ÖiefarineA echaussée 8!M IN HET JAAR 2048 -Generaal BINNENLANDS NIEUWS KERKNIEUWS SPORTNIEUWS iDA Wat brengt de Radio? Grote brand In Tsjoenklng Kostbara aanwinst voor museum te Tervueren De uitreiking van aangifte biljetten voor Vennoot schap e> ondernemings belasting ZWEMMEN. dus: Eendracht maakt macht! Breskens Terneuzen tinck naar j erlka van Zervas BRAND LN HET COORNHERT LYOEUM TE HAARLEM. Een felle brand heeft Vrijdag- 3-vond oen gedeelte van het Ooornhert Lyceum te Haarlem gedeeltelijk verwoest. Een leerling van de Zeevaart school zag Vrijdagavond om streeks kwart voor tien vlammen •uit het dak van het Coornhert Ly ceum, aan de Oosterhoutlaan te Haarlem, slaan. Hij waarschuwde onmiddellijk omwonenden en alar meerde telefonisch de brandweer. Terstond werd met man en macht begonnen de inboedel voor zover dit mogelijk was, naar buiten te brengen. De vrijwillige brand weer, die spoedig arriveerde, greep het vuur met zes stralen asm, doch slaagde er niet in het inwendige van het twee étages hoge gebouw voor vernieling te bewaren. De bovenste verdieping branddé geheel uit. Zelfs de pla fonds van de parterre kwamen naar beneden. Het oude gebouw, dat eigendom is van de Doopsge zinde Gemeente, is practisch on bruikbaar geworden. Na ruim een uur was de brand weer het vuur meester. In het gebouw waren de inboedel der school en alle leermiddelen opge slagen, in afwachting van het ge reedkomen van enkele nieuwe ge bouwen in de tuiin. Maandag a.s. zouden de lessen worden hervat. Hoewel nog geen definitieve oor zaak kon worden opgegeven, neemt men aan, dat de brand is ontstaan als gevolg van werk zaamheden aan het dak, waarbij arbeiders apparaten voor het af branden van verf hebben ge bruikt. TWAALF SCHOOLMEISJES VERDRONKEN. Twaalf schoolmeisjes van de leeftijd van twaalf tot veertien jaar zijn bij 't baden in een vij ver bij Kaiserau (60 km ten Oos ten van Keulen- verdronken. De kinderen maakten deel uit van een klasse van een meisjesschool te Gimborn, die met de onder wijzeres was gaan baden. De vij ver, die is aangelegd voor in dustriële doeleinden, is ondiep aan de kant doch deze ondiepte gaat zonder verloop over in een diepte van ongeveer vier meter. De bodem is bedekt met water planten. Toen de kinderen, hand in hand, het water inliepen, ver loren enkelen hun evenwicht op de glibberige bodem, gleden af in de diepte en trokken de anderen mee. De onderwijzeres kon nog vier van de zestien kinderen, die in het diepe water geraakt wa ren, terughalen; de andere 12 verdronken echter. Bij de vijver waren indertijd waarschuwingsborden geplaatst, dat het geen geschikte badgele genheid was. De vijver werd evenwel toch geregeld voor dit doel benut en van de waarschu wingsborden was er nog slechts een blijven staan. De onderwijzeres, die het erg te kwaad had gekregen, werd. door de politie in verzekerde be waring genomen. De lijken der verdronken kinderen werden naar de school te Gimborn over gebracht. MILITAIRE WILLEMSORDE VOOR MOEDIG GEDRAG. Aan de heer T. Beckers te Swalmen is de militaire Willems orde 4e klasse in brons verleend wegens diens moedig optreden in de Meidagen van 1940. Soldaat Beckers zat bij het uitbreken der vijandelijkheden met een sergeant en een korperaal verschanst in een kazemat te Samibeek. Een Duitse kogel stelde de sergeant onmiddellijk buiten gevecht, daar hem een oog werd uitgeschoten. Een tweede kegel doodde even later de korperaal, zodat Beckers alleen als mitrailüst de strijd in de kazemat moest volhouden. Van 's morgens half vier tot 's mid dags half twee slaagde hij er in het schootsveld vrij van Duitsers te houden. Toen hij al zijn munitie verschoten had, zat er voor hem niets anders op dan zich over te geven. Op 13 September a.s. zal Z. K. H. Prins Bernhard in de Van Gentkazerne te Rotterdam soldaat Reekers de onderschei ding uitreiken. DE „PRINS ALEXANDER" AAN DE GROND. De kapitein van het m.s. „Pr. Alexander" bericht, dat het schip Vrijdagavond nabij Mon treal aan de grond is geraakt. Lichters zijn langszij om een gedeelte van de lading over te nemen, teneinde het schip weer vlot te krijgen. De „Prins Alex ander", die 2322 ton bruto meet en vaart in de dienst van de Oranjelijn (Anthony Veder en Co), was van Montreal naar Chicago onderweg. Het schip maakte geen water. BEJAADE DAME DOOR AUTO GEDOOD. biljetten voor Vennootschapsbe lasting en Ondernemingsbelas ting, betrekking' hebbende op het boekjaar 1948. De Minister is niet van oor deel, gelet op de overbelasting zowel van de belastinginspecties als van de belastingdeskundi gen, dat het ter voorkoming van dubbel werk beter is de aan gifte-plicht in feite stop te zet ten totdat door de Staten-Gene- raal zal zijn beslist over de wets ontwerpen belastingherziening en wijziging van de Onderne mingsbelasting 1251 Aan de hand van de aangiften, waarin de wónsten over het boekjaar 1948 begrepen zijn, worden voorlopige aanslagen opgelegd. Dit vergt weinig tijd. De Minister acht het niet ver antwoord het opleggen van de voorlopige aanslagen uit te stel len en daardoor nieuwe achter stand te scheppen. Maatregelen zijn in overwe ging om -door middel van het verlenen van uitstel van beta ling tegemoet te komen aan be langrijke bezwaren, welke uit de gevolgde werkwijze in bepaalde gevallen mochten voortvloeien. Bij de definitieve aanslagen zal met de in aanmerking ko mende wetswijzigingen rekening worden gehouden: AANSTANDEN Maan Tussen, flessen, spinnewebben ondergrondse ontdekt" antwoord- Wlllempje Mug. „Zullen we „We en dikke stapels boeken, zat Ge- de Willempje Mug. ,1 lot is een zullen' zei'geklofte Gollie. En snel- klofte Gollie, de man in wiens op- klein mannetje met het gezicht Ier dan je zou vermoeden ging hij dracht Willempje Mug iedereen van een kind. Hij blijkt volkomen Willempje voor, de touwladder af bespionneerde die er van werd onbekend met de toestanden bo- en de straat op. De twee gevaar- verdacht eigenlijk onder de aar- ven de grond." „Waar is hij nu lijke kerels zagen Bim al van ver- de te wonen. „Heb je iets ont- vroeg geklofte Gollie snel. „Hij liep re aankomen. Zij verscholen zich dekt?" vroeg geklofte Gollie. „Ik dezelfde kant uit als ik. We kun- in de schaduw van een portiek en heb een gevaarlijk spion van de nen hem nog beat inhalen" zei wachten. Beangste mannen, vrouwen en wijl in de tweede helft nog een lin 1948, en momenteel Neder- kinderen werden on de oevers zestal doelpunten hieraan wer- lands beste lange afstandszwem- van de rivieren vertrapt toen den toepvoegd, zonder dat „Ter- ster, en de bekende Bruinvis een ondoordringbare muur van ^eTetocel tegenpunt te plaatsen, vlammen zich Jn hun richting De eindstansd f_0 was echter DINSDAG 6 SEPTEMBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Licht baken; 9.25 Strijkkwartet; 10.00 Wie komt er in mijn hokje; 10.15 Gram.; 11,00 Concert; 11.30 Als do ziele luistert; 11.40 Cello en piano; 12.03 Pianorecital; 12.33 Promenade-orkest; 12.55 De Zon. newijzer; 1.00 Nieuws; 1.20 Me- tropole orkest; 1.50 Kwintet; 2.30 Onder ons; 3.00 Orkest zonder naam; 3.20 Gram.; 4.00 De Zon nebloem; .4.30 Ziekenlof; 5.00 Na schooltijd; 5.15 Lang zullen ze leven; 6.00 Amusementsorkest; 6.30 Ned. Strijdkrachten; 7.00 Nieuws; 7.15 Verv. Amusements, orkest; 7.30 Dit is leven; 8.00 Nieuws; 8.12 Muziek; 8.45 Vragen van deze tijd; 9.07 Koor en or kest; 10.05 Actualiteiten; 10.15 Muziek; 10.45 Avondgebed; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. HILVERSUM n: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.55 Van vrouw tot vrouw; 9.00 Gram.; 9:35 Aubade; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Ar beidsvitaminen; 10.50 Kleutertje luister; 11.00 Lyra trio; 11.30 De Wekker; 12.00 Orgelspel; 12.40 Muziek; 1.00 Nieuws; 1.15 Les gars de Paris; 1.45 Gram.; 2.00 Met naald en schaar; 2.30 Gram.; 4.25 Causerie; 4.40 De schoolbel; 5.00 Kinderkoor; 5.30 Muziek; 6.00 Nieuws; 6.15 Pianomuziek; 6.30 Muziek; 7.05 Na het eten; 7.30 The Skymasters; 8.00 Nws.; 8.05 Zang en muziek; 8.45 De idee die hen groot maakte; 9.20 Pianospel; 9.55 Omroeporkest; 10.45 De Europ. waterpolo kam pioenschappen; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. BRUSSEL (VI.) 12.00 Zang; 12.32 Muziek; 1.00 Nws.; 1.15 Gev. muziek; 2.00 Concert; 5.00 Gram.; 5.05 Nieuws; 5.15 Piano- spel; 5.20 Franse les; 5.40 Muziek; 5.55 Kroniek; 6.00 Muziek; 6.30 Voor de soldaten; 7.00 Nieuws; 7.30 Pop. muziek; 8.00 Hoorspel; 8.40 Muziek; 9.15 Omroeporkest; 9.45 Actualiteiten; 10.00 Nieuws; 10.15 Gevar. muziek; 10.50 Nws.; 10.55 Muziek. De 72-jarige Mevr. Olink uit Buurse wachtte Vrijdagavond met haar man aan de kant van de straatweg Hengelo-Enschede op een auto, welke hen naar En schede zou brengen. Toen er een auto naderde stapte de bejaar de dame de rijweg op in de ver onderstelling, dat het de wagen was, waarop gewacht werd. Dit was echter niet het geval, zodat zij door de automobilist uit Delft in volle vaart werd gegrepen en meegesleurd. Korte tijd later is zij overleden. De bestuurder van de wagen treft geen schuld. EENMANS-DUIKBOOT MET HAGENAAR AAN BOORD IN PARIJS. Zoals bekend is, maakt de Ha genaar Timmermans met een eenmansduikboot een tocht door Europa. Zijn vrouw en twee kin deren vergezellen hem op deze vaart, zij wonen in een woon schuit. De Rotterdammer Willem Brinkman maakt ook deel uit van het gezelschap, hij is stuur man van een jacht. De drie schepen zijn thans in Parijs aangekomen, naar Reuter meldt. Timmermans heeft zijn duikboot tentoongesteld op de linkeroever van de Seine in het hart van Pa rijs. De Parijzenaars kunnen het scheepje bezichtigen. Twintig procent der bezichtigingsgelden zal Timmermans afstaan aan 't Franse Rode Kruis. In de achterbuurten van de Chinese stad Tsjoengking is Vrijdagnacht een grote brand uitgebroken, waarbij ongeveer 1000 inwoners het leven verloren en 100.000 anderen dakloos wer den. Tsjang Kai Sjek, die in de stad vertoefde, laste een grote parade af, die zou worden ge houden, ter viering van de ne derlaag van Japan. De brand brak, volgens het of ficiële Chinese persbureau Cen tral News Agency, Vrijdag uit en woedde Zaterdagochtend on afgebroken voort. Tienduizend gebouwen, gelegen in een drie hoekig gebied, ingesloten door de Jangtse en Tsjialing-rivieren, zijn door het vuur vernietigd of beschadigd. Het vuur werd aan gewakkerd door een felle wind. De vlammen baanden zich een weg door de achterbuurten en sipegen vervolgens over naar het stadsgedeelte, waar zich de be drijven en banken bevinden. Dit gehele district kwam in lichter laaie te staan. bewoog. Sommigen slaagden er in zich in boten in veiligheid te /brengen. Anderen vluchtten voor de vlammen door in de rivier te springen, doch zij verdronken in de stroomversnellingen. Hon derden stierven tengevolge van de verzengende hitte of werden vertrapt toen menigten perso nen, krankzinnig van angst, zich in veiligheid trachtten te bren gen. De historische afdeling; van het museum van de Belgische Congo te Tervueren, exposeert deze week een bijzondere aanwinst. Dit is het kompas, dat de beken de onderzoeker H. M. Stanley heeft gebruikt op zijn tocht om Livingstone te zoeken en op zijn reis door Afrika. Uit dankbaar heid voor de hulp, die hij op deze reizen van de Nederlander Wil lem Henri Pasteur had ontvangen schonk Stanley deze zijn kompas. De Nederlandse majoor O. K. Bartels, die het kompas van zijn oudoom geërfd had, heeft dit in strument thans aan het museum cadeau gedaan. Ds. FRAANJE OVERLEDEN. Zaterdagmorgen overleed te zijnen huize in de ouderdom van 70 jaar Ds. J. Fraanje, predikant bij de Gereformeerde Gemeente te Barneveld. Ds. Fraanje werd op 20 October 1878 te Kapelle-Biezelinge gebo ren. Als 29-jarige werd hij predi kant te Goes, waarna hij op 28 Januari 1912 bij de Gereformeer de Gemeente te Terneuzen zijn intrede deed. In November 1913 werd Ds. Fraanje te Rotterdam beroepen en aldaar op 7 December d.a.v. bevestigd. Vandaar ging hij in 1918 naar Barneveld. Vorig jaar herdacht hij op 20 October zijn 40-jarig ambtsjubi leum en tegelijk het feit, dat hij 30 jaar predikant te Barneveld was. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer C. van den Heuvel, in verband met de uit reiking van aangiftebiljetten voor Vennootschaps- en Onder nemingsbelasting over het boek jaar heeft de Minister van Fi nanciën geantwoord, dat het hem bekend is, dat diverse be lastinginspecties nog doorgaan met het uitreiken van aangifte- VOETBAL. Tern. Boys—Selectie elftal 3—3. De eerste lichtwedstrijd fe Terneuzen is een succes gewor den voor de organisatoren, want niet minder dan 1500 a 2000 toe schouwers omzoomden het ter rein toen rond half negen de wedstrijd een aanvang nam on der leiding van de heer Van Al phen. De wedstrijd stelde aan de spelers hoge eisen daar het veld slechts matig verlicht was. Voor al in het middenveld was er ab soluut te weinig licht, zodat de spelers bijzonder snel moesten reageren wanneer de bal op hen afkwam. Het selectie-elftal ver scheen met 2 invallers daar de Z.V.T.M.-spelers verstek hadden laten gaan. Er ontspon zich een zeer snel le wedstrijd met de Boys iets in de meerderheid. Met de rust leidde de-Tern. Boys dan ook met 21. Na de rust liet het selectie-elf tal zich van een ander zijde ken nen en zij wist al spoedig de achterstand in te lopen tot 2-2. Er volgde toen een periode van minder goed spel, waarbij het initiatief weer over ging naar de Boys, die een kwartier voor het einde wederom de leiding namen. Bracht in de eerste wedstrijd de laatste aanval van de Boys nog een doelpunt, dit maal was het het selectie-elftal dat haar laatste aanval besloot met een doelpunt van Verschelling. Axeels nieuw Kleedlokaal in gebruik genomen. Het was Zaterdag j.l. voor de voetbalver. „Axel" een blijde dag, nu, nadat een paar jaar ge leden, door een geslaagde loterij, een stamkapitaal was gevormd, het dit jaar zover was, dat de eerste spade in de grond kon worden gestoken voor de bouw van een modern kleedlokaal ter vervanging van het welbekende „hokje". Alle hens op het Oran jeschip kwam aan dek om sleu met het eveneens door eigen kracht gebouwde „kotje", heeft „Axel" thans een „kasteel" ge kregen. Hij hoopt, dat de goede naam, die „Axel" op de Zeeuwse sportvelden heeft, zal worden hoog gehouden, gedachtig aan het „noblesse oblige" (adel ver plicht). Spr. besluit met zowel „Axel" als haar leden ook in de „levenscompetitie" het beste toe te wensen, waarna hij de vlag in top heist ten teken van de officiële inwijding. De harmonie „Concordia" liet hierop het Wilhelmus horen. Van de thans geboden gelegen heid het nieuwe kleedlokaal te bezichtigen, maakten alle geno digden gebruik en was men vol lof over de smaakvolle en com fortabele inrichting. De heer Imanse, die de K.N.V. B., afd. IV, en het District Zee land vertegenwoordigde, wenste „Axel" geluk met haar modern gebouw, dat hij, in vergelijking met andere kleedlokalen, een „paleis" zou willen noemen, en hoopt, dat „Axel" ook in de toe komst haar traditie zal blijven handhaven door aan de kop te blijven. De heer Ir Denie, namens de voetbalver. „Terneuzen" spre kende, zegt, dat dit inderdaad fraaie gebouw geen luxe is, maar als een eis des tij ds moet worden beschouwd, en ware het niet, dat de terreinsomstandigheden zulks beletten, zulks door „Ter neuzen" zou dienen te worden nagevolgd. Spr. brengt tevens de jarenlange goede relaties tussen „Axel" en de Z. V. T. M. in her innering en wenst „Axel" in dit nieuwe clubgebouw een krachti ge bloei toe. «i De voorzitter, de heer Van Ben- degem, de sprekers beantwoor dende, zeide in zijn geestdriftige peroratie zich een Axelse uit- sterk geflatteerd en 63 had de krachtsverhouding beter tot uit drukking gebracht. Een ontmoe ting waarop geen enkele voor spelling voor de a.s. competitie te bouwen is. Beide clubs zullen, naar te hopen is, dan wel uit een ander vaatje tappen. Vóór de officiële opening van het clubhuis speelden de Axelse tegen de Terneuzense junioren, welke wedstrijd door de jeugdige Terneuzenaars met 13 werd gewonnen. In de avonduren vond een ge zellig bal-champêtre plaats op een vlug geïmproviseerde dans vloer nevens het „Kasteel." Een sprookjesachtige verlich ting lokte velen daarheen en zo besloot „Axel" deze voor haar ge denkwaardige dag in rechtgeaar de vreugde en gezelligheid. Koewacht I—Terneuzen II 22. Het was een verademing na de débacle van 't eerste elftal eens de reis te kunnen meemaken met de Terneuzense reserves. Ze waren als eregasten uitgenodigd bij de officiële opening van het nieuwe sportterrein. We werden met alle vertoon eregasten waardig ontvangen. De muziek voorop wandelden onze spelers naar het terrein, 't Bestuur, geen tippelaars uit den aard, hadden plaatsgenomen in de volgwagen, waarin ook de Pers een plaatsje vond naast de keurige mand bloemen, die zou geschonken worden aari het Be stuur der V.V. Koewacht. Drommen mensen en fietsers sloten bij de stoet aan. Verder de officiële dingen. Muziek, toe spraken, bloemen, lint door knippen, Wilhelmus, dan de aanvang van de wedstrijd. 't Was héél, héél warm. Ondanks dat hebben de beide elftallen voor de beker gevochten. Koewacht had met de rust 'n 10 voorsprong. Hoe warm het was, moge blijken door het feit, dat twee Terneuzenspelers, door de warmte bevangen, moesten opgeven. Cattoir en Ben IJse- baert waren de invallers. En van Ben (waarmede we de andere niet te kort wensen te doen) kwamen de 2 gescoorde doelpun ten. en zwemster Raymonda Vergau- wen, kampioene van België 1949 200 m schoolslag dames en dub bel Belgisch recordhoudster, n.I. op de 100 en 200 m. schoolslag. Gestart werd in de kleine sluis van het eerste kanaal en ge zwommen in de richting van de Coöp. Suikerfabriek, zwembad, tweede brug, rond de punt Fos- faatfabriek, eerste kanaal, tram- brug naar de finish vóór het stadhuis. Uitslag Dames. 1. I. Schumacher (R.D.Z., Rot terdam) 32 min. 42 sec.; 2. A. Veldhuijzen (Robben, Hilver sum) 32.44; 3. B. Zijlstra (R. D.Z., Rotterdam) 33.39; 4. R. Vergauwen (Bruinvis, Sas van Gent) 34.21; 5. L. Peil (G.Z.V., Gent) 37.14; 6. A. Oet (Het Y, Amsterdam) 41.58; 7. A. de Bie (Zeehond, Vlissingen) 42.36; 8. M. Gijsel (Bruinvis, Sas van Gent) 45.24; 9. S. Loof (Schelde, Terneuzen) 45.26; 10. T. van Es (Schelde, Terneuzen) 45.55. Uitslag Heren. 1. W. Beijderweilen (G.Z.C., Gouda) 30 min. 39.6 sec.; 2. J. C. Scheffer (D.J.K., Amsterdam) 31,00; 3. J. Bogaert (G.Z.V., Gent) 31.01; 4. W. de Lombaert (G.Z.V., Gent) 31.05; 5. J. H. Hessing (D. J„ K., Amsterdam) 31.57; 6. J. F. van Rijk (D.J.K., Amsterdam) 31.58; 7. H. J. Bouwmeester (D. J.K., Amsterdam) 32.32; 8. H. Rasschaert (G.Z.V., Gent) 32.33; 9. J. Jansen (Het Y, Amsterdam) 32.35: 10. C. Verbeek (Zeehond, Vlissingen) 33.03. -\ De uitgeloofde bekers werden als volgt behaald: Eerstaankomende dame: I. Schumacher (R.D.Z.); eerstaan komende Zeeuwse dame: R. Ver gauwen (Bruinvis)eerstaank. Bruinvis-dame: R. Vergauwen. Eerstaank. heer: W. Beijder weilen (G.Z.C., Gouda)eerst aank. Nederlander: W. Beijder weilen, vnd.; eerstaank. Belg: J. Bogaert (G.Z.V., Gent); eerst aank. Zeeuwse heer: C. Verbeek (Zeehond)eerstaank. Bruinvis heer Joh. van der Steen (no. 13 in de tijd van 34.10). Behalve de uitgeloofde bekers. Na de rust was Terneuzen ze- waren er nog verschillende me- ker in de meerderheid, maar de dailies beschikbaar gesteld, ter- strijd was wegens de hitte niet menselijk meer. Emmers water werden ter verfrissing gebruikt. En toen het eindsignaal klonk was de stand 22. Penalties, waarvan Gort er een inknalde, IJsebaert er- één miste en Florussen bewees, dat hij z'n collega-doelman kon ver rassen, gaven de beslissing. De beker ging mee naar Ter neuzen. De druppeltjes zweet, die er voor gelaten zijn, zouden niet in deze beker kunnen. De shirts en broeken kleefden let terlijk aan de bodies en om dit schone verdiende succes werd te Koewacht, waar het kermis was, nog even nagekleefd, waarbij 'n gerookte paling werd gesmuld, aan frites geknabbeld en een verfrissende teug gedronken. Proficiat reserves, het was een zonnige dag in jullie sportge schiedenis. D.T. drukking te willen permiteren door zich op deze dag „zo ver- nationale „Ronde van Sas" plaats waant als een aap" te verkla- ren. Hij was trots op de prach tige samenwerking der leden, die .geheel belangeloos zich beschik- jbaar stelden om dit gebouw, wijl aan de deelneemsters en deelnemers, die de afstand bin nen de 50 minuten aflegden, waaraan bijna allen voldeden, een herinneringsprijs ontvingen. Over het Kanaal gezwommen. De 34-jarige Belgische winke lier Fernand du Moulin, die Vrij dagavond om 2 min. vóór 10 te Kaap Gris Nez te water ging om te trachten het Kanaal over te zwemmen, is hierin geslaagd. Hij arriveerde Zaterdagavond na 22 uur te hebben gezwommen, aan de Engelse kust. Hij had zich niet voor deze zware tocht getraind. Onderweg werd hij met soep ge voed. Verder had men koffie, vlees en fruit bij zich. Bij het aan land stappen had Du Moulin een gezwollen gezicht veroor zaakt door 't voortdurend slaan van de golven tegen de huid. Hij verklaarde volgende week een poging te zullen doen om in tegengestelde richting over te zwemmen. Intussen zijn Zondagmorgen Onder grote belangstelling vond £wee Egyptenaren nabij Kaap n -li - t lino Mof7 r q tt 7 o tot* fTOfToon irnnr Zaterdagmiddag de derde Inter ven te graven, kabels te leggen, waarvan de bouwkosten toch nog te metselen, timmeren, waterlei ding, electrische installatie en sanitair aan te brengen, zodat met recht kan gezegd worden: „Door eigen kracht tot stand ge bracht." De voorzitter van „Axel", de heer C. van Bendegem, verwel komde de genodigden en vereni gingen, waarna hij het woord gaf aan Burgemeester Van Oeve- ren met het verzoek de officiële opening te willen verrichten. De Burgemeester zeide, dat, of schoon hij van mening was, dat deze opening meer op de weg van een der officials van de K.N.V.B. zou hebben gelegen, hij de uit nodiging hiertoe gaarne had aanvaard, daar dit gebouw een prachtig bewijs is wat door sa menwerking tot stand kan wor den gebracht. In vergelijking een slordige 12 a 13.000 gulden beliepen. Hij bracht dank aan de ontwerper, de heer Rinus van den Berg, de ex-trainer F. Lensen, de vice-voorzitter J. H. Peeters, de volijverige penning meester Riemens, de heer Claes- sens en aan alle leden voor hun gepresteerde arbeid en eindigde met zijn beste wensen uit te spreken voor de toekomst. Na het spelen van een mars oor „Concordia" betraden „Ter neuzen" en „Axel" het veld, dat omzoomd was door een 1500 a 2000 toeschouwers. Beide elftal len verschenen met invallers en de sfeer was zeer vriendschap- peijk. Het zomerweer was ver moedelijk oorzaak, dat met wei nig enthousiasme werd gespeeld. In de eerste helft wist „Axel" waaraan tal van prominente zwemsters en zwemsters deelna men. De eerste Ronde werd in 1947 gewonnen door de Gente naar Jan Bogaert, terwijl de tweede Ronde gewonnen werd door de Amsterdamse zwemmer Van Rijk. Beide zwemmers na men ook dit jaar aan de popu laire zwemwedstrijd deel. Boven dien bemerkten wii onder de in schrijvers Rinus van Daatselaar, kampioen van Nederland 1949 op de 1500 m. borstcrawl, Beii- derwellen, de bekende polospe ler uit het Nederlandse jeugd- zevental, die na afloop van deze wedstrijd met de nationale ploeg naar Italië is vertrokken, en Stan Scheffer, die meerdere malen het Nederlands kampioenschap rugslag verwierf. Ook onder de dames zagen wij zeer vooraanstaande zwemsters. Wij noemen hiervan Irma Schu macher, kampioene van Neder land 1949 op de 100 en 400 m. borstcrawl, Annie Veldhuijzen, éénmaal het net te vinden, ter- winnares van de Ronde vai) Sas Gris Nez-te water gegaan voor de Kanaaltocht. Een hunner moest het Zondagavond slechts 2 mijl van de Engelse kust ver wijderd de strijd tegen het wa ter opgeven. Van de andere Egyptenaar was toen nog niets bekend. Hedenmorgen zal een jonge Cu baan een poging wagen. WIELRENNEN. Volkkoe rs te Sas van Gent. Ter gelegenheid van de Sasse kermIS werd Zaterdagmiddag in het Park een volkskoers gehou den, waarvoor ongeveer 100 aan prijzen beschikbaar was en een aantal premies. De uitslag luidde 1. R. Gras; 2. Rogiers (West- dorpe); 3. W. de la Ruelle; op 1 ronde: 4. Staelens (Westdorpe); 5. K. Inghels; 6. Van de Bulck; op 2 ronden: 7. Clauwaert; op 3 ronden: 8. Allonsius (Westdor pe); 9. Vereecke; op 4 ronden: 10. Van Belleghem; 11 Van Pou- cke. acties welke gericht zijn op het bereiken van grotere welvaart voor alle Tsjechen en Slowaken." Men meent, d^t de vorm van een eventuele loyaliteitsverkla ring een van de punten van be spreking heeft gevormd bij de eerder in dit jaar gevoerde on derhandelingen tussen vertegen woordigers van de kerk en het centrale actie-comité. Het O. M. zag zich volgens Volkenbondstractaat van 1932 verplicht deze in België veroor deelde Nederlander in zijn eigen land te berechten en liet P. ar resteren. In zijn woning werden plakboeken met nauwkeurige bij gehouden knipsels over het proces aangetroffen, wat het onderzoek zeer vergemakkelijkte. Bovendien kreeg de Nederlandse justitie de TOt" fïSSh waren voor de ontwikkeling l van Joego-Slavië van vitaal be- lang; en daarom deed het er niet veel toe waar zij vandaan kwa men. Zinspelend op de geruchten over een staat van beleg en on rust in Joego-Slavië, deelde Tito mede, dat 75.000 Joego-Slavische soldaten in verschillende delen van Joego-Slavië dit jaar aan de wegenbouw meewerkten. MUI) Tegen pijnen en griep - 20 tabletten d I 0.75 (Ingez. Med.) Walsoorden v.m. n.m. 3.29 3.41 4.04 4.16 4.54 5.06 11 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 3 58 4.11 Terneuzen 4.33 4.46 Walsoorden 5.23 5.36 se heerser Dsjenghis Khan in een klooster bij Kansoe (provin cie Lantsjou) geplunderd. Volgens het communistische nieuwsbureau „Nieuw-China" hebben de nationalistische troe pen op 13 Augustus, toen zij zich uit het klooster terugtrok ken, een portret van de oude veroveraar en andere reliquieëi. uit het graf meegenomen. id. Ond. Ond. 08 20.— 9. IS 06 20.11 10.36 03 20.25 11.40 01 20.04 12.55 59 21.11 14.09 56 21.51 15.20 54 22.47 16.20 52 0.00 17.06 19 17.39 en detachementen opgesteld, reeds genoemde nemen aam de 1 het muziekkorps opgesteld voor 3aleis Kneuterdijk >rps van het com- irttroepen, staan- Lange Voorhout ihof, achter de af- het gebouw der zal ruimte wor- p voor de verte- zan de verenigin. e Willemsorde en f aantal genodig- C van de jaarlijk- van het interna- ire. fonds te Wa- dagavond de Mi- anciën, Prof. Mr K.L.M.-machine er trokken. die laat op het :erde, verklaarde iige journalisten, .punten voor de idering dit jaar astgesteld, zodat bepalen wat het iderwerp van be- orden. ïogelijke devalu- ;e valuta's meen- dat dit vraagstuk niet ter sprake eer niet daar de oenbaar zijn. roe het zou staan ten opzichte van de besprekingen zijn gehouden. Minister: „De >p weg harde va- De Minister be naar het toestel, .15 de lucht in- De dag zal wor- >t een feestavond jnderofficieren en iet hun dames in Kunsten en We- s-Gravenhage. ogramma van de het oudste Korps :e Nederlandse agt een waardig zal wederom een .ijdagen voor het arop niet alleen l de verspreid ge- van het Wapen jd, doch die ook op het personeel rgetelijke indruk e kameraadschap •den. •poleon Zervas, ts Minister van heeft verklaard, verhindert, dat elingen naar Al en, „het Griekse evloeid heeft om ;igen in de Bal- s bevinden zich ;r tienduizend delingen buiten zen. ominform zich", „in de toekomst i zou willen be- óekenland, zou- e versterkt wor- nisten, die door ewezen en zich >-Slowakije ver en tweede door eren, die nu in iet ijzeren gor- waar zij zullen d bij de com- tandelingen". len van het de- a Midden-Frank- n, sportwedstrij- afgelast wegens n kinderverlam- CN: ïtrum, 6.30 en ïopvoorstelling, Straatcollecte, Thuisfront, en Concert op de uze toespraak, e VriesAdri- Ledenvergade- lood". a ter, 8 uur: ling, „Are de bouw, 8 uur: ling, „De Kapitein". EN: rum, 4.15 uur, .Stelling, „Sitting a uur: Bioscoopvoorstel ling, „13 Rue Madeleine". TERNEUZENLuxor Thea ter, 8 uur: Bioscoopvoorstel ling, „Are de Triomphe". 3 uur: Matinée. - Concertgebouw: 8 uur: Bioscoopvoorstelling, ,,De doch ter van de Kapitein". 2.30 uur: Matinée

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3