Hec Afra m Één GRfi GRATI! SGHEEPSBRANO in Canada eist 200^s!achtoffers nas CONCE VERLINDE HET PROCES-RAJK UIT DE PROVINCIE AGENDA DISTRIBUTIENIEUWS «unj De Stroper MANUFACTUREN EN WONINGINRICHTING DIJKSTI Telefoon i J. Woensdag Gedwongin tocht van oen Pools vliegtuig naar Zweden Britse maatregel t. a. v. Cyrenaica Nederlander legt.„ tegenover Belgische politie merkwaardige verklaring NOOPDSTR.58-60-TERNEUZEN«TEI.EF.209I gedurende en met 15 geopende z zaak DIJK, Hiertoe wc aparte datv kunt koper Deze datur van Notari October a.: Diegenen r een cassab( geven, heb de bon ver Na publica bonnen 1 r, Doet met i koopt bij: en we ons o de gedachte Mijnheer dei vlotte WINT VISSER Kt kunt maken klassen, ook Komt U een Als U ergen dan is het v Onder druk Gaan bijr Bestelt nu: OOSTKADE 4 In de haven van Toronto is in de vroege ochtenduren van Za terdag brand uitgebroken op het 6905 ton metende stoomschip „Noronic," toebehorende aan de „Canada Steamship Lines." Toen de brand ontdekt werd, om 2.40 uur plaatselijke tijd, viel er aan blussen reeds niet meer te denken. Na luttele minuten stond het schip van voor tot achter in vuur en vlam. Onge veer 200 mensen zijn bij de ramp om het leven gekomen. De „Noronic" was een luxe pas sagiersschip voor de vaart op de grote meren. Aan boord bevon den zich 690 personen, met in begrip van de bemanning. De passagiers waren hoofdzakelijk Amerikaanse vacantiegangers uit Detroit en Cleveland. Het schip was Vrijdag uit Cleveland aan gekomen en zou Zaterdag ver trekken voor een peziertocht op de St. Lawrence. Onmiddellijk na het ontdekken van de brand werd groot alarm gemaakt. Onder de passagiers, die in hun slaap werden ver rast, ontstond een paniek. Men sen in nachtgewaad liepen gil lend over de dekken. Sommigen sprongen zo van het schip op de kade, anderen te water. Van de wal af werden touwen en lad ders toegeworpen; om het be zit hiervan werd vaak gevoch ten. Ongeveer honderd passa giers konden door de bemanning worden overgebracht naar een langszij liggend schip. Kapitein William Taylor bleef zo lang hem dit mogelijk was op het voorschip, waar hij passa giers behulpzaam was bij het verlaten van het brandende vaartuig. De ladder, waarmee hij zelf aan land werd gebracht, brak, en hij viel te water, waar uit hij werd gered. Tevoren had hij de deuren van een aantal hutten ingetrapt en radeloze vrouwen naar het dek gebracht Intussen hadden 18 brandweer auto's en 2 drijvende spuiten de hopeloze strijd met het vuur aangebonden. Zó groot was de hitte, dat de brandweermannen pas na 5 uur aan boord konden gaan. Volgens de laatste berich ten zijn ten minste 197 mensen omgekomen. 190 lijken zijn aan boord van het schip aangetrof fen, 3 gewonden zijn in het zie kenhuis overleden en 4 lijken zijn uit het water opgehaald. De jVij jong© Polen hebben de pi loot van een Dakota van de Pool se luchtvaartmaatschappij ,JL.O. T." gedwongen inplaats van naar Kattowitz naar Zweden te vlie gen. Het toestel landde Vrijdag morgen op Soedermanlands, een vliegveld bij Stockholm. De pi loot was bedreigd met twee ou derwetse revolvers, de overige le den van de bemanning en zeven Andere passagiers waren in be dwang gehouden met speelgoed pistooltjes. De vijf piloten verklaarden aan de Zweedse beambten, dat zij door ie Poolse geheime politie werden gezocht en naar Amerika wensten door te reizen. De vreemdelin gendienst heeft hun verzoek om- visa in beraad genomen. De be manning en de zeven passagiers hebben toestemmihg gekregen naar Polen terug te keren, zodra de machine in orde is. De Poolse legatie heeft ver zocht om een onderhoud met pas sagiers en bemanning. Het Zweed se ministerie van buitenlandse zeken heeft geantwoord, dat een bijeenkomst gearrangeerd zal worden na beëindiging van de verhoren en wanneer een der pi loten dit wenst. ziekenhuizen en de Eerste-Hulp- posten in twee hotels tellen 189 gewonden, van wie 16 ernstig. Het schip is geheel uitgebrand. De brand ontstond in het ach terschip. De president-directeur van de „Canada Steamship Li nes" heeft verklaard, dat de brand schijnt te zijn ontstaan in een van de statiehutten. Hij achtte het niet onmogelijk, dat een brandende cigaret of sigaar de oorzaak is. Het onderzoek was nog niet beëindigd. Nalatigheid van de zijde der bemanning achtte hij nagenoeg uitgesloten. Het is de ergste scheepsbrand in Canada sinds 1847, toen de Phoenix" op het Michiganmeer door brand is verwoest, waarbij 247 mensenlevens verloren gin gen. Een zusterschip der „No ronic," de „Hamonic," is in 1945 verbrand. Eén persoon kwam toen om het leven. Te Bengazi is een Britse pro clamatie uitgevaardigd, waarin Emir Said Iris El Senoessi wordt gemachtigd een grondwet vooraan te vullen. Cyrenaica af te kondigen, waarin zal worden vastgelegd dat Cyre naica door een eigen, onafhanke lijke regering zal worden be stuurd. In de proclamatie wordt ver klaard, dg.t de Britse autoriteiten zich met de leiding van de bui tenlandse aangelegenheden van Cyrenaica zullen belasten; ook zullen zij het toezicht over de bui tenlandse handel, op de landver- dediging en op het handhaven van de openbare orde aan zich trekken, indien de plaatselijke autoriteiten hierin niet compe tent zouden blijken te zijn. Emir El Senoessie zal worden bijgestaan door juridische en fi nanciële deskundigen, over wier aanstelling overeenstemming moet worden bereikt met het Britse bestuurshoofd in Cyrenai ca. In de proclamatie wordt ver klaard dat Engels en Arabisch de beide officiële talen van Cyrenai ca zullen zijn. Zolang Cyrenaica nog geen vol ledige onafhankelijkheid heeft verkregen, heeft het Britse be stuurshoofd te allen tijde het recht de proclamatie van onwaar de te verklaren, te wijzigen of Een Expt Expi Een 3 mi Enige dagen geleden legde de Ntderlander P. Peters, afkomstig uit Venlo, tegenover de Belgische politie een merkwaardige verkla ring af. Hij zou, naar zijn zeg gen, in Juli, dus twee maanden geleden, te Wandre, door twee in dividuen, die hij had toegestaan met hem mede te rijden, zijn aan gerand. Tijdens het gevecht, dat in de auto ontstond, zou hij er evenwel in geslaagd' zijn uit de wagen te springen, welke hierna met de beide mannen in de Maas zou zijn gereden. P. beweerde verder door de ondervonden emo tie het geheugen te hebben ver loren en zich eerst thans dit voor val te herinneren. De politie, wie deze zaak ver dacht voorkwam, stelde onmid dellijk ter plaatse een onderzoek in en vond inderdaad een auto in de Maas. In tegenstelling met hetgeen P. had verklaard, bevond zich echter niemand in de auto. Volgens die laatste berichten is de politie overgegaan tot de ar restatie van P. Hij wordt er na melijk van verdacht, zijn wagen met opzet in de rivier te hebben gereden, om de verzekeringspre mie uitbetaald te krijgen. P. had naar inmiddels is komen vast te staan, bij zijn verzekeringsmaat schappij namelijk een eis tot scha devergoeding van 30.000 voor het verlies van zijn auto inge diend. Bij de voortzetting van het proces Rakj te Boedapest heeft luitenant-generaal George Palf- fy, de voormalige Hongaarse stafchef en assistent-Minister van Defensie, Zaterdagmorgen bekend sedert 1945 te zijn opge treden als agent van het regiem van Tito. Palffy wekte verbazing bij het Hof door te verklaren, dat er plannen waren gemaakt voor 'n staatsgreep tegen de Hongaarse Regering per einde Mei of begin Juni van dit jaar. Palffy verklaarde in 1944 tot de communistische partij te zijn toegetreden omdat hij carrière wilde maken en niet omdat hij in communistische ideologie ge loofde. Hij was eerste-luitenant geweest in het leger van vóór de oorlog van Admiraal Horthy, waar hij uit was gegaan omdat hij een Joodse vrouw wilde trou wen en onder die omstandighe den niet in het leger kon blijven. Zi,jn vader was bankdirecteur. Hijzelf had zijn opvoeding ge deeltelijk in Italië genoten, om dat Mussolini altijd zijn ideaal was geweest. In 1945 kreeg hij voor het eerst contact met Rakj en beiden kwamen spoedig tot de bevinding, dat zij dezelfde idealen koesterden. Beiden wa ren namelijk gekant tegen „overheersing door de arbeiders klasse". In 1946 toen hij com mandant werd van de Hongaar se grenswacht, vertrouwden hij' en Rakj elkander geheel. Beiden waren zij anti-Sowjetgezind en tegen de Hongaarse communis tische partij. Palffy verklaarde verder van het moment af, dat Duitsland de oorlog aan het ver liezen was in 1942 en 1943, had gewenst, dat de Britten en Ame rikanen Hongarije zouden be zetten. Toen hij zag, dat de Rus sen zouden komen, besloot hij tot de communistische partij toe te treden om daarin een leiden de positie te veroveren om te kunnen complotteren tegen de Hongaarse Regering. Hij dacht, dat het communistische regiem in Hongarije slechts een over gangsperiode zou vormen. Ten aanzien van de plannen tot een staatsgreep zette Palffy nader uiteen, dat er volgens het oorspronkelijk plan drie groepen van elk twaalf man gevormd zouden worden om tegelijkertijd Rakosi, Farkas en Geroe te ar resteren en, indien noodzakelijk, te liquideren. Hij had het gehele plan besproken in April j.l. met Kolonel Korondy van de politie ke politie, een der beschuldig den, die het commando zou heb ben moeten voeren over speciale stoottroepen voor de arrestaties en de bezetting van sleutelposi ties te Boedapest. Korondy had verklaard, reeds door Rakj van de plannen op de hoogte gebracht te zijn. Palffy zeide verder, aan Korondy ge zegd te hebben, dat hij hulp zou ontvangen van Generaal Ranko- vitsj (de Joegoslavische Minister van Binnenlandse Zaken) in de vorm van Hongaars sprekende Joegoslavische manschappen in Hongaarse uniformen, die als deskundigen in Hongarije bin nengebracht zouden worden. De pannen waren reeds in 1948 ge maakt, doch de uitvoering was verschoven in verband met de partijzuivering van vorig jaar. In Maart 1949 werd de definitie ve datum voor de staatsgreep vastgesteld, na bespreking tus sen Rakj en Rankovitsj. Na Palffy legde de derde be schuldigde, Lazar Brankof, voor malig zaakgelastigde van de Joegoslavische legatie, een ver klaring af. Hij verklaarde zich schuldig, doch zeide, dat sommi ge details van de tenlastelegging niet juist waren. De voormalige Joegoslavische diplomaat, die in October j.l. aftrad en publieke lijk verklaarde, dat hij voor de Kominform was, bekende thans, vloeiend Hongaars sprekend, dat hij een leider was van de Joego slavische militaire missie voor de Joegoslavische geheime poli tie werken, in het bijzonder ko lonel Cicmil. De Joegoslaven in Boedapest, en in het bijzonder kolonel Cicmil, stonden in con tact met „generaal-majoor Edd. Cumbe van de Britse militaire missie". (Generaal-majoor Cum be was de Britse commissaris bij de geallieerde controlecommissie voor Hongarije van 1944 tot 1947. Op een vraag van het Hof antwoordde Brankof, dat hij de tactiek had gevolgd van een „Machiavellistische samenzwe ring", waarbij het doel de-mid delen rechtvaardigde. Zekere Hongaarse functionarissen maakte hij tot Joegoslavische agenten, met behulp van steek penningen, chantage en andere dwangmiddelen. Op de vraag van het Hof om een aantal van op dergelijke wijze door de Joe- go-Slaven gerecruteerde mensen te noemen, somde Brankof o.a. Rakj en Palffy op, verder Dr An dras Szalai, functionaris van de communistische partij, Dr Paul Justus, die vice-voorzitter was van de Hongaarse radio, allen beschuldigden in het proces; ook noemde hij Zoltan Horvath, hoofdredacteur van het Hon gaarse communistische partij blad „Nepszava", verscheidene functionarissen van het ministe rie van Binnenlandse Zaken en Anton Rob, een parlementslid en leider van Zuid-Slaven in Hon garije. Brankof zeide, dat er ze ker nog andere personen waren, die hij nog niet had opgenoemd en die ook als Joegoslavische agenten hadden geopereerd, doch de President van het Hof viel hem in de rede, zeggend, dat het niet nodig was deze perso nen thans op té noemen. Na het getuigenis van Brankof verdaagde het Hof de zitting. militaire demonstraties werk op heden- (Maandag) DOOR PETER BARON (Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas.) 106) Nadruk verboden. Keating gromde eens en keek naar zijn schoenen. „Veel met hem gesproken?" vroeg hij. „Nogal. Zijn reden om bij Jan te blijven, lijkt me een beetje duister. Ik 'kreeg niet de indruk, dat zij erg bevriend met elkaar zijn. De enige reden die me aan nemelijk lijkt, doet me .huiveren als ik er aan denk". „En welke is dat?" „Dat hij de Stroper verwacht." Keating glimlachte bitter. „Was hij thuis, toen je uit ging?" vroeg hij. „Ja. Hij zat te lezen, zoals ge woonlijk. Iets lichts, zoals de „Levens"' van Plato. Zijn kennis van de klassieken is bijna ont- ontstellend." „Wiens kennis? Die van Plato?" vroeg Keating achter dochtig. „Nee, die van mijnheer Kaye", lachte Barbara. „Ga je nog mee IN O. ZEEUWS-VLAANDEREN. Hedenmiddag zullen even bui ten Axel militaire demonstraties worden gehouden, waaraan zul len deelnemen twee compagnie- en van de Stormschool Roosen daal, vier compagnieën van de Tweede Kaderschool te Weert en een batterij van het artillerie Opleidingscentrum te Breda. Zoals gebruikelijk is er een ro de en een blauwe partij gefor meerd. De rode partij heeft in de avond van 18 September de lijn van Sas van GentNieuwe MolenSt. Jansteen bezet. Een versterkt bataljon van blauw heeft opdracht zich in de loop van hedenmiddag mees ter te maken van Axel en Ter- neuzen. Deze aanval op Axel zal wor den gedemonstreerd. Na afloop hiervan volgt een mars door Axel met défilé, waar aan ook de muziek van de Ka derschool Weert medewerking verleent. Het muziekcorps van het Regi ment Stoottroepen geeft des avonds een concert te Axel. STREMMING VEER IiRUININGEN-PERKPOLDEïJ. Het Provinciaal Bestuur van Zeeland deelt mede, dat in ver band met de militaire oefenin gen heden het veer Kruiningen Perkpolder enige uren voor militair vervoer zal worden ge bruikt. Automobilisten wordt aange raden, voor zover mogelijk, dit veer te mijden des morgens van 6.30 uur tót 10 uur en des na middags van 16.00 uur tot 20.00 uur. TERNEUZEN Nieuwe zaak. Eens te meer werd de Noord straat, die zo zachtjes aan Ter- neuzens „Kalverstraat" kan wor den genoemd, verrijkt met een voortreffelijk en modern ingerich te zaak. Ditmaal betrof het die in Luxe- cn Huishoudelijke artikelen van de heer VerslootNaeije, welke Za terdag j.l. werd geopend. De bestaande winkel is aan merkelijk vergroot en op waarlijk keurige wijze ingericht, waarbij vooral de blank eiken betimme ring en de originele wijze van verlichting der onderste uitstal- fooorden opvielen. Als bijzonder heid zjj vermeld, dat de inrich ting der zaak geheel eigen werk is. Een keur van luxe artikelen waarbij de Sola producten een voorname plaats innamen viel te bewonderen en zal ongetwij feld velen tot kopen bewegen. Dat het de heer Versloot Naeije niet aan initiatief ont breekt, bewijst wel het feit, dat hij eerst ongeveer 2l/2 jaar gele den zijn eerste zaak in de Dijk- straat openide en hij thans reeds overging tot de opening van een filiaal, hetwelk meer in het lu- xere genre is gespecialiseerd. Tal van bloemstukken getuig den er van, dat dit initiatief in brede kringen waardering heeft gevonden. AXEL Het eerste lustrum der Bevrijdingsherdenking. Ten vijfde male heeft Axel haar Bevrijdingsfeest gevierd en eens te meer mag gezegd worden, dat onze stad haar bevrijders, de Poolse helden, nooit ofte nim mer zal vergeten. Ditmaal, nu Kolonel Szydlowski die binnen afzienbare tijd naar Canada zal emigreren, wel voor het laatst In ons midden zal zijn, kon het niet anders of het moest met bijzondere luister gepaard gaan Immers, daardoor werd dit feest ook een afscheidsfeest. Vooral om deze reden was het wel, dat de collecte onder de in gezetenen kon slagen, ja, dat uiteindelijk door de speciale gif ten, welke nog nakwamen van ingezetenen en instanties, nog een groots slotnummer aan het programma kon worden toege voegd in de vorm van een vuur- avond. Reeds Zaterdag stonden dank zij het krachtdadig initiatief van de Winkeliersver. „Axel-Vooruit", de talrijke winkelzaken in het teken van het eerste Lustrum HEDEN: AXEL: Bevrijdingsfeest. TERNEUZENLuxor-Thea- ter, 8 uur: Bioscoopvoorstel- VOIVUil V Uil 11L ll UUIOUU JJUOUi Uill l<vl| V wui uv/imk onzer herdenking van de bevrij- 1 ling „Vrouwen in de nacht", dins' van het Hitleriaanse ink E n„„„'■„„v.-,,,,, o ding van het Hitleriaanse juk. Allerwsge kon men in de hoofd- 1 straten de fraaiste étalage-ver sieringen bewonderen. Het wit en rood (de Poolse kleuren) do mineerden daarbij overwegend en de zilveren adelaar (het wa- i pen) als onderdeel van deze vlag ontwaarde men daarnevens al- lerwege. Slagzinnen als: „Ere-1 burger, wij groeten U," het ten 1 voeten uit getekende portret van Axels grote bevrijder met daar- boven de woorden: „Hij kwam en overwon!" en „Polen leeft' voort, ook in zijn onsterfelijke muziek," kon men, naast vele andere, lezen. In de étalges zag1P men de Axelse en Poolse kleder-1 drachten met in het midden een Poolse soldaat op treffende wijze verenigd en vereeuwigd, en elke 1 winkel had nagenoeg iets tref fends uit die veelbewogen en on vergetelijke dagen, dat op de ge voelige plaat vereeuwigd was en tot hart en gemoed sprak. Onze stad bood Zaterdagmid dag en avond als het ware een grootsteeds aspect. Overvol wa ren de straten met de feestelijk uitgemonsterde zaken geduren de de markt-uren, doch de bij zondere feestverlichting van tal van winkels, zowel tot op de da ken en gevels als in de „vitrines" waren oorzaak, dat ook tot in de late avonduren alle Axelaars op de been waren. In bijzonderhe den treden is niet wel doenlijk, doch wij mogen volstaan met te concluderen, dat de inzet waar borg bood voor een welgeslaagd feest op heden De turn- en gymnastiekvereni ging „Olympia" had door de or ganisatie van haar vierde be vrij dings-wandeltocht, waaraan door velen (zowel persoonlijk als groepsgewijs) werd deelgenomen en geprojecteerd was via Hulst over Zaamslag terug naar Axel 25 km) ook weer het hare bijlgedragen tot het welslagen van de introductie van het Be vrijdingsfeest. Op het oefenterrein van de V.V. „Axel" hadden op grote schaal kinderfeesten plaats, waaraan door al de kinderen der verschillende scholen werd deel genomen. De bijzonder mooie Septemberdag leende zich uit stekend voor dit kinderfestijn en vele ouders en belangstellenden vermaakten zich in 't aanschou wen van de jeugdige dartelheid op het voetbalterrein. Het ver blijf aldaar werd door de muziek van het Radio-technisch bedrijf van de heer Van Cadsand ver aangenaamd en de de held van Axel Colonel Szydlowski met Burgemeester Van Oeveren be vonden zich in het gekrioel van de feestvierende jeugd. Zo kon, al met al, reeds de Za terdag 't vooruitzicht van 'n wei- slagende feestviering op heden (Maandag) waarborgen, waar óver in ons volgend nummer verslag volgt. Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „De strijd om de Atoombom". MORGEN: SOHOONDSUKE: Sasputse- straat, 2 uur: Demonstratie met kleine motoren. TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling, ,;Kemls vreugde". Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „De strijd om de Atoombom". 9. 10. Slolconoert Feestelijkheden op hedenavond- Onderstaand programma zal dooi dë Militaire Kapel, onder leiding van Kapelmeester Karei H. van, den Berg, worden uitge voerd op de Markt te Axel. op hedenavond 8 uur. 1. Poolse Volkslied. 2. Houdt Holland Hoog, Karei H. v. ct Berg. 3. Donausagen wals, J. Fucik. 4. Ouverture Neerlandia, Emile Wesley. 5. Fanfare Militaire, Jos. Ascher. Pauze: 6. Overture 'Das Modell, Von Suppé. 7. Suite Ballet, Popy. a. Mazurka. b. Pizzicato. c. Valse Lente. d. Largo. e. Galoppe. 8 Holl. Rhapsodie, C. Schweinsberg. huis om hem te ontmoe- naar ten?' „Nee", antwoordde hij haastig. „Ik ben voor zaken hier en eh om iets te onderzoeken." „In verband met de Stroper", vroeg Barbara nieuwsgierig, en hij knikte, wat de gemakkelijkste manier was om zijn ware bedoe lingen, die haar verrast zouden hebben, te verbergen. Op het laatste ogenblik ontbrak hem de moed, en hij werd zich bewust, dat hij een paar grote handen had', waarvoor hij geen passende bezigheid kon vinden. Daarom stak hij ze in zijn zak en trachtte er achter te komen, of zij zijn verlegenheid in de gaten had, en over iets anders begon te spreken om hem op zijn gemak te stellen, of omdat zij de oorzaak van zijn, verlegenheid doorgrond de en niet horen wilde, wat hij te zeggen had. „We hebben nog een andere bezoeker", vervolgde zij. „Net zo geheimzinnig, maar niet zo aar dig als mijnheer Kaye. „Is er een ander?"' vroeg Kea ting ontmoedigd. „Nou feitelijk is het de butler", verbeterde Barbara. „Hij heet Cr ale. Soms denk ik, dat hij meer weet van de dingen, die hem niet gaan, dan zelfs bij de beste but lers de gewoonte is." Inspecteur Keating vond zijn neus te snuiten de geschikste methode om zijn glimlach te be dekken. „Je zei toch, dat hij geheimzin nig was?'" vroeg hij. „O ja. Je vriend Kaye schijnt enig vermoeden te hebben, dat Crale en de Stroper niet helemaal onbekend met elkaar zijn, en dat is Jaii's indruk ook. Hij kan soms cp Crale loeren als een kat." Keating zou hardop gelachen hebben, als hij dat gedurfd had. „Je zult er achter komen, dat het een gevaarlijk tijdverdrijf is, iemand zonder goede redenen de Stroper te noemen", zei hjj. „En wat zegt je vrouwelijk instinct er van?" „Dat het vrouwelijk instinct dikwijls overschat wordt. Maar zonder gekheid, ik voel me niet meer veilig, met hem in de buurt. Hij heeft zo' eigenaardige manier van overal rond te kruipen." In gedachten zag Keating zijn welgedane vriend al „kruipen"' en vond dat het hem niet te best af ging. „Hij verschijnt altijd op onver wachte ogenblikken", vervolgde Barbara. „Een paar nachten ge leden heeft iemand op je vriend Kaye geschoten, en ik vraag me af, of Crale daar ook meer van weet." Dat was nieuws voor Keating. Hij keek belangstellend op. „Geschoten?" herhaalde hij. „Zeker. Mijnheer Kaye zei, dat het geluid afkomstig was van een stoel, die hij omgeworpen had, maar stoelen vallen niet met een luid kna.1, vooral niet op kleedjes, In eik geval was Crale, toen hij voor de dag kwam, geheel ge kleed, en hjj had een revolver in de hand en zijn uitlegging daarvan was niet erg overtui gend." „Wat zei hij dan?" Zij vertelde het hem en zag, dat hij er belang in stelde. „Eerlijk, Sam, ik geloof dat de Stroper niet ver af is", zei ze be zorgd. Haar hand drukte licht op zijn arm en hij trok ze verheugd dich ter naar zich toe. Onbewust had zij, voor de eerste keer, zijn voor naam gebruikt, wat hem de ver loren moed terug gaf. j.Houd je aan die gewoonte" zei hij goedkeurend. „Sam klinkt bijna menselijk, als jij het zegt." The Oonsemptibles, Leo R. Stanley. Wilhelmus. SLUISKIL Christelijke kleuterschool. Donderdagmiddag had in een der lokalen van de Chr. School aan die Kanaalweg de officiële opening plaats van de Christelijke Kleuterschool. In een, met veel bloemen en en kele kleurige slingers, feestelijk versierd lokaal schaarden de tal rijke genodigden zich om de kleu terklas. De voorzitter, de heer C. H. A. Vermeulen, las Psalm 127 en ging voor in gebed. Hierna heette hij de aanwezigen hartelijk welkom, in Bet bijzonder de bur gemeester, de raadsleden Oolsen en De Waal van de gemeente Tbrneuzen en mej. Herrebout, hoofd der Chr. Kleuterschool te Hoek. In zijn openingstoespraak herinnerde spreker eraan, dat dit wejrk tenvolle in dienst dient te staan van de Christus, die gezegd hfeeft: „'Laat de kinderkens tot Mij komen". Hierna werd Gezang 94 gezongen. Als eerste spreker nam hierop de burgemeester het woord en hij bracht d'e hartelijke geluk wensen van B. en W. van Ter- neuzen over en legde er in zqn persoonlijk woord de nadruk op, dat hij zich gelukkig achtte, dat voor de Christelijke opvoeding van de jeugd thans ook een Chr. Kleuterschool alhier is gesticht. De heer Colsen sprak zijn waar dering uit voor die keurige inrich ting van het lokaal, met zijn mooie stoeltjes en tafeltjes. Als voorstander van een prin cipiële school liet hierna die heer De Waal waarderende woorden horen. Het hoofd der Chr. Schooi, de heer Van den Hengel, sprak har telijke woorden tot de onderwij zeres, mej. C. Vermeulen. De heer Breur sloot dit officiële gedeelte met dankgebed en nodig de de aanwezigen uit tot het ver der hijwonen van de les, dat ge zien kon worden als openbare les. De kleutertjes werden, terwijl zij met boetseerklei werkten, op li monade getracteerd en een van de aanwezigen schonk iedere peu ter een reep chocolade. Na het zingen van enkele vro lijke kinderversjes sloot hfct hoofd der Chr. School deze feestelijke middag. Vóór het naar huis gaan, ontving ieder kind nog een zakje versnaperingen. Contactavond' Voor de contactavond, op Vrij dag belegd in de bovenzaal van café Faas bestond vrij veel be langstelling. De voorl. voorzitter heette de aanwezigen welkom en zegde dank aan allen, die op eni gerlei wijze hun medewerking hadden verleend tot het welslagen van de gedurende de kermisdagen gehouden koers voor beginnelin-- gen en de twee volkskoersen. Hij zei voorts verheugd te zijn, dat zovele jeugdige medewerkers aan wezig waren, daar wij ouderen ons straks toch moeten terug trekken om het veld vrij te laten voor d'e jeugd. Hierna deed hij verantwoording van de kasgelden, die dank zij het voorzichtige be leid, een gunstig saldo aantoon den. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel tot oprichting van een sportclub, waarvoor alle aan wezigen zich als lid opgaven. In overweging werd genomen het stichten van een spaarfonds, voor het maken van- reisjes naar sport gebeurtenissen- De bespreking over de te houden volgende koers had nog geen definitief resultaat. Het resultaat van de gehouden stemming voor het bestuur van de sportclub was als volgt: de he ren Fr. Freyser, M. Buysse, A. de Pauw, W. Faas en Ph. Dhanis werden gekozen en zullen de functies nog onderling verdelen, terwijJ voor de kascontrole wer den toegevoegd de heren Petrus Luycks en Jos. Destombes, SLUIS- Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, is door Burgemeester A. F. J. Aer- noudts tegen I Maart a.s. ont slag gevraagd als Burgemeester dezer gemeente. Hiermede sluit Burgemeester Aernoudts een ambtsperiode van 12 jaar af. De bonnen voor werkkleding H 18 en L 18 zijn tot nader order geldig voor het kopen van werk- keding. De bonnen H 13 tot en met r H 17 en L 13 en L 17 blijven (Wordt vervolgd.) voorlopig geldig. Een Thriller-avond, spannender dan welke film ook, brengt Indra, wiens naam een wonderklank heeft gekregen, omdat niets voor hem verborgen was. Bespreek tijdig Uwe plaatsen om teleurstelling te voorkomen. Plaatsbespreking van 121.30 uur en van 56 uur op de dag der voorstelling aan de zaal. toch naar de bekende Hoeden- en Pettenzaak van NIEUWEBIEPSTRAAT 15 Tevens het beste adres voor: TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2