Minister Stikker te New York aangekomen Kerk en Staat in Tsjecho-Slowakije De verkiezing van de West Duitse President De Italiaanse Zeeliedenstakihg i beperking van electriciteitsverbruik tijdens de spitsuren DINSDAG 13 SEPTEMBER 1949. 5e Jaargang No- 1216 •rsehijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d, Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs: per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 6 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Den Doolaard over de Dollarcrisis Actie tegen de ,,Darul Islam" Receptie in Paleis Noordeinde Belgische Minister-President over de Benelux OOK IN DE A. S. WINTER Gebruikt per dag wat emmers water minder, De drinkwatervoorziening ondervindt dan geen hinder! Gibraltar basis R. A. F. lie van de; telux ue van het der R.T.C. ê|e bespre- n de V.S. eklngen te lington ikker over de irerisis Frankering Dij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Nog riazomervveer. Droog weer met over het alge» meen weinig bewolking. Matige, in het Noorden overdag krach tige wind uit Oostel. richtingen. Dezelfde of iets lagere tempe raturen dan gisteren. DE VRIJE De Nederlandse Minister van Buitenlandse Zaken, Mr. D. U. Stikker, die gisterenochtend met de „Queen Mary" te New-York is aangekomen, heeft aan de pers het volgende medegedeeld: licht het belangrijkste voor de ge hele wereld en zeker voor het Ver re Oosten. Het stormcentrum ligt volgens mij niet in Europa, doch in het Verre Oosten, politiek en econo- „Er zijn ditmaal 3 redenen voor misch. Politiek gesproken bewe mijn bezoek aan de Ver. Staten gen wij ons, voorzover Nederland op dit ogenblik1. Op 17 September beginnen de besprekingen over de praotische tenuitvoerlegging van het Atlantisch pact en op 20 Sept. vangt de algemene vergadering der V. N. aan, doch reeds enige dagen trekt het vraagstuk van dollar en pond sterling de aan dacht van alle politici. Mijn land zal niet in deze discussies treden, doch dit probleem is thans wei- A. den Doolaard, die enkele we ken in de Ver. Staten heeft door gebracht, publiceert in de „New. York Herald Tribune" een artikel onder het opschrift: „Zullen wij Engeland ais bondgenoot verlie zen?". Hjj tracht daarin een op lossing voor de dollarcrisis te geven, en wijst er op, dat de Brit se eilanden niet meer dan de helft van hun voedselbehoeften zelf kunnen leveren. Na de eer ste wereldoorlog, zo vervolgt hij, voerde Engeland meer uit Ame rika in, dan het daarheen kon verkopen, zodat er toen een dol lartekort zou zijn ontstaan, wan» neer Groot-Brittannië niet zijn rijke koloniën en de van dit land afhankelijke gebieden over de ge hele aarde had gehad. Den Doolaard zegt verder, dat een koude oorlog niet goedkoop gevoerd kan worden en aangezien de leiders achter het ijzeren gordijn onverzoenlijk blijven, moet de koude oorlog onder de ogen worden gezien en moet Amerika bereid zijn de bondge noten nog geruime tjjd met ach tereenvolgende huplverlening in de trant van het plan.Marshall te steunen. Anders is het voor mij zeker, dat Groot-Brittannië en het overige deel van West- Europa af zullen glijden naar de Sovjet-sfeer om redenen, die niets te maken hebben met ideologie, maar alles met de behoefte aan het dagelijks brood. Volgens een rapport van de Ne derlandse autoriteiten hebben er in de laatstverlopen 4 dagen bit» tere gevechten plaats gehad te gen guerillastrijders van de „Da- rul Islam" nabjj Ga rut en Tas- aikmalaja, waarbij volgens op gaaf van Nederlandse zijde de Darul Islam 80 man hebben verlo ren zonder verliezen aan Neder landse zijde. Deze actie volgde op een overval der guerillastrij ders op een Nederlands convooi in de vorige week en vormt een onderdeel van een algemene zui veringsactie in deze streek, welke plaats heeft in samenwerking met Republikeinse strijdkrachten. Uit Republikeinse legerkringen wordt vernomen, dat ongeveer 8000 guerillastrijders van de „Darul Islam", die zich niets aantrek ken van de order tot het staken der vijandelijkheden, in West Ja va zowel Republikeinse troepen als Nederlandse convooien aan vallen. betreft, niettegenstaande er grote moeilijkheden zijn, op de ronde tafelconferentie in de richtingen waarin met goede wil van weers kanten een oplossing kan worden gevonden. Doch welke besluiten ook bereikt zullen worden, zij kunnen niet van blijvende waarde zijn, indien er geen gezonde basis bestaat voor de economie van In donesië. De monetaire en eco nomische toestand daar is veel ernstiger dan de meesten zich be wust zijn. En daar Indonesië een van de voornaamste producenten van rubber, tin, copra en olie is, is 't van essentieel belang voor de oplossing van 't dollar-sterling- vraagstuk, dat Indonesië zo spoe dig mogelijk wordt geholpen, op dat het kan terugkeren niet al leen tot politieke stabiliteit, maar vooral tot gezonde monetaire en economische beginselen. Dit zal slechts mogelijk zijn door de gezamenlijke krachtsinspan ning van alle vrijheidlievende lan den, die vreedzame ontwikkeling in het Verre Oosten ter harte gaat. Mijn land levert zijn bijdra ge", aldus de Minister. Minister Stikker werd bij zijn aankomst verwelkomd door de consul-generaal, W. Cnoop Koop- mans, met wie hij gisteren de lunch gebruikte. Minister Stikker heeft gisteren de diverse Nederlandse regerings- bueaux in New-Yorlc bezocht, vandaag zal hij naar Washington vertrekken. Minister Stikker zei- de, dat hij minstens veertien da gen in Amerika zal blijven, aan gezien hij in ieder geval geduren de een week de vergaderingen van de assemblee der Verenigde Naties zal bijwonen. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden hebben gisteren in het Paleis Noordeinde de gedelegeerden ter R.T.C. tij dens een receptie ontvangen. Aanwezig waren de voorzitter der R.T.C., de Minister-President Dr. W. Drees, de voorzitter der delegatie der Republiek, de voor zitter der delegatie van het B. F. O., de voorzitter der Nederlandse delegatie, leden en adviseurs van de Republikeinse- en B.F.O.-dele- gaties, leden der Nederlandse de legatie, de leden der voorlopige federale regering, die als advi seurs der Nederlandse delegatie optreden, de leden en de secreta ris der U.N.C.I., de waarnemers van de Nederlandse Antillen ter R.T.C., de secretaris-generaal en de adjunct-secretarissen der R.T.C. Nadat de Koningin en de Prins alle aanwezigen hadden begroet, onderhielden Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid zich geruime tijd met Minister-Presi dent Dr. Drees, met leidende fi guren uit de verschillende delega ties en met de leden der Unci. De Nederlandse Ministers en verschillende der Indonesische gasten waren door hun echtge noten begeleid. In kringen van de Diocees van Olomouc wordt verklaard, dat de Tsjeeho-Slowaakse autoriteiten de Moravische -Aartsbis schop, Dr. Josef Matocha, met politiemaatregelen hebben om ringd. Matodha is de op één na hoogste R. K.-ambtsdrager in het land. De Belgische eerste minister, de heer Eyskens, heeft in een ver» klaring aan een fiinancieel blad o.m. medegedeeld, dat wat de Benelux betreft, van beide kan ten de oprechte wens bestaat om te slagen, doch dat iedereen moet erkennen dat de verwezenlijking hiervan nog onderworpen is aan een verbetering van de betalings balans van Nederland. Voorts heeft de eerste minister gezegd, dat de Belgische regering alles in het werk zal stellen om de op richting van nieuwe industrieën in het land te bevorderen, voor namelijk in de streken, die door een voortdurende werkloosheid getroffen zouden kunnen worden. DE EI ,ETRICTTEÏTSBEDRLJVEN NOG NIET AANGEPAST AAN HET GESTEGEN VERBRUIK. Terwijl het productie-apparaat van de electriciteitsbedrijven nog niet aan de sterk gestegen vraag kon worden aangepast, beweegt het electriciteitsverbruik zich nog steeds in stijgende lijn. Daarom, zo deelt het Departement van Economische Zaken mee, zullen in November, December en Januari a.s. wederom maatregelen dienen te wonden genomen ter beperking van het electriciteitsverbruik tijdens dei z.g. spitsuren. Dit zijn de uren, waarin de grootste vraag optreedt tengevolge van het samenvallen van de ndustnele bedrijvigheid en het gebruik van electriciteit voor ver lichting in de huishouding, in winkels, kantoren enz. Deze spits uren vallen van Maandag- t/m Vrijdagsmorgens tussen 7 en 9 uur gens van 7*^9 uT* 4 6 'S Zaterda^s tuitend ™r- In verband hiermede heeft de Minister van Economische Zaken dezer dagen een verzoek gericht tot alle grootverbruikers van electrische energie om'de belas ting in de spitsuren zoveel moge. lijk te beperken. Dit zal, wil men productieverlies in de industrie voorkomen, veelal slechts moge lijk zijn door verschuving van de werktijden en verplaatsing van veel energie-vragende werkzaam heden naar uren van lagere be lasting. De Minister heeft voorts een beroep gedaan op alle ver versorganisaties om de dienst regeling zoveel mogelijk aan de eventueel te wijzigen werktijden aan te passen. In de Overheidsgebouwen zal het electriciteitsverbruik tot een minimum worden beperkt. In de Staatscourant van giste ren is bekend gemaakt, dat gedu rende de spitsuren het electrici teitsverbruik voor verlichting en verwarming in electrische treinen en trams tot de helft beperkt dient te worden. Voorts dat reclamever- lichting, ruitenverlichlting vian openbare gebouwen, van Horeca bedrijven en van amusementsin richtingen als ook étalageverlich ting, tijdens de spitsuren is ver boden. Etalageverlichting is wel toegestaan aan die winkelbedrij ven, welke een afspraak hebben gemaakt met het electriciteitsbe- drijf om in de spitsuren slechts de helft van de verlichting, zoals die het vorige jaar in bedrijf was, voor winkel en étalage te ontste ken. Deze regeling, die tot stand is gekomen in overleg met de middenstandsorganisaties, is gun stiger dan die van het vorige jaar, daar het thans mogelijk is een deel van de étalageverlichting in bedrrjf.te houden, terwijl toch de nodige bezuiniging op het electri citeitsverbruik tijdens de spits uren wordt bereikt. Van midden standszijde is alle medewerking bij de uitvoering toegezegd. Reeds nu moge er op worden gewezen, aldus het Departement, dat teneinde te voorkomen, dat nog ingrijpender maatregelen worden genomen, de medewerking van iedereen nodig zal zijn. Ook de particuliere verbruikers moeten er rekening mede houden, dat in de maanden November, Decem ber en Januari in de spitsuren de uiterste zuinigheid met electrici- citeit geboden zal zijn. Twee leden van de Veiligheids» politie en een speciale wacht staan bij de deur van zijn Paleis en ondervragen alle bezoekers. De Aartsbisschop is verzocht iemand Van de politie in zijn auto te ne men, waarheen hij ook rijdt. De autoriteiten hebben tegenover hem verklaard, aldus bovenge noemde kringen, dat de maatre gelen getroffen zijn voor zijn eigen veiligheid. Uit de -berich ten valt op te maken, dat Matocha zich in ongeveer dezelfde toe stand bevindt als de Aartsbis schop van Praag, Dr. Josef Be» ran. Alleen is Matocha blijkbaar nog vrij om te gaan waarheen hp wil, zij het dan ook met be waking. Uit andere delen van het Bisdom wordt gemeld, dat meer dan 60 geestelijken de staatssubsidie o-p hun salaris ontzegd is naar aanleiding van het lezen van Herderlijke -brieven. Een Seminarium was door re geringsagenten bezocht, die een onderzoek naar de wijze van do ceren en het houden van gods dienstoefeningen instelden. Berichten uit andere Bisdom» n en wijzen er op, dat de maat regelen van de politie en de vei ligheidsdiensten over het algemeen verzwaard worden. Volgens ker kelijke kringen worden de auto's van geestelijken in het Bisdom Ceske Budejovice geconfisceerd, indien de boeten niet betaald wor den, opgelegd wegens het voor lezen van Herderlijke brieven. Andere geestelijken zouden maan» delijks een som moeten betalen om in het bezit te blijven van hun motorfietsen, die zij in uitgestrek te Parochies nodig hebben. Uit Gottwaldov (het vroegere Zlin) in Oost-iMoravië wordt ge- 'meld, dat tenminste 10 geestelij ken bestraft zijn wegens over tredingen der gewone wetten, de. creten en verordeningen. De vei ligheidsautoriteiten hebben hier bij een 'verordening uit laten gaan volgens welke het opleg gen van deze straffen niet tij dens kerkdiensten bekend mag worden gemaakt, „teneinde geen ondergronde sympathieën te wek ken en geen onwelwillende stem» icing tegen de officiële maatrege len te kweken". In de order wordt gezegd, dat sommige Priesters zulks gedaan hadden. Het bekendmaken van :runinele uitspraken was verbo den en zou uitgelegd worden als een daad, tegen openbare orde, vredje en veiligheid. Verzocht werd de verordening ter kennis brengen van alle kerkelijke bestaand vredesaanbod hebben gedaan. In de afgelopen maand is te Trnava in Slowakije een -bijeen komst van Bisschoppen gehou» den, zulks ter gelegenheid van het wijden van twee nieuwe Bis schoppen; op deze vergadering werd het voorstel geformuleerd. De Bisschoppen hebben de Re gering een memorandum, geda teerd 14 Augustus, doen toeko men, waarin zij verklaren bereid te zijn trouw aan de Senaat te zweren onder de voorwaarden van de bestaande regeling tussen de Staat en het Vaticaan, en onder het beding, dat de Regering haar aanvallen op de Kerk stopzet, Godsdienstvrijheid garandeert en het Pauselijk Gezag in kerkelijke zaken erkent. De bijeenkomst is in het geheim gehouden, omdat geen toestem ming van de regering was ver kregen. De Bisschoppen zeggen in hun memorandum, dat zij in „onbeha gelijke" omstandigheden hebben vergaderd, omdat zij bezorgd wa ren over de „schismatieke" en door de Regering geïnspireerde „Katholieke actie" en verant woordelijk gesteld werden voor de gespannen betrekkingen lussen kerk en staat. Behalve Aartsbisschop Beran en de oude Bisschop Van Hradec Kralove, die de reis naar Slowa kije niet kon ondernemen, waren alle Bisschoppen aanwezig. Beran had medegedeeld, dat hij m zijn paleis te Praag „geïnterneerd" was. Het memorandum bevat de waarschuwing, dat de positie voor de Regering zeer me e'lijk zou worden, als zij wetten zou invoe ren die de Kerk niet kan aan vaarden. Het verlangt ook, dat de Regering de „Katholieke actie" niet langer zal steunen. De Bisschoppen verlangen, zo resumeert men hier het 'memo randum, dat de Regering van een groot deel harer aangekondigde politiek terugkomt. Te Praag is men van mening aldus meldt Reuters correspon dent, dat de aanvaarding door de regering van de in het memoran dum vervatte voorwaarden, een algehele ommekeer in het rege ringsbeleid ten opzichte van de kerk zou brengen. Men acht het daarom niet waarschijnlijk, dat de regering de voorstellen zal aan. vaarden. N.V- Waterleiding Mij- Zeeuws-Vlaanderen". te dienaren. Door een gezaghebbende woord voerder van kerkelijkee zijde is gisteren te Praag verklaard, dat de Tsj echo-Slowaaks e Bisschop pen de staat een uit zeven punten Een Zaterdag in Genua uitgel broken zeeliedenstaking heeft zich tijdens het weekeinde uitgebreid tot Napels, Triëst en Ve netië: De zeelieden wensen hogere gage en verklaren, dat de werkgevers de overeenstemming, welke na een staking van enige tijd geleden was bereikt, niet zijn nagekomen. De leider van het vakverbond, Giuletti, heeft geweigerd, te Ge nua met de minister van scheep» vaart, Saragat, te onderhande len, „omdat gelast was hem niet aan boord van schepen te laten om met de bemanningen te spre ken". Saragat noemde dit een „voor wendsel" en vertrok naar Rome. De onderhandelingen kwamen ge heel tot stilstand. Hjj kenschetste de staking als van politieke aard. Naar men schat zijn in Genua, Nales, Triëst en Venetië thans 4.000 man in staking. In Genua liggen 10 schepen stil, waaronder 7 passagiersschepen. Duizenden passagiers zijn in de verschillen de havens gestrand. Onder meer zou Maandag Toscanini aan boord gaan van de „Atlantic", die te Genua stil ligt. Zaterdagavond verliet de „Pa. eg" in het donker de haven van Genua, op weg naar Marseille, nadat 24 leden der bemanning die weigerden te werken, van boord waren gegaan. De Italiaanse algemene vak bond, die onder communistische leiding staat, heeft gisteren ver- xlaard de thans gaande zeelieden staking te steunen. De „Atlantic", die verscheide ne dagen te Genua heeft stil. gelegen, is heden naar New-York vertrokken, nadat de rederij toe gestemd had in loonsverhoging voor bepaalde categorieën van zeelieden. Aan boord .bevond zich de dirigent Toscanini. De route van het schip is veranderd, zodat men niet in havens moest aanleg gen waar gestaakt wordt. De Duitse federale bijeenkomst is gisterenmiddag geopend voor de verkiezing van de eerste pre sident van de nieuwe West-Duitse republiek. De 402 direct' gekozen afgevaar digden en de 402 indirect gekozen vertegenwoordigers van de elf re geringen der staten zijn onder voorzitterschap van Dr. Erich Koehler, voorzitter van de bonds dag, bijeen in het parlementsge bouw te Bonn, dat overvol was, daar het gebouwd is voor de 402 afgevaardigden van de bondsdag. Koehler opende de vergadering met het citeren van de wetten, die -betrekking hebben op de ver kiezing van de president. Hij leg de er de nadruk op, dat er geen debat zou worden gehouden over de candidaten en dat iedereen bo ven de veertig jaar, die bij de jongste federale verkiezingen had, verkiesbaar was. De drie Westelijke militaire gouverneurs waren niet aanwe zig. Als candidaten werden ge steld: Prof. Theodor Heuss (vrij democraat), Dr. Kurt Schu macher (sociaal-democraat), Ru- dolf Amelunxen van de kleine linkse Katholieke Centrum partij, die minister van sociale zaken in Noordrijnland-Westfalen is. Men ging daarna over tot de stemming. Geen der candidaten voor het presidentschap verkreeg bij de eerste stemming een absolute meerderheid. Onmiddellijk daarop begon de tweede stemming. De cijfers bij de eerste stemming wa ren: Heuss 377, Schumacher 311, Amelunxen 28. Er waren 76 ont houdingen en twee blanco-stem men. Zes stemmen werden uitge bracht op Dr. Schlange-Schoenin- gen, een op Karl Arnold, één op Posef Mueller en een op Alfred Loritz. DE EERSTE PRESIDENT VAN WEST-DUITSEAND. Prof. Theodor Heuss, de eerste President van de West-Duitse Federale Republiek, is een van de weinige mannen, die in de bondsdag, waar de partijstellingen scherp.ge trokken zijn, vrijwel ieders respect genieten. De enige smet, die zelfs zijn bitterste tegenstanders hebben kunnen vinden, is het feit, dat hij in 1933, als liberaal-democratisch lid van de Rijksdag, zijn stem uitbracht voor de volmachtwet die Hitier aan de macht bracht. In 1932 daarentegen had hij een boek gepubliceerd, „De weg van Hitier", dat hem de haat van de dictator op de hals haalde. In 1933 werden dit en andere boeken van zijn hand door de nationaal- socialisten veroordeeld en ver brand; hij zelf werd van alle offi ciële functies ontheven. Hij werd nerhaaldelijk door de Gestapo ondervraagd, maar nooit gear resteerd. Gedurende de laatste verkie. zingscampagne verwierf de 65- jarige Heuss, die door sommige van zijn tegenstanders „een demo cratische Hindenburg" wordt ge noemd, aanzien, doordat hij de enige partijleider was, die zijn redevoeringen niet doorspekte met een luidruchtig nationalisme. De President pleegt precies te 7 uur op te staan en gaat zelden vóór 1 uur des nachts naar bed. Hij spreekt gemakkelijk en maakt voor zijn redevoeringen slechts enkele korte aantekeningen. Hij was een hartstochtelijk sigaren- roker, doch de dokter heeft zijn rantsoen verkleind tot 2 of 3 sigaretten per dag. Heuss is ook journalist en onderwijzer geweest. HEUSS, PRESIDENT VAN WESTDUITSE REPUBLIEK. Prof. Theodor Heuss is gekozen tot eerste president van de nieu we West-Duitse Federale Repu bliek. Bij de tweede stemming behaalde hij 416 stemmen tegen Schumacher 312 en Amelunxen 30. Gedurende tal van eeuwen is Gibraltar een vesting en een basis van de Britse Koninklijke Marine geweest. Het zal thans een basis van de Royal Air Force worden, zo heeft Zondag de onder-Minis ter van Luchtvaart, Geoffrey de Feitras, verklaard, alvorens naar Gibraltar te vertrekken, waar hij de eerste steen voor een perma nente R.A.F.-basis zal leggen. VANSTANDEN. Maan d. Ond. Oud. 2 0.00 17.06 9 17.39 1 1.26 18.02 5 2.57 18.20 :2 4.30 18.34 0 6.02 18.46 8 7.34 18.59 5 9.08 19.13 3 10.42 19.31 ■n» eta's diplom atie- it uit betrouwba- imt, bestaat er de Benelux voor eer korte termijn men. landelingen, die met succes wor- ou het zelfs mo le voor-unie nog zal ingaan. ium van de voor- ek, Mr. J. H. van ►orzitter der Ne- ,tic, kwam giste- 1.30 uur de cen- s van de ronde- in de Trèveszaal vezigheid van de g van de agenda van een drietal ;ken werd beslo- ling van het pe- Inzake de vorde- irentie-werkzaam- tjdvak van 9 t/m s doen geschieden ;eniwoordiger van igaties en van de Ier bijeenkomst, g inzake de „ge in'" werd op ver- r.O. tot de 'berst- dering uitgesteld, •ing Dinsdag a.s. al plaats hebben. dse minister van P. Lieftinck, zal uig uit New York -1 vertrekken, zo Enkele andere derlandse delega. :rgaderingen van onds en de inter- welke Vrijdag zijn voornemens n de volgende in jven voor verdere iet Amerikaanse :n en Nederlandse De president dse bank, Holtrop in het laatst van ik terugkeren. anse, Britse en jrs van buiten- ebben Donderdag van vier uren ie Duitse en Oos- ies- In het na uitgegeven com" I gezegd, dat de de werkbetrek- [le nieuwe West- bezien hadden. sn verder hun be- «wjet-Unie om de s van de raad van buitenlandse landelingen te la- Dver een verdrag nkelijk Oostenrijk, i.s. te New York. ministers van ge» ild over de huidi en in Joego-Sla- lkan. rder van het Sta- verklaarde na de ■r ministers op de Amerikaanse litenlandse zaken, verder geen be. :t zijn Britse of op zijn program ndent van Reuter t de ministers niet *eld wat zij zou- Rusland het her- p met betrekking g met Oostenrijk Zij verklaarden plannen voor het bevredigend ver st al te lange tijd, Lneerd". zich af, of Enge- en de Ver. Staten e zullen overgaan I maatregelen te en nadat 't bezettingsstatuut van kracht verklaard is, waarschijn lijk midden volgende week. Op zijn verzoek de atmosfeer voor zijn voorgenomen bespre kingen niet te vertroebelen, heb» ben de Duitse leiders intussen be sloten de parlementaire bespre kingen van moties betreffende de ontmanteling op te schorten. de Joego-Slavische regering. ILOr Te etic,SQ- wctu mj Een punt van de tenlasteleg-gearresteerd en gevangengezet lh TVo trnn on noonr nn nmrn V»n oor ging spreekt van een komplot onder leiding van de Joego-Sla- vische regering met het doel de leiders van de Hongaarse com munistische partij uit de weg te ruimen. Een andere passage van de tenlastelegging ver- 16 Dagen en nachten werd hij aan een stuk verhoord door hoge Rus sische officieren. Een hunner zou hem geslagen hebben en gezegd hebben dat hij loog „omdat ik hun vragen niet kon beantwoorden". Een officiële Amerikaanse zegs man verklaarde, dat Sinkiewrcz sirapi verKJaanmi dij ïrun terug keer, dat zij geslagen en geschopt waren en dat zij de „koud-water- behandeling" hadden ondergaan. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde, dat de Amerikaanse soldaat „op het ogenblik, dat hij door de Sowjets werd gearres teerd, in het bezit was van een geldige pas". groei oer neigiscne duinen deze geul in Oostelijke richting, terwijl deze mede daar door steeds kleiner werd. Op de duur werd deze stroom tegen de zeewering van het Vrije van ingrijpen Tariefzone C. Gesprekken, gevoerd tussen netten van verschillende sectoren indien de afstand tussen de knoop- centrales meer dan 25 km be- seconden 0,27 len meer 0,03. dse Minister van 2aken, Mr D. U. Vrijdagochtend 'n ad met zijn Ame- a, Dean Acheson, jereiding vormde :omst van de raad datlantisch Pact, dt gehouden. Hij .ofte van de Ver dat alle Marshall- profiteren van de genomen zijn tij- •ekingen der drie over de dollarcri- ïdigend", en voeg- g toe, dat het be- Verenigde Staten, goederen uit het te slaan, waar- letekenen, dat dit en rubber uit In- meer bauxiet uit West-Indië zal gaan invoeren. „Wij verheugen ons daarover zeer en ook zijn wij zeer ver heugd, dat de Verenigde Staten een onderzoek zullen instellen naar de mogelijkheid van ver zachting der Amerikaanse dou aneprocedures", zo zeide de Mi- nister.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1