Regeringsverklaring Britse oorlogsschuld te zwaar? in verband met devaluatie van het Pond Sterling. ij De Nederlandse nitvoer Ex-Koning Peter wil een volksstemming I MAANDAG 19 SEPTEMBER 1949. De rede vanj Sir Stafford Cripps Periodiek verslag van het Secretariaat der R. T. C. Troepenverplaatsingen voor Souverelniteitsoverdracht Stopzetting vrije goudmarkt te Parijs Internationale monetaire fonds keurt devaluatie goed Wallstreet geschokt Franse Regering beraadslaagt Noorse Regering besluit tot devaluatie De reactielte Brussel Koreaanse gevangenen breken uit Nederlands Motorschip gezonken Bankkringen over de Sterling devaluatie De strijd in China Waarschuwing aan Tito? Noorse vrachtboot door Noord-Koreanen beschoten Verklaring van Reimann ijk bezoek aan i gaai niet door kingen te Namen I Gustaaf van eden ziek I I I Frankering bij Abonnement: Temcuzen WEERSVERWACHTING- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maan dagochtend tot avond. Veel bewolking. Over het algemeen veel be wolking met later in het Zui den van het land enige regen. Zw. tot matige wind hoofd zakelijk tussen Oost en West. Weinig verandering in tem peratuur. 5e Jaargang No- 1221 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Te rneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs: per mm io ct.; minimum per advertentie f 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: B regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermeiülng onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. MAANSTANDEN, i Maan Naar aanleiding van de mededeling, door de Britse Kanselier van de Schatkist, Sir Stafford Cripps, Zondagavond per radio gedaan inzake de devaluatie van het pond sterling, wordt bekend gemaakt, dat de Nederlandse Regering zich hierdoor genood zaakt ziet een zelfde of soortgelijke stap te overwegen. De beslissing van de Regering hieromtrent zal zo spoedig mo gelijk worden medegedeeld. In aansluiting hieraan maakt de Nederlandse Bank bekend, dat zij de op grond van artikel 4 van het Deviezenbesluit 1945 vastgestelde wisselkoersen met ingang van heden, 19 Septem ber 1949, alle heeft ingetrokken. Aan- en verkoop van buiten landse vorderingen, buitenlandse geldswaardige papieren als in artikel 5 van het deviezenbesluit 1945 omschreven, is dientenge volge tot nader order niet toege staan. Voor dringende door de deviezenbanken te beoordelen gevallen kan voor het reisver keer en voor de betaling van do cumenten hiervan worden afge weken, waarbij de definitieve verrekening in guldens pas mag plaats vinden, zodra nieuwe wis selkoersen door de Nederland- sche Bank zijn vastgesteld. Voorts heeft de Minister van Financiën krachtens artikel 2 van de Beurswet 1914 bepaald, dat de Beurzen voor de geld- en fondsenhandel op Maandag 19 en Dinsdag 20 September geslo ten zullen zijn en dat die dagen voor geldleningen, als bedoeld in Afdeling V der Beursvoor- schriften, niet als werkdagen zullen worden beschouwd. Het Bestuur van de Vereniging voor de Effectenhandel (Be drijfsgroep Effectenhandel) zal, in verband hiermede heden aan hare leden mededelen, dat het om redenen van algemeen be lang' den leden der Vereniging op heden (Maandag 19 Septem ber) en Dinsdag 20 September a.s. niet zal zijn toegestaan: a. hun bemiddeling te verle nen voor de aankoop of verkoop van effecten; b. Voor eigen of anderer re kening effecten te kopen of te vérkopen. Daar volgens de beschikking Beursverkeer 1947 aan- en ver koop van effecten zonder tus senkomst van een lid der Ver eniging verboden is, is door dit samenstel van maatregelen elke Ïandel in effecten voor twee agen opgeschort. Zondagavond maakte de Brit se Minister van Financiën, Sir Stafford Cripps, in zijn aange kondigde radiorede bekend, dat Engeland 't pond sterling heeft gedevalueerd van 4.03 dollar per pond tot 2.8 dollar per pond. Hij deelde' mede dat de Londense beurs en banken Maandag geslo ten zijn, doch dat de „Trustee Savings Bank" en de postspaar banken geopend zouden blijven. De Regering heeft reeds aan gekondigd dat zij niet voorne mens is de voedselsubsidies te verhogen en de prijs voor het brood van 4,5 penny zal tot 6 pence worden verhoogd, binnen ongeveer 14 dagen! Cripps wees erop dat de des kundigen verwachten dat het onmiddellijke gevolg van de de valuatie van het pond zal zijn, dat Britse goederen aantrekke lijker worden op de dollarmark- ten, terwijl de dollargoederen duurder zullen worden. De wij ziging in de wisselkoers heeft geen betrekking op de binnen landse waarden van het pond sterling. De prijzen in de Engel se winkels zullen in de meeste gevallen dezelfde blijven, daar de binnenlandse waarde van het pond niet is veranderd, hetgeen evenmin het geval is met de waarde van de spaargelden. Zaterdagmorgen verscheen 't tweede periodieke verslag van 't secretariaat generaal der R.T.C., dat een overzicht geeft van de werkzaamheden van 7 tot en met 16 September. In een algemene inleiding wordt opgemerkt, dat er in te genstelling tot persberichten geen „deadlock" is ontstaan en partijen evenmin staan voor on overwinnelijke moeilijkheden. De centrale commissie is in de verslagperiode tweemaal bijeen geweest en behandelde voorna melijk 't vraagstuk van de min derheden en de „waardevolle be langen". „Het is verheugend te kunnen constateren, dat met betrekking tot de minderheden een practi- sche oplossing is gevonden te meer waar deze werd bereikt met algemene instemming en in een geest van samenwerking. De behandeling van de „gewichtige belangen" is nog niet beëindigd", aldus merkt het rapport op. Vervolgens wordt een over- zich gegeven van de werkzaam heden in de afzonderlijke com missies. Van bevoegde Nederlandse mi litaire zijde heeft men tegenover Aneta verklaard, dat „uiteraard nog tijdens de maanden die aan de overdracht van de souverei- niteit voorafgaan zal dienen te worden gestreefd naar een ver plaatsing van Nederlandse troe pen van zodanige aard, dat bij de overdracht ook in militair op zicht de nodige voorbereidingen zijn getroffen. „Het spreekt van zelf, dat daartoe de nodige maatregelen worden getroffen binnen het raam van de Van RoyenRoem overeenkomst van zeven Mei en de documenten be treffende het staken van de vij andelijkheden van 22 Juni." De militaire wpordvoerder ver klaarde het bovenstaande naar aanleiding van een bericht van Reuter uit Batavia dat zegt, dat de residenties Solo, Banjumas en Pekalongan binnen enkele dagen door de Nederlandse troepen zullen worden verlaten. INTERVIEW MET MINISTER LIEFTINCK In een interview heeft minister Lieftinck als zijn mening te kennen gegeven, (kal verlichting van de Blitse oorlogsschuld een van de eerste stappen diende te zijn naar convertabiliteit van de valuta's, zo berieht Aneta. Het k ern-probleem van de huidige toe stand der wereld-economie, aldus de minister, is de behoefte aan vrije omwissel baarheid van sterling en dollar. Dit kon niet In eens worden opgelost, maar lnoest stap voor stap gebeuren. De iast van de oorlogsschuld diende van de Britse staatshuishouding te worden afgenomen- De ervaring in vorige oorlogen had ge gierd, dat oorlogsschulden bijna nooit kunnen worden afgelost- De schuld zou b.v. worden verlicht als de Dominions hun vorde ringen over een langere periode uitstrekken of wanneer de Ver. Staten bereid gevonden werden een deel van de Britse verplich tingen over te nemen. Als tweede zeer belangrijke stap in dezelfde richtfing noemde Prof. Lieftinck een gezamenlijke actie van de Ver. Staten en En geland om de productiviteit en de koopkracht van de Oost-tAziati- sche landen te vergroten. Dit zou de Europese landen in staat stel len op grote schaal naar Oost- Azië te exporteren. Op hun beurt zouden de Oost-Aziatische landen meer dan voorheen naar de dol- largebieden kunnen exporteren. Op deze wijze zou de onmisbare driehoekshandel tussen West- Europa, Oost-Azië en het Weste lijk halfrond 'kunnen worden her-, steld. Zelfs al slaagden de landen er in evenwicht te brengen in de totale betalingsbalans, dan zou er toch in sommige landen een overschot en in andere een tekort aan dollars blijven bestaan. Het was daarom van essentieel belang dat een methode werd gevonden om overschotten algemeen be schikbaar te maken en dit, aldus de Minister, brengt ons weer op de behoefte aan omwisselbaar- heid. Prof. Lieftinck illustreerde dit wereldprobleem door te wijzen op de toestand in de Beneluxlanden. Hij herinnerde er aan, dat Neder land altijd een nadelig saldo met België en Luxemburg had. Voor de laatste oorlog gaf dit nimmer aanleiding tot bezorgdheid omdat Nederland met andere landen voordelige saldi had, die het te kort konden dekken. Thans kon het overschot in sterling, als ge volg van de Nederlandse handel met anderê landen dan België en Luxemburg, niet worden gebruikt om laatstgenoemde landen te be talen, omdat zij zelf al genoeg ponden hebben. Dit bewees vol gens de Minister, dat de gehele kwestie kan worden terugge bracht tot de omwisselbaarheid van ponden In dollars. Als men het eens zou kunnen worden over de wijze om de om wisselbaarheid tot stand te bren gen en dan alleen zou even tueel moeten worden overwogen of het als laatste stap nodig zou zijn het pond' te devaluëren. Het zou dan nog mogelijk zijn, dat devaluatie niet nodig was. De Franse Regering heeft me degedeeld dat tot nader aankon diging de vrije goudmarkt zal zijn stopgezet. Het Internationale Monetaire Fonds heeft Zondag bekend ge maakt dat het zijn medewerking heeft verleend tot de devaluatie van het Britse pond sterling, het Zuidafrikaanse pond, de Noorse kroon, de Indische roepij, de Deense kroon en het Australi sche pond. De mededeling dienaangaande werd gedaan door Camille Gutt, president van het Internationale Monetaire Fonds. De nieuwe no teringen waren: India 21 dollar cents per roepij, Noorwegen 7.14286 kronen per dollar, Aus tralië 2.24 dollar per pond, Zuid- Afrika 2.8 dollar per pond en Denemarken 6.90714 kronen voor een dollar. Wallstreet was Zondagavond geschokt, toen de nieuwe koers van het pond sterling bekend werd. De nieuwe omrekenings koers van het pond sterling ten aanzien van de dollar werd aan zienlijk lager geacht dan door de banken en door industriëlen was verwacht. Vanwege het kantoor van de Minister-President Queille werd Zondagavond bekendgemaakt dat de Franse Regering beraad slaagt over het door haar, met betrekking tot de bekendge maakte devaluatie van het Brit se pond sterling, in te nemen standpunt. De Franse Regering kan eerst een beslissing nemen, wanneer zij op de hoogte is van alle feiten. De Franse Regering komt he den bijeen ter verdere bespre king van de monetaire situatie. Verder besloten nog tot deva luatie de Regeringen van Egyp te, Israël en Ierland, terwijl eco nomische deskundigen in Tsje- cho-Slowakije verklaarden, dat ook de Oost-Europese landen gedwongen zullen worden hun valuta's te herzien. Te 21 uur verklaarde men op het Kabinet van de Belgische Eerste Minister dat de koerswij ziging van het pond sterling de Belgische Regering in genendele heeft verrast, aangezien zij se dert Zaterdag te 11 uur op de hoogte was gebracht van de ko mende devaluatie in Groot-Brit- tannië. De Belgische Regering, zo verklaart men verder, volgt de toestand met kalmte. De Kabi netsraad is niet bijeengeroepen, zoals in de andere landen die het voorbeeld van Groot-Brit- tannië volgen. Naar Reuter nog uit Brussel seint, verklaarde een autoriteit die in nauw contact staat met de Belgische Minister-President te genover Reuter: „Ik denk niet, dat er sprake zal zijn van deva luatie van de Belgische frank" Ten aanzien van de onlangs door Nederland aangekondigde maatregelen om de Nederlandse uitvoer naar de Ver. Staten te vergroten, zei minister Lieftinck dat de regering een prikkel wilde scheppen om de Nederland se zakenlieden, die tot dusver bij uitvoer naar het sterlingge- bied een grotere winst in gul" dens maakten, te bewegen naar het dollargebied over te schake len. Behalve dat aan exporteurs zou worden toegestaan tien pro" cent van hun dollaromzet te be houden, overwoog de Regering het verlenen van een speciale compensatie ter dekking van de extra kosten bij export naar de Ver. Staten. De minister hoopte, dat deze tegemoetkomingen de uitvoer naar de V.S. niet alleen in aan zienlijke mate zouden vergroten, maar ook tot gevolg zou hebben, dat meer soorten goederen zou den worden geëxporteerd, b-v- be halve de traditionele bloembol len en kaas ook fijne textielgoe" deren, porcelein en andere pro ducten van goed Nederlands vakmanschap- Ook de Noorse Regering heeft besloten tot devaluatie van haar munteenheid. De Zweedse Rege ring heeft besloten alle Zweedse betalingen naar het buitenland voorlopig op te schorten; een zelfde maatregel zal door Frank rijk worden toegepast. Negentig Koreaanse communis ten en andere gevangenen zijn Zaterdag gedood bij een poging om uit de gevangenis van Mokpo, een haven in het Zuid-Westen van Korea, te ontsnappen. Ook vijf leden van het gevan genispersoneel verloren het leven, aldus deelde de minister van bin nenlandse zaken van Zuid-Korea mee. 60 van de 408 gevangenen, die uitbraken, werden weer ge arresteerd. De 1.500 personen, die in de ge vangenis van Mokpo zijn opgeslo ten zijn voornamelijk guerilla- strijders, die werden gevangen ge nomen tijdens de communistische opstand in Maart j.l. op het ei land Tsjejoe voor de Zuid-Kore- aanse kust. Naar Lloyd's uit Londen meldt, i is het Nederlandse motorschip „Pinguin" (197 ton), dat op weg was van Antwerpen naar Stock holm, bij Kiel tegen het wrak van een lichtschip gevaren en binnen tien minuten gezonken. Alle leden der bemanning op één na, werden gered. Hoogspanning heerste er Zon dagavond in de kringen der be trokkenen bij het bank en ef fectenbedrijf te Amsterdam na dat bekend geworden was, dat Sir Stafford Cripps een belang rijke verklaring voor de radio ging afleggen. Men vroeg zich af of, in weer wil van alle geruststellende ver zekeringen en tegenspraken, de Engelse Minister van Financiën, die zich tot dusver sterk tegen een muntcorrectie had uitge sproken, wellicht toch de lang besproken devaluatie zou aan kondigen. Zijn mededeling ener waarde vermindering van 4.03 tot 2.80 dollar in het pond sterling, dus met circa dertig procent, liet niet na enige verbazing te ver wekken, aangezien men een ver laging tot 3 dollar wel als het laagste niveau had beschouwd. De volgende vraag die men stelde, was uiteraard: zal de Ne derlandse gulden het voorbeeld van het pond walgen? Het com muniqué van de Regering, dat later in de avond per radio werd verspreid, gaf hierop het ant woord: de Nederlandse Regering zag zich genoodzaakt eenzelfde of soortgelijke stap te overwe gen. Met belangstelling wacht men nu de beslissing van de Re gering af. Zolang deze niet be kend is, kan men in bankkringen te Amsterdam moeilijk zich een oordeel over de reactie der waar devermindering van de Engelse valuta vormen. Commentaren konden dan ook nog niet gege ven worden. Vele betrokkenen helden over tot de mening, dat de gulden met eenzelfde percen tage als het pond zou worden gedevalueerd. Anderzijds was men van mening, dat de gulden niet zo drastisch verlaagd be hoeft te worden als het pond- sterling. Dat de Deense kroon wel terstond zich bij de sterling- devaluatie heeft aangesloten, bracht men in verband met de grote export van Denemarken naar Engeland. Van bijzonder belang acht men uiteraard ook de terugslag op de Indonesische gulden. Volgens te Hongkong binnen gekomen Chinese berichten heb ben communistische strijdkrach ten onder bevel van Generaal Tsjen Yi het eiland Pingtan ver overd, dat 70 km ten Z.O. van Foetsjou, de hoofdstad van Foe- kien, ligt. De communisten zou den in een duizendtal kleine vaartuigen naar het eiland zijn overgestoken. Het bezit van het eiland verschaft de communis ten een nieuwe basis voor opera ties tegen het nationalistische bolwerk Formosa. In onbevestig de Chinese berichten wordt ge zegd, dat de communisten bin nengedrongen zijn in Tsjang- tsjou. Deze stad ligt 30 km ten Westen van Amoy en het verlies er van zou voor de nationalisten betekenen, dat alle verbindin gen te land met Amoy zijn af gesneden. In 'n exclusief onderhoud met het Franse blad Combat heeft ex-Koning Peter van Joego-Sla- vië verklaard: „Er zijn geen be ginselkwesties meer die mij van Tito zouden scheiden, mits mij voldoende democratische waar borgen werden geboden". Naar aanleiding van de laat ste gebeurtenissen zeide Peter: „Ongetwijfeld verandert er iets in het internationale beleid van Joego-Slavië, doch dat wil niet zeggen dat het regiem is veran derd. Het regiem van Tito is tot ondergang gedoemd, indien het geen rekening houdt met vriendschappelijke betrekkingen met het Westen. Bovendien is 'n Joegoslavisch herstel niet moge lijk zonder de hulp van Joego slavische vakmensen en intellec- tuëlen, die nu in ballingschap leven. Er kan echter geen over eenkomst tussen Tito en mij zijn zonder verandering in de poli tieke toestanden in Joego-Slavië. Indien echter het Joegoslavische volk zich door 'n volksstemming onder internationaal toezicht vrijelijk zou mogen uitspreken over het regiem dat het verkiest en er voldoende waarborgen zou den zijn, zullen er tussen Tito en mij geen onoverkomelijke hin derpalen meer bestaan". De ex-Koning zeide onder de mocratische waarborgen te ver staan: het recht van alle demo craten, de Joegoslavische com munisten inbegrepen, op de plaats die hun toekomt, en het recht op de grootst mogelijke vrijheid van meningsuiting en actie Peter geloofde niet, dat Tito op zulk een volksstemming zou ingaan. „Persoonlijk heb ik het grootste vertrouwen in zulk een stemming. Afwijzing van Tito betekent, dat hij de volksuit spraak vreest, die bovendien de vrije wereld zou bewijzen, dat zijn bewind slechts op geweld en terreur steunt. Tito is minder de leider van een staat dan die van een partij, welke in geen geval de meerderheid van het Joego slavische volk vertegenwoor digt". Volgens de „Daily Graphic" heeft het Kremlin aan maarschalk Tito doen weten, dat hij zijn „vergissingen" openlijk zal moe ten 'bekennen -wanneer hij zich wil handhaven. Tito zou deze „uitnodiging" van de hand gewezen hebben, al dus het bericht van Edouard E. Sinclair. De boodschap van het Kremlin zou aan Tito overge bracht zijn door het Bulgaarse politiebureaulid Damyanof, die tweemaal bij de maarschalk ge weest zou zijn, namelijk eerst op het eiland Brioni en daarna,, in heb begin van deze maand, te Belgrado. Tito zou aan Damya nof gezegd hebben, dat hij een verzoening met de Sowjet-Unie zou toejuichen doch niet ten koste van zichzelf. Het eerste resultaat van deze onderhandelingen achter de schermen zou Tito's onlangs in het openhaar gedaan beroep ter beëindiging van de vete tus sen de twee „Communistische volkeren" geweest zijn. De 5.614 metende Noorse vracht boot „Helgoy" is Donderdag door kustbatterijen in Noord-Korea beschoten, zo werd Zaterdag ver nomen. Het schip werd op de brug en aan het roer getroffen. Alle scheepspapieren zijn verlo ren gegaan. Ernstige persoonlij ke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Na de beschieting verzocht het schip om hulp van de Amerikaanse marine. De „Helgoy" was met een la ding steenkool op weg van Scaha- lin naar een Koreaanse haven. De agent van de scheepvaartmrj. te Yokohama heeft de kapitein geadviseerd koers te zetten naar Saseho, een Amerikaanse marine basis in Japan. Max Reimann, de communisti sche leider dn de Westelijke zones van Duitsland, heeft in een voor bereide verklaring gezegd, dat hij zijn zoon Joseph, die uit de Sowjet-zone is gevlucht, sedert 1930, toen deze drie jaar was, niet heeft gezien. „Ik kan niet begrijpen", aldus Reimann, „jhoe men kan trachten een politieke kwestie van deze vlucht te maken en zelfs deze zaak te gebruiken tegen de communistische partij en tegen mij, haar voorzitter''. Hij verklaarde, dat kort nadat hij zijn zoon voor het laatst had ge zien, de jongen „geheel onder de invloed van de Nazi-opvoeding, de Hitler-jugend en de militaire opvoeding" was gekomen. „Ik vind het een schande een derge lijke zaak in de politieke strijd te gebruiken, daar het bekend is, dat wegens mijn strijd tegen Hit- Ier en de lange periode, die ik in de gevangenis heb doorgebracht, ik in het geheel geen invloed op de ontwikkeling van mijn kind had", zo verklaarde Reimann. Ond. 18.42 18.40 18.38 18.35 18.33 18.31 18.28 18.26 18.24 18.21 Ond. 4.30 6.02 7.34 9.08 10.42 12.16 13.44 14.59 15.55 16.34 Ond. 18.34 18.46 18.59 19.13 19.31 19.55 20.30 21.20 22.25 23.40 k, dat de Koningin a-s. Donderdag aan zouden brengen, or wegens de omge- an Z- K- H- Prins aele besprekingen te >n de leiders van de ties ter ronde tafel- ïebben de standpun- nzien van de Neder- sische Unie nader tot acht, zo verklaarden waarnemers tegen- >eciale correspondent P. er de aandacht op, ig van de voorlopige interne vergaderin- schillende delegaties plaats vinden. De Republikeinse dele- zich hierover nog i de Nederlandse de- ichts bekend, dat zij meer bijeen is ge- lelegaties hun stand- mover de voorlopige ran Namen nog niet lid is elke veronder- aanzien van de in- "esultaten nog prea- imemers geven eeh- dat gezien hetgeen weken van de Unie- en de meningsver- romtrent is bekend se resultaten het ka- van de Unie betref- ruk bestaat, aldus de -respondent van het de delegatieleiders iet elkaar eens zijn, kunnen worden ge- le standpunten in dit elkaar te verzoenen te veel vast te hou- voren gedefinieerde :h in plaats daarvan een gemeenschappe- vaarop de samenwer- Nederland en Indone- mschappelijk verband an worden verwezen- ring hiervan zal na- geschieden door de Het experiment om te gaan werd alge- igd geacht en zou nedegedeeld mogelijk jevallen worden her- holm is bekend ge- Koning Gustaaf van bronchitis en aan ai de lijdt. De genees- e Koning verklaarde n koorts heeft en dat van zijn hart geen seft tot ongerustheid. Justaaf zal niet in el te nemen aan een iden, die Dinsdag zou ouden en waaraan derik en Prins Axel arken en ex-koning a Roemenië zouden ft met name de over- rol gespeeld, dat de jwakkeren onder ons inderhedd zij, die op inkomens zijn aan- in een verzwakking waarde het meest te. De geldsanering en maken van het 'oud- eheel in het kader mig beleid. Ware het Ie oplossing van het de voorgrond getre- fsibalansprobleem de erciste, die ik heb I, dan zou ik mij m afgevraagd of ik irdelijkheid voor een devaluatie zou kun- ging, dat zonder de ons land al eerder zou zijn geweest ige stappen te on- de zekerheid, dat 1-hulp een aflopend tagt, maken het mlj~ gemakkelijker de Bit, waarvoor wij gesteld, te aanvaar- Duitsland het belang van beide landen en tevens van een gezonde Europese economie. iZwaar is de druk, die nog steeds op de volkeren van Neder land en Indonesië rust als gevolg van het uitblijven van definitieve overeenstemming ove een nieuwe rechtsorde. Smartelijk zijn in liet venmgseweg. Deze werd afgereden tot de Stadhouderslaan, die daarna ge volgd werd. Vooral op de hoek van de Scheveningseweg en de Stadhouderslaan was de belang stelling groot. Vriendelijk groe tend reed Koningin Juliana langs de onafzienbare rijen men sen die Haar op deze dag hun (junana zacn meirrp even xaier met Haar kinderen vertoonde, kende het enthousiasme van het publiek geen grenzen meer. Men verbrak de politiecordons om vlak vóór het Paleis de Vorstin een „Oranje Boven" en een „Lang zal Zij leven" toe te zin gen. Vriendelijk dankend voor de ■jurnj errv i»K7vti3V jl' uillpltWCV'1 Uu fr. 11.50, hetgeen dezelfde koers is als afgelopen Vrijdag, dus voor de devaluatie van het Eingelse pond. Men ziet hierin een aan- wijziging, dat ook de Zwitserse Franc zal devaluëren. Naar wordt vernomen onder houden de Nederlandse en Bels' lanen toï-i 1 'tei en ui iiuge iiraw meue is geuiena (re koers van de gulden op een zoda nig peil te fixeren., dat het zonder bezwaar actief kan deelnemen aan de bevrijding van het han- dels-betalingsverkeer, met name tussen de West-Kuropese landen, van Je vele bindingren en belem meringen waaraan dit verkeer de laatste jaren onderworpen is _ge- iner vervui, neu ik er dij voortdu ring ernstig naar gestreefd de waarde van de gulden te herstel len en te versterken, niet op grond van een absolute eerbied voor een onveranderlijke pariteit, maar op de basis van de overtuiging, dat de soc.ale en economische helan- van ens volk met ene tkoop- ng van West-Europa et de welvaartstoe- 'er. Staten, moest te orden gerealiseerd, te in de ons omrin- maken het aanvaar- n door Nederland onvermijdelijkheid, die dit kan hebben enlandse inkomens- bbeu de volle aan- regering. Slechts in nwerking met de i.al en met de maat- ^rganisaties, de daar- ïerking komen, zal k op bevredigende worden opgelost, hierin gezamenlijk Ie nieuw ingetreden etwijfeld ook pers et feit, dat zovele nenlijk en eenparig X van hun geldeen- r de dollar wijzigen, ds de strekking de deze devaluatiegolf matigen, anderzijds baant het de weg tot een verruiming van de wereldhandel, waarvan de wel vaart van Nederland in zo sterke mate afhankelijk is, en tot nau wer internationale samenwerking op economisch gebied. Lk spreek de hoop uit, dat deze gunstige mogelijkheden in. een rustige nationale en in! '-rrnit.m-

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1