PUN Kerkdiensten AKKERTJES VOOR DE ZONDAG UIT DE PROVINCIE BINNENLANDS NIEUWS WEK DE GAL IN UW LEVER OP SPORTNIEUWS TINGEL ilDe Stroper Gedenkteken voor Ds. A. Talma gerestaureerd -ZIT Lonen en prijsen s^achts ioor| De werkloosheid in de Verenigde Staten Nieuwe frankeerzegel van 6 cent Het locmgeschil bit dei Britse spoorwegen Bsvin had< kiespijn. Onverwachte vangst Wonticrliorc spijziging Markus 8 8b. Waar wij royaal moeten zijn, Ik weet niet wat in het ver haal der spijziging groter won der is: Jezus mildheid of Jezus' zuinigheid. Maar ik voel wel dat ze bij elkaar horen. Omdat Hij een onbeperkt be roep durft te doen op de rijk dom van Zijn Vader, laat Hij die overgeschoten ~brokken ver gaderen. Omdat Hij de overge schoten brokken laat vergaderen durft Hij een onbeperkt beroep doen op de rijkdom van Zijn Vader. Aan de éne kant zo god- delijk-royaal, en aan de andere kant zo goddelijk gierig! Wijwij verstaan ook wel de kunst royaal en gierig te zijn. Maar wij zijn het altijd naar de verkeerde kant. zijn wij gierig en waar wij gierig moeten zijn, zijn wij royaal. Hoever hebben wij het niet ge bracht in het vermorsen van de gaven Gods! En hoe schriel zijn wij tegenover onze broeders. Want God, de Heer, zo goed, [20 mild Is 't allen tijd' een zon en schild; Hij zal genade en ere geven; Hij zal hun 't goede niet in nood Onthouden, zelfs niet in de [dood, Die in opregtheid voor Hem [leven. Welzalig Heer, die op U bouwt, En zich geheel aan U vertrouwt. G. J. A. J. ZATERDAG 10 SEPTEMBER. Ned. Herv. Kerk- Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDrVG 11 SEPTEMBER. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. de heer C. H. Heij- iboer, van Zaamslag; 2.30 u. de heer J. Hoogendam, van Old- ambt. Hoek: 10 u. cand. M. J. van de Ende, van Oostburg; 7 u. Ds. Scholten, van Terneuzen Hontenisse: 2 u. cand. M. J. van den Ende, van Oostburg. Hulst: 2 u. Ds. Hermanides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van de Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van de Graaff. Sluiskil: 10 u. de heer J. Hoogen dam, van Oldambt; 2.30 u. de heer E. A. F. Ie Mat, van Bilt- hoven. Terneuzen: 10 u. de heer L. A. F. Ie Mat, van Bilthoven; 2.30 u. De. J. Scholten. •Zaamslag: 9.30 u. Ds. VI. L. Her manides, van Hulst; 2.30 u. de heer C. H. Heijboer. Aardenburg: 10.30 u. Ds. Blom. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Barnouw. Biervliet: 10 u. Ds. J. Scholten, van Terneuzen; 6 u. Ds. Wie- Bosch. Breskens: 10 u. Ds. Wiebosch; 6.30 u. Ds. Winekel. Cadzand: 10 u. Ds. Ten Cate. Groede: 9.30 u. Ds. Boere. Hoofdplaat: 10.30 u. Ds. Winekel. Bev. Wika Hiei:sch. St. Kruis: 8.45 Ds. Blom. Nieuwvliet: 2 u. De. Boere. Oostburg: 10 u. Ds. Fournier. Schoondijke: 10.30 u. Ds. Scho penhauer. Sluis: 18.30 u. Wiaterlandkerkje: 10 u. Ds. De- decker, van Oost-Souburg. Uzendijke10 u. de eerw. heer B C. Bouwen, hulppredikant. Zuidzande: 10 u. Ds. F. J. ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- nius. Geref. Kerk. Hoek: 10 u. Leesdienst; 6.30 u. Ds G. K. Geerds, van Gent; voorber. II.A- Temeuzen: 10 en 5 u. Ds. H. Pest man. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. J. Ritsema. Geref. Kerk. i f'Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 9 en 2.30 u. Ds. I. van TiL Terneuzen10.30 u. Ds. I, van Til, van Hoek; 5 u. Ds. Ten Hove. Chr Geref. Kerk Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9.30, 2. en 6 u. leendienst. Terneuzen: 9S30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref- Gemeente- Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Lees- dienst. Roonis-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H. Missen. 9t. Jansteen: 7.30, 9 en 10.,.0 H Missen. Terneuzen: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Dof. I-eger des lleils- Op 26 October 1918 werd door de Christelijk-Sociale Beweging op het graf van Ds. A. S. Talma te Bennebroek een gedenkteken onthuld, dat bekostigd was uit een inzameling, waarvoor de maximum bijdrage een kwartje was. In de wijze van inzameling zo wel als in het monument kwam tot uitdrukking de grote dank baarheid die in de harten van de arbeiders voor Talma leefde. Het monument was overgedra gen aan de familie, maar het Chr. Nationaal Vakverbond en „Patrimonium" hebben jarenlang het onderhoud daarvan op zich genomen. Door de oorlog en het tijdelijk verdwijnen van beide organisaties is het grafteken een aantal jaren niet onderhouden. Bij een reeds in 1946 ingesteld onderzoek naar de toestand er van bleek een alge hele herstelling nodig om deze restauratie is thans gereed geko men. Het ligt in de bedoeling om het gerestaureerde gedenkteken op 14 September a.s. opnieuw aan de familie over te dragen. Daartoe zal op die dag om 11 uur in de Ned. Herv. Kerk te Bennebroek een korte samen komst gehouden worden, waarin de heer Ruppert namens het C.N.V. en „Patrimonium" een korte herdenkingsrede zal hou den. Daarna zal het monument opnieuw onthuld worden. dat de werkgevers hun personeel zoveel mogelijk op 19 September in verband met de feestelijkheden vrij zullen geven, daar de snipper dagen veelal reeds opgesoupeerd zijn. De heer C. van Bendegem wees nogmaals op de toestand der wo ningen aan de Bylocquestraat, de vaste aanstelling van werklieden, de bestrating aan de Buthdijk en de hoek van de Pr. Hendrikstr.;, de aanschaffing van de nieuwe brandspuit, de slechte gasvoor- ziening, de mogelijkheid van tege moetkoming in ziekenfondspremies voor vrijwillig verzekerden, spe. ciiaal ouden van dagen en de in 'n vorige vergadering betoogde wen selijkheid van overleg inzake de tarieven van het op te richten badhuis. De heer De Feijter drong nog maals aan op electrische verlich ting van de buitenwijken. De heer Hamelink verzocht .ver betering der verlichting op het Bylocqueplein en langs het kanaal Passing-Sluiskil, terwijl tenslotte de heer Pijpelink aandrong op verbetering der gasvoorziening in de buitenwijken, waar deze bui tengewoon slecht is. Rode Kruis. BRUIN1SSE Hel gevaar van schelpziekte in de Oestercultuur. Zolang de temperatuur van het water in de Zeeuwse stromen zo hoog blijft als op het ogenblik het geval is, blijft het gevaar het noodzakelijk een deel van hot voor het optreden van schelpziekte 1 afwateringskanaal droog te leg- blikken volgde een ontploffing, waarbij gelukkig niemand gewond werd. Gratis vis- Voor de opruimings-werkzaaai- heden bij de z.g. „Driekoker" was wij zeros van aê Huishoudschool, bewezen haar de laatste eer. I Een schat van bloemen bedekte de baar. De deelneming vanwege de dorpsgenoten en het medeie- ven met de zo zwaar getroffen familie was zeer groot. Landbouwschuur afgebrand Gisteren ontstond brand in de in de oestercultuur accuut. Wel gen. Hierbij kreeg de vis het oe- is de schade tengevolge van deze naüwd. Velen wisten reeds op ziekte tot dusver van beperkte wel zeer gemakkelijke wijize oen landbouwschuur van S. van der aard, maar er blijft alle reden tot aardig zootje vis te vérschalken. Meulen op de wijk Turkeye. bezorgdheid zolang de warmte i snh,,,,r hr;,nddp tot dfi prrnnd t0rt IJZEND IJKE aanhoudt en het water warmer is dan 20 graden Celcius. Som mige monsters jonge oesters, (het z.g. bakkengoed) toonden een ma tige aantasting, die bij uitzaai ontsmetting met Germisan, nood zakelijk maakt. Op de nieuwe aanslag, vooral Celina Buijsse ten grave gedragen. Donderdagmorgen is Celina Buijsse, het tweede der meisjes, welke vórige week Woensdag in de Schelde zo jammerlijk zijn op de schelpencollecteurs, komen verdronken', begraven. KATHOLIEK KERKJE TE CADZAND. Cadzand de bij uitstek Zeeuws- Vlaamse badplaats, wat dit jaar eens te meer werd bewezen. Doch van Katholieke zijde werd steeds het gebrek gevoeld om hun Ker kelijke plichten in Cadzand te kunnen doen. Niet alleen voor de mensen die daar kamperen doch ook voor de dagjesmensen die dan eerst hun Zondagsplicht in eigen parochie moesten vervul len, waardoor het soms veel te laat werd om nog naar Cadzand te gaan. En ook de aldaar ver toevende kampeergasten die, wil den zij naar de kerk gaan, zich ■daarvoor naar Breskens, Groede, Oostburg of Sluis moesten bege ven. Om te komen tot oprichting van een kerkje of kapel hebben daartoe enkele vooraanstaan de Katholieken uit Oost- en West- Zeeuws-Vlaanderen de koppen bij elkaar gestoken om te komen tot oprichting van een comité van actie. Dit comité zal een actie op touw zetten en alle belangd hebbenden de gelegenheid geven om hun adhaesie te betuigen en een actie om het nodige geld bij elkaar te krijgen. In het comité hebben momenteel zitting o.m. Alb. Lockefeer, lid van G.S., voor de K.V.P. als voorzitter, als se cretaris J. L. van Remortel te Oostburg, Inspecteur I. A., de Burgemeester van Aardenburg, de heer J. van Dongen, de Burge meester van Westdorpe, de heer G. van Waes. Verder zullen nog verschillende personen wor den uitgenodigd om in het comité zitting te nemen. JEUGDTONEEL Het jaarlijks tournée van het „Nederlands Jeugdtoneel" uit Amsterdam, onder leiding van Rob. Geraerds en Rie Beyer, is voor Zeeland vastgesteld voor ue periode van 3 tot en met 10 Oc tober a.s. dit in overleg met de Zeeuwse Volksuniversiteit. Ditmaal wordt opgevoerd: ,,De Wonderklokken en het stenen hart". De volgende plaatsen worden be zochtGoes, Zierikzee, Middel burg, Oostburg en Vlissingen. STAND DER SUIKERBIETEN De jaarlijkse bemonstering op het suikergehalte van de bieten, welke verricht werd in Zeeland, West-Brabant en op het eiland Gceree-Overflakkee, heeft de voi- gende resultaten opgeleverd. Ge middelde opbrengst 37.794 kg pet- ha, gem. suikergehalte 15.T3 pet. Voor 1948 bedroegen deze cij- ers 38.015 kg per ha en gem. 15.17 pet. suikergehalte. Voor 1947 waren de cijfers: 28.251 kg per ha en gem. gehalte 8.24 pet. TERNEUZEN. Woningcomplex Noordpolder gereed. Dezer dagen werd de laatste sleutel van de in de Noordpoldex gebouwde 150 middenstandswo ningen door de fa Hendriks aan het Gemeentebestuur overhan digd, waarmede een belangrijk bouwwerk is beëindigd. De eerste steen van dit com plex woningen, ontworpen door het architectenbureau Van der Concert- Hedenavond van 7.30—<9.30 uur, hoopt de „Harmonie Terneuzen", voor het Prot. Interkerkelijk Thuisfront, een concert op de Markt te geven, waarbij het vol gende programma zal worden uit gevoerd 1. Nederlandse Strijdkrachten mars G. Miller. 2. De Vogelhandelaar, Ope rette van C. Zeiler, 'Arr. S. P. van Leeuwen. 3 Heldenparade, Mars Frits Jakma. 4. Carmen Sylva, Wals, J. Ivanovici, Arr. P. J. Molenaar. 5. V.V.V—Mjars, A. Schirris. Pauze. 6. Freiweg, Mars, C. Latman, Arr. A. Dreissen. 7. De Zwarte Tulp, Ouverture, F. Jakma. 8. Rosetta, Wals, P. B. Bisselink 9. Appèl aux Trompettes, Mars, A. Ney. Gedurende de pauze zal de Legerpredikant Luit.-Kolonel A. W. T. Nijenhuis een toespraak houden. Benoeming Tot directeur van de officieel erkende Middenstandscursus, uit gaande van het Instituut voor Middenstandsontwikkeling is be noemd onze stadgenoot, de heer A. C. de Pauw, sinds 1938 leraar aan genoemde cursus. AXEL. Gemeenteraad- De gemeenteraad kwam samen tot het installeren van de raad in zjjn nieuwe samenstelling. Alle rr A 7 in amen i Steur—Herman de Groot—Rui Terneuzen: 7, 10 en 7.30 u. samen, j werd gel9gd op 23 September kqmsten in de zaal; b.30 u. ig47 in(üen men vacantie, vorst- leden waren tegenwoordig Nadat de leden in handen van de voorzitter de eed of belofte hadden afgelegd, wenste deze hen met dit feit geluk en sprak hij de hoop uit, dat zij als raadsleden ten goede van de gemeente werk zaam zullen kunnen zijn en dat onder Gods Zegen een goede zit tingsperiode mag aanvangen. Als wethouders werden weer benoemd de heren P. J. van Ben degem (C. H.)„ en C. de Putter, beiden met 7 stemmen. De heer Kesbeke (K.V.P.) verkreeg tel kens 3, de heer C. van Bendegem (P. v. d. A.) telkens 2 en de heer Tollenaar CSjG.R) telkens 1 stem. Vóórdat tot stemming werd overgegaan betoogde de heer Q, van Bendegem, dat het reëel en billijk zou zijn, indien ook. de be duidende minderheid van de raad een zetel in het college van. B. en W. zou verkrijgen. Vervolgens werden de ver schillende raadscommissies ge kozen. In verband met dg uitbreiding der gemeente werd. opnieuw een garantieverklaring aan de Wa- tërieidingmij afgegeven. Enige begrotingswijzigingen en staten van oninbare posten wer den vastgesteld. Aan het feestcomité, voor de herdenkingsfeesten op 19 Septem ber werd een garantie verleend ter aanvulling van de opbrengst der collecte tot ƒ1900, echter tot een maximumbedrag der gemeen telijke bijdrage van ƒ400. Gaarne verwijzen wij naar de advertentie van de Afd. Axel van het Rode Kruis betreffende een cursus EHBO die deze winter bij voldoende deelname weer zal ge geven worden. In deze tijd van groter snelverkeer /angs de weg is een groot aantal bezitters van het EKBO-diploma wel zeer ge wenst. Zowel dames als heren worden opgewekt deze gelegen heid niet voorbij te laten gaan. Vooral een groter aantal heren zou van groot nut zijn voor le colonne. Herdenking bevrijding. Bij Kon. Besluit van 26 Aug. j.l. werd Kolonel Dr. Z. Szyd lowski, de bevrijder van Axel op 19 September 1944 benoemd tol Commandeur in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. De onderscheiding zal op 19 September a.s. door de Commis saris der Koningin in de Provin cie Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot worden uitgereikt. Ter gelegenheid van de her denking zijn plechtigheden en feestelijkheden georganiseerd, waarvan wij hier het programma laten volgen: 8 uur v.m.Klokgelui, gevolgd door een rondwandeling van Jè Fadvinders, Padvindsters, Gidsen en Ruiterrjvereniging. 8.30 uur v.m.: Ontvangst van de Poolse gasten op het gemeen tehuis. 9.15 uur v.m.: Kerkdiensten. 10.30 uur v.m.: Kranslegging op de graven van de gesneuvelde Poolse militairen op de Algemene Begraafplaats, gevolgd door bloemlegging bij het Poolse Mo nument. 11,uur v.m.: Huldiging van Kol. Dr. Szydlowski in tegenwoor digheid van de HoogEdelGestrec- ge Heer Commissaris der Konin gin in de Provincie Zeeland, ge volgd door een défilé van alle plaatselijke verenigingen enz. voor de Kolonel. 12.uur m: Openbare ver gadering van de Raad dér ge meente Axel, waarin officieel af scheid wordt genomen van Kol. Szydlowski in verband met zijn voorgenomen vertrek naar Cana da. 12.3D uur n.m.: Koffietafel, aangeboden aan de Poolse gasten. 1.30 urcrr njn.: Grote militaire demonstratie aan de Kinderdijk en dè Buthdijk. 3.uur n.m.: Militair défilé. Route: Buthdijk, Prins Hendrik straat, Bylocquestraat, Wilhelmi- nastraat, Stationsstraat, Noord straat, Markt, Walstraat en De Ptuyterstraat. 4.— uur n.m.: Behendigheids, wedstrijd op motoren op het ter- tem der V.V.Z.F. Z.g. concours- terrein). 7.uur nm.: Aankomst en ontsteking van het bevrijdings vuur, dat per estafette van Eind hoven naar Axel wordt gebracht- 7.30 uur nm.: Concert door een Militaire Kapel. 9.uur n.m.: Dieötstoet. veel jonge slippers voor, ook op de pannen vertonen zich slippers. Gelukkig is het sinds het vorig jaar ook mogelijk de slippers te verdelgen. Door Dr. Korrimga worden een serie onderzoekingen verricht om na te gaan in hoeverre de behan. i deling in de winter en in het voor jaar kan geschieden en in hoe- 1 verre slippers en schelpziekte te- gelijktertijd kunnen worden be streden. Wanneer deze proeven slagen betekent dit een grote arbeids besparing, daar dan de pannen of schepen niet extra behoeven tc worden gelicht of gevist. Woensdagavond werd in de Noodkerk de Rozenkrans gat-e den, waarna het lijkje op de be graafplaats Werd neergelaten. Donderdag werd .voor haar ziele- lust 'n H. Mis opgedragen. Koor knapen en de meisjes en onder- schuur brandde tot de grond toe af. Een paard, een kalf en het voer voor het vee werd eveneens een prooi der vlammen. Wegens gebrek aan water moest de brand weer toezien dat alles verloren ging. De oorzaak is nog onbekend. 7% ZAAMSLAG. Gevonden voorwerpen Als gevonden gedeponeerd een muntbiljet van 2,50 en twee muntbiljetten van Te be vragen bij A. Comellssen, Plein Gost te Zaamslag. PIBLIPPINE. Gemeenteraad Dinsdagavond vergaderde de nieuwe raad. Op de agenda stonden twee punten vermeld n.l. beëdiging raadsleden en benoeming wet houders. Punt 1 verliep vlot. Vóór de behandeling van punt 2 hield de heer F. Barbé een warm pleidooi voor een der af tredende wethouders van zijn lijst, beval deze om juridische en mo rele redenen aan. De heer- Cornells viel spreker om deze aanbeveling scherp aan. en zei o.a. dat zijn fractie geen reclame van die kant nodig had- Na 'n enigszins heftige re. en dupliek maakte de voorzitter een einde aan dit dispuut. Zoals eerder gemeld werden tot wethouders gekozen de heren R. G.. Barbé en J. L>. Cornells. Gerepatrieerd- Woensdag is weer een van on ze dorpsgenoten nJ. George Cor nells, uit Indonesië, thuisgekomen. Velen hadden al lang staan wachten toen da repatriërende motor^t met vrouw en kind. en naaste fa- 111 1 o DRIELING T® BOXTEL GEBOREN Het gezin A. van der Velden—- van Handel te Boxtel werd ver blijd met de geboorte van een drieling, n.l. drie zoons. De eerste zoon werd geboren op 8 September om 23.00 uur, de" twee de om 23.45 en de derde op 9' September om 3.00 uur. Kun gewicht bedraagt respectievelijk 6 V2, 5 yz en 7 pond. De inschrij ving in het geboorteregister ge schiedde door Burgemeester Drs. M. A. M. van Heivoort. De echtgenote van de Burge meester trad bij de doop, welxe gisteren in de H. Hart kerk werd verricht, als meter op. Moeder en kinderen maken het best. WEER EEN A! A XV A RING OP DE WAAL. Binnien 24 uur, thans nabij het dorp Breumel, is een tweede mo torboot in de rivier de Waal ge zonken. Ook hier kwamen won der boven wonder geen persoon lijke ongelukken voor. Wel ge raakten twee personen te water. De opvarende lege motorboot „MJatterhorn 12" liep Donderdag middag op de opvarende motor- boot „Pieternella 2" uit Dord recht, die grint vervoerde. De klap van de aanvaring kon men in een woning aan de dijk te Breumel duidelijk horen. De „Pie ternella" werd finaal overvaren en zonk direct. Schipper Van Adel., die het gevaar zag, sprong overboord en werd door de stuur - met vrouw en kind-en naaste fa milie can 6 uur de mooi versierde ouderlijke woning binnenstapten. Talrijken hadden bloemen laten bezorgen. Eén bloemenmand moet zeker vermeid, worden n.l. die door de Weststraat aangebo den weed- z Zoals, gebruikelijk; kwam St. Cecilia 's-avonds een serenade brengeru Na enige nummertjes muziek en na het aanbieden van een bloe menmand kwam de 'oorzitter van de muziekvereniging, aan het woord om de repatriërende met vrouw «u kind hartelijk welkom te heten «m de familie, te feliciteren met de. behouden thuiskomst van hun 'nnr dochter en kleinkind. Nadat de Ueer G. Camelia mede namens zijn vrouw, en diens va der. «rriigp dankwoorden gespro ken had. konden öesfeuur en le den van St. Cecilia, en Katholiek Thuisfront de pas., thuis gekomen, dorpsgenoot begroeten en een verfrissing gebruiken.. RETRANCHEMENT Nieuw brugdek-, De. Baily.brug, op het eind van de Nieuwstraat. er de laats.U' maanden zeer haveloos uit en het totaal versieten brugdek leverde bovendien gevaar op. Thans, heeft men de brug van een nieuw ihouten dek voorzien. Goed afgelopen. Bij het uitntwlderen van een put. 'nabij de wallen ontdekte men de- >zer dagen een projectiel, hetwelk, begon te sissen. Na enige ogeu- aan boord genomen. Met de 18- juriigp. dekknecht ging het niet zo gemakkelijk. Deze jongeman kon niet zwemmen. Hij greep eerst, de ankerketting van de op varende motorboot vast, maar deze moest hij na enige tijd los laten. Na even te hebben rondge dreven kon hij zich aan het wrak vastklampen en wend daarna door, het personeel van de „Mat- terhorn" opgepikt. Ook dit wrak ligt in het. vaarwater. TWEE EN TACHTIGEJARIGE HUISBAAS STICHTTE BRAND door hét in het Noordzeekanaat te werpen. Verdachte bekende. De ongehuwde moeder, die reeds efefi eerste kind heeft dat door pleegouders wordt opgevoed,, was in Februari van het Acade misch Ziekenhuis, waar de ge boorte had plaats gehad, naar Umuiden gereisd waar zij in pen sion was. Zij heeaX het kind eerst bij kennissen gebracht en het daar dezelfde dag weer opgehaald, waarna zij in een wanhoopsstem- ming zoals zij voor de rechtbank verklaarde naar het kanaal is gegaan. Zij heeft het. kind in het v/ater gegooid en is blijven wach ten tot het kindje gezonken was. Daarna heeft zij zich', naar haar pension; begeven. De Officier van Justitie, Mr. v. d. Burg, zeide in zijn requisitoir dat verdachte een straf verdient omdat zij zich zelf in de moeilijk heden heeft gebracht. Hij nam de tragische omstandigheden in aanmerking en betreurde het dat er geen jeugdgevangenis voor vrouwen bestaat, waarin verdach te zou kunnen worden heropge voed. Hij eiste vijf jaar gevan genisstraf; met aftrek en tfer be schikkingstelling van de Rege ring. De verdediger, Mr. J. H. Eke- ring, wasr van mening dat hier niet van moord doch doodslag sprake is, omdat verdachte in haar wanhoop zich de betekenis haar daad: niet gerealiseerd heeft. Hij vroeg een korte gevangenis straf en daarna plaatsing in een internaat. De rechtbank zal 22 September uitspraak doen. openlucht Nieuwstraat. lult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in «w ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Etst Carter s Leverpilletjes (Ingez. Med.) verlet etc. in aanmerking neemt, werd de bouw van een woning in slechts drie dagen voltooid DOOR PETER BARON (Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas.) Bij de rondvraag verzocht de heer Kesbeke er vanwege het ge meentebestuur op aan te dringen, Gestangd. Bij de deze wtrek te Utrecht gehouden examens slaagde onze stadgenoot, de heer L. Schie man, voor leraar kennis en repa ratie landbouwwerktuigen en -machines. BIERVLIET Auto tn de sloot- Woensdagavond geraakte de heer A. P. te Bier-vliet met zijn vrachtwagen in de sloot, doordat het. stuur plotseling weigerde. De auto werd zwaar beschadigd. De vociwlelen lagen naast de wagen. De beide inzittenden kwamen er met de schrik af. II if»- Een 82-jarige huisbaas te Leer- sum had reeds lang ongenoegen met de bewoners van zijn buis. Zeifs naai hij af eens gedreigd om zijn huis in brand te steken. De zer dagen heeft de man bet niet bij het dreigement gelaten. Om half twee in de nacht stak. hïj een rietmat, die in de onmiddel- itjke nabijheid: van het huis stond in brand. F,en juist passerende fietser uit Wijk bij Duurstede merkte de vlammen op en heeft de bewoners uit hun slaap gewekt waardoor verhinderd werd dat de woning, die een rieten dak heeft, in de vlamen opging. Een politiehond heeft de huisbaas als de schuldige aangewezen. Hij is door de politie in hechtenis ge- iwmen. MOEDER VERDRONK HAAR BABY.. Voor de Haarlemse rechtbank: stond Donderdag een 26-jarige Umuidense fabrieksarbeidster te>„ recht, die ervan beschuldigd w«6-. in. Februari j.l. haar dochtertje, van tien dagen, door verdripkin om het leven te hefbben gehracl Naar wij. vernemen, is de in terdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek, onder voorzitterschap van Mr. Dr. A. A. van Rhijn, secretaris generaal van het Ministerie van Sociale Zaken, namens de rege ring in overleg getreden met de Stichting van de Arbeid over de in de naaste toekomst te volgen politiek ten aanzien van de lo nen en.de prijzen. Het laat zich aarnaen, dat de besprekingen enige tijd in beslag zullen nemen. "Pl)4«a die U wakke» houden, ontnemen U d© beste remedie: de SlaapI een goede nachtrust, neem 'n AKKERTJE^ als U wakker ligt van de pijn. «AKKER IJKT «ijn ideale pijnstiliers bij kiespijn, tandpijn, spier-, zenuw- en aangezSchtspljnen. Lel op het AKKER-xnerk en weiger namaak I help en 1 Lngez. Meu. i Volgens het Amerikaanse bu reau voor de staitlstiek daalde het aantal werklozen in de Ver. Staten xn Augustus j.l. met ruim 400.000 tot 3.689.000 en steeg het aaucal aan h©t arbeidsproces, deelnemende personen tot het reebrdcijfer f«por 1949 vani 9.9.47.000. Aangezien' de voorraad post zegels in het huidige type van eent op de postkantoren bijna is uitgeput, zullen, vermoedelijk nog in de maand September, frankeer zegels van 6 cent (lichtblauw) met de beeltenis van H.M. Konin gin Juliana verkrijgbaar zijn. In de buurtschap Zuna, tus sen Nijverdal en Rijssen woont sen kippenfokker, die door een zijner kippen wel op bijzondere wijze wordt vertroeteld. Iedere morgen prompt komt n.l. de kip via het open raam in zijn bed geklauterd om daar haar eitje te deponeren. 99) (Nadruk verboden). „U hebt bijgeval niets degelijks, ui de geest van voedsel, mijn heer?" vroeg Brown. „Sigaretten zijn niet erg voedzaam, en mijn onderhoud kost Larry niet veel." Kayo voelde in zijn zakken en vond een stuk chocolade. ,Je hobt het anders nog zo slécht niet"", zei hij. „Ik zag Lar ry vanmiddag een stuk van een kip uit de provisiekamer ont vreemden. Bovendien, een beetje óiëet zal je geen kwaad doen. Je weet, dat de meningen op dat ge bied verdeeld zijn. Homerus zegt: „De buik is het belangrijkste deel van het lichaam", terwijl Plato zegt: „De zondige mens leeft om te eten en te drinken, maar de rechtschapen mens eet en drinkt om te leven." „Ik voor mij hou het met Plato." Brown keek ongelovig naar de poezele gestalte van zijn meer- d6HÓudt u het met Plato?" vroeg hij verbouwereerd. „Zeker"' glimlachte Kaye, „maar i i «/vrtlè /ïnAr Sommige mensen doen dat wei. Dat Is het enige, wat van een gelegenheidsmisdadiger een ge- wconte-misdadiger maakt. Die verandering van onderwer pen maakte Brown een beetje duizelig, maar het herinnerde hem ook aan iets dat hij bijna vergeten had. „Over de zaken gesproken, mijn heer", zei hij, „hebt u de laatste tijd nog iets van inspecteur Kea ting gehoord?" „Neen. Na die brief in de „Rode Leeuw" niets meer. Storm zegt, dat hij nog brieven van hem krijgt, maar sinds ik de Ronde Tafel heb meegedeeld., dat Larry hier in Reagate is, beginnen ze rare dingen van hem te denken." „Ik geloof, dat Larry er meer van weet, waar inspecteur Kea ting is, mijnheer. Hij maakte zo juist een vreemde opmerking, wat dat betreft, mijnheer" zei Brown, en herhaalde Larry's woorden. „Dus dét is het", peinsde Kaye afgetrokken. „Larry verzamelt objects d'art in de vorm van po litiemannen. Hij zal tot de over tuiging komen,, dat het een kost bare liefhebberij is. Iets anders, heb je die loper nog?" „Help uzelf. Rechter broekzak' antwoordde Brown. Dank je. En hoe Is het met jul nius en ik scoorde met "n Socra tes en een Cicero. Wie was Cice ro, mijnheer?" Maar Kaye luisterde niet meer. Hij nam de prop op en bracht hem, ondanks Brown's levendig uitgedrukte bezwaren, weer op zijn plaats. „Ik zou een maand salaris ge ven, als Ik precies wist, waar Keating op het ogenblik zit", zei hij, „en dat zal Ik ook, als ik het binnen een paar uur niet uitvind. Goeden dag Brown, hou het T0 lie wedstrijd in de klassieken? „Fijn", grinnikte Brown. „Hij plSffi.' Je. PU- nog een poosje uit en troost j< met de onfeilbare wijsheid van d< oude Plato: „Een goed begin is het halve werk". Daar zit een he leboel in". Op welke opmerking Brown antwoordde met een gegrom. Elk ander antwoord was hem onmo gelijk en zijn gedachten over Kaye oen die liet huis verlaten had, waren niet al te vriendelijk. Kaye wandelde langzaam naar de villa en zocht zijn pantry op. Juffrouw Greer zat in de keuken te slapen in haar stoel. Jan in zijn eigen kamer te lezen en Larry op het tennisveld, oefende zich in een trick service. Barbara was met de wagen uit. Kaye dacht 'n ogenblik na, verliet toen de pan try en liep onhoorbaar door de hal. Even luisterde hij aan de deur van Jan's kamer, daarna sloop hij de trap op en ging de bovengang over, met een eige naardig glijdende pas, die elke trilling) welke Jan's aandacht zou hébben kunnen trekken., op hief. Kaye ging binnen in Larry s kamm* en keek even door het raam om zich er van te overtui gen, dat de bewoner nog aan het tennissen was. Vervolgens luister de hij aan de deur naar tekens van enige werkzaamheid van de zijde van Jan en juffrouw Greer, maar alles in huis bleef doodstil. In zoverre tevreden, begon Kaye zijn onderzoek. Het eerste was Larry's chique leren koffer aan de beurt, die na een paar vaardige handgrepen met Brown's loper openknipte. Bovenop zag Kaye Larry's nieuwe periscoop en vlak daaronder een ongesloten enve loppe met een brief er in, waar van hij de beste hoop had. Hij nam de brief er uit, sloot de kof fer dicht en ging nog eens aan het raam kijken, natuurlijk met de nodige voorzichtigheid Larry was nog op de tennisbaan bezig, zodat Kaye aannam, dat hij veilig zijn gang kon gaan. Hij legde d.e enveloppe op de schrijftafel, haal de met een tangetje de brief er behoedzaam uit en vouiwde hem open. De brief was niet geheel voltooid en van de volgende in houd: De goedarensjouwer^ aan het station Waarington m. Lan cashire 'Engeland) zijn gisteren begonnen langzamer te werken in protest tegen de afwijzing door de verzoeningsraad van de looneisen der Britse spoorweg- mDefisjQUwers zullen zich strikt honden aan de termen van hun arbeidscontract en geen over werk of andere diensten, waar toe zij niet verplicht ziin, ver- aCUiteNew-Caötle wordt gemeld,, dat de spoorwegarbeiders, wier looneisen ïjjn afgewezen, de strijd om verhoging van_ hun. Ernest Bevu» heeft '»cb Woen#._ J&g enige tijd vrijaf gegund v«n de economische conferentie dar drie mogeno&eden au» een kie» te laten trekken, waaraan hij gijn gekregen had. Hn: had van. de ambassade, het adres gekregen van een :andarts,„ die hea» zou kunnen helpen in het kader van de behandeling van Britse func tionarissen in hep buitenland als onderdeel van de-nationale Britse medische verzekering. Bevin had berekejd na de-, lunch juist even tijd te kunnen, vinden, voor het bezoek aan deze tandarts, doch de duur «stn de 'behandeling viel tegen zodap Bavin, een. uur te laat kwesn voor de middagvergade ring, waar hij verscheen met een dikke wang doch met een zorg mjpder. GESLAAGDE POLITIE; SCHIETWEDSTRIJDEN TE TERNEUZEN. De door de Politie Uportver- strijd om inging Terneuzen georganiseer- weeklonen met 5 gulden kracn schietwedstrijden., die giste- tiger zullen voortzetten de schietbayen te Ter- Zij verklaren, dat de meeste i gehouden werden, waren spoorweg-heden met meer dan oroot succes, zowel wat het 53 gulden per week krip en en deelnemers als de gele dat velen van hen niet_ kmmen de prestaties. betreft- Vertegenwoordigd waren alle korpsen Gemeentepolitie m Zee land, de Rijkspolitie, de Kopinkl. Marechaussee, de C.C.D. en In voerrechten en Accijnzen. Niet minder dan 64 groepen van 4 personen hebben elkaar be- kampt, n.l. 36 groepen in de af deling pistool en 28 groepen in de afdeling karabijn. Te 10 uur opende de voorzit ter van de Politie Sportvereni ging Terneuzen, de heer P. J. van der Goes, de wedstrijden met een kort openingswoord, waarin hij de autoriteiten en al le deelnemers hartelijk welkom rondkomen zonder dat" zij of hun vrouwen extra werk ver richten. De Schotse vissersboot „Nil Desperandum" van 122 ton uit Peterhead, die in de Firth or Clyde op wijting viste, deed Don derdagmiddag een onverwachte reuze vangst, aldus meldt de cor- respondent van de Daily Tele graph, een vangst namelijk van 1.120 ton. De duikboot „Alcide bevond (Wordt vervolgd) zich daar op eeni oefentocht, on- lc uccll,vu,v.„ geveer 30 meter onder de water- heette en de hoop uitsprak, dat cyvvvi ou - spiegel, en was in het net van de vissersboot gelopen. De „Alcide kwam terstond naar de opper vlakte, met de mazen van het net over toren en periscoop. Er was geen schade aangericht, De vissers, die nog slechts een kleine vangst aan wijting ge maakt hadden, schonken dit zood- je vis ter bekoming van de schrik aan de bemanning vean de „Al cide" voor een extra gang bij het menu van de dag. deze grootse kamp, welke de eerste was na de bevrijding van het vaderland, naar aller genoe gen zou slagen. Hij verzocht hierop de Burgemeester, Mr P. Teilegen, de wedstrijden te wil len openen door de eerste serie schoten met het pistool te los sen Het zou blijken, dat deze ope ningsserie, waarbij twee „rozen" genoteerd werden, een afspiege ling zou zijn van het gehele ver-

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2