PotlG i Ver Het Franse vreemdelingenlegioen PRINS MAURITS voor IJzendijke Fa P. J. van de Sande I N.V. Fa P. J. VAN OE SANDE De belastingverlaging in België de nie Firma AGENDA it de Provincie i De Stroper TERI 11.60 en 1 N.V. I Misdadigheid in Frankrijk Het Oostenrijkse verdrag „Hitier de minnaar" Nationaal-socialistisch gezinde dagbladen her leven in West-Duitaland Amer. legervliegtuig verongelukt De Europese assemblee De regeringsverklaring in West-Duitsland in 1604 Zuid-koreaanse vrees j 5 verandering Wat slecht< Geluk FERT is- Z looid Let koopt ken! Keuri verkr De kl 62 X door van d Komt ruikei Va toe zij) vo ko; stu ka Kort* Ke WIJ ONTVJ alles ROC ROC ROC KAI BOF LEC RAI SER Verder hebl sortering I Alle artike afwerking- Zoekt U eer Verjaardag, even kijken DIJKSTRAS TELEFOON De Belgische Minister van Fi nanciën, Li-ebaert, heeft Zaterdag morgen op een persconferentie bekend gemaakt, dat niet ingang van het vierde kwartaal van dit jaar, de directe belastingen ten laste van loontrekkenden met 16 procent zullen worden Verlaagd. Bovendien zullen de belasting vrijstellingen voor grote gezinnen worden uitgebreid. Een algemene ontlasting zal voorts worden toegestaan door opheffing van de 20 procent op centen op de bedrijfsbelasting. De loontrekkenden zullen reeds met. ingang van de maand Octo ber van deze belastingverminde ring kunnen genieten. Daar de nieuwe belastingschalen echter niet tijdig gereed kunnen zijn, zal gedurende ten bepaalde tijd geen belastingheffing aan de bron ge schieden. Voor de per maand be taalde werknemers zou de nieuwe maatregel neerkomen op een ver mindering met de helft tot van de maandelijkse inhouding aan de bron. Naar Minister Liebaert verder mededeelde, zal de fiscale wetge ving zo spoedig mogelijk worden herzien en zal gestreefd worden naar een fiscale gelijkheid, waar van vooral de middenstand zal profiteren. De liberale Minister sprak ten slotte zijn vertrouwen uit in de positie van de Belgische frank. Hij wees er in dit verband op, dat de' Stijging in de bankbiljetten- omloop sedert 1948 ten bedrage van 4.457 millioen ruim gecom penseerd wordt door de aanwas der Belgische activa in goud (fr, 3.363 millioen) en in vreemde munt (fr. 1.169 millioen). gië is dusdanig aldus de Minis- De monetaire toestand van Bel ter, dat, indien zich een interna tionale monetaire voordoet, geen vrees gekoesterd behoeft te worden. Minister Lie baert sprak als zijn oordeel uit, dat de maatregelen, welke te Washington genomen zullen wor den, een verbetering zullen bete nen voor het internationale ruil verkeer. „België heeft", zo zeide hij, „ernstige redenen om onvoor waardelijk aan de totstandkoming van een nieuwe regeling mede te werken. Op grond van uitspraken van vooraanstaande personen in de Verenigde Staten, mogen wij aannemen, dat in de waarde van de Belgische frank geen wijziging zal worden gebracht, zelfs niet, wanneer in de pariteit der andere munten verandering zal worden gebracht", aldus de Minister. zijn lidmaatschapskaart der voor malige nationaal-socialistische partij had, zijn gedenkschriften heeft voltooid, die hij onder de titel „Hitier, de grote minnaar" het licht wil laten zien. De me moires van Esser zullen in het eerst volgende nummer van een geïllustreerd blad worden gepu bliceerd. Esser zelf, die door een zuive ringshof te Munchen bij verstek tot vijf jaar dwangarbeid is ver oordeeld, is npg steeds voort vluchtig. De Franse Minister van Bin nenlandse Zaken, Jules Moch, Robert Lecourt, Minister van Justitie, en de prefect van de Parijse politie, Leonard, hebben een bespreking gehouden over de mogelijkheid van een nieuwe wet ter versterking der politie tegenover de Franse gangsters. Volgens Leonard zou de nieuwe wet voorzien in zware straffen op onwettig wapenbezit. Tot nu toe is de maximum-straf hier voor drie maanden gevangenis. I Vrijdag heeft de politie de 40- jarige „René de Stok" gearre steerd, zo genoemd omdat hij 'n wandelstok moest dragen na op gelopen verwondingen bij een gevecht. Zijn werkelijke naam is René Girier. Men kwam op zijn spoor door de arrestatie van twee leden van zijn bende een week geleden. Vrijdag werd langs boulevards en kronkelende straten een ach tervolging ingezet. Tenslotte werd de auto in het nauw gedre ven en een van de chauffeurs gaf het adres op van Girier. Gi rier opende de deur van zijn apartementen op verzoek van zijn huisbaas, doch zag zich te genover politiemannen ge plaatst. In zijn kamer vond men verschillende wapens. Behalve Girier, die naar men gelooft, de organisator is van de overvallen in de laatste 2 maanden, waarbij voor een waarde van 5 millioen gulden geroofd werd, zijn zes le den van zijn bende gevat, onder wie twee vrouwen. Naast de. cel van Girier zit Emil Buisson, die naar men ge loofde de chef van Girier was. Girier is zeven maal gearre steerd en is twee maal uit de ge vangenis ontsnapt. Hij zeide niet schuldig te zijn aan de juwelen roof te Deauville, begin Augus- De plaatsvervangers van de Ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hebben Vrijdag be slaten, dat zij nog eenmaal zullen bijeenkomen, op heden, Maandag 5 September, om het rapport aan hun chefs betreffende het met Oostenrijk te sluiten vredesver drag te voltooien. Zij hebben nog geen beslissing genomen over het Donderdag door de Amerikaanse afgevaardigde gedane voorstel om de bijeenkomsten op 22 Septem ber te New York voort te zetten. Engeland en Frankrijk hebben zich reeds met het voorstel ac- coord verklaard, maar de Sowjet- afgevaardigde wacht nog op in structies van zijn regering. Een woordvoerder van het Brit se Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdag verklaard, dat de Sowjet-Unie geen stappen heeft gedaan om de Impasse over het Oostenrijkse verdrag te ver breken. De impasse was voor een groot deel de schuld van de Sow jet-Unie. De plaatsvervangers helbiben over 9 artikelen van het verdrag geen overeenstemming bereikt. HEDEN: TERNEUZENDuxor Thea? ter, 8 uur: Bioscoopvoorstel ling „Hallo Noord 777". Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Millio- nair in Nood". MORGEN: TERNEUZENLuxor Thea ter, 8 uur: Bioscoopvoorstel ling „Useotoeristen". ogenblik een grondige verande ring. Met deze verandering zul len de bewoners wel ingenomen zijn. Waar immers in de winter ware modderpoelen waren,, komt nu een mooie brede straatweg, zulks in verband met de verbin ding Langestraat_Dr. Leenhouts- straat. twee uur duurde, drongen ver schillende sprekers aan op een meer nadrukkelijke bewoording van het besluit, dat uiteindelijk aanvaard werd in de vorm van een verzoek aan de commissie van ministers, het „Kabinet". De vorm van het voorstel is opge steld door de economische com missie v.in de Assemblée. De „Abendzeitung" meldde dat de vroegere Beierse Minister van Economische Zaken Hermann Es ser,. die „twee" als nummer van De Hoge Commissarissen voor Duitsland der drie Westerse be zettende mogendheden hebben ge dreigd maatregelen te zullen ne men tegen het weder verschijnen van dagbladen in de drie Weste- lgke bezettingszones, waarvan men weet dat zjj nationaal-socia listische sympathieën hebben. Zij hebben in beginsel een wetsont werp goedgekeurd, dat hen ver strekkende bevoegdheden verleent voor het uitvaardigen van richt lijnen op het gebied van het pers wezen, de radio-omroep, het ver spreiden van nieuwsberichten in het algemeen en op het terrein van de amusementskunst. In een officiële, door de drie Hoge Commissarissen uitgegeven verklaring wordt gezegd dat, in dien de Duitse federale autoritei ten en de regeringen der deelsta ten er niet in slagen dusdanige maatregelen te treffen, dat hier door het democratisch leven en de democratische pers in Duits land worden gevrijwaard voor anti-democratische invloeden, „de Hoge Commissarissen niet zullen aarzelen gebruik te maken van de hen, overeenkomstig de bepalin gen' van het bezettingsstatuut, verleende bevoegdheid om dn te grijpen". Door de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten in Beieren is be vonden, dat tachtig van de hon derd en zes aldaar in de laatste tijd opnieuw verschenen dagbla den nationaal-socialistische en anti-democratische denkbeelden zijn toegedaan. TERNEUZEN Verdwaald. Vrijdagnamiddag te ongeveer 5 uur kwam aan de woning van de heer De Bruijne aan de West- sluis, een ongeveer 26-jarig per soon om drinken vragen. Daar de man, die uiterst vermoeid was, verder niets zeide, en op de hem gestelde vragen geen enkel antwoord gaf, vermoedde de heer De Bruijne, mede gezien de kleding van zijn bezoeker, dat hij een patiënt uit een Belgisch gesticht was. Terwijl de heer De Bruijne de ongelukkige een maaltijd ver strekte, waarschuwde hij de po litie, die de man mede nam naar het bureau. Direct werd met het inwinnen van informaties aangevangen. Ook op het politiebureau kon men aanvankelijk geen woord uit de patiënt krijgen, doch Za terdagmorgen was de politie zo ver, dat men de naam van de ongelukkige wist, waarbij hij echter een verkeerde woonplaats opgaf. Het gevolg was evenwel, dat in de loop van de morgein uit St. Nicolaas de mededeling kwam, dat het een patiënt een verpleegde uit het gesticht voor zwakzinnigen „St. Hyronimus" aldaar was, Maurice Spoelders geheten. Zaterdagmiddag werd de onge lukkige door verplegend perso neel van de Stichting opgehaald. Als goedmoedige patiënt was de man bij een straatmaker te werk gesteld en Vrijdagmorgen op weg naar zijn werk de weg kwijt geraakt. Hij was toen blij ven doorlopen tot hij aan de woning van de heer De Bruijne kwam en toen feitelijk niet meer verder kon. Verkeersongeval. De 7 bemanningsleden van een „C 47" legervliegtuig, dat een oefenvlucht uitvoerde, zijn om 't leven gekomen, toen het toestel nabij Fire Island, in Alaska, in het water stortte. Een schip van de zeemacht is ter plaatse aangekomen, doch men kon geen der slachtoffers terugvinden. De Europese assemblee, waarin twaalf landen vertegenwoordigd zijn, heeft Zaterdag het eerste belangrijke besluit genomen. Zij stemde vóór het doen van „alle practische stappen" voor het her stel der onderlinge omwisselbaar- heid der Europese valuta's. Dit be sluit, aldus Reuter, vormt het eerste concrete succes na de be sprekingen, die thans drie weken duren. Bij het debat, dat bijna Twee mannen, die vroeger bij de Amerikaanse marine dienden, hebben tijdens het proces wegens desertie tegen één van hen, het een en ander over de recrute- ringswijze van het Franse Vreem delingen Legioen verteld. Zekere Ryan verdween in 1947 van de Amerikaanse torpedoboot- jager „Dickson", toen deze in Sam Remo, in Italië, aanlegde. Negentien maanden later ver scheen hij in Kanton. Hij ver klaarde voor het krijgsgereeht, waarvoor hij op grond van be schuldiging van desertie moest verschijnen, dat hij gedwongen was dienst te nemen in het Fran se Vreemdelingen Legioen. Men had hem onder meer gegeeseld en 24 uur uitgestrekt op het Sahara- zand laten liggen. Tenslotte werd hij naar Frans Indo-Ch na gezon den om te vechten. Het was hem gelukt na een tocht van vijf maanden door het oerwoud naar China te komen, half verhongerd en bedekt met allerlei in de wil dernis opgelopen verwondingen. Hij verklaarde neg gedwongen te zijn geweest om op een plank meu spijkers te knielen. De lidtekens hiervan liet hij aan de rechtbank zjen. Een onverwacht opgekomen ge tuige, zekere Leathe, zoide, dat hij gezien had, hoe men Ryan met 'n i j -ii r7n\-e Tito o Vi n Naar men verwacht, zal de nieuwe Westduitse Republiek een rechtse regering krijgen, die in de „Bundestag" een meerderheid van 14 zetels zal hebben. Zater dagmorgen bleek duidelijk, dat de vrije democraten en de Duitse partij de enige partijen zijn, waar mede de christen-democraat Ade nauer onderhandelt over de vor ming van een coalitiekabinet. Op deze basis zou de coalitie over 208 van de 402 zetels in de „Bundestag" beschikken. De Beierse partij, die 17 zetels heeft, heeft voorwaardelijk steun be loofd, maar elke directe deelne ming in de regering afgewezen. Op de vraag, of er reeds ge meenschappelijke voorstellen aan de coalitiepartijen waren, voorge legd, antwoordde Adenauer, dat de bijzonderheden nog moesten worden uitgewerkt. tus gemv/u te Deauvine, ucgiu nusuo- riem gegeeseld had Zelf was hij „uo, waarbij vier gemaskerde j tegen ztjn wil in 1948, op een mannen op de middag een snel-1 le overval op een juwelenzaak deden en ter waarde van 50 mil- lioen fr roofden tocht door Frankrijk, eveneens gedwongen dienst te nemen. Ove rigens had hij in 1944 reeds eervol ontslag uit de Amerikaanse ma rine ontvangen. Leathe zeide, dat hij het legioen uiit nieuwsgierigheid had willen bezoeken en dat hij een colonne Duitsers -gevolgd was. Het was hem echter door bemiddeling van een senator gelukt na zes weken terug te keren. Hij had gezien, hoc men mannen ogen had uitge drukt, omdat zij weigerden te te kenen. De Amerikaanse marine-atta ché te Tanger had herhaaldelijk verzocht Ryan vrij uit te laten gaan, doch de Franse autoriteiten hadden „honderden" verontschul digingen aangevoerd voor het uit stel en de attaché was er niet van op de hoogte gesteld, dat Ryan naar Azië was overge bracht. Een woordvoerder van het kan toor van de Staatssecretaris van het Franse leger heeft Zaterdag officieel ontkend dat er enige juistheid zou schuilen in de be weringen van de 24-jarige gede serteerde Amerikaanse marinier James Patrick Ryan, die voor de marine-krijgsraad te Washington, waarvoor hij wegens desertie te recht stond, verklaarde in 1947 door personeel van het Franse Vreemdelingenlegioen te zijn „ge- sjanghaid" (mishandeld). De politie is van oordeel, dat Girier's arrestatie haar op het spoor zal brengen van de rover van de juwelen van de Begum van de Aga Khan. De meeste Parijse bladen pu bliceerden foto's van Girier en van inbeslaggenomen wapens. Volgens een verklaring van 'n woordvoerder van de Zuidkore- aanse Regering heeft de Sow jet-Unie onlangs opdracht gege ven aan de Noordkoreaanse communistische „volksregering" vóór het einde van September aanvallen tegen Zuid-Korea te beginnen. Volgens de geheime dienst van het leger had de Sow- jet-Regering Noord-Korea ge dreigd met staking der wapen leveranties, indien zulks niet ge schiedde. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Regering nieuwe plannen heeft opgesteld voor verdediging tegen een interne communistische ac tie gedurende September in enig deel van Zuid-Korea. De politie macht had opdracht ontvangen tot verhoogde activiteit. DOOR PETER BARON Zaterdagavond te kwart over acht werd op de Axelsestraat ter hoogte van de Julianastraat éen handwagen, voortgeduwd en getrokken door J. M. en diens vader, aangereden door een luxe auto, bestuurd door onze stad genoot de heer J. H. De auto raakte het rechterwiel van de handwagen, welke een slag in de rondte maakte. J. M., die de wagen voorttrok, kon nog bijtijds wegspringen, doch zijn vader, die achter de wagen duw de, werd door de schok over de straat geslingerd en liep daarbij een bloeduitstorting in de buik streek op en een gescheurde duim. Nadat Dr Boland de eerste hulp had verleend, kon de gewonde zich naar huis begeven. De handkar was geladen met huisraad van J. M., die uit Ca nada was teruggekeerd. Alles wat breekbaar was, werd geheel vernield, terwijl ook het overige huisraad, dat over de straat ver spreid lag, beschadigd werd. De luxe auto werd slechts licht beschadigd. HOEK- Badhuis- Het gemeentelijk badhuis werd gedurende cte maand Augustus door 1105 personen bezocht. 94) (Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas.) Nadruk verbdoen. „Ik moet u mijn verontschuldi gingen aanbieden, dat ik u ge stoord heb Miss Teyst", zei hij, met een waarschuwende blik naar Jan. „Ik hoorde iets en toen ik ging kijken, struikelde ik in de studeerkamer over een stoel, die door een van de glazen deuren viel." „Mhar die knal dan" drong Barbara aan. „Dat, dunkt me, was een schot, Miss Teyst," zei een rustige stem van het andere einde van de galerij, en alle vier wendden zich om. In de open deur van zijn slaapkamer stond de butler, ge heel gekleed, en met een revol ver in zijn hand. Zijn tussenkomst kwam Larry erg ongelegen. „Je bent nogal laat op, vind ik' zei hij scherp. „Ik voelde er niets voor, naar bed te gaan", antwoordde Crale. „Zodoende ben ik opgebleven en heb wat zitten lezen." En zich tot Molendreef. De Molendreef ondergaat op het Met de bedoeling de stad Os- tende, die reeds gedurende bij na drie jaar een welhaast legen darisch geworden Spaans beleg had weten te doorstaan, te gaan ontzetten, lichtte in de nacht van 24 op 25 April 1604 een grote Staatse vloot met een leger van 11.00 man onder bevel van Prins Maurits aan boord voor Ram- mekens het anker. In de och tend van de 25ste April ont scheepte dit leger zich op het eiland van Cadzand en trachtte enkele dagen later een over tocht over het Zwin te forceren. Door de dappere verdediging der Spanjaarden mislukte dit echter volkomen en van een ontzetting van Ostende op korte termijn kon nu niets meer komen. Zonder meer weer maar de terugtocht aanvaarden, lag ech ter niet in de bedoeling der Staten-Generaal, die het leger vergezelden en na overleg met Maurits werd besloten een po ging te doen IJzendijke en Aar denburg in te nemen. Na enkele voorbereidende suc cesvolle gevechten sloeg Mau rits de 3de Mei het beleg voor IJzendijke en na enkele dagen schieten werd de vesting, murw genoeg geacht, om te worden bestormd. Alvorens hiertoe over te gaan en onnodige krachtsver spilling te voorkomen, wilde Maurits de bezetting echter nog een kans geven er het leven bij te behouden en naar de zeden van die tijd gaf hij een trom petter opdracht in zijn naam de overgave te gaan sommeren. Zo'n trompetter was toenter tijd een gewichtig persoon, een parlementair die niet mocht worden aangevallen. Men kon naar hem luisteren of niet, er mocht hem echter geen haar worden gekrenkt. Ook mocht hij niet gevangen worden ge houden, Hoe het echter de Staatse trompetter voor IJzendijke ver ging, wordt ons als volgt be schreven door niemand minder dan graaf Ernst Casimir van Nassaur „De trompetter was de oude brave Hans, die Zijne Excellen tie (Maurits) zolang heeft ge- Jan richtend, voegde hij er bij: ,Bij kaarslicht, mijnheer". Jan stelde niet bijzonder veel belang In die spaarzaamheid met electrische stroom. Daarentegen vond hij zijn butler een zeer be langwekkend personage. ,Heb je iemand gezien?" vroeg hij langzaam. „Nee mijnheer", antwoordde CraleiKaye. „Na het schot liet ik enige tijd voorbijgaan, vóór ik mij in de gang waagde. Ik heb een heilzaam ontzag voor vuurwa pens." .Alleen heb je er zelf altijd een bij je, als je zit te lezen, hé meende Larry. „Nee mijnheer. Die gewoonte heb ik pas bij Zijne Genade aan genomen ik bedoel, om een re volver bij me te hebben. Zijn Ge nade kwam soms op zonderlinge plaatsen, en sliep altijd met een revolver onder zijn hoofdkussen. Ook overdag had hij er steeds een bij zich. Er waren gelegenheden, dat het wapen afging." „Maar waarom denk je, dat het een schot was, Crale?" vroeg Barbara, en Larry kwam dadelijk tussenbeide, om Crale de gelegen heid te benemen, meer te zeggen dan nodig was. „Dat denkt hij niet", zei Larry- Kaye. „Hij heeft alleen maar Philips Oppenheim zitten lezen. Dat is nooit goed, zo laat. 't Was het lawaai van de stoel, die ik omgestoten heb." „Allemaal goed, maar ik be grijp niet waarom hij geheel ge kleed is", wierp Barbara tegen. „Men leest toch gewoonlijk in bed." „Zoals ik zei, ik voelde er niets voor om naar bed te gaan, M'.ss Teyst. Het zit in de nachtlucht, denk ik. Mijnheer Kaye schijnt er ook een slachtoffer van te wor den." Larry keeik hem even woedend aan, en zei: „U hoeft zich niet beczorgd te maken, Miss Teyst. Ik kan u ver zekeren, dat Crale zich vergist heeft „Dan zullen we maar weer gaan slapen", antwoordde Bar bara. „Maar als u weer bij nacht in huis rondspookt, mijnheer Kaye, neem dan een lantaarntje mee. Dat doen alle goede detec tives". Waarmee zij zich omkeer de en haar kamer in ging. Larry spitste de lippen en wendde zich tot Jan. „Er zit iets Stroperachtigs in de geschiedenis, vind je niet?" zei hij zacht. „Mogelijk, maar dan was het toch om jou te doen, en niet om mij." „En ik zou wel eens willen weten", onderbrak juffrouw Greer strijdlustig van boven, „of een eerzame vrouw hier in vrede kan slapen!" „Een eerzame vrouw wél merkte Crate-Kaye op, terwijl hij haar, op weg naar beneden, voor bijging. „Goede nacht." Ze keek hem boos aan en slofte weg naar haar kamer, terwijl de hutier zich bij de mannen In de hal voegde.. „Nou wat kom je doen?" vroeg Larry. „Alleen maar eens zien, of on ze vriend de Stroper enige tast bare aanwijzing heeft achterge laten, mijnheer." „De Stroper Hoe kom je daar bij"?» Crale-Kaye keek Larry-Kaye onschuldig aan. „Twijfelt u dan aan de identi teit van uw aanvaller, mijnheer?" „Stroper aanvaller her haalde Larry. „Je bent overspan nen, geloof ik!" „Hoe kwam je voor de drom mel bij, mijn nicht ongerust te gaan maken, Crale?" vroeg Jan bOOS. Crale-Kaye glimlachte misprij zend. (Wordt vervolgd.) diend. Deze stak eerst in de loopgraaf zijn trompet en kwam er toen uit te voorschijn, om nog eens te schetteren, gelijk dat van ouds gebruik is. Een Italiaans soldaat echter van het IJzendijkse garnizoen, die ach ter een pallisade gedoken zat, schoot hem een musketkogel dwars door het hoofd, zodat hij morsdood ter aarde stortte. De gouverneur van IJzendijke en al zijn kapiteins, waren, toen zij vernamen, dat 's Prinsen trompetter door één van het garnizoen was gedood, in de grootste verlegenheid van de wereld. Zij zonden onmiddellijk een Italiaans kapitein met nog een andere kapitein, een Waal, uit de vesting, om met mij te spreken uit naam van de gou verneur. Toen ik naar hen toe ging, hadden zij de moed niet, om nader te komen, uit vrees, dat men hun wegens het gebeur de met de trompetter een streek mocht spelen, en zo moest ik wel tot bij hen gaan op de oever van de gracht. Zij zeiden mij, dat zij gezonden waren van wege de gouverneur en het gan se garnizoen, om hun veront schuldiging aan te bieden aan Zijne Excellentie, omdat hun verweten werd, dat de trompet ter door één van hun soldaten zou zijn gedood. Zij hadden ech ter een onderzoek ingesteld en toen was gebleken, dat het schot was gelost door één van onze eigen soldaten in de loopgraven. Zij verzochten hun een andere trompetter te zenden, opdat zij het verlangen des Prinsen kon den vernemen! Ik antwoordde hen zeer ver wonderd te wezen, dat zij een zo grote fout hadden begaan op een tijdstip, waarop zij reeds aan onze genade waren overge leverd, daar zij immers wel wis ten, tot welk een staat zij waren vervallen en ik wist wel, zeide ik, dat de Prins met zulke ver ontschuldigingen en leugen praatjes volstrekt niet te paaien, zou zijn, naardien er genoeg van de onzen waren, zelfs kolo nels en kapiteins, die er bij wa ren geweest en met eigen ogen hadden gezien, dat het schot ge lost was door een soldaat van hun garnizoen. Ik zeide hun tevens, dat, als men met hen. naar verdienste handelen wilde, zij waardig waren, dat men hun altegader de hals afsneed en dat ik Zijne Excellentie te paard er rapport van ging doen, zoals ik ook deed". Zoals te begrijpen is, was Maurits zeer verbolgen toen Ernst Casimir hem het geval kwam vertellen en deze laatste kreeg opdracht de gouverneur mede te delen, dat geen onder handelingen zouden worden ge opend voordat de moordenaar van de trompetter zou zijn uit geleverd. Om de zaak te bespoedigen, liet Maurits opnieuw alle stuk ken geschut in werking treden en het duurde dan ook niet lang, of de belegerden sloegen zelf de trom ten teken dat zij onder handelen wilden. Zij verzoch ten dringend te willen ophouden met schieten, terwijl zij zich be reid verklaarden de Italiaan uit te leveren. De man werd ter berechting naar Den Haag opge stuurd, maar omtrent zijn ver oordeling is niets bekend. De 10de Mei 1604 verlieten de Spaanse troepen IJzendijke en trokken de Staatse troepen er binnen. X V y t f f 9 f f jtjes öene, aeeixjes a y,uu NOORDSTRAAT 55 Tel- 2073 TERNEUZEN y van ner matmmmmt ■■■■■■►.miiTw* MENE HANDELSKENNIS. Geeft U nog heden op als cursist van het Officieel Erkend Instituut voor Middenstands Ontwikkeling bij de Secretaris, de heer I* VAN DE SANDE, Noordstraat, Temeuzen. NOORDSTRAAT 55 Tel. 2073 TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2