echaussée Chefaiine 4 RICHARD STRAUSS overleden De KERKEN in Tsjecho-Slowakije Twee studenten met viif gulden door tien landen -Generaal Geen rondetafel-, maar koffietafel-conferentie! NUTTELOOS" NDA r VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1949. 5e Jaargang No- 1213 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Temeuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermeiüing onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. IAANSTANDEN. Maan Christian Science fócnitor geeft commentaar De emigratie van gedemobiliseerden naar Australië H. M. de Koningin 21 ontvangt delegaties der Ronde-Tafel-Conferentie Zeepost voor Oost en West Ontvoeringspoging te Berlijn De strijd in China De Kinderverlamming 99 Uw verbruik te groot Brengt waternood Afgevaardigde In Kamer doodgeschoten De tocht van de „Europe" Leningen export-import bank aan Joegoslavië| en andere landen HOOGWATER n.m. ftinck naar J icrlka ulfei... van Zervas nog beier. Ook in dit geval dus: Eendracht maakt macht! Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 3.29 4.04 4.54 n.m. 3.41 4.16 5.06 n.m. 4.11 4.46 5.36 Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Nog bewolkt. Half tot zwaar bewolkt en overwegend droog weer. Matige Westelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. itij De Ronde „Tafel-Conferentie, die beoogt in de komende maan den een regering te geven aan 'n staat van 70 millioen inwoners, zou men eigenlijk de nieuwe naam van „Koffie-Tafel-Conerentie" moeten geven, aldus Daniël Schorr in de Christian Science Monitor. In een hoofdartikel „Parkabank Diplomatie" wordt gezegd: ,,de enorme ovale tafel in dé middel eeuwse Ridderzaal, waar 150 ver tegenwoordigers van Nederland;, Indonesië en de Verenigde Naties op 23 Augustus bijeenkwamen voor de plechtige opening, werd direct afgetakeld voor een recep tie en is nog niet opnieuw opge steld. Wanneer zij weer opge steld wordt, zal het slechts zijn om reeds bereikte resultaten for meel vast te leggen. Er hangt een misleidende sfeer van moe heid in Den Haag, een anticlimax tot de openingszitting, waarbij alle sprekers de nadruk leggen op spoed en dringende noodzaak. In de week, die daarop volgde, werd niets anders gedaan dan de verdeling van het werk aan com missies, die uiteengingen in sub commissies. Commissie-verga deringen worden verbazend weinig en met grote tussenpozen gehou den en tot heden hebben zij geen nieuws gebracht. Drie dagen van de week, n.l. Woensdag, Zaterdag en Zondag, zijn aangeduid als ,,vrfle dagen" en het is soms moei lijk hen te onderscheiden van ..werkdagen". En toch gebeurt er iets, niet om de Ronde Tafel, doch om de Koffietafel. In het Palace-hotel aan zee en elders in Den Haag ziet men kleine groe pen mensen!, schijnbaar verdiept in een onbelangrijke conversatie. NIETS IS ER, DAT OP EEN CONFERENTIE LIJKT. Soms schijnt het onderhoud on samenhangend met tussenpozen van rustig nadenken om met los se opmerkingen. Soms zijn de hoofden diep gebogen en hoort men 'n ernstig gefluister. Doch er is niets, dat op een conferentie lijkt. Deze groepen zijn verschil lend van samenstelling. Soms ziet men Republikeinen met federalisten praten. Dan weer ontmoeten Indonesiërs ver tegenwoordigers van verschillen de politieke partijen. Een andere keer ziet men een Nederlandse minister met een Indonesische autoriteit. Zo nu en dan be. staat een groep uit deskundigen op een bepaald gebied, bijv. eco nomisch of militair. Voor de Indonesiërs worden excursies door het land georga niseerd. En toch .maakt dit al les de conferentie uit. Langza- Een aanhoudende stroom Ne derlandse militairen, die spoedig gedemobiliseerd zullen worden, vervoegt zich dagelijks aan het consulaat voor het verkrijgen van visa voor vestiging in Australië, aldus heeft de Australische con sul-generaal in Indonesië, Charles Eaton, gisteren verklaard. Hij zeide, dat ongeveer 30 Nederland se gedemobiliseerden iedere maand naar Sydney vertrokken, op basis van het vestigingsplan van de regering van het gemenebest voor geallieerde demobilisanten. „Het zjjn uitstekende mensen die goede burgers zullen zijn", zo zeide hij en voegde er aan toe, dat hij de komst van autoriteiten uit Neder land verwachtte voor de bespre king van een nieuw plan, dat, naar men verwacht, de vestiging vau 5000 gedemobiliseerden uit Batavia in Australië zou omvat ten. Een vooraanstaand ambtenaar van het Nederlandse Ministerie van Buitenlandse Zaken verklaar de heden: „Australië betekent voor veie honderden, misschien voor vele duizenden Nederlanders die een nieuw leven wensen te beginnen in een land, vrij van oorlogsbedreiging, een land van belofte. Voorts wensen velen zich te vestigen in Nieuw-Zeeland, v/elke naam voor ons een bekende klank heeft". merhand beginnen de Nederlan ders en Indonsiërs elkander te begrijpen. Verscheidene Indone siërs vertelden mg reeds, dat zij de Nederlanders „een goed volk vonden, dat men in het geheel niet kan beoordelen volgens de Nederlandse functionarissen, die wij op Java kenden". „Dit is de enig mogelijke manier", zo zeide de secretaris van een der beide Indonesische delegaties. Het con ferentie-apparaat zelf is te om slachtig om iets te bereiken. De politieke commissie heeft 70 le den, hetgeen te veel is voor moei lijke onderhandelingen ten tijde van een geschilpunt. De onderhan delingen hierover moeten door goed voorbereid zijn en een en an der zal dan snel verlopen. Mr. Roem deelde mij mede: ons standpunt loopt uiteen en wij doen weinig schijnaanvallen. Dit gaat een tijd door en dan komen wij plotseling vooruit en bemerkt men, dat alles gereed is. Zo ging het met de overeenkomst tot het staken der vijandelijkheden. De besprekingen duurden weken voort. Toen kwamen wij bijeen voor een conferentie en alles was ir. vier dagen gereed. De voor zichtige gevoelens, die ontstaan uit het proces, dat zich thans ont wikkelt), is het beste bewijs, dat men aan alle zijden vastbesloten is, deze conferentie te doen sla gen", aldus Daniël Schorr. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden zullen op Maandagmiddag 12 September in het Paleis Noord einde een receptie geven voor de. leden van de delegaties der Ronde Tafelconferentie. De E.C.A. heeft Woensdag een reeds aan Nederland verstrekte machtiging voor de aankoop van vliegtuigen en onderdelen in de V. S. voor aflevering in het derde kwartaal van 1949 verminderd met een bedrag van 385.000 dol lar. Richard Strauss, de bekende Duitse componist, is gisteren op Sb-jarige leeftijd te Garmisch-Partenkirchen overleden. Strauss was reeds 14 dagen ernstig ziek aan een hart- en nierkwaal. Zijn toestand was gis tere noch tend van uur tot uur slechter geworden- PROTEST VAN DE GEESTELIJKHEID. Volgens een zegsman van ker kelijke zijde heeft reeds het me rendeel der Priesters van zeven tig procent der Rooms-Katholie- ke parochies in Tsjecho-Slowakije protestbrieven ondertekend tegen het voornemen van de regering tot het uitvaardigen van een wet, volgens welke de staat de alge hele controle over de kerken zou verkrijgen. De protestbrieven, allen gelijk luidend, worden door de pastoors der parochies naar het centrale actie-comité gezonden. In de brieven wordt verklaard, dat volgens de nieuwe wet de geestelijken ambtenaren zouden worden. Weliswaar zou volgens de regeringsvoorstellen de mate riële positie der priesters verbe terd worden, aldus het protest, doch de geestelijkheid zou liever dit voordeel niet genieten maar de sociale positie van de arbeiders en pensioentrekkers gehandhaafd of verbeterd willen zien. Men verwacht, aldus de zegs man, dat vrijwel de gehele gees telijkheid dit protest zal onder steunen. In het protestschrijven wordt o.a. woordelijk gezegd: „De voorgestelde wet zou de ociale positie van de geestelijk heid verbeteren ten koste van de vrijheid, en de geestelijke taak \an de kerk volkomen afhankelijk maken van politieke functionaris sen en belangen. De geestelijk heid verklaart daarom, dat zij haar kerkelijke bediening slechts zal aanvaarden uit de handen van een vrijelijk beslissende kerkelij ke hoogwaardigheidsbekleder. De voorgestelde verbetering van de positie der geestelijkheid en het verlenen van bijdragen voor kerkelijke doeleinden zou de on juiste indruk wekken, dat de kerk hiermede genoegen zou ne men als compensatie voor haar grond- en ander bezit, dat zij ver loren heeft door het eenzijdig op treden van de staat zonder over eenkomst dienaangaande met de Heilige Stoel. De toelagen voor de geestelijkheid zouden verhoogd worden op een ogenblik, waarop men om verschillende redenen voornemens is de lonen van de arbeiders en de uitkeringen aan pensioentrekkers te verlagen. On der deze omstandigheden doet de geestelijkheid vrijelijk afstand van de voordelen van de voorgestelde toelageverhoging en verzoekt be leefd de sociale positie van de arbeiders en pensioentrekkers te handhaven op het huidige peil of liever nog te verbeteren. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum van uiterlijke ter post be zorging staat, tussen haakjes, achter ne naam van het schip vermeld. Indonesië ms „Oranje" (19 Sept.),. Curacao ss „Baarn" (21 Sept.), Suriname ss „Cottica" (-14 Sept.) De brief besluit: „De geestelijk heid zal er tevreden mee zgn vanneer, met goedkeuring van de hoogste kerkelijke autoriteiten, de basiswet betreffende de toelagen wordt gehandhaafd en in Spciale opzichten bijgewerkt en wanneer de restauratie van nationale kerk- monumenten gefinancierd wordt en aan de behoefte van de kerk word 1^voldaan. (De hier bedoel de basiswet dateert uit de acht tiende eeuw en houdt een door keizer Jozef vastgestelde loon schaal voor de geestelijkheid in). De geestelijkheid dringt er in het bijzonder op aan, dat de gods dienstvrijheid van het volk ten volle geëerbiedigd en gehand haafd wordt evenals de vrijheid en het geestelijk doel van het priesterlijk ambt der geestelijk heid, die werkt voor het eeuwig en tijdelijk welzijn van ons volk. Richard Strauss werd op 11 Juni 1864 te München geboren. Op 12-jarige leeftijd werd zijn eerste grote werk ten gehore ge bracht en begon zijn muzikale loopbaan, die hem beurtelings hooghartige critiek en geestdrif tige bijval zou brengen, bittere armoede en grote welstand, de faam van nationale held en poli tieke verachting. Zijn meest bekende werken zijn de opera's Der Rosenkavalier, Salome, Elektra en Intermezzo. Nd de eerste wereldoorlog ver trok Strauss uit Berlijn. Hij bracht de periode tussen de beide wereldoorlogen door, zonder zich ergens blijvend te vestigen, doch hij vertoefde het meest in Wenen. Daarop kwamen de grimmige jaren, waarin Hitier en de na tionalisten het Duitse leven be heersten. Aanvankelijk werd iStrauss tot een „ware Ariër" uitgeroepen en zijn composities werden door nationaal-socialis- tisch gezinde musici ten gehore gebracht. Toen werd echter een brief van Richard Strauss aan zijn vriend, de schrijver Stefan Zweig, waarin enige onberaden uitlatingen voor kwamen, onderschept. Bovendien bleek, dat één van zijn zonen met een Joodse gehuwd was. Ofschoon de nationaal-socialis- tisehe autoriteiten het niet waag den openlijk maatregelen tegen de zeer populaire Richard Strauss te nemen, verboden zij wel de publieke vieringen van zijn ge boortedag, terwijl zij voorts open bare 'uitvoeringen van zijn wer ken zoveel mogelijk tegengingen. „Ik leidde het leven van een klui zenaar', luidde het oordeel van Strauss over zijn levenswijze ge durende de jaren van de tweede wereldoorlog. Na afloop van de oorlog werd Richard Strauss door een zuive ringshof gezuiverd, als gevolg van de oorlog was hij echter bij kans zonder middelen van be staan, daar een hem toekomend bedrag van naar schatting 120 duizend pond sterling, dan in ge allieerde landen wegens hem toekomende muziekauteursrech- ten op naam stond, werd bevro ren door geallieerde beheeerders van vijandelijk bezit. Een officier van de „Volks. politie" uit de Sovjetzone van Duitsland en zijn chauffeur, die Woensdag de gehele dag een za kenman uit Saksen schaduwden, werden door de West-iBerlijnse politie zelf gearresteerd1,, op het ogenblik, dat zij de zakenman naai' de Sovjet-sector wilden sle pen. De zakenman, die verklaar de uit Saksen te zijn gevlucht nadat zijn firma gesloten en ge„ confisceerd was, kon zijn achter volgers tenslotte lang genoeg ont lopen om telefonisch hulp te vra gen. Een West-Berlijnse politie auto arriveerde op het juiste ogenblik. POST VOOR TERUGKERENDE MILITAIREN. Post, bestemd voor de naar Nederland terugkerende militai ren aan boord van de troepen schepen „Kota Inten" en „Si-ba- jak", welke in een der tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 15 September a.s. in Nederland vtorden ter post bezorgd. In het adres moet wor den vermeld „op thuisreis naar Nederland". Sterke communistische guerilla- groepen zijn gisteren volgens Chi nese berichten in de provincie Kwangtoeng begonnen op te drin gen in de richting van Kanton. Voorhoeden van deze guerilla's bevinden zich in de buurt van Hoyoean, op 175 km ten Notord- Oosten van Kanton. Basil O'Connor, voorzitter van de Amerikaanse nationale stich ting ter bestrijding van de kin derverlamming beeft in een ra diopraatje voorspeld, dat er voor Kerstmis aanstaande nog een 20 duizend gevallen van kinderver lamming in de V. S. bij zouden komen. In de loop van dit jaar zijn reeds ruim 20 duizend geval len van kinderverlamming gecon stateerd. N.V- Waterleiding Mij- „Zeeuws-Vlaanderen"- „We stonden nog geen twee uur geleden te liften bij „De Bourget'" om per aüto naar Nederland terug te gaan en nu staan wij nota bene al op Schiphol". Dat was de uitroep van de twee Nederlandse studenten Jan Weersma en Bert de Ruiter, na dat ze uit de K.L.M.-Convair uit Parijs gestapt waren. Ze hadden al liftend een tocht van 10 weken door 10 Europese landen, met al lerlei voertuigen, gemaakt. Zij waren in België, in Luxemburg en in Zwitserland. De vjjf gulden waarmee zij ieder vertrokken waren, waren toen op. Ergens in de Alpen hebben zij daarna als buitenlandse wegar- beiders hard gewerkt met pneu matische boren. Zij maakten 150 uren, verdienden een goed loon en trokken er daarna opnieuw op uit. Met gewonde handen, maar met opgewekt gemoed en een portemonnaie vol nieuwe moge lijkheden zetten zij de reis voort, eerst echter vier dagen na op onthoud in Nederland vanwege visa die nodig waren voor Duits land. De overschrijding van de Nederlands-Duitse gens heeft 13 uur geduurd. 13 uur wachten op een lift, maar de derde prijswin naar van de Tulpenrallye bracht hen redding en suisde met hen door Duitsland. Via Denemarken en Zweden, waar zij als borden wasser voor iedere 10 uur wer ken 3 maal mochten eten, arri veerden zij' in Finland, (passage per boot kosteloos), de reis van Finland naar Londen per boot was eveneens fortuinlijk. In Lon den werden zij onder koppen in de bladen vermeld en de B.B.C. legde beslag op hen voor een in terview. Trouwens dit was al eer der door de Finse radio gebeurd. Hun avonturen in Parijs waren van die aard, dat zij een Parijs' blad, de „Paris Presse", van een primeur konden voorzien. Voor deze dienst volgde thans de be loning. Woensdagmorgen stonden beide studenten te liften in de buurt van bet vliegveld „Le Bour get". Na een kwartier stopte op hun gebaar een zwarte wagen, de bestuurder was een redacteur van hetzelfde dagblad. Op zijn vraag „waarheen", luidde het antwoord: „Naar huis, naar Hol land". Hij had niet de moed de beide jongelieden naar Holland terug te brengen, maar wel wist hij zijn directie over te holen hun een passage per K.L.M. naar Am sterdam te schenken. Dit was binnen een uur „voor de bakker" eu weer een uur later stonden de 21-jarige Jan Weersma en de 23- jarige Bert de Ruiter op Schiphol. „Wij hebben voornamelijk ge lift in personenauto's; veelal wa ren het zakenlieden die ons ver voerden en ons vaak ook nog gastvrijheid, soms voor enkele da gen in hun gezin aanboden", ver telden zij bij hun aankomst. „Het viel ons altijd op hoe verrast onze welwillende chauffeurs waren, als wij hen vertelden dat wij Neder landers waren. Wij hebben overal geslapen, in boerenschuren, bij studenten, af en toe in een hotel of een schit terende villa met logeerkamer annex badkamer". Tenslotte werden zij tn de ge legenheid gesteld om ook het tra ject SchipholDen Haag koste loos af te leggen, n.l. per K.L.M.- bus. COMMENTAAR OP AMERI KAANSE MANOEUVRES Een militaire commentator in de Sovjet-zone van Duitsland neemt de thans gaande Ameri kaanse manoeuvres in West- Duitsland „geheel nutteloos". De commentator, een vroegere kolonel bij de Luftwaffe, Walter Lehwess-Litzmann, zegt in de „Berliner Zeitung", dat de oefe ningen niets anders zijn dan een generale repetitie van de verde diging der landstrijdkrachten ter wijl een denkbeeldige Amerikaan se luchtmacht steden in de Sow- jet-zone bombardeert van bases in Frankrijk, Noorwegen, Duits land en Engeland uit. Waar zijn echter de divisies om de Europe se verdedigingslinie te bemannen? zo gaat de commentator verder. In geval van oorlog zouden Fran- rijk noch Italië de bases voor atoombommen verdedigen en Ne derland en België zouden alle be schikbare manschappen in hun kolohiën nodig hebben. De Deen se en Noorse strijdkrachten zou- jden nauwelijks voldoende zijn voor de verdediging van de eigen kus ten. Wat de Rijn betreft, waren Fransen noch Duitsers in de laat ste o'orlog in staat een vijand de overtocht te beletten. Indien de Amerikanen redeneren, dat zij Engeland als basis kunnen ge bruiken voor een inval op het Europese vasteland op weg naar Moskou, blijft er slechts een vraag over, namelijk deze. Hoe zal de vergelijking uitvallen tussen een invasie in 1944 tegen tien divi sies van generaal Rommel en een tweede Amerikaanse invasie, waarbij er 300 divisies zullen zijn om de Europese kusten te verde digen De „Berliner Zeitung" wordt al gemeen beschouwd als het offici ële blad van het Sowjetrussische bestuur. Tijdens een gisterenochtend vroeg in de Columlbiaanse Kamer van Afgevaardigden gehouden de bat is het tot een schietpartij ge komen, waarbij één afgevaardig de werd gedood, terwijl een an der lid ernstig werd gewond. Men meent, dat ongeveer honderd schoten zijn gelost. Gedood werd de liberale afgevaardigde Gusta vo Jimenez, terwijl de liberale oud-minister Jorge Soto del Cor ral een schotwond in het rechter been kreeg. Het vuur werd geopend door de conservatieve afgevaardigde Caros del Castillo, naar aanleiding van een over hem door Jimenez in een redevoering gemaakte op merking. Andere conservatieve afgevaardigden begonnen daarop ook te schieten. Er wlgde een toneel van wilde verwarring. Er werd niet meer gesproken, doch alleen maar geschoten. Sterke troepenafdclingen zijn naar drie plaatsen gezonden, waar volgens berichten uit Tunja 130 km ten Oosten van Bogota 10 personen om het leven kwamen bij botsingen tussen partijen. Met moderne wapens uitgeruste groe pen zouden aanvallen ondernomen hebben op Saboya en San Rafaël in de provincie Boyaca en Mogo- tes in de provincie Satander. Hollywood heeft de vijftig Eu ropese journalisten, die met de stratocruiser „Europe" een „ont- dekkingsvlucht" door Amerika maken, een grootse ontvangst be reid. De reizigers werden op het vliegveld welkom .geheten door de gouverneur van Californië, de burgemeester en de voorzitter van de filmsterren. Een groot publiek was bij het vliegveld samengestroomd. Het gezelschap werd in een stoet van twintig auto's onder politie-ecorte naar bet Roosevelt-hotel gebracht. Het verkeer in de binnenstad was stilgelegd om de stoet met de buitenlandse gasten ongehinderd doorgang te verlenen. De bezoe kers maakten in Hollywood gis teren. de „dag van de Amerikaan se filmindustrie" mede. Heden komen de journalisten te gast bij Mary Pickford. De Amerikaanse Export-Import Bank heeft bekend gemaakt een crediet van 20 millioen dollar aan Joego-Slavië te hebben toegewe zen. De bank deelde verder mdee, dat een lening van 2.350.000 dol lar aan Israël voor de aankoop van Amerikaanse materialen voor havenwerken, voornamelijk te Haifa, werd goedgekeurd. Cre- dieten voor Ecuador ter financie ring van de aankoop van beno digde Amerikaanse materialen voor het herstel van de door de recente aardbeving aangerichte schade zullen door de bank in overweging genomen worden. Het crediet voor Joego-Slavië is de eerste rechtstreekse lening aan de regering van Tito sinds de breuk met Moskou, 15 maanden geleden. Joego-Slavië kan tot een bedrag van 12 millioen dollar on middellijk van de lening gebruik maken om zich Amerikaanse ma terialen en uitrusting aan te schaffen voor het herstel van de mijnindustrie. 9 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 3.— 3.35 4.25 3.10 3.45 A35 nd. Ond. Ond. .08 20.— 9.15 .06 20.11 10.36 .03 20.25 11.40 .01 20.04 12.55 .59 21.11 14.09 .56 21.51 15.20 .54 22.47 16.20 52 0.00 17.06 49 17.39 len detachementen 1 opgesteld, reeds genoemde nemen aan de ;1 het muziekkorps T.„ opgesteld voor Paleis Kneuterdijk orps van het com- .arttroepen, staan- Bange Voorhout nhof, achter de af- het gebouw der zal ruimte wor- 3n voor de verte van de verenigin. re Willemsorde cn g aantal genodig- g van de jaarlijk- van het interna- .ire. fonds te Wa- j dagavond de Mi- lanciën, Prof. Mr r K.L.M.-machine 'ertrokken. die laat op het eerde, verklaarde zige journalisten, ipunten voor de adering dit jaar vastgesteld, zodat i bepalen wat het iderwerp van be urden. nogelijke devalu- ge valuta's meen- dat dit vraagstuk niet ter sprake leer niet daar de penbaar zijn. hoe het zou staan ten opzichte van 5 de besprekingen zijn gehouden, i Minister: „De op weg harde va- De Minister be- naar het toestel, 3.15 de lucht in- De dag zal wor- et een feestavond onderofficieren en •net hun dames in r Kunsten en We- 's-Gravenhage. rogramma van de het oudste Korps ke Nederlandse lagt een waardig zal wederom een tijdagen voor het aarop niet alleen n de verspreid ge- van het Wapen gd, doch die ook op het personeel ergetelijke indruk le kameraadschap rden. apoleön Zervas, ks Minister van heeft verklaard, i verhindert, dat ielingen naar Al ien, „het Griekse jevloeid heeft om tigen in de Bal- is bevinden zich er tienduizend delingen huiten ïzen. lominform zich", „in de toekomst :n zou willen be- ■riekenland, zou te versterkt wor- inisten, die door ïewezen en zich io-Slowakije ver ten tweede door leren, die nu in het ijzeren gor- waar zij zullen :ld bij de com- standelingen". ?den van het de in Midden-Frank- en, sportwedstrij- i afgelast wegens an kinderverlam- >EN: mtrum, 6.30 en ■oopvoorstelling, f» Straatcollecte, Thuisfront, en Concert op de auze toespraak, de VriesAdri- Ledenvergade- Nood". eater, 8 uur: illing, „Are de mijn best doen om actief deei te nemen aan alle wederopbouw- acties welke gericht zijn op het bereiken van grotere welvaart voor alle Tsjechen en Slowaken." Men meent, da,t de vorm van een eventuele loyaliteitsverkla ring een van de punten van be spreking heeft gevormd bij de eerder in dit jaar gevoerde on derhandelingen tussen vertegen woordigers van de kerk en het centrale actie-comité. AiG*. |/i uuui uc uoifiiacne juöLi- tie op vrije voeten was gesteld. Het O. M. zag zich volgens het Volkenbondstractaat van 1932 verplicht deze in België veroor deelde Nederlander in zijn eigen land te berechten en liet P. ar resteren. In zijn woning werden plakboeken met nauwkeurige bij gehouden knipsels over het proces aangetroffen, wat het onderzoek zeer vergemakkelijkte. Bovendien kreeg de Nederlandse justitie de ciaviscne voik zourien vernemen, aldus de maarschalk. Machine rieën waren voor de ontwikkeling van Joego-Slavië van vitaal be lang en daarom deed het er niet veel toe waar zij vandaan kwa men. Zinspelend op de geruchten over een staat van beleg en on rust in Joego-Slavië, deelde Tito mede, dat 77.000 Joego-Slavische soldaten in verschillende delen van Joego-Slavië dit jaar aan de wegenbouw meewerkten. een iruiei veremgu wernen te Tegen pijnen en griep - 20 tabletten d f 0.75 (Ingez. Med.) 10 SEPTEMBER 11 SEPTEMBER. v.m. Breskens 3 58 Terneuzen 4.33 Walsoorden 5.23 pen het uit de twaalde eeuw daterende graf van de Mongool se heerser Dsjenghis Khan in een klooster bij Kansoe (provin cie Lantsjou) geplunderd. Volgens het communistische nieuwsbureau „Nieuw-China" hebben de nationalistische troe pen op 13 Augustus, toen zij zich uit het klooster terugtrok ken, een portret van de oude veroveraar en andere reliquieën uit het graf meegenomen. ebouw, 8 uur: ïlling, „De Kapitein". GEN: itrum, 4.15 uur, Bioscoopvoorstelling, „Sitting Pretty". 8 uur: Bioscoopvoorstel ling, „13 Rue Madeleine". TERNEUZENLuxor Thea ter, 8 uur: Bioscoopvoorstel ling, „Are de Triomphe". 3 uur: Matinée. Concertgebouw: 8 uur: Bioscoopvoorstelling, „De doch ter van de Kapitein". 2.30 uur: Matinée

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1