Chefariite4 135 Jarig bestaan Kon. Marechaussée De besprekingen te Washington Maximum straf wegens valse munterij Plechtige opening van de zitting der Staten-Generaai Samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen »!imw.imi!ii.iuii« De strijd in China AGENDA ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1949. Kerk en Staat in Tsjecho-Siowakije Water is onmisbaar voor mens, land en vee Weest zuinig en morst er niet mee ^Reisdeviezen voor) Zwitserland Verklaring van Tito Interview met Henri Quenille België opent crediet voor Groot Briïtannië Esser gearresteerd Het Godsdienst onderwijs in Tsjecho- Siowakije Pooise aanklacht tegen Joegoslavië De 4 bestanddelen van Che- farine „4" zijn elk stuk voor stuk al beroemd voor het be strijden van zware hootd- en andere pijnen, tegen griep en verkoudheid. Maar tezamen in één tablet verenigd werken ze nog beter. Ook in dit geval dus: Eendracht maakt macht! Beschuldiging t. a.v. Tsjang Kai-Sjek Min. Lieftinck naar j Amerika Haarden van onrusi in Oost-Java HOOGWATER Verklaring van Zervas Frankermg bij Abonnement: Terneuzen WEERSVERWACHTING, medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Half bewolkt. Nog bijna overal half be wolkt en droog weer. In de avond in het Westen van 't land toenemende bewolking en wat lichte regen. Matige Z. of Z.W. wind. Ongev. de zelfde temp. als gisteren Onder Redactionele leiding van P. L. D. J, van Oeveren Redactie-adres Noordstr. 55-57, Ter neuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw DE YBJJE 5e Jaargang No. 1214 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van deSande Temeuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Sept. Opk. Ond. Ond. Ond. 10 6.05 19.08 20.— 9.15 11 6.07 19.06 20.11 10.36 12 6.08 19.03 20.25 11.40 13 6.10 19.01 20.04 12.55 14 6.12 18.59 21.11 14.09 15 6.13 18.56 21.51 15.20 16 6.15 18.54 22.47 16.20 17 6.17 18.52 0.00 17.06 18 6.18 18.49 17.39 Op 7 September zijn in de Amerikaanse hoofdstad de be sprekingen begonnen tussen de Britse Minister van Buitenland se Zaken, Ernest Bevin en de Minister van Financiën, Sir Stafford Cripps en hun Ameri kaanse en Canadese collega's. „Zelden", zo schreef de Lon- dense correspondent van de Nieuwe Rotterdamse Courant, „zal er een internationale con ferentie zijn geweest, waarbij voor de gewone burger zoveel op het spel staat en waarvan hij zo weinig begrijpt, als de bespre kingen te Washington". En zo is het ook. Grote belangen op financieel en economisch gebied worden hier behandeld en dit zijn in de tegenwoordige inge wikkelde maatschappij gebie den, waarop men al zeer goed thuis moet zijn, wil men er met verstand van zaken over mee praten. De kwestie waar het thans over gaat is in het kort de vol gende. Engeland staat voor de ernstigste dollarcrisis, die het tot heden toe gekend heeft. Ondanks de toewijzingen uit het Marshall-plan en ondanks de grote beperkingen, die het land zich getroost bij de noodzake lijke aankopen uit Amerika, zal het tekort aan dollars voor 1949/ 1950 vele honderden rrillioenen bedragen. En daarbij zijn de laatste reserves van de Bank of England snel aan het wegteren. De grote vraag, die te Washing ton besproken wordt, is nu hoe dit dollartekort weg te werken. Nu zou deze vraag heel wat minder belangrijk zijn voor bei de landen en voor de West- Europese wereld, indien het hier alleen om technische kwesties ging. Maar direct achter deze vraag gaat een veel angstiger vraag schuil. Indien men in Washington geen uitweg weet te vinden, indien namelijk de standpunten der verschillende regeringen om het dollar te kort weg te werken, lijnrecht tegenover elkander blijven staan, wat zijn dan hiervan de politieke gevolgen? De kans is dan groot dat het tot een eco nomische breuk zou komen tus sen Amerika en het Britse wereldrijk met de gevolgen van dien. Engeland zou dan een groot deel van zijn invoer niet meer in de Verenigde Staten kunnen betrekken en zou in de richting van het Oostelijk blok gedreven worden. Engeland zou zich van Amerika moeten afkeren en de indruk, die dat op de rest van Europa zou maken, zou niet te overzien zijn. Het Marshall plan, dat juist opgezet is om het West-Europa mogelijk te maken weer een gelijke handelspart ner van Amerika te worden, zou hiermede practisch mislukt zijn en of in dat geval het Noord- Atlantisch Pact en de herbewa pening door de Verenigde Sta ten van het bijna geheel ont wapende West-Europa nog veel nut zouden hebben, staat te be zien. Zo men ziet hangt de toe komst voor een groot deel af van het samen vinden van een voor beide partijen aanvaard bare oplossing. Het ligt voor de hand, dat er een stroming is, die ervan over tuigd is, juist omdat de genoem de belangen op het spel staan, dat de staatslieden een uitweg uit de moeilijkheden zullen vin den, daar zij de consequenties van een mislukking niet aan durven. Men vergete echter niet, dat de standpunten van de Britse onderhandelaars en hun Ameri kaanse collega's sterk uiteen lopen en dat men elkaar de oorzaken van de ontstane im passe verwijt. De Amerikanen zijn het moede steeds maar gro te bedragen beschikbaar te stel len aan een land, dat naar hun oordeel verkeerd (geleide eco nomie tot het uiterste!) ge regeerd wordt en dat het geld met handenvol wegsmijt aan een duur ambtenarenapparaat, dat met de belastingdruk mede oorzaak is van hoge kostprijzen van alle mogelijke producten en daardoor zijn exportmogelijkhe den belemmert. De Engelsen daarentegen, die in hart en nieren Labour-aan- hangers zijn, die bovendien spoedig voor nieuwe verkiezin gen staan en thans zeker niet de door hen getroffen sociale maat regelen en socialisaties teniet kunnen doen, daar dit hun een zekere nederlaag bij deze ver kiezingen zou bezorgen, verwij ten de Amerikanen, dat deze door hoge invoerrechten de ex port naar hun land belemmeren en dat de Yankees de goudprijs te laag houden (goud is een be langrijk Brits exportproduct) en tevens door hun grote productie van synthetische rubber de in voer van de natuurrubber van 't Britse Gemenebest hebben af gesneden. Een en ander is aanleiding ge weest tot scherpe artikelen in de wederzijdse pers gedurende de laatste weken. Gelukkig zijn tus sen beide regeringen onaange name uitingen achterwege ge bleven en was de toon van Pre sident Trumans rede op 29 Augustus j.l. allervriendelijkst. De President sprak over de ko mende besprekingen als van een discussie tussen vrienden over problemen, die ons allen raken en bij welker oplossing allen be lang hebben. En thans iets over de moge lijke oplossing, al valt hiervan niet teveel te zeggen. Het staat wel als bijna zeker vast, dat de problemen niet opgelost zullen worden door een nieuwe Ameri kaanse dollarlening aan Enge land. Toen op 11 Juli namelijk te Londen tot de huidige conferen tie besloten werd, is dit uitdruk kelijk medegedeeld. Men zal de oplossing dus moeten zoeken in een wegnemen van de oorzaken van de wanverhouding tussen de dollar en pond-sterling. Het ver lies aan Engelse buitenlandse beleggingen, door de oorlog ont staan, is niet te verhelpen. Een tweede oorzaak is 't gebrek aan vertrouwen, dat buitenlandse importeurs en schuldenaren hebben in het pond-sterling. Zij vrezen devaluatie en wachten dus met hun aankopen en beta lingen. Devaluatie zou op het eerste gezicht dit kunnen ver helpen, doch de Britten voeren terecht aan, dat indien het uit putten van de reserves niet op houdt, het vertrouwen in het pond sterling niet terugkomt. Hier ligt nu een diepgaand verschil van mening, want de Amerikanen achten een devalu atie gewenst, gevolgd door een vrije omwisselbaarheid van het pond tegen andere betaalmidde len. Door de devaluatie immers komen de werkelijke verhoudin gen tussen b.v. pond en dollar terug, waardoor men in Enge land goedkoper terecht kan. De omwisselbaarheid van 't pond in andere valuta zal bovendien de Engelse industrie dwingen de kostprijzen te verlagen, daar zij, die thans een tegoed aan pon den hebben deze anders omwis selen tegen de valuta van een land met lagere kostprijzen. Deze beide stimulansen zouden de Engelse economie weer ge zond maken. Dat de Britse socialistische ministers deze oplossing ver werpen is begrijpelijk, daar vele van de door hen getroffen bin nenlandse maatregelen onge daan gemaakt zouden moeten worden. Daar de besprekingen in het geheim gevoerd worden zal de wereld eerst later de genomen besluiten kunnen afleiden. Ge zien het belang voor de toe komst moet op een overeenstem ming gehoopt worden. Een zegsman van kerkelijke zijde heeft mededeling gedaan van een in een bepaalde vorm gestelde belofte van loyaliteit, welke Rooms-Katholieke pries ters zullen mogen afleggen wanneer hun door de civiele autoriteiten om een eed wordt gevraagd. Radio-Vaticana heeft de bedoelde tekst gepubliceerd. Volgens de zegsman verwacht men, dat de regering binnenkort van de geestelijkheid een loyali teitsverklaring zal verlangen in verband met het plan, een nieuwe wet op de controle over de kerk door de staat uit te vaardigen. De tekst van de voor de Rooms-Katholieke geestelijken toegestane loyaliteitsverklaring luidt als volgt: „Ik beloof hier bij als getrouw burger loyaal te blijven tegenover de Tsjecho- Slowaakse republiek en niets te doen, wat tegen haar belangen, veiligheid en souvereiniteit zou indruisen. Ik zal getrouw mijn plichten als priester vervullen en mijn best doen om actief deel te nemen aan alle wederopbouw- acties welke gericht zijn op het bereiken van grotere welvaart voor alle Tsjechen en Slowaken." Men meent, dat de vorm van een eventuele loyaliteitsverkla ring een van de punten van be spreking heeft gevormd bij de eerder in dit jaar gevoerde on derhandelingen tussen vertegen woordigers van de kerk en het centrale actie-comité. N.V' Waterleiding Mij. „Zeeuws-Vlaanderen". Een ingewikkelde valse-bank. biljettenaffaire kwam Donderdag ter sprake voor de Haarlemse rechtbank, bij de behandeling van de zaak tegen de 38-jarige Zand- voorter G. P. P., die ervan be schuldigd werd mede-dader te zijn geweest bij de vervaardiging en bij pogingen tot uitgifte van valse Belgische francs) door een bende in Antwerpen. Verdachte, oud-illegaal werker en gewezen officier bij de staf van Prins Bemhard, was volgens zijn verklaringen in December 1945 naar België gegaan om een lil.eurfaibriek te beginnen in Bras. schaet, tezamen met een Belgi sche compagnon. Hij was door bemiddeling van deze compagnon in contact gekomen met een groep personen, die hem verzoch ten na te gaan of er in Nederland niet een partij goud en diamanten ter waarde van één twee mil- lioen francs te koop was. Ver dachte reisde naar Amsterdam en wist verkopers voor het ge. wenste te ontdekken. Toen hij echter vernam aldus zijn ver klaring voor de rechtbank dat de prijs in nagemaakte francs zou worden betaald, weigerde hij ver dere bemiddeling. Hij bleef ech ter in contact met de groep en in April 1®46 ontmoette hij twee leden daarvan in Antwerpen, waar zij in een auto stapten op de Keizerlêi. Zij verlieten de wagen spoedig weer en lieten een pakje in de auto achter. Verdachte vertrouwde het zaakje niet, liep de twee achterna en werd door Belgische rechercheurs aangehou den met het verdachte pakje in de hand. Er bleken vijf millioen valse francs in te zitten. De Belgische politie arresteer de spoedig de gehele bende en grote verslagen van het monster, proces .er waren 50 verdachten kwamen in de gehele binnen- en buitenlandse pers. Verdachte P. bleek er slecht te zijn afgeko men; hij werd door de Belgische justitie veroordeeld tot de maxi mumstraf van 15 jaar dwang arbeid. Het merkwaardige was echter dat uit de kranten verslagen bleek dat P. bij verstek tot deze straf veroordeeld was. Dit maakte het Nederlandse O.M. attept op deze zaak en later bleek, dat P. naar Nederland was uitgeweken, nadat hij vlak voor het proces door de Belgische justi tie op vrije voeten was gesteld. Het O. M. zag zich volgens het Volkenbondstractaat van 1932 verplicht deze in België veroor deelde Nederlander in zijn eigen land te berechten en liet P. ar resteren. In zijn woning werden plakboeken met nauwkeurige bij gehouden knipsels over het proces aangetroffen, wat het onderzoek zeer vergemakkelijkte. Bovendien kreeg de Nederlandse justitie de hulp van twee Belgische recher cheurs, die nu ook als getuigen aanwezig waren. Volgens de verklaringen van deze recher cheurs had P. bij zijn verhoor in België een geheel andere lezing van zijn aandeel in de affaire ge geven, een verklaring waaruit bleek, dat hij als mededader moest worden beschouwd. Thans verklaarde P. dat hij dit verhaal indertijd had opgedist om zijn compagnon te dekken. De officier van justitie, Mr. B. van de Burg, meende uit de uit België verkregen gegevens te moeten concluderen dat P. inder daad als mededader moet worden beschouwd. Hij achtte voor de internationale generale preventie een strenge straf op haar plaats en eiste de maximumstraf: 8 jaar. Hij verklaarde dat er paal en perk diende te worden gesteld aan de valse munterij, die de laatste jaren ontzaglijke vormen aanneemt. Zo zijn er voor niet minder dan een waarde van 600 millioen valse dollars in omloop gebracht op het continent, aldus Mr. Van de Burg. Hij wilde wel van de acht jaren de door ver dachte in Belgische gevangen schap doorgebrachte voorlopige hechtenis, zijnde 8 maanden, af trekken. De verdediger, Mr. Junge, acht te mededaderschap niet bewezen en evenmin de opzet tot mede. plichtigheid. Hij bestempelde de zaak als een complex van tegen strijdigheden en wees op de be langrijkheid van het werk dat verdachte in oorlogstijd heeft verricht als illegaal verzetsman. Tijdens de onthullingen bleek ook nog, dat de Belgische groep van personen, waarmede P. in contact had gestaan en die voor valse munterij in België veroor deeld werden, alle leden van Bel gische verzetsorganisaties waren geweest. De uitspraak in deze zaak volgt over veertien dagen. De A.N.W.B. verneemt uit Zwitserland, dat tussen Neder land en Zwitsèrland een over eenkomst is aangegaan waarbij totaal 3 millioen Zwitserse francs voor reiS- en verblijfkos ten beschikbaar zal worden ge steld voor de periode October 1949—Maart 1950. Nederlandse toeristen zullen voor de maanden October en November 1949 frs 40.per dag mogen besteden met een maxi mum van 400.— frs. Voor de maanden December, Januari, Februari en Maart zul len zij per dag over 50 Zw. francs mogen beschikken met een maximum van fr. 500. De A. N. W. B. vermoedt, zo deelt hij ons tenslotte mede, dat loting nog noodzakelijk zal zijn. De stoet, waarmede H. M. de Koniingin zich Dinsdag 20 Sep tember te één uur ter plechtige opening van de zitting der Sta ten-Generaai naar de Ridderzaal zal begeven, zal de volgende route volgen: Koninklijk Paleis Noordeinde, Heulstraat, Lange Voorhout, Tournooiveld, Korte Vijverberg, Binnenhof. H- M. zl langs dezelfde weg naar het Paleis aan het Noord einde terugkeren. In een toespraak tot vertegen woordigers van Joegoslavische emigranten in Frankrijk heeft maarschalk Tito o.m. gezegd, dat de anti-Joego-Slavische propa ganda „ons niet veel doet". De dag was niet ver meer, dat ma chines het leven van het Joego slavische volk zouden verlichten, aldus de maarschalk. Machine rieën waren voor de ontwikkeling van Joego-Slavië van vitaal be lang en daarom deed het er niet veel toe waar zij vandaan kwa men. Zinspelend op de geruchten over een slaat van beleg en on rust in Joego-Slavië, deelde Tito mede, dat 75 000 Joego-Slavische soldaten in verschillende delen van Joego-Slavië dit jaar aan de wegenbouw meewerkten. De Franse premier Henri Queuille heeft tegenover het weekblad „France Illustration" verklaard, dat Frankrijk zich langzamerhand van de vrees be vrijd heeft, die het 12 maanden geleden (toen Queuilles regering gevormd werd) drukte en de Franse arbeiders volgden in steeds mindere mate het com munistische parool. Dank zijn regering had de franc bijna een derde van zijn waarde op de wereldmarkt herwonnen. De index der groothandelprijzen daalde in de periode van Nov. '48 tot Juni '49 van 1977 tot 1845. Speculaties, voortkomend uit de buitengewone droogte zouden verhinderd worden door een aanzienlijke invoer van voedsel. De openbare mening in Frank rijk was zo verdeeld, dat geen enkele partij zou kunnen hopen in staat te zijn democratisch te regeren. De tegenwoordige resultaten had men kunnen bereiken door wederzijdse concessies en op offeringen van zuiver partijdig belang. De geest van samenwerking moet worden gehandhaafd, al dus de premier, indien Frank rijk zijn persoonlijkheid wil her winnen. Te Londen wordt bekend ge maakt, dat er Donderdag een overeenkomst tussen de Britse re gering en de Belgische regering te Parijs is getekend, krachtens welke België voor het Ver. Ko ninkrijk een crediet in Belgische francs tot een tegenwaarde van 28 millioen Amerikaanse dollars zal openen. De disposities over dit crediet zullen een rente dragen van 2% o/o per jaar, ingaande op de dattim van de dispositie. De terugbetaling van het op te ne men bedrag zal geschieden in vijf tig gelijke halfjaarlijkse termij nen, waarvan de eerste zal ver vallen op 1 Juli 1956. Deze overeenkomst is gesloten in overeenstemming met het be sluit, dat de organisatie voor Europese economische samenwer king in Juli j.l. heeft genomen ten aanzien van de beginselen van de intra-Europese betalings- overeenkomst voor 1949/50. Vol gens dit besluit dienen de beta- lingstökorten van Frankrijk, Ne derland en het Ver. Koninkrijk met België ten dele door trek kingsrechten en ten dele door langlopende Belgische credieten te worden gedekt. De tekst van de overeenkomst zal binnenkort worden gepubli ceerd. Het militair eenbetdon en de afzetting zullen zijn als vorig jaar. De stoet wordt geopend door een rijknecht-majoor te paard en twee rijknechts, dan volgt een detachement van het wapen der Koninklijke mare chaussée, bestaande uit 20 onder officieren en marechaussees on der commando van een officier. Hierna volgen de Koninklijk? Militaire Kapel in ceremonieel tenue, de commandant van het Garderegiment jagers met adju dant, gevolgd door het vaandel van dit Garderegiment van vaan- delwacht een compagnie van het Garderegiment ter sterkte van Herman Esser, tijdens het re giem van Hitier Minister van Economie in Beieren en lid nu mero twee van de partij der na zi's, is te Neubiberg in Beieren gearresteerd. Volgens Duitse politie-autoriteiten heeft Esser zich in deze kleine gemeente „enige tijd" verborgen gehouden. Hij had zich niet in laten schrijven en leefde in een gezin zonder in het bezit te zijn van een levensmiddelenkaart. Esser is onmiddellijk naar München overgebracht. 8 Augustus plaatste een Duit se zuiveringsrechtbank hem op de lijst van „grote nazi-misda digers" en veroordeelde hem tot 5 jaar dwangarbeid. Politie-autoriteiten te Neubi berg geloven, dat de arrestatie van Esser verband houdt met de berichten, dat zijn memoires, getiteld „Hitier, de grote min naar", in een geïllustreerd tijd schrift te München zouden ver schijnen. Een zegsman van kerkelijke zijde heeft verklaard, dat de Rooms-Katholieken in Tsjecho- Siowakije hun kinderen aan eventueel onder staatscontrole geplaatst godsdienstonderwijs op de scholen behoren te ont trekken wanneer dit onderwijs niet de van kerkelijke zijde ge geven richtlijnen volgt. Met goedkeuring van de Bis schoppen zou overeengekomen zijn, dat leken-godsdienstlera- rén, die zouden weigeren de autoriteit van de kerk te er kennen, aan kerkelijke straffen onderhevig zullen zijn. Radio Warschau heeft de tekst gepubliceerd van een Poolse nota aan de Joego-Slavische ambassa de te Warschau, waarin gezegd wordt, dat de regering van Tito het verdrag van vriendschap en wederkerige bijstand dat in Maart 1946 werd getekend, „met de voe ten getreden en vernietigd" heeft. De nota beschuldigt ook leden van de Joego-Slavische ambassa de van spionr.age en het versprei den van propaganda-materiaal tegen Polen, de Sowjet-Unie en hun bondgenoten. Verder wordt de Joego-iSavisohe regering be ticht van „reactionnaire neigin gen" en van dienstbaarheid aan de „internationale reactie". Tegen pijnen en griep - 20 tabletten f 0.75 (Ingez. Med.) De Chinese ambassade te Washington heeft de door de Amerikaanse senator Tom Co- nally geuite beschuldiging, dat Tsjang Kai-Sjek zich naar For mosa uit de voeten gemaakt zou hebben met medeneming van 138 millioen dollar aan goud van de nationalistische regering, van de hand gewezen. „Tsjang Kai-Sjek is niet op Formosa doch in Tsjoengking, waar hij de strijdkrachten van de nationale regering helpt ver zamelen voor de strijd tegen de communistische aanvaller", al dus de ambassade. De ambassade verklaarde ver der, dat om veiligheidsredenen het grootste gedeelte van het goud en zilver en de overige reserve in buitenlandse valuta van de Centrale Bank op order van de nationalistische regering naar het kantoor van de Bank op Formosa is overgebracht. Deze waarden waren niet door Tsjang Kai Sjek meegenomen voor eigen gebruik en ook niet op zijn naam gedeponeerd. 100 man in ceremonieel tenue. De rijtuigen van de Koninklijke stoet worden voorafgegaan door een ere.escorte. Van het ogenblik af, dat H. M. de Koningin het Paleis verlaat geeft een op het Malieveld opge stelde batterjj minuut-schoten af tot het ogenblik, dat H. M. het Paleis weder betreedt. Aan het Paleis Noordeinde wordt een ere-wacht van 100 man van het Garderegiment Prinses Irene opgesteld. Hierbij zal het vaandel van het regiment zijn in gedeeld. Voorts is bij deze ere wacht ingedeeld het trompetters, korps van de Huzaren van Boreel. Aan de Ridderzaal vormen 70 man van het korps Mariniers de ere-wacht. Hierbij zijn inge deeld het vaandel van het korps en de Marinierskapel der Konink lijke Marine. De afzetting langs de door de stoet te volgen weg zal gevormd worden door de Koninklijke Ma rine, het Koninklijk Nederlands- Indonesische leger, het 3e terr. Bataljon, de Luchtvaarttroepen, het 2e terr. Bataljon, de Konink. lijke Marechaussée en het Garde regiment Grenadiers. Een deta chement van omstreeks 100 man, aansluitend aan het detachement Kon. Marechaussée, zet het Bin nenhof voor de gebouwen van de Eerste Kamer, de Raad van State en de Tweede Kamer af tot de ere-wacht van het korps Mari niers, welke voor de Ridderzaal staat opgesteld. Voor de zijgevel op het troit. toir van „De Witte" op de Korte Vijverberg worden detachementen Marva en VHK opgesteld. Behalve de reeds genoemde muziekkorpsen nemen aan ds plechtigheid deel het muziekkorps van het 1 R.I.„ opgesteld voor het voormalig Paleis Kneuterdijk en het muziekkorps van het com mando Luchtvaarttroepen, staan de in de bocht Lange Voorhout Op het Binnenhof, achter de af zetting voor het gebouw der Tweede Kamer, zal ruimte wor den vrijgehouden voor de verte genwoordigers van de verenigin gen der Militaire Willemsorde en voor een gering aantal genodig den. Ter bijwoning van de jaarlijk se vergadering van het interna tionale monetaire fonds te Wa shington is Vrijdagavond de Mi nister van Financiën, Prof. Mr P. Lieftinck, per K.L.M.-machine van Schiphol vertrokken. De Minister, die laat op het vliegveld arriveerde, verklaarde aan de aanwezige journalisten, dat de agendapunten voor de komende vergadering dit jaar zeer laat zijn vastgesteld, zodat hij nog niet kon bepalen wat het voornaamste onderwerp van be spreking zou worden. Inzake een mogelijke devalu atie van sommige valuta's meen de de Minister, dat dit vraagstuk waarschijnlijk niet ter sprake zal komen, temeer niet daar de besprekingen openbaar zijn. Op de vraag, hoe het zou staan met de gulden ten opzichte van de dollar nadat de besprekingen in Washington zijn gehouden, antwoordde de Minister: „De gulden is goed op weg harde va luta te worden". De Minister be gaf zich daarop naar het toestel, dat om circa 8.15 de lucht in ging. - In het Zuid-Malangse wordt nog steeds geschoten. In dit ge bied zijn verschillende kampongs door de bevolking ontruimd, ter. wijl verscheidene Indonesische ambtenaren, vooral te Turen, het werk in de steek hebiben gelaten. Oo kin het Sdoardjo-delte blijft de toestand slecht: steeds weer komen berichten binnen over branden, zoals b.v. van de onder nemingen Krembung en Tulan- gean, waar thans 25 van de aanplant is vernietigd, gelijk aan een oppervlakte van 450 ha. Gedurende de laatste veertien dagen zijn er elke nacht branden gesticht en behalve de reeds ge noemde ondernemingen, zag ook Tjandi 30 van haar aanplant vernietigd. Daarbij vindt de in timidatie der bevolking onvermin. derd voortgang en ook bet ge zagsvacuüm blijft bestaand. 10 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. n.m. 3.29 3.41 4.04 4.16 4.54 5.06 11 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 3 58 4.11 Terneuzen 4.33 4.46 Walsoorden 5.23 5.36 Op 26 October a.s. zal het Wa pen der Koninklijke Marechaussée de dag herdenken, dat het bij be sluit van 26 October 1814 werd opgericht. Het ligt in de bedoe ling dit 135-iarig bestaan te her denken op een voor dit Wapen ge paste wijze. Op de dag zelf zal in de morgen te Apeldoorn een gedenkteken worden onthuld ter nagedachtenis aan de in de oor logsjaren gevallen leden van het Wapen en van het voormalige Korps Politietroepen, welks voor oorlogse taak thans weder wordt verricht door de Koninklijke ma rechaussée. Het zal zeer op prijs worden gesteld, indien fami lieleden van hen, die het Wapen met dit monument hoopt te eren, aanwezig zullen willen zijn.. Na dere hieromtrent gewenste in lichtingen zijn te verkrijgen bij de Commandant der Koninklijke Marechaussée, Raamweg 4 te 's-Gravenhage. Het voornemen bestaat voorts om op 27 October een défilé te houden voor autoriteiten en ge nodigden te 's-Gavenhage. Hieraan zullen een groot aan tal marechaussees van alle korp sen deelnemen. Zij zullen defi leren zowel te voet, per motorrij wiel als met pantserwagens, ter wijl het standaardeskadron ge kleed zal zijn in de blauwe uni. form. Dit meer massale optre den naar buiten zal voor het eerst na de oorlog voor velen in den lande de gelegenheid bieden ken nis te maker met de herhoren Koninklijke marechaussée, dan wel de oude banden te verste vigen. .In de namiddag zal de Com mandant van het Wapen een re ceptie houden te 's.Gravenhage, waarop een ieder,, die hieraan be hoefte gevoelt, in de gelegenheid zal zijn, zijn of haar gelukwensen Sterke communistische strijd krachten zijn gevaarlijke nieuwe aanvallen in de richting van Kanton en Amoy begonnen. Volgens berichten, die te Hong kong binnenkomen, bevinden zij zich op ongeveer 30 km van [Amoy, dat door een derde van 'zijn bevolking verlaten is. Rondom Kanton is levendige guerilla-activiteit, die nabij de weg van Kanton naar Swatow door nationalisten worden aan gevallen. De regeringstroepen trachten daar te voorkomen, dat de guerilla's contact ma ken met de geregelde commu nistische troepen. In Zuid-Hoenan hebben de nationalisten naar hun eigen zeggen de communisten van Paisjihtoe aan de spoorlijn Kan tonHankou teruggeslagen. Een nationalistische militaire woordvoerder te Kanton ver klaarde Donderdag, dat de com munistische generaals nog niet gereed zijn voor hun grote of fensief op Kanton en Zuid- China. Volgens Radio-Peiping hebben vluchtende nationalistische troe pen het uit de twaalde eeuw daterende graf van de Mongool se heerser Dsjenghis Khan in een klooster bij Kansoe (provin cie Lantsjou) geplunderd. Volgens het communistische nieuwsbureau „Nieuw-China" hebben de nationalistische troe pen op 13 Augustus, toen zij zich uit het klooster terugtrok ken, een portret van de oude veroveraar en andere reliquieèn uit het graf meegenomen. aan te bieden. De dag zal wor den besloten met een feestavond voor officieren, onderofficieren en marechaussees met hun dames in het geibouw voor Kunsten en We tenschappen te 's-Gravenhage. Het gehele programma van de herdenking van het oudste Korps der Koninklijke Nederlandse Landmacht,, draagt een waardig karakter. Het zal wederom een van die hoogtijdagen voor het Wapen zijn, waarop niet alleen de banden tussen de verspreid ge legeerde leden van het Wapen worden verstevigd, doch die ook in het verleden op het personeel steeds een onvergetelijke indruk maakten en de kameraadschap zo zeer bevorderden. Generaal Napoleon Zervas, voormalig Grieks Minister van Openbare Orde, heeft verklaard, dat, tenzij men verhindert, dat Griekse opstandelingen naar Al banië ontvluchten, „het Griekse bloed vergeefs gevloeid heeft om de vrede te vestigen in de Bal kan". Volgens Zervas bevinden zich thans ongeveer tienduizend Griekse opstandelingen buiten de Griekse grenzen. „Wanneer de Kominform zich", aldus Zervas, „in de toekomst opnieuw van hen zou willen be dienen tegen Griekenland, zou den zij ten eerste versterkt wor den met communisten, die door Tito zijn uitgewezen en zich thans in Tsjecho-Siowakije ver zamelen, en ten tweede door ontvoerde kinderen, die nu in landen achter het ijzeren gor dijn vertoeven, waar zij zullen worden ingedeeld bij de com munistische opstandelingen". In zes steden van het de partement Indre in Midden-Frank rijk zijn kermissen, sportwedstrij den en dergelijke afgelast wegens het uitbreken van kinderverlam ming. HEDEN: AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uurBioscoopvoorstelling, „Sitting Pretty". TERNEIUZENStraatcollecte, Prot. Interk. Thuisfront, en 7.309.30 uur: Concert op de Markt. In de pauze toespraak. Zaal O. de VriesAdri- aansen, 7 uur: Ledenvergade ring „Hulp in Nood". Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling, „Are de Triomphe". Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling, „De dochter van de Kapitein". MORGEN: AXEL: Het Centrum, 4.15 uur, Bioscoopvoorstelling, „Sitting Pretty". 3 uur: Bioscoopvoorstel ling, „13 Rue Madeleine". TERNEUZENLuxor Thea ter, 8 uur: Bioscoopvoorstel ling, „Are de Triomphe". 3 uur: Matinée. Concertgebouw: 8 uur: Bioscoopvoorstelling, „De doch- tet van de Kapitein". 2.30 uur: Matinée

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1