Hei Één GR/ De Bevrijdings „Lustrum" f eestel ijklieden Afra GRATI na i CONCE «iV VERLINDE UIT Dfc PROVINCIE De Stroper MANUFACTUREN EN WONINGINRICHTING N00RDSTR.58-60-TERNEUZENUELEF.209l te AXEL DIJKSTI Telefoon J J, Woensdag gedurende en met 15 geopende z zaak DIJK Hiertoe w< aparte dati kunt koper Deze datui van Notari October a. Diegenen i een cassab geven, heb de bon vei Na publici bonnen 1 i Doet met koopt bij: en we ons c de gedachte Mijnheer de vlotte WIN! VISSER—K< kunt maken klassen, ook Komt U eer Als U ergen dan is het Onder druk 1 Gaan bijl Bestelt nu: OOSTKADE 4 Gisteren rustte de arbeid te Ayp.1 i Éénmaal nog zou de burgerij zich opmaken voor diens ver trek naar de nieuwe wereld met Colonel Szydlowski, ereburger onzer stad diens roemrijke wapen, feit, de bevrijding van 5 jaar ge leden te herdenken. Zulks geschiedde door klokge lui in de prille morgenuren, waar na een rondwandeling van Pad. vindersgroepen en gidsen, met aan het hoofd de plaatselijke Rijr vereniging „De Oranjeruiters volgde. Na deze ouverture was de ge legenheid opengesteld de herden kingsdiensten in de verschillende kerken bij te wonen. Bij het Feest.comité zat n.l. het idee voorop dat het accent niet mocht vallen op uitbundig feestbetoon, doch dat de herden king van de gevallenen, zowel aan militaire als aan burgerlijke zijde op de voorgrond diende te wor den gesteld. Deze plechtige kerkdiensten trokken als gewoonlijk ruime be langstelling. Te 10.30 uur volgde de opstel, ling van de stoet in de Koestraat. Kransen werden gelegd op de gra ven der gesneuvelde Poolse mili tairen op de Algemene Begraaf plaats alsook bij het Gedenkteken in het Plantsoen aan de Zeestraat en aan de Zuidzijde van de Oranjestraat, hetgeen de belang- van honderden gaande Een Exp* Exp Een 3 uu stelling maakte. Vooral de in zijn eenvoud zo grootse bloemenlegging van de bij deze plechtige huldiging ingescha kelde jeugd was aangrijpend. Juist vanwege de eenvoud, zonder opsmak. Ook dit zal door de Axelse bevolking weer niet licht vergeten worden omdat het een geste was die om met Vondel te zeggen op ,,'s Heren gront legt". Tegen 11 uur was de ganse Markt gevuld met 10-taUen jeugd- en andere verenigingen, de school jeugd en de vele honderden be langstellenden. Groepsgewijs met vaandels, banieren en emblemen maakte de Markt weer een in. uruk, die vroegere grootse feeste lijkheden voor de geest riep. Voor T stadhuis was een ruim bordes geïmproviseerd waarop de huldi ging van Axjels ere-iburger zou geschieden. Hierop namen ver. schillende civiele en militaire au toriteiten plaats, o.w. met Colo nel Szydlowski en de Burgemees ter, Z.~ Exc. de Commissaris der Koningin, generaal Sitzen en ver. schillende anderen. De eerste woordvoerder was Burgemeester Van Oaveren, die aich in de eerste plaats richtte tot Col. Szydlowski, de heer Com missaris der Koningin, Gen. Sitzen en de verschillende autoriteiten. Rede Burgemeester. De Burgemeester sprak onge veer als volgt: „Wij gedenken vandaag de be vrijding van Axel en hoe in 1944 op deze dag de zegevierende Pool. se troepen hier onze plaats bin nentrokken. Grote blijdschap vervult ons, nu wij zoals tot nu toe elk jaar Col. Szydlowski in ons midden hebben. Ditmaal zal dit vermoedelijk voor het laatst zijn, aangezien hij op 18 Octo ber naar Canada zal vertrekken. Wij kunnen hem nu nog eens to men hoe wij hem hoogachten en respecteren voor al hetgeen hij ▼oor Axel heeft gedaan. W,ij groe. ten U, Colonel, als de aanvoerder der dappere en onweerstaanbare Dat de heer Commissaris der Koningin in Zeeland deze dag met «ns wil meemaken stemt ons tot grote blijdschap. Wij kennen hemt als een man die met het Zeeuwse volk meeleeft en zich één voelt met de Zeeuwen. Ook Generaal Sitzen verwelkomt hij en hij brengt het indrukwekkende défi lé van het vorig jaar in herinne ring en dankt hem voor de nu ook weer aan dit feest der bevrij ding betoonde medewerking. En al rs het dan dat wij niet meer zo spontaan feestvieren, als de eer, ste jaren omdat wij zo gemakke lijk vergeten en alles zo haastig slijt in ons leven, wij kullen nooit vergeten dat we de radio haastig afzetten, wanneer er een Duitse laars voorbijging. En wij mogen nooit vergeten dat Wij de vrijheid weer hebben. Er mogen dan nog zovele problemen zijn, wij zijn weer vrij! Nooit mogen wij vergeten dat wij dit in Axel dan ken aan de Poolse soldaten. Daar om verheugt het ons dat wij van. daag Col. Szydlowski kunnen hul digen omdat de regering zijn ver diensten, voor de zaak der vrij heid heeft erkend door de benoe. ming tot Commandeur in de -Orde van Oranje Nassau met de Zwaar den en dat de Commissaris der Koningin deze plechtigheid straks zal verrichten. Hij bracht de Co lonel in het Engels de gevoelens over die het feestvierende Axel bezielen en eindigde met een leve de Colonel! Rede Generaal Sitzen. Hierna sprak Generaal Sitzen in zijn kwaliteit van bevelhebber van de Divisie en zeide hierop als oudste soldaat van het gewest prijs te stellen bij dit feest van het eerste „lustrum" der herdenking van onze bevrijding. Spreker was geroerd om de simpele plechtig, heid op het kerkhof die ons de waarde van het hoge goed der vrijheid opnieuw voor ogen bracht na de 5 lange jaren der bezetting. Over het hoge goed onzer vrijheid wijdde spr. daarop uit, wijl hij zelf in de gevangenis als ter dood veroordeelde dit begrip zo kan waarderen. Deze dag zjj daarom, een sti mulans nu wij in deze dagen ook van droeve klanken gewagen kun nen. Een volk dat zijn vrijheid liefheeft, zijn vrijheid ook om God te dienen naar dat zulks van kinds af geleerd werd, zulk een volk kan nooit ondergaan. God geve U, goede gemeentenaren en brave burgers Zijn zegen in dit goede land en dat wij onder het bestuur van H. M. de Koningin tot in lengte van dagen de vrede mogen behouden. Rede Commissaris der Koningin Hierop sprak Z. Exc. Jhr. De Casembroot in zijn kwaliteit van Commissaris der Koningin. Diep getroffen door de plech tigheid van heden en geroerd tot tranen toe bij het aanschouwen van het défilé en het inschakelen daarbij van de jeugd die bloemen strooide op de graven, moet ik verklaren dat dit zo treffend en juist is aangevoeld. Mogen wij nooit vergeten wat de dappere Poolse troepen voor ons land ge daan hebben. De wijze waarop dit hier aan de jeugd wordt bijge bracht is een lichtend voorbeeld voor Uw stad. Zij die hier geval len zijn, zijn niet voor niets ge vallen, maar als offers voor de bevrijding van Nederland en van Axel. Evenals Generaal Sitzen sprak de Commissaris der Konin gin de Colonel in het Engels toe er. hing hem, na hem hulde ge bracht te hebben voor zijn grote verdiensten bij de verovering van Axel, de Commandeurs-orde om namens H. M. Koningin Juliana. Eten stormachtig applaus weer klonk en onder leiding van de heer P. C. Brakman brachten daarop een groot koor van Axelse zangeressen en zanders het Pool se Volklied en vervolgens het „Wlhelmus" ten gehore. Rede Colonel Szydlowski. Na deze officiële plechtigheid nam Colonel Szydlowski het woord. Hij begroette allereerst de autoriteiten en de Axelse bevol king en zeide daarop bij voorkeur Poms te zullen spreken, teneinde te voorkomen dat een minder juiste uitdrukking aan zijn woor den zou kunnen ten grondslag worden gelegd. Hij zeide: „Daar waar die Va der met dat blonde meisje op de arm staat, kwam ik met mijn wagen Axel binnen om daarop mijn tocht te vervolgen. In de vijf jaren die ik hier was, heb ik U leren kennen als brave mensen, een moedige grensbevol king van Zeeland, die mij altijd dpzelfde ontvangst als vriend heeft bereid, hetgeen ik ten hoog ste waardeer. Nu vertrék ik naar verre lan den, maar daar de afstanden tegenwoordig niet zo groot meer zijn, zal ik, wanneer dit nodig mocht zijn, weer ter beschikking zijn en hoon ik eenmaal de Axe laars uit te kunnen nodigen naar het vrije Polen te komen. Al zijn op het ogenblik de toe standen erg somber en ós de toe komst donker, toch hoop ik, dat wij de vrijheid en onafhankelijk heid altijd zullen mogen bewaren. Vrijheid is een ding waar men moeilijk een juiste interpretatie aan kan geven. Laten wij die vrijheid altijd op de grootste waarde schatten. Spreker is ooik nu weer bewo gen als hij over zijn in de Axelse aarde begraven liggende vrouw spreekt. Hij zal altijd aan Axel blijven denken en eindigt met een „Leve Holland!" „Leve Zeeland!" „Leve Axel! De Burgemeester antwoordt daarop met een Leve de Colo nel!" iHierop had het défilé van de Axelse verenigingen plaats, dat waarlijk indrukwekkend was en geruime tijd vorderde eer alle sa luerende corporaties en verenigin gen de officiële tribune waren gepasseerd. Na deze officiële plechtigheid volgde onmiddellijk een buiten gewone zitting van de gemeente raad. Buitengewone vergadering Gemeenteraad De raadszaal vulde zich in een minimum van tijd met een groot getal van genodigden, onder wie ooito enige tientallen Poolse oud- strijders (meest in civiel). Na de opening met het ambts gebed sprak de Burgemeester in de Engelse taal als volgt: Wij zijn hier om afscheid te ne men van onze bevrijder, Kolonel Szydlowski, die ook ere-burger van onze stad is. Wij zijn vereerd met zijn tegen woordigheid op deze vergadering van de gemeenteraad van Axel. Zoals U allen weet, is het de be doeling van Kol. Szydlowski om naar Canada te gaan, waar zijn dochter en schoonzoon reeds wo„ nen. De grote afstand zal het voor hem practisch onmogelijk maken, om Axel opnieuw te bezoeken. Daarom moeten wij, hoe zeer dit ook ons spijt, deze samenkomst beschouwen als een afscheidsver- gadering. Maar vóór hij ver trekt willen wij, burgers van Axel, nog eens uitdrukking geven aan onze diepe dankbaarheid voor al les wat hij voor Axel heeft gedaan. Zo zien wij in dé persoon van Kolonel Szydlowslu In de eerste plaats: De Poolse soldaat. Wlat de Poolse soldaat gedaan heeft voor de zaak der vrijheid is enorm. Hij was de eer ste, die heldhaftig optrok tegen Hitier. Hij was de laatste, die het zwaard aflegde toen de strijd in een overwinning eindigde. Hij vocht in de „Battle of Britain". Hij vocht bij Toebroek, El Ala in etn, Monte Cassino, Falaise, Breda en Arnhem. Hij vocht ook bij Axel, hij vocht voor ons. Vijf jaren geleden verdreven Szydlowski en zijn mannen de vijand en onderdrukker van hier. Veel bloed werd vergoten in die dagen, bloed van vele van zijn wapenbroeders. Wij eren de nagedachtenis van de soldaten en burgers die vielen. Wij zullen nooit vergeten, wat de Poolse soldaat voor de zaak der vrijheid heeft gedaan. Wij zullen nooit vergeten, wat U, Kolonel Szydlowski, voor ons hebt gedaan. Er is een monument, dat her innert aan de strijd van de Poolse sodaat. Maar hoe trots we ook op dit gedenkteken zijn, zelfs zonder dit monument zullen de daden van de Poolse soldaat voor eeuwig voort blijven leven in de gedach ten van allen, die hem van zo nabij zagen vechten, In de per soon van Colonel Szydlowski hul digen en danken wij de Poolse soldaat. In de tweede plaats zien wij in de persoon van Kolonel Szydlows ki de tragedie en het lijden van Polen. En is het lot van Polen niet tragisch Zijn de woorden van dit Poolse vers U bekend? O Heen, die, gedurende zo vele [eeuwen, Polen omgaf met de pracht van [macht en glorie; die haar bedekte met het schild [van Uw bescherming wanneer onze legers de vijand [overwonnen; bij Uw altaar zenden wij onze ge. [beden tot U op: verwaardig U, ons terug te geven, [ons vrije land! Geef ons haar oude glans terug Aanschouw de in bloed gedrenkte [velden Wanneer zal vrede en geluk on- [der ons bloeien God van Gramschap, houd op met ons te straffen! Bij Uw altaajr zenden wij ons ge- [Ibed tot U op: verwaardig U, ons terug te geven [ons vrij land! Poolse legers hebben in vele landen cfe uitgedoofde vrijheids fakkel weer doen opvlammen. Veie volken werden door hun strijd, en opoffering in staat ge steld de boetien van onderdruk king en slavernij af te werpen. Elders brachten zij vreugde en vrgheid, maar Polen zelf bleef in boeien geslagen. Polen zelf moest voortbestaan zonder dat kostbare bezit van vrijheid, dat ze aan an deren gebracht had en zélf zo nodig had. De gedemobiliseerde Poolse sol daat zwerft nu de wereld rond. Men vindt hem in Canada, in Nieuw-Zeeland, in Australië en in Nederland. Ja, hij dwaalt nu over de ge- 3,3,rdG« Toch trekt Polen hen aan, hoe zou het -ook anders kunnen? Maar het moet een vrij Polen zijn. En Kol. Szydslowski, in de kracht van zijn leven, begerig verlangend om al zijn energie te geven aan de opbouw van zijn land is ge dwongen om naar een ver en vreemd land te trekken, ver van zijn geliefd vaderland. En al hebben wij ook het droe ve voorrecht dat de stoffelijke overblijfselen van zijn vrouw in onze aarde rusten, toch kunnen wij ten volle begrijpen dat eigen lijk Poolse aarde haar graf zou moeten bedekken. Welk land leed meer door de oorlog dan Polen, 't land dat meer dan 6 millioen burgers verloor en waarvan meer dan anderhalf mil- 1 ia,-;n soidaten snev elde uit een bevolking,, die voor de oorlog vijf en dertig millioen zielen telde. Kol. Szydlowski! U zult ons spoedig verlaten en naar Canada gaan waar Uw dochter en schoon zoon op U wachten. Wat zouden we graag zien dat U en de Uwen naar Uw eigen land konden gaan, naar een vrij Polen, dat mensen als U zo nodig heeft. En tenslotte zien wij in Kol. Szydlowski uitgebeeld wat ik zou willen noemen de i, .resilience" Polen. Wie was het ook weer die zei: „Nog is Polen niet verloren?" Misschien heeft nooit iemand het gezegd. Maar het zou zo gezegd kunnen zijn. Deze uitdrukking dient alleen om te illustreren hoe vasthoudend en onwankelbaar een Pool werkelijk is. Men kan hem er niet onder houden. De geschiedenis heeft het "bewezen Het mag nog zo moeilijk zijn, het ogenblik en. de toekomst kun nen donker zijn, maar onwankel baar is het vertrouwen van de Pool in de herrijzenis van zijn land. Dit onwrikbaar vertrouwen vinden we bij Kolonel Szydlowski. Hij gaat naar Canada, ver weg van zijn geliefd Polen. Maar hij gaat niet alleen. De hoop op een herrezen Polen zal hem vergezel len en hij weet dat deze hoop niet een ijdele zal blijken te zijn. Colonel Szydlowski, Uw mede burgers van Axel nemen met tegenzin afscheid van U. Zij zou den U zo graag Uw jaarlijkse be zoeken aan Axel zien herhalen. Maar nu dat onmogelijk gaat, wil len wij U niet laten gaan, zonder uitdrukking te geven aan hun op rechte dankbaarheid voor al het geen U voor Axel gedaan hebt. Axel groet U en wenst U en de Uwen het allerbeste in Canada. Moge Uw dierbaarste wens in vervulling gaan. God zegene U en Uw geliefd Polen. Na deze met aller instemming bekroonde rede dankte Colonel Szydowski kortelings in het En gels nogmaals voor de onderschei ding met dit waardeteken, het geen hij alst een grote eer voelt ook voor zijn soldaten waarvan hij zich ook nog atijd één voelt. De ze eer is waarlijk zeer groot. Over de hele wereld zijn de Poolse sol daten verspreid en het is zeer moeilijk in de juiste wolorden uit drukking van zijn gevoel te ge ven. Maar U voelt wel wat ik wil zeggen. Axel heeft één fraai monument. Voortaan zullen het er echter twee zijn, n.l. het ene zo prachtig door cte heer Stauthamer gewrocht en dat voor de toekomst zal blij ven spreken en het andere is het levende monument dat belichaamd is in de moedige en dappere eer ste: klasse-bevolking van Axel. ambtenaar ter secretarie de heer C. Smies, ontvingen daarop een onderscheiding wegens de hun nentwege ambtelijk of als .„in terprater" bewezen diensten. De heer Stauthamer was de toiik van deze drie om de Colonel te danuen en daarop werd. deze korte zitting besloten. Door te Vlissingen werkzame Poien werd daarop een nationaal, in houtsnijwerk uitgevoerd em- j v.v.iZ.F—sportterrein aan de Kin- bleem aangeboden dat ter ver- derdijk. R. K. Gezellenhuis de ontvangst plaats van de Poolse gasten aan een aldaar aangerichte koffieta fel, waar natuurlijk in de meest ongedwongen sfeer de dingen van deze dag werden gememoreerd. Ter completering van cms ver slag vermelden wij de grote druk te die voor en na het défilé aller- wege j-n de hoofdstraten heerste. Deze slierten van mensen bewogen zich ook in de richting van het siering van de Raadszaal staande deze raadszitting weid onthuld door één dezer oud-strijders. Hierna werd een verversing rond gediend en was het ochtend programma afgewerkt. De militaire demonstratie. De namiddag werd voor een groot deel gevuld met een mili taire oefening. De strijd werd gevoerd tussen de „roden"' en ^blauwen" en de operatie gold als doel „Axel" dat door omtrek kende bewegingen uit Zuidelijke ricl tingen stormerderhand geno men werd. Na afoop had een défilé dezer uit circa 800 man bestaande troe pen plaats door de kom der ge meente, waarbij de muziek van de Kadersehool Weert met vrolijke marsen de stemming er in hield. De feestelijkheden. Te 4 uur vingen op het terrein van de V.V.Z.F. aan de Kinder dijk de aangekondigde motorbe- hendigheidswedstrijden aan, waar. aan door heel wat Axelse motor rijders werd deelgenomen. Hier voor bestond tamelijk grote be langstelling!, maar we zouden te veel van de plaatsruimte van ons blad vergen, indien wij de prijs winnaars van alle nummers zou den vermelden, zodat we volstaan met te releveren dat er een leven dige animo onder de deelnemers was die elkander zonder rivali teit in dit behendigheïdstournooi de loef trachtten af tje steken. Het publiek in grote getale aan. wezig vermaakte zich met het vol gen van de dikwijls staaltjes van ware acrobatiek vorderende pres taties der motorduivels. Terloops laten wij hier de prijs winnaars volgen var. de door de jury voor de meest effectieve ver lichting toegekende prijzen aan de winkeliers-deelnemers van de etalage-wedstrijd. Deze luidde: 1ste prijs; C. M. van Tatenhcve, (.bloemen)2de prijs D. M. Jansen, (fruit); 3de prijs C. Wiilemsen, (textiel- en mode- stoffen); 4de prijs A. J. M. Kes_ beke (kruidenierszaak)5de prijs Jac. Wieland. (bloemen V. In de middaguren vond in het Het avondprogramma begon met de komst en ontsteking van het bevrijdingsvuur dat per esta fette vanuit Eindhoven naar Axel was overgebracht. De plaats van aankomst was bij het Poolse Mo nument aan de Zeestraat. Dit feit trok natuurlijk evenzeer be langstelling aangezien het voor Axel een „novum" was. Ons oog viel op het kunstzin nig met bloemen versierde plant soen bij het Gedenkteken. Een waarlijk artistieke hand had hier met verfijnde smaak een weelde van bloemen en kleuren geëxpo seerd, die uniek genoemd mag worden. Vooral des avonds bij de gro teske verlichting met de electri. sche schijnwerpers zag het er hier sprookjes-achtig uit. Toen echter de estafettelopers uit Zuidelijke richting gesignaleerd werden, was het nog volkomen licht. Eén der dames.estafettis- ten, mej. Stolk, was degene die de eer te beurt viel de brandende toorts aan Kolonel Szydlowski te overhandigen. Dadelijk daarop stak deze het bevrijdingsvuur aan bij het monument en de Kolonel sprak een kort weprd en zeide: „Leden van Olympia! Ik bewon der de kracht van Uw vereniging. Vergeet niet dat gij de toekomst zijt var. Axel en dragers zijt van de vrijheid van Axel. Ook de Commissaris der Konin gin sprak nog een zeer kort woord en bracht nog een driewerf hoera uit op de Polen en daarmede was deze sportieve gebeurtenis voor een compacte mensenmenigte, die, Zeestraat en Oranjestraat voiko- nen versperde, ten einde. Te 8 uur volgde een concert door de Kapel van de Stoottroepen op de Muziektent op de Markt. Dit welbezette korps-bracht een eclatant programma ten gehore, dat door een duizendkoppig pu bliek werd bijgewoond. Het pro gramma werd ingezet met het „Poolse Volkslied" en beëihdigd met het „Wilhelmus". Na afoop van dit prachtige en voor Axel zeer ongewone concert volgde te 10 uur tot slot der Feestelijkheden een groot Vuur. werk dat duizenden naar de Kin derdijk en de Kanaalkade trok. DOOR PETER BARON (Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas.) 107) (Nadruk verboden) Uitreiking Pools Kruis v»n Verdienste. In welgekozen woorden volgde daarop nog de uitreiking van de Poolse onderscheiding namens de Preisdent van de Poolse Repu bliek in den vreemde aan de beeldhouwer Stauthamer uit Am sterdam, onder warm applaus der vergadering. Gok de gemeente-secretaris, de heer J L J. Maris, benevens de „iSam? Heb ik dat gezegd? O, neem me niet kwalijk, ik ver gat..." „Vergeet maar. Ik vind het ptettig." Wat V ergeten „Nee, de naam." „Waarom, ja natuurlijk, Sam, beste maar" „Zeg dat nog eens", beval hij. Zij gehoorzaamde en hij voelde 'n plotselinge aandrift om Iemand de hoed over de ogen te slaan. Gelukkig was de naaste voetgan ger buiten zijn bereik, maar de wereld scheen opeens een ge noeglijk verblijf geworden te zijn I-lij nam haar hand in de zijne. „Barbara", zei hij innig. „Denk jeik bedoel, als als je om kort te gaan, zie ik er oud uit?' „Nee, dikkop. Belachelijk jong op het ogenblik." „Jong genoeg om te trouwen? „Zeker, Sam. Heb je een onge oorloofde hartstocht in je boezem gekoesterd?" Wie is de gelukkige meid?" „Och, een meisje net zo'n .meisje als jij, bijvoorbeeld." Ze keek hem met ondeugende ogen aan, en hij zette af voor de sprong in het onbekende. Verondersteld, dat jij het eens was, Barbara." „Bén ik het?" „Ja!" „,Sam! Ze wendde haar ogen haastig af. Als zij naar hem keek, was het zo moeilijk te antwoor den en zij wilde ook geen onmid dellijke beslissing nemen. „Willen we terugkeren?" Op dat ogenblik zou hij een salto mortale gemaakt hebben, als zij dat gevraagd had. Ze wan delden langzaam terug naar de meneer, die Barbara's wagen be waakte, en die aan het tobben wa3 geraakt over een eindje siga ret, waar een onbezonnen iemand op had getrapt. Zonder te spreken hielp Kea ting haar in de wagen en zijn ogen vroegen nog eens, wat zijn lippen niet durfden te herhalen. Een ogenblik aarzelde zij, toen strekte ze haar hand uit naar de starter. „Ik zal het je laten weten i over een poosje, Sam", zet ze en de auto gleed weg. Hij stond haar na te kijken met de herinnering bij zich aan twee lachende ogen, die even ernstig geweest waren draaide zich met een ruk om en stapte naar de barbier er te genover. De barbier, die in. zijn deur stond te lanterfanten, had de idylle met aanmerkelijk cynisme bekeken. Zijn laatste klant was overhaast weggegaan zonder iets tast baars achter te laten, tengevolge waarvan de haarartist, diie „ver schillende gekroonde hoofden van Europa" had bewerkt, niet in zijn beste stemming was. Dat feit ontging aan Keating's opmerkzaamheid. „Zou je me oud noemen?" vroeg hij, toen hfl gt°g zitten. „Ja vroeg renaissance", gaf de barbier koeltjes terug. „Geen gekheid. Ik word in Oc tober vier-en-veer tig". „Drukfouten buiten de verant woording der redactie" zei de an der. „Haar knippen?" Keating's blikken vlamden. De barbier bekeek de top van Keating's hoofd. „Je bent verstandig", zei hij hardvochtig. de a. n. w. IV IN ZEEUWS-VLAANDEREN Teneinde meer contact te on derhouden met Zeeuws-Vlaan deren vond Zaterdag 11. m het Hotel „Het Bonte Hert" te Hulst onder voorzitterschap van Jhr. Mr Michiels van Kessenich, bur- gemeester v&n Maastricht, met de consuls van de AN.W.B. in Oost Zeeuws-Vlaanderen een vergadering plaats. In zijn openingswoord her dacht de voorzitter de overleden oprichter van de A.N.W.B. Edo Bergsma, die 't voorrecht heeft gehad de A.N.W.B. tijdens zijn leven te zien uitgroeien tot het machtige lichaam, dat thans in vrijwel alle gemeenten en ge huchten van Nederland haar le den telt. Begonnen als kleine vereniging met nauwelijks 100 leden, zijn thans. 230.000 leden ingeschreven en nog steeds gaat het in opgaande lijn. De A.N.W. B telt in Zeeland 5457 leden en dit aantal is zonder twijfel nog voor veel uitbreiding vatbaar. De nog kort ingestelde Wegen wacht is een groot succes ge worden en reeds 75.000 autos zijn voorzien van de bekende Wegenwachtplaqiaette. Op de weg VissingenBreda rijden thans dagelijks drie Wegen wachters, die de autobezitters de meest mogelijke service op de weg bieden. De A.N.W.B. streef er natuurlijk naar om in de toe komst deze Wegenwacht ook op andere grote verkeerswegen m Zeeand in te stellen. De heer De Mul, A.N.W.B.- eonsul te Sas van Gent, vestigt in verband hiermede de aan dacht op Zeeuws-Vaanderen. De heer Baron Collot d'Escury, consul te Kloosterzande, ver zocht de Wegenwacht ook te la ten patrouilleren op de weg van Krulningenhaven naar de Rijks- weg en aan de pontons te Vis- si'ngen en Krulningenhaven daar juist bij het op- en afrijden van de veerboten nogal eens pech voor komt. Ook wees hij op het gemis van een late bootver binding van en naar Zeeuws- Vlaanderen en de noodzakelijk heid van een rijwielpad van Krulningenhaven naar de Rijks- van Het Oude Raedthuys. De burgemeester de heer A. P. Kostense opende de avond met een kort woord, waarin hg de NIWIN-artisten en de aanwezige een welkomstwoord toeriep. Na hem sprak de heer De Witte een inleidend woord tot de Kerst- pakkettenactie. Vlot werkten de artisten daar na het programma af. Vooral de jongste artisten met hun accor deons trokken de aandacht en kregen een dankbaar applaus van het publiek. De sneltekenaar Jorelli wekte de bewondering om zijn handige kunst. Hij tekende een keurig lijkend profiel van een der aan wezige heren. Grote lachlust wekte de teke ning na voltooiing van het. wer kelijk fraaie geeheel. Bij Amerikaans opbod verkocht bracht de tekening Droom van Indië 56 op. Deze opbrengst komt. ten bate van de NIWTN- rimboekistenactie Na afloop dankte burgemeester Kostense de artisten. voor de prettige avond die zjj Biervliet gaven, en hij hoopte dat er nog veel NIWIN-avonden gegeven mogen worden met een goed ba tig slot, dat ten goede komt aan hen, die hun zware plicht zo ver- weg vervullen. De heer Van de Ree, consul te Terneuzen, wees op de slechte toestand van de weg door de Blikstraat, welke toch een scha kel is in de verbindingsweg tus sen Oost en West Zeeuws- Vlaanderen. De Voorzitter zegt toe, dat de ANW.B. aan de thans naar vo ren gebrachte onderwerpen haar volle aandacht zal wijden. Dergelijke contactbijeenkom sten zullen ook te IJzendijke en Breskens worden gehouden. (Wordt vervolgd). BIERVLIET. Het NIWIN'cabaret. Vrijdagavond trad te Biervliet het NIWIN-cabaret op in de zaal SLUISKIL Serenade- Rond 4 uur- bracht de Sluiskil- se Fanfare Zaterdag een serenade vor de woning van de 90-jarige Wed. Hoehé an de Kanaalweg. Met de negentigjarige waren ook aanwezig de vorige julbilares- sen Opoe van Aerde en de Wed. Tatenhove. Voorzitter Colsen deed het woord en wenste de jarige geluk. Jullie bent wel geen 3 maal 7, doch als je je zo ziet zitten, zou een huwelijk nog wel mogelijk zij-n. Als je met z'n drieën het volgend jaar met de Ouden van Dagen meereist, zal dat zijn ia een luxe auto en niet per bus. Nadat de Fanfare nog enige flinke marsen had gespeeld, be dankte een neef van de jarige en werd aan de muzikanten een ver versing aangeboden in café Krij ger. Onder vrolijke klanken, ging het tenslotte, door de voortuin van het ziekenhuis, naar hot repe titielokaal. VLISSINGEN Loos alarm- In de nacht van Zaterdag op I Zondag werd te Vlissingen de po litie gealarmeerd. Omwoners had den n.l. gemerkt, dat een ruit van het distributiekantoor werd inge slagen. Men vreesde een inbraak. Ogenblikkelijk rukte de politie uit om te constateren, dat een kat door een der ruiten was ge sprongen. De kat wist aan zijn arrestatie te ontkomen. Een ThrilTër-nvvnu, spannenaer aan xxretKe pttm ook, orengt mara, wiens naam een wonderklank heeft gekregen, omdat niets voor hem verborgen was. Bespreek tijdig Uwe plaatsen om teleurstelling te voorkomen. Plaatsbespreking van 12J.30 uur en van 56 uur op de dag der voorstelling aan de zaal. toch naar de bekende Hoeden- en Pettenzaak van NIEUWED IEPSTRAAT 15 Tevens het beste adres voor: TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2