F m/m Wat brengt de Radio: AGENDA Binnenlands Nieuws SPORTNIEUWS Burgerlijke Stand Loop der bevolkm» ï^ew York Times over fit. T. C. S?» J3ÏÏÏS» ^SSS'ÏSn'difSs Het proces tegen Rajk en anderen De besprekingen te Namen Gealliësrda Luchtmachtoefeningen boven Engeland Oe toestand in Zuld-Borneo België schort uitgifte van bepaalde invoervergunningen op Vakbandleiders en de devaluatie Geen devaluatie van de Jen Birma en de devaluatie De devaluatie en België Pr ijsval aardappelen dit jaar niet verwacht arbeider door electrische stroom GEDOOD Vestigingseisen voor de Landbouw Hettoekomstig» West-Duitse Kabinet terneuzen. iklijk bezoek aan lam gaat niet door rekingen te Namen ig Gustaaf van eesten ziek cvflT1pv Gruson schrijft uit Den Haag in de New York Ti ff" van Zondag««bet .bes '™^—oalVs voorbid finart/'ipip overeenkomst ^alien vooralgaan. een onafhankelijk souverem In- uonesié, „t:a,v. uit punt te ver staan willen geven, dat de Re- u mek deel van hel Koninkrijk Nederlanden uitmaakt, zeiis ofschoon dit als een paradox Klinkt''. Volgens Gruson kan de conferentie na overeenstemming op deze punten snel voortgaan en binnen de oorspronkelijk vastge- telde termijn van twee maanden beëindigd zijn. De kwestie inza ke de toekomst van Nieuw Gui nea en de terugtrekking van het Nederlandse leger zouden dan naar verhouding geringe moeilijk heden opleveren. aan de financiële overeenkomst Gruson omschrijft ook de drie voornaamste geschilpunten, die opgelost moeten worden, voordat verdere voortgang gemaakt kan worden, als volgt: i) Nederland verzoekt om veto-bevoegdheden inzake monetaire en enige andere handeisaangelegenheden van ae nieuwe Republiek zolang deze m schuldverhouding tot Nederland staat. 2) Het karakter van de permanente organen van de Urne. 3) De status van de Kroon als hoofd van de Unie. Gruson is het met eens niet de Nederlanders, die het woord „Deadlock" ten zeerste ^hemden bij het beschrijven van de P0®**®: xqL 7e2t ,ln zoverre het woord betekent, dat de twee partijen vcor het ogenblik een onvtwander- lrk standpunt in een kwestie heb ben ingenomen, is dit het enig juiste woord". Om hun investeringen ae huidige en toekomstige m In donesië veilig te stellen wensen de Nederlanders volgens schrijver een beslissende stem in de Repu blikeinse centrale bank en over eenstemming tuusen partijen, voor dat over fiscale en enige anuer^ economische maatregelen beslist wordt De Indonesiërs proteste ren tegen deze verzoeken als zijn de inbreuken op de souvereiniteit. Gruson zegt, dat er inzake de andere twee punten meer ruimte voor en compromis bestaat, mo gelijk door eerst enige met con, sultatieve organen te vestigen, waarvan de besluiten de tiwee re geringen niet zouden binden. Ter wijl de Republikeinen de Kroon zuiver als symbolisch hoofd van de Unie wensen, aldus Gruson, zouden de Nederlanders, die zich verzoenden met het denkbeeld van Bii de informele 'besprekingen te Namen op 17 en 18 Sept. 1049 werd bevredigende vooruitgang gemaakt met het werk der con ferentie. De onderscheidene de legaties zullen thans moeten wor den geraadpleegd over de resul taten, die voorlopig zijn bereikt. Volgens een telegram uit Brus sel aan de „New York Times over de besprekingen van de al gevaardigden der R. T. C. bij Namen blijft naar verluidt Indo nesië streven naar absolute onaf hankelijkheid. ,,Dat betekent on der meer, dat het land bereid is Nederlandse oorlogsmaterialen, die zich thans in Indonesië bevin den, over te nemen en aan het Indonesische leger die Indonesi sche onderdanen toe te voegen, die thans In 't Nederlandse leger aldaar dienen, dat Indonesië en het militaire leiderschap in eigen hand wil nemen. Dit betekent ook dat de Indonesiërs bereid zijn' op het gebied van de buiten- landse handel advies van Neder land te aanvaarden, doch dat zij verdragen mede ondertekenen" aldus dit telegram. Zoals reeds gemeld, zullen van Vrjjdag 23 September tot Dins, dag 2i Sept. a.s boven Engeltnd wederom geallieerde luchtmacht oefeningen worden gehouden^ waaraan wordt deelgenomen door Engeland, Amerika, Frankrijk, België en Nederland. Evenals tijdens de oefeningen in Juli j.l., zuilen ojok ditmaal grote formaties bommenwerpers uit verschillende richtingen aan vallen op belangrijke centra in Engeland doen. Het is niet uitgesloten, dat hierbij vliegvelden in Duitsland als uitgangspunt zullen worden geibruikt, en dat, zowel overdag als des nachts, formaties over Ne, derland zullen vliegen. Het grond, personeel van de beide Nederland se Straaljagers-esquadrons, dat vorige week met H.m's Heems. kerk naar Engeland vertrok, is inmiddels op zijn basis gearriveerd en is bezig met het treffen van de voorbereidingen voor de ontvangst van onze vliegtuigen. moeten verzorgd worden door een staatssecretaris, die direct onder de kanselier werkt. Men neemt algemeen aan, dat de christen-democraten deze be- kendmaking niet gedaan zouden hebben indien Adenauer en de an dere partijen het niet in grote lij nen met dit voorstel eens waren. In 'n officieel communiqué maakt de Belgische regering bekend, dat in verband met de devaluatie van het Engelse pond, de uitgifte van bepaalde invoervergunningen zal worden opgeschort totdat een sta die is gemaakt van de door de herwaardering ontstane nieuwe toestand in het handelsverkeer. Terwijl in handels-, industrie- en financiële kringen van Groot- Brittannië over het algemeen het regeringsbesluit tot devaluatie van het pond sterling goedgekeurd wordt, verwachten de vakbond leiders moeilijkheden, wanneer zij de stijging die de kosten van levensonderhoud zullen onder- graan, moeten uitleggen. Arthur Deakin, algemeen-secre taris van de bond der spoorweg- en transportarbeiders, zeide, dat deze pil tezamen met de onmid dellijke stijging van debroodprys vrij bitter smaakt". Sir William Lawther van het TUG, in het af- gelopen jaar, zeide: ,,Ik geloof, dat men de feiten dient te begnj- pen en naar juiste waarde te schatten". Hij zei, dat de deva luatie „enkel de voortzetting is van de strijd van Engeland voor een betere en vrije maatschappij Alvorens zijn radiorede te houden, had Sir Stafford Cripps 'n confe rentie van vakbond! eiders en hoofden van de voornaamste in dustrieën bijeengeroepen, om hun zijn plan tot devaluatie mede te delen. drukte erop. Langzaam verdween de muur die de liftkoker afsloot, ih de grond. Basli zag een ste nen trapje voor zich. Hij liep 't op en kwam in een kale ruimte, die door 'n electrisch lampje werd knop in de wand. Hö i verlicht. Een zogenaamde pneu- De grote speurder stapte zo rustig uit de lift alsof hij een vacantiereisje ging ondernemen, inplaats van een moeilijke op dracht uitvoeren. Vóór hem zag hij een matische boor, waarmee men door steen kan heenboren alsof het koek was, hing al klaar voor het gebruik. Boven zich hoorde Bas- li voetstappen. ,,Waar zou dit op uitdraaien?" WOENSDAG 21 SEPTEMBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gewijde muziek; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Piano recital; 11.30 Gram.; 12.00 Sex tet; 12.30 Mededelingen; 12.33 Amusementsmuziek; 13.00 Nws.; 13.15 Volksmuziek; 13.45 Gram.; 14.00 Utrechts stedelijk orkest; 15.30 Fluitj viola da gamba en clavecimbel; 16.00 Gram.; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Amuse mentsmuziek; 18.00 Gemengd Zangkoor; 18.30 Ned. Strijdkrach ten; 19.00 Nieuws; 19.15 Gram.; 19.30 Actualiteiten; 19.45 Gram.; 19.55 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Prloog20.15 Koor; 20.45 Gram.; 21.25 Causerie; 21.45 Om roeporkest en solisten; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijd.; 10.20 Kookpraatje; 10.35 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Orgelspel; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Kwartet; 13.00 Nws.; 13.15 Kalender; 13.20 Gram.; 14.00 Gespr. portretten; 14.15 Jeugd- concert 15.00 Voor de zieken; 15.30 Kinderkoor; 15.50 Voor de kinderen; 16.00 Gram.; 16..15 Voor de kinderen; 17.15 Dans muziek; 17.45 Het rjjk over zee; 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Gram.; 18.30 Radio volksuniver siteit; 19.00 'Causerie; 19.15 Nieuws uit Indonesië; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Ac tualiteiten; 20.15 Sociaal nieuws; 20.20 Promenade-orkest en klein, koor; 20.55 Hoorspel; 22.20 Viooi en piano; 22.45 Klankbeeld; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerberichten; 12.32 Trio; 13.00 Nieuws; 13.15, 14.0015.00 en 17.00 Gram.; 17.05 Nieuws; 17.15 Gram.; 17.30 Voordracht; 17.45 en 18.00 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19,50 iRadiofeuilleton; 20.00 Omroeporkest en solist; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Gram.; 21.30 Franse muziek; 22.00 Nws.; 2215 Strijkkwartet; 22.50 Nws.; 23.00 Nieuws. De gunstige wending in de si tuatie te Bandjermasin wordt een gevolg geacht van de bespre kingen tussen luitenant-kolonel Hassan Basri, de resident Deel man en de territoriale comman dant te Bandjermasin. Blijkens een officiële bekendmaking had den deze besprekingen tot resul taat, dat onder „vijandelijkheden" als bedoeld in de opdracht van Suhardjo aan Hassan Basri om de vijandelijkheden te staken, ook te verstaan zijn: a. alle maatregelen, die de vrije economie belemmeren, zoals het blokkeren of belemmeren van voedseltransporten b. werknemers in dienst van het gouvernement of economische bedrijven te dwingen het werk neer te leggen; c. op onwettige wijze of onder dwang heffingen in te stellen; d. het arresteren of gevangen houden van burgers zoals gou vernementsambtenaren, politie personeel en dergelijke; e. het nemen van maatregelen op gebied van het bestuur, die in strijd zijn met de bestaande wet ten, zoals o.a. het opheffen van de bestaande vertegenwoordigen de raden. Na overleg met de bezettings- autoriteiten heeft de Japanse Minister van Financiën, Hajato Ikeda, verklaard, dat er niet ge dacht wordt aan een devaluatie van de jen. Ikeda heeft er aan toegevoegd dat de vroegere wisselkoers van. het pond ten aanzien van de dol lar gehouden blijft in de tussen Japan en Engeland reeds gesloten handelsovereenkomst. De Brimese regering heeft heden een nieuwe wisselkoers ten opzichte van de dollar bekend ge maakt: 4.76 roepijen voor een dollar. De huidige wisselkoers tussen roepij en pond sterling zou onge wijzigd blijven, aldus de bekend making. Er wordt aan toegevoegd Birma's handel met het sterling- gebied moet geen invloed van de devaluatie ondergaan". Met betrekking tot een vraag of de devaluatie van het pond invloed zal uitoefenen op de po sitie van België, antwoordde Eyskens, dat dit vraagstuk twee aspecten heeft. Allereerst de ponden, die België binnen ko men in het kader der betalin gen. Voor deze heeft Belgie alle waarborgen. Wat de Belgische reserves aan ponden betreft, deze zijn, aldus de Belgische premier, zeer miniem. HEDEN: SOHOONDUKE: Sasputse- straat, 2 uur: Demonstratie met kleine motoren. TERNE3UZEN: Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling, „KemisvreugdeT. Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „De strijd om de Atoombom". MORGEN: TERNEUiZENLuxor Thea ter, 8 uur: Bioscoopvoorstel ling „Kermisvreugde". Concertgebouw, 8 uur: Neerlands grootste Telepaath- Hvpnotiseur. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Bioscoopvoorstelling Het ge heime Commando. krijgen wilde het helemaal niet meer vlotten en de gasten waren dan ook blij dat hun tegenstan ders kort voor de rust gelijk maakten. Nu kwam- de tweede aanval in het gareel en deze bracht na de rust de stand op 1 3. terwijl het vierde en vijfde doelpunt van Scampolo deze wed strijd besloot. ZWEMMEN.. TINI JONKER MOET HET OPOEVEN Tini Jonker, de 18-jarige Zaan, se zwemster, heeft Zondag in het midden van het Kanaal haar po ging om het Kanaal over te zwemmen moeten opgeven. Zij kwam met de Albatros te Calais aan. Tini zeide, dat ze erg zeeziek geweest was en dikwijls had moe ten overgeven, waardoor het haar onmogelijk was geweest verder te zwemmen. 'Zij kan deze zomer geen tweede poging wagen, doch zal het volgend jaar opnieuw pro beren. Uit thans beschikbare gegevens omtrent de aardappelsituatie kan geconcludeerd worden, dat dit jaar geen enkele aanleiding be staat tot enige prijsval voor aard appelen. De akkerbouwcommis sie van de Stichting voor de Land bouw kwam tot deze conclusie en voegt hieraan toe, dat de prijs zich haars inziens op een redelijk peil zal handhaven. Twee beschuldigden in het grote zuivermiïSproces t^cn vMrma- lige communistische partijleiders te Boedapest heuben heden toe spellingen gemaakt op arrestaties in andere Kominformlanden om dezelfde redenen als waarvoor zij' thans terecht staa In de staalfabrieken van de Kon. Ned. hoogovens en staalfa brieken te IJmuiden is Zaterdag middag de 23-jarige hulpbank werker E. Blaak uit Bloemendaal op slag gedood toen hij tijdens werkzaamheden op een' kraan in aanraking kwam met de stroom- rails, welke onder een spanning stond van 389 volt. Het slachtoffer was enkele we ken geleden in het huwelijk getre den, Marie Hassan Hamad, de Egyp tische zwemmer, is er in geslaagd het Kanaal over te zwemmen. Zondagavond stapte hij aan de Engelse kust aan land, in de buurt van St. Margaret. Hij. had 16 uur en 40 minuten in het wa ter gelegen. Dr. George Basil Brewster, die al voor de dertiende maal pro beerde het kanaal over te zwem men, is ook dit keer niet geslaagd. Gestart te Dover nam men hem na 8V2 uur zwemmen op eigen verzoek uit het water. Deskundigen, verenigd in de commissie grondgebruik van de stichting voor de landlbouw, C heb ben geen eensluidend advies over te stellen vestigingseisen voor de landbouw kunnen uitbrengen. Vestigingseisen ten aanzien van credietwaardigheid werden afge wezen. Over te stellen eisen aan bedrijf en persoon is men het niet eens kunnen worden. Brankof, de vroegere Joego slavische zaakgelastigde in Hon garije, die zijn getuigenis van Zaterdag voortzette, verklaarde, dat de chef van Joego-Slavisohe spionnagedienst in Tsjecho-Slo- wakije een zekere Drndic was, thans plaatsvervangend hoofd van de Joego-Slavische militaire mis sie te Praag. Rankovitsj, de Joe go-Slavische minister van Bin nenlandse Zaken, zou Brankof verteld hebben, dat Drndic er in geslaagd was goede contacten tot stand te brengen met zekere Tsje chen en Slowaken, die gedurende de oorlcg in Britse dienst hadden gestaan of als bannelingen in het Westen geweest waren. Dr. Tibor Szonyi, voormalig secretaris van de Hongaarse com munistische partij, bekende ver volgens dat hij in 1944 in Zwit serland agent van het Ameri kaanse buraeu voor strategische diensten was geworden. ,Het hoofd van dit bureau zou Alan Dulles (een broer van Fos ter Dulles) geweest zijn, die ge durende de oorlog in Zwitserland een aantal Ttrotzkistische poli-, tieke emigranten uit Tsjecho-Slo- wakije, Polen en Duitsland om zich heen verzameld zou hebben. Szonyi noemde de Tsjech Dr. Pavlik (waarschijnlijk de na-oor- logse directeur van de Tsjecho- Slowaakse touristenbureau. Hij verklaarde in Zwitserland te zijn geworven door Mihailo Lompar, die tegenwoordig tot de staf van de Joego-Savische ambassade te Boekarest zou behoren. Een andere Amerikaanse agent in Zwitserland zou Latinovic zijn geweest, die, naar Szonyi be weerde, thans Joego-Slavisch am bassadeur is. Volgens Seonyi zou Dulles hem gezegd hebben, dat de commu nistische partij na de oorlog Oost- Europa zou regeren en dat de Amerikaanse inlichtingendienst daarom van plan was zoveel mo de op hem volgende verdachte kolonel Korondy achtte zlich ook schuldig aan het hem ten laste gelegde. Korondy verklaarde zijn „chau vinistische en prof as cist isc he ideeën" nooit te hebben opgege ven. Hot zou zijn taak zijn ge weest een mobile groep van voor malige fascistische officieren te vormen, die voor de voorgenomen staatsgreep als stoottroep zou moeten worden gebruikt. De laatste verdachte, Justus, eens de voornaamste theoreticus van de Hongaarse sociaal-demo cratische partij, noemde zich zelf schuldig en zei, dat hij zeer, zeer grote spijt had over alles wat hij had gedaan, een bekentenis, die gelach veroorzaakte. Hij etkende sinds 1931 een vol geling van Trotzky te zijn ge weest en als zodanig door de Joego-Slavische geheime dienst geworven was. Ook zou hij als politiespion in de rangen van de sociaal-democratische partij ge werkt hebben. Met Justus, die voor zijn arres tatie vice-president van de Hon gaarse radio-omroep was, zijn de verhoren van de beklaagden ge ëindigd. Alle verdachten hebben bekend. SIGARENZAAK ANNEX WONING AFGEBRAND Maandagmorgen omstreeks kwart over tien brak brand uit in de sigarenzaak van de heer Palmboom aan het Blok te Krom menie In een oogwenk stonden winkel en woonhuis in lichter laaie. De vrijwillige brandweer uit Krommenie was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinde ren dal de inboedel en winkel voorraad geheel verloren gingen. De oorzaak moet vermoedelijk ge zocht worden in een defecte kachel. Verzekering dekt de schade. i NEDERLANDS MOTORSCHIP RI J KIEL GESTRAND Een Nederlands motorschip, waarvan de naam door het Fran se persbureau AFP als ,i,Renguin' wordt gegeven is in de haven van Kiel gezonken, zo maakt de po litie van Kiel bekend. Zes per sonen, onder wie een vrouw, zijn door het Noorse schip „Htenrik Ibsen" gered. Een matroos wordt als vermist opgegeven. ALS DE WINTER KOMT In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in een bontwinkel aan de Piet Hein- straat te 'sGravenhage. Hoe de dader (of daders) er in slaagde (n) de zaak binnen te komen, is een probleem, waarover de politie zich nog het hoofd breekt. Maar vast staat, dat een rijke buit werd gevonden. Er werden namelijk 18 jassen en 14 bontjassen meege- De gezamenlijke waarde nomen. van het gestolene beloopt het niet gelijk agenten in de hoogste pos- onaardige bedrag van ongeveer f..an /la nnmrviïinioficnVin nar*- i De West-Duitse christelijke de mocratische partij heeft haar uit eindelijk voorstellen vopr 'n fe deraal coalitie-kabinet aan haar partijleider, kanselier Dr. Konrad Adenauer, voorgelegd. Volgens de bekendmaking van de partij zullen 9 van de 14 ka binetsleden o.w. Dr. Adenauer zelf, lid van de christelijk demo cratisch, 3 van de vrije democra, tische en 2 van de Duitse partij zijn. De vrije democraten zouden de post van vice-kanselier en minis ter voor de Marshall-hulp, minis, ter van justitie en minister voor de behuizing en het herstel krij gen. De portefeuille van vervoer en van het contact met de bonds raad zou aan de Duitse partij toe, vallen. Een ministerie van bui tenlandse zaken wordt niet ge noemd. De internationale betrekkingen ten van de communistische par tijen te doen infiltreren. Szonyi zeide tot het Hof, dat hij er prijs op stelde te verklaren, dat zijn getuigenis „oprecht en waar in elk detail" was. „Ik weet uit ervaring", zo ging Szonyi ver der, „dat er bij politieke proces sen, zoals dit altijd mensen zijn, die menen, dat de bekentenis van de verdachte aan verdovende middelen of pressie te wijten is. Ik als doctor weet, dat dit on mogelijk Ss". De volgende verdachte, An dreas Szalai, voormalig assistent van zijn medebeklaagden, Szony bekende, dat hij sinds 1933 een politiespion in de communistische partij is en dat- hij in de oorlog verschillende communistische ille gale groepen aan de politie heeft verraden. Na de bevrijding zou hij door chantage van Joego-Sla vische zijde gedwongen zijn als agent van de Joego-Slavische ge heime dienst te werken. De In Hongarije woonachtige Joegoslaaf Ognjenovic bekende 20.000 gülden. VAN EEN ANDERMANS PAARD IS HET GOED BIEFSTUK SNIJDEN. Uit een weiland aan de fruit- weg te 's-Gravenhage werd Woensdagmorgen te omstreeks 10 uur een paard gestolen. De dader was zo slim het dier niet zelf te vervoeren. Hij liet dit doen door twee jongens, die het dier, volgens opdracht, bezorgden bij een slager aan de Koningstraat, aan wie de dief het ros ver kocht. De politie, gewaarschuwd, geep zo spoedig mogelijk in, maar te laat, want het dier was inmid dels in het openbaar slachthuis reeds verwerkt tot biefstuk en wat er alzo meer aan een paard voor eetbaars te ontdekken valt. Maar de politie laat het natuur lijk niet hierbij, weshalve de beide jongens worden uitgenodigd zich te melden bij de recherche van het bureau Van der Vennestraat tot het geven van alle inlichtin- jvvguoxaai \D5iijciiwviv o - een agent van de Joego-Slavische gen, die kunnen leiden tot de ont- den geheime dienst te zijn geweest en dékking van de dader. 1 was KORFBAL, S.S,S. 1—Scampolo 1. 1'1. In deze zo belangrijke tweede klassewedstrijd is het geen van beide elftallen gelukt zegevierend uit de strijd te komen. Het was een zeer harde wedstrijd), waarbij de zenuwen een belangrijke rol speelden SSS I had de uitworp en direct vanaf het begin ontspon zich een felle strijd, waarhij Scam polo over het geheel genomen iets vlugger was. Over en weer werd stevig aan gepakt maar met de rust was de stand nog steeds 00. Na de rust was het hetzelfde beeld. Aan beide zijden werden meer en minder gevaarlijke scho ten gelost, maar geen enkele trof doel. Na ongeveer een kwartier, toen de hal in de Scampolo-aan- val was, volgde, na enkele flits- sende dorbraken een doorloopbal letje, waarmee Scampolo de lei ding nam. Nu werd er nog een schopje opgelegd en kwam de thuisclub er gedurende een mi nuut of tien bijina niet meer aan te pas. Doordat Scampolo van dit voordeel geen afdoende gebruik wist te maken, werd het spel ge leidelijk aan weer verplaatst en ging het weer gelijk op. Met nog tien minuten te spelen werd ten slotte door SSS, door middel van een „geraffineerd" schot de ge lijkmaker gescoord (11) met welke stand het einde kwam. S.S.S. 2Scampolo 2. 15. Tegelijkertijd werd de wedstrijd S.S.S. 2Scampolo 2 gespeeld. Hoewel Scampolo een klasse ster, ker was, mede door het feit dat S.S.S. slechts 10 spelers tot haar beschikking had, wist de Scam- polo-aanval de korf niet te vin- Huwelijks-aangiften. 1'2 Sept. Pieter W- Riemen» (van West- dorpe), 26 j., jm. en Dingena C. de Feijter, 22 j„ jd. John Nieu- welink (van Hoek), 24 j„ jm. en Maatje M. M. van der Peijl, 23 j., jd. Jan Dubbeldam, 19 j,, jm. en Elizabeth van Bendegem (van Axel), 19 j„ jd. 15 Sept. Corne lls Stapper (van Kano, Brits Ni geria), 25 j., jm. en Hendrica C. Ribbens, 21 j., jd. George Ver- Straeten (van Westdorpe), 26 j., jm. en Antoinetta J. M. Schalken, 27 i- jd| r' Huwel.-voltrekkingen. 13 Sept. Jacobus J. van Hermon (van Hoek), 29 j., jm. en Dina Maria Heule, 29 j., wed.. 14 Sept. Janus J. Hameiink (van Budel), 26 j., jm. en Neeltje de Ruijter, 23 j., jd. 15 Sept. Pieter Loof, 29 j., jm. en Anna M Kegels, 28 j„ jd. Geboorten. 10 Sept. Jozina, d. van Jan van de Velde en Anna van den Ende (won. te Hoek). 12 Sept. Adriaan Willem, z. van An- tonie P. A. Stadhouder en Jaco- mina S. J. Briedé. 13 Sept. Wil lem, z. van Louis de Fouw en Geertruida Bareman. Govert Willem, z. van Jacob Jansen en Adriona Simons Petrus André Wilfriedus, z. van Wilfriedus V. P. Galle en Carolina A. E. Weijnen. Alexander Louis, z. van Jozeph Grariaada en Marie de Jong. 14 Sept. Cornells Adrianus Hielke, z. van Cornells A. Witte en Cata- lijntje K. Doetjes. Overlijden. 9 Sept. Pieter C. Wieland, 78 j., weduwn.van Su- zanna N. M. Geensen. 12 Sept. Bertha O. de Kever (van Clinge), 4'5 j;, echtg. van Petrus A. J. Praet. Toen het eindelijk gelukt was een 01 voorsprong te ver- TERNEUZEN. Ingekomen: W. van Goethem, P 130, Barsingerhorn; A. Oppe- neer-Simons, Steenkamplaan 100, Zaamslag; E. H. A. Hoomaert, Molendijk 16, Oostende (Belg.); U. T. Westerterp, De Jongestraat 9, 's Gravenhage; E. A. G. M. J. Vandevelde, Burg. Geillstraat 20, België; H. Vrieling, Narcisstraat 6, Lochem; P. Verhelst-Vlaander, P 149, Axel; J. Bruel, Chrysant straat 18, Goes. Vertrokken: G. J. Kling, Oost kade 25, Rotterdam; C. Harms, Donze-Visserstraat 63, Vlissin- gen; D. A. A. HolleboschVau- hijfte, Veldstraat 13, Sas van Gent; J. L. Schroots, Burg. Geill- str. 14, Voorburg; Wed. M. J. MiL lenaar-Remijn, Burg. Geillstraat 7, Middelburg; M. M. V. Pearson- Hamerlinck, Julianastraat 5, Amsterdam; T. M. Borm, Tuin straat 23, Graauw; G. Bedet, Stationsweg 4 a/b, Wemeldinge; J. E. Straub, Grenulaan 49, Lei den; C. J. Hage, Julianastraat 7, Eigelshoven;' A. David, Beneden- weg 46, Sas van Gent; A. T. M. de Mejjer, Westkolkstraat Amsterdam. 22, EN MAANSTANDEN. Zon k. Ond. 1 18.42 18.40 i 18.38 1 18.35 l 18.33 18.31 18.28 18.26 18.24 18.21 Maan Ond. Ond. 4.30 6.02 7.34 9.08 10.42 12.16 13.44 14.59 15.55 16.34 18.34 18.46 18.59 19.13 19.31 19.55 20.30 21.20 22.25 23.40 soek, dat de Koningin ins a-s. Donderdag aan m zouden brengen, door wegens de on ge- van Z. K. H. Prins jrmele besprekingen te ssen de leiders van de gaties ter ronde tafel- 3 hebben de standpun- aanzien van de Neder- nesische Unie nader tot ibraeht, zo verklaarden tte waarnemers tegen- speciale correspondent N.P. ?en er de aandacht op, king van de voorlopige ln interne vergaderin- verschillende delegaties it plaats vinden. De de Republikeinse dele- :en zich hierover nog 'an de Nederlandse de- slechts bekend, dat zij iet meer bijeen is g«e- delegaties hun stand- ,'genover de voorlopige van Namen nog niet >aald is elke veronder- sn aanzien van de in- resultaten nog prea- "aannemers geven ech- ïen, dat gezien hetgeen te weken van de Unie- ;n en de meningsver- aaromtrent is bekend leze resultaten het ka- !f van de Unie betref- idruk bestaat, aldus de :orrespondent van het it de delegatieleiders met elkaar eens zijn, en kunnen worden ge- de standpunten in dit it elkaar te verzoenen il te veel vast te hou- te voren gedefinieerde loch in plaats daarvan ir een gemeenschappe- waarop de samenwer- L Nederland en Indone- eenschappelrjk verband kan worden verwezen- lering hiervan zal na ai geschieden door de o. Het experiment om e" te gaan werd alge- aagd geacht en zou medegedeeld mogelijk gevallen worden her kholm is bekend ge- t Koning Gustaaf van 1 bronchitis en aan al- akte lijdt. De genees, de Koning verklaarde en koorts heeft en dat d van zijn hart geen ?eeft tot ongerustheid. Gustaaf zal niet in leel te nemen aan een inden, die Dinsdag zou houden en waaraan -ederik en Prins Axel narken en ex-koning an Roemenië zouden ieft met name de over- rol gespeeld, dat de zwakkeren onder ons wonderheid zij, die op 3 inkomens zijn aan- 'an een verzwakking swaarde het meest te. n. De geldsanering en maken van het bud- geheel in het kader anig beleid. Ware het de oplossing van het i de voorgrond getre- ïgsibalansprobleem de vereiste, die ik heb d, dan zou ik mij >en afgevraagd of ik 'ordelijkheid voor een e devaluatie zou kun- iging, dat zonder de p ons land al eerder zou zijn geweest tige stappen te on- n de zekerheid, dat 11-hulp een aflopend aagt, maken het mij gom a lekei ijker de :eit, waarvoor wij gesteld, te aanvaar- zaï Kunnen Drengen. men ruimere ontwikkeling van het economisch verkeer tussen Nederland en Duitsland is in het belang van beide landen en tevens van een gezonde Europese economie. Zwaar is de druk, die nog steeds op de volkeren van Neder land en Indonesië rust als gevolg van het uitblijven van definitieve overeenstemming ove een nieuwe rechtsorde. Smartelijk zijn in liet politieruiters via het Noordeinde en de Zeestraat naar de Sche- veningseweg. Deze werd afgereden tot de Stadhouderslaan, die daarna ge volgd werd. Vooral op de hoek van de Scheveningseweg en de Stadhouderslaan was de belang stelling groot. Vriendelijk groe tend reed Koningin Juliana langs de onafzienbare rijen men sen, die Haar op deze dag hun u iJtarl con 'van het Paleis zou komen, werd vervuld en toen Koningin Juliana Zich hierop even later met Haar kinderen vertoonde, kende het enthousiasme van het publiek geen grenzen meer. Men verbrak de politiecordons om vlak vóór het Paleis de Vorstin een „Oranje Boven" en een „Lang zal Zij leven" toe te zin gen. Vriendelijk dankend voor de lag, n.l. 1'32 in plaats van 123 Francs. De Zwitserse Franc noteerde fr. 11.50, hetgeen dezelfde koers is als afgelopen Vrijdag, dus voor de devaluatie van het Elngelse pond. Men ziet hierin een aan, wijziging, dat ook de Zwitserse Franc zal devalueren. Naar wordt vernomen onder houden de Nederlandse en Bels' te worden behoed. 3) Dat Nederlands belang er in hoge mate mede is gediend de koers van de gulden op een zoda nig peil te fixeren, dat het zonder bezwaar actief kan deelnemen aan de bevrijding van het han- dels-betalingsverkeer, met name tussen, de West_liuropese landen, van de vele bindingen en belem meringen waaraan dit verkeer de laats ti iriilL-iniiriy.i Vanaf het moment, dat ik werd geroepen tot de taak, die ik hier vervul, heb ik er bij voortdu ring ernstig naai' gestreefd de waarde van de gulden te herstel, len en te versterken, tiet op grond van een absolute eerbied voor een onveranderlijke pariteit, maar op de basis van de overtuiging, dat de sor 1 e en economische belan- van cos volk met ene ikoop- Jtg-aclm v 4er] 'k1 ing van West-Europa net de welvaartstoe- i/er. Staten, moest te vorden gerealiseerd, tie in de ons omrin- maken het aanvaar- in door Nederland 1 onvermijdelijkheid. die dit kan hebben aenlandse inkomens- Vbben de volle aan- regering. Slechts in snwerking met de aal en met de maat- irganisaties, de daar- nerking komen, zal ik op bevredigende worden opgelost, hierin gezamenlijk de nieuw ingetreden getwijfeld ook pers- Iet feit, dat zovele menlijik en eenparig g van hun geldeen- heid tegenover de dollar wijzigen, heeft enerzijds de strekking de gevolgen van deze devaluatiégolf matigen, anderzijds baant het de weg tot een verruiming van de wereldhandel, waarvan de wel vaart van Nederland in zo sterke mate afhankelijk is, en tot nau wer internationale samenwerking op economisch gebied. Ik spreek de hoop uit, dat deze gunstige mogelijkheden in een rusttere nationale er

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3