echaussée m Chefarinefl WEEKOVERZICHT RONDE-TAFEL-CONFERENTIE Verenigde Natie's willen rapporten De verdeling van de Marshall-hulp De toestand In China ■Generaal De MARINEBASIS SOERABAJA MAANDAG 5 SEPTEMBER 1949. Al geeft U graag water aan Uw planten, Denkt aan de belangen van dl onze klanten! De Paus over toestand in polen] Volkspoiitie in de Sovjet-zone De Joegoslavische kwestie GÉÉN QUARANTAINE voor de Waterman De gunstige positie van België HOOGWATER tinck naar j erlka van Zervas dus: Eendracht maakt macht! FraiiKering by -A&urmemeni; Terneuzen WEEKS VERWACHTIN G medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maan dagochtend tot -avond. Warm. Zonnig en warm weer met la ter in de middag wat meer be wolking en vooral in het Zui den van het land enige on weerskansen. Meest matige wind tussen Zuid en Oost. 5e Jaargang No- 1209 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs: per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties to* des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. AANSTANDEN- Maan niaijamia kacnrAirinnnn I verband met het feit, dat deze Inleidende besprekinge vorsten! evenals andere in Indo- Met de algemene oriënterende en inleidende besprekingen wer den in de afgelopen week goede vorderingen gemaakt, aldus ver neemt de speciale correspondent van het A.N.P. in delegatiekrin gen. In sommige sectoren is men reeds toegekomen aan behande ling van afzonderlijke proble men, in andere kan hiermee de ze week worden begonnen, zodat de indruk en de verwachting be staat, dat deze week een zeer be langrijke zal zijn. De sfeer der besprekingen wordt nog steeds algemeen goed genoemd. Geen der partijen is nog overgegaan tot indiening van werkschema's of „oral no tes". Men is niet van plan hier toe al te spoedig over te gaan. Als motivering hoorden wij hier voor noemen, dat het karakter van een ronde tafel conferentie een ander is dan dat van onder handelingen tussen twee partij en, zoals in het verleden in In donesië hebben plaatsgehad. In dit verband wijst men op de minder goede resultaten, die het al te spoedig indienen van „wor- kingspapers", vóórdat een pro bleem voldoende diepgaand is besproken en de legaties 'n dui delijk beeld hebben van eikaars verlangens en inzichten, hebben opgeleverd. Enige ontstemming is ont staan in kringen van de B.F.O. over het feit, dat de Nederlandse Regering reeds vertegenwoordi gers van de „waardevolle belan gen" heeft doen overkomen. Men wijst erop, dat volgens het me morandum van de R.T.C. van 22 Juni en volgens het reglement van de conferentie deze verte genwoordigers een verzoek om gehoord te worden slechts tot de conferentie kunnen richten. In Nederlandse kringen stelt men hiertegenover, dat aan de verte genwoordigers door de Neder landse Regering is toegestaan zich naar Den Haag te begeven. Het verzoek om gehoord te wor den zal alsnog moeten volgen. In informele besprekingen bin nen de staatkundige commissie heeft het Unie-statuut en het „gewicht" der Unie de volle aan dacht gehad. In deze besprekin gen hebben Indonesische gedele geerden verklaard en toegelicht dat een lichte vorm van Unie constructie huns inziens wense lijk is, waarop van Nederlandse zijde werd gevraagd, wat naar Indonesisch inzicht moet wor den verstaan onder een „te zwa re" Unie en hoe zij zich een lich te Unie denken. Van Indonesi sche zijde verlangde men enige bedenktijd om een antwoord hierop te overwegen, zodat mor gen het vraagstuk opnieuw aan de orde zal komen. De Nederlandse delegatie heeft ook intern beraadslaagd over vorm en inhoud der Unie. Het is echter niet mogelijk hierover nadere inlichtingen te verkrij gen. In Nederlandse kringen hoort men de opvatting verkondigen, dat de Unie-organen een „fa cultatief" karakter moeten dra gen, d.w.z. dat de uiteindelijke beslissingsbevoegdheid, ook over aangelegenheden, waarover we derzijds consult en overleg krachtens het Uniestatuut is voorgeschreven, moet blijven berusten bij de Regeringen der partners. Overigens is het ook in Indonesische kringen moeilijk om volledige en exacte gegevens te verkrijgen in dit stadium van de besprekingen. Het vraagstuk van nationali teit en burgerschap is eveneens ter sprake gekomen in de betref fende subcommissie. Morgen zal hierover opnieuw vergaderd worden. Ook over de buitenland se betrekkingen en samenwer king hieromtrent is gesproken. De positie der zelfbesturende gebieden en de status der spe ciale contracten na de souverei- niteitsoverdracht zullen Donder dag door de leiders der betref fende subcommissie worden be handeld. In verband met de aanwezig heid van de vorsten van Solo op de conferentie hoort men in po litieke kringen de vraag stellen, of deze zelfbestuurders aanwezig zijn als adviseurs van de Repu blikeinse delegatie dan wel als adviseurs van de gehele confe rentie. De vraag wordt gesteld in nesie, een speciaal contract met de Kroon hebben. Van Republi keinse zijde wijst men erop, dat deze contracten door de Manku- negoro en de Susuhunan, die beiden tijdens de Japanse bezet ting aan het bewind kwamen, nooit persoonlijk zijn aangegaan en hun positie binnen de Repu bliek reeds volledig geregeld is. Een bijeenkomst van de voor zitters en vice-voorzitters van de militaire commissie werd voor onbepaalde tijd uitgesteld. Van Nederlandse zijde was men van plan als eerste punt van de agenda de terugtrekking van de Nederlandse troepen te bespre ken. De Indonesische delegaties hadden echter nog geen schema uitgewerkt voor de opbouw van de federale strijdkrachten ter vervanging van de Nederlandse troepen. Dit werd van Indone sische zijde noodzakelijk geacht, vóórdat men tot bespreking van de terugtrekking kon overgaan. Er mag immers, zo verklaarde men, geen gezagsvacuüm ont staan. Bij de overdracht van de souvereiniteit moet een compe tente strijdmacht ter beschik king zijn. Eerst wanneer hier over van Indonesische zijde dui delijke plannen bestaan kan de terugtrekking van het Neder landse leger en het tijdschema hiervoor worden besproken. Van federale zijde gaf men toe, dat volgens de resultaten van de in- ter-Indonesische conferentie de T.N.I. de kern van het federale leger zal moeten vormen, maar, zo voegde men hieraan toe, deze kern is op zichzelf niet voldoen de. In de culturele commissie heeft men besloten tot vorming van een technische commissie bestaande uit leden van de B.F. O. en de Republikeinse delegatie, die tot taak heeft een prae-ad- vies over dit onderwerp uit te brengen. Dit prae-advies kan dan mogelijk leiden tot een ge zamenlijk plan van samenwer king op cultureel gebied, opge steld door de Indonesische sec ties in de commissie. Hiertegenover zal dan ook van Nederlandse zijde een eigen werkschema worden opgesteld. Naar voorts verluidt, heeft Dr Idenburg, de voorzitter van de Nederlandse sectie, de suggestie geopperd om te komen tot in stelling van een permanente cul turele raad. In deze commissie is men voorts van mening, dat de vor deringen mede afhangen van de resultaten der staatkundige commissie. De sociale commissie hoopt he den in volledige vergadering de agenda vast te stellen. Men stelt zich voor de sociale vraagstuk ken in deze volgorde te behan delen: 1. Positie der Nederlandse ambtenaren in Indonesië; 2. Ver houding werkgevers/werknemers in het particuliere bedrijfsleven; 3. Sociale voorzieningen. Het vraagstuk over de positie van de Nederlandse ambtenaren heeft dus prioriteit.'Tussen B.F. O. en Republikeinse Delegatie werd hierover reeds informeel van gedachten gewisseld. Men heeft zich hier, naar verluidt, ge steld op de basis van de resulta ten der federale conferentie te Bandoeng, d.w.z. men wil de aanwerving van „buitenlandse" werkkrachten (dus ook van „Ne derlandse"!) beschouwd zien als een aangelegenheid, die valt on der de competentie van de fede rale Regering. Aan Indo-Europese en Indo- Chinese werkkrachten in dienst van de Regering van Indonesië, wil men voorts een periode van bedenktijd geven om te kiezen voor het Indonesisch staatsbur gerschap of behoud van Neder landse nationaliteit. Ook aan Nederlandse werkkrachten in Overheidsdienst zal een bedenk tijd gegeven worden om te over wegen of zij een dienstverband met de federale Regering van de R. I. S. zullen aangaan. Men is van Indonesische zijde belangstellend te weten, wat er tijdens de onlangs tussen de commissie van" de voorlopige fe derale Regering en de Neder lands Regering gevoerde be sprekingen aan inzichten is ont staan. Tenslotte memoren wij nog het spectaculaire nieuws in een van de Amerikaanse bladen ten aan zien van Amerikaanse wensen met betrekking tot de marine basis Soerabaja. Deze aangelegenheid bracht echter in conferentiekringen minder beroering dan de berich ten over de resultaten van het „cease fire" uit Indonesië. In het algemeen kan van het huidige voorstel tot de verdeling van de Marshall-hulp worden gezegd, dat de landen, die in het eerste jaar een grote hulp ont vingen, thans volgens het voor stel alle een mindere toewijzing zullen ontvangen. Aan de Bel gisch-Luxemburgse economische unie zal volgens het voorstel een bedrag van 312.5 millioen dollar dienen te worden toegewezen. Hier moet worden opgemerkt, dat België dit bedrag in trek kingsrechten volledig aan ande re landen doorgeeft. Bovendien geeft België nog een bedrag van 87% millioen aan trekkingsrech ten aan andere landen uit eigen middelen, maar op de z.g. E.C.A. condities. Deze trekkingsrechten vormen dus een zekere vorm van credietverschaffing door België. In Parijs is ook een overeen komst voorbereid inzake het in- tereuropese betalingsverkeer. De trekkingsrechten vormen daarin een integrerend deel. Verwacht wordt, dat Woensdag 7 Septem ber a.s. te dien aanzien een over eenkomst te Parijs zal worden getekend. Naar aanleiding van de pers berichten dat de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika de be schikking zouden willen verkrij gen over de marinebasis te Soe- rabaja als een onderdeel van het defensieplan voor de Pacific, verklaarde men in officiële krin gen te Djokja aan Aneta, dat hier, naar men aannam, sprake is van een proefstation. Deson danks achtte men het raadzaam aan deze kwestie aandacht te schenken, want indien men thans niet op zijn qui vive is, kan het vraagstuk van Soeraba- ja later tot onaangenaamheden uitlokken. In genoemde kringen is men van mening, dat de Ver enigde Staten zekerheid wensen te hebben wat betreft de defen sie in Azië, ook in Indonesië. Indien het Indonesisch vraag stuk wordt opgelost, hetgeen be tekent, dat Indonesië souverein zal zijn, is het geen vraagpunt meer, of de Nederlandse marine de bases in Indonesië moet ver laten, met uitzondering van die, welke in het kader van de Ne derlands-Indonesische samen werking in de unie, gezamenlijk moeten worden verdedigd. Intussen moeten wij er ons van bewust zijn, aldus zeide men in de hier aan het woord zijnde of ficiële kringen, dat de zeestrijd krachten van de toekomstige Re publiek Indonesia Serikat in de eerste tijd nog in een beginsta dium van ontwikkeling zullen verkeren. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat de Verenigde Sta ten een dergelijk verzoek om een vlootbasis zullen doen, en indien zulks inderdaad te zijner tijd het geval zal zijn, dient er een ver drag tot stand te komen, waarin ook het volk zeggenschap zal hebben. Voorts dienen zo be sloot men wij er zorg voor te dragen, dat de marine der Re publiek Indonesia Serikat, zich ontwikkelt tot een marine, die voldoet aan de internationale normen en in staat zal zijn, de gehele Archipel te verdedigen. N.V- Waterleiding Mij- ..Zeeuws-Vlaanderen". De overeenstemming, die op 31 Augustus, even voor midder nacht, te Parijs bereikt werd in zake de verdeling van de Mar shallhulp over 1949/50, betekent nog geen definitieve toewijzing. De raad van de organisatie voor Europese samenwerking legt dit voorstel voor aan de E. C.A., die dan een beslissing te nemen heeft. Nu wordt dit voor stel door de Parijse organisatie in handen van het Amerikaanse orgaan gegeven op een ogenblik, dat de Amerikaanse parlemen taire instanties nog niet geheel gereed zijn gekomen. De begro tingstoewijzing is formeel nog niet geschied. De Senaat en het Huis van Afgevaardigden zijn 't nog niet eens over een voor de Europese landen volkomen on dergeschikt punt. Het Huis van Afgevaardigden wenst namelijk de instelling van een „watch dog committee", een commissie van toezicht. De Senaat acht zulks niet nodig. Inmiddels worden geen grote wijzigingen verwacht, maar van een definitieve toewij zing kan op 't ogenblik nog niet gesproken worden. Dat er op 31 Augustus in de O.E.E.C. een al gehele overeenstemming werd bereikt, heeft een bijzondere be tekenis. Eind Juli zijn er in de O.E.E.C. vele moeilijkheden ontstaan door het verzoek van Engeland een suppletoir bedrag van 500 millioen dollar toe te kennen, hetgeen verband hield met de Engelse dolarcrisis; dat heeft tot vele besprekingen aanleiding gegeven. Uiteindelijk is toen aan de voorzitter, Baron Snoy en de se cretaris-generaal, Marjolin, ge vraagd een voorstel te doen in zake de verdeling van de Mar shall-hulp. Dit voorstel is nu op 31 Augustus door allen aan vaard. Indonesië. Voor Indonesië is voor het 2e jaar van de Marshall-hulp een bedrag van 39.2 millioen dollar voorgesteld. Dit bedrag is be doeld voor een periode van een half jaar, van 1 Juli 1949 tot 1 Januari 1950. Men is van de ver onderstelling uitgegaan, dat de overdracht van de souvereini teit op 1 Januari 1950 een feit zal zijn. Dan valt Indonesië niet meer onder de „Foreign Assis tance Act", waarbij aan de Mar shall-landen en de „Dependent Territories under their admini stration" Marshall-hulp kan worden verstrekt. Nederland. Voor Nederland is in het 2e jaar een bedrag van 270 millioen dollar voorgesteld als directe hulp. Aan indirecte hulp in de vorm van trekkingsrechten is voor Nederland een bedrag van 156% millioen dollar vastgesteld, hetgeen de hulp aan ons land in totaal op 426% millioen dollar brengt. België geeft ons land een trek kingsrecht van 139 millioen, de trizone van 17% millioen dollar. Wij geven op onze beurt aan an dere landen een trekkingsrecht van in totaal 20.3 milioen dollar, resp. aan Oostenrijk 0.3, aan Griekenland 6, aan Noorwegen 5, aan Portugal 3 en aan Turkije 6 millioen dollar. Vergelijkt men de cijfers van 1949/50 met die over 1948/49, dan kan worden gezegd, dat het to taal aan directe en indirecte hulp thans verminderd is. Daar bij valt echter op, dat de indi recte hulp in de vorm van de trekkingsrechten is vergroot, want bijna verdubbeld is. Zoals wij van deskundige zijde verna men, betekent dit, dat ons land zich veel sterker op het Europe se verkeer zal gaan oriënteren: De speciale commissie der V. N. voor niet-zelfbesturende gebieden heeft met vijf tegen drie stem men een door de vertegenwoor diger van India ingediend voorstel goedgekeurd, inhoudende dat aan staten, die geen rapporten bij de organisatie der Ver. Naties heb ben ingediend over de wijze waar op zij hun koloniën besturen, zal worden verzocht dit in de toe komst wel te willen doen. India, Egypte, China, de Verenigde Sta ten en de Dominicaanse Republiek stemden voor het Indiase voor stel, terwijl Groot-Brittannië, Frankrijk en België tegenstem den. De Australische afgevaar digde onthield zich van stem ming. Door de Sowjot-Russische af gevaardigde was een amendement ingediend, strekkende tot het ver plicht stellen van het verschaffen van de gevraagde inlichtingen aan de organisatie der Ver. Na ties. Dit amendement werd even wel verworpen. De Commissie der V N., die de gegevens van de niet-zelfbestu rende gebieden bestudeert, heeft met 12 tegen 2 stemmn een reso lutie aangenomen, waarin een beroep wordt gedaan op de bestu- De Chinese nationalistische Regering heeft een presidenteel decreet uitgevaardigd voor de arrestatie van negentien voor aanstaande communisten. On der hen bevinden zich Mao Tse Toeng en Generaal Tsjou en Lai, zo deelt het centrale Chinese Nieuwsbureau te Kanton mede. In het decreet worden de com munisten beschuldigd van het verhandelen van hun land door middel van een gewapende op stand gesteund door een vreem de mogendheid. Voorts zouden zij de vruchten van acht jaar verzet tegen een agressor te niet doen en de fundamentele trek ken van de Chinese cultuur „ge baseerd op liefde en vrijheid" vernietigen en het herstel ver hinderen. Bij de strijd in Oost-Kwan- toeng worden van beide zijden successen gemeld. De nationalis tische troepen zouden twee ste den veroverd hebben en verster kingen hebben ontvangen. Van communistische zijde worden successen van de gueril- lastrijders in hetzelfde gebied gemeld. De Britse strijdkrachten heb ben een proefaanval op Hong kong gedaan, ter gelegenheid van de aankomst van het vlieg tuigmoederschip „Triumph". Volgens een officieel oordeel is de aanval gedeeltelijk gelukt en wisten sommige vliegtuigen door de versperringen heen te dringen. Er zullen tenminste 2 vliegdekschepen bij Hongkong gestationneerd worden. rende mogendheden, de inheem sen dezer gebieden inzake het on derwijs op dezelfde wijze te be handelen als de niet-inheemsen. België en Engeland, die het in beginsel met niet-discriminatie eens zijn, verzetten zich tegen deze resolutie, die naar hun me ning in strijd is met artikel 73 van het handvest, dat bepaald, dat gegevens als de onderhavige alleen ter informatie worden ver strekt. Dezelfde commissie deed een beroep op de Unesco om de kwes tie te bestuderen van het gebruik van verschillende inheemse talen voor het onderwijs in de niet-zelf besturende gebieden. Deze resolu tie werd met 12 tegen 2 stemmen aangenomen. België en Engeland achtten een dergelijk onderzoek alleen van nut, indien het verricht werd in alle landen, die met het zelfde vraagstuk te maken heb ben. Radio-Vaticana meldt, dat de Paus in een brief aan de Poolse Bisschoppen heeft verklaard, dat de Katholieke godsdienst in Polen wordt aangevallen en aangerand. De brief, die gezon den is bij gelegenheid van de verjaardag van het uitbreken van de tweede wereldoorlog, is in de „Osservatore Romano" gepu bliceerd. „De Katholieke kerk in Polen heeft nog niet de vrijheid voor zich kunnen opeisen, die aan iedereen is beloofd", aldus de brief. „Bijna alle Katholieke verenigingen zijn opgeheven. Het Godsdienstonderwijs op de scholen is verboden, het voort bestaan van instituten onder de zorg van vrouwelijke religieuzen en Priesters wordt verhinderd", en verder: „Aan gevangenen en zieken in de ziekenhuizen wordt geestelijke bijstand geweigerd en correspondentie tussen de Hei lige Stoel en de Poolse Bisschop pen en gelovigen is onmogelijk gemaakt". De brief dringt verder aan op hulpverlening aan „vluchtelingen, bannelingen en gevangenen, die, ver van Polen, lijden", en op bevordering van 't Godsdienstig leven en verbete ring der materiële omstandighe den van de Polen in het buiten land. Volgens kringen, die in nauw contact staan met het Sowj et- Russisch hoofdkwartier, heeft het Sowj et-Russisch militair be stuur in Duitsland bevel gege ven tot het schoeien op militaire leest van zes divisies Volkspoiitie in de Sowjet-zöne. Deze devisies, waarvan er twee gemotoriseerd zouden worden, zouden worden uitgerust met automatische wa penen en lichte artillerie en on der commando komen van voor malige Wehrmacht-Generaals, die in Moskou een speciale op leiding hebben genoten. Elke divisie zou 15.000 man tel len. In totaal zouden dus 90.000 mannen tussen 18 en 35 jaar in de komende maanden gerecru- teerd moeten worden. Training en uitrusting van de 6 divisies zouden per April 1950 voltooid moeten zijn. De divisies zouden geen gewone poitiedienst moeten verrichten, doch ter be schikking van een te vormen Oost-Duitse Regering worden ge steld. De totale sterkte van de Volkspoiitie in de Sowjet-zöne wordt geschat op 150 tot 200.000 man, waarvan minstens het hal ve aantal „Bereitschaften" zou vormen, namelijk gewapende re serves, die door voormalige na zi-officieren zijn opgeleid en uit gerust met wapenen van nieuw Duits fabrikaat. De Joegoslavische Regering heeft Zaterdag, de persberichten tegengesproken als zou zij de mogelijkheid van een inval door Sowjetrussische troepen overwe gen. De persberichten werden Vrijdag door een Amerikaans persbureau verspreid, aldus een Regeringsverklaring. waarbij men „officiële Joegoslavische kringen" aanhaalde. De berich ten waren het resultaat van fan tasie en gissingen van de Bel- gradose correspondent van het persbureau. Van militaire zijde vernemen wij, dat voorshands geen aanlei ding bestaat de opvarenden van het troepentransportschip „Wa terman" waarvan twee pokken- gevallen te Aden werden ont scheept, bij aankomst in Neder land in quarantaine te houden. De Waterman zal normaal wor den gedebarkeerd. Van het einde van dit jaar af, zal België geen hulp meer nodig hebben in het kader van het Plan-Marshall, aldus verklaarde Zaterdag John Haynes, de leider van de E.C.A.-missie in België en Luxemburg, bij zijn aan komst te New-York. België zal geen leningen of giften meer ontvangen, zo voegde hij hier aan toe. Haynes schrijft het welslagen van België's herstel toe aan het stelsel van vrije onderne ming, dat ook in de Verenigde Staten wordt toegepast." „De Belgische zakenlieden en de Belgische Regering schijnen van oordeel te zijn, dat Over heidsbemoeiing met het be drijfsleven tot een minimum be perkt moet blijven," aldus Hay nes. 5 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 0.0.37 1.12 2.02 n.m. 0.57 1.32 2.22 id. Ond. Ond. 08 20.— 9.15 06 20.11 10.36 03 20.25 11.40 01 20.04 12.55 59 21.11 14.09 56 21.51 15.20 54 22.47 16.20 52 0.00 17.06 19 17.39 en detachementen opgesteld, reeds genoemde nemen aan de 1 het muziekkorps L opgesteld voor Daleis Kneuterdijk >rps van het com- irttroepen, staan- Lange Voorhout, thof, achter de af- het gebouw der zal ruimte wor- n voor de verte- ■an de verenigin. e Willemsorde en j aantal genodig- van de jaarlijk- van het interna- ire. fonds te Wa- dagavond de Mi- anciën. Prof. Mr K.L.M.-machine sr trokken. die laat op het lerde, verklaarde ,ige journalisten, .punten voor de idering dit jaar astgesteld, zodat bepalen wat het iderwerp van be- arden. ïogelijke devalu- ;e valuta's meen- dat dit vraagstuk niet ter sprake eer niet daar de aenbaar zijn. roe het zou staan ten opzichte van de besprekingen zijn gehouden. Minister: „De >p weg harde va- De Minister be naar het toestel, .15 de lucht in- De dag zal wor- >t een feestavond mderofficieren en iet hun dames in Kunsten en We- s-Gravenhage. ogramma van de het oudste Korps te Nederlandse agt een waardig zal wederom een ijdagen voor het arop niet alleen i de verspreid ge- van het Wapen rd, doch die ook op het personeel rgetelijke indruk e kameraadschap den. .poleon Zervas, :s Minister van heeft verklaard, verhindert, dat ellngen naar Al en, „het Griekse evloeid heeft om ;igen in de Bal- s bevinden zich ir tienduizend delingen buiten zen. ominform zich", „in de toekomst n zou willen be- •iekenland, zou- e versterkt wor- nisten, die door ewezen en zich )-Slowakije ver en tweede door eren, die nu in iet ijzeren gor- waar zij zullen d bii de com- tandelingen". len van het de- i Midden-Frank- n, sportwedstrij- afgelast wegens n kinderverlam- W: ïtrum, 6.30 en lopvoorstelling, Straatcollecte, Thuisfront, en Concert op de uze toespraak, e VriesAdri- Ledenvergade- Jood". iter, 8 uur: ling, „Are de 8 uur: „De acties welke gericht zijn op het bereiken van grotere welvaart voor alle Tsjechen en Slowaken." Men meent, dat de vorm van een eventuele loyaliteitsverkla ring een van de punten van be spreking heeft gevormd bij de eerder in dit jaar gevoerde on derhandelingen tussen vertegen woordigers van de kerk en het centrale actie-comité. zich Völgcns het rieën riet -O. TST. zag Volkenbondstractaat van 1932 verplicht deze in België veroor deelde Nederlander in zijn eigen land te berechten en liet P. ar resteren. In zijn woning werden plakboeken met nauwkeurige bij gehouden knipsels over het proces aangetroffen, wat het onderzoek zeer vergemakkelijkte. Bovendien kreeg de Nederlandse justitie de waren voor de ontwikkeling 1 van Joego-Slavië van vitaal be- lang en daarom deed het er niet veel toe waar zij vandaan kwa men. Zinspelend op de geruchten over een staat van beleg en on rust in Joego-Slavië, deelde Tito mede, dat 75.000 Joego-Slavische soldaten in verschillende delen van Joego-Slavië dit jaar aan de wegenbouw meewerkten. llU*| ktviwii wwMa., Mi l Tegen pijnen en griep - 20 tabletten f 0.75 (Ingez. Med.) Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. n.m. 3.29 3.41 4.04 4.16 4.54 5.06 11 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 3.58 4.11 Terneuzen 4.33 4.46 Walsoorden 5.23 5.36 se heerser Dsjenghis Khan in een klooster bij Kansoe (provin cie Lantsjou) geplunderd. Volgens het communistische nieuwsbureau „Nieuw-China" hebben de nationalistische troe pen op 13 Augustus, toen zij zich uit het klooster terugtrok ken, een portret van de oude veroveraar en andere reliquieëi. uit het graf meegenomen. bouw ling, Kapitein". EN: rum, 4.15 uur, telling, „Sitting cs uur: Bioscoopvoorstel ling, „13 Rue Madeleine". rERNEUZENLuxor Thea, ter, 8 uur: Bioscoopvoorstel ling, „Are de Triomphe". 3 uur: Matinée. Concertgebouw: 8 uur: Bioscoopvoorstelling. ,,De doch ter van de Kapitein". 2.30 uur: Matinée

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1