DE RAADGEVENDE VERGADERING VAN EUROPA echaussée ChefarineA Dr Baruch over de toestand in Nederland Jaarlijkse Conferentie van het T. D. C. begonnen ■Generaal De strijd op Malakka Geheim memorandum van Churchill Tweede plenaire vergadering van de financiële en economische commissie der R. T. C. IDA DINSDAG 6 SEPTEMBER 1949. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs: per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties to* des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermeiülng onder nummer Bureau van dit Blad 15 een* meer. AANSTANDEN Maan HOOGWATER Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. Joh. van Oldenbarneveld morgen in Amsterdam verwacht President Truman dringt aan op invoerverruimlng Wij leveren U wattr- voor mens en dier, Misbruik" het nu niet voor Uw plezier! De coup van Generaal Loe Han Oeconomische conferentie te Driebergen in het Eykmanhuis Doctoraat honorus causa voor Prinses Wilhelmina tinck naar erlkagaas?a van Zervas dus: Eendracht maakt macht! [<i Smvi =i ;t :il'^ Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 3.29 4.04 4.54 n.m. 3.41 4.16 5.06 n.m. 4.11 4.46 5.36 ring og Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagochtend tot -avond. Koeler. Wat meer bewölking dan gis teren met slechts hier en daar een enkele regenbui. Matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Minder hogere temperaturen, vooral in de kustgebieden. VRIJE 5e Jaargang No- 1210 Gisteren is aan de consultatieve Europese Assemblée te Straats burg- voorlezing gedaan van een gedeelte van een geheim memo randum van Winston Chiurchill, geschreven in October 1942, waarin uitdrukking wordt gege ven aan zijn streven naar het tot stand brengen van de „Verenigde Staten van Europa" na de oor log. De Britse conservatieve afge vaardigde Harold MacMillan deelde mede, dat Churchill hem toestemming had gegeven een passage uit dit document aan te halen. In deze passage wordt gewaarschuwd voor de mateloze ramp, wanneer het Russisch bar barisme de cultuur en de onaf hankelijkheid van de oude Euro pese staten zou dooddrukken. „Hoe zwaar het ook valt dit nu te zeggen," aldus het memoran dum, „ik vertrouw, dat de Euro pese familie eensgezind zal optre den als een man onder de vigeur ven een Raad van Europa". MaoMiillan zeide, dat deze woor den geschreven waren enkele weken voer de landingen in Noord-Afrika. Namens Churchill drong MacMillan aan op een zo spoedig mogelijke toelating van Duitsland. „Wanneer wij te lang uitstellen zal het te laat zijn," al dus voegde hij cr aan toe. MacMillan gaf niet nader aan, tot wie dit memorandum gericht was. „Het werd door Churchill geschreven als Minister-President van Engeland", verklaarde hij. In snel tempo werkte de raad gevende vergadering van Europa zich gisteren door het grootste deel van haar nog resterende werk door het opstellen van haar aanbevelingen aan de Ministers met betrekking tot de politieke vraagstukken. Vrijwel zonder discussie sloot de Assemblee zich bij! de meeste der aanbevelingen van haar politieke commissie aan. Zoals verwacht was heeft Duitsland in dit debat nauwelijks meer stof doen opwaaien. Britse conservatieven hebben Churchills initiatief van enkele weken gele den niet verder willen doorzetten, nadat de Franse reacties op de behandeling van Duitsland als een zaak van hoogste spoed zo weinig gunstig zijn geweest. Niettemin heeft Churchill in deze nog ge zorgd voor een soort vuurwerkje op langie afstand door via zijn vriend MacMillah enkele pikante bizonderheden uit zijn geheime oorlogsmemoires aan publiciteit prijs te geven. Ondanks zijn afwezigheid van Straatsburg heeft de Britse oor logsleider hier zodoende nogmaals geparadeerd als vader van de Europese gedachte. Hij liet weten, dat hij reeds in October 1942 toen hg nog openlijk sprak over zijn .heldhaftige Russische vrienden" in een memorandum noteerde, dat het „een mateloze ramp zou zijn, indien) Russisch barbarisme de cultuur en onafhankelijkheid van de oude Europese landen zou kun nen overstromen". Reeds toen was het, zo liet hij weten, zijn overtuiging, dat een vereniging van Europa onder een Europese raad noodzaak zou zijn. Het was de Italiaanse delegatie, die thans Churchills oorspronke lijke suggestie om Duitsland in een speciale zitting in Januari toe te laten, had overgenomen en in formele vorm ter tafel gebracht. De Britse conservatieve leider MacMillan nam daarvan evenwel terstond afstand om zich aan te sluiten bij de door de commissie voorgestelde oplossing, die in het algemeen aan de ministers vraagt vioor de volgende zitting voorstel len inzake nieuwe leden te doen. Deze tekst laat ruimte voor het voldoen aan de Franse wen sen inzake het Saargebied, waar op Bidault nogmaals zinspeelde. Ook de Franse socialist Philip waarschuwde tegen haast en wil de eerst de nieuwe Duitse ergering haar vertrouwen in het statuut van Europa horen verkondigen. Hij voelde zich nogal ongerust over „bepaalde dingen die in Duitsland gebeuren", met name de opkomst van nationalistische bewegingen en „ongelukkige" ver- kiezingsepeeches. Aan de andere zijde zag hij in, dat de „wanho pige" Duitse jeugd bereid is de eerste leider te volgen die haar hoop geeft. Deze leider moest daarom Europa zijn. De Italianen trokken hun kans loze resolutie in en het Duitse stormpje was daarmede bedaard. Er was geen principiële oppo sitie tegen het voorstel tot het vormen van een permanente com missie, doch wel een discussie over samenselling en omvang. De Fransman Bonnefous wilde haar beperkt zien tot samenvoe ging van bureau en voorzitters der commissies, waardoor de so cialisten zouden zijn uitgesloten. De Assemblee accepteerde ten slotte het voorstel van een aantal vertegenwoordigers van kleine landen, w.o. Van de Kieft (Ne derland), waardoor uitdrukkelijk wordt vastgelegd, hoe de nationa liteiten zullen zijn vertegenwoor digd in deze commissie. De wen selijkheid om ook de voorzitters der commissies op te nemen ten einde het contact te verzekeren, leidde er tenslotte toe, dat de per manente commissie tot 28 leden werd uitgebreid) Van dit permanente orgaan zal ook het initiatief tot het houden van extra zittingen der Assem blee kunnen uitgaan. Een reeks voorstellen tot wijzi ging der statuten waren hamer stukken. Zij gingen alle in de richting van een verzoek aan de ministers om de oppositie en de zeggenschap van de Assemblee te versterken. Zo wenst de Assemblee een be slissende stem te krijgen in de toelating van nieuwe leden. Zij vraagt ook een eigen secretari aat teneinde onafhankelijker te genover het comité der minis ters te staan. Voorts verzocht de Assemblee aan de ministers het stelsel der plaatsvervangende leden, dat zoveel stofs, heeft doen opwaaien, af te schaffen en in de plaats daarvan het ledental van de Assemblee te verdubbelen. Er was hoegenaamd geen dis cussie over een reeks van punten, die ter studie aan de politieke commissie worden gegeven, of schoon daaronder een zo principi ële kwestie was als het bekleden van het comité der ministers met werkelijke bovennationale machts bevoegdheid. Na het afwerken der politieke zaken keurde de Assemblee met tachtig tegen twee stemmen de finitief haar economische aanbe velingen goed. Daarbij verklaar de de Nederlandse afgevaardigde Burger dat hij vele bedenkingen tegen het rapport hadj, doch des ondanks voor zou stemmen, ten einde de samenwerking in de Assemblee te versterken. De Nederlandse afgevaardigde Burger verklaarde gisteravond in de Assemblee, dat hij niet dan na aarzeling voor het economische rapport kon stemmen, dat uit de besprekingen der Assemblee en haar economische commissie te voorschijn gekomen. Burger zeide, dat het rapport een aantal wen sen bevat, welke hij kan onder schrijven, en hij wilde er geen nadruk op leggen, dat vele dezer wensen reeds bij herhaling en zon der veel resultaat zijn besproken. „Doch ik wil opmerken, dat dit economische rapport niet het rap port is waarop Europa gewacht heeft", vervolgde Burger. „Men kan niet ontkennen dat de econo mie in het huidige tijdvak een sterk politiek aspect heeft en ik vraag mij af wat dit rapport ons heeft aan te bieden in onze dage lijkse strijd tegen het communis me. Wij hebben harde feiten ge constateerd doch de noodzaak van de werkloosheid is slechts door middel van een amendement in het rapport ter sprake gekomen. „Ik heb niets tegen het opsom men van harde feiten doch men moet onder ogen zien, dat een lager kostenpeil en concurrentie met U.S.A. gelijk staan met la gere lonen en overwinning van de sterkere. Is er niet iets ongewoons in deze laatste politiek wanneer wij niet eens potentieel de sterkste zijn? En is het niet wat werk- waardig een delegatie naar de sterkste partij te sturen teneinde haar te vragen ons te helpen haar te beconcurreren? Wanneer deze politiek fatal l', scheppen wij dan geen klankbord oor diegenen, die beweren dat. onze economische politiek werk loosheid moet veroorzaken en aal Vv crkloosheid die verdere nood toestand zal inleiden, die ons even lucel naar oorlog zou kunnen voeren?" Burger vervolgde: „waarom hebbe i wij niet op basis van dc wortels van de Europese beschc, ving, van het Humanisme en Christendom en van ons gelc^,^ de waardigheid van de mens" gesteld dat ieder recht he-f een choorlyke levenssta* Het rapport werd met aue. stemmen van 2 Ierse afgevaj, den tegen aangenomen. 6 SEPTEMBER. 1.22 1.57 2.47 n.m. 1.36 2.11 3.01 Het troepentransportschip Johan van Oldembarnevelt" wordt in de nacht van heden, 6 September op Woensdag 7 Sep tember a.s. in de haven van Am sterdam verwacht. De ontscheping begint op 7 Sep tember te 9.00 uur. In een toespraak tot een bij eenkomst van Amerikaanse oud strijders te Desmoines, heeft Pre sident Truman de Amerikaanse landbouwers gewezen op de nood zaak om meer in het buitenland te kopen. De Ver. Staten zullen niet in staat zijn hun overzeese afzetgebieden boor landbouwpro ducten te handhaven, tenzij zij meer invoeren, aldus de Presi dent. Hij verklaarde voorts, dat de stabiliteit en de vorderingen van de Amerikaanse landbouw niet alleen van belang zijn voor de Amerikanen zelf, doch ook voor de gehele wereld. In de toekomst zullen buitenlandse afzetgebieden 'an essentieel belang zijn voor ;el Amerikaanse landbouwpro- •ten, doch aldus de Presdient, b-7' dient hierbij in gedachte te li©en, dat men geen buitenland- cnè!5etgebieden voor Amerikaan- is Undbouwproducten qd lange Hij-fh kan handhaven, tenzij in te 'hiervoor de producten van pokuitenland worden gekocht. 5e Va- it ho- op- "tu.. I N.V- Waterleiding Mij- „Zeeuws-Vlaanderen"- De jaarlijkse conferentie van het Britse congres van vakver enigingen (T.U.C.) dat negen mil- lioen georganiseerde arbeiders vertegenwoordigt, is gisteren te Bridlington in Yorkshire ge opend. Men verwacht, dat o.m. ge sproken zal worden over het com munisme en het besluit van het T.U.C. om het wereldvakverbond (W.F.T.U.) te verlaten. De con ferentie eindigt Vrijdag. Sir William Lawther, die de conferentie presideert, verklaarde dat de functie van het T.U.C. is geworden het leiden naar een vol ledige industriële democratie, in plaats van het voeren van strijd tegen de werkgevers. Hij waarschuwde er voor, dat Engelands onmiddellijke economi sche problemen een nog voortdu rende strijd zouden vereisen en De financiële en economische commissie kwam Maandagmiddag in de Lairessezaal bijeen voor haar tweede formele plenaire zit ting. De voorzitter van de week Mr. Indra Koesoema, voorzitter van de B. F. O. vertegenwoordi ging in deze commissie, bracht verslag uit over de vier informele besprekingen, welke in de afge lopen week plaatsvonden tussen de voorzitter, de vice-voorzitter en een lid van elk der drie delegaties in de commissie, besprekingen die tot doel hadden het gehele ter rein te verkennen van de finan cieel- en economische betrekkin gen tussen Nederland en Indo nesië. Dit verslag zal worden toegezonden aan de centrale com missie. Als resultaat van de bespre kingen werd vervolgens een 4-tal sulb-commissies ingesteld. De eerste sub-commissie heeft tot taak: de schuldverhouding te bestuderen en voorstellen te doen nopens de oplossing van deze aan gelegenheid. De tweede sub-commissie is op gedragen een onderzoek in te stel len betreffende zakelijke rechten als erfpachtent concessies, ver gunningen, etc., verleend door de Nederlands-Indische regering (re gering van Indonesië na 1942) en daaromtrent deze te rapporteren. De derde sub-oommissie heeft tot taak: de bestudering van handels politieke en monetaire verdragen, teneinde voorstellen te doen t.a.v. de in de toekomst op dit ge bied te volgen gedragslijn tussen Nederland en de R.IjS. De vierde sub-commissie heeft tot tgak: bespreking van de mo netaire betrekkingen tussen Ne derland en de R.IJS., daaronder begrepen circulatiebankwezen en muntwezen. De bedoeling is dat de vier sub commissies hierover zo spoedig mogelijk rapport zullen uitbrengen aan de plenaire vergadering. „veel zwaardere taken" zouden opleggen. „Onze vakverenigingsbeweging staat op de scheiding der wegen. Met een Labour-regering aan de macht en een zo krachtig georga niseerde vakbeweging, die zulk een invloed heeft als thans het geval is, behoeft er zich voor een vakvereniging onder verantwoor delijk leiderschap, dat alleen door de hamerslag van een groot scheepse staking kan worden ge broken, geen moeidlijkheden voor te doen, welke zij niet zou kunnen oplossen". ,jDe tijd is gekomen om te zeg gen, dat niet-officiële stakingen buiten de wet moeten worden ge steld. De vakbondsdiscipline moet worden in acht genomen tegen diegenen, die niet-officiële sta kingen op touw zetten, organise ren en leiden. Degenen, die deze stakingen uitlokken, die er aan deelnemen, zijn schuldig aan een ernstig verraad jegens de werke lijke belangen van de arbeiders". Sir- William maakte echter dui delijk,, dat de vakverenigingen zich tegen elke poging, om de ar beiders van hun stakingsrecht te beroven, zullen verzetten. Dit is de laatste conferentie voor de algemene verkiezingen en Sir William waarschuwde de af gevaardigden, dat him besluiten beslissend kunnen zijn voor de af loop van de verkiezingen, ten goe de en ten kwade. In antwoord op critiek, dat En geland te lijden had door veelvul dige stakingen, zei Sir William, dat in de eerste drie jaar na de tweede wereldoorlog 5.537.000 werkdagen door geschillen verlo ren gingen en in de eerste drie jaar na de eerste wereldoorlog, onder liberale en conservatieve regeringen, 147.373.000 werkda gen. In antwoord op andere cri tiek, dat de Britse arbeiders zich niet van hun taak kwijten, zei Sir William, dat de cijfers dit te genspreken. De totale industriële productie, bijv. ligt 25 »/o boven het vóóroorlogse peil, zo zei hij. Dr. Herman Baruch, de voor malige Amerikaanse ambassa deur in Nederland, die Zaterdag aan boord van de „Nieuw Am. sterdam" in New-York is aan gekomen, heeft Nederland giste, ren hulde gebracht voor zijn herstel door middel van het plan-Marshall. Dr. Baruch, die door zijn broeder Bernard werd begroet, verklaarde tegenover journalisten: „Toen ik in April 1947 voor het eerst in Nederland aankwam, was de stemming er nog zeer gedrukt en er waren vele sporen van de bezetting. Met een prachtige inspanning van krach ten en met hun eigen hulpmid, delen herstelden de Nederlanders vele van: deze verwoestingen in het eerste jaar en begonnen zij terug te keren tot een normale toestand toen het plan-Marshall voor hulp aan Europa (bekend werd gemaakt, was dat voor Ne derland een geweldige opwek, king. Ik herinner me goed het gevoel van vreugde, dankbaarheid en verwachting van een betere tijd, die zou komen, waarmee de eerste lading tarwe, welke in het kader van het plan-Marshall in Nederland aankwam; werd be groet". „Gedurende de tijd, dat ik am bassadeur was, bereikte de twee spalt tussen Nederland en Indo nesië haar hoogtepunt, maar ge, lukkig is thans te Den Haag de rondetafel-conferentie tussen de Nederlanders en de Indonesiërs bijeen". Baruch zei verder, dat het plan- Marshall West-Europa „veilig voor de democratie en veilig tegen de communisten*" heeft gemaakt. Hij verklaarde, dat „de Nederlan ders een prachtig gebruik maken van iedere dollar". Harold Burton, rechter van het Amerikaanse oppergerechtshof, die op een tocht door Europa ook een een bezoek aan Nederland bracht, steunde Baruch's verkla ring. Hij zij: „Nederland toonde duidelijke tekenen van herstel". Burton had vooral een toenemend aantal fietsen op de weg waarge nomen. In antwoord óp de vragen over de uit Washington afkomstige berichten dat president Truman's aanvaarding van zijn ontslagaan vrage een verrassing voor hem was geweest, zei Baruch, dat de president het ontslag op zijn eigen verzoek aanvaardde. Hij voegde er aan toe, dat hij de kans die de president hem bood, om zijn land te dienen met het werk voor het pthysiek herstel van oorlogsvete van de zeer ranen onder auspiciën iSimon,Baruch-stichting, waardeerde. Op de „Nieuw Amsterdam" ar riveerden eveneens Dr. Van Mook en Dr. W. Cnoop Koopmans, Ne derlands consul-generaal te New- York. Volgens welingelichte politieke kringen zou de coup van de natio nalistische generaal Doe Han, die tegen zijn regering in opstand is gekomen en thans de stad Koen, ming, de hoofdstad van de pro vincie Joennan, in zijn macht zou fcebben, grote verwikkelingen kunnen veroorzaken voor China en geheel Zuid Oost Azië. Door het verlies van Koenming zouden de voornaamste nationalistische verbindingen verbroken kunnen worden en 't plan van de nationa listische regering om Tsjoenking tot noodhoofdstad en bolwerk tegen de communisten te maken in feite verijdeld zijn. Voorts zou door het verlies van Kenning, de Amerikaanse luchtbasis in oor logstijd, voor de Chinese commu nisten de weg bereid zijn naar de grenzen van Frans Indo-China en Bil ma. Men vreest, dat de coup van generaal Loe zou kunnen leiden tot gelijke opstanden in de pro vincies Szetsjoean, waarin Tsjoenking is gelegen, Kweitsjow en Kwantoeng, met de bedoeling om tot afzonderlijke vredesver, dragen met de communisten te geraken. Men schat het aantal man schappen, dat generaal Loe thans onder zijn bevel heeft, op hoog stens vijftien duizend. Waarne mers achten het onwaarschijnlijk, dat Loe in staat zal zijn een onaf hankelijk provinciaal bestuur te vestigen tegenover de communis tische druk. Loe staat allerminst bekend als communistisch sym- pathisantj, doch men meent, dat hij zich tenslotte slechts door samenwerking met de communis ten zou, kunnen staande houden. Volgens officiële cijfers zijn, sinds in Juni 1948 de opstand op Malakka uitbrak, 790 opstande lingen gedood, terwijl 112 ande ren gevangen werden genomen. Men schat het aantal opstande lingen thans op tussen de drie en vijf duizend. In de loop van dit jaar zijn 3471 vreemdelingen en 58 Britse onderdanen uit Malakka gede porteerd. De extra-kosten, die het gevolg zijn van de voor een groot gedeelte van Malakka af gekondigde noodtoestand be dragen tot dusverre bijna zestien millioen pond sterling. De hoge commissaris voor Ma lakka, Sir Henry Gurney, ver klaarde tegenover journalisten, dat vliegtuigen van de Britse luchtmacht 250.000 in het Chi nees, in 't Tamil en in 't Maleis gestelde pamfletten boven die streken der Maleise staten, waar de opstandelingen zich ophou den, zullen uitwerpen, waarin hun wordt medegedeeld dat de genen, „aan wier handen geen bloed kleeft", zich kunnen over geven, zonder bevreesd te zijn, dat zij terechtgesteld zullen wor den. Sir Henry, die dit aan journa listen mededeelde, voegde hier aan nog toe dat vele in het oer woud opererende communisti sche opstandelingen er genoeg van hebben en naar middelen zoeken om zich van de druk hunner leiders te bevrijden. De actie tegen de opstandelingen vindt hoofdzakelijk in Midden- Malakka plaats; dagelijks wordt er echter in geheel Malakka in tensief gepatrouilleerd. De avondklok-maatregel geldt voor een groot gedeelte van Midden- Malakka. De hoge commissaris voor Ma lakka beëindigde zijn medede lingen aan de journalisten als volgt: „Het volk van dit land is vastbesloten dat de overblijven de opstandelingen zonder uitstel moeten worden uitgeroeid. De communisten hebben niets dan dood, vernieling en ellende ge bracht." Op Zaterdag 3 en Zondag 4 September is vanwege de oecume nische raad van kerken in Neder, land een conferentie gehouden op het Eykmanhuis in Driebergen oned voorzitterschap van Prof. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel. In de middagvergade ring van Zaterdag behoorde H.K. H. Prinses Wilhelmina tot de aan wezigen. De voorzitter sprak over „De Assemblee en daarna". Dr. W. FGolterman, voorzitter van de algemene doopsgezinde sociëteit sprak over „Oecumenische ver antwoordelijkheden en mogelijk, heden". Dr. C. L. Patijn, voorzitter van sectie 3 ter Assemblee sprak over de resutaten van deze sectie voor de sociaal economische proble men. Hij stelde, een jaar na de publicatie van het rapport van de sectie de vraag, of het thans nog mogelijk is naar een derde weg te zoeken tussen communime en ka pitalisme. Een zestigtal leden van vrijwel alle kerken in Nederland waren aanwezig. A.F.P. meldt uit Northampton- Massachusets, dat mevrouw E. Roosevelt en Prinses Wilhelmina voorkomen onder de personen, wie de doctorale graad honoris causa zal worden toegekend gedurende de jaarlijkse bijeenkomst van het Smithcollege, welke op 20 Decem ber a.s. zal worden gehouden. De Nederlandse ambassadeur te Was hington, Mr. Van Kleffens, zal uit naam van Prinses Wilhelmina de bul in ontvangst nemen. td. Ond. Ond. 08 20.— 9.15 06 20.11 10.36 03 20.25 11.40 01 20.04 12.55 59 21.11 14.09 56 21.51 15.20 54 22.47 16.20 52 0.00 17.06 19 17.39 en detachementen opgesteld, reeds genoemde nemen aan de 1 het muziekkorps L opgesteld voor =>aleis Kneuterdijk >rps van het com- irttroepen, staan- Lange Voorhout ihof, achter de af- het gebouw der zal ruimte wor- n voor de verte- ;an de verenigin. e Willemsorde en X aantal genodig- C van de jaarlijk- van het interna- ire. fonds te Wa- dagavond de Mi- anciën, Prof. Mr K.L.M.-machine ertrokken. die laat op het lerde, verklaarde ,ige journalisten, .punten voor de idering dit jaar astgesteld, zodat bepalen wat het iderwerp van be- orden. rogelijke devalu- ;e valuta's meen- dat dit vraagstuk niet ter sprake eer niet daar de aenbaar zijn. roe het zou staan ten opzichte van de besprekingen zijn gehouden. Minister: „De >p weg harde va- De Minister be naar het toestel, .15 de lucht in- De dag zal wor- >t een feestavond >nderofficieren en iet hun dames in Kunsten en We- s-Gravenhage. ogranrma van de het oudste Korps te Nederlandse agt een waardig zal wederom een ujdagen voor het ■arop niet alleen l de verspreid ge- van het Wapen rd, doch die ook op het personeel rgetelijke indruk e kameraadschap ■den. .poleon Zervas, ts Minister van heeft verklaard, verhindert, dat elingen naar Al en, „het Griekse evloeid heeft om igen in de Bal- s bevinden zich ;r tienduizend delingen buiten zen. ominform zich", „in de toekomst a zou willen be- :iekenland, zou- e versterkt wor- nisten, die door ewezen en zich )-Slowakije ver en tweede door eren, die nu in iet ijzeren gor- waar zij zullen d bij de com- tandelingen". len van het de- i Midden-Frank- n, sportwedstrij- afgelast wegens n kinderverlam- uv> *i^mcn aan ano npuvivpiiA/wn acties welke gericht zijn op het bereiken van grotere welvaart voor alle Tsjechen en Slowaken." Men meent, d^t de vorm van een eventuele loyaliteitsverkla ring een van de punten van be spreking heeft gevormd bij de eerder in dit jaar gevoerde on derhandelingen tussen vertegen woordigers van de kerk en het centrale actie-comité. Het O. M. zag zïefi Volkenbondstractaat van 1932 verplicht deze in België veroor deelde Nederlander in zijn eigen land te berechten en liet P. ar resteren. In zjjn woning werden plakboeken met nauwkeurige hij gehouden knipsels over het proces aangetroffen, wat het onderzoek zeer vergemakkelijkte. Bovendien kreeg de Nederlandse justitie de voor de ontwikkeling I van Joftgo-Slavië van vitaal be- lang en daarom deed het er niet veel toe waar zij vandaan kwa men. Zinspelend op de geruchten over een staat van beleg en on rust in Joego-Slavië, deelde Tito mede, dat 75.000 Joego-Slavische soldaten in verschillende delen van Joego-Slavië dit jaar aan de wegenbouw meewerkten. Tegen pijnen en griep - 20 tabletten d f 0.75 (Ingez. Med.) 11 SEPTEMBER. v.m. Breskens 3 58 Terneuzen 4.33 Walsoorden 5.23 se heerser Dsjenghis Khan in een klooster bij Kansoe (provin cie Lantsjou) geplunderd. Volgens het communistische nieuwsbureau „Nieuw-China" hebben de nationalistische troe pen op 13 Augustus, toen zij zich uit het klooster terugtrok ken, een portret van de oude veroveraar en andere reliquieën uit het graf meegenomen. EN: ïtrum, 6.30 en topvoorstelling, Straatcollecte, Thuisfront, en Concert op de uze toespraak, e VriesAdri- Ledenvergade- food". a ter, 8 uur: ling, „Are de bouw, 8 uur: ling, „De Kapitein". EN: rum, 4.15 uur, „Stelling, „Sitting a uur: Bioscoopvoorstel ling, „13 Rue Madeleine". TERNEUZENLuxor Thea, ter, 8 uur: Bioscoopvoorstel ling, „Are de Triomphe". 3 uur: Matinée. Concertgebouw: 8 uur: Bioscoopvoorstelling. ,,De doch ter van de Kapitein". 2.30 uur: Matinée

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1